Dlouhé prsty TureckaNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:164
Počet zobrazení:9 575

V Nizozemsku žije početná turecká menšina, která se loni na jaře vydala do ulic, když před nizozemskými volbami došlo ke konfliktu mezi Nizozemskem a Tureckem. Nizozemská vláda tehdy odmítla pustit do země tureckého ministra, který přijel vést kampaň v souvislosti s referendem o změně turecké ústavy, kterého se mohli zúčastnit i evropští Turci. Postavení Nizozemců s tureckými kořeny rozebral Arjen v tomto díle.

Informační bonus
Ferry Mingelen je nizozemský politický komentátor, který se navzdory vysokému věku stále objevuje na obrazovkách.
Doutzen Kroesová je nizozemská modelka, která byla jedním z andílků Victoria's Secret.
SGP (Státní reformní strana) je nizozemská protestantská strana.
NSB (Národně socialistické hnutí) byla nizozemská nacistická strana, která za druhé světové války spolupracovala s Němci.
Martin Šimek je nizozemský moderátor, novinář a autor komiksů českého původu. Podle vlastních slov se s nizozemštinou nikdy moc nepáral.
DENK je nizozemská levicová politická strana, která podporuje multikulturalismus a sociální demokracii. Ve svém volebním programu požaduje nestranné prošetření arménské otázky. Důrazně se staví proti označení arménská genocida.
Fryske dúmkes jsou fríské anýzové sušenky velikosti palce. Arjen Lubach je zmiňuje i v Jelle – parodii na Eminemovu píseň Stan.
Goudkust (Zlaté pobřeží) a Onderweg naar Morgen (Cesty k zítřku) byly známé nizozemské nekonečné seriály. Onderweg naar Morgen se vysílaly od roku 1994 do roku 2010 a bylo natočeno 3225 epizod.

Přepis titulků

Nizozemsko s Tureckem se do sebe pustily. Je z toho strkanice. Bitka. Nebo jak by řekly malé děti: ojedinělý diplomatický spor. Dobrý večer. Rozepře Haagu a Ankary o ministrech, kteří chtějí agitovat v Nizozemsku, dnes vyústila v ojedinělý diplomatický spor. To jsem nevěděl, že i Astrid má turecké pozadí. Prima.

To jsem netušil. Konflikt s Tureckem má několik následků. Nizozemský velvyslanec už nesmí do Turecka, což pro velvyslance musí být dost nepraktické. Asi jako pro sudího zákaz vstupu na stadion. Ne, budu pískat odsud. Žlutá karta. Myslím. Erdogan je taky proti partnerství Istanbulu a Rotterdamu.

Sice to nebyla partnerská města, ale i tak se rozešla. To ničemu nevadí. Já se s Kroesovou taky několikrát rozešel. Už to prostě nešlo. A mnoho Nizozemců nepojede do Turecka na dovolenou. Kromě těchto dvou žen, které pro to mají pádný důvod. Ano, viděly jsme to, ale skoro nikde už není bezpečno. Skoro nikde už není bezpečno.

V Turecku, Sýrii, Mali, Afganistánu, vlastně kdekoliv v katalogu CK Doom. Hádka s Tureckem je obzvlášť otravná, protože v Nizozemsku žije mnoho Turků. Bydlí tu skoro 400 000 lidí s tureckými kořeny. A podle SCP jsou nejmíň integrovanou skupinou s migrantskou minulostí. Kromě Martina Šimka. Ten když požádá o celozrnný chleba, tak mu pekař řekne: "Jakže? Židle má klobouk?" Není až tak divné cítit se spřízněný se zemí svých předků.

Samozřejmě. Logické. Ale někteří Nizozemci jdou vážně daleko. Ať zavlaje naše vlajka. Prostě podporujeme Turecko a Erdogan je náš otec. Je to naše otčina. 100 % podporuji Erdogana. - Necítíte se být Nizozemkou? - Ne. Toto jsou Nizozemci, většinou tady narození, kteří na výzvu turecké vlády vyšli v Nizozemsku do ulic, aby protestovali proti Nizozemsku.

A opakuji, že nostalgická láska k zemi vašich předků je logická. I mě zahřeje u srdce, když uvidím fríské dumkes. Takže… Takže to může být slavnostní. Takovéto výjevy vídáme pokaždé, když Turecko hraje fotbal. V tomto případě mohli vyhrát EURO, skórovat s Albánií, nebo jenom někdo našel míč.

Ale to je fotbal, to ještě chápu. A není ani moc divné, když občas sledujete tureckou televizi. Skvělé, že? Cesty k zítřku to podle mě můžou zabalit. Aha, už to zabalili. A právem. Ale proč potom ti lidi, tak volají po Erdoganovi? Dlouhé prsty Ankary…

Dlouhé prsty z Ankary… Říká se tomu Erdoganovy dlouhé prsty. Erdoganovy dlouhé prsty… Dlouhé prsty Ankary. Řeč je o Erdoganových dlouhých prstech. Jak jsou dlouhé? Jak dlouhé jsou ty prsty? #jánetokamarád Takže tady máme velkou skupinu Nizozemců s tureckými kořeny kteří preferují turecké stanice.

Takže já je nejspíš nezasáhnu, ale dlouhé prsty Ankary ano. Podívejme se tedy na ty dlouhé prsty, kterými Turecko ovlivňuje... Nizozemce s tureckými kořeny a teď taky mě. Vezmeme postupně všechny prsty, které ovlivňují turecké Nizozemce. A prvním prstem je malíček. A ten představuje dvojí pas. Většina tureckých Nizozemců má kromě nizozemského pasu i turecký. Dostanete ho automaticky, pokud je váš rodič Turek.

A to se opakuje. I když se narodíte zde, jste Turek. Vaše děti Turci, jejich děti Turci, jejich děti Uruguayci. Bláznivé, že? Ale kdepak, taky Turci. A možná zní sympaticky, že Turecko jen tak rozdává své pasy, ale je za tím poměrně vážný demografický plán. Další vzkaz Evropě od tureckého prezidenta Erdogana. Tentokrát vyzývá evropské Turky, aby měli víc dětí.

Žijte v nejlepších domech a nemějte tři, ale pět dětí. Žijte v nejlepších domech a mějte pět dětí. Žádá od svých poddaných opravdu hodně. V Nizozemsku to zatím zvládl jen Ten Brink. Takže Erdogan se nejen snaží rozvášnit evropské Turky, ale doslova se snaží rozvášnit evropské Turky. Další prst: turecké organizace v Nizozemsku. Toto není ani tak Erdoganův prst, jako spíš turecký prst, na kterém se podílela nizozemská vláda.

V 60. a 70. letech jsme totiž do Nizozemska pozvali turecké dělníky. Nizozemci i Turci si mysleli, že je to dočasné. Stejně jako jsem si já myslel, že Ferry u mě bude jen dočasně. - Ještě jednu noc, Arjene. - No, dobře. Najednou tady tedy byli samí noví lidé z Turecka. A kvůli podpoře integrace se naše vláda spřáhla s tureckými organizacemi. K těm patřili například Šedí vlci, Milli Görüs, Diyanet a Gülenovo hnutí.

Co to bylo za kluby? Poslechněte si historika Özdila. Jak vypadá náš integrační program z pohledu historika? Uvidíte vysloveně fašistické kluby ze země mého dědy jako Šedé vlky, Milli Görüs, Diyanet a Gülenovo hnutí. Ti tehdy získali v Nizozemsku zázemí, aby takzvaně podpořili integraci. Ne, takovéto kluby podle mě nejsou pro integraci zrovna prospěšné. Na Šedé vlky nahlíží svět jako na extrémně pravicové nacionalisty.

A Milli Görüs je například konzervativní islámské sdružení. Neplést s Miley Cyrus. Pomůcka: Miley Cyrus twerky, Milli Görüs Turky. Ano? Dobře. A nizozemská vláda tedy roky spolupracovala s takovýmito kluby, aby podpořila integraci. Co to ksakru? Jak mohou turečtí ultranacionalisté pomoct s integrací tureckých Nizozemců v Nizozemsku?

Protože představte si to naopak. Kdybyste to otočili a představili si, že by Turecko bylo po válce bohaté, a že by nizozemští gastarbeitři šli do Turecka. A Turci by řekli: "Víte, co uděláme? Podpoříme integraci financováním SGP a Národně socialistického hnutí. A dopadne to dobře." Dobrá poznámka.

Co kdyby ortodoxní SGP nebo dokonce NSB zodpovídaly za integraci Nizozemců v zahraničí? A možná si říkáte: "To byl ten samý chlapík." A máte pravdu – moc tureckých Nizozemců si totiž netroufne říct svůj názor. Šílené, že? U ukazováčku se k tomu dostaneme. Ale nejdřív ještě další prst dlouhých prstů Ankary: islám. Určitě 140 tureckých mešit v Nizozemsku řídí organizace Diyanet. To je nizozemská větev turecké instituce pro náboženství.

A imámové mešit Diyanetu se vzdělávají v Turecku. Ale tím to nekončí, říká tento imám. A kdo vás oficiálně platí? Platí mě turecký stát. Ano, existují tedy tisíce tureckých Nizozemců, kteří chodí do mešity v Nizozemsku, aby poslouchali tureckého úředníka, který pracuje pro tureckou instituci, která patří turecké vládě a Erdoganovi. A i když je Turecko oficiálně sekulární, je to spíš jako vztah Luda a Janine.

Nakonec se k sobě vždycky vrátí. To je ale melodrama. Vždy si pak říkám: "Zlaté pobřeží může skončit." Ono už skončilo? A právem. Můžete namítnout, že ten systém zní trošku děsivě, ale imámové tady mají svobodu a sami určují, co řeknou. Nedovolí Turecku, aby jim dávalo kázání. Ale Nieuwsuur se bylo ve stejný den podívat do mešit v Harderwijku a Almere.

Máme neměnné hodnoty a tradice, které přetrvávají už čtrnáct století. Máme neměnné hodnoty a tradice, které přetrvávají už čtrnáct století. Žádný muslim je nemůže přehlížet. Žádný muslim je nemůže přehlížet. Toto je identické. Pokud by v Ankaře někdo z Diyanetu usnul s hlavou na klávesnici, tak přednese v Nizozemsku 140 imámů současně: "Qwerty..."

Máme tady tedy odluku církve od státu, ale zjevně ne mešit od Turecka. Pokračujeme dalším prstem: intimidace. Hodně tureckých Nizozemců je do Erdogana blázen. Proč vlastně? Nechceme takového vůdce jako je Mark Rutte. Jsme Turci. Chceme prostě vůdce. Přesně tak. Skutečného vůdce, který nechá zavřít soudce, pronásleduje novináře, propustí tisíce učitelů, protože mají jiný názor.

A který, když chce svému lidu něco říct, tak prostě živě přes FaceTime zavolá do zpráv. Je to akce proti jednotě země a my musíme zareagovat jako národ. Zareagujeme odpovídajícím způsobem. Tý jo, v Turecku umí KamerGotchi mluvit. Zvrácenost.

Erdogan mluví k Turkům několikrát týdně a na co přitom narazil? Že když máte moc proslovů, tak jste v určitou chvíli řekli vše. Takže, co uděláte pak? Něco si prostě vymyslíte. Nizozemsko se nechová jako právní stát EU, ale jako banánová republika. Známe Nizozemsko a Nizozemce... ze Srebrenického masakru.

Známe prohnilost jejich charakteru ze způsobu, jakým tam zabili osm tisíc Bosňanů. Jsou pozůstatkem nacismu, jsou to fašisté. Říká takové sračky. To jde přímo z Erdoganova dlouhého střeva. Už ty proslovy jsou trochu děsivé, ale on používá horší formy zastrašování. Turecký konzulát vyzval, aby lidé hlásili urážky adresované Erdoganovi nebo Turecku.

"Linka žalobníčků" vzbudila mnoho vášní mezi tureckými Nizozemci i nizozemskými politiky. Napráskat turecké Nizozemce, to by přece nikdo doopravdy neudělal? Nahlásil byste člověka, který by urážel Erdogana? Ano, proč ne? Proč ne? Dobrá, pane, já to ještě nikdy neudělal. A doufám, že nikdy nebudu muset.

Proč? Proto. Samozřejmě mohl ten muž říct, že by žaloval, protože si v televizi netroufl říct opak. Když se totiž turecký Nizozemec vysloví proti Erdoganovi, nezůstane to často jen tak. Rotterdamský radní Jazir se z rady kvůli výhrůžkám dočasně stáhl. Na sociálních sítích šířili mou fotku: "Toto je vlastizrádce, zapamatujte si jeho obličej.

Plivněte na něj, když ho potkáte." Mnoho zdejších Turků považuje uvěznění Umarové za spravedlivé. Když byla pryč, vloupali se jí do bytu v Amsterdamu a na zeď napsali kurva. Umarová se stěhuje. Kdo vám vyhrožuje? Jsou to hlavně lidé se vřelým vztahem k Erdoganovi a Turecku.

Ekizová například napsala sloupek do AD, kde kritizovala turecké demonstranty. Reakce následky nezastíraly. Že já a moje rodina zakusíme následky. Ano, ti lidé dostávají děsivé výhrůžky. A jsou to tedy Nizozemci v Nizozemsku. A dokonce i pro některé politiky je to citlivé téma. Strana DENK má od tohoto týdne tři křesla ve sněmovně. A v části Amsterdam-Západ se z ničeho stali největší stranou.

A tato strana neustále odmítá kritizovat Erdoganova slova a činy. V Turecku zavírají univerzity, zatýkají soudce i novináře. Nedělá vám to starosti? - Mluvili jsme o tom ve sněmovně. - Nedělá... Hodně věcí mi dělá starosti. Co říkáte na Erdoganovo chování? Mohu to jen stěží posoudit. Situace v Turecku je jiná než tady. - Asi máte na mysli Erdoganovy výroky?

- Ano, nacisti. Řekl bych to takto... Zdravím všechny. Arjene, čí je ta podprsenka? Zdravím všechny. Dobrý den. Možná si DENK netroufá říct svůj názor. Možná ho říct nechce. Ale faktem je, že se to nestalo.

A spousta tureckých Nizozemců je proti Erdoganovi, ale dlouhé prsty Ankary se starají o to, že si netroufají říct svůj názor. V Nizozemsku jsou tedy Nizozemci, kteří nemají svobodu slova. Ale jak jim pomoct? Protože žalobníčky, vyděrače a Erdoganovy věrné neovlivníme. A my jsme přece hrdí na to, že tady můžete říct všechno, a že můžete beztrestně demonstrovat. Nebo jak to v Rotterdamu pěkně shrnuli dva turečtí demonstranti: - Bratře, uklidni se, nebo nás zavřou.

- Ne, chlape, toto není Turecko. Počkat. Takže tito týpci jsou rádi, že mohou demonstrovat za zemi, kde se nesmí demonstrovat, a proti zemi, kde se smí demonstrovat, protože chtějí zemi, kde se nesmí demonstro... Neděle s Lubachem: Rozum zůstává stát Rychle dál s prstem číslo pět: palec a fotbal. Ano, musí být i nějaký prima prst.

Vidíte? Takový prst, palec. Fotbal spojuje turecké Nizozemce s Tureckem. To musí skonč... ale ne, to bylo právě prima. Takže když Erdoganovy přívržence nemůžeme zasáhnout, protože nesledují nizozemskou televizi a v mešitě slyší jen texty z Ankary, tak na to musíme přes fotbal. A samozřejmě ne ledajaký fotbal.

Protože jaký zápas se tureckým Nizozemcům líbí nejvíc? Turecko – Nizozemsko, hlavně když Turecko vyhraje. Takže jsme udělali speciální verzi tohoto zápasu a dali ji na Youtube. A když ji po vysílání všichni zhlédnete, lajknete a okomentujete, tak bude tato verze toho zápasu úplně nahoře na Youtube. A pak to tedy bude ta verze, na kterou se všichni podívají. Speciálně pro všechny turecké Nizozemce, kteří chtějí Erdogana a ne Nizozemsko, shrnutí kvalifikačního zápasu na EURO z 6.

září 2015 Turecko – Nizozemsko 3:0. Cillessen vykopává. Nizozemsko je právní stát. Van Persie není fašista a přihrává. Narsing může říkat, co chce. Svoboda slova je základ demokracie. Přihrávka musí být přesná, aby ji neodkopli. Nizozemsko teď musí dávat pozor. Erdogan je diktátor, rovnost pohlaví, Sneijder ho nechal běžet, novináři musí smět dělat svou práci. Arda Turan teď dobře přihrál Ozyakupovi.

Svoboda vyznání pro všechny. A je to 1:0. Nizozemsko zaostává. Dramatický start pro zemi s demokratickým právním řádem a nezávislými soudy. Mohli jste to vidět přicházet. A teď musí nebanánová republika dvakrát skórovat. Blind to pokazil, ale může kritizovat vládu. Turan střílí a je to 2:0.

Je to Blindova chyba, ale nepůjde za to do vězení, a nebudou mu vyhrožovat, tak se tady k sobě nechováme. Je to ale 2:0. Ani Cillessen nevyvázne. Ale jen řečnicky. Erkin se vlevo strká s Van der Wielem, který nebyl ve Srebrenici, ale teď vyklouzl. Důležitá odluka církve od státu. Támhle je Yilmaz a je to 3:0 pro Turecko.

A na to můžete být jako turecký Nizozemec hrdí, když nebudete útočit na policii a křičet, že jsme fašisti. Ještě pět minut do konce. A můžete se cítit spříznění s Nizozemskem, protože tady celý život žijete, takže to není divné. Podle mě nechceme moc. Turecko – Nizozemsko 3:0. Ano a tím jsme se dostali na konec. Ještě počasí – převážně oblačno – a nezapomeňte nás odebírat.

Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bylo by možné někdy přeložit i tu Lubachovu parodii Eminema? :) Jinak děkuji za všechna už přeložené videa, je to opravdu skvělý pořad!

20

Odpovědět

Těší mě, že se pořad líbí. Na překlad písničky se podívám.

30

Odpovědět

Bude tu ještě John Oliver? Nebo stalo se něco s Mithrilem? Jen mě to zajímá, díky :)

10

Odpovědět

Ahoj, Oliver bude zase od února. Měl teď pravidelnou přestávku ve vysílání, ale brzy by měl být zase zpět. :)

10

Odpovědět

Když ti šmějdi nejsou alespoň loajální k zemi kde se narodili a kde mají domov, tak bych je od tamtud vystěhoval. Těchle zamuchlanců uctívajících Alláha je už všude příliš a jejich pošahané nároky se pořád jenom zvyšují. Když už mají kecy, tak ať si j mají ve své zemi.

122

Odpovědět

Výborný díl, díky moc za překlad, můj momentálně nejoblíbenější pořad tady. :)

90

Odpovědět

takže Nizozemci si tam ze začátku pozvou turky aby se vzápětí divili koho si tam pozvali měli je poslat za včas zpět do Turecka a měli by klid

35

Odpovědět

Překvapuje mě jak se nebojí pojmenovávat problémy, ukazovat na pravdu, a více méně přiznat že početná muslimská komunita je problém.
Tohle vysílají v západní Evropě? No, tak jeste asi nejsme ztracení :)

322

Odpovědět

Nejvíc o dění v Turecku se dá číst pravidelně na Gatestonu, i od tureckých emigranrů.
https://cs.gatestoneinstitute.org/search.php?cx=014255815713646959106%3Aj2wz4onxxxy&cof=FORID%3A9&ie=UTF-8&q=Turecko&sa=Vyhledat

31

Odpovědět

Nie, nedá.

00

Odpovědět

Jednoznačne najlepší futbal, aký som kedy videl. :D

231

Odpovědět

Tiez som sa pobavil :D

Viac Lubacha!

20

Odpovědět

Ortodoxní politická strana. Ortodoxní politická strana?
Ortodoxní politická?

20

Odpovědět

Upraveno. Ortodoxní se samozřejmě vztahovalo k náboženství. V Nizozemsku funguje a fungovalo několik křesťanských politických stran a tato patřila k těm ortodoxním.

20

Odpovědět

Na tvoji tvář už vsadily mříž,
hvězdu komunismu i hákový kříž
Přichází čas kdy tolik se bojím,
že umíráš Evropo na úsvitu dějin
(XIII. Století - Evropa)

1210

Odpovědět

milion lajkov, neomarxiszmus znici evropu, jedina sanca slovanstvo

622

Odpovědět

+V.M.Vargaa tupé hovado s maďarským menom (hahaha, slováčisko ako dub) si opäť vytvorilo profil a dúfa, že nedostane zase ban..

49

Odpovědět

+Rezoluta laviciar co uraza madarov, co nechapem, jednak niesom a po druhe internacionala je proti, dufa len vj edno, ze mu dopisem,, dockal sa, jediny zmysel mojho zivota, bohuzial aj jeho

113

Odpovědět

+RezolutVsak madari jsou odpad EU mix ozralyho rusaka, slovaka trkajiciho berana nemakajiciho reka a vylizanyho turka

111

Odpovědět

+Rezolutuz len to , ze nevies kdo je varga znaci, ze s tupy jak bota

25