Koronavirus VILast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:8 066

Šestá epizoda populárního pořadu Last Week Tonight, věnovaná tématu koronaviru. Dnes se John Oliver zaměří na problematiku lékařských testů a příčiny jejich nedostatků.

Poznámky:
Timothée Chalamet – populární mladý herec, loni zazářil např. v hlavní roli filmu The King, nejvíce se proslavil asi svou rolí ve filmu Dej mi své jméno
Alex Jones – kontroverzní moderátor a konspirátor, stojící za známou stránkou InfoWars, John Oliver mu před časem věnoval epizodu svého pořadu
Jared Kushner – Trumpův poradce a manžel jeho dcery Ivanky
Neutrogena – známý výrobce kosmetiky
Spongebob – oblíbená animovaná postavička mořské houby, která bydlí v ananasovém domečku
Olive Garden – americký řetězec restaurací s italskou kuchyní
CDC – zkratka pro Centers for Disease Control and Prevention, tedy centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, hlavní zdravotnický institut v USA
Walgreens – americký řetězec lékáren
FDA – Food and Drug Administration, úřad pod ministerstvem zdravotnictví, zodpovědný za trh s potravinami a léky
American Idiot – hudební album skupiny Green Day z roku 2004
Chrissy Teigen – americká modelka a televizní hvězda
Hon za pokladem – volnější překlad pro hru Scavenger hunt, založenou na vyhledávání předmětů
Defense Production Act – zákon, kterému se Oliver podrobněji věnoval ve třetí koronavirové epizodě
Animal Crossing – zavedená herní série firmy Nintendo, nejnovější díl vyšel letos v březnu
V čase 19:23 se krátce objevuje Michael Osterholm, se kterým jsme v polovině března překládali zajímavý rozhovor o koronaviru

Tato epizoda Last Week Tonight měla premiéru 3. května 2020

Přepis titulků

Přejdeme k dnešnímu hlavnímu tématu, které se opět soustředí na koronavirus. Mezi viry je jako Timothée Chalamet, sotva jste se naučili jeho jméno a najednou byl kurva všude. Máme za sebou další drsný týden, všichni se zoufale chtějí dostat ven a zřejmě nejvíce ze všech Alex Jones, který přešel od vedení protestů před texaským kapitolem až k tomuto: Připouštím to. Snědl bych své sousedy, nenechal bych své děti zemřít.

Budu prostě upřímný, to je má superschopnost. Mám to spočítané a pár let to nebude nutné, protože mám zásoby jídla. Ale když se dívám na sousedy, říkám si: Zvládnu je pověsit, stáhnout a vykuchat? Víte co? Zvládnu to. Mé dcery nebudou hladovět. Snědl bych sousedy. Vidíte? Mou superschopností je upřímnost. Sežral bych vám prdele. Tady se děje spousta věcí. Zjevný je ten příslib žraní prdelí, ale i bez něj vyhrožuje, že svým dcerám dá jíst jejich sousedy.

To je samo o sobě dost divné, než si uvědomíte, že má také syna. Co bude s ním, Alexi? Proč on nemusí jíst lidské maso? A nakonec, Alex Jones plánuje v zoufalství zhltnout své sousedy s několikaletým předstihem, ale zároveň nosí hodinky za 8000 dolarů. Možná bych napřed zvážil jejich prodej, nebo třeba zasazení zeleniny, než bych se uchýlil ke kanibalismu. Situace je právě teď zoufalá, počet obětí koronaviru v USA je aktuálně přes 60 000.

To znamená, že během 3 měsíců virus zabil více Američanů než válka ve Vietnamu. Jde o opravdu chmurný milník. Právě proto je tak rozčilující vidět Jareda Kushnera a jeho výraz v duchu „víte, kdo je můj otec“, jak ve středu v podstatě vyhlásil vítězství nad virem: Federální vláda čelila výzvě, toto je příběh velkého úspěchu. Myslím si, že toto musí být řečeno. Myslím, že během června uvidíme návrat k běžnému životu a věřím, že kolem července se země opět pořádně roztočí.

Takže ona se opět pořádně roztočí, Jarede? Je zajímavé vidět někoho s kůží mimina, narozeného do škopku Neutrogeny, když mluví jako taťka ve středním věku, který se snaží sblížit se synem. Ale než začneme oslavovat Jaredův příběh „velkého úspěchu“ a vrátíme se k našemu roztáčení, nutně potřebujeme vyřešit, jak obnovit společnost bezpečně. Experti říkají, že je nutná jedna věc: Všichni ve zdravotnictví říkají testování, testování, testování.

Dobrá připomínka, Patricku. Spongebob by se neměl projíždět v kabrioletu s kloboukem a bez masky, dokud nezajistíme adekvátní testování. Že je absorpční, žlutý a porézní? Dvě z těchto tří věcí patří do rizikové skupiny, takže koukej zapadnout do svého ananasu, Spongebobe! Ale odborníci mají pravdu.

Při zvládání pandemie není téměř nic důležitějšího než rozsáhlé efektivní testování. Je to jediná šance pro sledování a zamezení šíření už v počátku. Bohužel je v této zemi od počátku alarmující nedostatek testů, navzdory prezidentovým prohlášením, že to není náš případ. Začátkem března dokonce řekl: „Kdokoli bude chtít otestovat, může dostat test.“ Tehdy to nebyla pravda a není to pravda ani nyní, jak už nejspíš víte z bezpočtu příběhů, jako je tento: Dawn Clements z Larga na Floridě je od pátku nemocná.

Její dcera si tím prošla před dvěma týdny. Má všechny symptomy, nemá chřipku a nemůže být otestována. Mám oslabenou imunitu a některé zdravotní potíže. Bydlím v A.L.F. a nevím, co mám za virus. Mám horečky a zahleněné průdušky. A nikdo nás zde nemůže otestovat.

Toto je příšerné. Žena, která má symptomy, oslabenou imunitu a bydlí v A.L.F., přesně to je typ lidí, který by měl být testován. Dodávám, že A.L.F. znamená domov s pečovatelskou službou, ne sitcom Alf z 80. let. Ovšem kdyby opravdu bydlela s Alfem, také by se měla nechat otestovat. Slyšel jsem zvěsti, že to celé začalo tím, že někdo snědl misku alfí polévky. A rozhodně v tom není sama, testování se stalo dostupnější až nedávno, měsíce po rozšíření tohoto viru.

Naše selhání v testování bylo nazváno „původním hříchem americké pandemie“. Kdybychom testováním zachytili případy v této zemi dříve, mohli jsme virus zvládnout skrze sledování kontaktů a cílené karantény. Ale to se nestalo, takže se virus rozšířil a donutil nás použít příkaz zůstat doma. Nedostatek testů je podstatou toho, jak jsme se ocitli v této situaci. A pravda je taková, že plošné testování je pro nás jedinou bezpečnou cestou.

Experti se neshodnou na množství testů, které potřebujeme k bezpečnému otevření, ale nejnižší odhady začínají na 500 000 testech denně. Jiní lidé říkají, že správným cílem by bylo 35 milionů denně. Ale v současnosti jich provádíme přibližně jen 200 000 denně. Takže se zatím ani neblížíme k nejníže stanovenému cíli. Berte to takto: Kdyby naším cílem byla italská večeře, momentálně trčíme v zácpě cestou do Olive Garden. Nejsme ani v půlce cesty na nejhorší místo, které splňuje zadání.

Jelikož nám nedostatky testů působí tak velké škody, tolik rozruchu a přitom stále nejsou dořešené, řekli jsme si, že je dnes vhodná doba ptát se, co se kurva stalo? K tomu se musíme podívat na dva hlavní druhy testů. Diagnostické testy, které vám řeknou, zda máte právě teď virus, a testy protilátek, které vám řeknou, zda jste ho měli dříve. Začněme u diagnostických testů. V nejběžnější podobě vypadají tak, že vám vrazí obří tyčinku do nosu a myslím si, že celý zážitek nejlépe popsala tato žena: Můj bože, právě mi vytáhli mozek skrze nosní dírku.

Cítím chuť krve. Ta žena mi vytáhla z hlavy mou duši. Chytila mě za zátylek. Jako bychom byli milenci, ale místo polibku mi nabodla mozek. Jo, zní to dost nepříjemně.

Tedy pokud vám nevytahuje mozek nosem Adam Driver. Vytáhni mi srdce uchem, ty masitý dube! Nabodni mi mozek, ty nepřípustná zrůdo. Diagnostické testy jsou klíčové, obzvláště na začátku pandemie. Spojené státy se bohužel od počátku dopouštěly závažných chyb. V půlce ledna, tedy krátce po objevení viru, Světová zdravotnická organizace doporučila protokol diagnostických testů. Místo jeho dodržování se CDC rozhodlo vyvinout vlastní, komplikovanější test.

To by nemusel být špatný nápad, bohužel se ale rozhodli vyrábět i vlastní testovací sady. Když se tyto sady na začátku února začaly rozvážet, ukázalo se, že v důsledku kontaminace během výroby nefungovaly testy správně. Už to samo bylo špatné, ale ještě horší bylo to, že CDC trvalo celé týdny zajistit řešení, se kterým by byly použitelné. A ztrácet dny během pandemie, při které se virus šíří exponenciálně, je obří problém.

Ztratit celý měsíc je absolutní katastrofa. Frustrující je to, že některé soukromé laboratoře byly ochotné zasáhnout a vyvinout vlastní testy, ale v průběhu února byly zpomaleny tímto byrokratickým kličkováním: Potřebovali rozeslat jeden formulář po celé zemi, než ho vůbec sami viděli. Nešlo ho poslat elektronicky? Šlo, ale nesměli ho vidět před poštou.

Až později změnili regulaci. Takže v období od začátku února až do 26. února neměli žádné testy, byli naprosto slepí. - To muselo být neskutečně frustrující. - Bylo to frustrující. Jo, to se vsadím. Ve skutečnosti mu FDA navrhla, aby zaslal vytištěnou kopii průvodky a CD nebo flashdisk s elektronickou kopií. Kde byste vůbec sehnali prázdné CD? Ve Walgreens někdy před 20 lety?

Vážně v FDA očekávají, že lidé přepálí svá CD na cesty autem? Leda hovno, FDA! Ten mix je naprostá klasika. Jsou tam všechny songy z American Idiot v pořadí, jaké měly na albu. Ale jsou lepší, protože byly staženy zdarma. I když tento požadavek rychle zmizel, šlo jen o jeden z mnoha logistických a byrokratických problémů, které vše zpomalovaly v té nejhorší možné době. Protáhlo se to až do konce února, než v FDA udělali něco, o co žadonily soukromé laboratoře.

Umožnili laboratořím vyvíjet a používat vlastní testy bez čekání na schválení, ale tou dobou už uplynul celý měsíc. Neskutečné je to, že jsme v naší zemi za celou tuto dobu otestovali pouze 472 lidí. Dohromady. To je vše. I když jsme později zjistili, že se virus rozšířil v několika velkých městech. V kontrastu se můžeme podívat na stejnou dobu v Jižní Koreji, která má zhruba šestinu naší populace a dokončila 55 000 testů.

Ani v průběhu března ministr zdravotnictví Alex Azar nepůsobil příliš znepokojený tímto rozdílem. Podívejte se na jeho odpověď: Má otázka zní, proč Jižní Korea dokázala za týden to, co je pro Spojené státy takový problém? Není to o schopnosti, je to o tom, co potřebovali. Zažili okamžitý výbušný rozpuk a hromadění, měli se stát jedním ze světových epicenter.

U nás je to jiné. Jo, my nejsme Jižní Korea. Jižní Korea otestovala řadu lidí na koronavirus a našla spoustu lidí s koronavirem. My jsme na koronavirus netestovali téměř nikoho a téměř nikoho s virem jsme nenašli. Podle našich nejlepších informací šlo o zcela jinou situaci, i když naše nejlepší informace jsou v podstatě žádné informace.

Americká odezva se až příliš dlouho vyznačovala arogantním přesvědčením, že koronavirus z nějakého důvodu nikdy nedorazí do Ameriky. Nejspíš proto, že by si to prostě nedovolil. Nyní bohužel žijeme v důsledcích těchto prvotních selhání. Vlastní pomalostí jsme se ocitli uprostřed vážného celosvětového nedostatku klíčových komponentů pro testy. Poslechněte si stejného vědce, jak vysvětluje, čím musel projít, aby získal potřebnou výbavu od výrobce testů, firmy Roche.

Jedna z nejhůře sehnatelných věcí? Jednorázové plastové špičky, které obsahují chemikálie pro vzorky. Tohle je ta věc, kterou sháníme. Tweetovali jsme na Roche i do celého světa, abychom je získali. Bylo to něco na způsob: „Máme poslední balení.“ A do prdele! Klíčové laboratorní vybavení byste neměli shánět přes Twitter.

Nejenže by k tomu měl fungovat lepší proces, ale také k tomu nemá Twitter vůbec sloužit. Všichni víme, že Twitter je přesně na tři věci: Vačice každou hodinu, Chrissy Teigen a oficiální účet pro hovězí. Pokud ho nesledujete, rozhodně byste měli, můžete tam najít tweety jako „dobrá práce, hovězí“. Tedy hovězí, které tweetem povzbuzuje hovězí, o takovou úroveň sebelásky by se nás mělo snažit více.

Také můžete najít tweet ze dne matek: „Maminkám, které nás hlídají, krmí a starají se, přejeme vám #StastnyDenMatek.“ S obrázkem kravičky a telátka, ze kterých se jednou nejspíš stane hovězí. A jsem si jistý, že k tomu stejný účet tweetne „dobrá práce, hovězí“. Nejde zde jen o laboratorní vybavení, ale i o chemická činidla k provádění testů nebo tyčinky k napichování mozků, které potřebují specifickou výrobu.

Něco, čím se náš prezident zdá být absolutně fascinován: Je to tyčinka. Vypadá nevinně, nic komplikovaného. Nepřipomíná vám něco? Připomíná vám toto, že? Jedna tyčinka, jedna vatička. Ve skutečnosti se liší. Vlastně je dost sofistikovaná.

Ale jsou si podobné, toto je tyčinka. Jo, toto je tyčinka. Očividně. Zákulisní příběh toho, jak se rozhodl osobně přinést vatičku na brífink, aby ji všem hrdě ukázal, je až bolestivě jasný: Někdo mu ukázal dlouhou tyčinku. On řekl: „Není to vatička?“ Oni: „Ne, jsou jiné.“ On: „Vypadají stejně.“ Oni: „Ale nejsou.“ On: „Jsou dlouhé, štíhlé a bílé jako moje přítelkyně.“ Oni: „To se vám povedlo.“ On: „Takže o co jde?“ Oni: „Nejsou stejné.“ On: „Jsou dlouhé, štíhlé a bílé jako moje přítelkyně.“ Oni: „Zase dobré, pane prezidente.“ On: „Tak o co jde?“ Oni: „Toto je vatička.“ On: „Ta je menší.

Jako moje přítelkyně, když byly ještě děti.“ Oni: „Přesně!“ On: „To musím říct Americe!“ A také to udělal. Ale mnohem důležitější je to, že se tyčinky a podobné věci celé měsíce obtížně sháněly. A řada guvernérů vyjádřila znepokojení, protože federální vláda nezakročila, aby pomohla se zásobováním: Jsou zde nedostatky tyčinek, které nelze sehnat nikde v Americe.

Bez nich nejde testovat. Potřebujeme pomoc federální vlády ohledně tyčinek a činidel. Bojovali jsme o testování. Není to jednoduchý test. Věřte tomu nebo ne, nemáme ani dost tyčinek. K provádění testů potřebujete vybavení. Potřebujete tyčinky, potřebujete nádobky. A to vše potřebujete v rozsahu, jaký momentálně neexistuje.

Jo, je to dost přímočaré. K řádným testům potřebujete řádné vybavení. Proto upřednostníte doktora s teploměrem před tím, který si myslí, že má vrozený dar k odhadování lidské teploty. V reakci na tyto obavy Trump prohlásil, že problémy, které řeší tito guvernéři, jednoduše neexistují. Jsme v pohodě, dají se sehnat snadno. Ta činidla i tyčinky lze sehnat vážně snadno.

Pane prezidente, řekl jste, že tyčinky lze sehnat, ale státní nemocnice říkají, že jde o nedostatkové zboží už déle než měsíc. Brzy jich dorazí miliony, objednali jsme jich spoustu a guvernéři o nich moc nevědí, ale brzy je najdou. Brzy je najdou? Toto jsou klíčové lékařské zásoby uprostřed pandemie, ne posraný Hon za pokladem!

„Tyčinky najdeš tam, kde představivost tě unáší. V každém patře mém stránky se hromadí.“ Představivost a hromada stránek. Knihovnička! Tyčinky z národní testovací sady jsou v knihovničce! Zvládl jsem to! Moment, proč je z toho posraná hra? Trump nakonec uplatnil Defense Production Act k navýšení výroby tyčinek, ale udělal to pozdě a opakuji, že načasování zde znamená vše. Příběh diagnostických testů je od počátku o našich chybách a plýtvání časem na jejich napravování.

Testy byly výrazně přerozdělovány a dostávaly se jen k lidem, kteří splňovali přísná kritéria. Proto je opravdu frustrující, že tento týden řekl Jared Kushner během svého vítězného kolečka toto: Někdo se mě ptal, proč to tak trvalo. Řekl jsem, že by se měl podívat, jak rychle jsme to zvládli. Je to vážně mimořádné.

Ne, to kurva není, Jarede! Potřebovat měsíce na něco, co v jiných zemích trvalo týdny, není mimořádné. Mimořádné je jen to, že největší ksicht na ránu v celé Americe vypadá, že se ho lidská ruka nikdy nedotkla. On snad pohlcuje pěsti jako nějaká mísa se smetanou? Jak to děláš, ty průsvitný sociopate? Selhání v diagnostických testech nás dovedla do současné situace, kde stále nevíme, kolik lidí v naší zemi má nebo už mělo koronavirus.

Možná jste si i sami říkali: „Počkat, neměl jsem to na začátku roku? Kašlal jsem a cítil jsem se nemocný, nebylo to ono?“ Toto nás přivádí k testům protilátek. Ty zjišťují, zda tělo vytváří protilátky pro boj s koronavirem. Zjistit, zda lidé mají protilátky, vážně pomáhá představitelům zdravotnictví. Získávají tím lepší povědomí o pohybu viru a počtu zotavených lidí. Ale na úrovni jednotlivců musíte o protilátkách hovořit velmi opatrně.

Až příliš často se objevuje zkratka „Pokud máte protilátky, jste imunní.“ Přesně to zde dělá guvernér Cuomo: To by znamenalo, že už nejste nakažlivý a nemůžete chytit virus, protože máte ve svém systému protilátky. To znamená, že můžete zpět do práce, můžete do školy, můžete cokoliv. Můžu dělat cokoliv? To zní skvěle, guvernére.

Vážně bych uvítal možnost čelit svým panickým atakám venku. Občas chcete, aby vás stěny svíraly pouze obrazně. A to je v pořádku. Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby přítomnost protilátek znamenala, že jste proti nakažení imunní. A je slušná šance, že to tak opravdu je, ale to zatím nevíme. Jelikož je Covid-19 nový, stále přesně nevíme, jaká úroveň protilátek je nutná k hypotetické imunitě, jak silná tato imunita bude a jak dlouho může vydržet.

A musí se uznat, že se Anthony Fauci snaží na toto neustále poukazovat: S jistotou nevíme, co znamená koncentrace protilátek. Je zde předpoklad, opodstatněný předpoklad, kdy přítomnost protilátek znamená, že jste chráněni proti opětovné infekci. Ale u tohoto konkrétního viru to nebylo prokázáno. Jo. Když je něco nejspíš pravda, neznamená to, že s tím můžete automaticky počítat.

Byl Covid-19 vytvořen a vypuštěn Nintendem jako součást plánu k zvýšení prodejů Animal Crossing u nových hráčů? S jistotou to nevíme, že? Všichni si to myslíme, ale nemůžeme to říct s jistotou. Zatím. Takže testy protilátek mohou nyní znamenat výrazně méně, než si lidé pochopitelně přejí. A to za předpokladu, že jsou vůbec přesné.

Což v tomto případě nemusí platit. Ačkoli v FDA příliš zpomalili posun v diagnostických testech, s testy protilátek to naopak významně přehnali. V podstatě dali zelenou výrobě testů bez téměř žádného dozoru. Výsledkem je dnes přes 150 druhů na trhu, mezi kterými nebyl ani jeden schválen FDA. Pouze 10 druhů má alespoň FDA autorizaci, což neznamená téměř nic, jen pár vyplněných formulářů. Vědci, kteří testy kontrolovali, sice objevili několik spolehlivých, ale spousty, spousty a spousty dalších nejsou spolehlivé vůbec.

Testy jsou dnes jako divoký západ. FDA zcela vzdala svou zodpovědnost za dohled nad testy, které máme na trhu. Řada z nich je naprosto katastrofální. Pokud byste nyní šli v Americe na test protilátek, většina testů by byla falešně pozitivní. Zamyslete se nad tím, co právě řekl. Spousta testů je na nic a více než polovina pozitivních testů by byla chybná.

V tom případě můžou lidé rovnou chodit ke stánku „hádej svou úroveň protilátek“. Tady Jim vás za pouhých 5 babek odhadne. Když se zmýlí, což stejně nezjistíte, alespoň dostanete vycpanou žirafu. A jsme tady, celé měsíce v krizi, zoufale potřebujeme více testů na diagnostiku i protilátky, přesto ale nemáme jasně koordinovanou strategii, jak toho nejlépe dosáhnout.

Nejenže náš prezident opakovaně lhal o dostupnosti testů, on v tom stále pokračuje. Právě teď říká, že naše testovací kapacita stačí k znovuotevření země, ale vzpomeňte si, podle expertů to tak není. Provádíme zhruba 200 000 testů denně, ale potřebujeme jich spíše miliony. Přesto v úterý trval prezident na tom, že už tam skoro jsme: Odborníci ze zdravotnictví řekli, že USA potřebují 5 milionů testů denně k bezpečnému otevření země v červnu.

Včera jste odhalil plán, že testování navýšíme, ale ne o tolik. Proč ne a můžeme se tam dostat? Hodnoty navýšíme, a to ještě výrazněji. V blízké budoucnosti. Takže věříte, že dokážete překonat 5 milionů testů denně? Tam se dostaneme už brzy. Když se podíváte na čísla, můžeme být už velmi blízko. Jde o to, že nejsme velmi blízko. Popravdě nejsme vůbec blízko.

Jde o lež, u které je okamžitě přistižen. Je to jako prohlašovat, že máte 25 cm dlouhý penis, než si sundáte trenky. Ok, rozhodně jde o působivé tvrzení. Ale pokud lžete, budu vážně zklamaný a trochu naštvaný tím, že si toho podle vás ani nevšimnu. Ještě téhož dne řekl Trumpův zástupce ministra zdravotnictví reportérům: „Na této planetě ani žádné jiné neexistuje absolutně žádný způsob, jak bychom mohli testovat 20 milionů lidí, nebo jen 5 milionů lidí denně.“ Podívejte, určitý zmatek je nevyhnutelný, když se světem začne šířit nová nemoc.

Není to tak, že by toto rozsáhlé testování bylo něco snadného. Ale znovu a znovu lidé ve vedení selhávají v přípravě na nejhorší scénáře a své chyby napravují pomalu. To vše znamená, že i v květnu hrajeme na slepou bábu uprostřed pandemie. Což znamená, že tisíce a tisíce lidí umírají na něco, čemu šlo předejít. Jestli je toto „příběh velkého úspěchu“, pak je to úspěch posraného koronaviru. Potřebujeme navýšit testování, masivně a ihned. Pokud se chceme vrátit do světa, na který jsme zvyklí, toho se sportem, restauracemi, objímáním a rušením večírků kvůli dešti, ne kvůli hrozbě smrti, testování je způsob, jak toho dosáhnout.

A toto je zpráva, která by měla sjednotit všechny v této zemi. Od lidí doma, kteří se bojí o svůj život, přes lidi, kteří protestují proti příliš velké ceně sociálního distancování, až po Alexe Jonese, který chystá grilování sousedů. Všichni bychom si mohli poslechnout radu jedné z našich největších hvězd: Ten vážně předběhl svou dobu.

A nyní konec. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prosím na youtube už je pokračování "Koronavirus VII", bude brzy překlad ? :-)

00

Odpovědět

Zdravím! Taková maličkost...když jsem bez druhýho monitoru a hodim si vás na jednu polovinu, překryje se mi video tím seznamem po pravý straně...nedalo by se s tím něco udělat? Jinak díky za vaši práci! Nejlepší stránka na českým internetu. ;)

20

Odpovědět

Můžu se zeptat co je zač Adam Driver ? Prakticky v každém videu se o něm zmíní a nějak mě uniká pointa díky za odpověď.

23

Odpovědět

Je to predevsim jeho smysl humoru. Pointa je sam humor jako takovy

20

Odpovědět

Jasný, Trump je idiot, nikdy jsem s ním asi v ničem nesouhlasil, ale mé srdíčko opravdu zaplesalo, když v rámci jeho kašlání na nějakou politickou korekci na plnou hubu obvinil Čínu a nepokrytecky označil virus za "čínskou chřipku". Dál velmi zastávám jeho odříznutí WHO od financí, ačkoliv to může být i kontraproduktivní, ale alespoň nějaká spravedlnost v rámci možností. I když je asi jasné, že s Čínou už se toho moc udělat nedá, možná jen díky celosvětové nenávisti tohoto státu, by se přes oboustrannou ekonomickou ztrátu podařilo ji vyřadit ze hry, měl by být celosvětově uznán za hlavního viníka pandemie. Jako druhé by mělo být hnáno před spravedlnost WHO, které ve mně vzbudilo negativní emoce o to více, protože přecejen narozdíl od Číny jsou mezinárodní organizace a tak by to od nich nikdo nečekal.

199

Odpovědět

Jenže ten blb se WHO jen mstí, a to jen za to jak sám uvedl "že se jej nesnažili více přesvědčit, že covid-19 představuje vážný problém" aby teď před celou zemí nemusel vypadat jako idiot, protože ji od počátku bagatelizoval. Čili je na WHO naštvaný za to že se málo snažila vyvézt ho z jeho omylu. Pecka že ? To už má smysl odříznout ji od financí, jak si něco takového mohli dovolit.

102

Odpovědět

Trump je teď z vlastní blbosti, která ho očividně nejen dostihla ale i předehnala tak zmatený, že dělá prostě to co egoistický zoufalý parchant dělá vždy. Hledá si a našel obětního beránka, na kterého to všechno hodí a odpoutá pozornost od své vlastní neschopnosti - tím má být prostě WHO, nežerte mu to tak snadno.

70

Odpovědět

+VendulasSouhlasím jistě s vámi oběma, že je Trump neschopný idiot, co v rámci jeho politiky "alfa silného vůdce" kolem sebe jen prská a ukazuje na jiné místo toho, aby přijal odpovědnost anebo měl schopnosti něco vyřešit ...ale přesně takto to ve světě dneska bohužel funguje (a asi i vždycky fungovalo), "silní" vůdci a populisti mají u hloupé společenské většiny vždy největší oblibu. S čím už však nesouhlasím je fakt, že WHO za nic nemůže ... kritizovat dříve přijatá opatření, bagatelizovat vzniklou situaci, ukazovat na ostatní státy, že jsou rasisti, útočit na Thaiwan, který jako jedna z mála zemí úspěšně krizi zvládla a přicmrndávat tak odporné zemi jako je Čína v šíření pandemie se dá podle mě bez větší nadsázky považovat za světozradu.

42

Odpovědět

krajiny by mali žalovať činu že to zo začiatku neriešili a ojebovali

88

Odpovědět

K čemu by to bylo? i když by Čína prohrála, tak jí to bude úplně jedno. Čína má ve světě nezastupitelný postavení a s nějakou žalobou si vytře zadek. Na Rusko, KLDR nebo Irán můžeš uvalit sankce, ale na Čínu? Tam nezmůžeš nic.

66

Odpovědět

+šlomomohli by zaplatiť za škody, jak nemci po druhej svetovej

46

Odpovědět

+men0Ty si to nějak nepochopil. Kdo je donutí to zaplatit? Proč by to dělali? Co by se stalo když by nezaplatili? Vynucováním bys docílil jen vlastního krachu nebo války.

95

Odpovědět

+šlomokeby nezaplatili tak by zaviedli sankcie na ich firmy alebo cla alebo zaplatili firmám aby presunuli výrobu preč z činy jak to urobilo japonsko, spôsob sa nájde jak by to vymáhali, čo myslis že čina je boh čo može všetko a nikto jej nič nezabráni?..

33

Odpovědět

+men0Jop, přesně to si myslím.

42

Odpovědět

+men0Primitivny rezim, ktory uz desatrocia potlacuje ludsku slobodu, slobodu slova a pouziva voci ludu nasilie a tanky. Tam jednoducho nefunguje racionalita a rozum. Aka bude ich reakcia, ked na nich zacne cely svet po krize kydat a davat im to cele za vinu ? Kto vie teraz vylucit, ci nezacnu byt ofenzivni a agresivni...

32

Odpovědět

+šlomoNesouhlasím, čína je přece z převážné části závislá na exportu, jinými slovy západní svět čínu doslova živí s každou jednou zakoupenou tretkou která se tam vyrobí a případné sankce by měly obrovskou účinnost, mnohem vyšší než třeba u ruska kde ta závislost ekonomiky na čistém exportu není tak jednoznačná.

21

Odpovědět

+šlomoRusko čelí sankcím které je dodnes velmi citelně bolí - podle mne by měly být ještě přísnější ale tady holt západ nechce ohrozit kritické věci jako třeba kosmický program kde je závislost na ruské technologii a jejich účast pří údržbě vesmírné stanice ISS stále ještě kriticky nutná. Něco jiného je, že každý ruský politik vždy ochotně obětuje prosperitu a blahobyt svých občanů před pádem své vlastní moci :-) takže raději jen předstírají že jsou v pohodě a přitom všemožně tlačí na zrušení sankcí, které jsou pro ně velkou krvácející ránou.

21

Odpovědět

Tyhle vyhružky žalobou lol ... skončí to uplně stejně jako anexe Krymu Ruskem. Celý svět to odsoudí a život půjde dál.

22

Odpovědět

... ludia co sa tam fakt snazia nieco zmenit k lepsiemu musia mat trpezlivost a nervy fakt z ocele

120

Odpovědět

Tamnějších demokratů je mi skutečně líto Musí to být opravdu o nervy. Trumpova administrativa je to čemu u nás říkáme Kocourkov a vláda nepředstavitelné idiocie.

50

Odpovědět

Nejsmutnější na tom je, že vláda Donalda Trumpa bohužel nejen že nedělá zdaleka dost pro boj s pandemií, ale dokonce háže klacky pod nohy těm, kteří se s ní bojovat snaží a kteří jsou (nejen) pro USA v této situaci důležití.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/usa-pozastavi-financovani-svetove-zdravotnicke-organizace/1879468

617

Odpovědět

WHO na začátku pandemie tvrdila, že roušky jsou zbytečné, pak svoje tvrzení změnila na pravý opak. Dokonalé od profesionálů, kteří to mají jako jediný úkol. Bagatelizovala informace z Taiwanu o viru a kryla Čínu zatajováním informací. Zastávat WHO se může jen idiot. Ta organizace má na svědomí mrtvé.

115

Odpovědět

+SlashA musí to bejt 100% pravda, protože jsem to čet na fejsbůku i novinkách!!!

48

Odpovědět

+BullOverIba doplním, že čínske komunistické vedenie má vplyv na viac svetových organizácii, jak who, tak aj wto, atď.
To, že usa prestalo financovať who lebo je očividne nekompetentné a má šéfa, u ktorého je dokázané paktovanie s čínou, bol určite dobrý krok.
V tomto dnešnom článku je možné ohľadom témy covidu a Číny načítať trochu viac.
https://www.aktuality.sk/clanok/789147/koronavirus-covid19-new-york-times-rozhovor/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=clanok1&utm_campaign=HP-azet-new

53

Odpovědět

+CovidAno, Čína má vliv prakticky na všechno... je to prostě největší ekonomika na světě.
Netvrdim, že WHO je úžasná, každej dělá chyby, ale nehledě na to, jak to zvládla/nezvládla WHO, tenhle fail v USA rozhodně nezavinila - všechny státy měly od WHO stejný informace... většina států to zvládla daleko líp než USA a Trump stejně neustále prohlašuje, jakej je to úspěch. Stačí se podívat na ty jeho tiskový konference a zjistíš, že je prostě úplně mimo. Furt tvrdí, jak to má pod kontrolou, že bude max. XYZ mrtvých v USA (číslo XYZ už asi 10x zvyšoval), že je všude dostatek testů, ventilátorů i ochraných pomůcek... Když mu přímo zdravotní sestra řekla, že měli nedostatek pomůcek, tak jen odvědil "já slyšel něco jinýho, pomůcek je dost" a už se s ní nebavil. A místo aby poslouchal odborníky, tak jen navrhuje úplný nesmysly (léčení světlem a dezinfekcí je jen špička ledovce).

51

Odpovědět

+SlashNarozdíl od trumpa, který ale svou chybu NIKDY nepřízná, tak WHO chybu přiznat umělo a taky připustili pozitivní vliv nošení roušek, jen připoměli že tento materiál by měl být primárně dostupný zdravotníkům a lidem kteří se ve větší míře setkávají s potenciálními přenašeči viru. Což je narozdíl od spousty Trumpových výroků logické a pravda.

10

Odpovědět

vcera som cital clanok o cinskej propagande, na cs scene, tu vidim aj dokaz

08

Odpovědět

Jsem zklamán, nebylo savo :-)

75