Německé volbyNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:5 829

Německo dělá Evropě starosti. Hrozba předčasných voleb je sice zatím zažehnána, ale Angela Merkelová ještě pořád nemá vyhráno. Pokud chcete vědět, proč přesně je Křesťanskodemokratická unie Angely Merkelové pro Evropu tak důležitá, podívejte se na toto video z doby, kdy se Německo teprve chystalo k volbám.

Informační bonus:
CDA (Křesťanskodemokratická výzva) je nizozemská křesťanská politická strana.
PvdA (Strana práce) je sociálně demokratická strana, která v jarních volbách získala pouze devět křesel. Ve volbách před čtyřmi lety přitom skončili druzí s 38 křesly.
Ed de Goey a Ronald Waterreus jsou bývalí nizozemští brankáři. De Goey pochází z provincie Jižní Holandsko, zatímco Waterreus je z nejjižněji položené provincie Nizozemska Limburgu.
Hans Van Baalen je nizozemský politik, poslanec Evropského parlamentu a předseda evropské politické strany Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.
Úsloví Nevěděli jsme to (Wir haben es nicht gewusst.) je v Nizozemsku silně spojeno s dobou po druhé světové válce a odkazuje na postoj německého obyvatelstva vůči holokaustu.
Marianne Rosenbergová je německá zpěvačka, kterou v Nizozemsku znají díky hitu Ich bin wie du (Já jsem jako ty.)

7. série Zondag met Lubach skončila a osmá začne 28. ledna. Do té doby se zde počínaje dneškem budou objevovat překlady starších videí.

Přepis titulků

Příští týden jsou v Německu volby. A všimnete si, že... Začíná to trochu... Jde to... dělá to trošku... vůbec nic. S nikým. De Volkskrant píše: "Německá předvolební kampaň je zatím příjemně nudná."

De Volkskrant objevil opak clickbaitu. "Německá předvolební kampaň je..." A vy si řeknete jé, teď to přijde, ale ne. "...příjemně nudná." Jejich jediný článek s menším počtem kliknutí byl: Beton: 14 neostrých fotografií. Asi jste to už zmerkčili, ale je to už hodně dávno, co byly německé volby napínavé.

Strašně dávno. Když vyhledáváte německé volby, našeptává Google německé volby 1933. Tehdy jsme my Nizozemci naposled hromadně googlili německé volby. Ale je to opravdu taková nuda? Ano. To je otázka. Odpověď je ano. Podívejme se na hlavní aktéry. Nemá to smysl. Angela Merkelová. Tu známe.

Je z CDU. To je něco jako CDA, ale s U. Jenom jako pomůcka – tento chlapík. CDU/A Ed de Goey. CDU/A Ed de Goey. Máte to? Ano? CDU tvoří jednu frakci spolu s CSU. CSU je skoro to samé jako CDU, ale z jihu. Pomůcka pro to – CSU Ronald Waterreus.

CSU Ronald Waterreus. Dobře. CDU/CSU má momentálně 311 křesel. Museli kvůli tomu Němci přidat do sněmovny židličky navíc? Ne, neboť Německý spolkový sněm má 631 poslanců. Šest set třicet jedna. Pro srovnání – Backstreet Boys měli jen pět členů. Největším vyzyvatelem Merkelové je Martin Schulz. Zdravím, pane Charisma.

Ale ne, chci říct, pán ne Charisma. Většina lidí neví, že předsedal europarlamentu, ale teď je z Bruselu zpátky, aby zachránil Německo. Schulz je z SPD. To je něco jako PvdA, ale s křesly. Opravdu. Vedle Merkelové a Schulze máte ještě liberální FDP, a alternativce z AfD, takového Hrdí na Německo. A já to chápu, protože Německo má na co být hrdé.

Goethe, Bach, Schwarzwald, BMW, Mercedes, Benz. A tento týden se ukázalo, na co přesně je hrdý lídr AfD Gauland: "Na výkony německé armády v dobách nacismu." Ano, dobře. To jde taky. Velmi alternativní. Nádhera. Pak máte ještě Zelené, ale kdo teď fandí salátům. A Levici, ale o té si netroufám nic říct.

V německém parlamentu je hodně sporů, ale krásné je, že se umí i vzájemně pochválit. Když se třeba Gysiho z Levice zeptáte, kterou vlastnost Merkelové by rád měl, tak s tím nemá problém. Má paní Merkelová nějakou vlastnost, kterou byste taky chtěl mít? Ano. Její trpělivost.

A trpělivost se vyplácí. Merkelová totiž už roky vede žebříček nejmocnějších žen světa. V bulvárním Libelle to pojali akčněji. Superžena! Angela Merkelová byla opět vyhlášena nejmocnější ženou světa. Ale Beyoncé je jí v patách. To je tak napínavé. Mohlo to být opačně, kdyby Beyoncé dala tu dohodu s Tureckem.

Ale jakou moc má vlastně Merkelová? Víme, že Německo je největší evropskou ekonomikou, a že mají nejvíc obyvatel ze všech evropských zemí. Ale je tu ještě něco. Podívejte se sem. Toto je Nizozemsko. Ale kdo tahá za nitky? Kolik přijmeme uprchlíků, finanční politika, jak křivé mohou být okurky a takové věci, to všechno ovlivňuje...

EU. Evropská unie. A Evropa má taky parlament. A v tom europarlamentu jsou různé frakce. Největší frakcí je EPP – Evropská lidová strana. A Evropská lidová strana se skládá z různých národních stran, jako je třeba naše CDA.

Ale zdaleka největší stranou uvnitř EPP je CDU/CSU. Takže ti mají v EPP velký vliv. A kdo je šéfem CDU/CSU? To je... Angela Merkelová. Teď už ty německé volby nevypadají tak vtipně. Merklová je šéfkou strany, která je největší ve frakci, která je největší v europarlamentu, takže je částečně i naší šéfkou.

A Merkelová samozřejmě nerozhoduje všechno sama, protože máte ještě Rutteho, Macrona a Beyoncé. Ale... Ale nejmocnější osobou v Evropě je Angela Merkelová. A příští týden se tedy rozhodne, zda může zůstat. Ale kdo o tom může hlasovat?

Jenom Němci. Proč nemáme my žádný hlas? Vlastně by v Německém spolkovém sněmu měli mít pro Nizozemsko židličku navíc. Posadili bychom tam Van Baalena... dvě židličky navíc pro Nizozemsko. Ale jde to i jednodušeji. A proto chceme Němce o něco požádat. A protože se naši milí východní sousedé nesnaží učit cizí jazyky. bude další část nadabovaná.

Další část bude nadabovaná. Aha, to jde živě. Že jsme na to přišli až teď? Jde to živě. A my na to přišli až teď? Ano, nevěděli jsme to. Nevěděli jsme to. V němčině si musíte vždy dávat trochu pozor. Dobrá, jdeme na to. Co tady máme?

Pěkně vyrovnat pár vlaječek. Tak, uděláme to trochu oficiální. Dobře, světla, jdeme na to. Takže... Takže, milá Angelo. Jste hezčí než Donald Trump a mocnější než Beyoncé. A to platí o více lidech. Vy taháte za nitky v Evropě, a tedy i za nitky v Nizozemsku. A proto, milá Angelo, jménem demokracie, chceme volit s vámi.

Protože když vy kašlete, my se nachladíme. A když se smějete, svítí tady slunce. Což bohužel není tak často. Když vyhrajete mistrovství světa, budeme jásat s vámi. Opravdu? Samozřejmě, že ne. Snažíme se vám vlichotit. Chceme volit s vámi.

Protože já jsem jako ty. Jalala. Jsme jako písek a moře. A proto tě tak potřebuji. Chceme volit s vámi. Děkuji. Promiňte. Ahoj, já jsem Arjen. Pro více informací o nejlepších receptech na sladký chléb, odebírejte náš kanál.

Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

na to si uz clovek moze pomaly zvykat, ze svetu vladnu (inteligentni?) sociopaticki psychopati

10

Odpovědět

Ešteže budú aspoň staršie epizódy. Bez ZML už si neviem nedeľu predstaviť a popravde sa na to celý týždeň aj celkom teším.

160

Odpovědět

Jsem rád, že existuje ještě starý materiál, který lze překládat a nemusí být pauza od tohoto skvělého pořadu až do konce Ledna.

230