Přidat do sledovaných sérií 13
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:7 439

V minulém díle jsme se dověděli něco o politickém směru nazvaném Anarchie. Dnes se podíváme na nám bližší politický směr s názvem demokracie.

Přepis titulků

Pojem demokracie nabyl v průběhu historie mnoha významů. Dnes je pojem tak široký, že i země se zdánlivě nedemokratickým politickým uspořádám se nazývají demokraciemi. Co to tedy ta demokracie je? Zjednodušeně řečeno je demokracie systém vlády, kde všichni v určité skupině stejnou měrou rozhodují o tom, co se v rámci skupiny stane. Proto jsou kořeny slova "demos" - řecky lidé, a "kratia" - řecky moc.

Lidé jsou u moci. Staří Řekové jsou obecně považováni za zakladatele demokracie, která vznikla v 5. století př. n. l. jako politické filozofie, ale mohla existovat už dříve. Koncept demokracie je jednoduchý, spravedlivý a založený na selském rozumu. I když to mnohdy neplatí. Vezměte si například KLDR neboli Severní Koreu.

Nebo Demokratickou republiku Kongo. Navzdory jejich názvům patří podle Economist Intelligence Unit mezi nejméně demokratické země světa. Obě tyto země mají dlouho vládnoucí lidmi nevolené autoritativní vůdce. Dokonce i Spojené státy americké, známý maják demokracie, údajně nedávají všem lidem ve vládě stejnou moc. Nedávná zpráva Cambridge Journal uvádí, že o většině věcí rozhoduje ekonomická elita a ve skutečnosti nerozhoduje populární většina.

Politický komentátor Noam Chomsky také řekl, že spodních 70 % nemá na politiku vůbec žádný vliv, a proto nejsou Spojené státy americké demokracií, ale plutokracií, tedy systémem, kde vládnou bohatí. Slovo demokracie již nemá jednotný význam. To proto, že spektrum vlád, na které se tento pojem vztahuje, je příliš pestré.

A v podstatě žádná většinová vláda nesplňuje podmínky skutečné demokracie. Namísto toho má mnoho zemí ve své vládě demokratické prvky. Skandinávské země jako Norsko, Švédsko a Island jsou obecně považovány za nejdemokratičtější země ve smyslu odpovědnosti vlády k občanům. Všeobecně je demokracie důležitá pro každý politický systém. Když mají lidé svůj hlas ve vládě, mají v ni větší důvěru. To může snížit riziko nepokojů a občanských válek.

Podle EIU celosvětový pokrok vstříc demokracii kráčí ruku v ruce s globalizací, vyšším vzděláním a rostoucí střední třídou. Jestli se vám tato epizoda líbila, nezapomeňte ji ohodnotit. Brzy se zde objeví další videa o dalších politických filozofiích. Napište nám, jaké byste tu rádi viděli. A pokud se chcete podívat na náš nový kanál Seeker, klikněte na toto video o hře Monopoly, která byla původně vytvořena jako nástroj propagandy.

Díky moc za sledování. Nezapomeňte nám zanechat komentář.

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jo Švédsko je strašně demokratické. Zkuste tam říct názor jako mužský bílý ateistický heterouš.

28

Odpovědět

Je zábavné čítať na nete komentáre od lavicových extrémistov :)
Milujem to odôvodnenie... je demokracia a sme v 21 storočí :D

50

Odpovědět

Tak tenhle námět byl perfektní, ale rozpracovat se dal určitě mnohlem lépe. Co ostatní demokratické země? Jak na tom jsou? Historie Řecka a Říma, případně způsoby "vlády" na pirátských lodích, které s ohledem na zvolené metody předběhly svou dobu? Škoda, že to téma nebylo rozpracováno lépe. Snad jindy. Ale jinak díky za video, připomněl jsem si pár nových termínů.

51

Odpovědět

Tohle je Seeker Daily. Co říkáš, by bylo neskutečně zajímavé, ale kdyby měli opravdu obsáhnout vše, tak by to zabralo hodiny. Tyhle videa jsou pro jednoduchý přehled. Pokud chceš podrobnější, tak ho zkus najít a hodit do návrhů. Já bych se na něj třeba moc rád podíval.

00

Odpovědět

Demokracie chčije na hlavu diktátorům :D představte si jak byli silní v době své vlády třeba Adolf Hitler a ted každý ví že je žid co byl neustále pod vlivem cca 35 těžkých návykových drog a měl spousty zdravotních problémů mimo to měl jen jednu kouli :D no prostě kdysi lidé mlčeli ted lidé mohou říkat o každý cokoliv

214

Odpovědět


Odpovědět

Zcela upřímně mě rozesmála věta "každí ví, že je žid...", naštěstí si to myslí jen pár magorů. Hitler židem nebyl. Je až fascinující, jak se takový výrok rozšířil z jediného zdroje a to byly paměti Hanse Franka, kde nebylo ani přímo napsáno, že Hitler je žid nebo je jím jen částečně.

112

Odpovědět

+frantanoa ? je to jeden z nejnenáviděnějších lidí světa ten si nezaslouží žádná pozitiva prostě není nad to si kopnout do mrtvého :P ted když se nemůže bránit si o něm každý řekne vše co chce ;) a pošpíní jeho pověst

110

Odpovědět

+frantaupřímně stačí se jen na něho podívat a hned je jasné že se jedná o žida prostě malej 165 cm vysoký fyzicky podprůměrný jedinec s černýma očima a vlasama co měl astma a zdeformovanou nohu a alzhairmovu chorobu a sifilis na který se léčil

112

Odpovědět

+Elizabeth6666Hitler měl modré oči, puso. :)

10

Odpovědět

+frantavytáčí tě do nepříčetnosti že ti urážím tvého vůdce ? ;) to mně hřeje u srdíčka :-* demokracie víš ... demokraci :P ;)

113

Odpovědět

+frantaHitler trpěl nadýmáním a to bral cca 35 těžkých drog docela vtip že někdo kdo si říká vůdce :D trpí něčím takovým :D trapas

214

Odpovědět

Demokracie je svoboda pro všechny znamená to že můžete jít ven a dělat si co chcete,vyurčujete kolik co bude stát jestli vám policajt může udělit pokutu každý se vás musí zeptat co může pro vás udělat protože v tu chvíli vládnete světu,můžete venku dělat strašnej bordel a mlátit lidi prostě demokracie nu ?

115

Odpovědět

Myslím, že úplně nechápeš význam demokracie. Doporučil bych ti kouknout se na video ještě jednou. A na konec ještě jedna rada. Nevypouštěj do světe komentáře nezkalené vědomostmi. Člověk pak neví jestli má brečet nebo se smát.

00

Odpovědět

v podstatě toto rezonuje celou společností...ačkoliv lidé všeobecně volí, tak stejně rozhodují bohatí, kteří svoji moc prosazují přes lobisty...ano, máme plutokracii...v čele s Babišem, vrchním oligarchou...chudí se domohou jen svého hlasu po nějaké revoluci, ale pak se zase rok s rokem sejde a jsme tam, kde jsme byli...pořád dokola

30

Odpovědět

jaký byste měli názor na to, zavést iq a eq test u voleb? chytří by měli větší váhu hlasu, a Zemana by nikdo neznal..

118

Odpovědět

V takovém případě by to už ale nebyla demokracie ;)

84

Odpovědět

+Kuxano a?

67

Odpovědět

+FrankAha, chápu...

83

Odpovědět

Zeman je docela tlustej :-* ale taky i dost starej kolik že tomu staříkovi je 80 ? proč nejsou prezidenti lidé kterým je 20 ?

06

Odpovědět

Já už zase slyšel názor že by síla hlasu měla být diferencovaná podle věku. Respektive toho na jak dlouho daná volba ovlivní život člověka. Odůvodněno to bylo tím že vetší část ( ne všichni) starších lidí volí často strany které jsou ekonomicky nezodpovědné jen proto že jim např. slíbí větší důchody na které si ale stát může půjčit. Že by člověk řekněme 18-40 měl 1,5 hlasu, člověk 40-60 1 hlas a lidé nad 60 půl hlasu.

Sám s tím nesouhlasím nicméně je to dle mého zajímavější než diference podle IQ.

70

Odpovědět

1. Demokracie je systém, ve kterém rozhoduje většina. (případně největší část) Pokud toto nějaký stát nesplňuje, není demokracií. Je nesmysl snažit se upravit definici demokracie, aby se vztahovala i na ty, kteří se tak jen zvou. Potřebu dávat si slovo demokracie do názvu mají hlavně ty státy, které jimi nejsou, ale chtějí se tak prezentovat. Pokud by jimi skutečně byly, tak to každý vidí a není třeba to zdůrazňovat.

2. Demokracie není svobodný systém. Ve svobodném systému člověk rozhoduje sám za sebe. V demokracii určitá část (nemusí být ani většinová) rozhoduje za ostatní.

3. Zhruba 80 % populace tvoří blbci, kteří jsou snadno ovlivnitelní. Proto když se někde nastolí demokracie, tak vždy degeneruje v nějakou formu oligarchie. Lidé dál mohou volit, aby iluze byla zachována, ale jejich volby jsou předem určovány. To je jako když ovce mají právo hlasovat, zda je sežere lev nebo tygr.

4. Když srovnáme Řecké demokracie se současnými, tak najdeme celou řadu negativních paralel. Politická nestabilita, růst zadlužení domácností, využívání systému ze strany cizinců. Stejné chyby se projevily tehdy i dneska a to je rozdíl přes 2 000 let.

„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“
Sokrates

268

Odpovědět

A není rovnostářský přístup o tom, že každý má stejná práva? Jinak řečeno proč někoho diskriminovat jen na základě věku, pohlaví a původu?

32

Odpovědět

Podle wikipedie je to Sókratovi mylně přisuzovaný citát, který se neopírá o nic jiného než je jeden internetový zdroj: http://www.databazeknih.cz/citaty/sokrates-467

Ale je hojně citovaný. Pokud máte někdo líp načtený Platónovo Sókratovský období, můžete to potvrdit-vyvrátit?

50

Odpovědět

+Ondra Č.Podle mých (jistě chabých) znalostí historie to byl právě Sokratés, který obdivoval Spartu právě pro její důraz na vládu zkušených, místo na athénskou vládu losem.

Navíc Sokratovými žáky byly athénští tyranové (později byl sám Sokratés ostrafikován, ale raději si vybral smrt bolehlavem než vyhnanství), takže o jeho obhajobu demokracie se vůbec nedá opřít.

21

Odpovědět

+orcinusorca2016Už je to tu zas? Dokážeš pochopit prostý text?

12

Odpovědět

+Moor8A ty?

Uživatel Ondra Č. se zcela jednoznačně ptá právě na _platónovsko-sokratovské období_, které jsem mu osvětlil.

30

Odpovědět

+orcinusorca2016A právě část _cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá_ se neshoduje s jeho obdivem Sparty, podporou prospartské "vlády třiceti tyranů"...

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Hele kolik máš nicků?

A plácáš věci úplně mimo. Z mého původního komentáře vyplývá, že Sókrates byl kritikem demokracie a ty napíšeš, že o jeho obhajobu demokracie se nedá opřít. To je šílená schíza.

02

Odpovědět

+Moor8Jaká schíza?

Já jsem přece nereagoval na tvůj příspěvek, ale na otázku od Ondry Č.; a jestli má bych s tebou v tomto nesouhlasil, pak bych ti napsal, že se mýlíš. To jsem ale nenapsal.

Jestli sis nevšimnul, tak jsem dále reagoval na uživatele Zecka, nikoli na tebe (i když se to na první pohled může jevit, protože-dle nastavení webu-se mladší komentáře objevují dříve).

Tohle vidím jako docela tupé žadonění o pozornost a tedy nebudu na tvé komenty dále odpovídat.

31

Odpovědět

+orcinusorca2016Ondra se ptal pouze na původ citátu, tak tvá reakce je stále mimo.

Žadonění o pozornost? Nenech se vysmát. Za mě bych byl nejradši, kdyby jsi pod mými komentáři vůbec netrolil. Navíc máš dva profily a sám si lajkuješ své komentáře. :D

01

Odpovědět

+Moor8Ja mu lajknul komentare. To spise ty davas minus vsem, ktere ti bouraji tu demagogii. To, ze nemas pravdu a nekdo na to upozorni jeste neznamena, ze je trol. Znamena to, ze jsi demagogicky ignorant, bytostne presvedcen o sve neomylnosti. Precti si laskave to vlakno jeste jednou s chladnou hlavou a pak se nad sebou zamysli.

31

Odpovědět

+Moron8Už na mě reaguješ ze 3. účtu.

00

Odpovědět

+Moor8Já jsem tvůj text pochopil, hodil jsi moc hezký citát od retrospektivně uznávané osobnosti lidských dějin, jehož začali obdivovat už lidé, kteří ho donutili k sebevraždě, téměř ihned po jeho smrti. Tím jsi chtěl vylepšil dojem celého komentáře/názoru, k čemuž se taky citáty primárně používají. Vše v pořádku, jen to má jeden drobný zádrhel, že to nikdy neřekl.

51

Odpovědět

+Ondra Č.Po původu jse nepátral, ale vím, že je mu tento výrok připisován už léta. Každopádně to na podstatě věci a bodu 4 nic nemění.

13

Odpovědět

4. Růst zadlužení domácností ve starověkém Řecku? Využívání systému ze strany cizinců? Muhehe.. Není vhodné míchat do výkladu historie světonázor ze současného světa, pokud mám touhu prezentovat názor ze současného světa, neohýbám historii, prostě sdělím svůj názor.

Naše současná demokracie nemá s tou řeckou absolutně žádnou paralelu, to, co vzniklo v Řecku totiž žádná demokracie ani nebyla, spíše zárodek skvělého nápadu, který ještě dnes nejsme schopni vyladit ke spokojenosti všech, ano, i po 2 500 letech to neumíme, přesto ještě nikdo jiný nepřišel s lepším nápadem.

V Řecku se nastolila jakási vláda lidu po svržení krvavého krále, kterého měli lidé natolik dost, že si chtěli vládnout sami. Výsledek? Těch demokratických voleb se mohli účastnit pouze muži, voleb se mohli účastnit jen lidé narození na území patřící městskému státu, ale ještě k tomu se v něm museli narodit i jeho rodiče, takže žádní cizinci "využívající" demokracii, ale celkově vzato, celkem úzká a elitářská skupina občanů, vzhledem k celkové populaci. To ovšem demokratickým Řekům nestačilo a tak z původně argumentačního sněmu, kde se volilo "demokraticky", vyrobili systém, kde se místo voleb "losem" (podvodem) vybírali zástupci ze dvou nejmajetnějších tříd společnosti. Vše dokonale završil Perikles, který se v podstatě donekonečna nechal "demokraticky" volit jako faktický vůdce Athén a tím udělal z demokracie jen frašku.

Sečteno, podrženo, podobnost vidím akorát v Periklovi a jakémsi nebezpečí současné demokracie v oligarchii typu Babiš, takže s tvým bodem číslo 3. Ne, ekonomická situace domácností a cizinců, to moc podobné nemáme...

82

Odpovědět

+Zeckpodle mně toho asi moc nevíš :* ale pokud si stejně ošklivý jako náš prezident tak se nedivím :)

06

Odpovědět

+ZeckOno to s tím "využíváním ze strany cizinců" bylo přesně naopak.

Athény byly námořní moloch, kterému každý platil určený tribut. Navíc Akropoli (a další významné památky) postavili především přespolní.

Jenže pak se objevil mocný soupeř jménem Sparta, který donutil athénské k vysokým odvodům ze spojeneckých obcí a nevídaným krutostem.

Po vítězství Sparty byla v Athénách ustanovena pro-spartská tyranie, ale ta vydržela jen 13 měsíců.

Jestli byl Periklés opravdu tak skvělým vůdcem (stavitel, vojevůdce a řečník) nebo jestli měl jen "historické štěstí" (podobně jako třeba Karel IV. ) je také na zvážení.

22

Odpovědět

+ZeckSoučasná demokracie má s Antickou mnoho společného. Veřejné volby se mohli účastnit občané, což je podobné jako dnes. Ať už majetní nebo ne. Ano, nemohli volit všichni obyvatelé, ale pamatujme, že to byl starověk. Podstatné bylo, že obyčejní lidé mohli rozhodovat. A nemluvme jen o Aténách a Spartě demokracie fungovala v mnoha Polis po celém Řecku a i mimo něj.
A dluhové otroctví bylo velkým problémem například ve zmiňovaných Aténách. Neurození majitelé půdy si brali půjčky od bohatých aristokratů, aby tak zvýšili svůj životní standard a po nesplácení často končili v otroctví. Na přelomu 7. A 6. Století byla situace už tak vážná, že byl roku 594 př.n.l. zvolen Solón do role archóna, aby tuto situaci řešil. Nejdříve prosadil, že otroci kvůli dluhům nesměli být prodáváni do zahraničí, pak zrušil veškeré dluhy občanů bez náhrady věřitelům a vykoupil všechny dluhové otroky. Následně tuto praxi zakázal úplně.
Další paralelu můžeme vidět v manipulaci s veřejným míněním. Například Peisistratos, když nebyl zvolen Aristokraty do rady, tak se nechal zbít a v takovém stavu přišel do agory, že ho takto zbili jeho odpůrci, což vyvolalo ze strany prostého lidu sympatie a stal se roku 561 Tyranem. (to byla volená funkce, neplést s dnešním pojmem tyran.) Jeho vláda neskončila dobře, takže opustil Atény, ale za pár let se vrátil a vymyslel další habaďůru na lidi. Vzal velkou ženskou, oblékl ji jako bohyni Athénu a na voze s ní vjel do města, přičemž jeho „trubač“ volal, že sama bohyně Athéna si přeje, aby byl zvolen vládcem. V té době lidé věřili, že se bohové mohou objevit a tak mu to zbaštili. Manipulaci s veřejným míněním vidíme i dneska. Vždy ho zvolil prostý lid proti vůli aristokracie.
Spory mezi obyčejnými občany a aristokraty/oligarchy pak trvaly celá staletí. Například roku 370 př.n.l. je doložen spor v Argosu mezi demokraty a oligarchy, který vyústil v masakr 200 příslušníků oligarchie. Následně byli povražděni i vůdci demokratů, což je krásná paralela k francouzské revoluci, kde lid také svrch šlechtu a nakonec povraždil i vůdce revoluce.
A antické Řecko nikdy nemělo jednoho krále.

23

Odpovědět

+Moor8Současná demokracie nemá s antickou společného skoro nic, natož mnoho. Důvody jsem vypsal a zřejmě je musím zopakovat. Šlo o rozhodování elit, které později vnitřně vygenerovaly ještě větší elity, které se k funkcím a moci dostávaly podvodem, takže jí měly předplacenou dopředu a o žádnou svobodnou volbu lidu se nejednalo. Samotné "občany", kteří se na volbách podíleli nikdo nevolil, prostě se správně narodili, takže je nemůžeme ani považovat za jakýsi Parlament dneška . Pokud ten systém k něčemu zbytečně přirovnávat, tak k monarchistické šlechtě, ne k současné demokracii. Sám přiznáváš, že nemohli volit všichni a omlouváš to starověkem, no a právě to je ten důvod, proč nemůžeme porovnávat antickou a dnešní demokracii, protože to jsou dva rozdílné světy.

Paralelu s manipulací s veřejným míněním můžeme vidět v jakékoliv lidské činnosti a jakémkoliv politickém zřízení napříč historií, především pak paradoxně v diktaturách nebo absolutních monarchiích, které "lid" k žádnému zvolení ani nepotřebovaly, takže i zde je přirovnání dnešní demokracie k antické dost pofidérní, protože můžeme v podstatě dnešní demokracii přirovnat k čemukoliv, třeba k vatikánské církvi za středověku. Moc toho ale společného nemají, krom té chuti manipulovat s veřejným míněním, že. Ono to totiž není o té demokracii, ale o prosté lidské vlastnosti, což manipulace je.

A antické Řecko samozřejmě nemělo jednoho krále, když to byly městské státy, psal jsem o Athénách, což jsem myslel, že bys poznat mohl, když v hlavě nosíš tolik celkem neznámých informací z historie staré 2500 let a pamatuješ si i všechna data.

Z mé strany už nemám co dodat a psát potřetí to samé se mi už moc nechce, takže zase v nějakém budoucím vlákně, ahoj!

11

Odpovědět

+ZeckAle byly to demokracie podobné nám. Na rozhodování se podíleli i neurození, nemajetní a nevzdělaní lidé. Dokonce jim byla za účast na volbách vyplácena denní mzda, aby se jich mohli účastnit opravdu všichni. Příklady, kdy si neurozený lid dokázal prosadit svoji vůli i proti odporu aristokracie, jsem ti ukázal. Ano, určitě byly situace, kdy někdo systém zneužil, či ovládnul, ale to je podstat demokracie, vždy degraduje v nějakou formu diktatury či oligarchie.

Jasně jsi napsal cituji: „V Řecku se nastolila jakási vláda lidu po svržení krvavého krále, …“

02

Odpovědět

Skutočná demokracia je vo Švajčiarsku, obyvatelia jednotlivého kantónu sa rozhodnú, a poslanec ktorý ich zastupuje záväzne musí vo federálnej vláde držať stanovisko referenda.

Pochopiteľne pojem demokracia je pre mnohých rôzna, až to vyzerá že pojem demokracia je veci subjektivity. Poznal som týpka, ktorý tvrdil že Švajčiarsko je najmenej demokratickou krajinou v Európe pretože tam nemôžu voliť prisťahovalci a niekoľko ich generácii, a to je podľa neho zásada demokracie, že voliť môže každý.

51

Odpovědět

Ale pokud se neprovádí o všech rozhodnutí refenderum (jako u nás), tak to není demokracie ne? Poučte mě někdo prosím.

15

Odpovědět

V Česku máte bežne referendá? A sú záväzné? Na Slovensku sa referendá vyhlasujú, len ak si je vláda istá že referendom sa podporí ich vec, a ak sa stane že referendum nevyjde tak ako chcú politici, tak proste vyhlásia za neplatné. Však i ten Brexit bol vyhlásený lebo Cameron bol presvedčený že vyhrá zotrvanie, ale nečakal že mu podpásovku dá jeho priateľ a spojenec Boris Johnson, ktorý bol u Angličanov veľmi populárny.

11

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahTo s tím brexitem není vůbec pravda. V době kdy vypisoval referendum tak se o tom mluvilo jako o záležitosti 50:50. Dělat všechno formou referend je utopie. Lidi nemají čas chodit každej den několikrát k volbám, nemají čas studovat problematiku každýho zákona. Krom toho, že by účast byla tak malá, že by ty referenda ve většině případech nebyly platný, tak by se volily úplný kraviny.

42

Odpovědět

ČR je oficiáolně zastupitelská demokracie. Tedy si zvolíš zástupce, který bude hájit tvé zájmy v parlamentu. Tedy rozhoduješ prostřednictvím něho.

40

Odpovědět

daadafaf4f6546fq41wf6+41+ě š+ šě+ asdadasdw dqadas ? :*

06

Odpovědět

Nedá mi to nevzpomenout na Sashův rozbor demokracie :D https://www.youtube.com/watch?v=XUSiCEx3e-0

50

Odpovědět

používáš make up ? diskante ..

01

Odpovědět

+Elizabeth666No né, já mám vlastního wannabe trolla..roztomilé

20