Historie Dne sv. Valentýna

Thumbnail play icon
60 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:167
Počet zobrazení:19 671

Všem přeji krásný Den sv. Valentýna. Hodně z vás ho slaví, ale určitě jen málo z vás ví, jak tenhle svátek srdíček, valentýnek, baculatých andělíčků a hlavně lásky vznikl. Následující video vám stručně nastíní, co předcházelo dnešní komerční podobě tohoto únorového svátku.

 

Přepis titulků

Láska... Láska asi není to, co otáčí světem, ale díky ní stojí život za to. A možná proto miliardy lidí napříč staletími věnovaly celý jeden den velkým romantickým gestům prostřednictvím Dne svatého Valentýna. Jediný svátek, který se nejlépe slaví ve dvou. DĚJINY SVÁTKŮ: DEN SVATÉHO VALENTÝNA I přes jeho popularitu nevíme mnoho o původu Dne svatého Valentýna.

Víme ale, že v sobě nese pozůstatky rané katolické církve a antického Říma. Spojení mezi půlkou února a láskou se datuje do dob pohanských slavností známých jako Luperkálie, oslavujících buď římskou vlčici Lupu, která odkojila Rumula a Rema, nebo Fauna, pohanského boha plodnosti. Slavnosti začínaly zvířecí obětí, poté rituálním bičováním mladých žen kusy zvířecí kůže a krví, což mělo zaručit plodnost pro nadcházející rok.

V 5. století, pravděpodobně ve snaze kristianizace pohanského zvyku, papež Gelasius prohlásil 14. únor za Den svatého Valentýna. Co se týče skutečného sv. Valentýna, hned několik jich bylo církví kanonizováno. Legenda říká, že jeden z Valentýnů, římský kněz, žil okolo 3. století našeho letopočtu za vlády císaře Claudia II.

Claudius byl ambiciózní panovník. Jeho bitvy vyžadovaly obrovské masy vojáků. Ti museli opustit své rodiny na dlouhou dobu. To dalo vzniknout armádě, která byla netečná a tesknící po domově. Claudius se snažil tak zarytě vymítit lásku ze svých řad, že zakázal manželství. Valentýn nepokládal zákaz za správný, a tak obešel císaře tím, že pokračoval v oddávání párů v tajnosti.

Císař nakonec na konání kněze přišel, uvěznil ho a odsoudil k smrti. Věří se, že páry, které tajně oddal, navštěvovaly jeho vězeňskou celu a nosily mu květiny a psaníčka, ve kterých vyjadřovaly svou vděčnost. Příběh pokračuje tak, že se odsouzený otec Valentýn zamiloval do dcery svého žalářníka. 14. února, v den jeho popravy, poslal mladé dívce psaníčko, ve kterém stálo: "Od tvého Valentýna."

Zrodila se tradice. Kupid, okřídlený dohazovač, byl původně římský bůh lásky, který inspiroval podobu křesťanských andělíčků. V současné době je favoritem tvůrců přáníček a obchodníků. Náš moderní Den sv. Valentýna, okleštěn o svou pohanskou i křesťanskou podstatu, se vyvinul v jeden z nejoslavovanějších svátků v kalendáři. Američané v tento den zahrnou své drahé 180 miliony růží.

červenými, přirozeně, 36 miliony krabic bonboniér ve tvaru srdce, nemluvě o všech valentýnkách, večeřích a diamantech. Tento svátek vydělá ročně 14 miliard dolarů, což milují hlavně maloobchodníci. Jestliže se obáváte, že si nemůžete dovolit na Valentýna obdarovat své drahé, nedělejte si příliš starosti. Jak by napsal básník: "Láska je vše, co potřebujete." Jak romantické...

Překlad: Foxii www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

K tomuhle jde říct jen jedno... GEEZUS!!! :O

180

Odpovědět

Proč to má tak nízký hodnocení? :(

190

Odpovědět

Chcete vědět, jaký je nejlepší valentýnský dárek?
Aperture Science vám poradí: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=w5I3VnCHWsU

180

Odpovědět

kde jste takovou sračku vyhrabali ? :D

180

Odpovědět

Jinak v tomto videu, které mluví o historii Dne sv. Valentýna, chybí jedna podstatná informace. Tento svátek, jak ho známe dnes, vzkřísil před 104 lety americký podnikatel, jakožto poslední zoufalý pokus, který by ho odvrátil od bankrotu..

190

Odpovědět

LOVE IS REALLY ALL YOU NEED

180

Odpovědět

Nejlepší je to s tou vlčicí. V jedné knížce jsem četla, že je to možná chybná interpretace, protože sice Lupa znamená vlčice, tak se to samé označení používalo v té době pro prostitutky. Takže Romula a Rema nezachránila a neodkojila vlčice, ale dívka prodejná (což je reálnější). Nicméně po shlédnutí tohoto videa, se cítím velmi osamělá :D.

190

Odpovědět

Mohli byste prosím přeložit http://www.youtube.com/watch?v=HFepIN0bQAM&feature=channel ? Děkuju.

180

Odpovědět

0:31 máš chybku - "DĚJNY"

180

Odpovědět

konečně pěkně shrnuté. Zase jsem se přesvědčil, že církev jako taková jen potlačuje jiná náboženství tím samým, jen to nazve jinak :D

Tento svátek neslavím :D

190