Conan v Ghaně #1: Historie a zvykyCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 142
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:105
Počet zobrazení:9 741
Conan O'Brien vyráží prozkoumat další zemi a tentokrát půjde o africkou Ghanu. Než ale vyrazí do ulic a za dobrodružstvím, musí se seznámit s místní historií a kulturou.

Přepis titulků

Nedávno jsem obdržel dopis, ve kterém jsem byl pozván do Ghany. Okamžitě jsem souhlasil a následně zamířil na Google, protože v dějepise jsme Ghanu s paní Pattersonovou neprobírali. Tohle jsem zjistil. Ghana se nachází na západním pobřeží Afriky a byla domovem mnoha říší včetně Ašantského království, které se ještě před kolonialismem stalo dominantní obchodní a kulturní mocností subsaharské Afriky.

Když jsme u kolonialismu, v roce 1471 do Ghany dorazili Portugalci a okamžitě projevili zájem o tzv. Zlatonosné pobřeží, a to kvůli, hádáte správně, zlatu. Zlato přilákalo také Holanďany, Dány, Brity a Švédy. Všichni vybudovali pevnosti k zabezpečení exportu zlata, diamantů, kakaa a bohužel také milionů lidských bytostí, kteří byli z celé Afriky nashromážděni pro převoz do Nového světa. Ještě do 19.

století kontrolu převzali Britové, ale Ašantská říše svůj boj za svobodu nevzdávala a odehrála se ne jedna, ale rovnou čtyři anglo-ašantské války. Do roku 1945 se stupňovaly snahy o nezávislost, které vedl muž jménem Kwame Nkrumah. Ten se v roce 1957 stal prezidentem první černošské africké země, která se osvobodila z vlády kolonistů. Ghana se stala jednou z nejvíce mírumilovných a prosperujících demokracií v Africe se silnou ekonomikou zahrnující výrobu, těžbu a turismus.

To nás přivádí k roku 2019, který si samotná země pojmenovala jako Rok návratu, který připomíná 400. výročí počátku transatlantického obchodu s otroky. Rok návratu zve potomky otroků k návštěvě Ghany, aby tuto temnou kapitolu historie prozkoumali a navázali kontakt s minulostí, která měla být zapomenuta. Jako součást této iniciativy byla do Ghany pozvána řada celebrit včetně Idrise Elby a chlapíka, kterého si pár lidí s šedým zákalem s Idrisem Elbou plete.

Já jsem Conan O'Brien a tohle je můj výlet do Ghany. Conan v Ghaně Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dlouho jsem se takhle nezasmál u Conana. Těšim se na další díly. :D

220