NigérieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:5 752

Nejlidnatější a nejbohatší země Afriky. Ačkoliv s Nigerem z minulého týdne sdílí Nigérie podobné jméno, v lecčem se také liší. Je to země různých etnik a jazyků, petrolejového průmyslu, Nollywoodu a mnoha dalšího.

Poznámka:
K nelegálnímu petrolejovému průmyslu a povstaleckým skupinám v deltě Nigeru se u nás na webu objevil dokument od VICE.

Přepis titulků

Dostali jsme se k motoru Afriky, sem migrují ostatní Afričané, aby to někam dotáhli. Etiopie je možná moudrý mnich, učitel, kterého všichni Afričané respektují, ale Nigérie je pořádný chlap, takový Kingpin, boss na konci hry. Ale nemusíte s ním bojovat, uzavřete pár smluv, naučte se africké rytmy a dobrý. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Většina lidí už o Nigérii asi slyšela, ale často moc neví, kde nebo co to je.

Asi byste to ale vědět měli, je to nejlidnatější země Afriky a taky nejbohatší. Poprosil jsem fanoušky z Nigérie, aby mi s tím dílem pomohli, jasně, nemůžeme mluvit o všem, ale zkusíme aspoň nakouknout do této obří země. Začněme! FYZICKÁ GEOGRAFIE Když se podíváte na mapu, uvidíte, že Nigérie má skvělou polohu. Je to spoj mezi Západní a Střední Afrikou, kde probíhá všechen obchod. A úplně mimo téma: Mají tam město, co se jmenuje Porno.

Nigérie leží v Západní Africe a hraničí se 4 zeměmi a na jihu má pobřeží u Guinejského zálivu. Je rozdělená na 36 států a federální hlavní město Abuja. V něm najdete druhé nejrušnější letiště, ale největší město Nigérie i celé Afriky s metropolitní populací asi 21 milionů je Lagos, bývalé hlavní město, které bylo postaveno na laguně u pobřeží na jihu. Tam mají i nejrušnější letiště, Murtala Muhammeda na severozápadním konci města. Další největší města jsou Kano na severu ve stejnojmenném státě a Ibadan ve státě Oyo kousek od Lagosu.

Nigérie je také křižovatkou a cílem mnoha transafrických dálnic, které se táhnou celým kontinentem. Třeba západoafrická pobřežní dálnice, která má končit v Libérii, trasa Lagos–Mombasa do Keni se staví, potom transsaharská dálnice, která má vést do Alžírska a ke Středozemnímu moři. Kromě toho mají také železniční síť, ale kvůli zanedbání funguje pravidelně jen trasa Lagos–Kano. Jako u jiných afrických států nenabízí pobřeží moc přírodních přístavů, protínají ho ústí řek, u kterých se špatně staví, ale Lagos měl s tou lagunou vážně štěstí, takže má největší přístav Západní Afriky.

Je to obchodní centrum nejen pro Nigérii, ale i pro země bez přístupu k moři jako Niger a Čad, které závisí na zámořském obchodu. Všechny státy Nigérie vznikly po nezávislosti ze 3 oblastních států. Ale časem to vypadalo asi takhle: Proč mám bejt ve stejným státě jako tenhle kmen? - Nemáme nic společného. - Můj kmen má historický nárok na tuhle oblast, můžeme ji mít jen pro sebe?

Jak to, že je Lagos hlavní město? Postavíme nové ve středu země. Já chci suverénní stát! Prostě základy Afriky, už jsme se o tom bavili mockrát. A další vysvětlování může převzít třeba tady Ken. Dobře, super! Je to země se středními příjmy... - Stůj rovně! Tak je to správně. - Díky, mami. Je to země se středními příjmy a kombinovanou tržní ekonomikou. Navíc jsou sice federativní prezidentskou republikou, ale také mají mnoho konstitutivních kmenových králů, náčelníků emírů a podobně.

Jsou to tradiční panovníci bez vládních pravomocí, ale mají důležitou kulturní roli a společenský vliv. Po celé zemi najdete paláce, buď z minulosti, nebo stále používané. Ty jsou velice důležité, získáte díky nim vhled do toho, jak země fungovala s nezávislými státy - před kolonizací. - Dobře, hotovo. Tak pojď. Tak jo.

Když jsme u skvělých míst v Nigérii, některé z těch, které naši fanoušci doporučují, jsou: tyhle známé skály, socha 3 starců, národní divadlo a muzeum, muzeum otroctví v Badagry, národní muzeum v Beninu, národní válečné muzeum, Millenium Park, spousta zábavních parků, taky tu mají dům, na kterém je letadlo, svatyně New Afrika, galerie umění Nike, monolity Alok Ikom a nakonec svatý háj Osun Osogbo, který je na seznamu UNESCO. A to je jen začátek, mají tu tajný zdroj, na který se podíváme v: FYZICKÁ GEOGRAFIE Země s velkou populací mají ve své krajině něco společného, fakt dobré zdroje vody, které velkou část území zavlažují.

A to u Nigérie platí, ale mají tu ještě něco navíc. Většina území je rovinatá s malými kopečky, až na střední a východní část. Ve středu najdete planinu Jos se zvětranými skálami a kopci, na severovýchodě mají suché vysočiny jako planinu Biu.

Na hranici s Kamerunem leží pohoří Mandara, které se rozšiřuje do planiny Mambilla. Tady, hned u kamerunské hranice, najdete nejvyšší bod, Chappal Wadi. Nejdelší řekou je Niger, který teče na jih do Guinejského zálivu. Tam tvoří jednu z největších delt světa. Tomuto ústí se někdy říká ropné řeky. Toto je asi nejdůležitější oblast, ve které najdete většinu jejich bohatství v petrolejovém průmyslu. Věnujte té oblasti pozornost. Na severu je řeka přehrazená, což tvoří největší vodní plochu celou v Nigérii, nádrž Kainji nad přehradou Kainji.

Největší sdílená vodní plocha je jezero Čad na východě, o které se dělí 4 země a které bohužel už 50 let vysychá. Do Nigeru se také vlévá druhá nejdelší řeka Benue na východě. Tyto řeky rozdělují zemi na 3 díly, které významně ovlivňovaly místní obyvatelstvo, k tomu se dostaneme. Mají tu 4 podnební oblasti, oblast monzunů u delty Nigeru, největší oblastí je tropický les a savany a na severu je teplé, polosuché podnebí. V nejsevernějším koutě je potom poušť, to je nejteplejší a nejsušší oblast Nigérie.

Jak vidíte, území Nigérie je velmi rozmanité, takže i škála zdrojů, které mají k dispozici, bude široká. A k tomu vám řekne víc tady Noah. - Tak jo. - Jak jsme říkali, Nigérie je největší ekonomikou Afriky a jejich HDP překonalo bilion dolarů. Patří k tzv. 3G zemím, 11 ekonomikám, které mají potenciál růstu, ale je důležité vědět, že v zemi je stále mnoho rozporů a nerovnosti. Asi takhle: Náš poměr zadlužení ku HDP je jen asi 15 %, to není tak zlý vzhledem k našim rozměrům, průměrně vyděláme víc, než utratíme...

Jo, ale máme obrovské rozdíly v bohatství, průměrné HDP na obyvatele je jen asi 6000 dolarů na rok - a asi třetina země se potýká s chudobou. - Ale v Africe není 6000 za rok špatný. Jsme největším producentem nafty a ropy v Africe, 12. na světě, rozrůznili jsme zdroje příjmů a splatili bilaterální dluh Paris Clubu. Ale zemědělský sektor se nepřizpůsobil domácí poptávce a populačnímu růstu. Příliš závisíme na ropném a energetickém sektoru, tvoří třeba 78 % vývozu, a navíc znečistil řeky a přinesl povstalecké skupiny na jihu.

S tím bude ještě hodně práce. Nemůžeš sklapnout a být ráda, že vyděláváme? Nemůžeš sklapnout a nakládat s těma penězma líp? Hele, Nigérie nám vykvétá do hráče na celosvětovém trhu. Asi třetina populace pracuje v zemědělství, které tvoří 18 % jejich HDP. V objemu zemědělské produkce jsou 1.

v Africe a 6. na světě. Jsou největším producentem jamů, kasavy a tara. Mají také velmi různorodou flóru a faunu. Asi 4 700 druhů rostlin, 940 druhů ptáků a 290 druhů savců. Také tvrdí, že mají nejvíce druhů motýlů na světě. A tuto část zakončíme jako vždy jídlem. Každé etnikum a oblast má své speciality. Většinou mají společné fufu a k tomu servírují mnoho jídel, například garri, isi ewu, klobásky gala, suya, smažený plantain, masové koláče, puff-puff, tyhle polévky a každý Nigerijec se pochlubí rýží jollof, - která odsud pochází a umí ji nejlépe.

- Jo, v Nigérii by to řekli, - ale počkejte si na můj díl. - Ten přijde jindy, teď musíme pokračovat. DEMOGRAFIE Díky, Noahu! V Nigérii nejde o jeden příběh, jsou to stovky kapitol zapletených do sebe, takový frankensteinovský román, který nedává smysl. K roku 2019 má těsně přes 200 milionů lidí a je 7. nejlidnatější zemí světa. Asi každý 6. Afričan je Nigerijec. Žije tu asi 250 různých etnik, ale k největším patří Hausové s asi 30 %, Jorubové s 21 %, Igbové s asi 19 % a asi 25 % jsou další etnika, především takoví jako Tivové, Ijawové, Kanuri, Ibibio, Igalové atd.

Asi 5 % tvoří jiní Afričané a lidé z jiných kontinentů. Jako měnu používají nigerijskou nairu, mají zásuvky D a G a jezdí vpravo. Teď nás toho čeká hodně a dost se to zkomplikuje. Nejdřív řeč. Jsou bývalá britská kolonie, takže úřední řeč je angličtina, jsou dokonce 3. největší anglicky mluvící zemí po USA a Indii. Ale pro komunikaci slouží spíše nigerijský pidžin.

To nám vysvětlí fanoušci z Nigérie. Když se někdo chce zeptat "Jak se máš?", řeknou "How far?". "You dey make sono" znamená "Jsi krásný/krásná". "Dash me" je "podej mi..." "How your body dey do you?" znamená "Jak se cítíš?" - "No whala" znamená "žádný problém". - "I dey chop food"... Děkuju vám. Ale nezapomeňte, že se tu mluví více než 500 jazyky a nářečími.

Jeden z nich se dokonce psal piktogramy, to písmo se jmenovalo Nsibidi. Obecně, pokud nemluvíte anglicky, na jihozápadě se domluvíte jorubsky, igbosky na jihovýchodě a na severu hausky. V náboženství je to skoro půl na půl mezi muslimy a křesťany, křesťanů je asi o 1 % víc. 3. nejčastější jsou tradiční náboženství, což nás přivádí ke kmenům. V Nigérii je problém, že musíte najít rovnováhu moci mezi kmeny a náboženstvím. Když je u moci příliš mnoho křesťanů, mají s tím problém muslimové a platí to i naopak.

Nebo když se k moci dostane bez ohledu na víru nějaký kmen, který jiný kmen moc nemusí, může to být složité, i když sdílí stejnou víru. To je krása a prokletí Nigérie. Jakmile jednou přešlápnete a ukážete jen trochu zaujatosti, všichni se naštvou. V jejich dějinách to najdete často. Nemáme čas mluvit o každé etnické skupině v Nigérii, ale můžeme se podívat na ty tři hlavní. Jorubové žijí hlavně v jihozápadní části a v největším městě Lagos. Jsou to potomci říše Oyo, dnes jsou takovou zábavnou, městskou skupinou přizpůsobenou západní kultuře, ale drží se svých kořenů.

Jsou známí pestrými barvami a hlasitým chováním, umí skvěle slavit při tzv. owembe a spolu s Igby jich žije nejvíce v zahraničí. Také tvrdí, že mají největší podíl dvojčat na světě, tohle je dokonce hlavní město dvojčat. Igbové většinou žijí na jihovýchodě podél řeky Niger a její delty. Jsou potomky království Nri, kde se hodně učili matematiku, měli vlastní bankovní a kalendářní systémy a společenská tabu v některých kmenech, třeba zjizvené obličeje ichi.

Dnes jsou známí jako pilní, vzdělaní blázni do čistoty, kteří umí dobře vydělávat a obchodovat. Většina z nich jsou křesťané, ale kupodivu někteří tvrdí, že jsou potomci jednoho ze ztracených kmenů Izraele od Jakubova syna Gada. Dnes tedy židovští Igbové slouží mše v synagogách. A nakonec Hausové. Jsou tou největší skupinou, žijí hlavně na severu.

Jsou největší převážně muslimskou skupinou v Nigérii, mají dlouhou historii, často jsou farmáři a pastevci a žijí v sušších oblastech země. V jejich kultuře hrají velkou roli koně, v Dauře mají festival koní s barevnými průvody. Mohli bychom mluvit o dalších skupinách, ale tahle epizoda už je dost dlouhá, tak koukneme na kulturu s Hannah. Kde je Hannah? Všechno musím dělat sám... Pokud je něco... Pokud je něco specialitou Nigérie, jsou to festivaly.

K těm velkým patří: rybářský festival v Argungu, festival kostýmů v Eyo, igboský festival jamů atd. Svatby tu berou velice vážně. Novomanželé se často zasypávají penězi a všichni tancují. V Nigérii sídlí také Nollywood, největší filmový trh Afriky a 3. největší na světě po Hollywoodu a Bollywoodu. Více než 2000 společností tu produkuje 50–200 filmů týdně. A bez ohledu na oblast, kmen nebo víru, všechny je spojuje fotbal. Nigerijci jsou na ten sport velmi pyšní. Nigerijský tým Super Eagles třikrát vyhrál Africký pohár národů a často se účastní MS.

Dokonce byli v roce 1994 podle FIFA 5. na světě. Dobře, to stačilo. Děkuju, Hannah. Děkuju Hannah. Než půjdeme dál, fanoušci mě prosili, abych to nepřikrášloval a upozornil na některé problémy. Asi víte, že džihádistická, teroristická organizace Boko Haram byla založena na severu Nigérie a přináší zemi od té doby problémy. Mnoho z vás chtělo také upozornit na šílené vládní skandály zpronevěry. Guvernér Kana byl chycen na kameru, když přebíral úplatek, ale vyšumělo to.

Jedna žena prý ztratila přes 100 000 dolarů, protože je sežral had. A nakonec, všichni známe podvodné e-maily s nigerijským princem. Nigerijce nebaví to poslouchat, všechny ty vtipy už znají. - Však víte, o co jde. - Co? Mail s pár chybami v gramatice? Vážený sire, vážená dámo, jsem úplně skutečný bohatý osoba - z Anglie. - Já jsem skutečný sir nebo madam. Chci vám dát 4 miliony dolarů, protože umírám a je to můj finální přání, - že někdo jako vy přebere moje dědictví.

- Zrovna jsem vydělal 4 miliony dolarů. Ale všechny peníze jsou v krabici hlídané dobrým přítelem v Západní Africe. To dává naprosto smysl. Vůbec to není podezřelé. Proto vše co prosím je, abyste zaplatili dopravní poplatek - 500 dolarů, aby se poslala krabice vám. - Zaplatit 500 dolarů a vydělat 4 miliony? - To je skvělý a je to pravda. - S pozdravem úplně skutečný - bohatý britský osoba. - Moment, nejdřív říkal, že je z Anglie, ale teď napsal britský.

Něco tady nedává smysl. Na co Deep Web, když máte Craigslist. Musíme jít dál. Historie. Když to rychle shrnu: kultura Nok, království Oyo, zároveň i království Benin a Edo, království Hausů, zároveň i království Nri, království Igala a Jukun na severu, boje mezi kmeny, první kontakt s Evropany, obchod s otroky, chalífát Sokoto zabral sever, Britové zabrali Lagos, Jižní Nigérie, potom přebrali Sokotský chalífát, nepřímá vláda, nezávislost 1960, nález ropy, občanská válka, atentát na tohohle chlapa, potom řada pučů a proti-pučů, ropná krize a povstalecké skupiny na začátku 21.

století, nový hauský prezident, populace přerostla 200 milionů a jsme u dneška. Zeptal jsem se svých fanoušků na nějaké slavné osobnosti z Nigérie a tady jich několik je: královna Amina, Benjamin Nnamdi Azikiwe, spousta hudebníků, ale mezi nejslavnější patří Fela Kuti, jeho máma byla náčelnice a možná ještě slavnější než on, spousta fotbalistů a prakticky kdokoli z týmu Super Eagles, hodně hráčů basketbalu a amerického fotbalu, velká spousta herců, hodně z nich asi už znáte, a spousta známých spisovatelů jako tito, ale nejslavnější je asi on, profesor Wole Soyinka.

Jo, spousta slavných Nigerijců, jsou všude. A když jsme u toho, podíváme se na jejich vztahy se světem. FRIEND ZONE Jako zásadní země nejen v Africe, ale i ve světě má Nigérie v oblasti vztahů velké ambice.

V UK a USA žije nejvíce Nigerijců mimo Afriku i proto, že jsou anglofonní. Patří do Commonwealthu a mají důležité obchodní smlouvy. USA spolupracuje s Nigérií při proti-teroristických operacích v Nigérii i celé Africe. Z Asie soupeří Čína a Indie o partnerství, Indie je největším vývozním partnerem, asi 20 % surové ropy v Indii je z Nigérie, ale Čína je největším dovozním partnerem. V roce 2006 navštívil Nigérii bývalý prezident Číny a sepsal zprávu o souhlasu, aby navázal strategické smlouvy, a Čína podporovala snahy Nigérie získat křeslo v Radě bezpečnosti OSN.

Jako zakládající člen Africké unie je důležitým pojítkem k této zásadní africké geopolitické struktuře. Vychází se všemi západoafrickými sousedy, asi záleží, jakých obyvatel se zeptáte. Sousedé Benin a Kamerun mají největší nigerijské menšiny. V Beninu jsou to hlavně Jorubové a ekonomika Beninu na Nigérii závisí. V Kamerunu najdete východní kmeny, třeba Ibibio, ale dochází ke sporům o nároku na ropu na poloostrově Bakassi.

I přesto mi většina Nigerijců řekla, že nakonec, ačkoliv s nimi soupeří, Ghana je asi nejlepší přítel. Už dlouho se milují i nenávidí. Nejen že mají společnou historii, obchodní i koloniální, obě země patřily k Británii, ale také v obou mluví anglicky a chlubí se prastarými říšemi a tradicemi. Taky se ve všem snaží navzájem překonat, ve sportu, penězích, prestiži, prostě jde o reputaci. Ale na osobní úrovni, když se potkají Nigerijec a Ghaňan, okamžitě si sednou, nedá se to vysvětlit. Milují se, chápou se, a nakonec se budou vždycky podporovat.

Nemůžete mluvit o Africe a nezmínit Nigérii. Hrála důležitou roli v utváření celého kontinentu, je velká, je hlasitá, je šílená, je pestrá, je hudební, je pilná, má prostě svůj příběh. Počkejte si, příště bude Norsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

díky moc za překlad, nejen tohoto dílu, ale celé série. Chtěl bych se zeptat, bylo by, prosím, možné v některém z následujících týdnů, přeložit díl o Jordánsku?

00

Odpovědět

Budu na to myslet, pokusíme se to vydat v průběhu příštího měsíce :)

10