Život bez řidičákuNorman

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 74
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:9 261

Norman nemá řidičský průkaz, a tak se jeho život značně komplikuje. Jak? To zjistíte v následujícím videu.

Poznámky: Hitch je aplikace fungující na podobném principu jako Uber. 
Video, které se objeví v ukázkách na konci, najdete přeložené zde.

Přepis titulků

Je to tady. Konečně mám řidičák. LEŽ. Občas mi lidi s řidičákem říkají: "Nemáš řidičák? Ale jak to děláš?" Nemám. Ale jsou různé alternativy: MHD, kolo, stopování. Fajn, stopování je dobré v nouzi, na každodenní použití není. PEKÁRNA. IKEA. DOMŮ. KE KAMARÁDCE S VÝHODAMI. Když jsi bez řidičáku, většinou sedíš vedle řidiče. Ale mám pocit, že na tom místě jsi taky otrokem řidiče. Sakra, mýtná brána.

Vyndej mi peněženku z tašky. Najdeš mi brýle? Někde tam jsou. Můžeš mi je nasadit? Skvělý! - Do prdele, mám hlad. Vyndáš sendvič? - Tady. - Otevři ho a dej mi kousnout. Pomoz mi ze žvýkáním a ať mi to spadne do hltanu. Když máš řidičák a jdeš pozdě, projde ti celá řada výmluv. Byla hrozná zácpa. Nemohl jsem zaparkovat. Práce na dálnici. GPS nefunguje. Píchnul jsem pneumatiku. Ale když řidičák nemáš: "Na chodníku bylo spousta lidí, nešlo je předejít." Když jdeš bez řidičáku na party, máš 2 možnosti: Buď odejdeš v nejlepším, abys stihl metro, nebo spíš u toho, co večírek pořádá.

Ale budeš vypadat jako vtěrka. Budu u vás spát, nemám řidičák. Vítejte v Budu u vás spát, dneska jsem v Paříži. Mám otázku, trochu divnou, ale, můžu u tebe dneska spát? - Ty nemáš řidičák, co? - Ne. Nemám řidičák. Konec: Budu u vás spát, nemám řidičák. Bez řidičáku jsi závislý na kamarádech. Ale bojím se jet s někým, kdo řídí málo. Tak málo, že nevím, jestli ještě vůbec umí řídit.

Takže, jak se startuje? - Počkej, umíš řídit, že jo? - Jasně. - Buď jo, nebo ne. Vypadáš nejistě. - Jo, umím řídit. - Skvělý. - Jen se chci zeptat: brzda je vlevo, nebo vpravo? Víš co? Objednám Uber. Můžu jet s tebou? Existují také stránky na spolujízdu. Jednou mě vezl týpek, co vůbec nemluvil. Vůbec nemluvil během cesty z Paříže do Marseille.

- Díky, žes mě vzal. - Pšt, tady se nemluví. - Chci poděkovat. - Řekl jsem nemluvit. - Tam jede auto v protisměru. - Ticho, říkal jsem, že se tu nemluví! Často používám aplikace jako Uber, Hitch atd., ale s Uberem se mi párkrát stala nepříjemná situace. - Dobrý den, Norman, na náměstí Republiky. - To není Uber, to je moje vlastní auto. - Tak to se omlouvám. - Dneska to je už pošesté. Všichni se ptají, co budu bez řidičáku dělat v krizové situaci?

Přiznávám, že nemám moc argumentů. Asi udělám, co budu moct. Praskla mi voda. Co budeme dělat? Miláčku, já jsem otec, je to mé dítě. Ujmu se toho, věř mi. Ještě že tu jsi. Tak startuj, dovez se do nemocnice! Chceš něco z přihrádky? Chceš zapalovač? Copak chceš? Co chceš? Já řidičák nemám, už to říkám asi počtrnácté, ale přiznávám, že patřím k těm, co řidiči radí.

Nemůžu si pomoct. Myslím, že vedlejší pruh je rychlejší. Fakt jedeš na dvojku? Je to pomalý. - Proč předjíždíš? Je tu plná čára. Tam je místo. - To je pro zásobování. Nemáš olej. Proč? Měl bys vyčistit čelní sklo. Měl bys předjet. Není tu padesátka? Podle mě... Promluvíme si, až budeš mít řidičák, jo? Znám předpisy líp než ty. Už jsem řídil. Teda držel volant. Když si kámoš sundával bundu. Držet volant není nic zvláštního. Ale pro neřidiče je to dobrodružství. Do prdele, je mi vedro.

Sundám si bundu. Uklidni se, brácho, pořád stojíme. Udělal jsem si radost. Můžu si trochu představovat, ne? Musíš mi kazit mé sny? Mám sny, mám touhy! Jediná výhoda života bez řidičáku je, že ho nemůžeš zapomenout. Lidi to připomínají. Moje rodina to říká každou vteřinu mýho zkurvenýho života! Teoretický test jsem kdysi udělal. Ale řekli mi, že je prošlý. Fakt to řekli. Jak kdyby mluvili o jogurtu. Udělal jsem první krok, koupil jsem sadu "Autoškola, vše v jednom".

Je praktická. Podpírám s ní dveře. Taky je užitečná. Hlavně v nouzi. Myslím, je to můj názor, že lidi přeceňují, když má někdo auto. Jako by to byla brána do nového úžasného světa. Auto je svoboda, nezávislost. Moc projet svět a mít zážitky. Bez hranic. REALITA. Buzno, už s tou kraksnou pojedeš? Nebo tahle verze: Mít auto je vysvobození. Osedlej své ocelové monstrum, nech motor rachotit a šrouby vrnět.

- Jaká je vaše destinace? - Svoboda. Fajn, ale nejdřív do Lidlu. Tohle jsem natočil, aby lidi neříkali, že kdo nemá řidičák, je k ničemu. Děláme to pro ekologii. Ani to nevíme. A někteří to neví, ale i bez řidičáku je život krásný. MORÁLNÍ POSELSTVÍ. Díky za zhlédnutí videa. Ať už jezdíte MHD, nebo autem, buďte cool a dejte mi palec nahoru. Sice nemám řidičák, ale udělal jsem si radost.

Koupil jsem si auto. Překlad: alicevavri www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ono je taky docela na hovno udělat si řidičák, když ještě nemáš auto... to se stalo mě. Řidičák sice mám, ale prvních pár měsíců po jeho udělání jsem neměla možnost řídit, takže jsem totálně zakrněla a teď sice vím že jsem schopná se v případě nutnosti dostat z bodu A do bodu B, ale musím sebekriticky přiznat, že moje řízení není žádná sláva a že se docela bojím....

20

Odpovědět

Docela záleží i na tom, kde člověk bydlí. Jestli ve městě, tak je to MHDčko asi lepší, nebo když je menší, tak i chůze. Něco jinýho je, když má člověk do města dojíždět. Z vlastní zkušenosti vím, že je docela opruz stíhat autobus tak tak, nebo na něj naopak čekat i hodinu (zaplaťpánbůh nebydlím až tak daleko, ale třeba mým kamarádům jezdí autobusy fakt blbě). Tohle ještě doplňuje třeba to, že autobusy jsou věčně narvaný lidma a když je v buse dusno, tak není nikdo z těch dementů schopný otevřít okno, protože co kdyby na ně trošku fouklo. Řidiči jsou kapitola sama pro sebe. Čest výjimkám, když řidič nemá blbý kecy a když jezdí včas. Docela se mi ulevilo, když jsem si udělal papíry a koupil si auto a můžu jednou za čas jet do školy autem, zajít si do kina, aniž bych potřeboval domluvit odvoz a další věci.

00

Odpovědět

K čemu je člověku řidičák, když je někde na párty? To ve Francii nepijou? (nebo běžně říděj ožralý? ... ale pak už je celkem jedno, jestli maj řidičák)

320

Odpovědět

Je to překvapení ale ČR je jedna z mála zemí, kde je nulová tolerance alkoholu u řidičů. Ve Francii lze mít 0,5 promile alkoholu a ve Velké Británii dokonce 0,8 promile za volantem.

https://autobible.euro.cz/kolik-promile-alkoholu-povoleno-zahranici-nulova-tolerance-spise-vyjimkou/

291

Odpovědět

+vildeAno... to jsou 2 piva... nebo 2 skleničky vína, nebo co tam vlastně pijou. To je spíš nějaká krátká návštěva, než party, takže neni problém odejít tak, aby stihnul bus.

40