Super PitfallAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:354
Počet zobrazení:5 932

Nerd vám dnes představí Pitfall Harryho, hrdinu slavné hry na Atari, kterému však s přechodem na konzoli NES od Nintenda nepomohlo ani slůvko "Super" v názvu. Další důkaz toho, že ani sebeslavnější jméno není zárukou kvality. A tu tahle hra neviděla ani z rychlíku... Přehled dosud přeložených epizod najdete ZDE!

Přepis titulků

Jebat tuhle hru! A už letí! No ty vole! Co je to napadlo? Zahrajeme si šarády. Kdopak jsem? Pokud jste si tipli Pitfall Harry, máte pravdu. Harry se poprvé objevil v klasice Atari jménem Pitfall. Ale jako dement se začal chovat až s příchodem na NES. Super Pitfall...

Jedno z nejklamavějších užití slova "Super" v historii videoher. Chcete vědět proč? Chcete vědět, proč tahle hra stojí za super hovno? Chcete vědět, jak moc se programátoři téhle zrůdnosti posrali v kině? Tak prosím... Krása... Kurevská paráda! První žebřík ve hře vás shodí do jámy, kde vás zabije pták... Nebo netopýr, či co to kurva je...

A i kdyby tam nebyl, spadl bych na bodáky. Takže jsem měl smrt zaručenou. Proč nedat hned na začátek hry všechny možné pasti... Ale jsem celkem zklamaný. Nemohli tam ještě přidat lávu? S ohnivými žraloky? Co třeba další bodáky z boku, které vás rozpíchají a rozmáčknou najednou? A laserová děla!

A obrácené sopky! Chcete to ještě víc vyšperkovat? Proč se vůbec srát se žebříkem? Hra by začala tím, že spadnete do propasti. Kreténi vylízaný... Tak tomu říkám nováčkovská past. Tohle se jim fakt povedlo. Pojďme si něco říct o Harrym. Vypadá jak Luigi a má zjevné problémy s chozením.

Jako by hopsal na jedné noze. Ale nejsměšnější na něm je to, jak umírá. Co to má kurva bejt? Točí se jak čamrda! A dokonce tím i zabije okolní nepřátele. Napadá mě jediná teorie, co se s ním děje. Anděl a Ďábel ho chtějí odnést do nebe, respektive do pekla. Kdo dřív přijde, ten dřív mele... a oba si na něj dělají zálusk. Proto jsou mu furt z prdelí a čekají, až chcípne.

A v ten moment ho oba chytnou za ruce a přetahují se o jeho tělo. Jiné rozumné vysvětlení mě nenapadá. Nepřátelé v celé hře jsou naprostý výsměch. Pavouci? Žáby? Patří snad žáby mezi známá rizika, kterým čelíte v džungli? Už se někdy stalo, že někoho zabila útočná žába? A proč střílí pistolí?

Už jste viděli někoho, kdo střílí žáby?! Když se Harry skrčí, nemůže střílet, což je celkem problém, protože většina protivníků je příliš malá. Žábu trefíte, ale musíte si perfektně načasovat výstřel do skoku. Pavouky, škorpióny a skoro všechno ostatní nesejmete ani omylem. Má snad Harry něco s rukama? Proč nemůže střílet i jinam než rovně před tlamu? Nejvíc mě ovšem sere, že všechny předměty jsou neviditelný!

Objeví se jen tehdy, když skočíte na velmi specifické místo. Vše - od kulek až po speciální předměty, které potřebujete na postup dál - všechno je neviditelný! Takže pokud nevíte, kde je hledat, musíte prohopsat celou hru jak idiot. Jediná věc, kterou uvidíte hned, je zlato. Ale to nemá žádný význam kromě toho, že pridává body. Nejvyšší skóre se počítalo naposled na Atari. Vám jde o dokončení hry!

Zlato je ve hře jen proto, abyste s ním promrdali čas. Musíte se přemoct a vykašlat se na něj, což se lehce řekne... Nejen že je to jediná věc, kterou ve hře vidíte, ale navíc bliká! "Jůůů, čubrňte na to blyštivé zlato!" Jistěže vás láká, ale ne... prostě dělejte, že ho nevidíte. Ještě jsem našel tohle divný vykulený zvíře v kleci, ale nemám kurva ani tušení, co to je nebo na co ho budu potřebovat.

Nevím. Napadá vás situace, kdy by se dalo použít zvíře v kleci? Mě ne... Grafika pořád někde bliká. Po stranách často něco vyskakuje. Jako by NES nezvládalo úžasnost týhle hry. Nejdivnější asi bylo, že jsem na zlomek sekundy zahlédl červený klon. Kdo to má bejt? Duch Pitfall Larryho? Hrát tuhle hru je jako jezdit ve staré rachotině.

Pořád se bojíte, že se vám rozpadne pod rukama. Co se to stalo? Zamrznul jsem? Fajn, tak to bych mohl zkusit... Aha... a teď chcípne! Anděl s Ďáblem ho asi v tu chvíli nemohli najít. Na týhle hře nedává smysl vůbec nic! Celé prostředí je plné hovadin. Proč je to tu tolik žebříků, které nikam nevedou?

Proč je tu antigravitační jezírko, jehož dno ústí do propasti? Dolů je nejhorší směr, kterým se ve hře můžete vydat, protože vás při pádu většinou něco zabije. Nádhera, to udělali naschvál! Zdá se, že se na ten spodní okraj vlevo jakžtakž dostanete, ale ta zamrdaná plošinka je moc daleko! Padání je vaší noční můrou. Ve hře je část, kdy musíte jít nahoru, nahoru, nahoru, ale stačí jedna chybička a padáte dolů, dolů, DOLŮ!

Ani netušíte, jak dlouho mi trvalo se tak daleko dostat. A teď musím znovu! Ta hra je zvrácená sviňárna vyrobená v pekle, přísahám! Do prdele, co to kurva bylo?! Fuj, to jsem se lekl! Prostě si to štrádujete kolem a zničehonic vyjede hlava z Velikonočních ostrovů. Co? A tohle jsem přežil jak? Nejdivnější je, že podruhé už na vás ta socha prdí a zůstane stát.

A když odejdete a vrátíte se, zmizí. Kampak šla? Nevím. A nechci to vědět. Hra se dost podobá Milon's Secret Castle a Simon's Quest. Taky samá záludnost. Abyste se dostali na určitá místa ve hře, musíte skočit do zdi. Koho by to napadlo?! To je jak klečení s červeným krystalem a čekání na tornádo v Simon's Quest! No dobrá, možná to není TAK složitý.

Tohle je poslední level hry. Nějaká kobka s plno lebkami. Připomíná mi to Chrám zkázy. Tuhle část mám rád ze dvou důvodů. Zaprvé, je to jediný level s jinou hudbou. Díky bohu! Zadruhé, konečně jsou tu nepřátelé, které můžu zastřelit. Nechápu, proč všechno ostatní je tak prťavý. Jako tyhle šneci! Zabil mě vyjebanej šnek! Ou, to bude asi Pitfall...

Garry. Tohle je naše princezna... nebo prostě holka, kterou zachraňujete. Jakmile ji vidíte, intuitivně se k ní snažíte dostat a vysvobodit ji. To snad znamená konec hry, že? Ne ne, o tom si nechte leda zdát. Můžete jí procházet skrz, můžete ji zkusit oprcat, ale nestane se nic. Hra vám nijak nenapoví.

Musíte vědět, že je třeba posbírat tajné předměty, než budete moci zachránit holku. Ale jestli jste už v kobce, jste prakticky v pasti. Ano, dá se z ní dostat ven, ale cesta je plná šplhání, přičemž jeden špatný krok vás shodí až úplně na dno. To už radši rovnou restartujte hru. Tak si tu hopsáme do vzduchu, snažíme se najít různé znaky jako listy, srdce a káry. Co to má kurva za význam?

Princeznu jsem už našel, to s ní hodlá mastit poker? Hledání předmětů bez návodu nebo walkthrough je čistě o náhodě. Navíc vás poskakování kolem může stát i život. Ale no tak, vodopád ze stropu? Á! Zabit žábou... Stojí mu ta holka vůbec za to? Se na ni podívejte! Vypadá jak hadrová panenka! Vychcanost týhle hry nezná mezí.

V jedná části vás přenese dál skok... do ptáka. Taky jste to viděli, že? Nebo se mi to jen zdá? Warp zóna ukrytá v ptáku! Kdo má jako na tohle přijít?! Pokud to neudělá náhodou... Zkuste se dotknout jakýchkoliv jiných ptáků a zabijou vás. Co jsme se z toho naučili? Vyhýbat se ptákům! To byste se museli kurevsky nudit, abyste si najednou řekli: "Hm, asi zkusím skákat do ptáků..."

Jak mohlo dítě v roce 1987 bez internetu tu hru dokončit? Sesbíráte tedy všechny předměty, proskočíte tajnou zdí, najdete princeznu a vyhráli jste... nebo ne? Ne. Hudba se změnila, ale hra běží dál. Co nějakou radu, text, cokoliv, co by vám řeklo kam dál? Jistěže ne!

Musí vás napadnout, že se máte vrátit na začátek hry. Tudíž vyšplhat z kobky, najít další tajný průchod a hurá zpátky. Ale nevracíte se na stejné místo, kde jste původně začali. To by bylo moc snadné. Tak co třeba tohle... spadnete z náhodně vybrané plošinky, obraz začne kravit a vyhráli jste. To je všechno...

Taky milujete hry, které končí jen textem? Aspoň se jim podařilo napsat "Gratulujeme" bez chyby. Třetí řádek by potřeboval zarovnat, ale jinak tu žádné chyby nevidím. Asi proto je text tak krátký. Tušili, že by ho posrali taky! Ale poslední věta mě trochu mate. Prosím vyzkoušejte další svět? Jaký další svět? Je mi známo, že je ve hře druhý úkol, ale hra zůstane stejná. Jediný rozdíl je v rozmístění předmětů.

A pak se hra jen dokola opakuje. Jako nekonečné hledání velikonočních vajíček. Ale vajíčka by byly naplněný sračkou a velikonoční králíček by vám zesíral ksicht. Ale králíků a sraček už mám dost a dost, takže recenze tímto končí. Jakej masochista by mohl chtít hru dohrát víc jak jednou? Pokud se mu to povedlo dohrát jednou, není si dalším hraním potřeba nic dokazovat. Leda by to byl totální idiot!

Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvrácenost her z 80. let mě nepřestane udivovat. :)

212

Odpovědět

To se nedá brát obecně. Tenkrát vzniklo mnoho her, které byly a jsou dodnes zábavné a geniální svou myšlenkou. Navíc vznikaly na strojích, jejichž výkon využívají opravdu do poslední kapky kapacity. Dnes mnoho her těží z výkonných grafik, které dokáží vytvořit krásný vizuální dojem, případně zvukovek, které to podbarví realistickým zvukem. Ale najít u dnešních her opravdu chytré nápady a zajímavé principy které baví nejenom proto, že se na ně dobře kouká, ale že jsou zábavné sami o sobě je velmi málo. Z poslední doby bych vyjmenoval výjimkou Valve, kde se nebojí experimentovat. Jejich Portal je opravdu originální a zábavná logická hra. A Half-Life změnil vývoj FPS.

223

Odpovědět

Někdy si říkám, jak moc muselí mít ten vývojář v hlavě nasrané, aby dokázal vytvořit takový paskvil.

241

Odpovědět

Poradí mi někdo prosím? Chci si pořídit nějaké Nintendo a zajímalo by mě, jestli SNES přehraje hry na NES popřípadě jestli Nintendo 64 přehraje hry na SNES a NES,
Předem děkuj za odpověd.

Nice video

180

Odpovědět

NES, SNES i N64 jsou vzájemně nekompatibilní. Existují konzole, které dokážou pracovat s více různými cartridgemi, známá byla třeba FC Twin. Další řešení je třeba tady:
http://www.thinkgeek.com/geektoys/games/b76e/

Osobně jdu cestou emulátorů; samozřejmě není to řešení, pokud chceš opravdu retro zážitek, na druhou stranu neřeším iks konzolí připojených k TV a další technické problémy - ne každý je Angry Nerd. :-D

190

Odpovědět

Deavin ja sice taky nekdy hraju i pres emulator jako makemake no urcite uprednostnuji a doporucuji skutecne konzoly. V pripade starsich 8/16bit generaci jako je NES, SNES nebo Turbo Graphic - PC Engine byvaj nekdy kopije dokonce lepsi nez puvodni originalni konzole(treba maj vice a lepsich Audio/Video vystupu atd).
Krome takovych kopi konzoli ktere dokazi pracovat jak s NES tak SNES cartridgemi na ktere dal priklad makemake existuje i doplnkove vybaveni k originalnim konzolam. Napriklad k Nintendu 64 existuje Tristar 64 (nazev je prebran ze serie her Zelda) link s popisem a recenzi napr. tady:
http://www.ign.com/articles/2000/06/23/tristar-64

Tristar 64 se zasune do slotu pro cartridge na Nintendu 64 a ma na sobe tri sloty - pro N64, SNES i NES hry.

tady je jeden z obchodu kde maji ruzne specialni prislusenstvi pro konzole, i Tristar 64:
http://www.goldenshop.com.hk/AI-trad/N64_htm/n-tristar.htm

Nicmene podobnych obchodu je relativne dost a je nutno porovnat ceny ktere se mohou dost ruznit a na ebay by to mohlo byt stejne nejlevnejsi.
Pri pouziti Tristar 64 vsak hry maji oneco svetlejsi barvy nez na originalnich konzolich (minimalne u SNES), v recenzi je foto a na youtube snad i videa.
Vzhledem k tomu ze tenhle doplnek pro N64 by si v CR a SR nejspis nesehnal asi by te vyslo levnejc koupit si treba pres aukro.cz N64, SNES a NES zvlast. Ceny jsou jak v ktere aukci ale N64 s ovladacem koupis treba za 500KC nekdy min, nekdy vic a NES ci SNES jeste levnejc. Kdyz tak mi napis rad ti poradim nebo jen tak popisu.

180

Odpovědět

+SkeletornJo jeste se opravim, nazev Tristar 64 je herni seri Zelda pouze inspirovan. Legendarni artefakt ze Zeldy se samozrejme jmenuje Triforce !

180

Odpovědět

Čeho jsem si okamžitě všiml a až mi zaskočilo. Že tento paskvil pochází od slavného Activision :D
No uznejte, ještě že se dali na hry typu Call of Duty :-))

Abych nebyl až tak zlej na tuhle společnost, tak některé hry jsem hrál rád a musím říct že období 2003-2006 bylo dobré a dělali dobré hry :)

193

Odpovědět

Od nich pochází mnohem víc her, které je proslavili. S Call of Duty nasazuješ dost omezený rozhled. Navíc CoD se zvrhlo v recyklaci nápadu, je to pořád podobné a u MW to hodili to nové doby, která mi přijde méně atraktivní než II. světová (myslím herně). Hodně mi chybí Hidden & Dangerous. To nebylo vběhni a střílej. Muselo se myslet, rozmístit muže na správné pozice, nabrat správné vybavení....jednička byla sice samý bug, dvojka již taky dost zastarává, ale když jsem ještě víc hrál, tak jsem u této hry strávil mnohem víc času a zábavy než u CoD. Myslím singleplayer. Škoda, že není trojka, češi jsou na podobné hry machři. Mafia je taky skvělá, zbožňuju oba díly.

190

Odpovědět

Červený klon, žebříky nevedoucí nikam, pohybující se hlava, kobka s lebkami, náhodné přemistování. Pánové, to není hra.

To je prvotřídní psychologický horor, točící se kolem chlápka uvězněného ve vlastní hlavě. Děje se to skutečně? Nebo je to jen projekce jeho šílené mysli? A "princezna" s neustálým opakováním do kola samozřejmě symbolizuje nemožnost dostat se z té zrůdné smyčky šílenství.

Nechápu že jsem jediný kdo to pochopil.

2213

Odpovědět

No samozřejmě. A hláška "Zkuste jiný svět" je skvělá metafora na nesmyslnost bytí.

201

Odpovědět

Hru dokonale vystihnul už v prvních pár vteřinách:D

190

Odpovědět

Geniální jako vždy :D, tu hru bych vážně nechtěl hrát :D.

190

Odpovědět

konec me zabil :DD

201

Odpovědět

A to si stezujem na dnesni hry :D

200

Odpovědět

Jenže tenkrát nebyly moc zdroje informací, dema na konzole neexistovaly, takže jsi často za hru zaplatil, a doma se pak mlátil hlavou o zeď, jak jsi vyhodil prachy, protože to byla podobná sr*** :-)

220