Hádanka s útěkem z vězeníTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:4 733

Zavařte své mozkové závity s další hádankou od TED-Edu. Dvě hádanky, které jsou zmiňovány na konci videa, už jsme pro vás také přeložili: Hádanka se třemi mimozemšťany a Hádanka s číselným kódem.

PRAVIDLA:
1. Máš zapalovač a dvě zápalné šňůry. Nic jiného.
2. Poté, co šňůru zapálíš, dohoří přesně za 1 minutu.
3. Šňůry hoří nepravidelně. Nelze zjistit, kolik uběhlo času, jen z částečně ohořelé šňůry.
4. Musíš naměřit přesně 45 vteřin.

Přepis titulků

"Pořád přemýšlíš, Butchi. To ti jde." - Sundance Kid, Butch Cassidy a Sundance Kid Načasování z tebe a tvé partnerky udělalo nejslavnější bankovní lupiče na Západě. Tentokrát toho budeš muset využít, aby ses dostal z vězení. Ve stanovený čas se budeš procházet na dvoře u elektrického plotu. Tvá partnerka ti dá signál a přesně za 45 sekund plot zkratuje. Automaticky se o vteřinu nebo dvě později zapne, ale pokud budeš rychlý, dostaneš se na svobodu.

Pak ke své hrůze zjistíš, že se ti rozbily hodinky a nemáš čas je opravit. Brzy dostaneš signál, a pokud uděláš byť jen malou chybu v počítání do 45 vteřin, usmažíš se. Když se podíváš do kapes, najdeš něco, co by mohlo pomoci: zapalovač a dvě zápalné šňůry z jednoho z vězeňských pracovních kurzů. Každá šňůra je kousek hořlavého provázku, který může být zapálen na obou stranách a hoří přesně 1 minutu.

Problémem je, že i když šňůry vypadají stejně, nehoří stejně. Pokud jednu ustřihnete uprostřed, jedna půlka může hořet déle než ta druhá. Tvá partnerka ti dá signál co nevidět a musíš sebou pohnout. Jak využít zápalné šňůry a zapalovač, abys naměřil přesně 45 vteřin? ZASTAV VIDEO, CHCEŠ-LI NA ODPOVĚĎ PŘIJÍT SÁM, PRAVIDLA JSOU V POPISKU ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1...

Délka provázku ti sice nic neřekne, ale víš, že trvá přesně 60 vteřin, aby shořela úplně celá šňůra. Základní poznatek: pokud zapálíš šňůru na jedné straně a hoří 30 vteřin, stále zbývá 30 vteřin na dohoření. Kdybys ji zapálil z druhé strany, dorazila by na to samé místo přesně za 30 vteřin. To znamená, že pokud ji zapálíš na obou koncích současně, shoří přesně za 30 vteřin. Jak ale naměřit posledních 15 sekund?

Na to použiješ druhou šňůru. Kdyby to byl 30vteřinový provázek, mohl bys použít ten samý trik, abys zdvojnásobil rychlost, což by trvalo 15 vteřin. Uvědomíš si, že můžeš zkrátit druhou šňůru, pokud ji zapálíš na jednom konci současně s první. Ve chvíli, kdy ta první dohoří, zůstane ti na druhé ještě 30 vteřin. Zrovna když jsi tuhle myšlenku dokončil, uvidíš signál a začneš jednat.

Spojíš čtyři konce dvou šňůr a zapálíš tři z nich. Jakmile ta první dohoří, zapálíš druhý konec druhé šňůry. Když se plamínek zatřepotá a uhasne, víš, že uplynulo přesně 45 vteřin a elektrický plot nefunguje. Než se zase nastartuje, jsi už na svobodě. Chtěl bys trochu složitější hádanku? Zkus Hádanku se třemi mimozemšťany, která má být tou nejtěžší na světě. Pokud hledáš něco snazšího, zkus Hádanku s číselným kódem, která je považována za tu nejjednodušší hádanku v kolekci TED-Edu.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zbytecne slozite snura hori 60 sec vemu druhou prelozim ji na pulku mam 30sec prelozim znova na pulku mam 15 sec tuto kratknou cas prilozim k prvni care a ohnu tuto ctvrtku a na snure mi zbyte 45 sec EZ nemusim nad tim tolik premyslet

01

Odpovědět

Mal by si si este pozriet zadanie.

00

Odpovědět

[Spoiler alert] Můj pokus bez toho, abych viděl řešení. Zapálím obě šňůry zároveň, ale jednu zapálím z obou stran. Ta co hoří z obou stran, tak dohoří za 30s. V tu chvíli druhá stále hoří a zbývá ji 30s než dohoří. Teď ji zapálím i z druhé strany a měla by dohořet za 15s. Ve výsledku pak mám 45s.

58

Odpovědět

A my ti teď máme zatleskat hádám...

152