Tom Hiddleston o Lokim

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:14 105

Charismatický představitel Lokiho se v rozhovoru pro BBC One rozpovídal o uplynulých deseti letech, které strávil v roli Thorova lstivého bratra. Tom Hiddleston nám v tomto dvanáctiminutovém videu prozradí například to, o jakou roli se v Thorovi původně ucházel, jak probíhalo seznamování s Chrisem Hemsworthem nebo jaké problémy byly s jeho kostýmem. A v neposlední řadě nám umožní i náhled do zákulisí natáčení a zhlédneme několik nepovedených scén.

Poznámky ohledně ve videu zmíněných jmen:
Kenneth Branagh je britský herec a režisér Thora. 
Kevin Feige je americký filmový producent, který produkoval většinu filmů od Marvelu. 
Joss Whedon režíroval Avengers Avengers: Age of Ultron.
Taika Waititi je režisérem filmu Thor: Ragnarok.
 

Přepis titulků

Tome, je to tady. Jsi Loki. Jak se to sakra stalo? Je to ta nejnepravděpodobnější, nejzvláštnější a snad i nejnevhodnější věc. Jak se to stalo? Pojďme do hloubky. Poslouchám. - Musíme jít! - Jdeme! Kleknout!

Uvidíme se v pekle, zrůdo. Ahoj. STÁT SE... LOKIM Překvápko! Hrál jsem v divadle s Kennethem Branaghem v Čechovově hře Ivanov. Během uvádění hry mi řekl, že bude režírovat Thora. V té hře jsem ztvárnil domýšlivého mladého doktora podobného tomu, jak teď vypadám.

A jako vtip jsem během přestávky vyběhl nahoru, zvedl jsem prázdný chladič vody a předstíral, že je to Thorovo kladivo. Byl to špatný vtip. A možná už to byly zárodky uličnictví. Následující jaro jsem byl v Los Angeles a chodil po různých konkurzech a jedním z nich byl Thor. Zrovna obsazovali hlavní roli. Všichni věděli, že chci hrát Thora. Pak se Kevin Feige zeptal: "A co Loki?"

A já na to: "To je skvělý!" Věděl jsem, že to bude úžasná role. Vždycky jsme na Lokiho sázeli. Věřili jsme v něj. Kdyby ho Tom takhle pro diváky neztvárnil, nic by z toho nebylo. A najednou je rok 2018 a já nějak nevím, jak je to možné. - A pak začala "Loki mánie". - Jo. Vypadáte skvěle. Ještě jednou jim zatleskejme. Tvoje postava oslovila tolik lidí. Možná jsi to čekal, - ale prostě to vypuklo.

- Ne... Existují trička, plakáty, nekonečné příspěvky na Tumblru. Jaké to je? Vrcholem toho všeho byl Comic Con v roce 2013. Hlavně teda Kevin Feige, musím mu uznat největší zásluhy. Říkal, že nikdo na panel nepřijde, a všichni začali bučet. Právě dokončujeme film, který se jmenuje Thor: Temný svět... Pak vypnuli světla a všichni mysleli, že je technický výpadek. A přišel jsem já. Lidstvo! Koukni, jak hluboko jsi kleslo!

Přišel jsem tam a dav úplně šílel. - A věděl jsi to. - Jo. - Takový je. - Jo. Bylo to trochu překvapení, ale hlavně mi připadalo divné to udělat. Jsem Loki. - A pak ta hrozná řeč. - ...z Asgardu. - A bylo to šílené. - A jsem pověřen vznešeným posláním. Bylo to...

ulítlý. - Řekněte moje jméno! - Loki! Myslím si, že je zajímavé, že přímo jako on nevypadám. Je to trochu úleva, že nejsem úplně jako on. - Ta věc s rohy na ulici. - Nenosím je na ulici. Takže když se se mnou lidi setkají, překvapí je má zdrcující obyčejnost. - Já jsem bůh, ty hloupé stvoření. - Ano, to jsi. - Tome, ahoj! - A uvědomil jsem si, že vůbec nic nepřipomíná něco božského nebo archetypálního.

- Jsem jako... - Ahoj! Přerostlý zrzek z Wimbledonu. Líbí se mi představa, že tě lidi uvidí a řeknou: "Bože, Tom!" - A pak: "Aha, to je Tom." - Jo. "Aha, to je Tom." To je škoda. Čekal jsem, že tu bude Loki. Byl jsem všude možně po světě. Všichni Lokiho znají. To mi otevřelo oči. Kdybych byl někdy přijel na opuštěné, málo obydlené místo, stejně by někdo řekl: "Ahoj, Loki".

A já bych asi řekl: "Nazdar...". Jak jsi reagoval během zkoušky kostýmů, když ti řekli: "Tady máte korunu a kopí." Nedivil ses trošku? Bylo to ohromně zajímavé. Pamatuju si, že bylo hodně zkoušek kostýmů a přemýšlelo se, jak budou ty rohy fungovat. V původním komiksu, který nakreslil Stan Lee, každý, kdo má takovouhle korunu s rohy, má potíže s rovnováhou, aby nepřepadl. - Nasazování koruny není žádná legrace.

- To teda ne. Filmy už jsem viděl hodněkrát a postava Lokiho se fakt vyvinula. - Oblíbíš si ho. - Lidi říkají, že je to nejlepší padouch - a možná jím bude i za 10 let. - Jsi monstrum. Ale ne. Monstrum jsi sem přivedla ty. Vždycky, když jsem Lokiho ztvárňoval, jsem se snažil užít si danou chvíli. Aby to vypadalo, že si danou chvíli užívá, protože je ztělesněním uličnictví, musela tam být ta jiskra.

I když dělal něco podlého nebo zrádného. A Loki někdy dělá opravdu příšerné věci. Ale je v tom určitá jiskra. Jen zkouší, kam až může zajít. Je neuvěřitelné, kam až došel v Ragnaroku, protože v Avengers chtěl vládnout světu. - Zabil tolik lidí... - Jo. Jako lusknutím prstu. Takový byl? - Dobrý plán. - A jak jsem to mohl vědět? Nejsem vědma. - Ale oblíkáš se tak. - No tak! - Jo, bylo to těžký.

No tak, Loki. - Bylo to drzý. Pomohlo to prý vašim slovním přestřelkám s Chrisem Hemsworthem. - Jo. - Teď nás sledují. Je to radost sledovat. Vídáme jich čím dál víc. - A teď na nás střílí. - Klidně dál mluv, vůbec mě to neruší. Jak se ti s ním pracovalo? Na začátku sis určitě říkal: "Vzal mi roli, ale budiž." Nikdy, přísahám, fakt nikdy. Opravdu nikdy. Vzpomínám si na své první setkání s ním.

Bylo to v Anglii v domě Kennetha Branagha. Na začátku jsem – asi jako každý – byl ohromený jeho postavou. Je opravdu obrovský. Tak jsem si pomyslel: "Rozhodně našli toho správného chlapa!" A byl tak vřelý, otevřený a v pohodě. A vtipný a okouzlující. - Já do toho netřískám, jen to mačkám. - Nemačkáš. To teda jo. Měli jsme společnou čtenou zkoušku a pak jsme se prošli.

On zvedal klády a já jsem ho naučil trochu jógy. Vzpomínám, že jsme se na sebe podívali a řekli si: "To bude bláznivé." A pak se z nás stali přátelé. A potom se svět Marvelu rozrostl ještě víc, než jsme čekali. Naše společná cesta je něco, na co se podíváš a řekneš si: "To je šílený". - A tohle se natáčí? - Jo. - Ku*va. - V tom rudém plášti vypadáš přihřátě. Promiň, vrátím se do role. Kámo. Když skončilo natáčení Avengers, věděl jsi, že se vrátíš?

Na konci Avengers jsem si myslel, že se Lokiho zbavit nemůžou. Prostě ne. Dvakrát jsem hrál zloducha a věděl jsem, že přijde chvíle, kdy budu muset ustoupit stranou. Byla tu verze Thora: Temného světa, - kde už to bylo nezvratné. - A tím to končí. Tím to končí. Tvůj bratr nepřijde, že ne? - Loki je mrtvý.

- Díky bohu! Je... mi to tak líto. Byl zajímavým společníkem, určitým stínem, který mě léta provázel. Jaká je tvá oblíbená scéna s Lokim? Všechny scény s Chrisem. V každém filmu narazíme na... Nechtěla by, abychom se mezi sebou rvali. Jejich rozporuplný vztah. Zrovna v šoku by z toho ale nebyla. A vždy začne konverzace ve stylu: "Bude lepší, když se budeme mít rádi".

A taky tě musel pronásledovat "slabej bůh". Tak dost! Všichni jste jen podřadní červi! Já jsem bůh, ty tupá stvůro! Nedám se zastrašit nějakým... Slabej bůh. Během natáčení Thora: Ragnarok jsem znovu viděl celé Avengers. Protože se toho tolik opakovalo. Mlácení od Hulka. Jo!

Přesně tak jsem se cítil. Jsem jen fanda tohohle sportu. Chtěl jsem vidět, na co to odkazuje. Ten film jsem 5 let neviděl. A viděl jsem, že scéna, kdy Hulk mlátí Lokiho, je tak dobře udělená. A pamatuji si to natáčení, bylo to šílené. Byl jsem tam jen já, Mark Ruffalo ne. Skákal jsem mezi zákopy a ptal se Josse Whedona: "Bude to fakt fungovat?". A fungovalo. Skákat mezi zákopy. Dobře, Jossi. A na konci už jsi jen vydával zvuky rezignované bolesti.

Ano, Loki tak nějak zakvičel, aby ukázal rezignaci a zoufalství. Promiňte, nechám toho. Viděl jsem video, na kterém jsi byl už trochu unavený. Ano, bylo to po dlouhém dni plném skákání mezi zákopy. - To zažili všichni. - Jo. Je to velká zábava. Jakou máš nejoblíbenější scénu s improvizací? "Pomozte!" - Hele, zkusíme zase "Pomozte!"

- Co? - "Pomozte!" - Ne. "Pomozte!" byla úplně improvizovaná scéna. Původně se jmenovala "mrtvá ryba". Taika Waititi k nám přišel a řekl: "Myslím, že byste měli hodit Lokiho na stráže a zahrát si na mrtvou rybu." Byl to jeho nápad. Jeho děti nějak vymyslely tu hru, kde Loki předstíral, že je mrtvá ryba. - Pak jsme si ale řekli, že to nikdo nepochopí. - Pomozte! Prosím.

Můj bratr umírá. Pomote! Pomozte mu. - A tak vzniklo "Pomozte!" - Klasika. Jo. Funguje to. Můžeš se tomu vyhýbat, ale osud tě stejně dožene. Možná to teď vyzní smutně, ale jednou se něco stane a Loki už nebude na plakátě. Budeš se s ním muset rozloučit. Jak se na to připravuješ? Jaké z toho máš pocity? Ach bože. Bylo to úžasné.

Bylo to 10 let mého života. Velká životní kapitola. Protože mi přijde, že jsem ve světě Marvelu pracoval méně než některé jiné postavy. A byl jsem ve spodním patře, na úplném začátku. A potom jsem odešel a dělal jiné věci a sledoval jsem všechny ty filmy. Většinou hned první víkend jako ostatní. A cítím tu obrouskou vlnu pýchy. Na všechny z nich. Sledoval jsem některé své herecké kolegy. Přidávali se k univerzu, který jsem znal.

A hrozně jsem jim to přál. A viděl jsem, že filmy jsou čím dál tím odvážnější, dražší a hlubší. Zvlášť když se podíváte na ty nejnovější jako Black Panther nebo Doctor Strange. Jsou v nich jsou opravdu hluboké myšlenky. Mám štěstí, že jsem toho byl součástí. A někdy zapomínám, že jsem jedním z nich. Je to zvláštní. Neumím to vysvětlit. Ale stalo se to. Bylo skvělé vrátit se a cítit se jako... Starý mazák. Nejsem mazák, ale víte, co tím chci říct. To je nádherné.

Je to asi jako rozhovor mezi bývalými. Tome, děkuji za tvůj čas. Bylo mi opravdovým potěšením. Děkuji. Překlad: alicevavri www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A tadáá rok 2021 a Loki má svůj vlastní seriál... Zatímco z Thora bude ženská. Tohle by Lokiho určo pobavilo... XD

00

Odpovědět

Na posledních Avengers mě snad nejvíc sere to, že chcípnul tak blbě. Loki nebyl tak hloupej aby vsadil na dýku v rukávu a následně si nechal zlomit vaz.

172

Odpovědět

A proto by si tomu neměl věřit.

131

Odpovědět

+Tomik86Někde jsem četla i myšlenku, že když Loki po smrti nezmodral (jelikož je Frost Giant), jeho smrt byla hraná...

51

Odpovědět

+PrcekTKPodle mě udělal takovou kamufláž. Něco podobného udělal v Thor: The Dark World , kde Thorovi jakože usekl ruku. Tady by se musel ovšem překonat což není nemožné.

12

Odpovědět

youtube je plnej videí a konspirací, které vyvrací že by byl Loki mrtvý. Asi nejvíc se mi líbí teorie, že Loki je ve 4ce Bruce Banner, proto se taky neuměl předělat v Hulka, který v Infinity war tím pádem vůbec nebyl. Hodilo by se přeložit nějaké videíčko typu Avengers Infinity War - LOKI FAKE DEATH Theory Explained! , nebo INFINITY WAR - Where Was Hulk? (Loki = Banner Theory EXPLAINED!)

61

Odpovědět

+yakubO Hulkovi bratři Russoové řekli něco ve smyslu, že je na Bruce naštvaný kvůli tomu, že ho využívá jen, když se mu to zrovna hodí, a proto jsme ho v Infinity War neviděli. To vypadá jako zápletka pro další film a tuto teorii o Lokim to v podstatě vyvrací. Víc namátkou třeba tady https://www.express.co.uk/entertainment/films/997404/Avengers-Infinity-War-director-Joe-Russo-Bruce-Banner-Hulk-out-Avengers-4

30

Odpovědět

Loki je jediný "padouch" (těžké identifikovat tenhle typ badboyů) z celého Marvel universe, který je udělaný dobře. Všichni chápeme jeho motivy, důvody a pohnutky proč je takový jaký občas je a často mu dokonce fandíme.

Kdyby ale nebyl zahraný tak neuvěřitelně charismatickým hercem jako je Tom, tak to asi stejně nevyzní a bude to jen další polo evil postava z řady. Díky za to!

P.S. docela mě překvapilo, že si vůbec neuvědomuju jak jinak vypadá ve skutečnosti teď.

281

Odpovědět

Mne teda víc překvapilo jak vypadal v tom komparzu s lond dlouhými vlasy. :)

51