Falešné zprávy z RuskaNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:8 460

Podle nizozemského tisku by se mohlo zdát, že Nizozemsko zasáhla záplava falešných zpráv z dílny ruských trollů. Je však třeba se jich bát? Nebo se musí Nizozemsko začít opravdu snažit, aby stálo Putinovi za pozornost?

Informační bonus:
Derk Sauer je nizozemský novinář a mediální magnát. V roce 1992 byl jedním ze zakladatelů ruského nakladatelství Independent Media. Prvotní úspěchy nakladatelství jsou připisovány vydávání ruských verzí oblíbených západních časopisů, jako je Cosmopolitan nebo Playboy.
Wesley Sneijder se se svými 170 centimetry řadí k menším nizozemským fotbalistům.
Johan Cruijff byl nizozemský fotbalista, který se mimo jiné proslavil svými unikátními výroky typu: Když my máme míč, nemohou oni skórovat. Když vidíš hráče sprintovat, tak vyběhl pozdě.
Halbe Zijlstra je novým ministrem zahraničních věcí.
Pieter Omtzigt je nizozemský politik, kterému se dostalo negativní publicity poté, co nechal domnělého očitého svědka falešně vypovídat ve věci MH17.
Efteling je pohádkový zábavní park, který se řadí k nejnavštěvovanějším v Evropě.

Přepis titulků

Minulé úterý jsem viděl toto: "Záplava falešných zpráv." Nejdřív jsem si říkal: "Super, De Telegraaf jde do sebe." Ale ne. Oni píšou o falešných zprávách, dokonce o celé záplavě. Když jsem se trochu uklidnil, otočil jsem na strany dvě a tři, a bylo to ještě horší: "Demokracie v ohrožení"" Tady je Binnenhof s vlajkou – tomu se říká vlajka.

Promiň, vlaječko. A... A Rusko na nás hlavou dolů dští falešné zprávy, blesky a kouřovou clonu. "Moskva se snaží dezinformovat veřejné mínění a řídit volby." A De Telegraaf nebyl jediný. Falešné zprávy z Ruska narušují naši demokracii. Tajné služby už déle pozorují nárůst falešných zpráv a dezinformací z Ruska. Šířením falešných zpráv se Rusko snaží ochromit naši společnost.

Nebezpečí falešných zpráv z Ruska je velké. Rusové nás mají v hledáčku. Falešné zprávy mají narušit naši demokracii. Ano, když člověk poslouchá mezi řádky, nabude dojmu, že Rusko falešnými zprávami ohrožuje naši demokracii. A... A všichni o tom teď tak mluví kvůli dopisu ministryně vnitra Kajsy Ollongrenové.

Ollongrenová varuje před falešnými zprávami z Ruska. V dopise poslancům píše, že se Rusové snaží narušit demokracii. Ollongrenová sama tedy fake news nezmiňuje, ale píše: I v Nizozemsku jsou spisy a procesy, které jsou pro Rusko důležité. Snaha je ovlivnit a zmanipulovat tedy není nepředstavitelná. Jde například o proces MH17. Aha, takže ovlivňování a manipulace nejsou nepředstavitelné. Na rozdíl od někoho jménem Kajsa, kdo nepředstavitelný je.

Kdo je to s tebou? Á, to je Kae... Kai... Ne, nejde ji představit. Já jsem si ten dopis taky přečetl a popisuje jen jednu falešnou zprávu. V dopise jsem uvedla příklad internetové stránky, která vypadala naprosto stejně jako stránka nizozemské vlády, ale byla falešná. Vytvořili ji Rusové a šlo o MH17.

Napodobenina stránek vlády v Rusku o MH17. Dobrá, to je síla. To mě zajímá. Ministryně, řekněte mi tu adresu. Samozřejmě ji nemohu říct, protože... Nechceme je totiž potěšit tím, že na tu stránku klikne hodně lidí. A tak... řekněme... podlehnou nežádoucím účinkům. Taková hloupost. Dobře, možná mi tu stránku dokáže najít někdo jiný?

V redakci jsme tu stránku hledali. - Ale nenašli. - Ne, ani já ne. - Ne. - Díval jsem se. Tý jo, Rusové svou propagandu schovali tak dobře, že ji ani Derk Sauer – průkopník svobodného tisku v Rusku, a ani celá redakce pořadu Pauw nedokázali najít. Naštěstí, mám redakci i já. A – a to je pravda – my jsme ji našli za tři minuty.

Opravdu. Všechno totiž poukazuje na to, že ministryně mluvila o této stránce: netherlands–embassy.ru. Tady je kousek amersfoortských hradeb a všechno je rusky. A my jsme zjistili, že adresa této stránky dřív patřila nizozemské ambasádě v Moskvě. Tehdy vypadala takto. Teď se ale ta stránka změnila a všechny texty jsou rusky. Takže klik na Google Překladač a máte informační stránku o Nizozemsku.

Jsou tam články o Madurodamu, ale i o drobnostech, jako je třeba Wesley Sneijder. Nebo o snížení maximální rychlosti v amsterdamských grachtech o 1,5 km/h. To, to... to ale není záplava falešných zpráv. Ale připouštím, že je tam i něco o MH17. Sem s tou propagandou. Co to asi bude? Nebyla to raketa Buk. Putin koupil sporťák pro Pietera Omtzigta.

Ne, o MH17 na té stránce píšou: V roce 2015 komise potvrdila, že letadlo bylo sestřeleno raketou Buk, která byla dovezena z Ruska. Ano, to prostě souhlasí. My jsme tu stránku důkladně prohledali, ale dezinformace o MH17 jsme nenašli. Ono to spíš vypadá tak, že nizozemská ambasáda jednou zapomněla zaplatit fakturu za hosting a že adresu převzal nějaký šikovný Rus.

Já to znám. Sám jsem kdysi měl arjensyoghurtwinkeltje.nl. Byl to svěží mléčný start-up, ale teď tam najdete hlavně fotky dost působivých erekcí. Aspoň podle mě. Takže... Tahle stránka se ani nepodobá stránkám vlády, jak tvrdila Ollongrenová, ani tam není propaganda o MH17. A navíc to nejdůležitější – je v ruštině.

Takže jediný Nizozemec, který by na to mohl skočit, je Derk Sauer a ten to nedokázal najít. Ollongrenová tedy tvrdí, že nechce, aby lidé klikali na falešné zprávy. Ale teď to spíš vypadá, že tu adresu drží v tajnosti, protože to nebyl dobrý příklad. I když mohla klidně říct: "Dobře, není to nejlepší příklad, ale zato je jediný." Mohla to říct.

A i poslancům to přišlo trochu málo. Třeba tomuto muži, který byl pět let vicepremiérem, a mohl mít vše, po čem jeho politické srdce prahlo, ale teď týden v opozici, a už ho panstvo z Haagu štve. Toto je dopis... kde vlastně nic není. Podle mě to nestačí. Zítra chci dostat lepší. To je tak rozkošné, že si politici ještě píší dopisy. Takže Asscher chtěl další dopis a Ollongrenová se chopila pera.

"Drahý kolego Asschere, doufajíc, že můj dopis dorazí včas, uvádím ještě jeden příklad. Muč, buč, puč, inkoust je fuč." Zkrátka Ollongrenová přišla s novým dopisem a příkladem. Na internetu se objevilo video, ve kterém údajní členové militantní skupiny Azov zapálili nizozemskou vlajku a hrozili teroristickými útoky, když Nizozemci nebudou hlasovat pro Asociační dohodu.

To je lepší příklad. Toto se odehrálo loni při ukrajinském referendu. Podívejme se na to znovu. Drazí Nizozemci, nebuďte proti Ukrajině. Dopadlo by to špatně. Naši muži v Nizozemsku jsou připraveni splnit každý rozkaz. Ano, dobře. Toto mě celkem děsí. Toto měli být ukrajinští bojovníci, kteří jsou pro Asociační dohodu, a vyhrožují Nizozemsku, aby zajistili, že budeme hlasovat pro.

Opravdový velitel té bojové skupiny rychle oznámil, že video je falešné, ale stránky, které byly proti dohodě, ho už nadšeně převzaly. Je to tedy pravá falešná zpráva. I když se na to video bude vzpomínat hlavně kvůli poslední scéně, ve které nezvládli podpálit naši vlajku. Naše vlajka je nezlomná. Love you, vlaječko.

Příklady ministryně Ollongrenové však neospravedlňují současnou paniku. Protože falešné zprávy jsou tu přece mnohem déle? Ale to je tu přece mnohem déle? Určitě, ale říkalo se tomu jinak. Třeba propaganda – studená válka. Cože? Studená válka byla falešná zpráva? Celá Berlínská zeď? Fake podle EenVandaag. Železná opona?

Lamely z kartonu. Checkpoint Charlie byl jen zvědavý chlapík. Za chvíli budou tvrdit, že Reagan byl herec. Podívejte, záplava falešných zpráv existuje, ale třeba v Americe, kde mají takovéto zprávy. Pod hashtagem #pizzagate šíří podvodníci neuvěřitelný příběh, že oblíbená washingtonská pizzerie je centrem sítě pedofilů, kterou vede Clintonová. Ano.

Clintonová měla řídit síť pedofilů ze sklepa pizzerie ve Washingtonu. Prima uvěřitelné. Jako by ta na to měla čas. Podobné akce jsou v Americe často dobře koordinované. Jako v roce 2014, kdy stovky trollů rozšířily falešnou zprávu, že v Louisianě vybuchla chemická továrna. Na YouTube se tehdy objevilo video, podle kterého se k výbuchu hlásil IS. Američan sledující v něm televizi je velmi přesvědčivý.

To posrali, chlape. A něco takového pustí jen tak tady v Emirátech. Šílenci. Šílenci. Zda jde o ruský hoax, nevíme, ale lidé určitě spolupracovali, aby tato falešná zpráva vyvolala chaos. A to Rusové umí, protože vybudovali celý průmysl, který šíří zmatek na sociálních médiích. Trollové šíří na webu tolik nesmyslů, že už ani nevíte, co je pravda a co lež.

A přesně s tím cílem by v budově za mnou měly stovky trollů sedět u počítačů. Stovky trollů u počítačů – to zní jako zrušená atrakce v Eftelingu. Šel bych tam. Existují ale i jasné ukazatele, že se ruské falešné zprávy dostaly do Evropy. Katalánsko, Brexit a francouzské volby. Ale otázkou zůstává: "Je pod palbou i Nizozemsko?"

Je to skutečně záplava? A nevaří z vody? Protože jsme pořád nenašli dobré příklady. Ani při posledních volbách. V Nizozemsku máme falešné zprávy, ale jde jen o nesmysly na Facebooku. "300kilová žena porodila 20kilové dítě." Jak řekl Cruijff: "To nejde, ale to je gynekologické." Má nejlepší imitace.

A takovéto falešné zprávy samozřejmě nemají vliv na demokracii. Co se tedy teď děje? Ministryně napsala varovný dopis a v něm uvedla jednu stránku, ale nechtěla říct jakou. Nizozemská média vybuchla. Všechny zprávy a talk show celé hodiny stresovaly a spekulovaly o falešných zprávách z Ruska. Podívejte třeba na chudáka Pauwa, který o den později pořád hledal.

Takže jedna stránka. - Žádný novinář ji nedokázal najít. - My ano. - Ovlivňuje nás nedohledatelná stránka. - Dá se najít. - Nikdo ji nenašel. - My ji... - Nikdo ji nenašel. Kde je ta stránka? - Jeroene! Měli jsme ji za tři minuty. A... A když tu stránku najdete, tak jako my, ukáže se, že to není děsivá propaganda, ale jen nevinné články o Sneijderovi.

Podívejte, rád bych věřil, že ruská hrozba je skutečná, ale zatím jsem neviděl nic, co k tomu dává důvod. Abychom falešné zprávy mohli brát vážně, musí nás podle mě začít nejdřív brát vážně Rusko. Chceme pořádné fake news. Žádné falešné zprávy pro děti, ale pro velké kluky. Chceme stejné zacházení jako Amerika, Anglie a Německo.

Jednou si přečíst: "Halbe Zijlstra vede pizzerii ve sklepě bordelu." A že o tom všichni budeme týden mluvit. Takže, víte co? Obrátím se na šéfa všech ruských trollů – Vladimíra Putina. Musíte dávat pozor. Tady uzel. Perfektní. Brýle.

Tady. Ano. Vladimire Vladimiroviči. Pravda na dobre byla da falsjivaja zprava v Golandiji. Minístr Kájsa totálnaja pánika. Povódnja falsjivych zprav. No rjuskich falsjivych zprav tjeraz njet. Njejest. Redákcija Jeroena Pauwa na falsjivaje webstraníce njebola.

Nu Vladimir, sdjelaj sa k lucsjemu. Davaj lucsje falsjivyje zpravy i ovlívni komunalnoje volby. Imjenjem Lubacha, spasiba. Líbilo se ti to? Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach.

Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Možná by stálo za zmínku v informačním bonusu i to, že Efteling je pohádkový zábavní park v jižním Nizozemsku :D jinak díky moc za překlad, jako vždy ;)

10

Odpovědět

Rádo se stalo. Efteling jsem doplnila.

10

Odpovědět

Proč by Rusové cílili na Nizozemsko ??? :D Naopak třeba u nás (termín fake news nesnáším čeština má krásnější slovo! tak tomu budu říkat dezinformace) dezinformace z Ruska má daleko větší efekt protože nepochopitelná část národa pořád bere mada Raša jako našeho spasitele ! Takže tyhle desinformace jsou v bývalém východním bloku opravdu efektivní !

Většinou cílí když si to čtete hodně na "slovanskou krev" (i když geneticky a i historicky jsme spíše Němci, vím že mě budete bombardovat ale před pravdou neutečete že čeština je uměle vytvořený jazyk ze sedláckého nářečí a ze staročeštinou nemá moc společného a genetici taky potvrdili že máme převážně germánské a ne slovanské geny, já vím je to smutné ale je to i vidět Ukrajinci a Rusové prostě vypadají jinak než Češi :D ) a hodně debilů se na to chytá !

Ale co já bych to nerušil ! Naopak já se u toho zasměju ! Řeknu si že dobrý že krásná parodie na propagandu 50. let :D Weby bych nerušil přece jen je svoboda slova i když levice nám jí pomalu začíná zase brát (moderní zelená levice, sluníčka a bojovníci za lidská práva, pfuj verbeš negramotná) ! Kdyby naopak ČT nebyla tak okatě zaujatá pro všechny pseudohumanistické sračky (například jak ta cikánka ta moderátorka nesympatická která dostala místo určitě jen díky genderovým a rasovým kvótám pač je nesympatická vzhledem, pohledem i hlasem. suvereně obhajovala islám a s***a se do názorů psychiatra !!!!!! to bylo drzé) tak by lidé nevyhledávali alternativní zpravodajství ! (Dále cíleně ČT lhala o zbraňové reformě, počtu obětí při ter. út. atd.) prostě ČT si pod sebou podřízla totálně větev !!!! Měla by se absolutně reformovat a ředitele klidně volit v přímé volbě vždyť ty desinformace od ČT si platíme my !!!!! Takže stát svou propagandou akorát podpořil Ruskou propagandu ! :D

Každopádně jako ortodoxní pravičák jsem za zrušení veřejnoprávní televize a nebo příspěvky ponechat absolutně na dobrovolnosti lidí ! A nebo když už koncese tak ať o tom rozhodujou lidi !!!!! A nepoužívá to stát jako Bruselskou propagandu jejich neúspěchů ze kterých se na ČT snaží udělat ojedinělou událost !!!!!! Takže přímá volba ředitele ČT absolutní odluka od státu !!!! a klidně i ty moderátory, novináře, a pořady volit v nějaké přímé volbě na netu ! Myslim že pár moderátorů kteří jsou tam kvůli pozitivní diskriminaci by letěli okamžitě a nahradili by je talentovaní co měli tu smůlu že se narodili jako hetero bílí muži ! :D

36

Odpovědět

Tu je celkom pekny zoznam bullshit stranok:
https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php

104

Odpovědět

to je nejaka blbost, chyba tam dennik n, sme, fici.sk, preco ludom hrabe a pod. slnieckarska propaganda

210

Odpovědět

+hater hovadono to hej, ale nie vsetko je tam zle...

04

Odpovědět

Díky za odkaz. Trochu mě teda děsí, že je těch rádoby "zpravodajských" webů až tak hodně.

10

Odpovědět

Tak už ten úvod "Tlegraaf jde do sebe" byl brilantní, za mě asi jeden z nejlepších dílů pořadu. :-D

51

Odpovědět

Škoda jen, že se nikdo podobným nezabývá i u nás. Takový pořad by tu byl potřeba jako sůl.

160

Odpovědět

Lubach robí niečo podobné ako John Oliver, ale je to inteligentné a vtipné.

219

Odpovědět

Scéna na koniec ako vždy premyslená a dokonalá. Som rád, že sa ZML stalo pravidelnou a dúfam neoddeliteľnou súčasťou webu :)

80

Odpovědět

Ono když jste inteligentní člověk, který má všech pohromadě a přečtete si nějakou takovou falešnou zprávu, tak to nešíříte hned dál, ale zjišťujete si o této zprávě něco víc a hlavně i z jiných zdrojů. A když potom zjistíte, že se jedná o totální pitomost, tak se tomu zasmějete jako tady Lubach.
Jenže tyhle fake news právě nejsou určený pro rozumný lidi, ale pro lidi, kteří takovým zprávám hned podlehnou, uvěří a pak vám budou neustále tvrdit, že to musí být pravda, protože to bylo na youtube, facebooku, řekl to nějaký politik nebo mediálně známa osobnost atd.
Třeba aféra pizzageta měla ještě dohru, protože do té restaurace přišel magor se zbraněma a chtěl, ať mu ukážou ten sklep. To se ti zaměstnanci asi nesmáli jako Lubach ve videu.
Fake news existovaly a existovat budou. A nešíří je jenom Rusko nebo USA. Stačí se podívat, co se šíří na facebooku u nás. Tím jak je internet dostupný, je pro fake news dnešní doba zlatý důl.
Bohužel pořád tady budou lidi, kteří se nechají nachytat a mělo by se na to upozorňovat, aby se z těchto lidí nestala většina.

461

Odpovědět

Do toho informačního bonusu by se taky asi hodilo, co sakra je MH17.

512

Odpovědět

Číslo letu, které bylo sestřeleno na Ukrajině

100