Genocida Arménů

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:488
Počet zobrazení:10 172

Genocida Arménů je nechvalně proslulou událostí v dějinách Osmanské říše a je považována za první velkou genocidu 20. století. Ovšem dnešní Turecko má s touto událostí jeden vážný problém. Jaký?

Přepis titulků

VAROVÁNÍ NĚKTERÉ OBRÁZKY MOHOU BÝT DRASTICKÉ Arménská genocida byla obřím vyhlazováním Arménů, Asyřanů a Řeků, kterou prováděli Osmané mezi roky 1915 až 1923. Bývá považována za první velkou genocidu 20. století. Toto video bude odlišné. Nedá se předvídat, co by se stalo, kdyby tato událost nenastala. Můžete nad tím uvažovat, až vám ukážu fakta. Toto video se prostě zaměří na skutečné dějiny.

Arménie existovala tisíce let. Především křesťanské obyvatelstvo, obývající východ Malé Asie, bylo pohlceno říšemi, které toto území dobyly. Na konci 19. století se současní vládci, Osmanská říše, začali rozpadat. Turci se báli vzestupu arménského nacionalismu, proto proti těmto lidem zaváděli rázná opatření. V 90. letech 19. století vláda vyvraždila stovky tisíc civilistů. Zacházení se ještě zhoršilo, když se roku 1908 k moci dostala nacionalistická skupina Mladí Turci.

Jejich cílem bylo zbavit zemi všech ne-Turků. Zní vám to povědomě? Když roku 1915 vypukla 1. světová válka, Osmané viděli v křesťanských Arménech hrozbu. Báli se, že pomohou křesťanskému Rusku v boji proti Turkům. Genocida začala zabitím stovek arménských intelektuálů 24. dubna 1915. Byly vytvořeny zákony, které měly zbavit Turecko arménské menšiny.

Vesnice byly vypáleny, obyvatelé byli vyhnáni do pouště, kde zahynuli, a zvláštní jednotky šli po všech přeživších. Opět vám to zní povědomě? Během války se Osmané uchýlili k obří genocidě proti těm, kteří podle nich nebyli hodni. Před rokem 1915 žily v Turecku asi 2 miliony Arménů. 1,5 milionu jich bylo zabito. Řekové a Asyřané, kteří už od dob Starého Říma žili i v Malé Asii, také čelili vyvražďování.

Bylo zabito asi 450 tisíc Řeků a 300 tisíc Asyřanů. Všechny tři kultury z regionu vymizely. Mnoho z vás si jistě myslí: "Bylo to před sto lety. Proč je to tak důležité?" Dnešní turecká vláda, která je následovníkem Osmanské říše, odmítá tyto události nazývat genocidou. Protože je Turecko spojencem NATO a ovládá značné území, mnoho zemí, včetně USA, se snaží vyhnout tomu, aby to nazvali genocidou.

Turecko aktivně trestá ty, kteří zmíní slovo genocida. A to i vlastní občany. Šílené, že? Je rok 2015 a odmítání toho, že tohle byla genocida, znamená, že si vláda nechce přiznat vlastní dějiny. Ekvivalentem by bylo Německo odmítající holokaust, trestající ty, kteří o tomto tématu mluví, a rušící diplomatické styky s těmito zeměmi.

Co je tedy cílem tohoto videa? Je to šíření povědomí. Mnoho lidí neví o tom, že i dnes někdo odmítá přijmout dějiny. Změňme to. Lidé si každodenně mění dějiny, aby jim vyhovovaly. To musí přestat.

Dějiny jsou ošklivé a každá etnická skupina nebo národ udělaly něco, na co nejsou hrdí. Ale žijeme ve 21. století. V moderním světě musíme přijímat události takové, jaké byly. Odmítání tuto událost nevymaže a nikdo se z toho nepoučí. Mnoho států to nazývá genocidou a mnoho dalších v budoucnu bude. Odmítali to 100 let. Snad to nebude 101 let. Jsem Cody z AlternateHistoryHub.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (118)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Možná nás nebude moc, ale takových videí o historii bych bral více...A zrovna tohle se mi hodí k úterní zkoušce :)
(A není to tím, že historii studuji :D )

110

Odpovědět

Kdy Německo oficiálně od roku 1970 popíralo holokaust? Nezpochybňuji to, tento dotaz zakládám čistě jen na své neinformovanosti a touze získat alespoň částečnou odpověď.

30

Odpovědět

Nevím, ale vím, že je v Německu popírání holocaustu trestné od 85, takže úplně nedávno to nemohlo bejt.

10

Odpovědět

Ve videu není to nejpodstatnější, a to, proč Turecko odmítá uznat genocidu: z důvodu územních a majetkových nároků potomků vyhnaných a zavražděných. Uděláno stejně "šikovně" jako odmítání zneuznání Benešových dekretů a platnost restitučních nároků až od roku 1948, aby si své majetky nemohli nárokovat 3 miliony vyhnaných a tisíce povražděných Němců (na Slovensku Maďarů), takže český stát v tomto není o nic lepší než ten turecký.

510

Odpovědět

poměřuješ nepoměřitelné tito vyhnanci se nejdříve sami postavily proti české republice a jejich údajné vyhnání bylo pouze logické vyústění jejich vlastního postoje od samého vzniku a obnovy české republiky po více jak třista letech germanizace ze strany rakouska uherska bylo jim pouze umožněno to po čem před válkou tak volaly zpátky do říše

00

Odpovědět

Hlavně že je to video od Američana, přičemž USA si nepřizná genocidu téměř celé rasy Indiánů. Ano, každý to ví, že se to stalo, ale přesto to odmítají nazvat genocidou a místo toho se ohání tím, jak je to "jejich území", a jak si do "své země" nehodlají pustit přistěhovalce, přičemž je to ne o moc víc let více, kdy dělali něco podobného a teď o tom nechtějí mluvit. :-)
Ale běda těm, kdo nejsou z USA a udělají něco podobného. Jako Turci, Japonci či Němci, kdo popírají genocidu, kterou provedl jejich národ. Ale jak jde o Američany, je to OK o tom nemluvit....

1511

Odpovědět

Jo, místo toho si měl borec říct:"Sory lidi, chtěl sem vás informovat o genocidě Arménců, abych zvýšil povědomí, páč lidi, kteří maj být jednou s turkama v unii to třeba nevěděj, ale neudělám to, páč sem američan a na téma genocidy musím nadosmrti držet hubu, nebo dokud donutit vládu něco udělat, protože sem to byl konec konců já, kdo vraždil indiány." To má hloubku jak prase kámo. A jako co, že je to od američana? co to s tím má co dělat? Jasný vole o indeánech nikdo ani nepípne, zato co udělali turci nebo japonci to sou nejvíc horký témata na světě. Kurva, Miku...achjo.

204

Odpovědět

+St.CroissantNeřekl bych ani slovo, kdyby to (právěže jako Američan) nezakončil moralistickým: "A i po 100 letech odmítají uznat že šlo o genocidu".
Proto jsem o tom mluvil, že zatímco se naváží do druhých o vyvraždění jen části nějaké kultury, tak sám je zástupcem národa, co vyvraždil téměř celé etnikum.

Nehledě na to, že pojem genocida opravdu popisuje něco trochu jiného. ;)

53

Odpovědět

+St.CroissantČásti? Byli vyvražděny 3/4 arménů. Evropské nemoci vyhladili na území USA přibližně 7,5 milionu indiánů, přežilo jich jen asi 2,5 milionu, následnou genocidu nepřežilo asi 90% populace. 25% vs 10%. https://cs.wikipedia.org/wiki/Genocida

00

Odpovědět

Tak za prvé Oliver je Brit a ne Američan. Za druhé nevšiml jsem si, že by Amíci nějak popíraly genocidu na Indiánech či dokonce vydávali sankce proti státům či lidem, které to za genocidu označí. Pokud by si začal mluvit o genocidě před Turkem, tak se při nejmenším urazí.

91

Odpovědět

To je fakt šok, že to turci popíraj. Asi jak když některý japonci popíraj masakr stovektisíc číňanů v Nanjingku a dalších městech. Taky kdo by něco podobnýho přiznal

83

Odpovědět

Teraz k tématu. Akurát som čistou náhodou stretol kamarátov z Turecka čo študujú na našej škole a opýtal sa ich čo si myslia o tej genocíde. Tvrdili že je to arménsko-európsky žvást a ,že žiadne dôkazy neexistujú.

811

Odpovědět

Hm, no jo, tak když to tvrdí lidi ze státu, kterej to oficiálně neuznává a je očividně tak volnomyšlenkářskej, že se věčně snaží o zablokování stránek jako YouTube nebo Twitter, tak není důvod nevěřit. Taky věříš severokorejcům, že Kim Čong je polobůh jenom protože ti tvrdí to co jim bylo sypáno do hlavy od mala?

231

Odpovědět

+nevermoreA nebylo to třeba míněno jako zprostředkování názoru lidí ze země, které se to týká? Co se týče původu toho postoje, tak s vámi zcela souhlasím, ale nemyslím si, že když ho někdo popíše nám, co kamarády v Turecku nemáme, tak s ním musí souhlasit.

61

Odpovědět

+nevermoreAch.. napísal som reálny postoj ľudí čo tam žijú a chcú byť zároveň v spoločenstve európskych krajín. Nezastávam sa ich postoja.. jáj bože čo vy ste za ľudia. Ste ako osi ,čo potrebujú pichať .. mali by ste si vetrať komplexy páni.. dík za vaše minuská

54

Odpovědět

tak se jich ještě mimochodem zeptej na kurdy taky prima téma a to nemluvím o kypru

00

Odpovědět

Čo keby sme si položili otázku .. Čo by sa stalo keby jednoducho ČS vojská nepustili Nemcov cez hranice ? (prilial som olej :D :D). Ale vzhľadom na alibizmus ,ktorý túto diskusiu živý je myslím na mieste :D

20

Odpovědět

Espero: asi si neslyšel o tom, že Pepík Tisů se domluvil s Hitlerem, takže to nebyla ČS (československá) vojska, ale ČM (českomoravská) vojska. Hitler se domluvil i s Poláky a věnoval jim Těšínské Slezsko, to Opavské Slezsko bylo přičleněno přímo k Říši.

Navíc hranice Třetí říše s Moravou byla zhruba na úrovni Šumperku, Hranic a dále podél Odry....

34

Odpovědět

Stali by se to, že by to tu Němci zpustošili a narvali do koncetráků. Takto co bylo ještě v pohodě. Navíc sám Hitler řekl, že Češi jsou jediní civilizovaní Slované a potřeboval náš průmysl.

47

Odpovědět

Video o genocidě, o nejhorším projevu nenávisti mezi národy.
Diskuse přetéká výlevy nenávisti mezi národy. Počítání zrádců, počítání hrdinů, nalepování kolektivních nálepek. A je to o to absurdnější, že nejhorší nálepkou jsou "nacista" a "fašista". Jako by tyto pojmy neztělesňovaly právě nacionalismus a nenávist.
Je mi z toho dost smutno.

173

Odpovědět

Ja tu vylevy nenavisti z nasej strany neregistrujem :-) nechapem o co vam ide. Ak nerozumite spolocenskym podmienkam vnutri statu ako potom chcete hodnotit vysledok? Jedine nenavistne stanoviska su z vasej strany bratia. Kludne si to rollnite smerom dole. Moje stanovisko je jasne a to stanovisko je argumentmi a studiom podmienok podporene. Hodnotit historiu nasej krajiny bez vedomosti o situaci je scestne. Ziadny Slovak opakujem ziadny Slovak okrem extremistov sa nezastava Tisovho rezimu. Moj nacionalizmus je vysledkom vasej skreslenej reality problemu. Mimochodom narodil som sa v Brne polovica rodiny je z Mostu. Hovori vam nieco pojem kapitan Jaros a Sokolovo? Z otcovej strany jeho otec je rodinymi vazbami prepojeny preto mam aj jeho priezvisko. Tym sa nechvalim ale je to aj dovod preco podmienky vojny studujem.

00

Odpovědět

+Esperotento komentár stratil podtstatu. Ospravedlňujem sa. Nemám dôvod ďalej riešiť nejaké priblbé debaty. Verte čomu chcete ale nazývať to skutočnosťou by sa tí chlapci čo padli v hrobe obracali.

11

Odpovědět

Když ve 2000 kotli na fotbale jeden trotl odpálí dělobuch, tak myslím, že ty zrovna patříš mezi ty, co pak druhý den onanuje nad článkem v MF DNES, jak to tam krásně policie seřezala obušky hlava nehlava a teď se tady budeš ohánět nad nalepováním kolektivních nálepek.

45

Odpovědět

+nevimjmeno2Ak je stádo oviec a jeden z nich dokáže triediť fakty na základe empírie a logiky a ostatní ho volajú trotl tak súhlasím s celým tvojím zbytočným príspevkom.

31

Odpovědět

Komunard: Ja sa na SNP neodvolávam a je mi jasné že komanči boli všade. Ale čo sa týka podpori obyvateľstva u nás bola vždy SNS prvá. A ak si trochu naštuduješ dejiny bitky o Strečno zistíš že partizáni z okolitých dedín nemali s komunistami nič spoločné. Takže troll si sám za tú svoje morálnu kritiku, ktorú ani nemáš podopretú. Ale vzhľadom aj na tvoj nick asi viem prečo tvrdíš to čo tvrdíš.
Vladce lesa: Z tvojho textu vyplynulo, že si pravdepodobne buran z dákej p****e. Ťažko sa vyjadrovať k tebe vzhľadom na to ,že tie názory sú ako od niekoho kto nedokončil ani základnú školu.
WORF: U vás je aspoň vidno ,že sa snažíte porozumieť problematike. Ja o histórií svojej krajiny viem dosť veľa pretože som ju študoval do podrobna. Ale máte trochu problém pochopiť to čo píšem. Tvrdím že spojenie oboch národov do spoločného štátu bolo nevyhnutné. Tak ako pre vás tak aj pre nás. Česko nemalo legitímne právo na sebaurčenie , nemalo podporu okolitých krajín takže hľadiac nehľadiac od kultúrnych rozdielov ste sa nás potrebovali tak ako my vás.

01

Odpovědět

A my prekrucujeme historické fakty :D milé bratia náš školský vzdelávací systém učí študovať dejiny slobodne s kritikou a objektivitou. My si ilúzie nerobíme ,keby neprebehlo SNP tak patríme k porazeným. Keby ste si prečítali čo tu vlastne píšete ,aká ste dokonalá krajina tak sa musím vážne pýtať čo vás vlastne učia v škole :D názory tohto typu väčšinou nájdem keď čítam knihy od maďarských historikov (zainteresovaní vedia).

02

Odpovědět

+EsperoObkecavat lze kde co, ale kdyz pominu veskere kdyby,coby a procby a clovek vezme jen samotna fakta, pak 2.svetova valka zacala utokem na Polsko Nemecko-slovenskymi jednotkami. A to prosim jeste ani Slovensko nebylo okupovane. Byl to naprosty zacatek valky a uz tam to slovensko tahlo s Hitlerem. Po te doslo k otrhnuti od Ceskoslovenska a vytvoreni Slovenskeho statu jako spojence nacistickeho Nemecka, kdy dokonce doslo k vyhlaseni valky proti USA. V dobe kdy rus hnal nemce zpet a po te, co rus prohlasil, ze kazdy, kdo se osvobodi sam, nebude bran jako porazenecka zeme, se na rychlo vytvorilo SNP.

Muzeme milionkrat premyslet nas tim, co by kdyby, ale realita je takova, ze Slovensky stat byl regulernim spojencem Hitlera. Reci o tom, ze jste byli okupovani Polakem a Madarem a ze jste jinak nemohli jsou jen ciry alibismus. Kazdy narod v Evrope byl okupovan! Nam vzali sudety, okupovali nas taky cele roky. A kazdemu narodu hrozilo to same. Vyhlazeni zidu,cikanu a nepohodlnych lidi a naprosta ztrata autonomie i suverenity. Zatimco ale cech vedl neustale partyzanske odboje, francouz neustale podryval nemce a pomahal britum, Slovak si zachranoval nejdrive p***l tim, ze se stal spojencem Hitlera, na konci valky se pak zachranoval na rychlo vytvorenem povstani.

Vsichni jsme byli okupovani, ale ne vsichni jsme zradili. Vsecko ostatni jsou jen keci kolem.

Pravda je ovsem takova, ze velka cast slovenskych obcanu to videla jinak a nacky nesnasela. Obdobne jako cesi. Ale bohuzel, chovani Slovenska jako statu byl naprosty hnus. Ikdyz za to velka cast lidi nemohla a nesouhlasila s tim.

51

Odpovědět

+Esperohelemese: už dole uvednený príspevok bol v duchu nacionalizmu. Nacionalizmus je fajn ak je zdravý ale zachádza do skresľovania. Sám si tak strašne protirečíš ,že to až neni pekné :D tvrdíš , že všetci boli okupovaní tak ako potom môžeš tvrdiť ,že náš ľud vtedy jednal z vlastnej vôle? nazval by som to len výber menšieho zla. To že ste odhodili zbrane na hraniciach je druhá vec. Nám vytýkate ,že sme sa s nimi spojili ale Vy ste nedokázali urobiť žiadny krok. Zvesené hlavy a robte si čo chcete. Realita je taká ,že Česko dobili zadarmo a Slovensko sa pridalo k tomu čo už bolo dávno rozhodnuté. Argument ,že vy ste nezradili je totálny sebaklam. Zrádzali všetci.. zrádzali ľudia ,ktorí chceli mať výhody v režime. V nemeckej armáde bola kopa čechov , si príliš naivný.

02

Odpovědět

+EsperoHelemese - Hitler dal Tisovi na výber buď vznikne samostatný Slovenský štát a bude poslušný Nemecku, alebo ho nechá nechá roztrhať Poliakmi a Maďarmi. Bola to ťažká doba kedy pre krpatý štát zostávali iba zlé rozhodnutia, alebo ešte horšie. SNP nevzniklo aby sme si zachránili rite, to len vám v česku tlačia kopu kydov do hláv a podľa toho to aj vyzerá.

01

Odpovědět

+EsperoUz jsem ani nechtel reagovat, ale obvinovani z nacionalismu nemam rad. Nacionalismus totiz nepoznas viditelne ani z rychliku. Ja nemam nic proti slovakum dneska (ostatne by to bylo blby, kdyz mam rodice slovaky,sestru slovaky,celou rodinu slovaky, ja sam jsem prakticky slovak...). Rici, ze chovani slovaku za 2 svetove byl hnus neni nacionalismus, to je historie. Stejne tak me nevadi nemci, ale klidne reknu, ze holokaust nebyl uplne v cajku. Nevadi mi american, ale vyhlazovani indianu byl taky poradnej hnus. Vidim, ze abych nebyl obvinovan z nacionalismu, nesmim proti temto historickym kankam nic rikat a delat, ze se nikdy nestaly. Tot k tomu nacionalistickemu duchu. Je to blabol.

Slovensko bylo vzdycky hodne nacionalisticke, v mnoha ohledech se neni cemu divit, je to dano historii. Maly a bezvyznamny stat, ktery nikdy nikdo nebral vazne a ktery neustale bojoval o sve misto. Byli jste severni uhry, za Rakouska uherska vas taky nikdo nebral vazne. Uz kdyz hrozil rozpad RU, Karel I byl ochotny priznat autonomii Rakouska, Madarska a CR. Slovensko melo byt opet jen Severni uhry. Odsud vas nacionalismu vychazi a kdyz vam Hitler pohrozil tim, ze budete opet madarama, hned jste radsi ohnuli zada.

A tento nacionalismus je na Slovensku stale mnohem silnejsi, nez treba u nas. U nas nehrozi, ze bychom si za hejtmana kraje zvolili hlavniho predstavitele nacionalismu v CR, ktery se obleka do nacistickych uniforem. Tak jako u vas. Cely zivot stojim na hrane mezi CR, kde bydlim,studuju,pracuju a Slovenskem, odkud pochazi cela ma rodina a travil jsem tam cely zivot prazdniny. O Slovenskem nacionalismu me vykladat nemusis, znam ho osobne az az :)

00

Odpovědět

SNS? Jako toto:http://cs.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A1_n%C3%A1rodn%C3%A1_strana_(historick%C3%A1) ?
"Partyzáni z okolních dědin", ke kterým zjevě patřil váš předek, je pojem natolik vágní, že by člověk musel studovat lokální prameny, aby o nich něco řekl. Takže vám klidně věřím, že neměli s komunisty nic společného. Ovšem tím, že s nimi neměli nic společného třeba vojáci první československé partyzánské brigády M. R. Štefánika, bych si na vašem místě nebyl tak jistý.

02

Odpovědět

Jen tak okrajově, toto video mi připomělo tohle video ze streamu: https://www.stream.cz/slavnedny/10005511-den-kdy-zacala-genocida-armenu-24-duben , tam je podle mě ta likvidace Arménu lépe vysvětlena než tady. :)

10

Odpovědět

A vďaka demetným príspevkom nižšie uvedených členov tohto webu ,človek spoznáva český pohľad na našu krajinu. Nebudeme si klamať nenávisť je v oboch krajinách masová. Váš pohľad je subjektívny s nechuťou vypočuť racionálne argumenty druhej strany a to platí aj u nás. Ale pokiaľ sa nájde u vás štipka inteligencie tak nazývať Slovákov fašistami môžu len neandrtalci. Boli sme okupovaní Poliakmi a Maďarmi a kde boli naši bratia Česi aby nám prišli na pomoc? (pravdaže vy už ste boli okupovaní Nemcami ako by ste mohli). Prvý Slovenský štát prišiel pod nátlakom likvidácie. Politické elity boli na koberčeku u Hitlera ,buď sa osamostaníme a zaručí nám suverenitu alebo územie bude postupne dobité Maďarmi a Poliakmi.

315

Odpovědět

Občania si bohužiaľ nemohli vybrať. Na našom území žila veľká komunita židov Slovákov. Na čelo štátu sa postavili nacisti. Nastal u nás ekonomický boom ,ktorý v podstate Nemci využili pre svoj prospech a začali vykorisťovať. Boli u nás zberne tábory to je pravda ale u vás boli tiež. Naši občania chodili na nútené práce do Nemecka. V 42. začali u nás vznikať Partizánske jednotky. V 44. SNP ale bohužiaľ nedopadlo dobre. Bolo u nás vypálených 102 obcí z toho v 44. 60 obcí. A najlepšie je na tom ,že môj prastarý otec bojoval na Strečne takže ak nejaký špinavý smrad napíše ,že Slováci sú nackovia tak to beriem dosť osobne.

26

Odpovědět

+EsperoMilujem keď o morálnych postojoch cudzej krajiny hodnotí občan krajiny , ktorá sama o sebe viala vlajkou na červeno dlhé roky. Hitlerová politika zabila okolo 17 mil. ľudí. Stalinová politika zabila 20-30 mil. ľudí. Ja sa teraz pýtam kto je horší nacista alebo komunista? Z tohto pohľadu vyznieva ako väčšia urážka keď niekomu poviem ,že je komunista. Nechcem to tu zaspamovať historickými faktami ale pokiaľ tu je ešte niekto s názormi ako dole uvedení kokotkovia, odporúčam naštudovať si dejiny.

38

Odpovědět

+EsperoTedy, já miluji, když se někdo dovolává SNP a pak plynule přejde v nadávání komunistům (v tom SNP jich byly tři p****e, tak co s tím? Prostě se o tom nezmíníme?), mluví o mávání červenou vlajkou (jako by na Slovensku žádné nevlály, či co), a na závěr doporučí nastudovat dějiny. Vážně, tímhle jste klesl tak na úroveň těch imbecilů a trollů.
Neznám vašeho "prastarého otce" (pradědeček?), možná byl z těch hrdinů, které po válce neocenili, nebo i hůř, ale skutečně nemáte pocit, že z něj děláte vola, když říkáte, že někteří jeho spolubojovníci byli horší než ti, proti kterým bojoval?

111

Odpovědět

+EsperoPan Espero by si mel precist hlavne neco o historii dnesniho slovenskeho uzemi a to napříč historickymi fakty od nacionalistu az po kritiky. Zamerne nepisu Slovenska, protoze to vzniklo až 1993. Tohle uzemi totiz az do 19 stoleti pokryvala nesouvisla řada vesnic, bez vetsich mest a prumyslu. O slovenskem jazyce (teda psane forme, ne dialektu pouze slovnim) se dá hovořit až prave od poloviny 19 století. Vznik československa zachranil slovaky jako narod, co ma vlastni stat a neni jen narodnostni mensinou. O tom je tohle tema, armenech co tvrde platili cele 20 stoleti za to ze nemeli "vlastni stat". Slovaci by měli skromně čechum děkovat za to, že se na jejich uzemi dnes nemluvi oficialne madarsky, polsky ci jinak.
Historie se dá obracet, natahovat, prizpusobovat jak chcete, ale fakta stejne vzdycky vyplavou at chcete nebo ne. ps: stejna vec v pripade cech a moravy - a to ze se u nas nemluvi nemecky realne v historii nasi zeme hrozila take mnohokrat (jako znamy spor Vaclava a jeho bratra apod), ale v dobe vzniku ČSR tato hrozba již dávno pominula na rozdil od slovaku, kteri to stihli s odrenym zadkem, protoze ve stejne dobe roku 1918 jiz vznikla v Madarsku deklarace o pripojeni slovenskych uzemi a cekali jen na mezinarodni uznani od svet. velmoci nez tam poslou armadu a spadla klec. Tu ale nastesti ziskal projekt ČSR, pro kterou vyjednal např podporu do velke miry Masaryk pri jeho zname ceste po Americe. Nejsem historik ale dokazu si najit "fakta od přání" mezi nazory mnoha historiku ruznych narodnosti (kteri ne vzdy maji stejny pohled a casto doplnuji nedolozene diry historie vlastnim vysvetl. ).

61

Odpovědět

+EsperoPepek to čo povedal Espero už opakovať nejdem, tam si prečítaš prečo sme sa museli pridat k Nemcom . Za druhé, nemýl si pojmy a dojmy kamarát... Fašizmus bol v Taliansku. Nacizmus bol v Nemecku. Takže defakto už si si 2 krát dokázal že píšeš hlúposti. Ale ked si to vezmeš vzhľadom na to že nas madari v RU utláčali nespočetne vela rokov, tak by sme vždy zvolilui druhú možnosť ako sa dostať pod nich zase. Spravil by to každý na našom mieste a kto hovorí že nie tak klame. Ďalej nezabúdajme aj na další dôvod prečo sme sa odtrhli asi menši ale nezabudnime naň. Z podnadvlády maďarov v RU sme sa dostali pod nadvládu česka a toho vášho centralizmu ked ste si všetok priemysel a všetko doležité pre ekonomiku štátu presťahovali k vam a nám ste nehali obrábať polia. Defakto vy by ste sa mali poďakovať nám za to že sme na vás dreli. Ale aspoň sme vám nepostavili parlament ako sme to spravili maďarom :D Samozrejme ani vy ste to nemali ľahké a Nemecko vás zabralo a vytvorilo protektorát, ale hovoriť že sme sa s radosťou stali Nacistami, to je proste omyl. A aby som zareagoval na SNP, tiež uvedé niekde v komentoch. Pokial viem tak my sme sa aspoň pokúsili o zrušenie nacistov, aj keď neúspešne. No ďalej budem reagovat aj na tie červené krásne vlajočky ktoré v druhej ČSR boli na každom rohu a budme úprimný nie kôli tomu že nás Rusko oslobodilo tak sme sa museli stať komunistami, ale preto lebo ste nám ich v parlamentných voľbách zvolili rok po 2.WW. V Česku suverénne vyhrala KSČ, kdežto na Slovensku Demokratická strana. Kto vie, možno keby ste nezvolili KSČ tak by sa nič nezmenilo a Rusko by prišlo v tankoch. Ale možno by sme na tom ako aj Česko tak aj Slovensko boli minimálne ako Rakúsko. Samozrejme polemizovať o tom čo keby, by sme mohli donekonečna...

24

Odpovědět

+EsperoJe známo, že slováci překrucují historická fakta, tak jak jim to sedí a aby nevypadali tak zle. Se tu nesnažte plácat bludy na české stránce Čechům. Pepek píše pravdu. Měli jste na výběr. Vybrali jste si přidat se na stranu Němců a podrazit Čechy, kteří mimochodem umírali při obraně Slovenska před Maďary a při vztyčování Slovensko-Maďarské hranice. To Češi dostali rozkaz nebojovat s Němci.. tak jsme se vzdali ano... ale nepřidali se k nim. Tedy vojáci se vzdali. Občané ne...dokazuje to fakt, že Češi vedli nejlepší partyzánské odboje a na vesnicích udržovali český jazyk. Češi narozdíl od Slováků nebojovali s Poláky a pak s Rusy, přičemž když Rusové dali Němcům na p***l, tak Slováci dělali jakože nic. A to nemluvím o tom, jak Slováci vyhlásili válku USA a nikdy se za to nezodpovídali. Co se týče ekonomiky? Jste opravdu směšní a ubozí, když si myslíte, že Češi vykořisťovali slováky. To Česko byla průmyslová země... né Slovensko. Slovensko bylo jen čistě zemědělská. Češi plnili plán industrializace Slovenska a k tomu existuje miliarda dokumentů a faktů. Je logické, že slováci posílali peníze do Prahy, když veškerý průmysl přícházel z Česka. Stavby továren, mostů, nemocnic apod...to všechno zařizovali Češi. Nebo si myslíte, že to Češi měli stávět zadarmo? Nepište tu nesmysly, jak jsme si všechno přesunuli k nám. To Česko vždycky byla ta starší a vyspělejší země. Česko existovalo už dávno předtím. Pod latinským názvem Bohemia. Do 2. sv. války to byli Češi, kdo patřil k průmyslově nejvyspělejším zemím světa a dokonce i technologicky. Není se ani čemu divit... stačí se podívat kolik je českých vynálezců a vědců, kteří výrazně ovlivnili svět a přinesli lidstvu užitečné vynálezy a technologie. Já souhlasím s nejmenovaným autorem, který označoval Masaryka za slováka, chytře vetřeného do České vlády, aby se ujal vedení a umožnil tak Slovensku vznik. Ať to bylo jakkoliv, je jasné, že Masaryk a Beneš byli velmi nakloněni k slovákům a umožnit jim vznik jako národa. Jen doufám, že Češi v budoucnu už nikdy těm nevděčným slovákům nebudou pomáhat a spolupracovat s nimi.
No a co se týče sudet a vykopnutí Němců... však to se přece uskutečnilo ruku v ruce, když do Česka dorazili Američané. To Američané nám pomohli je vykopnout a získat zpátky území, které vždycky patřilo právoplatně Česku. Narozdíl od Řeků jsme ani po Němcech nepožadovali kompenzaci za tu jejich okupaci a narozdíl od Poláků jsme nedostali více území. No to je jedno.. válka - Němci, Rusáci, - těžké rány pro tehdy vyspělé Česko a spojeni s nevděčným a falešným Slovenskem - velká chyba. Snad se budoucí generace poučí.

36

Odpovědět

+EsperoNo vidím že si nečítal môj komentár. A je známe že takí česi ako si ty, o českom národe hovoria ako o spasiteľovi a ochrancovi Slovenska a ako nas krvopotne zachraňovali... :D sa zobud ty Baklažán. Áno vy ste boli priemyselná časť aj kôli tomu že ste mali prahu a centralizmus. My sme nechceli byť agrárna časť a aj sme sa snažili nebyť ale čo z toho keď ČS vláda na čele s čechmi podporovala len podniky v Česku. A áno vy ste boli dosť kruto zabrati Hitlerom bez šance na výber, ale uvedom si ako nás maďari utláčali a vždy by sme volili nebyť zase pod nadvládou maďarov. A je pravda že ste boli vždy vyspelejší, to vám nik neberie, ale za prvej ČSR ste boli vyspelí na úkor Slovenska a napriek tomu hovoríte akí sme nevďační. Naopak ďakujeme vám za veľa za váš obrovský vpliv na naśu literatúru. Dovolili ste, aby sme sa odtrhli aj keď vaša vláda ešte uskutočnila Homolov puč. Milujeme vaše pivo. Ďalej by som Masaryka nenazýval slovákom keď sa narodil na českom území a tak sa automaticky stáva čechom aj ked mal otca Slováka a matku mal pravdepodobne poľku. A to s amerikou sme spravili kôli Hitlerovi a každému bolo jasné že to myslíme len formálne vzhľadom na vtedajšiu politiku.

12

Odpovědět

*oprava namiesto fašisti malo byť nacisti. (Fašizmus je Taliansky a nacizmus Nemecký)

00

Odpovědět

+EsperoTvaris sa akoby bol Tisov rezim Slovakom vnuteny zvonku, uplne nenavideny. Aj ked tusim nemali vascinovu podporu, stale sa naslo vela ludi, ktorym musel byt katolicky knaz v cele velmi vyhovovat. A naslo sa aj slusne percento tych, ktorym vyhovovala, nazvyme to "redistribucia majetku" a.k.a deportacie a lupez.
PS: ucta tvojmu dedkovi

10

Odpovědět

+EsperoDopručuji si přečíst aspon zaklady z http://cs.wikipedia.org/wiki/Fašismus a vedle to fašisicky manifest ve srovnání s komunistickým plus jak se politicka myslenka nacismu stala ideologii. Jak se socialiste v čele s Mussolinim stali nacionalnimi fašisty a komuniste v německu nacisty. Na duvody k tomu vedouci totiz ma dodnes mnoho historiku ruzne interpr. a vubec neni možné jednotlive proudy označit nalepkami prava/leva ci ten to a ten zase ono. To dulezite je vysledek ktery vsichni zname a uvedomeni si ze se takoveto proudy lidské společnosti utvařejí už od pravěku a vždy utvářet budou. Na to je treba myslet a hledat obranu.

20

Odpovědět

+Esperokaphibarka: nie netvrdím ,že Tisov režím nevyhovoval každému. Určite podporu cirkvi mal, takisto ako katolíkov , ktorých bolo vždy u nás požehnane. Vyhovoval zlodejom a vrahom. Avšak nazývať to spojením,, vítali sme Nemcov je jednoducho choré,, my sme si to nevybrali, pretože na výber ani nebolo. Presne táto situácia došla v každej krajine. Vraždilo a kradlo sa vo Francúzsku, Polsku dokonca aj v Česku aj keď si to praotec Čech nechce pripustiť. Prím hrala nemecká ideoológia. A do funkcií sa dostávali ľudia ,ktorým vyhovovala.

10

Odpovědět

Jsem jediný kdo si všiml, že ve videu je: První světová válka začala v roce 1915 ?

:D to snad autor toho videa nemyslí vážně, když udělá takovou chybu a vypustí to do světa.
První světová válka začala 28.7.1914.

172

Odpovědět

Ale světovou se stala až 1915. :)
Žádná válka nezačíná jako světová, dokud se nezapojí "celý svět".
Stejně tak druhá sv. válka se stala světovou až 1941. :)

20

Odpovědět

Mimochodem oficiálně Česká republika genocidu Arménů genocidou nenazývá.

220

Odpovědět

Vsadím boty, že to je kvůli tomu, že o ní až doteď nikdo pořádně nevěděl... a to jak z politiků, tak z občanů.

711

Odpovědět

+S313Předpokládám, že každý, co mi dal mínus, tak měl samé jedničky z dějepisu :D

60

Odpovědět

navody-dokumenty-pokusy/genocida-armenu

tato kategorizacia moze byt zavadzajuca

251

Odpovědět

Je to krátký dokument, tedy jedna z těch tří věcí. Co je na tom zavádějícího?

11

Odpovědět

radši parodie-dokumenty-reklamy?

20

Odpovědět

Tady se jedná spíš o starší problém s pojmenováním kategorií. Dříve to byla kategorie Návody, ale protože nebyla moc využívaná, přejmenovala se na Naučná. Bohužel v adrese to musí zůstat stejné kvůli starším videím.

80

Odpovědět

+MithrilAd "..musí zůstat stejné.." aneb pouze technická poznámka)
Nemusí. Záleží jak máte vytvořené generování jednotlivých stránek. Pokud nevyužíváte nějaký sofistikovaný databázový zdroj, asi nejjednoduší způsob je vytvořit v htaccess jednoduché pravidlo přesměrování starších videí.

10

Odpovědět

Poprosil bych i o další videa z tohoto kanálu

230

Další