Geert WildersNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:13 358

Jednou z nejvýraznějších osobností nizozemské politiky je Geert Wilders. Tento pravicový populista proslul svým negativním postojem k islámu a přistěhovalectví. Vede jednu z největších nizozemských stran PVV (Strana pro svobodu), která při volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 získala 20 křesel a skončila druhá za vítěznou VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii). V tomto předvolebním díle Arjen poukázal na slabiny Wildersova politického programu.

Informační bonus
Efteling je pohádkový zábavní park, který se řadí k nejnavštěvovanějším v Evropě. Snový let (Droomvlucht) je jednou z jeho atrakcí, při které návštěvníci projíždějí snovým světem víl a elfů.
Dion Graus je poslancem ze PVV. Angažuje se za práva zvířat. V roce 2003 na něj bylo podáno trestní oznámení kvůli týrání jeho těhotné ženy. Kvůli nedostatku důkazů nebylo zahájeno trestní stíhání.
Sylvana Simons je nizozemská moderátorka, která v roce 2016 založila stranu Artikel 1 a je známá svými rozmanitými účesy.
WNL je nizozemská televizní a rozhlasová společnost, která se svým pravicovým zaměřením ideově vymezuje vůči většině nizozemských médií.
Jesse Klaver je předsedou nizozemské strany zelených GroenLinks.
Ronald Plasterk je členem levicové PvdA (Strana práce). V roce 2007 byl ministrem pro vzdělání, kulturu a vědu.

Přepis titulků

Včera začala kampaň Geerta Wilderse a toto byla jeho zpráva: Dovolit Nizozemsku, aby tu bylo pro Nizozemce. Zajistit, že Nizozemsko bude opět naše, ale hlavně, že Nizozemsko bude opět vaše země. Wilders tedy řekl tři velmi důležité věci. Bod jedna: Dovolit Nizozemsku, aby tu bylo pro Nizozemce. Dobře, Nizozemsko bude opět naše.

Bod dva: Zajistit, že Nizozemsko bude opět naše... Dobře, Nizozemsko bude opět naše. Dobrý bod a další bod? Ale hlavně, že Nizozemsko bude opět vaše země. Nizozemsko bude opět naše, dobře. Wilderse už sice všichni známe, ale i tak o něm chci mluvit. A vím, že si myslíte: "Lubach z levicové VPRO se bude strefovat do Wilderse."

Ale ne, my se ostře a nezaujatě podíváme na problém Wilders. Wilders kdysi začal ve VVD, ale jednoho dne se rozhodl vypadnout. Úleva u Wilderse po včerejším klimaxu, při kterém zveřejnil svůj odchodu z VVD. Jak se odsud dostanu? Jak se odsud dostanu? Jak se odsud dostanu? Pardon, nevíte kudy z VVD?

Nakonec se mu to povedlo a založil si vlastní stranu. To bylo v roce 2004. A o víc než 12 let později vede předvolební průzkumy díky tomu, že pojmenovává věci. A to hlavně věci, které jsou podle něj hloupé. Soudci a novináři. Islamizace svobodného Západu. Korán.

Chodící bomby. Islámská chátra. Testosteronové bomby. Džihádisté. Azylová centra. Masová imigrace. Maročané. Tato vláda. Byrokrati. Levicová diktatura. Multikulturní elita. Brusel. Merkelová. Haagské pletichy. Premiér Rutte. Ti blbci z D66.

Strana práce. Pan Pechtold. Autobusy v Emme. Je to k zbláznění. Je podle Wilderse opravdu všechno hloupé? Jsem blázen do Eftelingu. Pokaždé třeba i desetkrát po sobě navštívím Snový let a jinak nic. To se mi opravdu líbí. Krása, ta rovnováha mezi tím, co se mu líbí a co ne.

Dobře, Wilders pojmenovává věci. A to je dobrý začátek, ale to umí všichni. Jako politik však ty věci musíte konkrétně rozpracovat. A abychom zjistili, jak to chce udělat, máme tu novou rubriku: Geert Wilders – konkrétně Nádhera, Wilders konkrétně. Tady zjišťuju, co Wilders konkrétně chce. A vy si říkáte: "To bude jednoduchá rubrika, protože má volební program plný plánů."

Ano, celý koncept volebního programu se skládá z jedné A4. Ano, jedna stránka A4. A ta byla letos v létě bez jediného upozornění vypuštěna do světa. A to tak nečekaně, že si dokonce i Van der Wulp stačil obléct jen horní díl obleku. Dobře, co to tu mám? Aha, program PVV.

Toto jsou plány strany, která vede předvolení průzkumy. Jedna stránka A4. Rychle jsem to spočítal a je to 259 slov, a tím je ten program o 14 slov kratší než písnička Oya lélé od K3. Ostatně stojí za zmínku, že ani u ní nemívá Van der Wulp kalhoty. Co je toto? Aha, program PVV. Jmenuje se: Nizozemsko opět naše! Prima že to říká právě on.

A protože Wilders v průzkumech vede, může se dost dobře stát, že po 15. březnu bude tato stránka A4 nejdůležitějším papírkem v Nizozemsku. Půlka se týká méně islámu v Nizozemsku. Například tady – zavřít mešity, zakázat korán. Takže si řeknete: "To je docela konkrétní." Ale bylo by prima, kdyby k tomu řekl, jak by to přesně chtěl udělat. Protože kvůli těm čtyřem slovům musíte z ústavy vyhodit svobodu vyznání, svobodu shromažďovací a taky svobodu slova.

Takže by bylo dobré objasnit, jak si to představujete. A nechce zastavit jen islám, tady je další konkrétní věta: "Už žádné peníze na rozvojovou pomoc, větrné elektrárny, umění, inovace atd." Atd. Co jako atd.? Toto je volební program a ne podtácek na Dionových narozeninách. A taky příklad pro mládež. Děti, vyjmenujte provincie.

"Overijssel atd." "Výborně, to jsou všechny. Nádhera." Volební program PVV tedy nic moc konkrétního nenabídl. Wilders pojmenovává věci, které nechce, ale my pořád nevíme, co přesně chce udělat. Další logický krok při hledání konkrétních plánů je StemWijzer. Strany tam píší nejen svůj názor, ale přidávají k němu i komentář. Najdete ho na stemwijzer.nl. Kliknete na Co si strany myslí?

A u všech stran uvidíte, co tím přesně myslí. Podívejte, toto si myslí VVD. Toto si myslí PvdA a toto si myslí CDA. Dokonce Art1kel, strana, která existuje... která existuje tak krátce, že Sylvana má celou dobu stejný účes, dokonce i ti mají u každé otázky komentář. A jsou jen dvě strany, které nic nekomentovaly. První je Strana nevoličů, jejichž jediným názorem je, že nemají názor, což je logické.

A jedinou další stranou, která konstantně nic nekomentuje, je PVV Geerta Wilderse. Takže ani StemWijzer nemá nic konkrétního. Teď si možná říkáte: "Arjene, jsi moc staromódní. Je rok 2017. Oblíbeným médiem Geerta Wilderse je přece Twitter." Protože tak může svou zprávu dostat okolo tisku k lidem."

Takže jsem si řekl: "Twitter, tam najdu konkrétní ideje." Ale skroloval jsem jeho tweety měsíce dozadu – nejhezčí chvíle mého života... A zaujaly mě dvě věci. Zaprvé má zřejmě nový slogan, který jsem ještě neslyšel: Nizozemsko bude opět naše. A za druhé netweetnul Wilders za celou tu dobu žádný konkrétní plán. Ani nikde na Twitteru nevysvětlil jakpak.

Pořád to tedy nevíme, i když je to důležité. Protože pokud Wilders zvítězí, bude Nizozemsko opět naše. Budeme mít najednou zemi a co pak s ní? U jiných politiků si můžete pustit nějaký rozhovor. Ale Wilders nedává rozhovory, protože nevěří tisku. A proto mě potěšilo, když ho přeci jen poskytl. A to Ricku Niemanovi z pýchy mezi stanicemi WNL. Protože Wilders je mužem z lidu a žádný elitář.

Sice už skoro dvacet let sedí ve sněmovně, což je tak trochu nejelitárnější místo v Nizozemsku. Jediné elitářštější místo je doutníkový salonek pětihvězdičkového hotelu Des Indes na Lange Voorhout v Haagu. Do voleb zbývá asi měsíc a já mám rozhovor s Geertem Wildersem v doutníkovém salonku haagského hotelu Des Indes. Cítím doutníky. - Kouříte vlastně ještě nebo ne?

- Ne, už tři roky ne. - Kouříte? - Ne. - Ne, takže si nezapálíme. - Ne, ale uděláme dobrý rozhovor. Ten rozhovor by mohl být elitárnější, jenom kdyby mluvili latinsky a Nieman by na konci vytáhl z kalhot masivního zlatého ptáka. Dobře. Během rozhovoru se vyjasnilo několik věcí. Wilders patří ke kritikům islámu. A s tím dokážu částečně souhlasit, a to i v případě Wilderse, protože má kvůli kritice islámu dvanáct let ochranku.

Sám taky nejsem fanouškem náboženství takže ani islámu. Ta středověká pravidla o ženách a homosexuálech. Kdo to vlastně vymyslel? Kdysi jsem islám založil... promiňte, založil... Toto toho hromadu vysvětluje. Dobře, přeřekl se, ale není kouře bez ohně. Wilders je tedy proti islámu.

Chce deislamizaci. Co to konkrétně je? Tady v Nizozemsku vidíte, že naši zemi postupně ztrácíme. Ve školách se často servíruje jen halal jídlo. To je podle mě konečně konkrétní cíl. Je třeba skoncovat se všemi školami v celé zemi, které servírují halal jídlo. Nieuwscheckers prozkoumal nabídku jídla na 114 školách.

Jen u jedné jídelny se ukázalo, že nabízí výlučně halal maso. Aha, takže to nebyla pravda. Dobře, když je pro jednou konkrétní, tak to nesouhlasí. Jiné islámské téma z jeho K3, promiňte A4... chce zakázat korán. Jak to proaláha chce udělat? Upraví se ústava, bude koránová policie vykopávat dveře... Konkrétně, prosím.

Vím z praxe, že se dnes s internetem nedá zabránit, aby si to lidé stáhli, takže je to částečně symbolické. Symbolické! Takže to není konkrétní plán, zákaz koránu bude jen symbolický. Ale proč vlastně? Vždy to srovnávám s jinou knihou, která je tady zakázaná a jinde ne. Tou knihou je Mein Kampf. A levicové strany jsou dodnes šťastné a nesmírně hrdé, že ho zakázaly.

Principiálně nejsem zastáncem zakazování knih, ale když naše levice aplaudovala slovům: "Musíme zakázat Mein Kampf." tak to musíme stejně udělat s koránem. Dobře, zaprvé... Jsi proti zakazování knih, takže bych řekl: "Povol tedy znovu Mein Kampf." Ale ty teď chceš zakázat další knihu.

Ano, levice mohla zakázat knihu a já chci taky. A levice měla ráno zmrzlinu, takže my chceme taky. A zadruhé to není jen dětinské, ale taky to zase není pravda. Když se ve sněmovně naposled hlasovalo o zákazu knihy Mein Kampf, byl rok 2007 a ministrem byl Plasterk. Časopisu Hollands Diep řekl ministr za PvdA, že kdyby to bylo na něm, mohl by se Mein Kamp volně prodávat. Většina sněmovny s ním nesouhlasila.

CDA, SP, PVV, ChristenUnie a SGP chtějí zákaz zachovat. Takže to nebyla levice, kdo tleskal tomu zákazu. Byla to pravice. A co hůř levicový ministr chtěl Mein Kampf povolit, ale Wildersova strana to zastavila. Takže Wilders je proti zakazování knih, ale sám už jednu zakázal, a obvinil z toho levici, a proto teď chce zakázat další knihu. A taky Cornetto.

Mně jako běžnému nizozemskému muslimovi by to začínalo dělat starosti. Mohl by mě Wilders uklidnit? Pokud už tady jste a dodržujete naše pravidla, tak máte stejná práva jako všichni. A máte stejná práva ať je vaše barva a ideologie jakákoliv. Ano, muslimové mají stejná práva. Sice nebudou smět mít korán a chodit do mešity, ale to platí pro všechny Nizozemce.

Jaká to rovnost! Nádhera. Ale copak byl celý ten rozhovor jen velký vágní Snový let zákazem islámu? Ne, v jednu chvíli Geert řekl: "Všichni ví, co PVV chce." Hned mě napadlo, že teď to přijde. Zapálil jsem si doutník a sedl si blíž k televizi. Všichni dobře ví, co PVV chce. Všichni ví, že s Fleur pro péči... a že je pro nás velmi důležité, že právo a pořádek...

a tam to bude směřovat. Vím, že je proti umění, ale toto je nádherná báseň. Všichni ví, co PVV chce, že s Fleur pro péči, a že je pro nás velmi důležité, že právo a pořádek a tam to bude směřovat. Já vím, že to udělal proto, aby Fleur později nemohla říct: Já měla dělat něco důležitého. Ne, to jsem neřekl. - Ale já a péče...

- To jsem neřekl. Uveď jednu gramaticky správnou větu, kde říkám, že ty a péče... Řekl jsem to o cestě k právu a pořádku, ale nic o tobě a péči. Toto je první politicky angažovaná právnická sound poetry naší literatury. Niemana po rozhovoru hodně kritizovali, protože pokládal málo otázek. Ten namítnul: "Chtěl jsem ho nechat načrtnout jeho příběh." Ano, ale Ricku – nechat načrtnout jeho příběh... Není na to trochu pozdě?

To říká architekt na první schůzce. Teď udělám hrubý náčrt. Ale teď už je pomalu čas začít být konkrétní. Za tři týdny bude 15. března a přijdou sem řemeslníci. A na tom návrhu ještě nejsou ani dveře. A proč má to slunce obličej? Ale dobře, Ricku, jak chceš, nech ho zase načrtnout jeho příběh. Od svých lidí, od lidí v Nizozemsku, žádám velkou důvěru.

Neuslyšíte ode mě žádné detailní sliby. Nešli jsme na statistický úřad, abychom vás poučovali o detailech. Ale když PVV vyhraje, tak bude Nizozemsko... Zase naše? zase naše. Slušný sólokapr, Niemane. To jsi z něho pěkně vyrazil, ty starý novinářský pitbule. Nechám ten rozhovor být, protože je nám zase k ničemu.

Začíná to být napínavé. Za chvíli bude Wilders premiérem a toto byla čtyři logická místa, ale já pořád nemám tušení, co chce konkrétně dělat. Kam dál? Dobře, víte co? Porozhlédnu se u něj v práci. Poslanecká sněmovna. Co se stane tam, když ho požádáte o něco konkrétního. Říká: "Musíme deislamizovat."

Rád bych od něj slyšel, co tím myslí. Míň islámu v Nizozemsku. To je deislamizace. Snažím se zjistit, jaká opatření pan Wilders navrhuje. Tak budeme vědět, co chce. Rádi bychom slyšeli, co to je. Ne, předsedkyně, toto je ostuda pro předsedu největší nizozemské strany. Už deset let voláme po rozličných opatřeních. Teď jste řekl jen zlomek toho všeho.

Nevyjmenuju je. Přečtěte si náš program. Podívejte se na debaty, o čem to je. Teď se jako hloupý osel ptáte: "Co jste všechno navrhl?" Přečtěte si to. Na někoho, kdo si myslí, že má pravdu, je dost naštvaný. Ty sis zase dýchnul hélia? Jak se to odvažuješ tvrdit? Takový nesmysl, hloupý osle.

A teď si říkáte: "Jeden střet..." Ale děje se to častěji. Prostě se vrátím k otázce. Protože Wilders dělá z uzavření hranic show. A když se ho zeptám, jak to udělá? Tak nemá tušení. Říkáte, že už to nerozpracujete. Jen tak to sem pohodíte, bez nějakého vysvětlení.

Problémem totiž doopravdy je, že nedostanete odpověď. Pokud chcete ostatní přesvědčit, chci vědět, jak to uděláte. - Řekněte mi to. - Upřímně řečeno je mi to jedno. Je mu to prostě jedno. Dokonce ani ve sněmovně nemá Wilders v plánu být konkrétní. Jak by to vypadalo po volbách? Někdo, kdo se nestará o detaily, co by to bylo za premiéra? V Americe teď točí znepokojivý pilot o vůdci s nenávistí k detailům.

A nejde to zrovna hladce. Co si o Trumpovi myslí Wilders? I jeho to přece musí děsit? Když pominu detaily, je to úleva. Když pominu detaily a úleva! Trump se potácí americkou politikou jako opilý zombík mistrovstvím v mikádu. Právě o ty detaily totiž jde. Ale my je nevidíme, protože Wilders není konkrétní. A od doby, kdy opustil myšlenku, že plány je třeba opravdu rozpracovat, je pořád radikálnější.

V roce 2012 měla PVV ve volebním programu: "Žádné další mešity." Mezitím se to změnilo na: "Zavřít mešity." A tady v roce 2012: "Míň peněz veřejnému rozhlasu." Teď je to žádné peníze pro rozhlas. Tehdy chtěl ročně přijmout maximálně tisíc uprchlíků, teď nechce přijmout ani jednoho.

Toto dostanete, když nebudeme hrát na detaily. Bude z toho morální hra na babu. Vraťme se na chvíli do roku 2004. Wilders odešel z VVD – den první. To byla chvíle říct si: "Jéje, co mám v plánu? Třeba Nizozemsko opět naše?" A na otázku jakpak odpovědět: "Pomalu, toto je první den." A druhý den k tomu přidáte pár vět.

Za týden máte A4 s klíčovými body, které pomalu rozpracujete. Ale teď je den číslo čtyři tisíce pět set padesát dva. Už dvanáct let sedí ve sněmovně a má spoustu straníků a spolupracovníků, kteří mohli na plný úvazek pracovat na odpovědi na otázku jakpak. Ale stále je to vágní. Podívejte se, co se dnes zase stalo – Wilders odřekl i debatu v Carré. To už je podruhé, co odřekl debatu, a zase nebyl konkrétní. Když s jeho stanovisky souhlasíte, tak tu vágnost prostě překousnete, Ale představte si na chvilku, že by to udělala jiná strana.

Že by Jesse Klaver Niemanovi v doutníkovém salonku v Des Indes řekl: "Detaily mě moc nezajímají. Ale mám tady takovou A4: Vyřešit klima. Všichni povinně vegetariáni. Přijmout větrné elektrárny. Zavřít řeznictví – symbolicky.

A co ještě... Aha, atd. Atd." "Ale Jesse, jak to všechno uděláme?" "To je mi jedno. Sklapni ty hloupý osle, ty pravicový elitáři." S tím by to nikam nedotáhl. A právem. Ale Wilders ano.

Už roky. Takže ať s ním souhlasíte nebo ne, pojďme mu všichni, ať jste volič nebo politik, kritický novinář nebo Rick Nieman, pojďme mu během příštích tří týdnů pokaždé položit otázku: "Geerte, #jakpak?" Teď je čas popadnout tlačenku. Máte ji? Dobrá. Namiřte ji sem. Ano, sem na odebírat.

Pořádně s ní zatlačte a opět uvolněte. Nádhera, odebíráte můj kanál. Gratuluji. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (77)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Klasický Lubach. Dělá si ze všeho srandu, i když moc vtipný není. Věci překrucuje a vytrhává z kontextu. Takže nic moc kloudného tam nezaznělo, ale vytáhl jsem aspoň pár bodů:

1. Krátký a výstižný volební program mi přijde lepší, než bichle o 1000 stranách plná zbytečných keců. Mě osobně by stačil volební program jako jedna věta: Strana XY bude prosazovat svobodu. Tím je řečeno úplně všechno podstatné.

2. Co se týče zákazu Islámu, tak neznám Nizozemskou ústavu, ale když budu vycházet z té české, která bude podobná, tak přímo v ústavě není nic o svobodě vyznání. Leč odkazuje se na Listinu základních práv a svobod, kde je toto téma řešeno. Je tam napsáno i toto: „Výkon těchto práv (svoboda vyznání) může být omezen zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu veřejné bezpečnosti a pořádku, zdraví a mravnosti nebo práv a svobod druhých“ Tedy islám lze zakázat i bez změny ústavy.

3. To jeho rozpitvávání do detailu mi připomíná scénku z Futuramy, kde se prof. Farnsworth hádá s Dr. Benžem o evoluci a ten ho neustále nutí předkládat další a další mezičlánku, až jeden není.

A teď k popisku: rád bych někdy viděl toho bájného tvora zvaného pravicový populista. To je, jako kdyby byl populistou nazván hasič hasící požár, protože zrovna řeší aktuální problém, což je populární.

619

Odpovědět

1. Krátký výstižný program ve kterém nic není není volebním programem. Stačí se podívat, jak se u nás s tímto poprali Realisté - stručný program na několika stránkách odkazující se na tlustou brožuru,kde bylo vše potřebné. Stejně tak ODS a její Vyšehradská deklarace.

2. Ale to je dvojitá negace. To je stejný nesmysl jako „zakážeme nelegální migraci“ a „zakážeme islamizaci“. Jaksi už nemůžu zakazovat něco, co je nelegální a už je v rozporu se stávajícím právním řádem. Jinými slovy - nemůžeš se snažit zakazovat něco, co už je zakázané. Naopak máš tlačit odpovědné úřady, aby dbali na dodržování zákonů.

3. To není rozpitvávání do detailu - viz bod 1.

4. Ano, to se shodneme, levicoví populisté jsou dnes nazýváni pravicovými populisty. Ve stručnosti je pravicový populista ten, kdo se rozhodne propustit všechny státní zaměstnance, privatizovat státní podniky, snížit daně, zmenšit stát a rozšíření osobních práv a svobod. Wilders, Le Pen nebo Okamura mají ve volebních programech pravý opak všech vyjmenovaných bodů. Je až překvapivé, že velmi podobné hodnoty jako islamisté vyznávají i voliči těchto populistických stran.

143

Odpovědět

+-HoNY-1. Důležitý je obsah, nikoliv forma. Může být program na 200 stranách a obsahově tam nebude nic, jen prázdná slova, stejně tak může být 20 stránkový program, který bude obsahově mnohem hodnotnější. Realisté propadli kvůli bojkotu médií, podobně jsou na tom i svobodní. Holt nemají prachy na zaplacení průzkumů. Navíc jsi sám řekl, že měli program, kde bylo vše potřebné. Výtahy dělají všechny strany.

2. Žádná dvojitá negace. V listině zkladních práv a svobod je řečeno, že pokud je nějaké náboženství v rozporu s ostatními základními právy, může být svoboda vyznání omezena a náboženství zakázáno zákonem. Což se zatím nestalo. osobně si myslím, že by to šlo řešit lépe, než plošným zákazem, ale zatím tu máme jen dva extrémy, absolutní zákaz či podvolení.

3. Ono to jde jednoduše: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2381671-penize-na-odjezd-nebo-vezeni-izrael-odstartoval-proces-deportace-40-tisic-africanu

4. Okamura je levičík jak Brno, stejně tak dělnická strana sociální spravedlnosti. Co se týče Wilderse a Le pen, tak tam je to půl na půl. Abych mohl jasně rozhodnout, tak bych musel sledovat podrobněji jejich výroky na různá témata.

34

Odpovědět

Multikulturalizmus a jediná možnost, jak se můžeme jako společnost důstojně postavit problémům které se odehrávají na jiných místech planety. Upozorňuji znovu na slovo důstojně. Nepomoci lidem v nouzi či se dokonce bránit silou, není etické a pokud by k tomu mělo dojít, nezasloužímě si jako společnost dále pokračovat v bytí. Kdo s touto myšlenkou nesouhlasí je hloupý, jeho názor tedy nemá žádnou váhu. Naštěstí jsou zde stále lidé jako Angela Merkel která tuto myšlenku chápe a snaží se jí prosadit, těm méně inteligenčně nadaným.

421

Odpovědět

pane kohoute, ste to vy? samozvany filozof

12

Odpovědět

Opět dobrý díl. Díky za překlad.

Jen taková drobnost, vím že je to nepřímo psané v popisku videa, ale nebylo by možné u archivních dílů dát i datum kdy, bylo vysíláno/uploadnuto? Chvílemi to může být malinko matoucí.

71

Odpovědět

Přemýšlím o tom. Buď to někdy vezmu z gruntu a doplním čísla epizod a sérií a díly tím sice "seřadím", ale stejně nebude jasné, kdy vznikly. Nebo už tak obsažné popisky přifouknu o informaci o datu nahrání na youtube. Nebo to nechám být, protože kdo to bude chtít vědět, může si jednoduše prokliknout přímo na youtube.

20

Odpovědět

+MisschienMohla bys tam prosím uvést i výsledky voleb a zdůraznit, že ač se někteří snaží sebevíc, tak trollením diskuzí je stejně neovlivní? Volby dopadly relativně dobře a Wilders získal pouze 15 mandátů ze 150.

Koalice:
- 41 - Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD)
- 13 - Křesťanskodemokratická výzva (CDA)
- 12 - Progresivní a liberální strana (D66)
- 5 - Křesťanská unie (CU)
Koalice má 76 poslanců, křehká většina o 1 hlas a k uzavření koalice došlo po více než 200 dnech.

Výsledky zde:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tweede_Kamerverkiezingen_2017#Deelnemende_partijen

30

Odpovědět

+-HoNY-Dobrý nápad nabídnout zvídavému divákovi pohodlný proklik na nějaký srozumitelný článek o výsledcích voleb. Pokusím se v pátek nějaký najít a přidat.
Zmíněné informace jsou skoro úplně správné (76 poslanců, o jeden hlas, více než 200 dnů, koalice VVD, CDA, D66, CU) a kdyby každý uměl takto hledat informace, tak bych mohla jen překládat a na nějaké smolení bonusů se vykašlat. Jenom ses asi na poslední chvíli přehlédl a počty křesel doplnil podle výsledků voleb 2012. U tohoto grafu je počet křesel názornější: https://nl.wikipedia.org/wiki/Kabinet-Rutte_III.

10

Odpovědět

+MisschienAha, tak to jsem fakt slepec, v pravém sloupci je „Verkiezingen 2012“. Což neomlouvá, že jsem ta čísla měl nejprve sečíst na kalkulačce a zkoumat, proč 71 != 76. :-D (!= znamená nerovná se ≠, nevím, co se zobrazí v diskuzi)

Koalice:
- 33 - Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD)
- 19 - Křesťanskodemokratická výzva (CDA)
- 19 - Progresivní a liberální strana (D66)
- 5 - Křesťanská unie (CU)

Docela masakr, koukám, že PVV zvýšila počet mandátů z 15 na 20 (2012: 950 263 hlasů a 10,1 %; 2017: 1 372 941 hlasů a 13,1 %). I když nejhůř bylo v roce 2010, kdy měli 24 mandátů. :-/

Stručný článek, ale bez čísel: https://www.euro.cz/politika/po-208-dnech-od-voleb-nizozemsko-ma-vladu-1376772

10

Odpovědět

+MisschienJe tam jedna micro chybička. Arian řekl TROS = Vysílací asociace TROS. Píšeš ale hrdý takže v NL trots . Jinak perfektní překlad.

00

Odpovědět

+VerisuDobrý postřeh. Příště nebude na škodu, když se na celé video podívám s originálními titulky, abych minimalizovala podobné šumy.
Nicméně když nad tím přemýšlím z hlediska překladu, tak je tady doslovnost poměrně nešikovná. "A to Ricku Niemanovi, z TROSu mezi stanicemi WNL." Takže mám jméno a dvě neznámé zkratky v jednom titulku. Samozřejmě by šlo přidat do poznámek, že TROS byla televizní a rozhlasová společnost, která v letech 1964-2014 vlastnila významné nizozemské televizní a rozhlasové stanice. Ale pořád je to pro diváka dost nepohodlné řešení, které podle mě není nezbytné.
Podle mé interpretace Arjen sděluje, že novinář se jmenuje Nieman, pracuje pro kontroverzní stanici WNL a význam této stanice ironicky komentuje srovnáním s TROSem. A protože já chci něco vynechat, tak to bude TROS, na který se dál nikde neodkazuje a funguje čistě jako přirovnání. Mohu jej buď nahradit nebo opsat. A i když beru v úvahu řešení typu "z CNN/BBC mezi stanicemi WNL" (na příd. jm. zpravodajskými bohužel nemám znaky), raději bych se tomu vyvarovala, protože i nenizozemsky mluvící diváky by nejspíš napadlo, že Arjen neřekl CNN ani BBC. Řešení je tedy podle mě správné, ale trochu rušivé. Takže mi nakonec přijde jako nejpřijatelnější ono opisné "z pýchy mezi stanicemi" nebo možná zesílit ironii na "z naší jedinečné WNL".
V každém případě však děkuji za milý komentář. Velmi mě těší, že pořad sledují i lidé se znalostí nizozemštiny, protože je prima mít obsahovou zpětnou vazbu.

30

Odpovědět

+MisschienCo takhle jít přes čáru a napsat něco ve smyslu „...naší jedinečné kopie Barandova, WNL,...“ a Niemana přirovnat k Soukupovi. ;-D

10

Odpovědět

Je to všude stejný. V každé zemi je obrovský množství hlupáků. Nemá to co dělat s náladou ve společnosti, ani s chováním elit. Je to prostě jen tím, že ti lidi jsou hloupí a není jim pomoci. Jak jinak si vysvětlit zajímavý paradox, že ANO a SPD kteří vyhráli volby na základě boje proti starým strukturám teď podporují Zemana, který má na svědomí většinu špatných věcí, které se v této zemi staly? To vážně nikomu z voličů SPD nepřipadá ani trochu divný, že Okamura podporuje Zemana? Ne, jsou totiž hloupí.

369

Odpovědět

nebrec komousi

15

Odpovědět

Voliči Tomia Okamury si neuvědomují, že Okamura je stará struktura. On byl lobbysta už v dobách hodného a vnímavého Jyrky Paroubka na ministerstvu místního rozvoje a Míšu Haška v té době poznal jako skromného kluka, který se nechoval povýšeně přestože neměl ani 30 let a měl hromadu funkcí (obojí je volná citace z jeho knihy Český sen).

Knihu jsem si prozřetelně koupil a nechal od něj podepsat. Až bude jeho hnědá lůza provádět novou verzi křišťálové noci, tak ji použiji jako legitimaci, aby mě nezlynčovali jako vítače a liberála. Jen doufám, že umějí číst. :-D

170

Odpovědět

Geert Wilders je hrdina. Jeden z nejlepších západních politiků, přeji mu hodně štěstí.

http://www.epshark.cz/clanek/257/nastal-cas-vypustit-bazinu-take-v-evrope

630

Odpovědět

Král Ubu, pardon, Miloš Zeman také nechodil do debat a kam to dotáhl. Stejně tak volební průzkumy a ankety řeknou maximálně to, že takové a makové procento respondentů daného média věnovalo čas odpovědi. Ale teď vážně, už si nebudu dělat legraci z postižených lidí. :-)

Prezident Klaus to jasně pojmenoval - na zemi leží hlasy a je potřeba jim jít naproti a říct si o ně. Volební programy nikdo nečte a příliš složitým problémům voliči stejně nerozumí nebo nemají čas a chuť zkoumat (viz Čapí hnízdo). Vítězství nepolitické politiky a nových hnutí je selhání tradičních politických stran, protože nedělají, co mají. Řečeno slovy - standardní politické strany degenerují jako v ČSSR polibyro ÚV KSČ.

Co přesně je WNL? Pokud je to médium jako Aeronet, Sputnik, Russia Today nebo Parlamentní listy, tak to není pravice.

Pravice je například tohle:
http://www.pavel-kohout.cz/clanky/manifest-extremisty0

80

Odpovědět

4:00, nevšimnul jsem si, že by se svoboda slova a svoboda shromažďování musela z ústavy vyhazovat např. kvůli náckům. Stejně tak Evropa netoleruje žádné umírněné a hodné nácky, protože mezi umírněným a otevřeným náckem není rozdíl. Pokud má svoboda vyznání větší váhu, než svobody ostatní, tak dík, ale ne, dík.

43

Odpovědět

+TaanJa si myslím, že je to kvôli tomu, že vieru a ideológiu nehádžu do jedného vreca. Aj keď majú obe množstvo spoločných znakov, predsa ich len od seba oddeľujú, keď aj v ústavách je sloboda viery spomínaná pekne osobitne. Nehovorím, že s tým súhlasím, ale pochopiť sa to dá. Avšak to, že býva spoločnosť občas priveľmi tolerantná voči týmto vlastným (niekedy škodlivým) zákonom náboženských skupín, je naozaj nesporné.

Na druhú stranu, čo sa týka Nemecka, chápem, prečo sa snažia pred svetom vyzerať takými Übertolerantnými, keďže nechcú byť spájaní s ideológiami nie až tak dávno minulými.

Mimochodom, gatestoneinstitute by som ako zdroj informácií radšej nebral.

11

Odpovědět

+RezolutPotom je ale průser, když se ideologie maskuje za náboženství a v Evropě si bere svobodu vyznání jako rukojmí.

Jinak vox a bulvární mirror taky nepovažuju za nějak spolehlivý zdroj informací, stejně jako gatestoneinstitute, prostě jsem vzal pár prvních odkazů, co jsem našel.

00

Odpovědět

+TaanAno, to je problém (reaguju jen na tu první větu) - ale řešení neni zakázat celý vyznání. Normální muslimové jsou taky oběť. Z jedný strany na ně tlačí těch pár radikálních k****? a z druhý strany vystrašená většina obyvatel...

10

Odpovědět

Hele holandskej Okamura. :) Akorat narozdil od naseho je aspon tuzemsky obyvatel...

410

Odpovědět

Aneb jsme tolerantní, dokud nejde o nějakýho zasranýho východního křížence... :D

81

Odpovědět

Už začínam mať týchto európskych trumpov plné zuby. To vždy bola táto radikálna tuposť poskytujúca presne 0 konkrétnych riešení na problémy takto obľúbená, alebo tomu je tak až teraz?

385

Odpovědět

je to tím že otázka islámské migrace (tito říkají raději invaze) do evropy je téma které oslovuje vesnické hospody a ty pak vyjímečně chodí volit přesto že jiným politickým otázkám absolutně nerozumí a zřejmě by se na volby vykašlali úplně, ALE TED MAJI KONCNE JEDNO TEMA jedno tema kteremu rozumi, ISLAND TU NECHCEME ! :-))) nebo islam, no to je fuk, prostě NECHCEME. A zvolíme libovolné pako které říká totéž. Ale přesně jako lubach, také nejsem fanda náboženství, je to tupé tmářství, zvrácená pohádková ideologie která se silou cpe každému, je to cosi špatného, přesto na to malí lidé právo asi jako na to zapálit si cigaretu nebo se večer zliskat tak že je domů musí taxi vozit po kouskách.

266

Odpovědět

+je to tím že ...Není to spíš tím, jak levicově zaměřená vláda EU přistupuje k imigrační krizi? Že kdyby to zvládli nějak normálně, nevznikali by radikální hnutí a lidi by neměli potřebu se radikalizovat? Protože přesně proto tu vznikají abominace jako SPD.

72

Odpovědět

+TaanJe to tím ale kdyby lidi nebyli retardi, tak by si všimli, že úroveň migrace do evropy byla v roce 2017 opět na úrovni roku 2014, takže říkat, že opatření EU byla neúčinná je iluze vyvolaná retardama jako Wilders. Účinná byla, k přijetí nadměrného množství uprchlíků v roce 2015 bylo způsobeno nepřipraveností a byla to pouze jednorázová záležitost, nikoliv dlouhodobý program.

131

Odpovědět

+AutoPodle toho, co pro tebe znamená nadměrné množství, popř. účinná opatření. Jedinců, kteří se nedokážou a ani nechtějí integrovat je totiž jakékoliv množství nadměrné.

13

Odpovědět

+Artia AntsTak logicky budeme přijímat lidi jen z vyspělých zemí... Oh wait, od tama nikdo neutíká, takováhle solidarita je něco pro mě... :D

11

Odpovědět

+je to tím že ...Je to hlavně selhání školství. Základem zastupitelský demokracie jsou informovaní voliči. Bohužel, naše školství funguje už 150 let stejně - člověk se musí našprtat nějaký informace do hlavy, vyklopit je u testu a zapomenout... místo toho by se mělo učit kritický myšlení a vyhledávání a ověřování informací. Pak by bylo pro lidi jako Zeman daleko obtížnější zalhat 14x v jednej debatě a následně vyhrát volby.

50

Odpovědět

+BullOverÚplne súhlasím.

10

Odpovědět

+BullOverHlavně by se lidi jako Drahoš, Zeman nebo Schwarzenberg vůbec nedostali do druhého kola.

01

Odpovědět

pravicový populista :D to je dosť dobré :) Keby povedal, 0% daň pre všetkých a polovičné zníženie vládnych výdajov, potom by sa jednalo o pravicový populizmus :) Na druhej strane tu máme krajne lavicový neokomunizmus predných europskych strán, ktoré hlásajú bezplatné školstvo pre každého, bezplatnú zdravotná starostlivosť prekaždého, minimálna mzda 1000€, prídavky pre nezamestnaných, ale to k***a nieje populizmus?... nie, je to Demokratická progresívna proeuropska strana.... ma pojeb :D to je vtip, čo? :)

2021

Odpovědět

whataboutism ?

128

Odpovědět

Populismus nemusí mít nic společnýho s daněma (nebo penězma obecně). Populismus je prostě slibování toho, co chtěj lidi slyšet, přesto, že je to buď špatný, nebo přímo nemožný. Lidi chtěj slyšet "zakážem islám", tak řve "zakážem islám"... super, ale to je tak všechno. Nejen, že je to hloupost... ono to navíc ani pořádně nejde = je to čistej populismus.
Stejně tak ten kec "bude zase naše"... a čí je teď? Je to naprostej bullshit, kterej jen dobře zní, ale nic neznamená = čistej populismus.

72

Odpovědět

+BullOverZajímavé, že ateismus zakázat jde (např. Saudská Arábie, Libye,..). Možná se od středovýchodních kolegů přece jen máme co učit. Mimochodem s tou tvojí definicí populismu máš pravdu jen napůl, na nabízení "špatného" řešení není nic populistického. Pokud teda nejedeš v nějakém postdemokratickém módu, kde tebou volený zástupce ví líp, co je pro tebe dobré, než ty sám.

01

Odpovědět

+Taan1. Prosil bych nějaký zdroje na ten zákaz křesťanství.
2. Neni "nejde" jako "nejde"... když zajdeš do extrému, tak jde udělat téměř cokoli - to ale neznamená, že si to za stávající situace někdo může dovolit. Samozřejmě, že by to technicky bylo nějak možný a když budeš mít izolovanou diktaturu jako je Severní Korea, tak proč ne... ale poměrně malá demokratická zemička si nic takovýho nemůže dovolit.

00

Odpovědět

+BullOver1) Psal jsem ateismus, nikoliv křesťanství (i když na to se to vztahuje taky), navíc nechápu, co je tak těžkého na tom si do googlu zadat "atheism banned", "christianity banned", popř. "atheist sentenced to death" a kliknout na libovolný odkaz na první stránce, ale tady máš: https://www.reuters.com/article/us-religion-atheists/atheists-face-death-in-13-countries-global-discrimination-study-idUSBRE9B900G20131210
2) Za stávající situace si nikdo nemůže dovolit postavit plot (viz Maďarsko), zavést pobyt jen na víza pro "problémové země", zakázat výstavbu mešit a zrušit islamistické školy, kde jsou děti indoktrinovány k salafismu?

00

Odpovědět

+BullOverTo sa pletieš... ľudia chcú počuť "vyššie platy, zdravotníctvo a školstvo zadarmo" :)
Že je to samo o sebe kompletná neokomunistická p******a, to už nevadí, hlavne že to dobre znie... to je populizmus!

12

Odpovědět

+ehmA? Asi si to nepochopil. Neříkám, že to co jsi ty psal neni populismus. Říkám, že populismus nemusí být jen to, ale i něco jinýho.

10