Den v životě Angely Merkelové

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:3 505
Německá kancléřka Angela Merkelová je považována za nejmocnější ženu světa. Kde žije se svým manželem? Jak vypadá její běžný den? Kolik vydělává? Odpovědi najdete v tomto videu.

Přepis titulků

Všední den, nebo nouzový stav, o čem byste chtěla mluvit raději? O mém všedním dnu, ono je to občas stejné. Je nejmocnější ženou světa a má zodpovědnost za 80 milionů obyvatel. Angela Merkelová pracuje vlastně neustále, 24 hodin denně, 365 dní v roce. Má tak jednu z nejtěžších profesí, přestože to sama vidí úplně jinak. Jak vlastně vypadá její všední den? V kolik vstává?

Kde žije? A co dělá, když má přeci jen chvíli volno? Těmto otázkám přijdeme na kloub, odhalíme pracovní den spolkové kancléřky a ukážeme vám její soukromý život i zákulisí spolkového úřadu. Prozradíme vám také, čeho se nejvíc bojí. Takže to bude velmi zajímavé. Určitě vám nemusíme vysvětlovat, kdo je Angela Merkelová. Tato 66letá fyzička je od roku 2005 spolkovou kancléřkou Německa, takže je v úřadu déle než Konrad Adenauer. Americký časopis Forbes ji už 4 roky po sobě prohlásil nejmocnější ženou světa.

A přesto zůstává Angela Merkelová skromná, i když dřív chtěla být krasobruslařkou. Nedistancuje se od lidí, chodí sama nakupovat a žije v malém pronajatém bytě v této nenápadné budově v Berlin-Mitte. Slyšeli jste správně. Zatímco ostatní hlavy státu žijí v luxusu, Angela Merkelová bydlí se svým manželem, kvantovým chemikem Joachimem Sauerem, v malém bytě v centru Berlína. Cena tohoto bytu by se měla pohybovat kolem 20 €/m², takže to odpovídá průměrným cenám v Berlin-Mitte.

Merkelová tam se svým manželem bydlela, ještě než vstoupila do úřadu. A dodnes se nechce přestěhovat do domu spolkového kancléře, přestože by tam měla opravdu hodně místa, když je větší než Bílý dům ve Washingtonu. Zatímco před jejími dveřmi neustále stojí dva strážní a dohlížejí na její bezpečí, kancléřce obvykle zvoní budík v 6:30 ráno. Potom si dá sprchu a připraví snídani. Kdo si myslí, že se nejmocnější žena nechá obskakovat, ten se mýlí. Místo toho mají Merkelová a Sauer v domácnosti klasicky rozdělené role, takže když má čas, připravuje Angela Merkelová svému muži snídani.

U stolu údajně nerada mluví o politických tématech a i noviny nechává zavřené. Nejdůležitější politické zprávy jí během dne sdělují její spolupracovníci. Ještě než dopije kávu, přichází jí tucty SMS ze zpravodajského oddělení, během celého dne jich přijde až 70. Merkelová samozřejmě nepoužívá běžný chytrý telefon, neboť po tom, co Edward Snowden prozradil, že NSA odposlouchává její mobil, naprogramovala firma Secure Smart její BlackBerry proti špionáži.

Po snídani se Merkelová loučí s mužem a vydává se do 5 km vzdálené kanceláře, a to ne na kole nebo metrem, ale svou limuzínou, neprůstřelným Audi A8 Security v hodnotě přes 300 tisíc eur. O její bezpečnost se nestará jen auto, ale také dva bodyguardi, kteří jsou jí neustále po boku. Doprovázejí kancléřku, i když je na dovolené nebo si jde koupit nové boty. Nebezpečí atentátu by jinak bylo moc vysoké. Angelin pracovní den začíná v 8 hodin ráno.

Její kancelář v sedmém patře spolkového kancléřství je 140 m² velká a čekají tam na ni spolupracovníci s nejdůležitějšími zprávami a informacemi. Nejdůležitější zprávy jsou zapisovány do tzv. kancléřských spisů, Angela si je ráno pročte a v 8:30 se sejde se spolupracovníky. Těmi jsou pravá ruka Beate Baumannová, mediální poradkyně Eva Christiansen, vládní mluvčí Steffen Seibert, hlavní tajemník CDU Paul Ziemiak, šéf spolkového kancléřství Helge Braun. S nimi diskutuje každý den o důležitých tématech a může jim sdělit cokoli, neboť všechno mezi nimi je přísně tajné.

Následně se Angela připravuje na schůzky, které ten den má. Její program je striktně naplánovaný a týdně má až 40 schůzek nebo událostí. Má k dispozici 464 spolupracovníků a expertů, aby byla vždy dobře připravena. Ti týdně vypracují přes 8 000 dokumentů a řečí, protože ty si Angela nepíše sama. Osobně se zapojuje jen při důležitých proslovech. Přesto je vždy skvěle připravená a skoro při svých projevech nepoužívá poznámky. Kolem poledne bývá podle svých slov i Merkelová trochu unavená, ale šéfka vlády nemá čas na malou přestávku a i během oběda má často schůzky s důležitými lidmi.

Například s hlavami států, ministry nebo důležitými ekonomy a politiky. Poté spolu obvykle poobědvají, většinou se servírují německé speciality, které Merkelová opravdu miluje, nejraději má královecké klopsy, ale ráda si dá i italská jídla, jako například boloňské špagety. To uvedla v rozhovoru s jednou studentkou. Průběh státní návštěvy se musí řídit určitým protokolem, takže spolková kancléřka po jídle doprovází svého hosta na střešní terasu a až poté společně vystupují před kamery, aby sdělili novinky.

Po dopoledních schůzkách čeká Angelu ještě dlouhý pracovní den. Její osobní vizážistka se postará o její mejkap, neboť i odpoledne mívá kancléřka důležité schůzky, na kterých musí vypadat skvěle. Dny, kdy Angela vypadala neupraveně a rozcuchaně, jsou totiž dávno pryč. Nyní je zvána na diskuze, rozhovory a důležité firemní události v Německu.

Pro své cesty využívá 66letá kancléřka vrtulník spolkové policie. V roce 2012 ale jen o vlásek unikla katastrofě, neboť krátce po tom, co vystoupila, přestaly fungovat oba hnací mechanismy. Ve výšce 1 600 m vrtulník vypověděl službu, posádce se to nakonec podařilo opravit. Pro své zahraniční cesty Angela samozřejmě využívá svůj Airbus. V květnu byl vládě předán nový Airbus A350 900 s konferenční místností, moderní kuchyní, pohodlnými sedadly a úložným prostorem. Samozřejmě nechybí bezpečnostní vybavení, k tomu patří speciální internetové připojení a systém raketové obrany.

Merkelová nemá pracovní smlouvu, takže vlastně nikdy nemůže dělat přesčasy. Její pracovní den končí většinou kolem 22. hodiny, ale když skončí dřív, ráda chodí se svým mužem do divadla. Už byla také viděna v kině se svým kolegou Wolfgangem Schäublem, není ale známo, na co se dívali. Možná to byl její oblíbený film Vzpomínky na Afriku. Jak už bylo řečeno, Angela pracuje neustále a je vždy k zastižení.

Přesto má občas volno, které tráví v Uckermarku, tam totiž vyrostla a pořád to místo považuje za svůj pravý domov. Kdo věří, že si za roční plat v hodnotě 352 000 € užívá života v luxusní vile, ten se úplně mýlí. Místo toho přebývá se svým mužem v chatě ve vesnici Hohenwalde nedaleko Tamplinu. Tento dvoupatrový dům je neustále střežen policií, podle vlastních slov se tam Angela cítí nejlépe. Za živým plotem vytvořila záhony, na kterých pěstuje brambory a jahody.

Takže šéfka německé vlády ve svém volném čase ráda pleje záhony na své zahradě. Mimo to také pravidelně stojí u plotny a připravuje jídlo. Vaření a poslouchání vážné hudby jsou Angeliny oblíbené činnosti. Občas ji navštíví její dva nevlastní synové, tak jim uvaří domácí bramboračku. Volné dny také ráda tráví jízdou na kole nebo procházkami. Kromě toho miluje operu. Sousedi kancléřku popisují jako úplně obyčejnou a normální ženu. Jejím jediným nedostatkem je snad její strach ze psů.

A to už je vše z našeho videa o běžném dnu Angely Merkelové. Napište nám do komentářů, co si o tom myslíte a jestli vás něco překvapilo. Také dejte like tomuto videu, odebírejte náš kanál a sejdeme se tady zase příště. Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Problém těchhle videí je, že jejich hodnocení neodráží skutečnou kvalitu, nebo přínosnost, ale subjektivní názory. Já děkuji za překlad.

03

Odpovědět

Jak se asi musí cítit člověk co zbořil EU?

54

Odpovědět

Z CELÉHO SVĚTA SI ZVE JEN PUTINA NA SOUKROMÉ OSLAVOVÁNÍ, TO TAM NEZAZNĚLO

26

Odpovědět

A to máš jak oodkud? Našla jsem akorát, že odmítla přijet do Moskvy na den výročí druhé světovky a přijela až o den později. Žádnou soukromou oslavu. https://apnews.com/article/4ecbdd8924e64a938dec0fd411ec14a3

30

Odpovědět

Údajne človek by mal zmeniť prácu, minimálne pozíciu po 5 rokoch lebo to prináša psychické problémy, demenciu a zhoršuje zdravotný stav. 3x5 rokov, 3x hurá pre paní Machrcelovú.

110

Odpovědět

propaganda

49

Odpovědět

to nemôžeš myslieť vážne... táto paní je zodpovedná za to, že sa 450 mojich bratrancov a sesterníc utopilo pri európskom brehu v lýbií...

48

Odpovědět

Neumí plavat? Angela ale není plavčík, ona za to nemůže přece.

00