Jimmy Carr: Pět zajímavostí o vtipech

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:690
Počet zobrazení:11 127

Jimmyho Carra na tomto webu není třeba dlouze představovat. Dnes pro vás ale nemáme žádnou z jeho improvizací či  vtipů, ale krátký klip, kde Jimmy ukáže své vědomosti z oboru komedie. Zábavnou formou vám poví něco o tom, v čem spočívá vtip a jak ho správně vypravovat.

Přepis titulků

Proč přešel komik přes cestu? Aby dekonstruoval podstatu vtipu. To nebylo moc vtipné, ale něco takového udělá Jimmy Carr, když nám poví pět zajímavostí o vtipech. Je autorem knihy o vtipech Naked Jape, takže o tom něco ví. "Analyzovat humor je jako pitvat žábu. Zajímá to jen pár lidí a žába zemře." - E. B. White. Není to asi nejlepší citát, kterým začít analýzu vtipů, ale tady je pět zajímavostí o vtipech.

Váš smysl pro humor je jako vaše sexuální orientace. Je pro vás specifický a definuje vás, ale nemůžete ho moc měnit. O tom, co je pro vás vtipné nebo vás vzrušuje, nerozhodujete. Jde spíše o reflex. Můžete si chtít heterosexuálně užívat inteligentní satiru, ale sadomasochisticky si užíváte vtípky o zvířatech.

O tom vy nerozhodujete. Jaké máte rádi vtipy? Dětinské? Co je černé a zní jako los? Kos. Surrealistické? Dva muffiny jsou v troubě a jeden říká: "Tady je horko!" Druhý nato: "Tý jo! Mluvící muffin." Antropomorfní?

Co řekne slimák šnekovi? "Pěťák pro bezdomovce?" Ironické? Jsem závislý hráč a žena mě opustila. Jak ji vyhrát zpět? Politické? Pro Nobelovku za mír bych zabíjel. Pro dospělé?

Jak získají dívky norka? Stejně jako norci získávají norka. Nechutné? Jak uvidíte psí pití? Když dáte psa do mixéru. Není "nesprávný" vtip. Pokud jste se zasmáli, bylo to vtipné. Podle některých jsem vtipný. Podle některých jsem sexy. Sto lidí, sto chutí.

Všechny vtipy jsou stejné. Existuje nespočet vtipů, ale všechny fungují stejně. Jde o náhlé objevení skryté skutečnosti. Potřeba dalšího vysvětlení? Pravda. Jde o expozici, pointu a smích. Během expozice dojdete k předpokladu, který se během pointy ukáže být mylným. Jste překvapeni, rádi, máte dobrý pocit a smějete se. Příklad: Expozice.

Jsem moderní muž. Klidně koupím tampóny. Vytvořili jste si nějakou domněnku? Tak od začátku. Jsem moderní muž. Klidně koupím tampóny. Ale prý to není "vhodný dárek". Vidíte? Vaše domněnka byla mylná. Nebyl to běžný nákup, ale koupě dárku. Překvapení. Jaký je nejstarší vtip na světě?

Jednu dobu jsem se tím zabýval a nejstarší vtip... Kadeřník mi řekl: "Jak chcete ostříhat?" A já na to: "Potichu." Vtipy se poprvé objevily v řeckém textu Philogelos, Milovník smíchu, ze 4. století. Odvrácená strana. Má to svou odvrácenou stranu. Vyprávěním vtipu někomu říkáte: "Mám tě rád a chci, abys mě měl taky rád."

Což říct naplno může být trapné. Snazší je to sdělit vtipem. A to možná vysvětluje, proč jsou obzvlášť v Británii vtipy tak důležité. Na Britech je skvělé, jak se umí sobě zasmát. A slovem "sobě" myslím "ostatním". A slovem "zasmát" myslím "napadnout". Říkáme vtipy blízkým a cítíme pak pocit souznění. Stinnou stránkou tohoto souznění s určitou skupinou je, že se tak děje na účet skupiny jiné.

Kde bychom byli bez smyslu pro humor? V Německu? Základní pravidla pro vyprávění vtipu. Správné načasování, kdy vtip povíte. Můžete ho říct i na jiném pohřbu. Zní to samozřejmě, ale než začnete, musíte znát pointu. Ale začněte s expozicí. Buďte struční. Pokud nejste Eddie Izzard. Surrealistické humorné představy mohou být v cizím podání koktavé blekotání.

A pokud jste Eddie Izzard: moc vám fandím. Užijte si to. Pokud se budete moc zatěžovat tím, že všechno záleží na smíchu ostatních, neužijete si to. Ale možná máte poruchu osobnosti, díky které se vyprávěním vtipů uživíte. Přidej se k nám. Překlad: Ninjer www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Miluju Jimmyho Carra, takže 10/10.. :)

243

Odpovědět

U Carra se zasměju vždy díky jeho nechutnosti a umění vyprávět sprostej vtip, daleko víc ale "Zbožnuju" G. Iglesiase, jeho humor mě 100% sedí! :)

BTW: Gabriel Iglesias na svojim oficialnim YT účtu vydal několik nových naprosto báječných scének (Celkem dlouhých), prosím o překlad! :)

229

Odpovědět

Jimmy je dobrej komik, je tu přeloženýho docela dost materiálu, ale je vidět, že jeho představení sou z 90% vtipy, jeden za druhym, rychle a bez návaznosti. Když to srovnám se stand upem Louis CK nebo Gabriela Inglesiase, kde se něco vypráví a sou to uvěřitelný historky, tak mi právě to přijde lepší.

239

Odpovědět

Ano, tomu se říká "observational comedy" a je to u stand-upu velmi běžné. Jimmy má radši starší druh stand-upu, kde se prostě říkají za sebou krátké vtipy. Proto se třeba i jedno jeho vystoupení jmenuje Telling Jokes.

241

Odpovědět

+NinjerTak ono se to ještě takhle člení, jo? Sem neměl zdání. Gracias.

204

Odpovědět

Mi hodně přijde, že vtipy jsou jako drogy - ze začátku nám stačí málo (nevinné/dětské vtípky), ale postupně, čím víc vtipů známe, tím víc potřebujeme drsnější a drsnější (nebo složitější) vtipy, protože ty "obyčejné" už nám prostě nestačí.

215

Odpovědět

Špatný příměr. Když kouříš marihuanu, taky přeci nemáš potřebu přecházet na kokain, protože ti obyčejná tráva už nestačí.

2020

Odpovědět

+SvarecTo určitě ne, ale narážím na to, že když bereš třeba kokain 1x za měsíc, tak časem přejdeš na 3x za měsíc, potom na 4x za měsíc a víc a víc. Prostě ti to bude málo. Pícháš si častěji a větší dávky. Jasně, když máš rád vtipy o blondýnkách, tak ti asi nikdy nesednou vtipy politické. Nebudeš vyhledávat jiný styl vtipů, ale drsnější (a víc "šokující") verze vtipů z té kategorie, kterou máš rád. Zkráceně - když se ti jednou líbí vtip o tom, jak rajče přechází silnici a stává se z něho kečup, tak za x let (a po spoustě dalších zkušenostech s vtipy) ti už bude tento vtip připadat slabý a (například) tě rozesměje spíš 1 dítě v 10 popelnicích, než ovoce rozprsklé na silnici.

202

Odpovědět

+SvarecNo, právě že je velmi zažité tvrzení, že marihuana je "startovací droga", po které se můžou uživatelé dostat k tvrdším drogám. Je to jeden z hlavních protiargumentů proti marihuaně.

217

Odpovědět

+Svarecmě přijde argumentace proti legalizaci marihuany pěkně pitomá, respektive vymyšlená tak aby nějaká byla, protože pak by ty osoby co na tom teď vydělávají přišly o prachy :) běžte se podívat do Holandska jak to tam bez problému funguje chlast je mnohem horší a přesto je tu legální btw. dám si průměrně jednou za 2 měsíce a necítím potřebu dát si jindy :P

212

Odpovědět

+SvarecPíchat si kokain...? To asi ne. ;)

00

Odpovědět

přeložte prosím tohle video: http://www.youtube.com/watch?v=AfFGOAuLlFc


díky

188

Odpovědět

pochybujem ze sa dockas

neni za co :)

190

Odpovědět

Pokud je smysl pro humor jako sexuální orientace, tak jsem, v rámci metafory, silně bisexuální, ale zjistil jsem že se moc nesměju "bezkonfliktnímu humoru".

Btw, pokud by jste chtěli vidět Jimmyho celý vystoupení, je jednoduchý řešení, na internetu jsou taková místa kde si můžete stáhnout jeho vystoupené (doporučuju Jimmy Carr Making People Laugh) a na titulky.com si k tomu můžete najít titulky, jsou tam i na Dylana Morana možná i na další

199

Odpovědět

No ne, Trey právě objevil internet! :)

187

Odpovědět

+Maerlyn0A z čeho usuzuješ že právě teď? ;)

1917

Odpovědět

+Maerlyn0tvl nechte, vždyť je to ještě čistá duše - neposkvrněná.... btw, Troyi, viděl jsi to video 2 girls 1 cup? ;)

185

Odpovědět

+Maerlyn0Nic vzdávám to, pokud lidi nejsou schopný pochopit celý souvětí a reagujou pouze na jednu větu kterou vytrhnout z kontextu, s tím nic nenadělám :D

205

Odpovědět

+Maerlyn0DinoCop: Budeš překvapenej, ale znal jsem ho ještě před tím než tu o něm bylo včera video, hádám že to byla doba kdy jsi o něm slyšel prvně, ale nevím, nějak mě to nevzrušovalo, ale jsem za tebe rád že tebe jo ;)

183

Odpovědět

no ty ses uplnej kouzelnik! Jak jsi na to prisel?! To by me v zivote nenapadlo, hledat cely vystoupeni na internetu! Ja to vzdycky hledal v knihovne. Diky!

1810

Odpovědět

+RossiTak speciálně pro tebe, včera si Jeselnikova dost lidi stěžovalo že tu je málo Carra. Hlavní věc byla to, že už jsou jeho show přeložený na titulky.com.
Tohle jsem napsal jenom pro úplnost a schválně nepřímo, protože je považováno za slušnost nedávat odkazy na torrenty na stránky který k tomu nejsou určený.
Pokud tohle nevíte tak nevím kdo právě objevil internet...

187

Odpovědět

+Rossia propagovat tu inu stranku ktora publikuje titulky sa ti zda v poriadku Trey? mne sa vidi ze moc "kecas" ale malo rozmyslas

182

Odpovědět

+RossiTitulky jsou to jediné co mají společně, jinak pracují úplně jinak, těžko je můžou považovat za konkurenci pokud zde neplánují předkládat hodinová, 2 hodinová vystoupení komiků..a to by ty videa ještě někdo musel nahrát na youtube bez garance že ho někdo nesmaže za porušení pravidel youtube.

190

Odpovědět

chtěl jsem tu napsat nějaký DOBRÝ vtip, a vono mě nic nenapadlo :D.... a hádám, že důvod nemnoho komentářů je tu ze stejnépho důvodu :D

1811

Odpovědět

Ešte niekto si tam všimol tú neustále cingotajúcu rolničku, či čo to bolo?

182

Odpovědět

chtěl jsem to napsat, ale tys mě předběhl... chvíli jsem myslel, že mi hrabe :D a koukám, kde tu co cinká za rolničku :D:D

182

Odpovědět

+LOYFjá zas myslela že mi vodchází další noťas:)

181

Odpovědět