Thumbnail play icon

Geert WildersNeděle s Lubachem

Přidat do sledovaných sérií 43
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:10 983

Jednou z nejvýraznějších osobností nizozemské politiky je Geert Wilders. Tento pravicový populista proslul svým negativním postojem k islámu a přistěhovalectví. Vede jednu z největších nizozemských stran PVV (Strana pro svobodu), která při volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 získala 20 křesel a skončila druhá za vítěznou VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii). V tomto předvolebním díle Arjen poukázal na slabiny Wildersova politického programu.

Informační bonus
Efteling je pohádkový zábavní park, který se řadí k nejnavštěvovanějším v Evropě. Snový let (Droomvlucht) je jednou z jeho atrakcí, při které návštěvníci projíždějí snovým světem víl a elfů.
Dion Graus je poslancem ze PVV. Angažuje se za práva zvířat. V roce 2003 na něj bylo podáno trestní oznámení kvůli týrání jeho těhotné ženy. Kvůli nedostatku důkazů nebylo zahájeno trestní stíhání.
Sylvana Simons je nizozemská moderátorka, která v roce 2016 založila stranu Artikel 1 a je známá svými rozmanitými účesy.
WNL je nizozemská televizní a rozhlasová společnost, která se svým pravicovým zaměřením ideově vymezuje vůči většině nizozemských médií.
Jesse Klaver je předsedou nizozemské strany zelených GroenLinks.
Ronald Plasterk je členem levicové PvdA (Strana práce). V roce 2007 byl ministrem pro vzdělání, kulturu a vědu.

Komentáře (77)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Klasický Lubach. Dělá si ze všeho srandu, i když moc vtipný není. Věci překrucuje a vytrhává z kontextu. Takže nic moc kloudného tam nezaznělo, ale vytáhl jsem aspoň pár bodů:

1. Krátký a výstižný volební program mi přijde lepší, než bichle o 1000 stranách plná zbytečných keců. Mě osobně by stačil volební program jako jedna věta: Strana XY bude prosazovat svobodu. Tím je řečeno úplně všechno podstatné.

2. Co se týče zákazu Islámu, tak neznám Nizozemskou ústavu, ale když budu vycházet z té české, která bude podobná, tak přímo v ústavě není nic o svobodě vyznání. Leč odkazuje se na Listinu základních práv a svobod, kde je toto téma řešeno. Je tam napsáno i toto: „Výkon těchto práv (svoboda vyznání) může být omezen zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu veřejné bezpečnosti a pořádku, zdraví a mravnosti nebo práv a svobod druhých“ Tedy islám lze zakázat i bez změny ústavy.

3. To jeho rozpitvávání do detailu mi připomíná scénku z Futuramy, kde se prof. Farnsworth hádá s Dr. Benžem o evoluci a ten ho neustále nutí předkládat další a další mezičlánku, až jeden není.

A teď k popisku: rád bych někdy viděl toho bájného tvora zvaného pravicový populista. To je, jako kdyby byl populistou nazván hasič hasící požár, protože zrovna řeší aktuální problém, což je populární.

618

Odpovědět

1. Krátký výstižný program ve kterém nic není není volebním programem. Stačí se podívat, jak se u nás s tímto poprali Realisté - stručný program na několika stránkách odkazující se na tlustou brožuru,kde bylo vše potřebné. Stejně tak ODS a její Vyšehradská deklarace.

2. Ale to je dvojitá negace. To je stejný nesmysl jako „zakážeme nelegální migraci“ a „zakážeme islamizaci“. Jaksi už nemůžu zakazovat něco, co je nelegální a už je v rozporu se stávajícím právním řádem. Jinými slovy - nemůžeš se snažit zakazovat něco, co už je zakázané. Naopak máš tlačit odpovědné úřady, aby dbali na dodržování zákonů.

3. To není rozpitvávání do detailu - viz bod 1.

4. Ano, to se shodneme, levicoví populisté jsou dnes nazýváni pravicovými populisty. Ve stručnosti je pravicový populista ten, kdo se rozhodne propustit všechny státní zaměstnance, privatizovat státní podniky, snížit daně, zmenšit stát a rozšíření osobních práv a svobod. Wilders, Le Pen nebo Okamura mají ve volebních programech pravý opak všech vyjmenovaných bodů. Je až překvapivé, že velmi podobné hodnoty jako islamisté vyznávají i voliči těchto populistických stran.

143

Odpovědět

+-HoNY-1. Důležitý je obsah, nikoliv forma. Může být program na 200 stranách a obsahově tam nebude nic, jen prázdná slova, stejně tak může být 20 stránkový program, který bude obsahově mnohem hodnotnější. Realisté propadli kvůli bojkotu médií, podobně jsou na tom i svobodní. Holt nemají prachy na zaplacení průzkumů. Navíc jsi sám řekl, že měli program, kde bylo vše potřebné. Výtahy dělají všechny strany.

2. Žádná dvojitá negace. V listině zkladních práv a svobod je řečeno, že pokud je nějaké náboženství v rozporu s ostatními základními právy, může být svoboda vyznání omezena a náboženství zakázáno zákonem. Což se zatím nestalo. osobně si myslím, že by to šlo řešit lépe, než plošným zákazem, ale zatím tu máme jen dva extrémy, absolutní zákaz či podvolení.

3. Ono to jde jednoduše: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2381671-penize-na-odjezd-nebo-vezeni-izrael-odstartoval-proces-deportace-40-tisic-africanu

4. Okamura je levičík jak Brno, stejně tak dělnická strana sociální spravedlnosti. Co se týče Wilderse a Le pen, tak tam je to půl na půl. Abych mohl jasně rozhodnout, tak bych musel sledovat podrobněji jejich výroky na různá témata.

33

Odpovědět

Multikulturalizmus a jediná možnost, jak se můžeme jako společnost důstojně postavit problémům které se odehrávají na jiných místech planety. Upozorňuji znovu na slovo důstojně. Nepomoci lidem v nouzi či se dokonce bránit silou, není etické a pokud by k tomu mělo dojít, nezasloužímě si jako společnost dále pokračovat v bytí. Kdo s touto myšlenkou nesouhlasí je hloupý, jeho názor tedy nemá žádnou váhu. Naštěstí jsou zde stále lidé jako Angela Merkel která tuto myšlenku chápe a snaží se jí prosadit, těm méně inteligenčně nadaným.

421

Odpovědět

pane kohoute, ste to vy? samozvany filozof

12

Odpovědět

Opět dobrý díl. Díky za překlad.

Jen taková drobnost, vím že je to nepřímo psané v popisku videa, ale nebylo by možné u archivních dílů dát i datum kdy, bylo vysíláno/uploadnuto? Chvílemi to může být malinko matoucí.

71

Odpovědět

Přemýšlím o tom. Buď to někdy vezmu z gruntu a doplním čísla epizod a sérií a díly tím sice "seřadím", ale stejně nebude jasné, kdy vznikly. Nebo už tak obsažné popisky přifouknu o informaci o datu nahrání na youtube. Nebo to nechám být, protože kdo to bude chtít vědět, může si jednoduše prokliknout přímo na youtube.

20

Odpovědět

+MisschienMohla bys tam prosím uvést i výsledky voleb a zdůraznit, že ač se někteří snaží sebevíc, tak trollením diskuzí je stejně neovlivní? Volby dopadly relativně dobře a Wilders získal pouze 15 mandátů ze 150.

Koalice:
- 41 - Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD)
- 13 - Křesťanskodemokratická výzva (CDA)
- 12 - Progresivní a liberální strana (D66)
- 5 - Křesťanská unie (CU)
Koalice má 76 poslanců, křehká většina o 1 hlas a k uzavření koalice došlo po více než 200 dnech.

Výsledky zde:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tweede_Kamerverkiezingen_2017#Deelnemende_partijen

30

Odpovědět

+-HoNY-Dobrý nápad nabídnout zvídavému divákovi pohodlný proklik na nějaký srozumitelný článek o výsledcích voleb. Pokusím se v pátek nějaký najít a přidat.
Zmíněné informace jsou skoro úplně správné (76 poslanců, o jeden hlas, více než 200 dnů, koalice VVD, CDA, D66, CU) a kdyby každý uměl takto hledat informace, tak bych mohla jen překládat a na nějaké smolení bonusů se vykašlat. Jenom ses asi na poslední chvíli přehlédl a počty křesel doplnil podle výsledků voleb 2012. U tohoto grafu je počet křesel názornější: https://nl.wikipedia.org/wiki/Kabinet-Rutte_III.

10

Odpovědět

+MisschienAha, tak to jsem fakt slepec, v pravém sloupci je „Verkiezingen 2012“. Což neomlouvá, že jsem ta čísla měl nejprve sečíst na kalkulačce a zkoumat, proč 71 != 76. :-D (!= znamená nerovná se ≠, nevím, co se zobrazí v diskuzi)

Koalice:
- 33 - Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD)
- 19 - Křesťanskodemokratická výzva (CDA)
- 19 - Progresivní a liberální strana (D66)
- 5 - Křesťanská unie (CU)

Docela masakr, koukám, že PVV zvýšila počet mandátů z 15 na 20 (2012: 950 263 hlasů a 10,1 %; 2017: 1 372 941 hlasů a 13,1 %). I když nejhůř bylo v roce 2010, kdy měli 24 mandátů. :-/

Stručný článek, ale bez čísel: https://www.euro.cz/politika/po-208-dnech-od-voleb-nizozemsko-ma-vladu-1376772

10

Odpovědět

+MisschienJe tam jedna micro chybička. Arian řekl TROS = Vysílací asociace TROS. Píšeš ale hrdý takže v NL trots . Jinak perfektní překlad.

00

Odpovědět

+VerisuDobrý postřeh. Příště nebude na škodu, když se na celé video podívám s originálními titulky, abych minimalizovala podobné šumy.
Nicméně když nad tím přemýšlím z hlediska překladu, tak je tady doslovnost poměrně nešikovná. "A to Ricku Niemanovi, z TROSu mezi stanicemi WNL." Takže mám jméno a dvě neznámé zkratky v jednom titulku. Samozřejmě by šlo přidat do poznámek, že TROS byla televizní a rozhlasová společnost, která v letech 1964-2014 vlastnila významné nizozemské televizní a rozhlasové stanice. Ale pořád je to pro diváka dost nepohodlné řešení, které podle mě není nezbytné.
Podle mé interpretace Arjen sděluje, že novinář se jmenuje Nieman, pracuje pro kontroverzní stanici WNL a význam této stanice ironicky komentuje srovnáním s TROSem. A protože já chci něco vynechat, tak to bude TROS, na který se dál nikde neodkazuje a funguje čistě jako přirovnání. Mohu jej buď nahradit nebo opsat. A i když beru v úvahu řešení typu "z CNN/BBC mezi stanicemi WNL" (na příd. jm. zpravodajskými bohužel nemám znaky), raději bych se tomu vyvarovala, protože i nenizozemsky mluvící diváky by nejspíš napadlo, že Arjen neřekl CNN ani BBC. Řešení je tedy podle mě správné, ale trochu rušivé. Takže mi nakonec přijde jako nejpřijatelnější ono opisné "z pýchy mezi stanicemi" nebo možná zesílit ironii na "z naší jedinečné WNL".
V každém případě však děkuji za milý komentář. Velmi mě těší, že pořad sledují i lidé se znalostí nizozemštiny, protože je prima mít obsahovou zpětnou vazbu.

30

Odpovědět

+MisschienCo takhle jít přes čáru a napsat něco ve smyslu „...naší jedinečné kopie Barandova, WNL,...“ a Niemana přirovnat k Soukupovi. ;-D

10

Odpovědět

Je to všude stejný. V každé zemi je obrovský množství hlupáků. Nemá to co dělat s náladou ve společnosti, ani s chováním elit. Je to prostě jen tím, že ti lidi jsou hloupí a není jim pomoci. Jak jinak si vysvětlit zajímavý paradox, že ANO a SPD kteří vyhráli volby na základě boje proti starým strukturám teď podporují Zemana, který má na svědomí většinu špatných věcí, které se v této zemi staly? To vážně nikomu z voličů SPD nepřipadá ani trochu divný, že Okamura podporuje Zemana? Ne, jsou totiž hloupí.

369

Odpovědět

nebrec komousi

15

Odpovědět

Voliči Tomia Okamury si neuvědomují, že Okamura je stará struktura. On byl lobbysta už v dobách hodného a vnímavého Jyrky Paroubka na ministerstvu místního rozvoje a Míšu Haška v té době poznal jako skromného kluka, který se nechoval povýšeně přestože neměl ani 30 let a měl hromadu funkcí (obojí je volná citace z jeho knihy Český sen).

Knihu jsem si prozřetelně koupil a nechal od něj podepsat. Až bude jeho hnědá lůza provádět novou verzi křišťálové noci, tak ji použiji jako legitimaci, aby mě nezlynčovali jako vítače a liberála. Jen doufám, že umějí číst. :-D

160

Odpovědět

Geert Wilders je hrdina. Jeden z nejlepších západních politiků, přeji mu hodně štěstí.

http://www.epshark.cz/clanek/257/nastal-cas-vypustit-bazinu-take-v-evrope

629

Odpovědět

Král Ubu, pardon, Miloš Zeman také nechodil do debat a kam to dotáhl. Stejně tak volební průzkumy a ankety řeknou maximálně to, že takové a makové procento respondentů daného média věnovalo čas odpovědi. Ale teď vážně, už si nebudu dělat legraci z postižených lidí. :-)

Prezident Klaus to jasně pojmenoval - na zemi leží hlasy a je potřeba jim jít naproti a říct si o ně. Volební programy nikdo nečte a příliš složitým problémům voliči stejně nerozumí nebo nemají čas a chuť zkoumat (viz Čapí hnízdo). Vítězství nepolitické politiky a nových hnutí je selhání tradičních politických stran, protože nedělají, co mají. Řečeno slovy - standardní politické strany degenerují jako v ČSSR polibyro ÚV KSČ.

Co přesně je WNL? Pokud je to médium jako Aeronet, Sputnik, Russia Today nebo Parlamentní listy, tak to není pravice.

Pravice je například tohle:
http://www.pavel-kohout.cz/clanky/manifest-extremisty0

80

Odpovědět

4:00, nevšimnul jsem si, že by se svoboda slova a svoboda shromažďování musela z ústavy vyhazovat např. kvůli náckům. Stejně tak Evropa netoleruje žádné umírněné a hodné nácky, protože mezi umírněným a otevřeným náckem není rozdíl. Pokud má svoboda vyznání větší váhu, než svobody ostatní, tak dík, ale ne, dík.

43

Odpovědět

+TaanJa si myslím, že je to kvôli tomu, že vieru a ideológiu nehádžu do jedného vreca. Aj keď majú obe množstvo spoločných znakov, predsa ich len od seba oddeľujú, keď aj v ústavách je sloboda viery spomínaná pekne osobitne. Nehovorím, že s tým súhlasím, ale pochopiť sa to dá. Avšak to, že býva spoločnosť občas priveľmi tolerantná voči týmto vlastným (niekedy škodlivým) zákonom náboženských skupín, je naozaj nesporné.

Na druhú stranu, čo sa týka Nemecka, chápem, prečo sa snažia pred svetom vyzerať takými Übertolerantnými, keďže nechcú byť spájaní s ideológiami nie až tak dávno minulými.

Mimochodom, gatestoneinstitute by som ako zdroj informácií radšej nebral.

11

Odpovědět

+RezolutPotom je ale průser, když se ideologie maskuje za náboženství a v Evropě si bere svobodu vyznání jako rukojmí.

Jinak vox a bulvární mirror taky nepovažuju za nějak spolehlivý zdroj informací, stejně jako gatestoneinstitute, prostě jsem vzal pár prvních odkazů, co jsem našel.

00

Odpovědět

+TaanAno, to je problém (reaguju jen na tu první větu) - ale řešení neni zakázat celý vyznání. Normální muslimové jsou taky oběť. Z jedný strany na ně tlačí těch pár radikálních k****? a z druhý strany vystrašená většina obyvatel...

10

Odpovědět

Hele holandskej Okamura. :) Akorat narozdil od naseho je aspon tuzemsky obyvatel...

410

Odpovědět

Aneb jsme tolerantní, dokud nejde o nějakýho zasranýho východního křížence... :D

81

Odpovědět

Už začínam mať týchto európskych trumpov plné zuby. To vždy bola táto radikálna tuposť poskytujúca presne 0 konkrétnych riešení na problémy takto obľúbená, alebo tomu je tak až teraz?

375

Odpovědět

je to tím že otázka islámské migrace (tito říkají raději invaze) do evropy je téma které oslovuje vesnické hospody a ty pak vyjímečně chodí volit přesto že jiným politickým otázkám absolutně nerozumí a zřejmě by se na volby vykašlali úplně, ALE TED MAJI KONCNE JEDNO TEMA jedno tema kteremu rozumi, ISLAND TU NECHCEME ! :-))) nebo islam, no to je fuk, prostě NECHCEME. A zvolíme libovolné pako které říká totéž. Ale přesně jako lubach, také nejsem fanda náboženství, je to tupé tmářství, zvrácená pohádková ideologie která se silou cpe každému, je to cosi špatného, přesto na to malí lidé právo asi jako na to zapálit si cigaretu nebo se večer zliskat tak že je domů musí taxi vozit po kouskách.

266

Odpovědět

+je to tím že ...Není to spíš tím, jak levicově zaměřená vláda EU přistupuje k imigrační krizi? Že kdyby to zvládli nějak normálně, nevznikali by radikální hnutí a lidi by neměli potřebu se radikalizovat? Protože přesně proto tu vznikají abominace jako SPD.

72

Odpovědět

+TaanJe to tím ale kdyby lidi nebyli retardi, tak by si všimli, že úroveň migrace do evropy byla v roce 2017 opět na úrovni roku 2014, takže říkat, že opatření EU byla neúčinná je iluze vyvolaná retardama jako Wilders. Účinná byla, k přijetí nadměrného množství uprchlíků v roce 2015 bylo způsobeno nepřipraveností a byla to pouze jednorázová záležitost, nikoliv dlouhodobý program.

131

Odpovědět

+AutoPodle toho, co pro tebe znamená nadměrné množství, popř. účinná opatření. Jedinců, kteří se nedokážou a ani nechtějí integrovat je totiž jakékoliv množství nadměrné.

12

Odpovědět

+Artia AntsTak logicky budeme přijímat lidi jen z vyspělých zemí... Oh wait, od tama nikdo neutíká, takováhle solidarita je něco pro mě... :D

01

Odpovědět

+je to tím že ...Je to hlavně selhání školství. Základem zastupitelský demokracie jsou informovaní voliči. Bohužel, naše školství funguje už 150 let stejně - člověk se musí našprtat nějaký informace do hlavy, vyklopit je u testu a zapomenout... místo toho by se mělo učit kritický myšlení a vyhledávání a ověřování informací. Pak by bylo pro lidi jako Zeman daleko obtížnější zalhat 14x v jednej debatě a následně vyhrát volby.

40

Odpovědět

+BullOverÚplne súhlasím.

10

Odpovědět

+BullOverHlavně by se lidi jako Drahoš, Zeman nebo Schwarzenberg vůbec nedostali do druhého kola.

01

Odpovědět

pravicový populista :D to je dosť dobré :) Keby povedal, 0% daň pre všetkých a polovičné zníženie vládnych výdajov, potom by sa jednalo o pravicový populizmus :) Na druhej strane tu máme krajne lavicový neokomunizmus predných europskych strán, ktoré hlásajú bezplatné školstvo pre každého, bezplatnú zdravotná starostlivosť prekaždého, minimálna mzda 1000€, prídavky pre nezamestnaných, ale to k***a nieje populizmus?... nie, je to Demokratická progresívna proeuropska strana.... ma pojeb :D to je vtip, čo? :)

2020

Odpovědět

whataboutism ?

128

Odpovědět

Populismus nemusí mít nic společnýho s daněma (nebo penězma obecně). Populismus je prostě slibování toho, co chtěj lidi slyšet, přesto, že je to buď špatný, nebo přímo nemožný. Lidi chtěj slyšet "zakážem islám", tak řve "zakážem islám"... super, ale to je tak všechno. Nejen, že je to hloupost... ono to navíc ani pořádně nejde = je to čistej populismus.
Stejně tak ten kec "bude zase naše"... a čí je teď? Je to naprostej bullshit, kterej jen dobře zní, ale nic neznamená = čistej populismus.

62

Odpovědět

+BullOverZajímavé, že ateismus zakázat jde (např. Saudská Arábie, Libye,..). Možná se od středovýchodních kolegů přece jen máme co učit. Mimochodem s tou tvojí definicí populismu máš pravdu jen napůl, na nabízení "špatného" řešení není nic populistického. Pokud teda nejedeš v nějakém postdemokratickém módu, kde tebou volený zástupce ví líp, co je pro tebe dobré, než ty sám.

00

Odpovědět

+Taan1. Prosil bych nějaký zdroje na ten zákaz křesťanství.
2. Neni "nejde" jako "nejde"... když zajdeš do extrému, tak jde udělat téměř cokoli - to ale neznamená, že si to za stávající situace někdo může dovolit. Samozřejmě, že by to technicky bylo nějak možný a když budeš mít izolovanou diktaturu jako je Severní Korea, tak proč ne... ale poměrně malá demokratická zemička si nic takovýho nemůže dovolit.

00

Odpovědět

+BullOver1) Psal jsem ateismus, nikoliv křesťanství (i když na to se to vztahuje taky), navíc nechápu, co je tak těžkého na tom si do googlu zadat "atheism banned", "christianity banned", popř. "atheist sentenced to death" a kliknout na libovolný odkaz na první stránce, ale tady máš: https://www.reuters.com/article/us-religion-atheists/atheists-face-death-in-13-countries-global-discrimination-study-idUSBRE9B900G20131210
2) Za stávající situace si nikdo nemůže dovolit postavit plot (viz Maďarsko), zavést pobyt jen na víza pro "problémové země", zakázat výstavbu mešit a zrušit islamistické školy, kde jsou děti indoktrinovány k salafismu?

00

Odpovědět

+BullOverTo sa pletieš... ľudia chcú počuť "vyššie platy, zdravotníctvo a školstvo zadarmo" :)
Že je to samo o sebe kompletná neokomunistická p******a, to už nevadí, hlavne že to dobre znie... to je populizmus!

11

Odpovědět

+ehmA? Asi si to nepochopil. Neříkám, že to co jsi ty psal neni populismus. Říkám, že populismus nemusí být jen to, ale i něco jinýho.

10
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK