Zenové hádanky pro generaci Y

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:691
Počet zobrazení:12 656

Máme tu nové duální titulky a s nimi video od College Humoru, které čerstvé absolventy připraví na život po státnicích. Slovíčka:

 • to seek - hledat, žádat o...
 • wisdom - moudrost
 • enlightened - osvícený
 • riddle - hádanka
 • entry-level job - první práce poté, co někdo dokončí vzělání/výuku
 • to accrue - narůst, přibýt, nahromadit se
 • to hire - najmout, zaměstnat
 • to afford st. - dovolit si něco (finančně)
 • to wish - přát si
 • internship - stáž
 • to support - podporovat
 • to support oneself - uživit se
 • blue-collar jobs - práce spojované s manuální prací
 • white-collar jobs - práce s vyšší kvalifikací (administrativní apod.)
 • part-time job - práce na částečný úvazek
 • to complain - stěžovat si

Přepis titulků

Moudrý guru, žádám vás o radu. Právě jsem dokončil vysokou školu a tápu. Jak dosáhnu dospělosti? Osvícení najdeš, až uhádneš hádanku. Muž hledá svou první práci, aby mohl získat zkušenosti. Bez zkušeností ale žádnou práci nezíská. - To nedává smysl. - Stanu se tedy tvým učitelem. Předtím, než se ocitneš v příznivé finanční situaci, musíš nashromáždit dluh. Proč prostě nepřestanu utrácet peníze, které nemám?

- Není to zodpovědnější? - Potřebuješ oblek na pohovor. Nemůžeš si ho ale dovolit, dokud tě nezaměstnají. - Já oblek mám. - Sedne ti? Nebo by mohl být o číslo menší? Nikdo tvůj zájem o práci nebude brát vážně, nebydlíš-li ve stejném městě. Bez práce si ale nemůžeš dovolit se do města přestěhovat. Otec svého syna viní z lenosti, protože sám měl tři zaměstnání, aby se uživil.

Synovi se o třech zaměstnáních může jen zdát. Nemáš dostatečnou kvalifikaci na místo, které chceš. Máš ale příliš vysokou kvalifikaci na místo, které potřebuješ. Ale... Už vím. Najdu si neplacenou stáž. Ano. Pak se ale neuživíš. Mohl bych žít až do třiceti u našich. Mám to. Našel jsem odpověď na všechny vaše hádanky.

Jsem v prdeli. Všichni jsme totálně v prdeli. Naši tátové si za manuální práci mohli dovolit vlastní dům. Našim mámám vysokou zaplatila práce na poloviční úvazek. Umíte si představit, že byste si na čtyři roky vysoké vydělal v McDonaldu? Pochybuju, že by mě do McDonaldu vůbec vzali. - Prostě jsme v prdeli. - Konečně jsi to pochopil, synu. - Vyraž do světa a všem si o tom postěžuj. - Přesně to udělám. Počkat, počkat.

Pokud něco najdeš a budeš potřebovat grafického designéra, ozvi se. Hledám práci. Super. Určitě vám dám vědět. - Mějte se. - Děkuji. Překlad: qetu www.videacesky.cz Ahoj, tady Zach z College Humoru. Tady se můžete přihlásit k odběru a tady se můžete podívat na další vtipné video. Pokud kliknete sem, můžete předstírat, že jsem pidičlovíček a vy mě držíte.

Pusťte mě! Pusťte mě!

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podle mě největším problémem to, jaké mají lidé představy o své budoucnosti po vystudování. Bohužel vysoká škola zkrátí profesní život člověku o několik let. Proto ti, kteří šli hned po střední škole do práce, na tom mohou být za 5 let o něco lépe, než jeho bývalý spolužák, který právě odstátnicoval. Vysokoškoláci si často myslí, že hned po škole začnou svou raketovou kariéru. Jenomže zaměstnavatel potřebuje čas na to, aby svého pracovníka poznal. Raději dá na "zodpovědné" a náročné funkce někoho ze sterého personálu a nováček z VŠ musí začít někde od píky. To ovšem neznamená, že tam bude věčně. Až se osvědčí, tak může jít nahoru. A po nabytí nějakých zkušeností se přešvihne i před zkušeného středoškoláka. Je potřeba chápat, že dnes pro mnoho zaměstnavatelů VŠ nic neznamená. Každý chce vidět spíš osobnostní kvality a ty se ukáží, až když člověk začne pracovat. Já mám též je SŠ, ale po 10 letech jsem se dostal na strop své kariéry a dál už mohu jen pokud bych měl VŠ. Proto jsem začal též dálkově studovat. Chci říct, že VŠ není zbytečná. Otvírá dveře tam, kde jiní je mohou mít zavřené. Jiná otázka je, zda ten člověk má na to, aby do nich vstoupil.

305

Odpovědět

tak VŠ si dělá i člověk proto, aby nebyl obyčejným zaměstnancem a při nejlepším se stal zaměstnavatelem a taky pokud někdo dělá VŠ tak už by měl mít dávno představu co bude dělat a ne že vyleze ze školy a bude si myslet že mu celý svět leží u nohou- to fakt ne ! :D

03

Odpovědět

Treba si me tu nenavidte,ale kdyz vidim, co se nam tu bezne hlasi za individiua...vetsina moc do prace neni, jini povazuji 130hodin mesicne za cituji "jsem v praci neustale", jini nejsou oschotni udelat ani hodinu navic...no tak se nedivte, ze vam nikdo neda sanci. Z 20ti lidi tu mame 18 lemplu k nicemu. Jeden je na hrane a jeden se mozna vyrovna tomu zdravemu jadru. Kazdej z nich si mysli, ze je mistr sveta, ale jsou to proste jen lemplove...a ti pak pisou sve narky na diskuzich, jak je svet nefer. Holt je neco potreba ukazat a neco je potreba umet. Byt lempl, ktery neumi nic a divit se, ze to stoji za hovno...no uz radci mlcim.

131

Odpovědět

Nič nepoteší viac, ako keď banda pseudoyntelektuálnych univerzitných sračiek začne mrnčať o uplatnení sa :D Ste socky... loozri... Vzdelanie je vám k piči, vždy budete stáť za hovno :) Chudáci :D

996

Odpovědět

Tvůj příspěvek se dá chápat ve dvou rovinách
- ta první je o tom že doufáš v nějaké podnětné reakce na svůj primitivně napsaný komentář, tedy zastáváš funkci internetového trolla
- ta druhá je o tom že tvé duševní schopnosti stačí právě tak maximálně na tu úroveň kterou se zde prezentuješ...

No - věru, opravdu nevím která z těchto dvou možností je vlastně horší... Ale zase beru že jestli ti urážení ostatních pomáhá k tomu abyses cítil lépe, tak ti blahopřeju k tomu že alespoň v něčem jsi se (konečně) našel :-)

553

Odpovědět

+koubelkaa sleduj ho, kundu úbohú :) Dosť čo niesi schopný pobrať jednoduchú urážku vás pseudoyntelektuálnych chudákov, ešte si dáš aj námahu reagovať...
Zjednoduším ti to z*******n .... bol si loozer, si loozer a ako loozer zdochneš... a vzdelanie ťa z toho nevytrhne... p**a :)

366

Odpovědět

Aaaaaa pocitam ze jsi nedal prijimacky :)

640

Odpovědět

Největší urážka z tvého komentáře, je způsob psaní slova "loser".
Loose = volný.
Lose = prohrát.
Ale to by tě naučili na střední...

270

Odpovědět

+qaNifyRoztomilé ako mačiatko... vie to písať... Zasraná úbohá sušienka...Barák som mal postavený vo veku v ktorom ty dokončíš stredne pokročilé vzdelanie... chudák :D A aj tak zdochneš... ako loozer :) Bol si, si a budeš :)

133

Odpovědět

Ono mas pravdu že moc to študentom j**e vela ich sa tvari že su nejaki inteligentni pretože už na zakladnej maju jednotky stale sa učia a myslia si že množstvo veci ktore nebudu v živote potrebovat a naučia sa to jak ovce od slova do slova a myslia si že jak to hovori o ich inteligencii ale skor naopak a moc počuvas ektora skor je smutne že vzdelavaci system je tak na p**u že po školach robia študenti v MCDonalde a ked niekoho zaujima nejaka tema že sa tomu venuje tak prečo to neist študovat ? vsetko je len o robote ?

40

Odpovědět

Slovák co hejtuje vysoký školství na webu videačesky :D ale asi chápu tvojí frustraci, když se Ti celá rodina složí na lístek do Brna, aby ses pokusil udělat přijímačky a pak tě nevezmou, to by byl vzteklej každej.

214

Odpovědět

Ono jde o to, co studujete. Studenti romistiky a dalších krávovin fakt můžou jen převracet burgery v mekáči.

3112

Odpovědět

Ti, kdo si první brigádu vydřeli ví, že burgry v mekáči se nepřevrací... :)

10

Odpovědět

Nemyslím si že je to možné tak zjednodušovat do té míry jak to bylo prezentováno.

Ono to hledání práce po škole je mnohdy otázkou především toho jak moc potřebný obor jste vystudovali. Pod slovem "potřebný" myslím to jak moc Vás budou chtít zákazníci/šéfové najmout, tedy jestli Vás potřebují či nikoliv.

Prostě kdo vystudoval obor kde nabídka (množství absoloventů) překračuje poptávku (míst kde je možné těchto lidí využít) tak pak je to opravdu nesmírně komplikované a je vlastně jedno jakou máte-nemáte školu, respektive jaké máte dosažené vzdělání.

Navíc dalším produktem přebytku absoloventů na některých pozicích znamená i to že potencionální klient/zaměstnavatel si může snadno vybírat a zároveň může dost tlačit i na cenu (mzdu) protože vy nad sebou máte neustále bič v podobě "když se vzepřu, nahradí mě někdo jiný"

No a další problém vidím v tom že sehnat někoho kdo je opravdu ochotnej prostě makat o svátcích, v pátek večer, o víkendech, po nocích, prostě kdykoliv je potřeba a to tím způsobem že se na toho dotyčného můžu spolehnout - to je fakt nesmírně těžký a to i přesto že se zhusta jednalo o práci v teple u počítače. Když dopředu někoho scháním, tak mi to každý slíbí, ale když přijde na věc a řeknu "hele potřebuju abys mi připravil tím a tím způsobem projekt z pátku na sobotu" tak to mám pak skoro jistotu že dotyční mi řeknou že už něco maj. Takže po těhle zkušenostech musím říct že to není snadný ani pro toho zaměstnavatele.

910

Odpovědět

Tak to záleží, koho najdeš a kde hledáš. Jestli u povalečů, kteří studovali a k tomu nic nedělali nebo dělali někde v mekáči nebo na úřadě, kde si odbili svých 8 hodin a konec, tak těžko najdeš někoho, kdo je na to připravený... Něco ti slíbí, ale tím to končí.

Musíš hledat lidi, kteří už takovou zkušenost mají.

Já dělal v neziskovce, kde jsem měl tým, který měsíc pořádně nespal.. Přes den škola, následně práce, večer pohovory s Evropou a v noci pohovory s jihoameričany. Do toho cestování po půlce Čech a dohadování se s dětskými domovy, budget, plánování a řešení problémů, zajištění víz, zajištění ubytování, příprava konference, aplikace na granty, financování a podobně.

Potom všichni přijeli a práce se ještě nakupila. Vyzvedávání na letišti, odvezení tam, kde bydleli, ukázka Prahy, plánování výletů, konference, zajištění materiálů, opět řešení problémů, trackování, jak to všechno jde, řešení dalších problémů, cestování po půlce Čech každý týden.

Ve chvíli, kdy si seženeš lidi s takovými zkušenostmi, víš, že se na ně můžeš spolehnout. Ale musíš umět hledat, no. Ne, že vezmeš prvního člověka se zkušeností s McDonalds za pár korun, to si pak můžeš akorát stěžovat. :)

314

Odpovědět

+talkersNo tak samozřejmě že je hotovým požehnáním najít lidi kteří jsou ochotni makat kdy je to potřeba a né jen ve chvíli kdy zrovinka mají chuť. O tom žádná!

Problém je v tom že ač o sobě každej tvrdí jak strašně moc je ochotnej pracovat atd tak prostě v praxi pak poslouchám výmluvy typu: "ségra má narozeniny, máme rodinou oslavu, na čarodky se mi to fakt nehodí, s mladou jedem o víkendu k jejím rodičům a už je to domluvený" atd atd atd... Ok - tak fajn. Takže nakonec práci kterou bych klidně mohl někomu dát tak prostě musím dělat sám a je úplně buřt že mám třeba angínu, jsem nevyspalej atd... Ale hlavně že telefon mám plnej lidí kteří mi tvrdí jak hrozně schání práci.

17

Odpovědět

koubelkaa-pokud bys měl domluvený na víkend krásný výlet s přítelkyní a šéf po tobě chtěl něco udělat z pátku na sobotu, případně chtěl, aby došel o víkendu do práce, šel bys tam? Samozřejmě s tím, že to nemáš domluvené a jedná se o domlouvání se třeba v pátek dopoledne. Co by byla dobrá satisfakce? Osobně bych se klidně s přítelkyní i pohádal a nechal ji jet samotnou, kdybys mi nabídl 150-200 Kč/hod., ovšem pod 100Kč bych se ti spíše vysmál.

30

Odpovědět

No nevím. Já se sháněním práce neměl tedy žádný problém. Byl jsem na 5 pohovorech a na třech mě chtěli. A byla to vždy práce v oboru. Spolužáci to samé, ještě před státnicemi mají všichni práci. Samozřejmě, že záleží na oboru, přece jenom mechatronik asi sežene líp práci než nějaký ekonom, kterých poslední dobou je strašně moc. Ale myslím si, že hlavní je, jestli něco umíte a na tom pohovoru poznají, jestli nevíte, která bije, nebo jste schopný něco umět, případně se to doučit.

64

Odpovědět

Rada makejte rukama.
Na školu chodí dneska, kdejakej tupec, ale zlatých českých ručiček ubývá.

1313

Odpovědět

Ja ti zagratulujem, keď vyštuduješ zložitejší odbor napr informatiku. Či ju vyštuduje kdejakej tupec... To, že ručnej práce je menej je tiež blbosť a mýtus. Len z mojej triedy na základke ich išlo robiť vyše polovicu. Pritom sa každý sťažuje, že je tu samý vysokoškolák.

145

Odpovědět

+HoraceOn ale neříkal nic o čoboláckých paznechtech, on myslel český ručičky a to je pravda, jednak je v řemeslníků v Česku málo a jednak jsou placený zlatem

1423

Odpovědět

Jak čtu ty různé rady, tak mám pocit, že získat práci je jako vyhrát medajli.
Jenomže tu vyhraje jen pár lidí. A přece se nebudou ti, co nemají na to projít pohovorem (např. zeptat se na plat je horší než tam přijít v esesácké uniformě, i když je jasné, že zadarmo dělat nebudu.) válet na dávkách, na které budou dělat medajlisté.

40

Odpovědět

A little too roomy je o číslo větší :-)

110

Odpovědět

já jsem ho držel, co vy? :D

212

Odpovědět

It's funny, because it's true.

893

Odpovědět

Why you speak English?

420

Odpovědět

+Jenda100Because he's Eco !!!

157

Odpovědět

+Jenda100Because of duální komentáře.

817

Odpovědět

ludia by uz mohli pochopit 2 veci...ze clovek ktory by ich teoreticky mohol zamestnat nema zaujem o ludi ktori su v skole do 25 rokov...pretoze nase skolstvo /inde vo svete to nie je tiez o inom/ zabija ludsky potencial...clovek ktory brigaduje od 15tich a robi od ukoncenia strednej skoly je na akukolvek poziciu ovela lepsim kandidatom ako vysokoskolak ktory povacsinou len brigaduje na mieste co nema s jeho studiom nic spolocne.../lekari zubari a dalsie specialne povolania sem neratam/...druha vec je studium vysokej skoly len preto aby som mal titul...vacsina studentov nema pred ukoncenim strednej jasno co by chcela robit resp co ich bavi...clovek dneska by si mal pracu vyrobit sam /fotograf spisovatel hrnciar a xxx dalsich odvetvi ktorymi sa da uzivit ked ta bavia a naozaj nemusis mat ani tu vysoku skolu/...ide o to mat o nieco zauejem...vasen...lasku...pokial toto nemas mozes mat aj 3 vysoke skoly ale nikdy nebude robit co ta bavi a teda z toho ani nikdy nebudes mat radost ani moc penazi...

2752

Odpovědět

Většina lidí studuje na vysoké škole, protože chtějí dělat práci, kterou se střední školou prostě dělat nebudeš. Nechápu o jakých pozicích mluvíš. Právo, medicína, technické obory, ekonomické obory, přírodovědné obory... u všech jsou pozice, u kterých je vysokoškolské vzdělání vyžadováno. Dokonce i u armády nebo u policie potřebuješ vysokoškolské vzdělání, aby si mohl mít vyšší pozici. To, že potřebují praxi do startu je jinej problém.

605

Odpovědět

+bzzznapisal som ze medicinu neratam...cize tam chapem nutnost studovat...ale presne ako pises... u všech jsou pozice, u kterých je vysokoškolské vzdělání vyžadováno...resp u ktorych je nutny titul...nic ine len titul...maliar...spisovatel...trener...kouc...poradca v com kolvek...fotograf...opatrovatel...murar...osobny strazca...herec...scenarista...spevak...muzikant...sportovec...developer...predajca...kupca...nakupca...spekulant na burze...obchodny zastupca...manazer...a takto mozem pisat xxx "povolani" kde vysoka skola nic neznamena...dolezity si TY a co vies...lenze kazdy si dnes precita len tvoje CVcko...ktore o tebe nepovie nic...dobry personalista CVcko necita...zavola si ta na pohovor a po par hodinach vie ci sa na tu poziciu hodis alebo nie...pozri sa na stranky nieco ako profesia.sk /prosim zas to neberte ze som slovak aj v cesku take cosi isto je/ kde firmy hladaju zamestnancov...tam im nejde vobec o cloveka ako takeho...staci si vymysliet zivotopis poslat a ozvu sa ti...a na osobnom pohove uspejes len koli zivotopisu...Většina lidí studuje na vysoké škole, protože chtějí dělat práci, kterou se střední školou prostě dělat nebudeš - nebudes lebo potrebujes titul...ale nic ine k tomu...vsetko o co ide je vzdelanie...u nas ako aj u vas ako aj inde je absolutne nedostacujuce...ano u nas na slovensku staci mat titul a nejaku pracu si uz najdes...lenze titul ma uz kde kto...a neverim tomu ze vacsina ludi studuje na vysokej lebo chce robit pracu ktoru nemozu robit so strednou...spytaj sa vo svojom okoli 10 ludi co ma vysoku ci ich bavi ich praca a ci by ju robili aj zadarmo...ak ti odpovie 1 mas stastie ;) takyto je u nas stav...takmer nikto nechce robit co robi....zakladna stredna a vysoka deletuje z ludi vasen tuzbu a snahu robit to co ich bavi...nemam potrebu sa s niekym hadat ale kto to nevidi je jasnym dokazom toho v akom stave je nasa spolocnost...

1015

Odpovědět

+bzzzZřejmě máš něco s tečkou na klávesnici. Máš jich tam skoro stejně, jako jiných písmen. To skoro vypadá, jako bys ten svůj příspěvek slepoval z různých jiných. :-D

187

Odpovědět

+bzzz"…maliar…spisovatel…trener…kouc…poradca v com kolvek…fotograf…opatrovatel…murar…osobny strazca…herec…scenarista…spevak…muzikant…sportovec…developer…predajca…kupca…nakupca…spekulant na burze…obchodny zastupca…manazer…" z toho by po tobě chtěli titul asi jen u trenéra (jak u kterého), obchodního zástupce (o kterém mluvíme? Prodejce pro Avon nebo o někom kdo sjednává milionové zakázky? Protože tam je ten titul celkem snadno obhajitelný...) a manager (tady zase mluvíme o kom? O nižším managementu, kde jsou zaměstnaní například v továrnách mistři nebo o top managementu, kde se zase jedná o vedení korporací? Chtěl bych vidět valnou hromadu, která si zvolí do top managementu někoho s učňákem). Mluvím o povoláních jako právní zástupce, auditor, strojní inženýr... to jsou povolání o které studenti usilují. Samozřejmě potřebuješ praxi, kterou tě škola těžko naučí, ale nemyslím si, že by si mohl absolutně vynechat teorii, kterou tě učí na vysoké škole. Na auditorské zkoušky je například nutné povolení ČNB, ve kterém musíš prokázat znalosti makroekonomie, mikroekonomie atd... Navíc vysokoškolské vzdělání většinou znamená aj další faktory, na které zaměstnavatelé přihlížejí. Lepší komunikativní dovednosti, inteligence etc. Samozřejmě se najdou výjimky potvrzující pravidlo, ale v průměru absolventi vedou.
Dělat co tě baví je sice fajn, ale jestli není po tvém zboží a službách dostatečná poptávka, tak skončíš na pracáku.

115

Odpovědět

+bzzzPane Saajte18, váš příspěvek vypadá, jako by byl napsaný pod vlivem nějaké omamné látky. Má-li přesto nějakou myšlenku, sdělte ji prosím znovu, až vystřízlivíte.

127

Odpovědět

+bzzzpersekutor - ty mas chces za ... persekuovat :D ? ...ja nedavam ciarku ale davam tri bodky ... ... neviem preco ale robim to tak uz niekolko rokov a nechystam sa to menit v internetovych diskusiach :)
bzzz - ale ved som to napisal hned...ze niektore povolanie ako doktor atd je jasne ze sa musia studovat lebo tam prax a skusenosti samovolne neziskas...ale takych ludi je dnes max 5 %...chapem ze vysoka skola je nieco ako zaruka...ale normalny clovek ktory sa trosku zaujima a vie ako to na vyske chodi vie ze v dnesnej dobe je to len akysi obal...forma vyhrava nad obsahom...len jednu studiu ti napisem...bol dvaja ziaci...jeden premiant /jednotkar/ druhy grazel /patkar/...boli postaveny pred komisiu ktora ich mala skusat...ale komisii povedali ze premiant je patkar a patkar je premiant...vies ako dopadli ? patkar bol hodnoteny vyborne a premiant zle...a neboj nebol to len jeden pripad kedy mohlo dojst k omylu...takychto pripadov je vela...titul pred menom znamena len to ze si vo vacsine pripadov vedel zreprodukovat a zapamatat si co ti niekto povedal...v dnesnej dobe ked si za 2 minuty dokazes najst vysvetlenie specialnej teorie relativity je ti taketo myslenie na hovno...doslova...vyzaduje sa iny typ myslenie a empatie...svetove firmy o tom vedia a o titulu uz nie je zaujem...u nas v postkomnustickom a doslova postapokaliptickom svete si stale nieco viac ked mas titul...radujem sa a davajme si to aj na menovky na zvoncekoch v barakoch ;) tam to postarku strasne zaujima :D

57

Odpovědět

+bzzzkomunard - to ze mi nerozumiete nie je ani moja ani vasa chyba...nie vsetko vzdy musi byt pochopene ako to je myslene...ak by to tak bolo bol by "raj" na zemi

35

Odpovědět

+bzzzSorry, ale tohle už vypadá jako těžká sebe obhajoba nízkého vzdělání... Vypadá to, že nemáš ponětí ani o tom, co znamená studie a ani o tom, co studuješ na vysoké škole. Teorii relativity plně nepochopíš za 2 minuty. Proto fyzici studují 5 let.

196

Odpovědět

+bzzzbzzz- este raz a posledny krat to napisem pre istotu !!! NIEKTORE PROFESIA SA STUDOVAT MUSIA !!!!!!!!! ale tych je 5 max 10 %...kolko matfyzakov dokaze vysvetlit a pochopit ako aj specialnu tak aj vseobecnu teoriu relativity ??? a navyse...kolko inzinierov to aj skutocne potrebuje vo svojej praci...je len uzka skupina ludi ktora potrebuje urcite vzdelanie...a pre nich je tych par vysokych skol niekde v zahranici kde prednasuju ODBORNICI a nie ako u nas kde odbornikom sa nazyva kazdy kto ma pred menom inf alebo ho prezident vymenuje za profesora...seba vobec neobhajujem...ako kazdy si presiel nejakym vzdelanim a komu to nie je lahostajne tak nemoze povedat ze je u nas vzdelanie na dobrej urovni...alebo moze...ale tak to potom vyzera...u nas na Slovensku nedavno par firiem ked prijimali novych zamestnancov malo poziadavku aby sa im nehlasili ludia ktori studovali na tej a tej a tej vysokej skole...aj ked prakticky podla ich vzdelania boli na tu poziciu vhodni kandidati !!! o com to svedci ? odpovedz si sam...moj nazor je ze uz si zacina sukromne firmy uvedomovat ze nie je ing ako ing...a to je len dobre...mne ako zamestnavatelovi by bolo uplne jedno ci mas titul alebo nemas.../zase neber tych 5 - 10 % doktorov a 15 ludi co potrebuju mat nastudovanu teoriu relativity ako pises/...pride cas ked bud par vysokych skol a bude tisice kurzov a akreditacii kde si clovek zaplati za vzdelanie ktore skutocne chce a nie ktore mi prideli fakulta na ktorej studuje...ako priklad...student fakulty telovychovy a sportu FTVS odbor trener futbal musi spravit skusku z aerobicku...skakania cez svihadlo /neviem presne ako sa to uz volalo/...plavania...a dalsich nezmyslov...nemal by som proti tomu nic keby vyucujuci bol futbalovy trener ktory presne vie kedy tieto aktivity ma v priprave zapojit v ramci rozvoja ci uz specialnych alebo vseobecnych schopnosti jednotlivca...ale aby to ucila 24 rocna doktorantka ktorej ide len o to svoje ?...len jeden priklad z vlastnej skusenosti ale isto na kazdej inej skole si spomenie kazdy na to svoje co sa mu zdalo uplne zbytocne a priam hlupe...

511

Odpovědět

+bzzznedá mi nezapojiť sa do tejto diskusie páni.
Saajt: univerzity nie sú o tom aby ťa pripravili na jednu konkrétnu prácu , ktorú chceš robiť. Ale aby ti dali všeobecné (univerzálne - univerzita). vzdelanie. To že sa vysokoškoláci horšie uplatňujú si nemyslím. Štatisticky, hoci kratšie pracujú , zarobia viac. 5-10 % sú potrebné? Myslím, že skôr naopak. To, že si ľudia vyberú zameranie, ktoré ich potom nebaví je zase iná téma.Bol tu spomenutý inzerát , kde napísali, že študentov z týchto vysokých škôl nechcú. Išlo o to, že tie školy boli úplne iného zamerania ako bola náplň práce ponúkaná v inzeráte a chceli zredukovať počet žiadostí.
Súhlasím však s tým, že niektoré zamerania sú preplnené. Všetci vedia, že vychádza veľa ľudí z humanitárnych odborov, na ktoré sa hlási mnoho ľudí, lebo sú to ľahšie školy (vyštuduje ich skoro každý) a potom majú jednoducho problém sa zamestnať a pracujú na pozíciach , ktoré by boli schopné aj bez tej vysokej školy. Potom z toho vznikajú aj všetky mýty, ktoré tu prezentuješ.

43

Odpovědět

+bzzzJá ti nevím, ale u většiny nabídek práce vidím požadavek "Vysokoškolský titul". :D Teda u těch lepších a zajímavějších, nebavím se o OVB, Partners a podomním prodeji.

80

Odpovědět

stanlay - ja som toho nazoru ze univerzita ti ma prioritne ponuknut take vzdelanie ktore bude v sulade s tym co chces robit...zakladna skola ti ma dat vseobecne vzdelanie...stredna skola ti ma dat 50 % vseobecne a 50 % odborneho vzdelania ktore ma nasledovat na vysokej...nevidim zmysel v tom na umeleckej skole vyucovat matematiku fyziku chemiu atd...vidim zmysel v tom ponuknut studentom moznost volby...ak vytvarny umelec a bavi ma pritom este fyzika mal by som mat moznost si spravit nejaku akreditaciu alebo nieco obdobneho...ale nemal by som to mat ako povinnost...chap to ako len priklad...diskutovat sa tu da 10000 hodin a touto formou je to najhorsie ale lepsie ako ziadno...titul z vysokej skoly by mal mat nejaku vahu co kedysi aj mal...nemal by sa tam dostat kazdy...vysokych skol je u nas MOC a vacsina z nich bojuje o ziaka aby dostala dotacie...tam je to uplny biznis...ja som tu mimochodom nenapisal ziaden mytus ale vsetko co som zazil na vlastne kozi...TNUAD je mnou spominana skola o ktoru firmy nemali zaujem NAPRIEK tomu ze ich poziadavky PRESNE absolvetni splnali...papierovo...ale firmy sami vedia ze tam sa neuci...tam ziak ziska titul len preto lebo tam je a sem tam cosi napise...cest vynimkam ale takych tam je malo...to prostredie je presne ako stredna skola...este horsie mozno...a to ze 5 - 10 % je potrebnych myslim skutocne odborne veci ktore sa doma ani cez kurzy nenaucis...nieco ako neurochirurgia...ale kto chce nieco taketo studovat ? len tych 5 - 10 % a taky clovek uz od 10 15 rokov vie cim bude...resp co je jeho zameranie...vie ze bude doktor a potom si len neskor vyberie profesiu...lenze dnes 20 rocny clovek si vyberie skolu hlavne...kde ho zoberu bez prijimacok...ci chce byvat doma alebo na intraku...ci je lahke studium...atd atd...az potom ho zaujima ze preco vlastne chce ist tam kam ide...netvrdim ze to je jeho chyba...z casti urcite ano ale z velkej casti je to to studium pred vysokou...stredna skola...a to pred nou...zakladna...a jeho vychova a rodina...problem je komplexny ale ak ma byt vysoka skola len ceresnickou vzdelanie predtym tak ta torta pod nou je u nas k******y zhnita...

21

Odpovědět

+saajt18Nehovorím, že umelec má ovládať biochémiu... Ale ak chce byť niekto skutočným odborníkom (a taký by mali vychádzať z vysokých škôl), tak by mal vedieť aj veci pomimo, čomu sa možno nebude venovať, ale súvisia s danou prácou. Dám príklad na umelcovi, ktorému by teoreticky stačilo vedieť ako držať štetec, ale aby sa dostal na vyššiu úroveň, tak by sa mal naučiť napríklad matematiku, kde bližšie porozumie geometrii, zoznámi sa s Fibonnaciho postupnosťou (zlatým rezom), atď. Filozofi starovekého grécka boli hotoví polyhistori. Dnes si každý povie, ale načo je filozofovi taká matika alebo fyzika...
TNUAD má zlú povesť, viem aká je tam zhruba úroveň (som trenčan) a rozhodne ťa nechcem presviedčať, že vysoké školy na slovensku sú kvalitné. Ale myslím si že človek z vysokej školy , hoci aj s TNUAD je na tom lepšie ako niekto kto vychodí len strednú školu. Samozrejme myslím to vo všeobecnosti. Určite človek šikovný nepotrebuje vysokú aby si našiel nejakú tú prácu, bol v nej omnoho úspešnejší ako ten čo flákal niekde vysokú. Ale myslím , že aj TNUAD má odbory, kde sa čo to dá naučiť a potom zúročiť v praxi.
Taktiež si spomínal, že sa niektoré veci dajú naučiť aj cez kurzy. Dajú. Ak chceš len prácu, tak áno, nepotrebuješ vysokú školu. Ale tá vysoká škola je na to aby si bol v tom odborník. To je ako s tým umelcom. Stačilo by mu vedieť ako sa máva štetcom, ale ak chce hlbšie preniknúť do oboru potrebuje aj iné veci.
V skratke: myslím si, že vysoké školy majú zmysel, ale treba celé školstvo pozmeniť, vylepšiť.
Ale tým myslím od základu cez základné školy, stredné až na vysoké školstvo. Myslím, že by malo byť viac flexibilnejšie, školy by mali mať väčšiu slobodu vo vytváraní osnov ako aj predmetov. Na Slovensku je prakticky nemožné vytvoriť bilingválne základné školy, učiť iné ako presne definované predmety. Naopak niektoré predmety sú zbytočné povinné (napríklad etická výchova) . Páči sa mi napríklad myšlienka ako vo Fínsku (krajina kde je školstvo veľmi uznávané) sa neboja zmien. Chcú prestať vyučovať predmety samostatne ale chcú ich spájať a učiť detí témy. Proste Slovensko v tomto zaspalo dobu. Ale všetko to musí začať niekde v politike, kde Fico namiesto toho aby vložil peniaze do školstva alebo zdravotníctva, tak vymýšľa rôzne sociálno-reklamné balíčky.

11

Odpovědět

Tohle je prosím příklad fanatického čtenáře serveru novinky.cz, který omylem zabloudil do neprobádaných končin internetu.

202

Odpovědět

Dejte uz tomu jebnutemu slovakovi ban at tu netara picoviny.

77

Odpovědět

+rodierstanlay - presne o tom pisem ja...cele to treba zmenit...co ma ted napada na prikladoch ake su tu je tu kriticke mylenie...v dobrej skole ta naucia kriticky mysliet a prijat iny nazor a podla toho sa vediet spravat a dalej vzdelavat...tu ti "clovek" vynada do jebnutych slovakov aniz by si ho nejako urazil ty...ako chces takych ludi zmenit ? nikdy im nic nevysvetlic lebo oni maju vzdy pravdu...mnoho psychologickych studii ukazuje ze cim viac sa im snazis vysvetlit pravdu tym oni viac veria tej svojej hluposti...presne ako skolstvo u nas...na zakladnej skole sa ucia nezmyselne veci kde dieta priamo potlaca kreativitu...mne sa paci system slobodnej skoly kde sa deti ucia navzajom co chcu...summerhill velky vzor...ale v nasej ako aj ceskej spolocnosti je dolezitejsie ci budeme na MS v hokeji prvy alebo posledny...a ked chces ludom ponuknut iny pohlad na vec tak si jebnuty slovak alebo citatel nejakeho serveru ceskeho ktory ani nepoznam :D skoda ze to tu je anonymne...

40

Odpovědět

Tady nejsi na videačobolsky.sk

37

Odpovědět

Dík, něco takového jsem před státnicemi vážně potřeboval :/

1432

Odpovědět

Kdybys ihned poznal, že světlo svíčky je oheň, pak by jídlo bylo už dávno uvařené.

1052

Odpovědět

Oma Desala...

380

Odpovědět

Kolik třešní,tolik višní. :)

360

Odpovědět

Vskutku.

300

Odpovědět

Čím víc, tím víc.

260

Odpovědět

Úplně nejlepší je pak poslouchat řeči typu "Lidi dneska neumí prorazit, nedokáží se prostě prodat!" a podobná moudra od frajírka, co maká ve firmě svého taťuldy. :)

1196

Odpovědět

Jistě lidi se nechtěj prodat. Prodat svou duši a celý život k tomu, aby nashromaždili bohatství. A nezapomeňte, že práce je a vždy byla otroctví, jen s tím rozdílem, že za to dostáváš dluh(peníze).

1213

Odpovědět

+SpartakusJežiš ty seš trotl... a předpokládám že na dávkách

513

Odpovědět

No, ale Castroli, pravda je taková, že lidi si opravdu o tu práci neumí říct. Vím to z vlastní zkušenosti. Jednu dobu jsem dělala v jisté nejmenované firmě a mimo jiné jsem filtrovala žádosti o zaměstnání-první síto šlo mojí poštou. Nemáš tušení, kolik lidí žádá o místo emailem, začínajícím slovy: Na internetu sen vyděl vas inzerat, posilam životopys. A to nemluvím o tom CV jako takovém... a když vidím něco takového v oficiální žádosti o práci, tak se na mě nezlob, ale ten životopis ani neotevřu...

54

Odpovědět

+TercaisOno to takhle může dopadnout často. Člověk může mít šťávu na psaní emailů a životopisů pár měsíců, ale po tom co procestuje půl republiky na pohovorech a po desítkách a stovkách emailů by na to tu šťávu neměl prostě nikdo. A tohle se u absolventů děje velmi často.

51

Odpovědět

+TercaisTrol: tvůj argument docela chápu. Přece jen, jako tehdy čerstvý vysokoškolák, jsem vzala tu práci protože jsem potřebovala "něco"- dělala jsem na půl úvazku v reklamně, byť jsem měla vystudovanou chemii a trvalo přes rok, než jsem našla práci v oboru, takže vím co všechno to obnáší. Ale není nic jednoduššího, než si napsat jeden průvodní text bez chyb a ten potom kopírovat ke každému e-mailu. Samozřejmě že to nejde s motivačním dopisem (ten je pravda pokaždé trochu jiný), ale zrovna tohle jsme nevyžadovali... Takže nějaký úvod jako "Dobrý den, měl bych zájem o Vámi nabízenou práci bla bla bla by neměl být problém...

30
Další