Přidat do sledovaných sérií 26
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:4 273

Továrna Tesly je jednou z největších a nejinovativnějších továren na světě a je domovem mnoha moderních robotů. V dnešním videu se podíváme na to, jak roboti přispívají k sériové výrobě aut, a také na její historii.

Předchozí díly série věnované Gigafactory:
Prohlídka první Gigafactory
Klíč k budoucnosti Tesly
Prohlídka továrny Tesly s Elonem Muskem
Může být přílišná automatizace na škodu?

 

Přepis titulků

Jedna z nejpokrokovějších továren světa, jejímž posláním je vybudovat alternativní budoucnost. OHROMUJÍCÍ FAKTA Vítejte na kanálu Ohromující fakta, dnes se podíváme do továrny Tesly. Tato pozoruhodná supermoderní továrna na výrobu elektromobilů je v přední linii nové éry automobilové dopravy. Obrovský průmyslový stroj ožil ve Fremontu v Kalifornii v roce 2010. Továrna o objemu 5,3 miliónů čtverečních stop, což je 500 000 metrů čtverečních.

Design jejich aut je revoluční. Posláním společnosti je dostat elektromobily mezi lidi. Auto si dokonce můžete přivolat až ke dveřím pomocí telefonu. Elon Musk jednou prohlásil, že "staví stroj, který staví stroje". A to je samozřejmě náročný úkol pro inženýry a tvůrce, kteří pomáhají tuto továrnu oživit. Pod jednou střechou spolupracují lidé se stovkami robotických kolegů, aby z výchozích surovin během pár dnů vyrobili supermoderní auto.

Lidé a jedny z nejmocnějších strojů na světě se zde střetávají, aby mohli odlít, vyrazit, nabarvit a smontovat komponenty do 7 000 aut týdně, než mohou vyjet na zkušební dráhu. Od dob první výroby v masovém měřítku ušla sériová výroba docela velkou cestu. První z nich byla Venetian Arsenal, která byla v Benátkách v Itálii postavena v roce 1104. Od základů změnila způsob, jakým se stavěly lodě.

Jednotlivé komponenty lodí se poprvé hromadně vyráběly na jednom místě. Takový proces dramaticky zkrátil dobu výroby. O mnoho let později, v roce 1916, byl inženýr Giacomo Matte-Trucco požádán o návrh továrny na míru pro automobilku Fiat. Přišel s opravdu pozoruhodným řešením. Lingotto byla dokončena v roce 1923 a šlo o největší továrnu na auta na světě, která byla 500 metrů dlouhá a měla pět podlaží. Poprvé byly všechny prvky budovy navrženy pro vzájemný soulad.

Jakmile auta prošla všemi podlažími, aby měla všechny komponenty, vyjely z výrobní linky na střechu. Ale ne ledajakou střechu, na zkušební dráhu postavenou na míru. Továrna Tesly převzala principy z Lingotta a upravila je pro 21. století. Rozmístění továrny je téměř k nerozeznání od továren z minulosti. Tvůrci chtěli vytvořit líbivé pracovní prostředí, ve kterém dělníci mohou být hrdí na své řemeslo.

Ale k vytvoření moderní továrny bylo zapotřebí odpovídajících technologií. V továrně Tesly dochází k propojení lidských pracovníků s roboty v mnohem větším rozsahu než v jiných továrnách. Jde o jeden z nejvíce automatizovaných provozů světa. Náročný logistický problém továrny vyřešili inženýři vytvořením chytrých vozíků. Jsou to roboti, kteří se po továrně pohybují po magnetickém pásku. Tato automaticky naváděná vozidla umí rozeznat lidi a překážky v jízdě a počkají, dokud nemají volnou cestu.

Samy se stáhnou z provozu, když jim docházejí baterie, a vrátí se zpět, jakmile se plně dobijí. V porovnání s roboty KUKA však jde o primitivní vozíky. Roboti KUKA jsou vycvičeni zvládnout až pět úloh. Nýtují, svařují, lepí a přesouvají díly z jedné části linky do jiné. Jsou neuvěřitelně chytří. Stovky těchto robotů provádějí komplexní a opakující se úkony s úžasnou přesností, aniž by je to někdy znudilo.

Ale skutečné těžké váhy továrny jsou roboti FANUC M-2000iA. Tento robot je tak silný, že zvládne čtyřnásobek práce konvenčního robota. Uzvedne neuvěřitelnou váhu 1,2 tuny, tolik váží mrož. Využívá se na montážní lince, ale jeho velký bratr FANUC M-2000iA 900, který se v továrně také využívá, uzvedne ohromující váhu 2,3 tuny. Tolik váží nosorožec. Může zdvihat 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.

Má šest os, které mu umožňují se pohybovat s neuvěřitelnou přesností. Neuvěřitelný kus robotické technologie. 12 těchto siláků pracuje v továrně Tesly. Pojmenovali je po postavách Marvelu jako Wolverine nebo Iceman. Bez kapky potu zvedají asi 7 000 aut týdně. Továrna Tesla se snaží na cesty dostat tolik elektromobilů, co to jen jde. Ale vyrobit je rychle, efektivně a ekonomicky znamená překonání technických problémů.

Většina aut byla tradičně vyráběna z oceli. Ale pro výrobu motorů v Tesle využívají lehký a trvanlivý hliník. Obrovský sedmipatrový lis vyrazí z plátů hliníku rozličné části těla auta. Lis působí tlakem až 8 000 tun na čtvereční palec, což odpovídá tlaku 8 000 tun jen na palec. Tyto panely jsou pak poslány na nabarvení. Jako mnoho jiných továren i Tesla používá elektrostatické lakování, avšak v ohromujícím rozsahu.

V jejich moderní lakovně je každé auto připojeno na zdroj elektřiny a uzemněno. Pozitivně nabitá barva se pak sprejuje a pomocí elektrostatiky přilne k autu. Zabraňuje se tak plýtvání barvy a přitom je zaručen dokonalý nátěr. Vše v továrně Tesly o rozloze 500 000 metrů čtverečních je navrženo s ohledem na rychlost, přesnost a efektivitu. Musí však vyprodukovat auto, které bude veřejnost chtít. Srdcem designu je silný elektromotor, který nemůže být víc odlišný od tradičního spalovacího motoru.

Oproti benzínovému motoru se stovkami pohyblivých částí má motor Modelu S a X jediný pohyblivý díl – rotor. Pohání ho téměř 7 000 malých lithium-iontových baterií. Nabít Model S nebo X zabere 30 až 40 minut a při plně nabité baterii mají dojezd až 400 km. Aby je Tesla vyrobila, dělá něco neskutečného – staví další továrnu naprosto nevídaných rozměrů.

Po dokončení půjde o největší továrnu na světě na metry čtvereční, která bude poháněna jen z obnovitelných zdrojů energie. Továrna Gigafactory tak bude řešením sériové výroby elektromobilů v nebývalém rozsahu. Tesla je skutečnou továrnou budoucnosti. Je těžké uvěřit, že tyto role hliníku po opracování a úpravách skončí jako auta, která za pouhé tři dny závodí na zkušebním okruhu.

Myslíte si, že jednou budou všechna auta na elektřinu? Co dalšího čeká svět motorového inženýrství? Dejte nám vědět v komentářích, a pokud se vám díl líbil, přihlaste se k odběru. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tesla je sice technicky s výrobou docela vysoko ale kvalitativně jde o jednu z nejhorších automobilek

23

Odpovědět

2:04 1923

01

Odpovědět

Díky, opraveno.

11

Odpovědět

pracujem v automotive, videl som par tovarní (v tesle som nebol) ale nič z toho čo vraveli mi neprišlo "revolučné". KUKA roboty? logistické automatické vozíky (AGV)?,zastrešená celá továreň?pché...každý koncern ma výstuavný závod s podobnými ak nie lepšími technológiami (industry 4: smart faktory na báze iOt, big data, digital twin,...) to je niečo s wau efektom a nie toto...

komentujem obsah videa, nie autorobu prácu :)

114

Odpovědět

No on chtěl Musk původně továrnu téměř úplně bez lidí, ale vznikalo hodně problémů, tak nakonec je to takový kompromis, který už není tak daleko před tím co mají jinde.

61

Odpovědět

skor ide o to že je drtivá vačšina výroby automatizovaná pod jednou strechou a tým pádom pod kontrolou. Natož normálny automotive len skladá autá z vecí ktoré im vyrobili externé firmy.

24

Odpovědět

To nejde, zvládnul jsem minutu a musel jsem to vypnout, kam se poděli ty černý bezdomovci co bydlí ve fabrice a finalizujou ten šrot.

312

Odpovědět

V 2 minúte

24