Vánoční experiment

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:3 968

Společenský experiment s 27 mladými lidmi, ve kterém jim byla položena otázka, co plánují nadělit na Vánoce. Všichni nakonec změnili své dary. A co vy?

Poznámka: Mileniálové, generace Y nebo internetová generace je tvořena dětmi narozenými po roce 1982. V současnosti jsou ekonomicky aktivní, požadují vyšší životní úroveň a chtějí být více zodpovědní za sociální jistoty, důraz kladou i na osobní uplatnění, zároveň se velice zajímají o svůj osobní život (partnerské a rodinné vztahy), což je v rozporu s předchozí generací X, která tyto hodnoty kladla na spodní příčky žebříčku hodnot. Zástupci generace Y chtějí naplno využít všech možností, které jim otevřená společnost nabízí, ale zároveň kvůli tomu odmítají obětovat osobní život. V pracovním životě proto začínají požadovat flexibilní pracovní dobu i místo zaměstnání, používají rozličné prostředky moderní komunikace atd. Jsou komunikativní, přes internet vytvářejí virtuální komunity a jsou otevření novým myšlenkám.

Přepis titulků

KDO JSOU NEJDŮLEŽITĚJŠÍ LIDÉ TVÉHO ŽIVOTA? Moje máma, táta, ségra a jedna kamarádka. Jako první se mi vybaví mamka a brácha. Můj přítel mě zabije, že ho nejmenuji, ale ti nejdůležitější jsou ti první dva. Řekla bych, že můj brácha, ale... Ale těžko se mi to přiznává, protože si hraje na pana nezávislého... Měla bych říct bráchu, ale řeknu, že má nejlepší kamarádka Alba.

Moje máma. Bezpochyby. Moji dva mladší bráškové. Do 25 jsem byl jedináček, než máma v 50 otěhotněla. Myslím, že moje babička. Můžu říct jen dva? To je těžké. Kdo je nejdůležitější? CO JIM NADĚLÍŠ? Přemýšlela jsem o knize Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku.

Chci mu nadělit dron s kamerkou a dívala jsem se na nové Nintendo Mini, ale je vyprodané. Je to trochu bizarní. Používá hůl, která se mi nelíbí, tak jí chci nadělit hezčí. Už pro ni mám nějaké dárky nakoupené a čekám na ten, co jí udělá největší radost.

Nový iPhone 7 plus. Takovou skleničku, co vypadá... jako žárovka. Kaštanové bonbony, které jí moc chutnají. Videohru, to je jeho. Hrací skříňku s tanečnicí. Pantoja vydala nové CD a vím, že ji má ráda. Tak to jí nadělím. A KDYBYSTE VYHRÁLI V LOTERII? Koupila bych jí vilu na venkově.

Za libovolnou sumu? Rolls Royce, jednou mi řekl, že se mu líbí, takže Rolls Royce. Vilu se zahradou u pláže a blízko centra, aby nemuseli jezdit autem. To bych koupila. Pro začátek. Jeho vlastní studio. Společnou dovolenou v karavanu. To je její sen. Cestu kolem světa.

Výlet do New Yorku. Výlet do Egypta. Založil bych firmu. Zaplatila bych jim dluhy. Motorku. Kolo. Andaluského koně. Založil bych psí útulek.

Nové bydlení. Zaslouží si vilu na pláži. A KDYBY TO BYLY JEJICH POSLEDNÍ VÁNOCE? To je děsivý předpoklad... Dobrá otázka. Nenadělil bych jí nic. Jen mou přítomnost. Být s ní. Omluvil bych se za mnoho věcí. Za hádky, které jsme měli. A pokusil bych se...

Snažil bych se najít lepší práci a dokázat, že jsem dobrý syn. Vzala bych ho... Nevím, do vesnice k jeho prarodičům. Několik dní s prarodiči, které skoro nevidí, nebo s jeho rodinou. Mě. Čas se mnou. Odvezla bych ji do města, protože nemá auto a nemá, kdo by ji odvezl.

Myslím, že by jí to udělalo radost. Být k sobě navzájem upřímní. Říkat si věci, které si nesvěřujeme. On, protože je, jaký je, a já, protože jsem zpohodlněla. Pokusil bych se shromáždit celou rodinu. To by byl můj dar. Shromáždit celou rodinu. A být pohromadě. Vzala bych ho domů, protože žije v domově důchodců. A byla bych s ním každý den.

Chodit na procházky, hrát karty a hrát domino. Vzít ho na fotbal, aby viděl jak hraju. Maličkosti. Myslím, že vkládáme srdce tam, kam nám říkají, že ho máme dát. Kdybychom se zamysleli, nedali bychom ho věcem. Žijeme jako stádo ovcí. Jen se hrneme dopředu, bez ohledu na nikoho a na nic. Nevychutnáváme každou chvilku, dokud nám život neřekne “konec”.

Myslíme si, že tu jsme napořád, že naši blízcí tu budou navěky. A neříkáme dost často “mám tě rád”, protože bereme jako samozřejmost, že ten člověk to ví. Ale možná to ten člověk neví, nebo to tak necítí. Bylo by fajn dojít ke stejnému závěru, aniž bych musela projít touto zkouškou. TOTO VIDEO BYLO SOCIÁLNÍM EXPERIMENTEM PROVEDENÝM NA 27 MLADÝCH LIDECH V MĚSÍCI LISTOPADU V MADRIDU VŠICHNI SE ZÚČASTNILI NAHRÁVÁNÍ, ANIŽ BY PŘEDEM VĚDĚLI, JAKÉ OTÁZKY JIM POLOŽÍME.

AČKOLIV NE VŠECHNY ODPOVĚDI JSOU ZACHYCENY V TOMTO VIDEU... VŠICHNI ZMĚNILI SVÉ DÁRKY. Darovat čas je to nejpodstatnější právě proto, že ho nemůžeš koupit. Čas se nedá vrátit. Takže to je exkluzivní a jedinečný dar. A TY?

CO NADĚLÍŠ O TĚCHTO VÁNOCÍCH? JSME MILÉNIÁLOVÉ POHÁNĚJÍ NÁS HODNOTY VESELÉ VÁNOCE Překlad: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

bože asi mám nejaký divný zmysel pre humor ale prvé čo ma napadlo po tej otázke - rakvu

62

Odpovědět

Admin maže i o vánocích.

23

Odpovědět

Takže se od nich dozvěděli totéž, co si mohli přeíst na FB na profilech lidí? Tyjo u před skoro 20 lety jako malý zmetek sem psala ježíškovi jak bych chtěla aby byli všichni zdraví... A ostatní děcka to taky tak psala, hlavně pro to, že to byl lehce takový nátlak okolí, protože přece 'vánoce nejsou o dárcích!'
Já se snažím být v kontaktu s blízkou rodinou,která o mou přítomnost stojí a nešíří o mě lži, jak nejvíc můžu. A i mimo svátky. Protože jelikož já dělám odvětví s nepřetritým provozem tak mi služby vycházejí i na svátky.
Pokud jde o svátky, mám finančně svázané ruce, ale snažím se vždy dárky vybrat takové které si říkám že by se jim moc líbily... Například loni jsem dala do dárku pro sestru poměrně dost peněz ale taky snahy. Už odmalička si pamatuju, že milovala pohádku Anastázie. Koukaly jsme se na ní, ona zpívala ty písničky, snad dokonce jednou měla i kostým alá Anastázie? Inu prostě, Anastázie byla tak pravidelnou pohádkou že se nakonec koupila jako VHS a později jako DVD. Takže můj dárek pro sestru byla hrací šperkovnice přesně taková jako z toho filmu.
Takže kdby se mě zeptali na oslední vánoce, nemohla bych odpovědět to že bych byla s nimi, protože bych s nimi byla tak jako tak, ať už přesně na ně, nebo pár dní před či po svátcích. Ať už s dárky nebo bez. Sama sebe a svou přítomnost mezi rodinou totiž považuji za pro ně největší dárek (jop, trochu sebestředné ale víte jak to myslím), a o dárků prostě vkládám hlavně svou znalost těch lidí, které mám ráda a pro které ty dárky jsou.

73

Odpovědět

Mě se to video líbilo. Občas je zapotřebí si mezi tím dnešním honem za superdárky připomenout, že to není to nejdůležitější. Nemyslím si, že jde jenom o nenakupováni dárků, ale o tom být na sebe hodní, nejenom na Vánoce.
Já mám Vánoce celoročně. Snažím se být sympatická a milá ke všem, i k hulvátům ... to je totiž nejvíc sere 😂🤣😂🤣😂
Šťastný a veselý všem.

121

Odpovědět

Já bych si na Vánoce přál zpátky čas, který jsem strávil sledováním toho videa.

108

Odpovědět

Lame :-)

Akorát kupa očekávatelnejch pokryteckejch keců. Říkají, co si myslí, že by se mělo říct, aby vypadali dobře na videu. A do toho samozřejmě hudba, abyste se naladili na tu správnou sentimentální notu...

Neříkám, ty věci, o kterých mluví nejsou pravda nebo ne důležité, ale není tam nic objevného, zajímavého a ty "tradiční věci" jsou tam podány nudně, bez invence, takřka povinně. Jeden z mnoha předvánočních kýčů.
"Buďte s rodinou, blízkými, čas je to nejdůležitější, na darcích nezáleží, bla bla bla..." každej rok znova to samý.

Lame.

149

Odpovědět

A stejně se najde hromada bablbů, který ty dárky stejně kupujou.

52

Odpovědět

+BullOverJa som sa s rodinou nevidel uz 3 roky a mat ich na vianoce pri mne by bolo isto lepsie ako darcek aj za 1000 eur. Aj ked je to video mozno ako vravis kýč ale ak nemas moznost stravit cas s blízkymi tak sorry ale ta posledna tvoja veta je pre mna Lame.

32