Hobby LobbyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:4 867

Last Week Tonight si opět dává pauzu, proto jsme znovu sáhli do archivu epizod, které u nás přeloženy ještě nebyly. Tento úryvek pochází z 9. epizody 1. série, která měla premiéru 29. června 2014. Ačkoliv v něm nejde o zrovna nejaktuálnější spor, doufáme, že přesto rádi oceníte něco z Oliverových starších dílů se živým publikem namísto bílé deprimující prázdnoty.

Poznámky:
Antikoncepční příkaz je vládní regulace USA, která požaduje, aby zdravotní pojištění alespoň částečně krylo výdaje za antikoncepci.
Citizens United je americká konzervativní nezisková organizace.
Wendy's je řetězec amerických fastfoodových restaurací (název se dá přeložit jako U Wendy), podobně jako Burger King (pro pochopení vtipu ve videu je nutné vědět, že king znamená král).
Pan Burák neboli Mr. Peanut je reklamní postavička a logo firmy Planters, která se specializuje na oříšky.
GM je zkratka pro firmu General Motors.

Přepis titulků

Zítra má nastat poslední den aktuálního funkčního období Nejvyššího soudu. Poslední případy, které bude posuzovat, budou bazénová tyč vs. bazénová tyč a pusa vs. margarita. Ale než skončí, mají učinit dvě rozhodnutí, včetně tohoto. To největší, na které čekáme, je Hobby Lobby. Jde o napadení antikoncepčního příkazu ministerstva zdravotnictví. Ano, Hobby Lobby, přední americký zdroj třpytek a pohyblivých očiček, by se mohl brzy stát předním americkým zdrojem závažných právních precedentů.

Majitelé HL tvrdí, že antikoncepční příkaz Obamacare je ve sporu s jejich vírou. Což znamená, že se celý případ točí kolem jedné základní otázky. Může si podnik, zisková korporace, nárokovat svobodu náboženství? Mají ziskové korporace náboženská práva? Mají korporace náboženské svobody, nebo jenom fyzické osoby? Jsou korporace osoby schopné uplatňovat náboženská práva? Ne, nejsou. Je to všechno?

Jsme hotoví? Je konec? Mám pocit, že… Asi to není všechno. Protože díky rozhodnutí Citizens United, že korporace mají stejná práva na svobodu slova jako lidé, je nyní možné, že získají i náboženská práva, a pokud se tak stane, je jasné, která náboženství si vyberou. Einstein Bros.? Jasní židé. I když prodávají slaninu a mají otevřeno v sobotu, řekněme tedy spíše kulturní než praktikující židé.

Ben and Jerry's jsou jasní buddhisté. Ale ne moc velcí, protože jinak by prodávali příchuť cookies a nicota. A Taco Bell jsou nejspíš hinduisté, protože v tomhle není žádné hovězí. Ale v případě Hobby Lobby jsou jeho zakladatelé oddaní křesťané, rodina Greenova. A popravdě řečeno, jejich víra je dovedla k pár obdivuhodným věcem. Věříme v to, že život by se měl řídit principy popsanými v Písmu svatém. Toho se přirozeně držíme i při podnikání.

Firma platí plnou mzdu začínajícím zaměstnancům, o 90 % více, než je minimální mzda. Významnou část zisku také věnují celé řadě různých charit. To je skvělé. Ale moc bych se morálními zásadami vaší firmy nechlubil, jelikož velkou část vaší klientské základny tvoří prodejci na Etsy, kteří kupují vlákna na oteplouše, a teenageři, kteří kupují prvotřídní lepidlo na čuchání. Aha, Bobby, takže ty rád stavíš modely letadel?

Tak mi teď hned jedno postav! Nemůžeš, co, chlapče? Přivedeš matku do hrobu! Přivedeš ji do hrobu, Bobby! Ale jde o tohle. Ačkoliv se zdá, že jsou majitelé HL ohledně své víry upřímní, o jejich upřímnost nejde. Stejně jako o to nejde u druhé firmy, která je rovněž součástí rozhodnutí. Conestoga Wood, firma, která vyrábí kusy na skříně do kuchyně, patří rodině Hahnových z Pensylvánie.

Jsou to mennonité. Přesně tak. Kromě Hobby Lobby vládu žalují i mennonité. Nebo jak se jim podle mě říká, dietní amišové. Mennonité jsou pacifisté vyrábějící kuchyňské skříňky, kteří odmítají platit za něco, co může ukončit lidský život. Ale z tohoto pohledu já osobně odmítám platit za skříňky od mennonitů, protože Jason Bourne by jimi možná někoho mohl umlátit k smrti. Tyto firmy se přou o to, že jejich upřímné přesvědčení by jim mělo dovolit vyslovit veto vůči federálnímu zákonu.

Ale vláda není jídelní lístek, z kterého si můžete vybrat podle chuti. Daně jsou spíš jako neomezený salátový bufet. Nemůžete přijít a říct: Hele, vím, že to stojí 10,99, ale zaplatím jen 7,50, protože mám morální problém s řepou. Protože samozřejmě že máte. Je to hanba kořenové zeleniny!

Její mdlá chuť a slizká struktura jsou urážkou Pána. A pokud o tom přesvědčíte dostatek lidí, můžete uspořádat referendum, aby v bufetu už řepa nebyla. Ale do tý doby za tu řepu kurva budeš platit! Protože každý má svou vlastní verzi řepy. Nechci ze svých daní platit potraty. Nechci svými daněmi podporovat tuto izraelskou politiku. Nechci svými daněmi podporovat tuto mešitu.

Nechci, aby se z mých daní kupovaly nelegální drogy. Kreveta utíkající na běžeckém pásu. Možná se mé daně daly investovat lépe. Pam z Kansasu určitě nechce, aby její daně utráceli za to, za co je utrácí, hlavně za mexické prostitutky. Dobře, hele, chápu to s tou prostitucí, ale ty tlusté krevety potřebují pomoc. Myslíš, že se jim líbí, že jim říkají jumbo? V nitru pláčou. Pokud chcete, aby s vámi bylo zacházeno jako s lidmi, korporace, hádejte co.

Platit za věci, co se vám nelíbí, takové je být člověkem. Pokud chtějí být korporace lidé, měly by snášet všechno. Pro začátek by firmy měly mít průměrnou lidskou délku života. 79 let. 75 let, pokud sídlí v Mississippi. A ženské firmy? Vy budete vydělávat jen 83 centů na dolar. Promiň, Wendy, Burger King asi makal víc. A to jsou ty větší záležitosti.

K životu patří i drobné mrzutosti. Takže pane Buráku, užijte si hrozná improvizační představení svých přátel. A Starbucks, připrav se na to, až na tvůj kelímek napíšou Starburst. A GM, která uznala částečnou odpovědnost za smrt alespoň 13 lidí, mám pro tebe špatné zprávy. Lidé, co tohle udělají, si většinou neodnesou jen podělanou pokutu. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář