Alternativní medicínaNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:196
Počet zobrazení:11 296

Na jedné straně vědecké výzkumy, které tvrdí, že ta a ta disciplína alternativní medicíny nemůže fungovat, protože nemá vědecky podložený základ. Na druhé straně stovky lidí, kteří alternativní medicínu vyhledávají, protože jim pomáhá. Kde je pravda? Co lidem pomáhá? A je dobré přistupovat k alternativní medicíně podle hesla: "Co tě nezabije, to tě posílí?"

Přepis titulků

Musíme probrat alternativní medicínu. Mám totiž takové divné místo ve své pojistné smlouvě. Protože je to zpět. Lístky padají ze stromů, dny se zkracují a zdravotní pojišťovny chystají nové smlouvy. A když jsem si listoval tou letošní, všiml jsem si, že mé pojištění zahrnuje i alternativní medicínu. To mě nikdy moc nebralo, takže jsem se podíval, co to znamená.

A moje pojišťovna hradí například kraniosakrální terapii. Může mi někdo vysvětlit, co to je? Vysvětlím vám to. Je to dlouhý příběh, ale zkrátím ho. To jsem ráda. Kraniosakrální systém souvisí s rytmem vašeho mozkomíšního moku. Představte si… Ne, počkejte chvilku. Děkuji. Chci jen cítit rytmus svého mozkomíšního moku.

Ano. Dobré. Prima. A ten vzadu? A jak jsem zjistil – tato terapie není vědecky prokázaná, ale v rámci doplňkových balíčků ji hradí CZ, Delta Lloyd, Menzis, OHRA, UNIVÉ, VGZ a spousta dalších pojišťoven. Ale pak jsem si řekl: "To není nic pro mě. Přejdu k pojišťovně, která to nehradí."

Ale když jsem si jinde vybral balíček s fyzioterapií, zjistil jsem, že hradí reinkarnační terapii. Zaprvé předpokládám, že ji hradí jen jednou. Zadruhé co to ksakru je reinkarnační terapie? Při reinkarnační terapii jde o znovuprožívání událostí ze současného a minulého života. Na řadu přijdou i období mezi různými životy. Ano.

Období mezi vašimi životy jsou moc důležitá. Já sám jsem měl úplnou meziživotní krizi. Hodně jsem jezdil na kole a četl. Ale nakonec stejně čtete míň, než jste chtěli. A než se nadechnete, je čas se narodit. Reinkarnační terapii teď proplácí CZ, Aevitae, FBTO, ik!, CZdirect, Avéro Achmea, Zilveren Kruis, OZF a Delta Lloyd. Ti všichni mají reinkarnační terapii v doplňkovém balíčku.

Největší nebezpečí při podstoupení této terapie je, že se reinkarnujete jako někdo se základním balíčkem a obřím rizikem. Ale dobrá, funguje to? Všichni se ptají: "Funguje reinkarnační terapie?" "Skutečně? Opravdu to funguje?" A já mám jedinou odpověď: "Ano, funguje." Šílené. Týjo. Byl jsem skeptický, ale už nejsem.

A na tuto terapii přispívám i já, protože chci balíček s fyzioterapií. A není to žádná výjimka. Skoro každá pojišťovna hradí takové věci. Iridologii, akupunkturu, haloterapii… "Haló, terapie. Už jsme tady. Otevřete. Haloterapie!" …homeopatii, osteopatii. Ten seznam je doslova nekonečný. Tedy ne doslova.

Tady je. Ale je dlouhý. Žádná z těchto terapií tedy není vědecky prokázaná. Proto to slovo alternativní. Vše, co je prokázané, totiž patří do klasické medicíny. To je to s antibiotiky, operacemi slepého střeva, umělou kyčlí, fyzioterapií… A tu chci. Ale musím si k ní přibrat ty neprokázané věci. Chtěl jsem to trochu vysvětlit, tak jsem začal obvolávat pojišťovny. - Vítejte.

- Haló. Tady Arjen. Snažím se zorientovat ve zdravotním pojištění. A u vás je, že když chci fyzioterapii, tak můžu mít i reinkarnační terapii. Chviličku. Podle mě... Je to alternativní medicína? Můžu váš přepojit na někoho, kdo o tom ví víc? - Ano, na druhou stranu telefonu. - Ano. Reinkarnační terapie. A jde o to, že pomocí reinkarnační nebo regresní terapie...

Můžete odstranit omezení, která máte z mládí nebo z minulého života. A moct tak volněji dýchat, řekněme. Tý jo, ale je to prokázané? No, alternativní medicína, to je všechno tak trochu… Lidem to prospívá, ale opravdu vědecky prokázáno to není. U čeho není prokázáno, že to funguje, to nehradíme. - Aha.

- Ale to, na co se dělal výzkum, kde se prokázalo, že to pomáhá, to hradíme. Viděla jste výzkumy o reinkarnační terapii, které ukazují, že je vědecký základ, na kterém to může fungovat. Ano. Dobře. A vy věříte reinkarnační terapii? Není ale divné, že platím za to, co je prokázané, například brýle, ale přispívám tím na něco, co není prokázané? Ne, ale nejde to zvlášť.

Nemáme to odděleně. Máte teď jiné otázky? Možná v příštím životě. Podle jedné pojišťovny – Delta Lloyd – je reinkarnační terapie prokázaná. Pojišťovny berou alternativní medicínu jako opravdovou možnost. A pojem alternativní medicína taky zní jako rovnocenná volba. Asi jako: "Pro jednou zkusím Pepsi." Ale ne.

Je to spíš takto: "Nemáme Coca-Colu, takže pro vás Severský deník. Chcete slámku?" O to jde. Mělo by se to spíš jmenovat neprokázaná medicína, ale v tomto nevědeckém kontextu je i slovo medicína podivné. Takže ještě malá změnu. Ano, lepší. Neprokázané dojmy.

V Nizozemsku užívá neprokázané dojmy skoro milion lidí. A dobrých 83 % z nich má vysokou školu. Osmdesát tři procent. Pro diváky bez vysoké školy – to je opravdu hodně lidí. Neprokázané dojmy jsou tedy dost oblíbené. A je to i dobrý byznys. Podívejme se, jak to funguje. Tady bydlí akupunkturistka Yuk Chi. Byla právničkou, ale změnila obor.

Souhlasí, měla jsem toho po krk. V životě mi chybělo něco, při čem bych pracovala s lidmi. Začala jsem hledat něco jiného, a teď jsem akupunkturistkou. Ha ha, právnička na jehlách. Takže trochu obrátila. Nic proti tomu, ale jsem rád, že to nikdy neslyšíte od chirurga. Ležíte tam a slyšíte: "Před měsícem jsem ještě dělal v půjčovně kol.

Podáš mi to zelené? Jak se tomu říká? To ostré. Vypadá to jako montpáka. Děkuji." Co ošetřuje akupunkturistka? A proč sem lidé chodí? To je velmi různé. Velmi často kvůli bolesti, ale třeba i když chtějí dítě. - Dítě? Akupunktura jehlami pomáhá… - Ano. Ano.

Asi bych měl říct, že to není pravda. Jehly v těle vám plodnost nezvýší. To už mnohokrát zkoumali. Všude po světě. A ani ty jejich dráhy energie nebyly nikdy prokázány. Pokud ta paní umí to, co říká, dostane Nobelovu cenu za lékařství. Akupunktura může pomoct otěhotnět, ale spíš takto: "Buď mě teď oplodníš, nebo ti do ptáka píchnu pár jehel." "Dobře, jdu na to."

Potom ano. Ale jinak je to prostě šarlatánství. A není to šarlatánství. Je hodně diskuzí, jestli to je, nebo není prokázané. Placebo efekt – ano, či ne. Ale mně jde o výsledky u lidí. Když pacient odchází a je šťastný, cítí se líp a cítí se zdravější. Tak o to mi jde. Toto slyšíte často.

"Dobře, možná to není pravda, ale hlavně když to lidem pomáhá." Mnoho léčitelů… pardon, poskytovatelů neprokázaných dojmů, toto říká. I náš přítel z minulého života. Když k vám lidé přijdou a věří, že v minulém životě… Protože o to jde, že v minulém životě něco bylo... tak to funguje. Ano.

Přesně tak, když tomu lidé věří, tak to funguje. A výhodou je, že za to zaplatí. A to je u neprokázaných dojmů často. Pacienti je milují. Je to tedy úspěšný podnik? Dobrý pokus? U něj to funguje. Mám z toho dobrý pocit. - U vás to zabírá.

- Ano, zabírá. Ano, takže to nic nedělá, ale dělá. Jak je to možné? Souvisí to s placebo efektem. Když věříte, že něco funguje, může to fungovat. Ten efekt je poměrně malý, a proto zabírá Echinaforce na neurčitý pocit únavy, ale ne na otevřené zlomeniny. Ověřil jsem si to.

Dejte to pryč. Neprokázané dojmy mají úspěch i proto, že 80 % potíží, které lidé řeší s lékaři, samo přejde. Takže pokud všem dáte nefungující prášek, bude si 80 % lidí myslet, že je uzdravil. Není tedy divné, že si celé kmeny myslí: "Co tě nezabije, to tě posílí." Ale to není pravda.

Ono to zabíjí. Pamatujete si tu kraniosakrální terapii? Ukázalo se, že ohrožuje životy miminek. V roce 2007 zemřelo miminko, protože ho ten šarl… pardon, terapeut, přeložil napůl. Opravdu. Chiropraxe, osteopatie a čínská medicína taky občas strašlivě nevyjdou. Před měsícem dělala alternativní medicína starosti pediatrům. Dětští lékaři si dělají vážné starosti kvůli takovýmto incidentům u dětí.

Za poslední dva roky už je to 16 vážných případů. Za poslední dva roky se to už u 16 dětí děsivě nepovedlo. Třeba u chlapce se silnou alergií na arašídy. Aby ho posílil, položil mu arašíd na břicho. Hned se mu udělalo špatně. Zvracel. Silas dostal silný alergický záchvat. Ale podle kineziologa to byl strach, a ten měl Silas překonat. Chtěl ještě pokračovat tím, že mu položí arašíd pod pusu.

Do pusy. A tehdy jsem věděla, že ne. Stop. Toto není dobré. A toto se může stát, když máte vážný problém a vyhledáte šarlatána. Samozřejmě je to extrémní případ – většinou neumřete, a pokud ano, máte na reinkarnačním garanci návratu. To ano. Ale léčitel toho chlapce byl kineziolog.

Co dělá kineziolog? Pohybem získáme ano, nebo ne. Tady je. Cítíte to? Tady je. Tady je síla. A tady nerovnováha. "Tady je síla a tady nerovnováha."

To říkám, když skopávám lidi z mopedů. A i pro ni ještě klasická otázka: "Není to jen placebo efekt?" Není to prostě ta pozornost a vaše osobnost a charakter, díky kterým se cítím být slyšená a viděná? Mně osobně by takový výklad nevadil. Tato paní kineziologička tedy říká, že jí osobně by nepřišlo hrozné, kdyby všechno, co říká pacientům, byly nesmysly.

Potom toho říká víc, ale nějak jsem se na to už nemohl soustředit. Myslím, že za to mohl zvukař pořadu Brandpunt. Ale poslechněte si to sami. Toto jsme neudělali my. Mně osobně by takový výklad nevadil, ale myslím, že když sem chodí tolik lidí, tak by to nestačilo. Podle mě je za tím víc.

Zapsal jsem si to. Ja, ja, ja, ja. Uh, uh, uh. Tub tub, tubr bum. Pro Brandpunt je čím dál těžší natáčet skrytě. "Jsme ve skladech drogového bosse. Jeho muži spí, takže musíme být potichu." Ale nehledě na to, když toto všechno vidíte, napadne vás: "Proč lidé stále chtějí neprokázané dojmy?"

To souvisí se šesti věcmi, ale kvůli nedostatku času jich probereme jen pět. Zaprvé… Pojišťovny dávají do jednoho balíčku prokázanou i neprokázanou péči. Pak si vzdělanci myslí: "Pojišťovna to hradí. Na tom něco bude. Kluci, jedem!" Ale jde to dál.

Předepisují to i praktičtí lékaři. Takže si řeknete: "Je to doktor. Je to v pořádku." A kde tu medicínu seženete? V lékárně. Tam jsou neprokázané léky prostě vedle těch skutečných. Je to vlastně jako v knihkupectví. Měli by mít oddělení fikce a non-fikce. Ale v lékárně je to celé pomíchané. Takže i to přidává neprokázaným dojmům na legitimitě.

A aby to bylo ještě podivnější – jak lékaře, tak i léčitele nyní kontroluje Inspekce zdravotnické péče. Teoreticky je to dobře, protože kontrolují bezpečnost a účinnost. Ale ne u alternativní medicíny. U té se kontroluje jen bezpečnost, ne účinky. Protože ty nemají. A pak ještě loni rozhodl soud, že neprokázané dojmy budou stejně jako léky osvobozeny od DPH.

To je tedy status alternativní medicíny v Nizozemsku. Vše, díky čemu jako laik víte, že jste v dobrých rukou vědy – máte to od doktora, je na tom nálepka lékárny, razítko inspekce a hradí to pojišťovna – to vše má i alternativní medicína. Aniž by něco musela umět. A tak se udržuje v chodu obří průmysl totálních nesmyslů. A proto mám nápad.

Rozdělíme ten nepořádek. Neprokázané dojmy musí zmizet z nabídky pojišťoven, lékáren i lékařů. Budou mít svoje obchody. Klidně, to není zakázané. Dostanou tam normální DPH. A klidně tam můžou dělat doktoři. Ano, ale ne jako doktoři. Takže plášť pryč, přidat turban, kadidlo, kobereček.

Už ne doktor Verhoef, ale maestro Verhovio. Prima, je to doktor a iluzionista. Takže je čas na rozchod. Sice to bude bolet, ale skutečná medicína a neprokázané dojmy musí od sebe. Neboť mě schválili a tebe ne, tak tady své cesty rozdělíme. Už nikdy spolu v lékárně, ach ne.

Už nikdy jen tak bez daně. Říkám homeopatii adieu. Peníze za ni nedávej. Sbohem, placebo. Ta jehla v srdci... už nebodne nikdy víc. Protože vlastně nic neumí. Pojišťovna už mě nehradí.

Homeopatie. Už nikdy v nabídce. Nerada loučím se. Neboť ty vlastně nejsi lék. Nebude mnoho šťastných let. Tak sbohem, placebo. Byl jsi tak milý. Ty alternativní.

Ale teď už je čas jít. Čas jít. Šťastnou cestu. To byla Neděle s Lubachem. Užijte si týden a na viděnou v neděli. Ahoj, já jsem Arjen. Pro více informací o nejlepších receptech na sladký chléb, odebírejte náš kanál.

Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sebelepší homeopatikum nenahradí hodinovú terapiu astrologem.

01

Odpovědět

V Hradci Králové nám ve fakultní nemocnici otevřeli pavilón s kouzelným názvem "česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny". Zajímalo by mě, jestli v ní budou podávat rozdrcené rohy nosorožců na potenci, to bych si totiž šel okamžitě koupit, ale prozatím můžete využít níže uvedené nabídky, které jsou nesmírně výhodné:

Vstupní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny včetně akupunktury 2 140 Kč
Vstupní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny bez akupunktury 1 820 Kč
Kontrolní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny včetně akupunktury 1 560 Kč
Kontrolní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny bez akupunktury 1 240 Kč

A především bych doporučil využít kouzelný balíček "odvykání kouření" za 1 600 Kč, kde dostanete 5 ušních akupunktur. Je to tak snadné!

Čímž se dostávám k tomu, že odborní lékaři si z alternativní medicíny budou dělat srandu natolik dlouho, až se na ní rozhodnou sami vydělávat.

90

Odpovědět

11:00
Opravdu může mít člověk tak silnou alergii, že když mu položím arašíd na břicho, tak se z toho pozvrací??
Nějak se mi tomu nechce věřit.

22

Odpovědět

Nejde o alergii, ale o strach z arašídů. Dokonce je to ve videu zmíněno :)

13

Odpovědět

Podle WikiSkript (anafylaxe) je zvracení v případě těžké formy jedním z možných projevů vystavení alergenu.
Ve videu se doslova říká: "Werd hij gelijk ziek. Overgeven." -> Stát se on zároveň nemocný. Zvracet/odevzdat/odstoupit.

20

Odpovědět

+MisschienNašel jsem o tom zmínku i na Wikipedii [1]. Tedy o tom, že v některých případech může být reakce vyvolaná i pouhým kontaktem s potravinou. Hodně by mě ale zajímalo, jestli je v případě kontaktu s potravinou skutečně první reagující částí těla kůže dotýkající se té potraviny a nebo v tom hraje roli i myšlení a mozek a jedná se tak o podmíněný reflex.

Zajímalo by mě, jestli by podobně člověk reagoval, i kdyby o tom vystavení se té potravině nevěděl = např. ve spánku, se zavázanýma očima apod. Umím si představit, že člověk, který má celý život těžké problémy s alergií na arašídy, si vypěstuje tak silný podmíněný reflex, že se v případě kontaktu s arašídem pozvrací právě následkem toho reflexu.

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Anafylaktick%C3%BD_%C5%A1ok#Potraviny

20

Odpovědět

+jjkAha, tak s tím bohužel nepomůžu.
Já si vzhledem ke zmínění času nebyla jistá, jestli jde o obsahovou nebo jazykovou připomínku.

00

Odpovědět

+jjkPři těžké alergii stačí i pouhý kontakt s potravinou, pokud je dostatečně dlouhý a alergen se dostane skrze svrchní vrstvu kůže. Přes kůži je možné do těla vpravit látky rozpuštěné v tukových rozpouštědlech nebo v tucích, které lze do kůže vtírat (např.: arašídový olej, kakaový olej, kokosový atd.).

10

Odpovědět

Dělání legrace z alternativní medicíny a vůbec všeho je jednoduché. Víte, co je ale náročnější? Přijmout potencionalitu, že náš, nebo obecný světonázor je možná mylný a následné přistoupení na to, že jsme se možná mýlili....

627

Odpovědět

Třeba si farmaceutické lobby zaplatilo všechny ty nezávislé výzkumy z celého světa, aby alternativní medicínu zdiskreditovalo. A Americkou vládu třeba ovládají ještěří lidi a pyramidy sloužili třeba jako přistávací základny Goa'uldů. Stačí jen přijmout potencialitu, wake up sheeple.

222

Odpovědět

Pokud máš vědecké myšlení, musíš tu potencionalitu opravdu přijmout. Ale zastánci nepodložených dojmů si musí uvědomit, že důkazní břemeno je na jejich straně! A zatím nepředvedli nic reprodukovatelného a statisticky významného, aniž by se poté neukázalo, že jde o podvrhy.

140

Odpovědět

+houstonBrzdi kámo. Podívej se pravdě do očí a najdi si, kolik procent z klasických léků SKUTEČNĚ zabírá. Pak si najdi množství vedlejších účinků.
Já zastávám názor, že ovcoidnost spočívá v přijetí jakéhokoli dogmatu, bez subjektivní zkušenosti a prostudování tvrzení všech zapojených stran.
Takže to, že někdo jen slepě odsuzuje akupunkturu + cokoli dalšího "alternativního" bez toho, aby ty účinky vyzkoušel, je stejně společensky legrační jako to, že těm účinkům někdo věří/vyzkoušel.

V duchu toho s tím vědeckým myšlením naprostý souhlas - jenže, ony ty solidní (repro, i statisticky významné) důkazy jsou. Akorát z účinků takových metod mnohdy nejde vytěžit solidní zisk v řádech bilionů CZK ročně, tak se jimi žádná pořádná kapitalistická firma nezabývá. Z doplňků výživy a různých vitaminů to jde, proto se prodávají, ačkoli PRŮKAZNÉ účinky to taky statisticky ani reprodukovatelně nemá!

45

Odpovědět

+EhmDoplnky vyzivy je prersne ta alternativni medicina - z kazde funkcni lecby naopak vytriskas biliony CZK rocne - problem je zue ty biliony dnes vytriskas i z prodeje oíbarvene vody/hroznoveho cukru coz jsou homeopatika...

20

Odpovědět

Zrovna akupunktúru by som do toho neťahal. Jasné, keď to robí kdejaký šarlatán, je to na nič a ešte môže kadečo pokaziť a jasné, že otehotnieť ani podobné blbosti to nepomôže, ale je reálne preukázané, že pri niektorých ortopedických ťažkostiach to ako doplnok uznanej liečby dokáže prospieť. Samozrejme, keď to vykonáva človek, ktorý o tom aj niečo vie, a preto sa už kurzy akupunktúry dnes doplnkovo reálne vyučujú aj na niektorých medicínskych fakultách.

56

Odpovědět

je prokázané, že je to čisté placebo, ať to dělá kdokoliv

135

Odpovědět

Opět do plnejch — 110 % je málo.

31

Odpovědět

Vtipné :) Ale vím o zmiňovaných technikách hodně a ty úryvky z konverzací vytržené z kontextu mi taky vůbec nedávaly žádný smysl. Tak jen pár postřehů k zamyšlení:
1. Kdysi tady bylo pěkné video, které popisuje, proč cokoli uvězněné ve 3D světě nemůže pochopit 4D: 4D - Čtvrtá dimenze Většina alternativní medicíny, kterou ten moderátor popsal funguje na energetické úrovni (kranio-sakrální terapie, regrese do minulých životů, reiki, akupunktura, ...), což je něco co je mimo fyzickou sféru. Proto "vědecký důkaz", který on očekává a je běžný pro klasickou medicínu ani existovat nemůže. Ale co je vlastně 3D důkaz o něčem 4D? Rozhodně ne něco ve zkumavce.
2. Pokud již víme, že nemůžeme vyrobit 3D zařízení, které by dokázalo prokázat existenci 4. a vyšší dimenze, bohužel nám nezbývá nic jiného než spoléhat na vlastní zkušenosti, pokud se nám podaří s tou vyšší dimenzí jakýmkoli způsobem spojit. Je to přesně jako v tom videu z bodu 1 (mimochodem také zdejší legendární video). Lidé, kteří si to zažijí na vlastní kůži, jsou z toho potom v euforii. Lidé, kteří to nikdy nezkusili a nebo se jim to nepovedlo se jim pak docela pochopitelně vysmívají a mají je za blázny.
3. Např. regresní terapie do minulých životů dokázána je. Jen ne přístrojem. Metoda pozorování je jedna ze základních způsobů vědeckého poznávání. Pokud máte experiment, který je opakovatelný a dosahuje pravidelně velmi podobných výsledků, tak jste pravděpodobně na něco kápli. Pokud máte miliony lidí po celém světě se stejnými zkušenostmi, je to příliš mnoho náhod najednou a není moudré se jim vysmívat jenom proto, že vy to nechápete. Kdysi lidé nechápali, jak by Země mohla být kulatá.
4. Pokud chcete trochu vědečtější vysvětlení, neptejte se pojišťováků. Ti rozumí číslům a statistice (možná). Pravděpodobně by vám neřekli ani jestli je vědecky dokázáno, jestli ibalgin způsobuje žaludeční potíže.
5. Je normální, že lidé, kteří objeví práci s energitickým systémem člověka dělali předtím něco jiného. A jak jinak by to asi mohlo být, když se spiritualita, čakry, enrgetický systém člověka, vyšší dimenze apod. nikde v tradičním školství neučí? Lidé to prostě musí objevit dřívě či později sami. Žádná jiná možnost tu momentálně téměř není. Malé děti jen zřídka kdy objeví něco, o čem jim nikdo předtím neřekl, aby se tomu věnovali celý život.
6. Každý obor na světě má své mistry ale i lidi, kteří dělají oboru ostudu. Znám spoustu lidí, kteří vystudovali medicínu, ale nesvěřil bych jim do rukou ani morče. Ale také znám soustu výborných doktorů, kteří jsou opravdu ve svém živlu. Stejně tak najdete i v alternativní meidcíně lidi, kteří tento systém zneužívají, stejně tak jako mistry, kteří ale dokáží těměř zázraky - což často bývá vyléčení něčeho, co tradiční medicína dneska vylěčit nedokáže. Video v úplně stejném duchu bych mohl natočit o jakémkoli oboru, pokud se soustředím na to špatné a sestříhám rozhovory tak, aby mě to podpořilo můj argument.
7. Každá technika je dobrá na jiné věci. Stejně tak nemáte prášky na všechno. Pokud máte otevřenou zlomeninu - běžte k normálnímu lékaři. Profesionální alternativní léčitel by vás k němu stejně poslal. Alternativní medicína není vhodná pro akutní zranění. Tradiční medicína je na toto mnohem lepší.

Takže za mne: dejte alternativní medicíně šanci pro věci, které dávají smysl. Provedená profesionálně dokáže téměř zázraky. Ale první si o tom něco zjistěte, abyste se nenechali napálit nějakým skutečným šarlatánem. Žádný léčitel při smyslech by neměl dávat arašíd do pusy alergickému dítěti.

Pěkný rozhovor vysvětlující regresivní terapii do minulých životů je třeba zde: Život mezi životy Dr Michael Newton
Michael Newton je jeden z průkopníků tohoto oboru a jeho knihy můžu vřele doporučit.
Vím, že to není snadné si byť jen připustit, že by mohlo existovat něco, co nechápete nebo vám nedává smysl. Ale pokud se vám podaří na život podívat z vyšších perspektiv, tak vás to posune obrovským skokem kupředu. Nic není jenom černo-bílé. Pokud dokážete třeba jen přestat automaticky nenávidět každého, kdo má zkrátka jinou zkušenost než vy, můj příspěvek splnil svůj smysl.

1244

Odpovědět

Čtvrtá dimenze je čas. Jinak pěkný fantasy bláboly od někoho kdo očividně vědě nerozumí.

96

Odpovědět

+Alberto123Čtvrtá dimenze je buď čas, nebo 4 rozměrný prostor. Netroufám si však spekulovat, co z toho měl mr.cool na mysli...
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ctvrt%C3%BD_rozm%C4%9Br

60

Odpovědět

+Alberto123+Alberto123 Pokud "věda" ignoruje zkušenosti milionů lidí, pak vědě opravdu nerozumím. A nejsem sám. Neil deGrasse Tyson má tady jedno video, kde se taky zmiňuje o tom, že věda není o dojmech. Když jednou někdo něco dokáže (natožto, když to dokáže spousta dalších lidí), tak to vědci musí akceptovat ať se jim to líbí nebo ne. Navíc logicky, pokud chcete přijít na něco nového, tak je naprosto v pořádku, že musíte být ochotni přemýšlet o věcech, o kterých nikdo jiný předtím nepřemýšlel, nebo selhal. Věda není pouze fyzika. Psychologie je taky věda a rovnic tam moc nenajdete. Regresní terapie má počátky u Zikmunda Freuda a zjednodušeně řečeno jde o to, že některé problémy, které máme dnes, mají kořeny v naší minulosti, tedy klidně i v dětství. Myslím si, že většina psychologů se shodne na tom, že toto věda je.
Pak se ale objevila regresní terapie do minulých životů a dokonce do života mezi životy, když objevili, že pokud odblokují ego (vědomí a podvědomí) a dostanou člověka do spojení s nadvědomím, tak obejdou amnézii aktuální inkarnace a dokáží najít spojitost mezi aktuálním problémem a traumatem, který se stal v jminulém životě - viz to video, které jsem zmínil v předchozím příspěvku. Našli způsob, jakým se to dá spolehlivě navodit znovu a znovu a nezávisle na pohlaví, rase či vyznání. A tohle najednou už věda z nějakého důvodu není? Nechápu proč.

+pes Rakeťák Omlouvám se, pokud jsem se vyjádřil nepřesně a interpretoval jste si to tak, že lidský energetický systém je 4. dimenze. Vše, co jsem napsal o 3D vs 4D mělo pouze vysvětlovat obecný princip a mělo být pouze přirovnání k něčemu, co se tady již na videacesky objevilo a mělo velmi vysoké hodnocení (tudíž jsem předpokládal, že lidé chápou, co to video vlastně tvrdí). Nemám ponětí, kolikátá dimenze energetický systém člověka nebo spirituální svět je a ani na přesném čísle nezáleží. Klidně to nemusí být ani žádná nová dimenze (vysvětlím níže).

+houstak Mým cílem nebylo nikoho naštvat. Pokusím se uvést analogii, kterou si, doufám, umíme představit všichni:
ZAČÁTEK ANALOGIE
Představte si, čistě teoreticky, že většina lidí na světě je od narození slepých. A to stejné platilo i pro všechny generace předtím. Jen malá část populace vidět více či méně dokáže. Pokud člověk nikdy neviděl, pak nemá ponětí, co je to světlo. Protože slepých lidí je ale naprostá většina, pokud se kdokoli o nějakém "světle" zmíní, slepí dotyčného okamžitě pošlou do háje a označí tyto informace za bláboly. Nemají ponětí jak vypadá slunce nebo hory a pojem "barva" je pro ně už naprosto mimo. *Jenomže pro lidi, kteří vidí, je světlo denní realita a nikdo z nich nemusí mít ani páru o nějakých matematických rovnicích.*
Zkusme jít ještě dále a představit si, že lidé, kteří vidí, vědí, že jediné, co je liší od slepých lidí, je to, že oni našli způsob, jak otevřít oči. Znají spoustu cvičení a technik, jak své oči zdokonalovat a nechat je otevřené déle a déle.
KONEC ANALOGIE
Předpokládám, že máme všichni dost velkou představivost, abychom pochopili hypotetickou situaci, kterou jsem právě popsal. Teď zkusím namapovat předchozí analogii na to, o čem jsem mluvil v souvislosti s alternativní medicínou:
Světlo = Energetický systém
Oči = Systém čaker
Lidé se zavřenýma očima = lidé, kteří nedokáží vnímat energii, která je všude kolem nás
To, co je pro vás placebo a domněnka, je pro jiné lidi naprosto reálné. Např. pro lidi, kteří dokáží vidět aury je energie dokonce promítnuta do mozku jako barevné světlo. Někteří lidé vidí aury už od narození, jiní se to mohou naučit systematickým tréninkema další je zase vnímají jinými smysly. No a (nepodvodní) léčitelé dokáží s energií i manipulovat. Techniky se liší, ale myšlenka je vždycky stejná: energie v našem těle musí proudit. Pokud s eněkde zablokuje, dříve či později se to promítne na fyzickém těle jako nějaké onemocnění. Proto se lidem stává, že se jim problémy neustále vracejí. Zahojí tělo, ale neodstraní energetický blok. A za chvíli to mají zpátky. Ale to už zacházím příliš do detailů.

+pes Rakeťák ^ Vracím se k 4D - tím pádem opravdu nemám ponětí, jestli je energetický systém jiná dimenze, na kterou se musíme naladit, nebo jestli je to součást našeho 3D světa a pouze se většina z nás ještě nenaučila ovládat smyslové orgány, které jej dokáží vnímat. Ale jedno vím jistě - každý se dokáže naučit vnímat energie. Mluvím z vlastní zkušenosti a podezřele mnoho dalších lidí má zkušenosti stejné nezávisle na rase, věku či místě narození. Zkuste se zamyslet nad vlastními zkušenostmi. Měli jste někdy pocit, že vám někdo fakt nesedí, ale logicky si nedokázali vysvětlit proč? Tohle je jeden z nejběžnějších příkladů, pokud se setkají 2 osoby s výrazně různou aurickou energií. Nebo se vám někdy stalo, že jste měli pocit, že vás někdo sleduje, ohlédli jste se a zjistili, že doopravdy ano? Opět základy energetického systému v reálném životě.

+The GG Já pevně věřím, že existují lidé, pro které peníze nejsou na prvním místě. Sám jsem jeden z nich (i když nejsem léčitel) a pro mne je například motivace zcela jiná: Dalo mi spoustu práce objevit něco úžasného. Něco co je zcela logické (pokud se odvážíte se tím vůbec zabývat) a co dokáže často pomoct lidem i tam, kde tradiční medicína by je poslala umřít. Chtěl bych lidem pomoct a myslím, že má smysl za to bojovat, i když po mě budou lidé házet urážkami místo toho, aby se dokázali zamyslet nad tím, co jím vlastně sděluji.

25

Odpovědět

+mr.coolChybí důkaz. A dojmy důkaz nejsou. Pragmatický pohled na alternativní medicínu definuje alternativní medicínu jako takové proudy v diagnostice, prevenci a léčení, které používají překonané, nedostatečně efektivní, neprokázané nebo dokonce neprokazatelné metody. Pro zařazení není podstatné, zda má příslušná metoda racionální základ, jde pouze o výsledky. Z pohledu zastánců jednotlivých proudů je i toto problematické, protože velmi často možnost testování východisek nebo dokonce i výsledků aktivně popírají nebo dokonce pokládají vlastní přesvědčení za dostatečný důkaz. A co se týče psychologie https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologie

20

Odpovědět

+Alberto123+Alberto123 Jaký důkaz byste si přál? A abychom si rozuměli lépe, můžu upřesnit můj dotaz pomocí analogie, kterou jsem zmínil. Jak byste přesvědčil slepou většinu obyvatel o tom, že světlo existuje a jaké má vlastnosti aniž by otevřeli oči? Jaké máme vlastně důkazy o tom, že světlo existuje, které nepotřebujeme vidět, abychom je pochopili?
Tímto tvrdím - důkazy jsou. Je o tom hromada literatury, empírických výzkumů, kurzů, atd. Jde jen o to, co je vašim cílem. Pokud člověk chce znát pravdu o světě nehledě na to, jestli se mu to hodí nebo ne, pak mu nic nebrání. Je na to hromada literatury, hromada videí a kurzy na každém kroku. Pokud se člověk neznámého obává, což je mimochodem přirozené, pak je to v pořádku, ale tím pádem by tyto věci neměl shazovat jenom proto, že jim nerozumí - přesněji řečeno, protože se jim rozhodl nerozumět.
Co jste mi prosím chtěl říct tím odkazem na wikipedii?

01

Odpovědět

+mr.coolOdkazem na wiki jsem chtěl říci toto:
1) I vědci jež se zabývají Psychologií musí své hypotézy podepřít vědeckými důkazy.
2) Zikmund Freud byl skutečně významnou osobností vědy, ale dnes už jsou jeho teorie zastaralé.
3) Kolik těch šarlatánů jež se zabývají regresivní terapií má doktorát? Většina z nich neví o Psychologii vůbec nic. Tudíž těžko dokáží psychologicky diagnostikovat duševní stav či dokonce trauma natož ho vyléčit.
4) Předložte nějaký vědecký důkaz, pokud ovšem takový je.

10

Odpovědět

+Alberto1231, 2 souhlasím.

3. A kdyby měli višchni doktorát z psychologie měnilo by to něco? Žádný vysokoškolský titul nevypovídá nic o tom, kolik toho člověk ví. Když jsem na konci vysoké školy viděl, kolik lidí jí prolezlo jen za pomocí taháků a opisování z mobilů a nakonec mají stejný titul jako já, tak pro mě titul přestal mít jakoukoli směrodatnou roli. I v práci, když děláme pohovory nás nakonec stejně zajímá jenom to, co člověk umí. Pokud se to naučil na vysoké škole a nebo skrze zkušenosti a praxi, je nám úplně jedno. Takže je pak pro některé šok, když fakt, že mají vysokou školu je najednou v jejich neprospěch, když nám názorně ukázali, že se tam nic pořádného nenaučili. Chápu, že pro některá odvětví, jako třeba práva nebo tradiční medicína je toto nemyslitelné, protože na to prostě máme zákony, které to nedovolí, ale pro ostatní to tak normálně může fungovat. Ti, kteří si myslí, že lidé bez univerzity jsou automaticky hloupí a nic nemůžou vědět, jsou sami hloupí. Znám spoustu lidí, co umí výborně vařit aniž by na to měli jakoukoli školu. S ostatními obory to je velmi podobně. Pokud vás to baví, dokážete se naučit cokoli. "No jo jenže to pak nejde regulovat a jak pak má člověk vědět, komu věřit!" Přesně tak. To je ta správná otázka, kterou by se měli lidé ptát. Co se mám naučit JÁ, abych poznal/a, kdo umí a kdo ne, u všech věcí, na kterých mi zálěží. U financí taky nešáhnete automaticky po jakémkoli finančním poradci jenom proto, že má na finance doktorát. Možná vás bude zajímat, jestli si chce nahrabat především do vlastní kapsy a nebo chce lidem opravdu pomoct. Možná si zjistíte, co o něm říkají jiní. Proč by to s vlastním zdravím, ať už fyzickým nebo duševním, mělo být jinak? Bohužel (ti poctiví) lidí pracující v alternativní medicíně to mají o to těžší, že na ně většina národa plive, protože tomu nerozumí a nevěří tomu, i když s nimi žádné vlastní zkušenosti nemají.

4. Kde všude jste už důkazy byl ochoten hledat? Tyto diskuze mi s prominutím připadají jako kdyby se nějaký amiš, který nikdy neviděl učebnici fyziky, vztekal nad tím, že ta teorie relativity je blbost a ať mu to někdo dokáže. Pokud nevíte, kde s hledáním důkazů začít, přečtěte si alespoň knížky od Michaela Newtona Journey of Souls a Destiny of Souls (v češtině z toho udělali knížky 4), kterého si troufám označit za skutečného vědce a průkopníka v oblasti Life Between Lives. Vzhledem k tomu, jak vám na této informaci záleží - ano má doktorát. Svou práci dokázal a opakovaně dokazuje, má vlastní institut pro vzdělávání v USA a každý den na jeho práci navazuje spousta lidí po celém světě, kteří jeho výzkum potvrzují. Pokud si nechcete číst knížky, tak si můžete aspoň pustit ten rozhovor s ním, který jsem zmínil již v prvním příspěvku. Pokud si nejste ochoten udělat čas ani na ten rozhovor, pak se prosím nedivte, že o tom nic nevíte. Tyto záležitosti bohužel nejsou dětská hračka, aby je někdo mohl vysvětlit nebo dokázat během pěti minut.
Pokud si (přinejmenším) tyto knihy přečtete, pak vám zaručuji, že život uvidíte z mnohem vyšší perspektivy než kdy předtím a budete schopen najít perfektní logiku tam, kde to předtím nedávalo žádný smysl.

13

Odpovědět

+mr.coolCo se týče titulů, vzdělání a vědy tak si prosím už konečně přestaňte hrát na Amiše. Pořád se jen vymlouváte, důkazy žádné nemáte. Ve vámi zmiňovaném rozhovoru také nebyli zmíněn žádný vědecky relevantní důkaz.

00

Odpovědět

+mr.coolMá doktorát s Psychologického poradenství. V jeho knihách nejsou žádné vědecké důkazy. A vy nevíte o vědě zhola nic.

00

Odpovědět

Nepodložené dojmy je akorát psychologie. Placebo efekt vzniká u každého za různých okolností. Někomu stačí dát cukrovou pilulku, někdo k tomu potřebuje i nějaké povídání o zázračných účincích. Někdo si libuje v jehličkách a někoho by možná "vyléčilo" i nakopání do koulí. Až budeme vědět o lidském těle opravdu vše, bude moci být taková léčba opravdu velmi efektivní, ne-li prováděná naprosto jiným a univerzálním způsobem a to přímo působením na mozek. Momentálně jsou však nepodložené dojmy akorát mnohdy předražená loterie. A v rukou do sebe zahleděného hňupa, který si myslí, že sežral šalamounovo hovno i zdraví nebezpečné.
Co se týče dimenzí a kvantové všeho. K tomu jenom to, že lidé, co ani neumí tenzorový počet, co neumí napsat a vysvětlit prvky Schrodingerovy rovnice, by neměli vůbec o nějakých dimenzích a kvantových jevech mluvit. Protože o tom ví hovno! Viděli někde na youtube desetiminutový prostorově kvantový blivajz a už jsou podle sebe experti. Sebekritika se jim vůbec nedostává.

131

Odpovědět

Jediny duvod proc nekdo zmeni profesi na tenhle exo s**t je:
1. Idiot, kteri uveri kazdej hovadine a ma pocit, ze je znovuzrozeny Einstein, Newton.... v jedne osobe a v jeho dosavadni praxi se mu kvuli jeho neschopnosti nedari.
2. Vyciti dobrou prilezitost vydelat balik penez na dementnich lidech jako jsi ty

32

Odpovědět

"Neprokázané dojmy" jsou můj nový oblíbený pojem, vážně trefné :-D

160

Odpovědět

Kopu si vlastny hrob, ti Holandania

70

Odpovědět

Bad news: U nás se to taky prosazuje.

50

Odpovědět

+troll.Se snad už na lékařský i může studovat čínská medicína, hnus, toto...

20