Tom Hanks o filmu ElvisThe Late Show with Stephen Colbert

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:4 073
V novém životopisném filmu Elvis se Tom Hanks ujal role plukovníka Toma Parkera. Ve studiu Stephena Colberta vysvětluje, kdo to byl a jak ovlivnil kariéru Elvise Presleyho.

Přepis titulků

Zdravím vás. Vítejte zpět! Dámy a pánové, s radostí tu vítám vítěze Oscara, starou dobrou filmovou hvězdu, do Late Show znovu přichází Tom Hanks, dámy a pánové! Děkuji vám. Jste velmi laskaví. Děkuji. Lidé.

Užij si to. Panečku. Děkuji mnohokrát. Je to radost být v Divadle Eda Sullivana. - Možná to nevíš, Stephene, ale… - Povídej. Hraju ve filmu s názvem Elvis o Elvisovi. Presleyovic. A tohle místo je v tom filmu velmi důležité. Já hraju plukovníka Toma Parkera… Nemusel bych prodávat svůj produkt takhle hned, - ale nač to odkládat. - Jen do toho. Tak pusťte ten klip a já půjdu.

Díky, hezký večer. Jen je ohrom. Když Elvis vystoupil v show Eda Sullivana, sledovalo ho 60 milionů Američanů. A tehdy bylo v Americe jen 60 000 002 televizních přehrávačů. Nepřeháníš. Vážně to tak podobně vycházelo. A další den si plukovník Tom Parker uvědomil, že o Elvisovi mluví celá Amerika, takže už Presley nevystoupí v televizi zdarma.

Od té chvíle si každý musel koupit desku nebo vstupenku na koncert nebo film. Nebo si ho pustit v rádiu. Za to plukovník také dostal pár centů. Pokud se nepletu, tak Elvis dostal asi 50 000 dolarů za to, že třikrát vystoupil u Eda Sullivana. To je hrozně moc! Ed do toho šel, chápal, že se mu to vyplatí. A jak říkal sám plukovník Tom Parker: „Rád svého chlapce pošlu do televize, pokud za to zaplatí, stojí to 50 000 dolarů.“ To nikdo nechtěl zaplatit.

Ale tady ho máme, v show Eda Sullivana 28. 10. 1956. Bylo to někde na tomto pódiu. Zhruba tady někde. Zrovna tady vystupoval. Měl bys tam dát reflektor, aby svítil přímo na to místo. A ještě jedna zajímavost. Tehdy se řešilo očkování proti obrně. Měl se očkovat každý, ale lidé se báli. Ten večer v zákulisí se v zájmu veřejného dobra Elvis Presley nechal očkovat.

V show Eda Sullivana. Pro obecné blaho. Ten film Elvis se mi moc líbí. Ty hraješ plukovníka Toma Parkera, já vždycky věděl, že se tam pohybuje… - Ale nevěděl jsi, jak vypadá. - Ano. Nebo jak zní, co dělá. Kdo to byl? Plukovník Tom Parker nebyl plukovník a nejmenoval se Tom ani Parker. Jmenoval se Andreas van Kuijk. Připlul z Holandska, neměl americké občanství, jen chtěl pracovat v cirkusovém byznysu.

To dělal. Reprezentoval umělce, třeba Eddyho Arnolda, dělal mu kariéru. A jednou slyšel o tom mladíkovi, co vydal hit, který každý poslouchal. Myslel si, že je to černoch, ale byl běloch. Pak uviděl nějaký jeho koncert v Louisianě v pořadu Hayride. Nevšímal si toho chlapce a jeho zpěvu. Zajímalo ho, co to dělá s publikem. A člověka nepřekvapí, že Elvis Presley nadchne mladé dívky, ale když viděl, že i jejich 40leté mámy zažívají pocity, které se na veřejnost moc nehodí, řekl si, že by se na tom dalo vydělat.

„Madam, proč je tak zajímavý?“ „Je to pořádný kousek zakázaného ovoce.“ Řekl si, že zakázané ovoce se v Americe prodává s přirážkou. Byl to v každém směru pekelný génius. Velmi ambiciózní, v podstatě vynalezl moderní šoubyznys a obchod s nahrávkami. A rozhodně se tvrdě zasazoval o to, aby byl jeho chlapec něco exkluzivního.

Museli jste být ochotni zaplatit, abyste ho viděli nebo slyšeli. V jednom rozhovoru se ho někdo ptal: „Pane Parkere, myslíte, že Elvisova popularita plyne z toho takzvaného sexappealu, z toho vrtění?“ Odpověď: „Pane Wildere, přiznám se vám, že já sám mám velmi živou fantazii. Poslouchal jsem nahrávky pana Presleyho a při nejlepší snaze nejsem schopen při poslechu rádia vidět, jak se vrtí. Mám tedy pocit, že tu mluvíme o jiném umělci.“ A bylo to přesné.

Máme tu klip s tebou v roli plukovníka Parkera a Austinem Butlerem v roli Elvise. - O co tam jde? - Je to zásadní chvíle, tehdy se navždy změnil duch západní kultury té doby. Myslel jsem to vážně, že jim jednou koupím Cadillac. Chlapče, se mnou jim koupíte dva. - Sto? - Dvě stě. - Milion.

- Letadlo. Nebo raketu. To by bylo, raketu! Máma by nechtěla, abych někam lítal. A co vy, pane Presley? Jste připraven létat? Ano, pane. Jsem. Jsem připraven létat. Austin Butler. Vynikající! - Opravdu skvělé.

- Baz Luhrmann, Austin Butler… Dáme si krátkou přestávku a za chvíli jsme zpět i s Tomem Hanksem. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Noví film jsem viděl a spíše jsem trochu nechápal proč se to jmenuje Elvis. Vše bylo z pohledu plukovníka což by mi asi nevadilo. Bohužel v první polovině filmu si ze životem Elvise dělali co chtěli a dost mě to flustrovalo a nebavilo. Až když se příběh přenesl do Las Vegas bylo to mnohem zajímavější a pro mě koukatelný. Z mého pohledu vše před jeho vojnou měli ignorovat a příběh začít jeho návratem na výsluní v r. 1968.

00