Historie Rýna

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:5 758

Rýn. S délkou přes 1 200 kilometrů protéká šesti zeměmi a spojuje Alpy se Severním mořem. Je však mnohem víc než pouhou řekou. Historicky byl dělící čárou lemovanou válkami a bohatstvím pro města ležícím na jeho břehu. To vše je historie Rýna.  

Poznámky:
Holländerflöße – voroplavby, které se sestavovaly ve městě Koblenz a dopravovaly dřevo do Holandska.
Germania – socha ženy, která ztělesňuje německý národ. Ve videu je vidět, jako součást Niederwalddenkmal,což je pomník připomínající založení Německého císařství roku 1871.
Loreley – je skála na východní straně Rýnu. Je to nejužší místo Rýna mezi hranicí Švýcarska a ústím. Proud je zde prudký a spolu se skalisky pod hladinou komplikuje vodní dopravu. V historii zde došlo k mnoha lodním nehodám. Stejné jméno nese i víla, která měla svým zpěvem lákat k záhubě. 
Bonner Republik – Bonnská republika byl odvozený neoficiální název pro Spolkovou republiku Německo v letech 1949–1990 z důvodu přesunutí hlavního města z Berlína do Bonnu.

Přepis titulků

Rýn. Jedinečný mezi největšími řekami Evropy a se vzrušující historií. Už v době ledové se usídlili první obyvatelé Rýna na jeho břehu. Řeka přitahovala mnoho zvířat. Panovalo mírné klima. Ideální životní podmínky. Před 10 000 lety putovalo přes oblast Dunaje stále více lidí do střední Evropy. Přivedli s sebou zemědělství a chov dobytka.

Levý a prahý břeh Rýna později osídlili Germáni a Kelti. V antice prorazili Římané na svých taženích až k břehům Rýnu. Vytvořili velké vojenské tábory, ze kterých se vyvinuly města jako Kolín nad Rýnem. U řeky započala nové éra. Označovala hranici mezi civilizací a barbarstvím, která se při obchodu mezi Římany a Germány patrně vymazávala. - Dobře.

- Dobře. Ve středověku ležel Rýn v centru civilizace. Worms, Špýr, Mohuč a Kolín se vyvinuly v mocné diecéze. Tyto velké holandské voroplavby již neexistují. Měly délku až 500 metrů. Ale dodnes je Rýn hospodářskou tepnou Evropy. Koneckonců spojuje Alpy se Severním mořem. To jej dělá žádoucím. Především mezi Němci a Francouzy je věčným jablkem sváru. V 17.

století poslal Ludvík XIV. do Falcka své vojáky. Na konci je mnoho měst zničeno. Nicméně oblasti u Rýnu zůstaly německé. V roce 1794 se přeci jen stal levý břeh Rýnu francouzským. Osvobozovací válka však toto období ukončila o dvě desetiletí později. Nejpozději od té doby se stal Rýn pro Němce místem tužeb a národním symbolem. Píseň Stráž na Rýně burcovala s hromobitím k jeho obraně. Nad proudem a národním cítěním dohlíží Germania. Romantici jako Clemens Bretano se oproti tomu rozplývali nad pohledem na hrady, skály a vinice.

Rýn se stává místem mýtů, jako ten o mysteriózní Loreley. Tak, jak ho Němci milují, tak ho i trýznili. Otce Rýnu. Inženýr Johann Gotrtfried Tulla ho v 19. století narovnal, aby byl splavnější. Jeden z prvních ekologických hříchů. Další následovaly tak, že se řeka postupně zcela znečistila.

Mezitím se jí už vede překvapivě dobře. S Bonnskou republikou se Rýn po 2. světové válce ještě jednou posunul do centra politického dění. Dnes je řeka, která protéká šesti zeměmi, také symbolem mírumilovné Evropy.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdravím všechny,
děkuji za komentáře, i když nechápu úplně německou propagandu. Jestliže je německé video o řece, jejíž nejdelší část protéká Německem a video vypráví o jeho spojitosti s historií, tak asi se v něm bude hodně mluvit o Německu. Děkuji jinak za poznámku, zapomněl jsem na jedno slovo v titulcích - už je doplněno :-). Pokud tam je ještě nesrovnalost, budeme rádi za feedback. Co se týče délky a přechodů mezi historickými událostmi. Bohužel je to dané tím, že video má 3-10 minut. Většina všech videí od Terra X, které tady přeložím, jsou z dokumentu, který trvá od cca 45 do 90 minut. Pokud bude v budoucnosti zájem, určitě nebude problém jeden z těch delších dokumentů přeložit. Většinu těch dlouhých videích však na youtube není k dispozici. Pokud máte nějaký tip, dotaz, poznámku atd. klidně pište. Jsem rád, že sledujete, díky.

30

Odpovědět

Teda trošku německá propaganda a hlavně překlad z němčiny jak vidno ještě neznamená překlad do češtiny. Co takhle korektury?

610

Odpovědět

Fascinuje mě, jak po obrázku vojáka z první světové přeskočili celé období rovnou na Bonnskou republiku. Komplex z nacismu je mor. Family Guy; German tour bus (čímž tajně prosím o přeložení)

Například nezmínit události spojené s bouráním mostu u Remagenu, a dalších mostů přes Rýn na konci druhé světové války, je doslova dějepisný zločin.

22

Odpovědět

+-HoNY-tolik dějepisných zločinů je... bohužel... komunisti to taky umí...
V Klášteře Teplá, ze kterého zakomoušů udělali kasárnu, velitele štvalo, že mu ve výhledu z okna na krajinu brání komín tamního pivovaru. Tak se rozhodl komín zbourat... Bohužel se sekl ve výpočtu trhaviny, a tak při odstřelu komína odstřelil celý pivovar....

21

Odpovědět

+lenaciaKomunisti a nacisti jsou jednovaječná dvojčata otce Karla Marxe. Nedávno mu v Trevíru odhalovali za jásotu davů zlatou sochu z Číny. Akorát jaksi Trevírem neprotéká Rýn, takže to sem nepatří.

14

Odpovědět

+-HoNY-Co se vám milí národovci nelíbí, že vztekle klepete na minusy? Přečtěte si volební programy - komunisté budovali socialismus likvidováním třídních nepřátel a nacisté budovali socialismus likvidováním rasových nepřátel. Takovej Konvička nebo Pitomino jsou stejní idioti jako Filip nebo Semelová a přitom oba názorové proudy usilují o to samé.

11

Odpovědět

+lenaciaA hele, lenacia zase se svou uvědomělou politologií. :D

01

Odpovědět

+Mikeproč politologií, spíš historií, tohle je fakt, ten klášter mám prakticky za rohem.

11

Odpovědět

+lenaciaJá naráže na to hodnocení bývalého režimu. Překvapila by jste mě, kdyby existovala aspon jedna věc, na kterou nemáte negativní názor. XD

00

Odpovědět

+Miketak například levné byty pro mladé byly pozitivní věcí. Stejně jako fakt, že by cikány a uprchlíky poslali do p****e, nemakáš nemáš nárok..... Śkoda všeho ostatního co tu bylo. Ráda bych zpátky některé dílčí věci, nikoli však komunismus.

01