Odkud pocházejí barvy na německé vlajce?

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:7 966

Dnes tu pro vás mám další video z pořadu Terra X (produkce ZDF). Černá, červená a zlatá. To jsou německé národní barvy. Počátky této kombinace sahají až do středověku a její vývoj šel ruku v ruce s vývojem demokracie v Německu. Poznejte s námi historii národní vlajky našeho západního souseda.

 

Vysvětlivky:
Buršácký spolek je německý vysokoškolský studentský spolek, jehož členové se označují jako buršáci (Burschen). První buršácký spolek byl založen roku 1815 na univerzitě v Jeně po návratu studentů z osvobozeneckého boje proti Napoleonovi.

Wartburská slavnost se uskutečnila při příležitosti třístého výročí německé reformace a výročí bitvy u Lipska v roce 1817, kterou zorganizovali členového již zmíněného jenského buršáckého spolku. V průběhu slavnosti došlo například k pálení knih, které symbolizovaly německou nesvobodu. 

Výmarská republika byl historický německý stát po pádu monarchie v roce 1918 až do nástupu nacistů k moci v roce 1938. 

 

 

Přepis titulků

Černá, červená, žlutá. To jsou národní barvy Němců. Nejenom u oficiálních státních událostí, ale také při oslavách ve fanzónách. Počátky sahají až do středověku. Tenkrát ještě neexistoval žádný německý národ, ale Svatá říše římská s německým králem a císařem. I zde se už objevovaly tyto tři barvy. Černý orel na žlutém pozadí s červeným zobákem a pařáty. V roce 1806 dovedl Napoleon Svatou říši římskou k jejímu pádu.

Z generála francouzské revoluční armády se stal vládce velké části Evropy. Ve válce proti francouzské armádě vznikl u Němců něco jako pocit jednoty. V této době se Německo skládalo z mnoha suverénních států, které se však nyní začaly sbližovat. Tvořily se dobrovolné sbory, jako třeba takzvaní Lützovští dobrovolníci. Nechtěli bojovat jako Prusové, Sasové nebo Durynkové, ale jako Němci. Lützovští dobrovolníci nosili černé uniformy se zlatými knoflíky a červenými manžetami.

I když vojensky nehráli žádnou významnou roli, nabízí jejich příběh materiál pro mýty. Jejich barvy se staly symbolem v boji za německou jednotu a proti knížecímu patronátu. Mezi dobrovolníky bylo i mnoho studentů. A tyto tři barvy s výraznou červenou, černou a zlatými ozdobami si vybral za své Buršácký spolek v Jeně. Vlajka z roku 1816 je červeno-černo-červená trikolóra se zlatým dubovým listem.

Pod těmito barvami táhli studenti a profesoři po výhře nad Napoleonem v roce 1817 na Wartburg. Takzvaná Wartburská slavnost představovala vůli k nacionální jednotě, protest proti knížecí svévoli a maloměšťáctví. O demokracii však ještě nemohla být řeč. Ještě ne. V květnu roku 1832 se setkalo přes 30 000 vlastenců ze všech německých zemí na Hambacherském Schlossbergu ve Falci.

Na tehdejší poměry obrovské číslo. Bylo to setkání ve jménu občanských práv a jednoty národa ve znamení černo-červeno-zlaté. Německo bylo stále rozdělené na mnoho států. Svoboda slova a sdružování byly omezené. Hambach stál na začátku převratného vývoje, který vedl k revoluci v roce 1848. V mnoha německých městech žádali občané politické reformy a německé sjednocení.

Na mnoha místech nepokoje vyústily v pouliční boje. Nakonec i v Berlíně. Tam kladli měšťané odpor pruské armádě. Knížata se začala bát o svou moc. To zasáhlo všechny části Německa. Rozhodovalo se ve Frankfurtu nad Mohanem. Kostel Paulkirche se stal dějištěm prvního svobodně zvoleného německého národního shromáždění. Ve znamení černo-červeno-zlaté zde poprvé debatoval německý parlament o celoněmecké ústavě se základními občanskými právy.

Hodina zrození demokracie v Německu. Po pádu Německého císařství, v roce 1919, převzala barvy německé svobody a jednoty Výmarská republika. Byla to první parlamentní demokracie na německém území. Ta padla za oběť německé nacistické diktatuře. Po druhé světové válce se Německo rozdělilo. Černo-červeno-zlatá vlajka vlála jak ve Spolkové republice Německo, tak i v Německé demokratické republice.

Ve státě dělnicko-rolnické vlády s přidanou symbolikou. Kladivem, kružítkem a věncem z pšeničných klasů. Po překonání německého rozdělení v roce 1990 zmizely na východě země socialistické symboly. Barvy černá, červená a zlatá nyní symbolizují sjednocené Německo ve svobodě a míru.

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fun fact: Modrá barva na Německé vlajce symbolizuje výhru ve světové válce.

60

Odpovědět

Fun fact: původní belgická vlajka (brabantská) vlajka byla tvořena vodorovnými pruhy černý-žlutý-červený, ale znáš Němce. Co není k podlaze přibité, to ukradnou.

31

Odpovědět

+HeliumHenrico Mr Keanu

00

Odpovědět

Malý bezvýznamný detail. Výmarská republika nebyla vyhlášena v roce 1918, až o rok později 1919 (11. srpna 1919; svobodné volby uskutečněny v lednu 1919); právě odstavením od moci Viléma II. (Německá říše, po krátké občanské válce) a Ludvíka III. (krále Bavorska, který se "odstavil" od moci sám).

20

Odpovědět

Tak jo to tedy je s tou barvou.Je to zlatá nebo žlutá? Ve videu slyším "gold" ale v titulcích je "žlutá" i přesto, že v popisu pod videem je "zlatá"... To jako Tři mušketýři jsou taky čtyři tak Němci mají tříbarevnou vlajku se čtyřmi barvami? :-D

33

Odpovědět

A jaký je ( z heraldického hlediska ) rozdíl mezi zlatou a žlutou?

61

Odpovědět

+DexterTak tady nejde o heraldické hledisko, ale o nekonzistentní překlad, zvláště pak, když zřetelně slyším "gold" a v překladu je "žlutá"... Ano, ne vždy se překládá doslovně, ale v tomto případě nevidím důvod zaměňovat zlatou za žlutou, zvláště pak s ohledem na původ vzniku viz například zlaté (nikoliv žluté) knoflíky, zlaté ozdoby, atd. Pokud bychom to chtěli brát vážně, pak v heraldice žlutá nahrazuje zlatou a bílá nahrazuje stříbrnou, a tedy bráno smrtelně vážně je mé >rozhořčení< "zlatá nebo žlutá" nepodstatné, protože jsou si významově rovny..., ale je nutné zopakovat, že žlutá barva je jen náhražkou za zlatou...

V každém případě jsem dal na konec smajlíka, abych tím naznačil, že to nemyslím vážně... a i teď to prosím berte s nadhledem. ;-)

11

Odpovědět

+randomofamberJá jsem to pochopil tak, že autor se snaží dodržovat heraldická pravidla a tedy automaticky překládá "gold" jako žlutá, protože v české prostředí právě žlutá reprezentuje zlato. (Stejně tak by přeložil barvy na semaforu z anglického red-amber-green na červená-žlutá-zelená, nikoli červená-jantarová-zelená. )

Tedy přeložil pomocí významu, nikoli jen strojově pomocí slov.

20

Odpovědět

Výmarská republika zanikla již v roce 1933 a ne v roce 1938, jak je uvedeno v komentáři pod videem. Některé její symboly se používaly zhruba do začátku 2. světové války.

21

Odpovědět

Zajímavost 1. Když se budete dívat opravdu pozorně na historické záběry, můžete vidět že nejsou natočené v té době.

134

Odpovědět

Zdroj ?

100

Odpovědět

+tvoja mama ty zdroje

22