TechnofóbCyprien

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:497
Počet zobrazení:13 191

Francouzského YouTubera jménem Cyprien (plným jménem Cyprien Iov) tu většina z vás již důvěrně zná. Málokdo však ví, že kromě svých skečů, vlogů a videoherního kanálu se tento dnes šestadvacetiletý Pařížan věnuje  také scénáristice, kreslení a filmařskému řemeslu. Technofób, který byl na jeho hlavním kanálu zveřejněn  v lednu 2015, je poté Cyprienovou krátkometrážní prvotinou.  Jedenáctiminutový film pod taktovkou režiséra Théodora Bonneta je zamyšlením nad tím, jak moderní technologie v současné době člověka nejen doplňují, ale stávají se i jeho nepostradatelnou součástí. Co by se tedy stalo, kdyby se naše tělo najednou rozhodlo bránit? Tím vším si projde právě hlavní postava tohoto krátkého filmu, Arthur. Ale co vy? Dokázali byste žít svůj život i bez všudypřítomné technologie? Poznámky k videu: Komunita francouzských YouTuberů je velmi úzce provázaná, a proto jich i při natáčení tohoto filmu zavítala spousta přímo na plac. Při pozorném sledování tak divák může narazit na nejrůznější známé internetové tváře jako například Julien Josselin ze SURICATE (Jan), Ludovik (blonďák) či Nathalie Odzierejko alias Natoo (dívka na oslavě). Rozpoznat však můžete i známé francouzské herce jako Claudette Walker (babička), Maurice Barthélémy (doktor) či dokonce známá francouzská moderátorka Laurence Ferrari, která si ve filmu zahrála v podstatě sama sebe. Mladý pán s vypáleným VR setem, který číhá na konci po titulcích, není potom nikdo jiný, než Lucas Hauchard či též Squeezie, který s Cyprienem pravidelně sdílí kanape na jeho videoherním kanálu.

Přepis titulků

Tady máš! Headshot! Dvojitej headshot, kámo! Mám šíleně vysoký skóre! Arthure! Koukej, koukej! Prdele... Rodiče zas otravujou, ať zavolám babičce. Jasně. Pojďme! Multiplikátor x4! Au! Kurva! Co je? Ten telefon mě spálil, ty vole!

Cože? Dávej bacha! Dávej bacha! Co? Dyť s ním nic není. Au! Do pr...! V pohodě? Můžeš teď na chvilku přestat s těma tvejma blbostma a nechat mě hrát? A tohle, to jsou taky blbosti? telefon pálí mýho kámoše, ale já jsem v cajku Na netu nic nemůžu najít, to je fakt divný.

Ale přece musí existovat nějaký vysvětlení. Ty taky neumíš hledat, ty... Au! Kurva! Ne, já jsem v pohodě. Já jsem naštěstí v pohodě. Vidlička. V pohodě. V pohodě.

Au! Kurva! To snad ne. Takže ke konzoli napíšu: "Ano, ale s popáleninama." Raděj tam napiš "Ne." Brýle. - Banán... Banán je v pohodě? - Jo, banán je v pohodě. Dálkovej ovladač... Au!

Kurva! To si... Ty jseš normální blbec! Malej dinosaur. Tak co, můžeš si hrát s malým dinosaurem? Nedělej, si z tebe utahuju. Takže... - Ach... Děkuju! - Já taky, já taky, já taky můžu! Tak, cigaretu sice nekouříš, ale... Au! Jděte všichni do pr...! Už to chápu.

Jseš alergickej na technologii. Ne. Arthure? Co to tady vyvádíte? Nic, já se prostě jen už nemůžu dotknout počítače, pane. Jestli chcete na den volno, stačilo slušně poprosit. Nemusíte ze sebe dělat blázna. Ale ne, pane, já to myslím zcela vážně. Podívejte... Nevadilo by vám to za mě zvednout? Protože mně, mně to pálí.

Máte prý účetní poslat ty fakturační údaje. No jo, ale o to... O to se tady celou dobu snažím. Nevadilo by vám jenom tady kliknout a takhle mi najet tadyhle do mailu? Klidně si sedněte, jestli chcete. Tady, "Přiložit soubory"... S tvrdým "y", ne s měkkým... Já si zatím půjdu udělat malý kafe. A ne, že půjdete na Facebook, protože kdyby vás šéf...

Nádech a výdech. A nádech a výdech. Ne, vážně, všechno je zcela v pořádku. Akorát tenhle váš typ alergie jsem nikdy v životě neviděl. Nikdy. Takže... Takže se uzdravím? Ne.

Můžu si o tom promluvit s kolegy, ale moc teda nevím. Au! Kurva! Co to sakra je? No jo, vidíte, to je pravda! Na druhou stranu je to docela škoda, zrovna jsem ho koupil a chtěl jsem ho vyzkoušet. Ne! Udělejte mi radost... Pálí to!

Malou radost... Na mně ne! Dobrá. Ne! Tamhle, tamhle! Střílej! - Hej! - Pitomci. - Hej, co to máš na rukách? - Nic, vůbec nic... - Ale ne, vždyť tam fakt něco máš!

- Ne, ne, vůbec nic tam nemám. Ty sis něco udělal s vlasama, že jo? Ty sis všiml? Hej! Arthure! Postřeh! Au! Kurva! Ten týpek je alergickej na technologii. No počkej, a jak teda chodíš na Facebook? No...

No já.... Už tam nechodím. A se Snapchatem to děláš jak? Já už ne... Já už nemůžu... Já už na něj nemůžu chodit. No do prkýnka! A co porno stránky? Je to nakažlivý, nebo ne? Fakt se omlouvám. To mě ani nenapadlo. Ano, dobrý den, dámy a pánové, kteří nás právě teď sledujete živě.

Právě se nacházím pouhých několik metrů od Arthura, Arthure, jak to jde? Můžu ti říkat Arthure, že jo? První případ technofóbie na světě. Tedy alergie na technologii. Inu, mohl bys nám prozradit, jak se s tím vyrovnáváš na každodenní bázi? - Ne, já teď mám naspěch. - Jak řešíte zprávy? E-maily? Hej! A co péčko?! Jak to děláš?

Jak to dělá s péčkem? Ne! Ne! Au! Au! No, bezva. To je přesně to, co jsem teď ještě potřeboval... KURVA! Ne, počkejte... Jenom jednu knížku! Támhle! Arthure. Že nemůžete pracovat vzhledem k vašim okolnostem, to zcela chápu. Ale mohl jste se aspoň dostavit na poradu! Tak ona byla porada?

Informovali jsme vás o tom minulý týden e-mailem! Ale já už se teď nemůžu dívat na svoje e-maily, pane... Tak to brzo neuvidíte už ani svou výplatu. Jane? Arthure? Jak to jde? Už je to sakra dlouho, co jsme se neviděli. Máš pořád tu svoji divnou nemoc? Tu moji alergii? Jo. Ty vole, ani nevíš, jakou mám radost, že tě vidím.

Nápodobně, nápodobně. Už skoro nikoho nevídám! Je to šílený! Neskutečně mě to sere, chápeš? Můžu teď leda tak číst popisky filmů - na zadní straně DVDček. - Jo, nápodobně, nápodobně. Poslyš, nebyls náhodou včera večer na Charlottině oslavě? Byla to hlína! Pročs nepřišel? Aha. Nevěděl jsem, že jste něco organizovali. Cože?

Vždyť jsme tě přidali do události na Facebooku. Já už ale nemůžu na Facebook... Ale nedělej, poslali jsme ti i pár zpráv. Já už nemůžu používat telefon, Jane. Promiň, už musím jít. Zavolej mi pak! Zavolej mi! OK, Google... Kde bydlím? Au! Prdele! Au! Kurva! Neser! Sakra už!

Kde to bylo? DÍRA nad ZAPADÁKOVEM Ach, Arthure! Jaké to překvapení! Moc se omlouvám, že jsem zapomněl na tvoje narozeniny, babi. Neomlouvej se, měl jsi spoustu práce, vždyť to je normální. Pojď dál! Jsem moc ráda, že tě vidím, Arthure. Je moc milé, že jsi přijel. Babi, potřeboval bych od tebe pár rad.

Jak to děláš, že dokážeš žít bez technologie? Jak to myslíš? No bez technologií. Jako bez počítače, bez GPSky... GPSka? No, souhrn elektronickejch map, aby ses mohla orientovat. Ty to nemáš, babi? Používám prostě mapy, co nejsou elektronické. No jo, jasně. - Jsem to ale blb.

- Ano. Nemám sice rady na rozdávání ohledně té tvojí... nemoci. Ale možná bych ti něco přeci jen dát mohla. Tohle všechno? Vždyť já už to vůbec nepoužívám. Třeba se ti budou hodit. No ty vole! Konečně! - Jo? - Jane? Ono to funguje? Jane, funguje to! Slyším tvůj hlas! Dělej, řekni něco! Ehm...

Máš se? Jestli se mám? Jestli se mám? Ty vole, já slyším tvůj hlas a ty nejseš ve stejný místnosti! To je úžasný, todleto! Kámo, musíme se vidět! Dneska večer organizuju mejdan. - Dneska večer, Arthure? - Fakt, dneska večer... Do řitě! Vinyly jsou fakt stylový. Voní to vintage, a tak.

Počkej, uděláme fotku. Úsměv! Kamaráde, nebylo to ode mě cool, že jsem tu tvoji věc... ...tu tvoji nemoc nebral vážně. Takže jsem ti koupil takovej malej dárek, abych se omluvil. Vidíš?

Normálně ji nemusíš často dobíjet, zapneš ji takhle, a potom takhle přibližuješ a oddaluješ. Páni! To je super dobře udělaný! Takže to je celý dotykový? Jo, přesně tak. Všechno je dotykový. A takhle měníš stránky. Vážně je to povedený. Děkuju. Není to zrovna xHamster, ale je to to nejlepší, co jsem našel. To bude stačit.

Už to trvá příliš dlouho... JSEM V ARCHÍVU Já jen... Je tady hroznej bordel. Vážně by to potřebovalo protřídit. Arthure! A jo, pravda, ty tady vlastně všechno třídíš. Nenašel jsi náhodou kontrakt od toho čínskýho výrobce? - Jsi geniální! - Našel jsem ho ráno. Zachránils mi krk. Děkuju. Pane Terrier. Ano?

Hledáte něco? Arthure, v posledních týdnech jsme toho o vás slyšeli mnoho. Jste oficiálně prvním případem technofóbie. Ano, přesně tak. Můžete nám vysvětlit, o co se jedná? Jsem alergický na technologii. Nemůžu se už dotknout počítače, tabletu, smartphonu, ničeho takového. Ale ne, ne, ne, ne! To přece ne! Všichni mladí, kteří nás teď sledují, si musí myslet, že je to noční můra.

No, mají vlastně pravdu. I tak by se tomu dalo říct. No ano, děvčata. No ano, děvčata! Vyhrál jsem, je to tak. - Tys podváděl! Ukaž karty! - Já? Já jsem nepodváděl! - Takže se netěšíte na příští iPhone? - Ne, vlastně ani ne. Co se těchhle věcí týče, docela dost teď ušetřím. Úžasné! - Nechceš taky...

- Ne! Ne, ne ne ne! Nechci to! Ber to jako dárek. Je to dárek. Všechny nás zajímá: Jak se člověku žije s technofóbií? Jak se člověku žije s technofóbií? Vždycky to nějak jde.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Akumulator 2.0 - francouzska edice :-)

11

Odpovědět

spíše je to způsob jak vznikl první hipser :D

242

Odpovědět

Vím že si dělají srandu, ale je smutné, že určitá alergie na technologie (technofobie) opravdu existuje. :(
Jsou někteří lidé (je jich málo, ale i tak), kteří nezvládají být v dosahu určitých EM vln, jako je wifi, nebo dokonce radiové vlny a podobně. U wifi to zas takový problém není, ale radiové vlny jsou téměř všude.
Takové lidi pak například bolí hlava a podobně, nemohou používat mobil ani rádio, a nemohou být ani poblíž vysílačů, takže musí žít někde na samotě.

Technofobie ve videu je ještě v pohodě, jde s ní žít, ale s tou co doopravdy existuje, tu co popisuju, s tou žít pořádně nejde, protože ostatní lidé, celá civilizace, takového člověka prakticky vyvrhne ze svého středu, a on nemá na výběr...

811

Odpovědět

Pokud by si někdo myslel, že si dělám srandu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_hypersensitivity

;)

77

Odpovědět

+Mikejo a horoskopy jsou taky pravdivé... mě bolí oči ze záře hvězd a to i ve dne, protože hvězdy svítí i ve dne jen je nevidíme... však jak nastoupíš na základku přestaneš takovým kravinám věřit

313

Odpovědět

+MikePromiň ale studoval jsem MatFyz obor fyzika, a co píšu je prostě fakt. Viz můj příspěvek níže.
To že si myslíte, že něco je absurdní, neznamená, že to není pravda.
Ono být alergický na vodu a mít z ní vyáržku je mnohem víc absurdní, než mít bolesti hlavy z EM vln...

91

Odpovědět

+MikeSouhlasím. Mozek je prakticky shluk elektrických impulsů a když má někdy přehršel zdrojů jako mobily, internet, wifi nebo jiné zařízení které vydává EM, rozhodně může nastat bolest hlavy nebo i horší symptomy.

22

Odpovědět

Přímo v odkazu píšou, že je to fake. Vědecky neprokázané, při testování "nemocní" nedokázali určit kdy jsou vystaveni elmag poli a kdy ne .
Resp je to jen v hlavě.

63

Odpovědět

+patejlVždycky se najdou někteří, co budou simulovat a je spousta nemocí, co je "jen v hlavě". Drtivá většina fobií je "jen v hlavě". Alergie nemusí být nutně fyzikálním důsledkem nějakého podnětu, ale také stres, strach, povědomí...

Nehledě na to, EM záření opravdu ovlivňuje tkáně. A jako je někdo alergický na VODU (taková obyčejná věc, tělo je jí tvořeno z většiny), tak proč by někdo nemohl být alergický na EM záření, které většině lidí nic neudělá.
Samozřejmě ti "vědci" řeknou, že EM záření nic nedělá a že telefon u hlavy je v pohodě, ale je faktem, že EM záření dokáže na tkáň reagovat, a to už od obyčejného světla viditelného (oční sítnice), přes UV záření (obyčejné opalování), rentgenové záření, magnetickou rezonanci, mikrovlny... Každý ví, že EM záření tělu ubližuje a dlouhým vystavením může tkáň i poničit. Nebo věechna ta varování na příštrojích jsou pro srandu králíkům? :)
A co sjem chtěl říct, i obyčejné záření co většině neubližuje (světlo, wifi, RC ovládání, radiovlny) může některým jedincům ublížit. Jsou jedinci s kopřivkou i na obyčejný sluneční svit, jsou lidé alergičtí na styk s vodou. Tak proč by neměli být alergičtí na Wi-fi EM vlny. :)

42

Odpovědět

Tak jako pokus dobrý, ale u někoho kdo o sobě tvrdí, že studuje MatFyz obor fyzika, tě věta "U wifi to zas takový problém není, ale radiové vlny jsou téměř všude" prozradí. Trochu hloupé.

13

Odpovědět

+PichiAkorát chytáš za slovíčka. Nenapsal jsem to dostatečně. U Wi-Fi (narážíš na to že to jsou taky radiovlny, fajn) je omezená síla signálu, vyšší se nesmí nastavit. Kdežto ostatní přístroje (radiové/televizní vysílače, satelity, radary) mají mnohem silnější výkon, tedy i dosah.
Promiň, že kvůli tobě nepoužívám ultrasprávnou terminologii. ;)

30

Odpovědět

za kazdy jeho video ktere se tu objevi misto Normanovo videa, jsem se rozhodl zabit jednoho cloveka.
Jak na toho teplouse muze nekdo koukat? :(

354

Odpovědět

Když vezmu v potaz, že byl jednu dobu (pokud stále není) nejsledovanějším francouzským YouTuberem, pak bude problém spíš v tvém osobním vkusu. A to nemyslím nijak zle. On francouzský humor má spoustu odstínů (z nichž spousta je opravdu mizerných) a často se u něj projevuje naše výrazná kulturní vzdálenost od Francouzů. Další problém je pak v tom, že zatímco Norman se teď zaobírá spoustou jiných věcí a videa v podstatě vydává jenom svátečně, Cyprien se dal na aktivní produkci krátkometrážních filmů. Pokud najdu něco od Normana, co tu ještě není, pokusím se to sem hodit; ale realita je holt krutá!

363

Odpovědět

Jak žije člověk s technofóbií...no žije, mnohem více než ostatní.

423

Odpovědět

By mě zajímalo, kolik z nás ho důvěrně zná :) Jak se píše v úvodním textu k videu.

160

Odpovědět

Když jsem to psal, taky jsem začal časem zpochybňovat svou volbu slov. Ale tak ono zase není "důvěrně" jako důvěrně, že... :D ;)

220

Odpovědět

Tak takhle mí lide přišli na tu naši módu

90

Odpovědět

Taková alergie vážně existuje? To musí být fakt hrozný.

823

Odpovědět

jako vážně?

384

Odpovědět

ehm rukavice?.. neviem ako ostatny ale obcas by som prijal takuto alergiu :)

560

Odpovědět

Povedené

41

Odpovědět

Vtipně zpracované, ale videí s tímto moralizujícím poselstvím je v poslední době hrozně moc.

253

Odpovědět

to je taký problém kúpiť dotykové rukavice?

405

Odpovědět

Neni , ale babička mít Facebok (nebo jak se ta modra kktina jmenuje) asi mít nebude , aby jsi si sni dal partičku , nebo pokecal X)))))

24

Odpovědět

Hezké a poučné.

171