Jak přešli Hannibalovi sloni Alpy?

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:11 621

Hannibal a jeho přechod přes Alpy. Určitě všichni už slyšeli příběh o Hannibalově armádě, kterou na cestě přes Alpy doprovázelo stádo 37 válečných slonů. Rozsáhlé evropské pohoří však nebylo jedinou překážkou na Hannibalově cestě. A co teprve sloni + sníh? Vše se dozvíte v dnešním díle od Terra X.

Přepis titulků

Je to hrdina antiky – Hannibal. Jedinečná válečná operace jej učinila nesmrtelným. Přechod přes Alpy. A to s velkou armádou a 37 válečnými slony. Ti udělali z Hannibala legendu. Nikdy předtím ani potom totiž žádný vojevůdce nevedl tlustokožce tak daleko, a ke všemu přes nejvyšší pohoří Evropy.

Představa šedých gigantů kráčejících po horských stezkách, vzdorujících sněhu a zimě, přispívá velkou měrou k Hannibalově legendě. Jak se však slon dostane přes Alpy? Samozřejmě po svých. Sloní noha je absolutní zázrak. I díky tomu musí být idiom o slonu v porcelánu nově přepsán. Sloni mohou své tělo i se svými 5, 6, 8 tunami dobře balancovat a ovládat.

Umí lehce došlapovat. Když chtějí, tak mohou dobře lézt nahoru, umí dobře plavat a umí sakra rychle běhat. A hlavně dokážou na milimetr přesně se svým tělem zacházet. Sloni jsou prstochodci, zbytek nohy je vycpaný tukovou tkání.

Prakticky zabudovaný tlumič. Vůbec jim nevadí ostré skály nebo sněhová pokrývka. A jsou velmi ohební, což pomáhá při extrémních stoupáních. Ať už v Alpách, nebo zde na sloní farmě v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Co to zvíře vlastně neumí? To vám řeknu hned, co neumí. Slon nevyskočí ani 10 centimetrů vysoko, což není hned patrné.

Nejspíš jediná zvířata, která to neumí. Ani nemusí. Co však definitivně musí, je jíst. A ne málo. U nás slon spotřebuje zhruba 130 až 140 kilogramů, někdy 150 kilogramů jídla. Slon žere více či méně pořád, ale vydrží chvíli hladovět.

Když se zaměříme na jídlo, řekl bych, aniž bych chtěl svým zvířatům ublížit, tak 3, 4 dny může slon vydržet, pak však začne být docela nepříjemný. Podle toho spotřebovalo 37 Hannibalových slonů po dobu 5 měsíců, co byli na cestě, denně skoro 5,5 tun žrádla. Přeprava jídla pro lidi a zvířata, to byl nejspíš pravý mistrovský logistický kousek geniálního Kartágince.

Už na cestě k Alpám však museli sloni překročit nejen Pyreneje. Číhala na ně další překážka. Rhona. Nejvodnatější řeka Francie s odpovídajícím silným proudem. V místě, kde Hannibal k řece dorazil, byla pár stovek metrů široká. Jak dostaneme slona přes řeku?

- Záleží taky, jak rychle… - Po mostě! Sloni se vody neštítí, dokonce umí dobře plavat. Ale jsou opatrní. Zkoušejí proudění řeky, než ji překročí. Jestli je moc silná, tak řeku nepřekročí. Hannibal tak dle tehdejších zvyklostí nechal pro slony postavit vory. Veliká odvážnost, kterou nechal historik profesor Boris Dreyer z Terra X znovu ožít na Dunaji.

Vybudovali jsme jeden vor, který dle našich pramenů velikostně odpovídá předloze. U Hannibala na Rhoně bylo zhotoveno zhruba 16 vorů. Vůdčí Hannibalovi sloni se dostali na vory díky nově vybudovaným molům jako první. To mělo přilákat zbytek stáda. V experimentu simuluje hmotnost slona 2,5 tun pytlů s pískem.

Tolik vážil i africký slon pralesní. Teď vědci testují, zda sloní atrapa dokáže řeku skutečně překonat. Postupuje se pomalu, jelikož dle antické předlohy se jen odráželi tyčemi. Vor má značný ponor, ale přejezd se povedl. Téměř 7 dní trvalo Hannibalově armádě překročení širokého proudu řeky. Všech 37 slonů to nejspíše zvládlo.

Skutečná prověrka však na ně teprve čekala. Po překročení Rhony se totiž Hannibal nevydal po pobřežní stezce, kde ho čekala římská armáda. Táhl přes několik tisíců metrů vysoké Alpy. Jak dramatický byl přechod skutečně, to se neshodují ani různá tradování. Hlavně pro severoafrické slony bylo alpské klima nezvyklé.

Sloni nejsou tak citliví jako my. A to z toho důvodu, což se relativně krátce ví, že mohou svou teplotu krve regulovat o 1 °C nahoru a dolů. To znamená, že nezačnou mrznout hned, ale o hodně později. Tepelné snímače ukazují, že tlustokožci rychlé ztrácí teplo při nízkých venkovních teplotách. Ale dokud jsou v pohybu, jsou schopni teplo v těle regulovat a v pozdější chladnější fázi obnovit.

Problém při minusových teplotách je ten, že jim mohou jednoduše umrznout uši, může jim umrznout střapec na ocasu, jejich chobot může umrznout jako nos. Takže tyhle věci a samozřejmě jejich nohy taky trpí.

Po 9 dnech dosáhl Hannibal rozhodujícího alpského průsmyku. Před jeho armádou a slony ležela dnešní Itálie. Oslňující je, že Hannibal měl proti sobě tak mocného soupeře, jakým Řím byl. A samozřejmě, že měl s sebou slony. To totiž učinilo jeho výpravu s ničím nesrovnatelnou. Hannibal.

Odvážný stratég, který se měl stát vzorem pro generace příštích vojevůdců. Ale až jeho 37 slonů jej učinilo pro historii nesmrtelným.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejde spustit

01

Odpovědět

Tak jako dobry nejde to pustit

21

Odpovědět

To je vtip? Titulek videa je: "Jak přešli Hannibalovi sloni Alpy?" .. jediné informace, které jsou k této otázce relevantní je, že umí regulovat teplotu a že mají dobrý balanc.

Je tam zmíněn problém s potravou.. k řešení je zmíněno, že to byl určitě mistrovský logistický kousek. Co jedli, na kolik % to museli omezit, jak dlouho hladověli nic.. Problém s omrznutím části jako uši či chobot.. zase řešení chybí, obvazoval jim látkou tyto části? Chodili kratší úseky a v dolinách rozdělávali mohutné ohně? Kolik jich přežilo? Největší část videa se vztahuje k překonání řeky..

Navrhuji, aby se video jmenovalo jak se dostali pres reku! :D Vim, ze prekladatel neovlivni obsah videa, ale toto video me dle nazvu zajimalo a myslel jsem, ze bude zajimave, bohuzel zadna pridana hodnota

233

Odpovědět

Nikde nespomenuli, že 36 z tých slonov prechod cez Alpy neprežilo rovnako ako polovica jeho armády.

180

Odpovědět

Hele Polovina armády Lovců kostí, taky nepřežila přechod přes Skleněnou poušť. Jenze problem neni ze umreli problem je ze nekteri vubec prezili a votom to cele je.

91

Odpovědět

+ZafodJe to spíše o tom, že cesta přes Alpy byla dalšími dobyvateli také používána (od Germánů a Galů/Francouzů přes Habsburgy (nebo jejich spojenci)) k dobytí Říma/Itálie; takže Hannibal se stal populárním, protože jeho činy byly známy každému důstojníkovi evropské mocnosti.

30

Odpovědět

+ZafodVeď ako dobre, ale nech nehovoria, že prepravil cez Alpy 37 Slonov, keď v skutočnosti prepravil len jedného.

40

Odpovědět

Přechod přes Alpy přežila většina slonů. Podle výzkumů a dochovaných zbytků nalezených v tábořišti Kartáginců přešli přes průsmyk Col de Traversette. Zbytek slonů pak bojoval v bitvách s Římem, kde většina zemřela stejně jako v bažinách Apenin. Celkově válku s Římem přežil nakonec opravdu jen jediný slon.

11