Cena zimní olympiádyNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:105
Počet zobrazení:8 390

U příležitosti konání olympijských her se natáčení Neděle s Lubachem přesunulo do Pchjongčchangu. Z divadla Bellevue v Jižní Koreji se Arjen Lubach podíval na náklady spojené s touto sportovní událostí.

Informační bonus
DWDD (De Wereld Draait Door) je nizozemská talk show, ve které moderátor zpovídá tři hosty. Jeden z hostů se účastní všech rozhovorů. V této roli se několikrát objevil Erben Wennemars, bývalý nizozemský rychlobruslař.
Sjinkie Kneght je nizozemský reprezentant v shorttracku.
De Curling Quiz je nizozemský zábavní pořad, který moderuje Frans Bauer. Dva týmy známých osobností soutěží o body v kombinaci sportovního kvízu a curlingu.
Henry Schut je nizozemský reportér, který komentoval teploty panující v Pchjongčchangu o něco déle než ostatní novináři.
Texel a Vlieland jsou dva z Fríských ostrovů. Výslovnost jména Texel se ve fríštině a v nizozemštině liší. Fríská varianta je [teksel], zatímco nizozemská [tessel].

Přepis titulků

A v Koreji ještě chvíli zůstaneme. Protože olympiáda a to všechno kolem je sice napínavé a prima, ale něco tomu všemu předcházelo. Sedmdesátiletá Chung Don Yun vždy žila na chudém venkově poblíž Kangnungu. Teď se nečekaně stala sousedkou bruslařské haly, ve které nizozemské bruslaře čeká boj o medaile. Hry si však žádají oběti. Oběti?

Co by to mohlo být? Nějaký folklór typu odevzdání dvou koz při významných událostech, nebo uzavřeli silnici a ona musela dva týdny bydlet u sestry. Co byla ta její oběť? Můj dům byl srovnán se zemí a postavili tam nový stadion. Ano, když se bruslí, létají domy. Když k vám na chvíli zavítá olympiáda, je to pro vaši zemi velký zásah. Domy mizí, všude se staví nové stadiony, ale k tomu všemu je to i směšně drahé.

Celkové náklady těchto her se odhadují na 14 bilionů wonů. Čtrnáct bilionů wonů. To je víc než deset miliard eur. Tipuju, ale... V Jižní Koreji není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Je to jen letos tak bizarně drahé, nebo je to tak pořád? Podívejme se na... Cena ledu Přesně tak – Cena ledu, pojďte se mnou k velké obrazovce.

Tady, i tu jsme si vzali do Koreje. Tady toto jsou všechny zimní olympiády od těch v Lake Placid v roce 1980 až do těch posledních v Soči. A tady toto jsou náklady, tak jak je zprvu odhadli. Tady je šest miliard ze Soči – poměrně drahé. Ale v praxi rostou náklady rychleji než kolik jede pět Belgičanů na čtyřbobu. A toto jsou konečné náklady.

Oxfordská univerzita zjistila, že olympiáda vždy překročí rozpočet. Vždy. A ne jen trochu, ale v průměru o 142 %. Jediné s nulou je Sarajevo v roce 1984. Jak to? Podle Oxfordu se náklady nedaly spočítat kvůli hyperinflaci, takže krátce po hrách byly peníze bezcenné. Jinak řečeno: Nemohli ty sračky spočítat, protože se vše topilo ve sračkách.

A pak je tady ještě Nagano. Ani jejich náklady přesně neznáme, ale co určitě není dobrým znamením – "Není jasné, kolik museli Japonci zaplatit, protože organizace spálila účetnictví." To je pravda. Ale držitelem olympijského rekordu v tvorbě horentních nákladů je... Vladimír Putin, který utratil 21 miliard dolarů.

Víc než všechny předchozí ZOH dohromady. A tyto náklady jsou jen náklady na sport jako takový. Když započítáte koleje, silnice a hotely, je to ještě mnohem víc. V Soči například víc než 50 miliard dolarů. A je to aspoň vyváženo velkými zisky? Ne. Podle Journal of Economic Perspectives se současná podoba her městům nevyplatí. A podívejte, hlavní otázkou je samozřejmě: Odkud pocházíme?

Ale hned potom: Proč země ještě usilují o pořadatelství? Řekli byste si totiž, že jde o nejzasranější džob na světě. Cizinci vám obsadí stadiony, stěžují si na zimu, všechno smrdí potem a všude je průjem. Vy to budete zařizovat a stojí to šílené peníze. A přesto reagují budoucí organizátoři her takto. Salt Lake City. Turín.

Vancouver. Soči. Pchjongčchang. Organizovat zimní olympijské hry je jako být hostem v DWDD. Chce to určitou průbojnost, výnosy jsou nejisté, ale nejspíš tam potkáte Wennemarse. Ale nejdůležitější je, že je to vaše milovaná země. To je to nejdůležitější: vaše země na mapě světa.

A vy sami sebe poučíte, že je to opravdu k něčemu dobré. Tak jako tamta paní, které strhli domek. Dokonce i ona tomu uvěřila. Když k nám přijede hodně sportovců, tak se naše stadiony naplní a Kangnung bude vzkvétat. Madam, někteří lidé mají až moc pochopení. Tam, kde jste měla dětský pokoj, si teď Sjinkie Knegt míchá protein. - Ale dobrá práce.

- Smekám. Panuje představa, že ty náklady jsou dlouhodobá investice. Že olympiáda proslaví Pchjongčchang na celá desetiletí. A zní to dobře, ale... Ale kdo byl někdy na dovolené v Lake Placidu? Nebo si zajel do Lillehammeru na skokanský můstek? A máte pravdu. Proč jezdit do nějaké horské vesničky, kde kdysi náhodou byla olympiáda? Snad se turisté a sportovci budou vracet i po skončení olympiády.

To můžeš doufat, Marieke. Ale je to jako bys na odlehlém místě postavila velmi drahé kino, abys tam jednou promítla film a doufala, že tam lidé budou chodit, i když film skončí. "Nechápu, kde to vázne. Jsme přece světoznámí díky tamtomu filmu. Podívej se na ta křesla – nejlepší na světě. Chceš tady po nepromítání přespat?

Máme 41 prima hotelů. Taky prázdných – nepochopitelné." A můžete si říct, že pořád mají skvostné stadiony. Ale podívejte se třeba na místo, kde se hry konaly v roce 1984. Dobře, to bylo Sarajevo, kde devadesátých letech zuřila válka. Možná proto to tam tak vypadá. Ale ty hry tam byly dřív, takže je to jako vejce nebo slepice. Ale i z míst nepostižených válkou zůstanou brzy opuštěné trosky. A to platí pro letní i zimní olympiádu.

Když uhasl olympijský oheň a tisíce sportovců odjely, město ztichlo. Mnoho luxusních bytů se neprodalo a jsou prázdné. Drama. A podívejte se na Turín. Olympijská vesnice byla kdysi symbolem ekonomického znovuzrození Turína. Ale to nevydrželo. A v bytech pro sportovce už léta žije dobrá tisícovka migrantů.

Takže to jde. Turín je jediné místo, kam lidé cestují z široka daleka, aby navštívili dějiště olympiády. Sice potom nechtějí pryč, ale dobrá. Dobře, ale přece... Praxe tedy ukázala, že pokud se u vás náhodou nějaký čas nepořádá olympiáda, tak vám olympijská vesnice a stadiony nejsou moc platné.

Ale je tu jedna věc, která se hodí vždy: infrastruktura. Pro olympiádu v Soči například postavili silnici a koleje, které spojily město s lyžařiskem. Lyžařským střediskem. Lyžařským střediskem. Město s lyžařským střediskem. Náklady?

Devět miliard dolarů. To je 225 000 dolarů za metr. Jen pro srovnání – ta železnice byla dražší než olympiáda ve Vancouveru. A ten vlak teď jezdí jen párkrát za den. Ve sportu jsou vždy vítězové a poražení. Ale v případě olympijský her jsou jedinými vítězi vlastníci nemovitostí, kteří mohou pár let vydělávat miliardy na náklady místních daňových poplatníků. Olympijské hry jsou hejno kobylek ve tvaru realitní bubliny, převlečené za sbratřující sportovní událost.

Je taky... Je taky naprosto šílené, že se to staví při každé olympiádě. Musí to jít chytřeji. A jde to. A aby to dokázal je tady Tex de Wit! Jak... Tys nachystal celou maketu. Hezká, že?

Trochu jsem náš plán rozpracoval. Podle tebe je nesmysl, že jsou hry každých pár let někde jinde a vše se musí vždy draze stavit. Takže navrhuji pořádat letní i zimní hry vždy na stejném místě. - Představuji tedy... - To je dobré. World Island. Skvělé. Tady máme kamerku. Tato strana hory je pro zimní olympiádu. Tady vidíš horu, sníh, odsud se sjíždí a tyčka, tyčka...

Ano, ano. Je tu vše včetně restaurací a tady je i bruslařská hala. Aha, gratuluji k medaili. "Děkuji." - A tady vidím curlingovou halu. - Ano, pro curling a pro Curling Quiz. Je fajn, že si slavní chtějí zahrát curling, ale ať to nedělají v televizi, ale prostě tady. - Ano. - Nesmysl. A je tady i Frans Bauer.

Prima. Skvělé. A co je tady? - To je Henry Schut – oblékací panenka. - No jo. Můžeš mu oblékat svetry až mu bude horko. To je super. - Vydrž Henry! - Ale nemám žádné kalhoty. - Ne? - Mám jenom... Ale má dobré nohy, tak to zvládne. Kalhoty nemívá ani při Studiu sport.

Dobře a teď? Přesuneme se k letní olympiádě – té zelenější části. - Tady je tenis. - Ano. Všechno je pěkně v měřítku. - Ano. - Super, co víc? - Toto je olympijská vesnice. - Ano. Domečky, kde mohou bydlet olympionici. A tady...

Ale toto je samozřejmě ta Korejka s tím domkem. Jak milé! "Děkuji IOC za nový domeček." Udělal jsem chybu, má tam být bazén. - Ano. - Aha. A tady... Jé, tady je budova ve tvaru nůžek. Ne, ty jsem tam zapomněl.

No, je to vážně dobré. Je to hodně univerzální. Ano, dá se tam toho organizovat spousta. Ano, obě olympiády, ale taky mistroství světa ve fotbale. I OSN se tu může scházet, tady lze pořádat všechno. Mekka, tu taky zvládneme. - I příjezd Mikuláše. - Ano? - Nedostanou se sem autobusy.

- To ne. - Šikovné. - Multifunkční ostrov. A, ale, já... Kde to bude? Takový ostrov se staví jen jednou, ale musí to být dobře. Bude to asi muset být v mezinárodních vodách nebo tak... Nezávislá oblast v Pacifiku? - Toto ještě není moc hezké. - Ano, dobře. Takže, kde to je?

Hledal jsem místo, kde je v létě teplo, ale ne moc. A v zimě zima, ale ne moc, aby si reportéři nestěžovali. - Ano. - Takže... Takže mi nakonec vyšel Texel. Možná jsi poznal ten tvar. - Tessel? - Já říkám Texel. - Ano. - Ale... - Chápu.

- Texel. Dobře, teď chápu ty ovečky. Ty tam stále bydlí. Nevím, jestli jsi byl někdy na Texelu, ale odkud je ta hora? To je pěkná historka, je to obrácený Vlieland. Ověřil jsem to a když ho otočíš, dostaneš horu. To je chytré. Tímto se omlouvám obyvatelům Vlielandu, ale je třeba přinášet oběti. Troška kritiky – je to v Nizozemsku.

Ano, je to Nizozemsko, ale chtěl jsem umístit svou zem na mapu světa. Že se do toho všichni opřeme a zorganizujeme to. - Skvělé. - K čertu s miliardovými náklady. To cítíš tady. I tak skvělé. Děkuji Texi za úžasný plán. To byla Neděle s Lubachem z Jižní Koreje. Děkujeme za pozornost a na viděnou v neděli.

A jéje, už jsme zase na konci, ale nesmutněte, můžete mě odebírat. Stačí mi napsat 18stránkový dopis, kde mě požádáte o dovolení. Anebo klikněte sem. To jde taky. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ono zrovna tentokrát není vůči Korei moc spravedlivé, podle propočtů nákladů dala Korea více peněz do stavby infrastruktury než do stavby nových sportovišť. Korea pouze využila sportovní areál který již několik let existoval a doplnila to co tam scházelo a i to je z valné většiny rozebiratelné. V Jižní Korei moc zimních sportovišť není, protože větší hory jsou na severu. Náklady na olympiádu jsou tedy o proti té v Rusku třetinové. Navíc Rusové utratili tolik, protože stavěli úplně nové sportovní letovisko a stále se snaží o co největší využití. Nic však nezmění fakt, že se Putin utrhl ze řetězu a utratil zbytečně moc. Smutný fakt na současných olympiádách je ten, že místo toho aby země využívaly existující sportoviště. Místo toho stavějí úplně nové, jenom proto aby bylo všechno na jednom místě. Už dvacet let olympiád, jak zimních tak letních dokázalo, že ta investice je nevratná. Někdo tady napsal, že je lepší když to dávají do olympiády, než do zbrojení. To ano, ale furt to musí mít ekonomický profit.

30

Odpovědět

Takže když země vrazí pár desítek milionů do sportu, tak to každému vadí, ale když země háží miliardy do zbrojení, tak je to v pohodě. :)
Lepší dát nevratitelné zdroje do Olympijských her, které jsou znamením míru (a proto má i smysl měnit lokace a dát příležitost všem zemím - nebo aspoň těm větším), než zbrojit a dělat přehlídky, které jsou prakticky k ničemu a jen zastrašují, než aby zbližovaly. A to nemluvím o tom, že je pak země ještě aktivně používají.

Jediné s čím nesouhlasím je, jsou ta stěhování obyvatel. I když třeba Tři Soutězky v Číně byly mnohem horší a není to ojedinělá přehrada po světě, která si žádá větší migraci, než olympijské hry.
A taky nemáme komu co vyčítat, když jako republika jsme nebyli schopní využít Strahovský stadion, který za socialismu byl používán také hlavně k podobné věci jako Olympijské stadiony. Propagace míru a sportu. A jak to tam vypadá teď? A to jen proto, že každej hledí na prachy, než aby se třeba snažila země více investovat do kultury.

122

Odpovědět

Není to problém ryze olympiády, je to klasická salámová metoda, kdy si každý v rozpočtu urve (ukradne) něco pro sebe. Když jsme v roce 2009 pořádali marginální MS v klasickém lyžování v Liberci, dluh po té akci tam tuším umořují ještě dnes. A to má klasické lyžování pár disciplín.
Co se týče udělení pořadatelství Soči (asi nejteplejší místo, kde se kdy zimní olympiáda konala), ale i blížícího se letního fotbalového MS v Rusku (a následného v Kataru), to bylo samozřejmě podplacené (u FIFA prokazatelně). Proti Soči kandidoval Salzburg a právě aktuální Pchjongčchang. V Rakousku pomalu ani nic stavět nebylo třeba, protože je to země zasvěcená zimním sportům a veškeré sportoviště by jistě našly uplatnění i po konci akce, stejně jako je nachází teď. Přesto v prvním kole skončil až na třetím místě. Pchjongčchang v prvním kole vyhrál a ve druhém (rozhodujícím) vyhrálo Soči.

Ono by to tedy šlo, ale to by se MOV a podobní mafiáni z FIFY museli rozhodovat logicky, ne podle toho, kdo je lépe podplatí. Fotbalové MS na poušti totiž může odklepnout fakt jen podplacenej kretén. Co se týče Atén, tam nebyla ani tak chyba, že by se ta sportoviště nevyužila, ale po krizi 2008 (4 roky po OH) nebyly prachy na jejich údržbu a Řecko se od té doby plácá v takových sračkách, že asi ani nebudou.

141

Odpovědět

Sportovní rekordman je člověk, který dokáže něco naprosto zbytečného lépe než ostatní.
·
Tolik k užitečnosti a medailím.

289

Odpovědět

A není všetko čo robí človek v podstate zbytočne teda okrem dýchania, žrania, spania a rozmnožovania?

126

Odpovědět

+GiskoPokud teda nepovažujeme samotnou existenci lidské rasy za zbytečnou, což se nabízí.

92

Odpovědět

+Autotak tvoja ano, o tom nik nepochybuje

210

Odpovědět

+AutoKdyby jenom "za zbytečnou".
Dle Zelených, Dětí Země, Jihočeských Matek atd. je lidská přítomnost na planetě vyloženě škodlivá!
S tím by se mělo urychleně něco dělat než nám planeta definitivně roztaje pod nohama.

41

Odpovědět

+mykanecOna je zbytečná celá planeta, možná i celá galaxie. Klidně bych to tady celý zdemoloval.

30

Odpovědět

+Autonic se neboj, země bude za nedlouho zničena kvůli intergalaktické dálnici.

131

Odpovědět

+DONTpanicOn ještě nikdo na nevznesl formální stížnost na Alfa Centauri? No když se nestaráme ani o takové místní záležitosti, jako hyperprostorová dálnice, tak nám to patří. :-D

150