Bobby McFerrin o zpěvu a hudbě

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:562
Počet zobrazení:6 985

Bobby McFerrin je pro mnohé známý jenom jako autor písně Don't Worry, Be Happy. To je ale velká škoda, protože Bobby je neskutečný hlasový virtuos a improvizátor. Za své umění získal celkem deset ocenění Grammy. Jeho technika zpěvu i práce s publikem je naprosto jedinečná. V prvním videu se dozvíme, jak se ke své pěvecké technice dopracoval. Druhé video je úryvkem z panelu konference World Science Festival věnovaného vztahu mezi hudbou a neurovědou, kde neurovědcům předvedl, jak dokáže jen pomocí hudby pracovat a komunikovat s publikem, ze kterého se na jeho koncertech běžně stává další účinkující.

Přepis titulků

Jmenuji se Bobby McFerrin a sledujete Beatbox Battle TV. Pomatuju si svou první píseň. Byl mi asi rok a půl a bylo to takhle. Tak nějak. Zpíval jsem stupnice. A pracoval jsem na intonaci. Zpíval jsem v oktávách a decimách. Dělal jsem spoustu různých cvičení. Často jsem používal dech jako perkusní nástroj.

Jako třeba... Abych využil i nádechů... hudebně. Viděl jsem se na jevišti, ale neslyšel jsem se. Netušil jsem, jak to zní, ale viděl jsem se tam. Takže jsem v podstatě dva roky neposlouchal žádné jiné zpěváky, zavřel jsem se v pokoji s kazeťákem a zpíval jsem. Mým cílem bylo...

dát divákům dost informací na to, aby když začnu nějakou melodii a opustím ji a přejdu na basovou linku, nebo do dalších rytmů a harmonií, aby měli dost informací, aby mohli v hlavní melodii sami pokračovat. Aby zpívali a doplnili, co chybí. Když začnu basovou linku... a pak ji opustím, pořád ji uslyší. Ovlivnil mě můj táta.

Sledoval jsem ho, jak učí a studuje hudbu, víš? A s mými dětmi je to stejné. Mám tři děti. Můj nejstarší syn Taylor a nejmladší dcera, oba jsou muzikanti. Ten prostřední má přenádherný hlas. Na všechny tři má hudba obrovský vliv. Jediné, co dělám perkusně, je, že hraju...

na hrudník jako na velký a malý buben. Takhle. Můj syn... to on mi představil svět beatboxu. Je neuvěřitelné, co všechno dokážou. Je to síla. Ale je to jen důkaz toho, jaké neuvěřitelné možnosti a schopnosti lidský hlas má. Už jen všechny ty jazyky.

Všechny ty zvuky, které dokáže... lidský hlas vytvořit. Je to ohromující. Když jsem pracoval na své technice, ze všeho nejvíc mě zajímaly zvuky různých řečí spíše než hudebních nástrojů. Nikdy jsem si neřekl: "Tak jo, dneska chci znít jako trumpeta." "Dneska budu trénovat lesní roh, hoboj nebo housle." O to mi nešlo.

Říkal jsem si... Páni, poslouchej, jak znějí Francouzi, jak znějí Afričané nebo Italové... Jak vytvářejí různé zvuky. A přitom mají všichni stejný nástroj. Naprosto totožný. Ale dokážeme vytvořit stovky a tisíce různých zvuků v různých kulturách po celém světě. Hele, tohle je dar.

Já ho nevlastním. Chápeš? Tak co? Mám ti co dát, tak ti to svobodně dám a ty si s tím dělej, co chceš. Pokud je to očistné. Pokud je to pozitivní a lidi to povzbudí. Jsem bytostně proti tomu, když se umělci živí agresivními texty, nebo ponižují ženy či kohokoliv jiného.

To v hudbě nemá... Hudba je tak mocná. Měla by být používána jako očista. Měla by lidem zvedat náladu. Je načase jít. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak myslím, že teď už je načase přeložit tohoto Keye a Peela :D http://youtu.be/yFfia3Zs3lE

81

Odpovědět

Nevie niekdo ci niekde spieval tak ako to zacal do 1: 00 robit tie zvuky ?

10

Odpovědět

Odpovědět

Koho potěšila videa výše, nejspíš vás potěší i záznam koncertu k Bobbyho nejnovější desce https://www.youtube.com/watch?v=mQonOMRk7Hw Enjoy! :)

10

Odpovědět

Koho to zaujalo muze kouknout i na tenhle dokument Cesta Boba Marleyho
http://www.youtube.com/watch?v=Q5emlcdR5A0

56

Odpovědět

To má být nějaká provokace? :-D

50

Odpovědět

z*******o rasta feťáka jebal pes

740

Odpovědět

Bobyho mám hrozně rád, protože umí opravdu fantasticky pracovat s hlasem.
Na ukázku: http://youtu.be/81uJZIF9TCs

Mimo
to je i dirigent. Zde diriguje izraelský orchestr, který hraje melodie z muzikálu West Side story, které složil další génius Leonard Bernstein. http://goo.gl/f6b1km

105

Odpovědět

Že se tady Bobby objeví a navíc s takovým super popiskem, v to jsem ani nedoufal! Jinak doporučuju si od něj poslechnout "Drive" "Smile" jeho verzi "I feel good" , ve spolupráci s publikem vokální intonační mistrovství "Ave Maria"... je toho hodně a hodně a je to neskutečný a skvělý!

162

Odpovědět

Bobbyho nejde s nikým porovnat, on je svoje vlastní kategorie, skvělá kategorie. Šlo by se rozepsat, proč je úžasný, ale po jeho videu mám spíše dát si někde v klidu pár tahů něčeho dobrého a milovat celý svět :)

283

Odpovědět

Človek, ktorý bojuje proti rasizmu už len tým aký je skvelý

265

Odpovědět

Ak niekto rozbil segragáciu negrov v US, boli to čierny umelci... Bobby má pravdu, hudba má obrovskú moc...Väčšiu ako všetci aktivisti dohromady

243

Odpovědět

Zpet na plantaze a tam si muzou n*****i krakorat. :-D

855

Odpovědět

Souvislost s rasizmem může u videa, který se mu vůbec nevěnuje, napadnout jenom rasistu.

3412

Odpovědět

Byl jsem na něm před dvěma lety v Brně, jeden z nejlepších hudebních zážitků!! Ta jeho schopnost improvizace a hlasovej rozsah je boží.

293

Odpovědět

Kdyby se dávala Nobelova cena za hudbu, určitě by ji dostal.

563

Odpovědět

Nejspíš by jí dostala nějaká popová hvězdička, když může Obama získat cenu za mír.

645

Odpovědět

Bobby je king... Čo ten chlap dokáže s publikom... nádhera

463

Odpovědět

Ta pentatonická stupnice je bozi ;)

923

Odpovědět

V podání jeho ano, ale osobně stále čekám na nějakou krásnou pentatonickou symfonii. Zatím jsem se s žádnou takovou skladbou, bohužel nesetkal :-( Nevíte někdo?

20