Symfonie vědy: Tajemství hvězd

Thumbnail play icon
47 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:4 949

Jedna z nejznámějších Einsteinových teorií popisuje, jak se energie mění na hmotnost a obráceně. Spousta lidí si myslí, že mu tato teorie získala Nobelovu cenu za fyziku, ale není tomu tak. Nejprestižnění ocenění za přínos vědě získal za objev fotoelektrického jevu v roce 1922. Notoricky známá rovince E=mc² měla zásadní význam při vývoji jaderných zbraní. Vysvětluje nám také, jak je možný „život” hvězd, ale na to už se podívejte v následujícím hudebním videu: 

Přepis titulků

Máte rádi záhadné příběhy? Jeden takový pro vás máme. Je jím koncept relativity. Ten podivný a fantastický vztah mezi časem, vzdáleností a hmotností. Myslím si, že než skončíme, budete souhlasit, že pravda je podivnější než ta nejpodivnější fikce. Proč hvězdy září? Proč se galaxie rozsvěcují?

E=mc² To je ten pohon, který rozsvěcuje hvězdy. Energie se mění na hmotu. E=mc² To je to tajemství hvězd. To je to tajemství hvězd. Teď poslouchejte pozorně. Čím rychleji se pohybujete, tím těžšíjste.

Energie pohybu se mění na m, vaši hmotnost. Energie pohybu. Energie rovná se hmotnost krát rychlost světla na druhou. Obrovské množství energie v malém množství hmoty. Světlo cestuje stejnou rychlostí bez ohledu na to, jak ho vnímáte. Bez ohledu na to, jak se relativně k vám pohybuji, světlo cestuje stejnou rychlostí. Nezáleží na tom, kdo provádí měření, a nezáleží na směru, kterým se pohybujete. Rychlost světla je pořád stejná.

Nezáleží jakým směrem ani jak rychle. Když se pohybujete rychleji, čas se zpomaluje. Všechno se zpomaluje. Čas se zpomaluje, když se pohybujete. Čas ubíhá jiným tempem. Hodiny běží pomaleji. Je to velkolepý posun v tom, jak nahlížíme na svět. Ta krása, ta majestátnost, ta síla vesmíru v jedné rovnici. E=mc² To je ten pohon, který rozsvěcuje hvězdy.

Energie se mění na hmotu. E=mc² To je to tajemství hvězd. Je to nádherný kousek vědy. Je to nádherná a elegantní teorie. Je to nádherný kousek vědy. Planeta, jako je Země, se drží na oběžné dráze, protože opisuje křivky v prostoru způsobené přítomností Slunce.

Čas a prostor jsou hvězdami a planetami ohnuty. Jak se věci tímto zakřiveným prostorem pohybují, ohýbají se. Tohle všechno je znázorněním faktu, že čas a prostor jsou vzájemně propojeny. Jak se pohybujete ohnutým a zakřiveným prostorem a časem, jako byste cítili nějakou sílu. Jak se pohybujete ohnutým a zakřiveným prostorem a časem, jako byste cítili nějakou sílu.

Tou silou je gravitace. Ta krása, ta majestátnost, ta síla vesmíru v jedné rovnici. E=mc² To je ten pohon, který rozsvěcuje hvězdy. Energie se mění na hmotu. E=mc² To je to tajemství hvězd. To je to tajemství hvězd.

To je to tajemství hvězd. To je to tajemství hvězd. To je to tajemství hvězd.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Téma dobré, zpracování děsivé, odpudivé až disgusting :-(

10

Odpovědět

Nikoli za objev fotoelektrického jevu, neboť ten byl znám již dlouho, ale za VYSVĚTLENÍ fotoelektrického jevu :)

30

Odpovědět

81 hodnoceni a ma to 45%.. ja dam pul hvezdy, tzn by se to melo snizit o 1% minimalne.. a nic. Tady je videt jak je tenhle portal zkorumpovanej

13

Odpovědět

Ne, hodnocení by se MOHLO snížit, a to MAXIMÁLNĚ o jedno procento. To, že neumíš počítat, není problém tohoto portálu.

50

Odpovědět

Škoda, že je většina těch co nevidí zajímavý nápad jak přiblížit vědu dětem. V tomto videu nejde o vědeckou přesnost ani o uměleckou hodnotu, ale o originální prezentaci suchých faktů... Že to má autotune? No jasně, vždyť to je účel. Že to kurví originální "inteligentní" videa? No nekurví. To byste mohli říct i koláži, že kurví původní obrazy... Mimo jiné E=mc^2 je >>speciální

41

Odpovědět

mě to přijde jako dobrá písnička... zabubnoval jsem si do rytmu :D a navíc je tam ten nejlepší herec ze Zoolander 2........ Neil deGrasse Tyson :D

01

Odpovědět

Nerozumiem, fakt nerozumiem preco naucne inteligentne videa kurvia tymito dementnymi songmi a zvukmi

122

Odpovědět

Kdyby to bylo bez hudby a bez autotune, čistě jako dokument, zcela určitě by to dostalo vyšší hodnocení. :)

202