Bitva o jih Ukrajiny

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:9 525

Upozornění, video obsahuje drastické záběry!

Reportérka kanálu VICE News se vypravila do jihoukrajinského Mykolajivu, který se bohužel poslední dobou ve spojitosti s válkou na Ukrajině často objevuje ve zprávách.

Přepis titulků

VAROVÁNÍ Toto video obsahuje drastické záběry Mykolajiv, Ukrajina Raz, dva, tři! Ruce na břicho. Situace se tu opravdu vyostřuje, do této nemocnice teď přijíždí jeden civilista za druhým. Zabili mi manžela! - Kolik vám je?

- Dvacet. - Přivážejí další? - Teď jich bude hodně. Kurva, moje noha. Moje koleno. Vydržte, dostanete léky na bolest. Rozřežte tu botu, rozřežte ji! - Vezměte ho hned na JIP. - Střelná rána. Udělejte rentgen hlavy. CT nefunguje, udělejte rentgen hlavy a hrudníku. Tato nemocnice se nachází v přístavním městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny, asi 100 kilometrů od nyní Rusy okupovaného Chersonu.

Zdravotníci pracují bez přestání s vědomím, že nemocnice byly v posledních dnech také cílem bombardování. Krvácím… Už jen chvíli, zlatíčko. Už to bude. Bolí vás ruce? Co se stalo vašemu manželovi? Byl na balkóně, zavíral okno.

Bylo ticho, žádný poplach. Najednou bum, bum, výstřely. V okně byly dvě díry, netuším odkud. Roztrhalo mu to hrudník a plíce. Přestalo mu bít srdce. V jakém je teď stavu? Ztratil spoustu krve, je v kómatu. Je na tom opravdu špatně.

Teď ho musí nějak zachránit, protože já bez něj žít nedokážu. Jsem na Putina strašně rozzlobená. Udělala mu Ukrajina něco špatného? Zničil vše, co jsme měli. O několik dní později Alexandřin manžel zemřel. Dobrý den, viděla jsem vás před pár dny. Jak se vám daří? Stáli jsme dnes ve frontě před obchodem.

Najednou byl strašný hluk a bylo po všem. Lidé nestihli utéct. Na místě zbylo několik mrtvých těl. Pár lidí přežilo, já byla mezi těmi šťastnými. Celá se třesete, určitě jste z toho hrozně traumatizovaná. Dnes mám narozeniny. Musel mě zachránit můj anděl a dát mi druhý život, druhé narozeniny.

Strašné narozeniny. Moc mě to mrzí. Rusové už týdny drtí obyvatele Mykolajivu a snaží se prorazit na jih země. Toto město je pro Rusy klíčové, aby získali přístup k Oděse a zablokovali Ukrajině přístup k Černému moři. Oběti, které jsme potkali v nemocnici, byly všechny z jednoho jediného útoku, který trval sotva pár vteřin.

Výbuch zasáhl supermarket a obytný dům, které jsme navštívili o hodinu později. Lidé stáli ve frontě do obchodu. - Čekali, než se dostanou do supermarketu? - Ano, šli si pro jídlo. Dorazil starosta Mykolajivu Oleksandr Senkevyč, aby viděl následky zásahu. Toto je obytný dům. - Zbraň jste začal nosit nedávno? - Ano. - Dříve to asi v popisu práce nebylo? - To opravdu ne. Byl jsem na to připraven, ale nečekal jsem, že to bude nutné.

- Tady bomba dopadla. - Ano, vidím. Je to kazetová bomba. Toto je její tělo a tady jsou uloženy malé bomby. Ukázali jsme zbytky několika expertům na střelivo, kteří potvrdili, že to kazetová bomba opravdu je. Tyto bomby rozesejí desítky menších bomb na plochu o velikosti fotbalového hřiště. Některé po dopadu nevybuchnou a při došlapu na ně se chovají jako miny.

Většina zemí světa je kvůli vysokému počtu civilních obětí, které působí, zakázala. V tomto případě bylo 13 civilistů vážně zraněných a dalších 9 zahynulo. Nebyl to ojedinělý incident. Jsou důkazy o použití kazetových bomb při dalších alespoň dvou útocích na město. Tady na zemi jsou ty nevybuchlé? Ano, tady jedna nevybuchlá spadla. Hlavně na to nesahejte!

Musí to pro vás být těžké, pro starostu, který má takovou zodpovědnost, myslím pro vás osobně? Jistě. Ale snažím se na to nemyslet. Jak vidíte, je tu válka. - A co když přijdou Rusové? - Budeme s nimi bojovat. Budeme bojovat a zabijeme je, protože se snaží zabít nás. Naše rodiny, naše ženy, naše rodiče, naše děti. Snažíte se co nejvíc lidí evakuovat? - Ano.

Nyní je evakuace… - Panebože! To znělo opravdu blízko. Kam můžeme jít? Musíme se odsud přesunout, ta bomba byla slyšet opravdu blízko, vše, co tu zbylo, jsou ta mrtvá těla na zemi, která kvůli té situaci nemůžou zatím odvézt. Jdeme. Jeho tělo je v pořádku, ruce a tak. Oblečeme ho do uniformy. Ale hlava… Chci, abyste věděla, není v perfektním stavu.

Liliya právě přišla o svého syna Jaroslava, který ve válce bojoval. Přišla si do márnice vyzvednout pozůstatky synova těla. Musíte ho obléct, moc vás prosím. Nebo to mám udělat já? Oblékám ho, nebojte, rozumím. Říkám, slyšel jsem vás. Obléknu ho v Chmelnytském. Nemusíte ho nikam vozit.

Co jste mu přivezla? Vlajku, uniformu, čepici. Ukrajinskou vlajku. Ta je pro nás všechno. Víte, co se mu stalo? Jak zemřel? Nevím. Hlavně ho odtud musím odvézt. Řádně ho pohřbít.

Je to hrůza. Tolik těl. Zdá se, že je nemají kam dávat, prostě je dávají na zem, kam se dá. Kolik zemřelých jste tu od začátku války v minulých týdnech měli? Počet úmrtí výrazně narostl. Před pár dny tu byly dvě sestry. Jedné bylo kolem šestnácti, možná sedmnácti let, té druhé bylo šest.

Jak to zvládáte vy, jakou si to vybírá mentální daň? Je to samozřejmě velice těžké, zejména když vidíte těla mrtvých dětí. Nedokážu zadržet slzy, když to přijde. Pane bože. Všichni tito lidé zahynuli v této zbytečné válce. Někteří z nich jsou vojáci, kteří bránili Ukrajinu.

Někteří z těch mrtvých jsou civilisté. Protože v našich chladicích boxech není dost místa pro všechny, musíme je zatím nechávat tady. Můj mladší syn je také v armádě. Musíte se o něj strašně bát. Samozřejmě se o něj bojím. Nesmí to už trvat dlouho. Celý svět uvidí, co se tu děje. Doufám.

Všichni tu doufáme. Nikdo neví, jak dlouho bude tato válka trvat. Většina nechce riskovat své životy, aby to zjistila. Přes polovinu obyvatel Mykolajiva již uteklo. Ne všichni ale mohou. Anna a Maksym zůstávají, aby pomohli s válečným úsilím. Svou dceru Olyu posílají pryč. - Kolik ti je? - Čtyři. - Čtyři roky? - To je tvoje máma?

- Mama. - A táta? - Papa. - Jak se daří vám? - Přišli jsme se rozloučit s dcerou. Mám o ni velkou starost. Ještě je malá, má ještě všechno před sebou. Muselo to být hrozně těžké rozhodnutí, poslat svou dceru se svými rodiči pryč ze země. Slovy se to ani nedá vyjádřit, musím se odloučit od svého dítěte.

- Jak je tobě, Olyo? - Fajn. - Fajn. Vždycky jí bude fajn, když jí máma řekne, že to bude fajn. Jsme jako jedna. Bude se ti po mámě stýskat, viď? Tak pojedete. Pojď pro ty kufry. Pojďte, jedeme. Juro, Maksyme, rychle. Pusu a jedeme, pojďte. Pospěšte, všichni!

Pozor! Těm, kteří zůstávají, zbývají rozbořené domy, školy a obchody. Pětadvacetiletá Olya je, nebo spíše byla, animátorka. - Dneska se sem řítíš jako torpédo. - Jojo, jdeme, jdeme. Nyní pomáhá svému dědovi do a ze sklepa, aby se ukryl před ostřelováním. Co se tu stalo? Prostě, výbuchy. Během mžiku jsme přišli o střechu.

A za chvíli bylo po domě. Tady byl zasažen? Bože. Jako mnoho zdejších lidí má Olya v Rusku blízké příbuzné. Jednou za pár dní volá své tetě Světlaně. - Haló, jak jste na tom, v pořádku? - Včera tu bylo dost výbuchů. Přemýšlím, že odjedu, ale nechci tu nechat dědu a babičku samotné. Počkej chviličku. Je lepší odjet, nikdo neví, co přijde.

Opravdu bych chtěla vědět, co vám u vás říkají? Budou v tom pokračovat? Nic konkrétního. Nacisté mučí lidi, ukazují v televizi, jak ubližují dívkám a mladým. Jak je znásilňují a zneužívají. Olyo, oni vám to zatajují. Ruská vojska Ukrajinu osvobozují od nacistů. Právě sedíme u rozbombardované budovy.

Umírají tisíce lidí a další jsou zranění. Miliony lidí jsou odloučené od rodin. Vy pořád prezidenta Putina podporujete? To je těžké. Podporuji, protože máme informace, že osvobozuje Ukrajinu od nacistů. V takovém případě Putina všichni podporují. Co říkáte na to, že nevěří vaší verzi příběhu? Přijdu si jako ve filmu, jako bych žila ve lži.

Střílejí na naše domy, ničí nám domy. A dělají to se zvrácenou představou, že tu ukrýváme zbraně, že jsme nacisté. Pro Olyu a mnoho Ukrajinců je nedůvěra od jejich příbuzných za hranicí v hořkém kontrastu s destrukcí, kterou tu zažívají. Jediné, k čemu upínají své naděje, jsou ukrajinské ozbrojené síly, které statečně bojují.

Začátkem měsíce Rusko postupovalo, ale podle satelitních snímků a internetových zdrojů během posledních dvou týdnů Ukrajinci vytlačili Rusy z letiště a dále směrem na Cherson. Navštívili jsme 79. brigádu na okraji města. Právě jsme na frontové linii u ukrajinských obránců. Tito muži musí pořád kopat nové zákopy a přesouvat své pozice, protože Rusové na město útočí ze severu i z jihu.

Poslední dva dny byly tyto pozice neustále bombardovány, takže jsou všichni opravdu ostražití. Tady právě zabavili ruské taktické vozidlo. Cisterna zabloudila a pokusila se prorazit přes oddíl čtyř lidí. Vozidlo jsme zničili a posádku zajali. Před pár týdny byl Andrej pracovník ostrahy. Pozor, kam šlapete, jsou tu větve, ať nezakopnete a nespadnete, pozor.

V den, kdy začala válka, narukoval. Tady můžete nakouknout, jak tady žijeme. Tady spíte? Co je důležitější, tady se schováváme, když nepřítel útočí ze vzduchu nebo nás ostřeluje samohybnými děly. Kdy na tuto pozici naposledy zaútočili? Ve dvě v noci byl nálet, když nás ostřelují, tak vstáváme. Putin to nazval vojenskou operací, řekl, že chce denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu, má pravdu?

Putin je blázen a jeho megalomanie přináší smrt jeho vlastním lidem. Ať si zůstanou v tom zasraném Rusku a nestrkají ty své špinavé ksichty sem. Přišli jste už o nějaké bojovníky? Ano. Byl to můj kamarád, bratr, bratr ve zbrani. Byli jsme si blízcí.

Je to těžké procházet tím? Přijímáme to. Nic jiného nám nezbývá. Víme, proč tu jsme. Víme, že tu večer být nemusíme. Ale budeme žít, abychom bránili svou zemi a porazili to zasrané, zkurvené Rusko. Musíte odsud co nejdříve zmizet, abyste byli v bezpečí. Nežertuji. Teď je tu klid, ale to se může rychle změnit. O pár chvil později jeden z vojáků zpozoroval na nebi ruské letadlo.

- Co se děje? - Nevím. Utíkala jsem, protože utíkali všichni. Jsou pryč, tak rychle odjeďte. Rozumíte? Co se stalo? Víte? Mohl to být nálet na předsunuté pozice. O dva dny později byly nedaleko této pozice při bombardování kasáren ve spánku zabity desítky jejich spolubojovníků. Byl to jeden z nejsmrtonosnějších útoků od začátku tohoto konfliktu.

Galina Ševčuková je další matkou, která prožívá tuto srdcervoucí realitu války a ztráty. Můj Serjožka! Vstaň! Sláva tobě, Hospodine! Sláva tobě! Buďme pokorní! Hospodin vzkázal lidem, kteří k němu přišli: „Mluvím k těm, co mi naslouchají, ti, kteří mě vzývají, budou mít život věčný.“ Smrt je život.

Je mi to moc líto, nedokážu si to ani představit. Žádná matka by to neměla zažít. Přišla jsem o svého syna. Hrdinu, vojáka. Chránil všechny, ale sebe ochránit nedokázal. A duši božího služebníka, zabitého vojáka Serhyje, dopřej mu věčný život na nebi.

Mám dvě malá vnoučata, musím jim pomoci. Co byste vzkázala prezidentu Putinovi? Chci, aby jeho děti a žena musely začít ještě něco horšího, než jsem musela zažít já. Podívej se, jak jsi vyprovázen. Překlad: Dr. Don www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Překvapuje mě, že ta reportérka mluví na ty obyčejné lidi anglicky a ne ukrajinsky nebo rusky. Protože oni odpovídají ve svém jazyce. A nebo je tam ještě někde mimo kameru překladatel (asi to tak bude). A nebo na ně mluví rusky/ukrajinsky, ale pro diváky ještě natočila otázku vždy anglicky i to je možné.

12

Odpovědět

Řešíte zde hrozné hlouposti... V Evropě zuří nemilosrdná válka. Statisíce lidí denně umírají. A vy zde řešíte hloupou řeč...

14

Odpovědět

Ukrajinci sa učia anglický jazyk od 1. ročníka ZŠ.

11

Odpovědět

Takhle se opravdu točí reportáže - tedy funguje to tak že se reportérka zeptá anglicky - pak se sice natočí i to jak ukrajinský tlumočníku tuto otázku přeloží nicméně toto se vystřihne (není to nic proti němu, ale prostě by to jen zbytečně protahovalo reportáž) a použije se opět už jen odpověd v (tomhle případě) v ukrajinštině. Je to klasický postup který se běžně používá.
Navíc reportérka i když sama třeba nějak zvlášt ukrajinsky neumí, tak rozhodně umí číst tón hlasu, řeč těla a samozřejmě některá slova i poměrně rychle pochytí, takže její reakce na to co dotyčný říká poměrně dávají smysl, takže i po té co jsou ji odpovědi bleskově přeloženy, tak se může ptát dál.
Jinak ta holčina co mluví s těmi lidmi tak není žádný začátečník co se válečného zpravodajství týče.
Isobel Yeung - vyrostla v Anglii, jejím otcem byl Čínský emigrant z Hong Kongu, její matka angličanka. Pracovala jako dopisovatelka pro velké mezinárodní denníky (The Guardian, Telegraph atd..) a asi od roku 2014 pracuje pro VICE News pro které natáčela na místech jako je Jemen, Síriie, Libyie, Iráku, Turekcko, Filipíny a Afghánistán.
https://www.instagram.com/izyeung/ | https://twitter.com/isobelyeung - takže rozhodně tahle holčina má opravdu hodně zkušeností a dá se čekat že drobet význam některých slov pochytí.
Jinak člověk co to točí a režíruje je Daniel Vergara https://www.instagram.com/vergara_daniel/ | https://www.danielvergara.com/ - což jak můžeme vidět je velice zdaný kameraman který prostě ví jak točit i ve velice složitých situacích.
Jinak podle všeho to vypadá že štáb samotný nejspíše tvořili oni dva a pak kolem sebe měli nějaké lidi kteří jim pomáhali s organizací samotnou ale to mohli být tak maximálně jeden či dva lidé, ale spíš jen někdo místní.

50

Odpovědět

+koubelkaPěkně jste to vysvětlil, díky. Na začátku tohoto vlákna byla zcela objektivní otázka, následovala zřejmě emotivní neobjektivní neodpověď. Vaše odpověď měla být hned za dotazem, diskuze jsou takovým odrazem charakteru společnosti a zkrátka nejsme všichni bez chyby :).

20

Odpovědět

Začíná se šířit takový nešfar a nestíháme to po internetech mazat. Někteří drzouni říkají, že Putin vyhraje. Podle mě to je 69 trestný

34

Odpovědět

Kdo chce moc nebude mít nic!

61

Odpovědět

O co těm lidem jde, pokud se vzdají nahoře pár politiků opustí židle a to je celé. Zelenský a Putin. Stačí když jeden ustoupí a je po zabíjení.

867

Odpovědět

V com ako ma Zelensky ustupit? j**e?

336

Odpovědět

+aTohle jsou klasické komenty proruských trollů, nemůžou se zastávat Ruska otevřeně za této situace, aby to mělo nějakou "relevanci" ty jejich komenty, tak zkouší aspoň tohle

484

Odpovědět

+Dominoshej davat ich na rovnaku uroven, relativizovat a vytvorit atmosferu, ze su nakoniec vsetci rovnaki a nema zmysel sa do toho pliest...

Zdochynajuci kôn najviac kope.

244

Odpovědět

Samozřejmě, ustoupime Putinovi, co je nám po ukrajině, že? A klidně ať si pak vezme i polsko a slovenko, moldavsko a až si přijde pro nás, budeme ho vítat s ruskou vlajkou, protože on to s námi vlastně myslí dobře, že? Osvobozuje nás od lži svobody a demokracie, jenom pod jeho diktaturou dosáhneme té vysněné blaženosti a maximálního štěstí.

Svoboda je ta věc, za kterou skutečně stojí zemřít a proto se ukrajinci brání a celý svět (většina) stojí za nimi. My za válku platíme jen ekonomicky, oni umírají.

363

Odpovědět

+TutanchamonCelý svět na ním nestojí. Nestojí za ním dokonce ani celá Evropa. Ve skutečnosti většína států odsoudila invazi rezolucí OSN, ale ty nejlidnatější se zdržely, takže na počet obyvatel je to plichta. Sankce uvalila pouze EU, anglosasové a prozápadní asie.

421

Odpovědět

+Tutanchamonstoji za nimi jo? :D a jak? ze vyvesej vlajku? prejmenujou ulici? to je pomoc jak pod na me z boku... sous vetsina uvali sankce, ktere si odskaci stejne ti nejchudsi, a pravejch strujcu se to nedotkne... ale zavre se huba nemyslicim blbeckum, kteri pak budou opakovat ze svet stoji za ukrajinou... jinak muj nazor je, ze putin tam nema co delat, ale kdyz s nim nikdo jinej nechce jit do valky, tak vo co go?

@Pro blba ... srovnavat hitlera a putina je stejne jako srovnavat zidovskou hvezdu a covid pas... oboje je to hnus ale ne uplne to same.. takze pro blba: chytni se za nos a prober se... a jinak Hitlerovi jsme se moc nebranili, nebo se zmenila historie, kdyz jsem se nekoukal?

318

Odpovědět

+mehvyspely svet stoji za Ukrajinou tak, ze jej uvalil sankcie na fasisticke Rusko a dodava Ukrajine zbrane, ktore z rusov na ukrajine robia hnojivo ty nemysliaci blbecek

133

Odpovědět

A o co šlo nám, když jsem se bránili Hitlerovi? Taky se jen vyměnilo pár politiků. Putinovi jde hlavně o obrovské zasoby plynu na Ukrajině, nechce mít konkurenta, od kterého bychom brali plyn místo od něj...

39

Odpovědět

Ty jsi, ale p***s!

22

Odpovědět

"1.4 se zavřel plyn" zabi sa.

Pred grázlami ako Putin a jeho riťovlezmi sa neustupuje. Príde deň, keď Putin a jeho poskoci budú stáť v rade pred súdom tak, ako nacisti pred nimi.

76

Odpovědět

A neměli bychom se taky preventivně vzdát a předat naši zemi ruskejm švábům aby ji zase zplundrovali? Lidi jako ty bychom měli v dobytčácích expedovat do ruska.

24

Odpovědět

Pakliže vycházíte z předpokladu že nezáleží na tom kdo vládne, tak se zbavujete zodpovědnosti za to komu dáváte hlas ve volbách, neboť máte pocit že je úplně jedno kdo vládne. Jenže to vychází stejně jen v hodně zjednodušeném pohledu na politiku - neboť máte pocit že když se splete, tak prostě příště zvolíte někoho jiného.
Absolutně vám nedochází že když je nějaká vláda dosazená uměle, za pomoci síly (tedy za pomoci armády), tak ta si pak už uzurpuje moc i nad tím co by si lidé měli myslet, co by měli říkat, co by měli možnost číst a o čem by měli mít možnost rozhodovat.
Prostě ve chvíli kdy přistoupíte na tezi že je možné pod dozorem armády určovat kdo bude u moci a následně koho budou lidé moct volit, tak je konec. Navíc první co si daný režim pak osvojí je velice drsný způsob prosazování vlastních názorů na úkor všech ostatních.
Tedy Rusko je teď v pozici že zatýká a posílá do vězení i ty kteří si dovolí invazi na Ukrajinu nazvat válkou - to je extrémě nebezpečná pozice která rozhodně dává naprosté vale jakékoliv veřejné diskuzi.
No a ignorovat nebo dokonce podporovat takovéto jednání je ve výsledku vždy extrémě nebezpečné a toto nebezpečí se s přibývající mocí má enormní snahu šířit dál.
Váš pohled na svět je do jisté míry podobný raně dětskému chápání, tedy hodně malé dítě má za to, že když si zakryje oči, tak ho ostatní nevidí a tedy že se mu nemůže nic stát...

30

Odpovědět

+koubelkajasne, ve vsem co jsi rekl mas pravdu. ovsem my jsme jiz v situaci, kdy jakykoliv jiny nazor nez je oficialne uznana pravda se nejen neuvadi v verejnych mediich, ale i se zamerne zesmesnuje a manipuluje (netvrdim ze druha strana nedela totez... - viz koronavirus, povinne ockovani na covid) a to uz jsme skoro jen krucek od toho co dela Rusko...

k volbam.. ano, vskutku mam pocit, ze je jedno kdo je u moci.. at pravice nebo levice, nemam dobry pocit ani z jednoho. kdyz volim, snazim se volit to nejmensi zlo. Pokud mate nejake priklady, kdy vlada vyrazne zlepsila zivotni uroven stredni tridy, milerad si je prectu.

netvrdim, ze by Ruslu mela projit agrese na Ukrajinu, ani ze by se valka mela ignorovat. tvrdim, ze slovo podpora neznamena poslat penize, uvalit sankce... podpora znamena postavit se za Ukrajinu se vsim vsudy, a ne nechavat si zadni vratka. To co se deje nyni, je cisty alibismus.

prirovnani s ditetem mi prijde nevhodne, protoze i se zakrytyma ocima stale budu platit benzin za 50 :D

@a - hadam ze u vas v madarsku asi nevite, jak se hnojivo vyrabi ze? a divim se ze znate slovo "mysleni", jeste tak znat vyznam...skoda no, holt, madari...

33

Odpovědět

+ehm"jakýkoliv jiný názor než oficiální" - ok - tak jo, seš novinář a teď mi řekni kde bys bral informace...? Nemyslím to zle, ale opravdu kde bys bral informace...?
Bral bys je z ruského Tass.com jehož informační doktrína startuje na bodě: "na Ukrajině probíhá jen a pouze speciální operace". Neboť i oficiální ruské kanály říkají že: "Ruští poslanci jednomyslně schválili zavedení trestní odpovědnosti v podobě až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě". No a ten kdo si stávající situaci v Rusku dovolí to nazvat invazí, válkou, konfliktem atd. tak u takového člověk se řeší už jen a pouze na kolik let ho poslat za mříže. To je současná ruská realita.

Zároveň je dobré se blížeji seznámit i s ruským výkladem historie který říká: "Rusko nikdy žádnou válku nezačalo, ale všechy války vyhrálo". To je současný a mimochodem centrální vládou i jediný oficiální výklad ruských dějin. Takhle vypadá výklad ruských dějin.
Když by ses v Rusku kohokoliv zeptal na to kdy začala druhá světová válka tak se ti nedostane odpovědi 1.9.1939 napadnutí Polska, nýbrž se ti dostane 22.června 1941 napadnutí Sovětského svazu (většina z nás tuhle událost zná pod názvem Operace Barbarossa). Do té doby žádná světová válka podle Rusů není. To že dodávali Německu suroviny důležité pro jejich válečný průmysl, tahle informace neexistuje. Vycvik nacistických tankových na území SSSR ještě před okupací Polska - opět neexistuje.
Invaze vojsk varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968 - oni to neberou jako invazi, nýbrž jako krok který byl nezbytný a za který bychom měli být ještě dnes vděční.

Tohle je jen malinkatý vhled do toho jakým způsobem Ruská federace chápe svět. Jestli chcete Ruský pohled na to co teď s Ukrajinou doporučuju tenhle překlad:
https://www.facebook.com/1643504119/posts/10217654813795820/?sfnsn=mo
(nebo ten samý text pokud nemáte FB: https://www.epochtimes.cz/2022/04/04/co-by-melo-rusko-udelat-s-ukrajinou-pohled-z-ruska/ )
nebo pokud umíte rusky, nebo chcete originál tak tady je:
https://ria.ru/20220403/ukraina-1781469605.html
- tohle je v Rusku oficiálně schválený pohled na dění na Ukrajině a jeho další vývoj. Tedy ruský pohled na Ukrajinu jen ten že nemůže být suveréní .

Takže se ptám - kde bys bral jako novinář informace...? Ruská mediální sféra prostě nevychází z lehce upravené relity, nýbrž žije ve vlastním alternatvím informačním vesmíru který toho s relitou nemá moc společného. Tady prostě nefunguje říct si: "vezmu si kousek informací odsud a odsud a vydělím si to".

Jinak česká vláda Ukrajinu podporuje celkem intenzivně - dodáváme humanitární pomoc, příjímame uprchlíky před válkou, podporujeme sankce, posíláme peníze, dodáváme zbraně - to mi nepřijde že na to nějak moc kašlem...

Nicméně nezlob se, ale tvrdit že jsme krůček od stavu jaký je v Rusku mi přijde úplně mimo. Vysvětlím proč - už jen tím že se tady o tom bavíme - tak jsme na míle vzdáleni tomu jaký stav je v Rusku. Já se teď můžu sebrat, dojít na nejbližšší náměstí u toho mít napsáno na ceduli že nesouhlasím se Zemanem, nebo že nesouhlasím s Fialou, že nesouhlasím s postoji současné vlády a stane se něco...? Ne - můžu tam stát od úsvitu do soumraku. Jediné co ryskuju že mi jiné lidé budou říkat že jsem kretén - ale to je tak jediné. Kriminál mě nečeká ani omylem.

A jinak jestli máš pocit že se kvalita života nezměnila od roku 1989 tak to fakt nevím co ti na to říct, neboť já sám za svého života vidím že se věci opravdu zlepšují. Můžeme se bavit o tom jestli by to nešlo i lépe - jo to šlo určitě, ale že by se mi díky státu žilo rok od roku hůře, to fakt říct nemůžu. To prostě není pravda. Už jen to že se mění lidé podle toho jak jsou voleni, to je sakra taky dobře.

Naopak ale Rusko se netají tím že rozhodně má ve svém plánu rozšířit svoji sféru moci tam kde byla před pádem sovětského svazu - tedy i na nás. Tenhle plán není tajný - to je oficiální ruská doktrína! Žádnej dohad "coby kdyby". A já tady fakt nechci mít ruskou životní úroveň - neboť jediné komodity které má Rusko neomezené množství pro drtivoou většinu lidí je bída.

40

Odpovědět

+koubelkaJenom pár drobností pro upřesnění:

1) Korejská válka byla oficiálně jen a pouze policejní akce.

2) U nás hrozí za dezinformaci 3 roky (zdravím soudruha Stříže), NIC.CZ povypínalo oficiálně 8 "dezinformačních" webů, neoficiálně jsou to desítky (osobně vím o dalších 6, ovšem dle vyjádření strážců jediné pravdy jde o technické potíže - které už víc jak měsíc nejsou schopni vyřešit...).

2) USA s Německem vesele obchodovalo až do roku 1942, mimo jiné byli hlavním dodavatelem hořčíku a wolframu. Lze dohledat v tehdejších Timesech a Economy Listu. Po roce 42 jsou informace poněkud mlhavé.

3) Jediní kdo se za nás postavil během Mnichovské dohody byli Sovětský svaz a Srbské království. Pomoc SSSR tehdy zablokovali Poláci, kteří odmítli tranzit přes své území. Následně zabrali ve shodě s Německem a Maďarskem část ČSR území.

34

Odpovědět

+JatobylDěkuji za poznatky.
1) Truman zcela jednoznačně se zpočátku snažil prezentovat korejskou válku jako policejní akci - to je určitě fakt. Je zcela v pořádku říct že takové jednání bylo ze strany USA špatné a absolutně nemám problém s tím když tuhle událost někdo připomene a kritizuje toto tehdejší jednání vlády USA. Ten rozdíl vidím v tom že už během války USA nakonec přehodnotilo toto svoje prvotní označení a ani neperzeukuovalo lidi za označení tohoto konfliktu za to že ho označovaly slovem válka. USA nakonec i zpětně určitě přistupují k tomuto konfliktu jako k válce nikoliv jako k policejní akci. V tom vidím dost zásadní rozdíl v postojech mezi USA a Ruskem.

2) Jestli si tohle pamatuju dobře z Churchillových pamětí, tak něco takového řešil s Rooseveltem které pobízel k tomu aby soukromým americkým firmám zarazil obchod s nacistickým německem. Americkýmu prezidentu se do těchto akcí opravdu moc nechtělo, protože to bylo bráno jako nepřípustný zásah do práv těch firem se kterými jinak USA není ve válečném stavu. Nicméně sama americká vláda se na stranu nacistikého neměcka zrovna moc nepřikláněla, ačkoliv je pravda že idea nacismu rozhodně byla některým americkým představitelům výrazně bližšší než by sami byli ochotni po válce připustit.
Rozhodně ale nadešní z nacismu extrémě rychle vyprchalo ve chvíli kdy 11. prosince 1941 vyhlásilo nacistické Německo válku USA. V tu chvíli se najednou ukázalo svoboda firem ochodovat s tím s kým je to pro ně výhodné rozhodně nemá prioritu nad bezpečnostními zájmy země.
Tudíž si umím velice dobře představit že někteří jednotlivci se v zájmu zachování svého ochodu snažili dodávat Německu materiál i nadále, nicméně už bych to víc přirovnal k tomu když se někdo snaží pašovat drogy - tedy udělat to můžete, ale musíte to dělat sakra skrytě a být pekelně opatrní.

3) To beru od Ruska jako takový ten politický slib kterým tehdejší Sovětský svaz moc dobře ví že ničím nikoho nezarmoutí, zároveň tím posílí kladné povědomí v dané zemi o SSSR a přitom je to absolutně nebude nic stát. Prostě slíbím podporu, reálně nemusím udělat nic, budu u toho bez mrknutí oka velmi reálně podporovat Nacistický válečný průmysl a celé německé válečné usilý a smát se jakej jsem čtverák jak jsem to pěkně vymyslel.
Prostě Stalin věděl že někde se stačí tvářit že jsme na jejich straně a oni ho za to budou velebit což by se jednoho dne mohlo určitě hodit, a někde bude třeba reálná podpora a tou si získají záruky o neútočení. Sovětský svaz si byl moc dobře vědom faktu že Polsko má se Sovětským svazem extrémě špatné vztahy a tak žádnou pomoc posílat nebudou muset. No a samozřejmě že naše sporná území s Polskem ještě z dob založení první republiky se nacistickému režimu extrémě hodily coby záminka k rozklížení vztahů mezi námi a polskem. Nicméně ty sporná území byly opravdu svoji velikostí doslova zanebatelná a po válce (mám pocit že někdy v 50 letech) jsme se s Polskem už normálně dohodly, respektive došlo i na už lepším zpřesění těch hranic atd...

51

Odpovědět

Tohle nesmi byt zapomenuto!

364

Odpovědět

K***y ruský

476

Odpovědět

Nikdy nesmíme zapomenout .. my ani celý svět ..už mnohokrát nám ukázali, že Rusáci se narozdíl od Němců nebo Japonců nikdy nemění

258

Odpovědět

+DominosPravdu díš. Němci chtěli 2x rozmrdat Evropu vojensky, teď to pro změnu dělají ekonomicky

728