Zrušení referendaNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:6 651

Nizozemský parlament schválil zrušení poradního referenda. Pomocí tohoto referenda mohli občané dosáhnout opětovného projednání již schváleného zákona. Nejpozoruhodnější na celém procesu však byla ideová proměna strany D66 (Democraten 66, Demokraté 66).

Informační bonus
Hans van Mierlo byl významný nizozemský politik a zakladatel strany D66.
Thierry Baudet je lídrem politické strany Forum voor Democratie (Fórum pro demokracii). Baudet ve sněmovně několikrát upoutal pozornost, například když svůj vůbec první proslov začal v latině.

Přepis titulků

Ve čtvrtek sněmovna odhlasovala zrušení opravného poradního referenda. Menšina to formulovala takto: Předsedkyně, mám na sobě svůj smuteční oblek. Mierlo byl totiž pohřben až dnes. Dnešek je černý den pro demokracii. Jen Východní Německo v časech NDR udělalo takovýto antidemokratický obrat. Tam sedí. - To je ministryně.

- Zákeřný vrah demokracie. "Předsedkyně, mám trenky s kostrama a jsem v urně, neboť demokracie byla rituálně zavražděna." "Pane Baudete, vylezte z té urny." Ano, zabili demokracii. Díkybohu jsou za chvíli volby, ale do té doby je dočista mrtvá. Sněmovna toto referendum schválila před pěti lety. Národ se tak mohl vyjádřit k zákonům, které už prošly sněmovnou. Pro návrh zákona jsou členové PVV, 50+, D66, GroenLinks, Strany práce, Strany pro zvířata, SP.

Návrh zákona je přijat. Zákon vstoupil v platnost v roce 2015 – částečně díky D66. A ve čtvrtek odhlasovala sněmovna jeho zrušení, čímž zavraždila demokracii. Od čtvrtka jsme tedy stejný fašistický policejní stát jako před třemi lety. Takže jsme zpět v roce 2015. 2015, to jste neměli nic.

Buď toto, nebo The Golden Earring. To bylo vše. Tak to bylo. Všechny koaliční strany byly pro zrušení, ale nejvíc kritiky se sneslo na D66 a jejich ministryni Kajsu Ollongrenovou. A jak všichni víme, Thierry Baudet s ní má velký problém. A to hlavně s jejím křestním jménem. Kaj-sa. Kaj-sa. Teď se ale rozhodl, že to řekne správně.

A než začal se svým proslovem, urputně si cvičil jméno Kajsa. Jenomže předsedkyně zapnula mikrofon o něco dřív. Dávejte pozor. Ne, zase špatně. Cvič dál, Čori. Ale toto je přece pan Quo usque tandem factionem cartellum, který rád vypráví, že nemá spengleriánskou výchovu. A pak přijde do vlády švédská paní a on se úplně zasekne.

Tak jako všechny ostatní koaliční strany je D66 proti referendům. A mně to nějak nesedělo. Takže jsem se ponořil do archivů, vyžádal jsem si všechny audiozáznamy a několik nocí jsem se s Red Bullem věnoval prolézání historie parlamentu. A ke svému údivu jsem našel Hanse van Mierla a Thoma de Graafa. Proto chceme spravedlivou vládu. Chceme, abyste se na ní mohli podílet prostřednictvím referenda. Nejen jednou za čtyři roky za plentu, ale také opravdu rozhodovat, například prostřednictvím referenda.

To je pro D66 velmi důležité. Za tím si D66 stojí a za to bojuje. Dnes i zítra. D66 bojovala za referendum dnes i zítra. Celé dva dny, za každou cenu. Teď je D66 proti referendu, za které sama bojovala. Čtyřicet devět let. Je to jako byste v dětství napsali Ježíškovi o pirátský koráb a dostali ho až o 49 let později.

Vaši rodiče by se objevili před domem s chodítky a velkým balíkem. "Miláčku, otevři to." "Ale mami, je mi pětapadesát." "Pracuji na oddělení s dvaceti daňovými poradci." "Ti ti budou určitě závidět." Přesto byla D66 v roce 2015 díky tomu referendu strašně šťastná. Ale teď si to přetočíme do současnosti.

Pokud nesouhlasíte s novým zákonem, můžete od července požádat o referendum. Donald Trump je prezidentem USA. Derk Bolt z pořadu Beze stopy byl unesen. Derk Bolt je volný. Neděle s Lubachem! Jmenování vlády Rutte III. Počkat, to už je moc daleko. Toto teprve přijde.

Hledal jsem tu část o D66 a referendu z tohoto měsíce. Ministryně za D66 Kajsa Ollongrenová dnes ve sněmovně hájí zákon, který by zrušil poradní referendum. Takže během pár let to šlo od: "Konečně pokus o referendum." K: "Zase to zrušíme, že jo?" A za to zrušení D66 bojuje. Dnes i zítra. Dokonce i včera.

Protože to zrušení bude mít zpětnou platnost, takže referendum o referendu nebude možné. Nebude žádné referendum o zrušení poradního referenda. Většina sněmovny s tím souhlasí. Takže D66 se změnila ze strany, která chtěla zavést referendum, ve stranu říkající, že už dřív litovala zavedení referenda. Thom de Graaf se musí obracet ve sprše. Ale vážně.

Co se mezi lety 2015 a 2018 pro Mierla stalo? Přesvědčivé ne v referendu o Ukrajině. Víc než 60 % voličů hlasovalo proti asociační dohodě. Aha. Tady je ta tužka, kterou jsem ztratil. V roce 2016 bylo poradní referendum o asociační dohodě s Ukrajinou. Odpůrci D66 teď tvrdí: "Hej, podle vás měl národ špatný názor." Ale D66 sama říká: "Ne, ne."

"Názor lidu plně respektujeme, ale lid nechápe princip referenda." A tady se ho ministryně pokusila vysvětlit. Mnoho voličů počítá s tím, že jejich hlas budeme respektovat, ale výsledek nutí jen k opětovnému předložení. A to podle mého názoru vedlo k nedorozumění. Nedorozumění. Takže někam postavíte krabici na nápady. Na lístku pak najdete: "Chceme jinou kávu."

A vy na to: "Necháme si tuto." Lidi řeknou: "Hloupost." A vy na to: "Nechápete to, dám tu krabici zase pryč." D66 je proti této formě referenda, ale co tedy chtějí? Podívejte se na poslance za D66 a demokratického řečníka Roba Jettena. Dávejte pozor, je to krátké. D66 byla vždy zastáncem závazného referenda, ale to teď nemá politickou podporu.

Aha, D66 chce závazné referendum. Takže takové, které vláda musí respektovat. Takže požádat národ o radu nejde, ale nechat ho rozhodovat, to ano. D66 tedy vlastně říká: "Nesmíte řidiči mluvit do řízení, ale je v pohodě otočit volantem." Vlastně by to měl zbytek sněmovny jednoduše otestovat. Hned zítra říct: "Dobře, i my chceme závazné referendum." "A začneme transplantačním zákonem."

Jsem zvědavý, jak moc by pak chtěli referendum. Takže není až tak divné, že činům D66 občas nerozumí ani členové. Přijde mi zarážející, že ministryně... ministryně za D66 přebírá nejkonzervativnější argumenty stran, které vždy bojovaly proti změnám. Logické je říct: "Nefunkční opravíme a dobré necháme." Ale teď vše odloží stranou bez jiné alternativy. Ano, to poradní referendum mohli samozřejmě upravit, tak aby to příště fungovalo líp.

Ale ministryni jeden pokus stačil. Pokus, který se uskutečnil – jedno referendum v dané podobě, neměl uspokojující výsledek. Pomozte mi zapamatovat si, že k ní nemám chodit na palačinky. "První se nepovedla, končíme. Spláchněte těsto do záchodu." "Nemá to smysl." "Tam sedí, zákeřný vrah naší večeře."

"Čori, uklidni se." "Co tu ostatně děláš?" Takže D66 toho chce nechat hned po prvním pokusu. Ostatně, nebyl to první pokus. V archivu jsem totiž našel i materiál z doby dávno před narozením D66. Celé týdny vlála na kostele v Bolwardu evropské vlajka u příležitosti referenda o názorech na Spojené státy evropské. Ano, už v roce 1952 bylo malé pokusné referendum o Evropě.

Účast byla enormní a velká většina byla pro jednotnou Evropu. Chytré – D66 dosáhla největšího úspěchu čtrnáct let před svým vznikem. Ale tehdy byla úplně jiná doba. Podívejte se třeba, jak probíhaly rozhovory s běžnými lidmi. Jak dobře tehdy lidé uměli mluvit, aniž by jim to ubralo na spontánnosti. Jsem pevně přesvědčen, že v budoucnu to země jako Nizozemsko sama nezvládne, a že rozhodnutí o federativní spolupráci s jinými zeměmi západní Evropy je nutné.

A proto jsem pro. Stejně jako jiné ženy v domácnosti jsem pro. Očekávám větší blahobyt a bezpečí pro své děti. "To je možné, ale jak dlouho už čekáte na svůj let?" Jsou samozřejmě i lidé... jako já, kteří referendu nikdy nefandili. Věří... stejně jako já, že stačí jednou za čtyři roky sto padesáti lidem říct: "Můžete to dělat naším jménem."

"Tady máte krabičku na svačinu, sto padesát křesílek – hodně štěstí." Ale ať jste byli pro poradní referendum, nebo proti... já byl proti, a ať jste naštvaní nebo šťastní... já jsem šťastný, faktem je... Faktem je, že nás referendum po třech letech opouští. Díky, referendum, za vše, co jsi pro nás udělalo. Vrátilo jsi úsměv na tvář Jana Roose, ale udělalo jsi i pár dobrých věcí.

Díky tobě víme, že se u Ukrajiny nepoužívá člen, A skoro vždy už napíšeme tečky správně. Část z nás teď přemýšlí o věcech, kterým ani za mák nerozumí. Nadchlo jsi aktivní občany. Opravné poradní referendum, děkujeme. Vzešlo jsi z návrhu Borise van der Hama. Bylo jsi chytrou radou, která nebyla vhod. Bylo jsi miláčkem Henka a Thierryho.

Merci, opravné poradní referendum. Bylo jsi živnou půdou mého tajemství. Bylo jsi dětskou párty naší demokracie. HLASUJ. ZACHRAŇ DEMOKRACII. Bylo jsi šperkem, který mě náhle opustil. Merci, opravné poradní referendum. Merci, že už se zpětnou účinností... neplatíš.

Líbilo se ti to? Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Obecné referendum, aneb nechť si lid zaplatí, aby mohl platit za své neodborné hlasy na základě emocí bez relevantní znalosti problematiky. Pokud to projde, chci, aby Jaromír Jágr hrál za Českou fotbalovou reprezentaci. Dokázal ve sportu mnoho, je zpět v Čechách, tak je nejlepší volbou.

85

Odpovědět

To jako fakt u nich v parlamentu jsou zástupci strany, která se jmenuje "Strana pro zvířata"? :D
Kam jsme to dopracovali....

45

Odpovědět

Když má dneska hlas kdejaký vůl a kráva :)

40

Odpovědět

když můžeme mít u nás Stranu Pro Debily...

100

Odpovědět

asi tam nemají 5 % hranici jako u nás

10

Odpovědět

Takže až tu u nás zavedeme referendum, můžeme očekávat, že 3 roky na to se ho bude Tomík snažit zrušit?

Jinak supr pořad, baví mě to víc než Oliver. Mohlo by něco podobnýho vzniknout u nás.

223

Odpovědět

a kdo by ten pořád u nás asi tak dělal, aby se na to dalo koukat? Dopadlo by to jak všechny ostatní naše verze západních pořadů...

121

Odpovědět

+tomio-okamuřaUrčitě by to někdo zvládnul. Jasný, Nova to dělat nemůže.. ale kdyby do toho třeba takový seznam nasypal peníze, tak věřím, že by to bylo kvalitní.

20

Odpovědět

Existuje česká obdoba podobných pořadů, a to Šťastné pondělí od Seznamu s Jindřichem Šídlem.
https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stastne-pondeli-jindricha-sidla

54

Odpovědět

+goliasŠťastný pondělí mě baví.. je to ale úplně jiný formát.

20

Odpovědět

Stačí, když se bude dělat referendum o jeho vykopnutí z parlamentu a uvidíš, jak otočí

21

Odpovědět

Arjen je prostě skvělej :) Chtěl bych jen poprosit ty, kteří ho překládají z nizozemštiny, aby přeložili i díly, které na youtube nebo tady ještě nemají titulky. Děkuji :)

50

Odpovědět

myslím, že to prekladajú z anglických titulkov, ale vďaka aj za to

10

Odpovědět

+len tak hadam ?Ako to môžu prekladať z anglických titulkov, keď tu je aj tento diel a ten má na YouTube ešte len holandské titulky? Normálne to prekladajú z holandštiny.

81

Odpovědět

+artogonno tak to som nevedel. Videl som pár videí na youtube tak som predpokladal, že to prekladajú iba z anglických titulkov, čo ma k videám. Že to niekto prekladá z holandčiny, by ma nikdy nenapadlo, o to väčšia vďaka za preklad.

10

Odpovědět

+artogonJen malé vysvětlení. Arjena překládá jen jeden člověk - Misschien. A překládá ho rovnou z nizozemštiny, protože je setsakra dobrá.

200

Odpovědět

Ahoj, moc mě těší, že se pořad líbí. Po skončení série mám v plánu otitulkovat i některé zatím nepřeložené díly, takže pokud máš konkrétní tip, rozhodně ho uvítám. Můžeš ho napsat buď do komentářů pod některého Lubacha nebo přidat přes FB stránku pořadu: https://www.facebook.com/nedeleslubachem/.

200