93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:12 622

Stephen Fry dnes v rámci debaty o politické korektnosti promluví o podivné kulturní válce, která podle něj zbytečně rozděluje společnost. A pro některé možná překvapivě bude zastupovat stejnou argumentační stranu jako kanadský psycholog a řečník Jordan Peterson.

Přepis titulků

Vím, že tím, že jsem souhlasil s účastí v této debatě s tím, že budu zastupovat tuto stranu, tak mnoho lidí, kteří toto téma podle mě vnímají nesprávně jako věc levice a pravice, což jsou označení, která ztratila význam, si bude říkat, že zrazuji sám sebe ve věci hodnot, které jsem v minulosti hájil. Už tak mě spousta lidí zavrhla jednoduše proto, že tu stojím vedle profesora Petersona.

A to přesně je ten důvod, proč tu vlastně stojím. Stojím vedle někoho, kdo má na mnoho věcí jiný názor než já. Hlavně co se politiky a dalších věcí týče. Ale stojím tu právě proto, že si myslím, že to musí přestat. Tento hněv, zášť, nepřátelskost a netolerance. A hlavně tato jistota: Buď jsi s námi, nebo proti nám.

V našem světě se otevřela propast, jáma, obrovská puklina. A každým dnem se prohlubuje a rozšiřuje. A ani jedna strana neslyší nic z toho, co říká ta druhá. A slyšet to ani nechce. Zatímco se střetávají armády a propagandisté kulturní války někde tam dole, v té proláklině mezi oběma stranami, obyčejní lidé se snaží žít své životy zcela zmatení, znudění a zrazení příšernými zvuky a výbuchy, které zní kolem nich.

Myslím, že je načase, aby toto toxické, binární a zbytečné šílenství skončilo. Než se navzájem zničíme. Měl bych přiznat barvu. Než se posuneme dál, je fér říct, jaká je má minulost. Celý svůj dospělý život jsem to, čemu byste řekli levičák. Umírněný levičák. Liberál toho vůbec nejjemnějšího zrna. Žádný zapálený socialista, co staví barikády.

Ani bych neřekl progresivní. Chodil jsem na demonstrace, ale bál jsem se nosit transparenty. Jsem členem této nenáviděné komunity SJW? Bojovníků za sociální spravedlnost? Nemám vysoké mínění o sociální nespravedlnosti. A sám sebe vnímám jako bojovníka za sociální spravedlnost. Když jsem vyrůstal, byli mými intelektuálními hrdiny Bertrand Russell a G.

E. Moore, liberální myslitelé, spisovatelé jako E. M. Forster. Věřil jsem a stále věřím v posvátnost lidských vztahů. V převahu srdce, přátelství, lásky a společných zájmů. Jsou to spíše osobní vnitřní přesvědčení než vnější politická přesvědčení. Taková humanistická verze náboženského cítění. Věřím v lidstvo a lidskost. Alespoň si to myslím. I přes to všechno, co se stalo za 40 let mého dospělého života. Jsem měkký a snadno se nechám zahnat tvrdšími srdci a intelekty.

Překvapuje mě, že jsem označován za aktivistu. Ale v minulosti jsem se aktivně bil za určité aktivistické cíle. Vyrůstal jsem s vědomím, že jsem gay. Poprvé jsem to zjistil, když jsem se narodil, vzhlédl jsem a řekl si: "Tak do něčeho takového už nikdy ani nepáchnu!" Jsem žid. Jsem žid, takže zcela přirozeně chci, aby hrůzy rasismu... Přirozeně chci, aby rasismus, misogynie, homofobie, transfobie, xenofobie, šikana, fanatismus a netolerance všeho lidstva skončily.

Ale to snad chceme všichni. Otázkou je, jak takového cíle dosáhnout. Má výhrada vůči politické korektnosti není v tom, že kombinuje to, čím jsem celý život opovrhoval a čemu jsem vzdoroval. Ten mravokárný tón, ve vší úctě k vám. Zbožnost, povýšenost, hon na čarodějnice, udavačství, zahanbování, tvrzení bez jakýchkoliv důkazů, obviňování, inkvizice, cenzura.

To nejsou důvody, proč se vzpírám svým liberálním kolegům. Mou pravou námitkou je, že podle mě politická korektnost nefunguje. Taky se chci podílet na tvorbě lepšího světa. Ale tohle není způsob, jakým ho dosáhnout. Myslím, že jedno z největších lidských selhání je mít raději pravdu než být efektivní.

A politická korektnost je posedlá tím, že má vždycky pravdu, aniž by přemýšlela o tom, jak je efektivní. Neoznačil bych se za klasického libertariána. Ale rád porušuji pravidla. A instinktivně a hluboce nevěřím v nic, co je konformní a ortodoxní. Pokroku nikdy nedosáhnou kazatelé a strážci morálky. Ale abych parafrázoval Jevgenije Zamjatina: "Šílenci, poustevníci, kacíři, snílci, rebelové a skeptici."

Možná se pletu, doufám, že se dnes večer něco naučím. Opravdu si myslím, že se mohu plést. A jsem připraven zvážit možnost, že politická korektnost nám přinese více tolerance a lepší svět. Ale nejsem si jistý. A chtěl bych, aby večer zastřešil citát Bertranda Russella: "Bolestné na naší době je to, že jistí jsou si jen hlupáci. A ti, kteří mají představivost a porozumění, jsou naplněni pochybami a nerozhodností."

Nechť pochyby zvítězí! Nevěřím, že pokrok v mé kultuře, který mi umožnil vzít si někoho stejného pohlaví, což jsem před třemi roky udělal... Nevěřím, že je to důsledek politické korektnosti. Možná je politická korektnost něco jako živý pstruh. Čím víc ji zmáčkneme, tím dál odskočí. Možná řeknete, že nemluvím o politické korektnosti, ale sociální spravedlnosti.

Souhlasím. Ať je to politika identity, historie vašich lidí, historie mých lidí, mí předci byli také otroky. Britové otroky Římanů a židé otroky Egypťanů. Všichni lidé byli někdy otroky. V tomto smyslu sdílíme vědění, že je důležité se ozvat. Ale Russell Means, můj přítel, který bojoval za práva indiánů, říkal: "Proboha, klidně mi říkejte indiáne, Siouxi nebo Russelle, je fuk, jak mi říkáte, důležité je, jak se ke mně chováte."

Takže narážím na poměrně rozšířenou myšlenku... A v městě Barrow na Aljašce mi Iñupiat řekl: "Říkej mi Eskymáku. Bude to jednodušší, stejně slovo Iñupiat vyslovuješ špatně." Slova... Řeknu vám na závěr krátkou příhodu. V Británii máme rovnoprávnost gayů, protože jsme vytrvali a klepali na dveře lidem u moci. Neřvali jsme, nekřičeli jsme. Lidé jako Ian McKellen se dostali až k premiérovi.

A když královna podepisovala královský souhlas, jak to tak dělá, k zákonu schvalujícímu rovnoprávnost manželství, řekla: "Bože... Tohle jsem si v roce 1953 nedokázala ani představit. Je to mimořádné, že? Úžasné." A předala jim ho. Je to pěkný příběh, snad pravdivý. Ale není o politické korektnosti.

Je o prosté lidské slušnosti. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (119)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Temy politicka korektnost (a inych) sa krasne (a svojsky ako to vie len on) zhostil Sacha B.Cohen.. treba si pozriet This is America. SBC je Ezop 21. storocia...

01

Odpovědět

A kde je ten argument?

54

Odpovědět

Pan Fry pěkně mluví, ale chybí mi tady to podstatné co je avizováno v názvu videa - argument. To že politická korektnost nefunguje by byl sice velmi dobrý argument a i bych s ním souhlasil, ale je třeba to doložit ne to prostě hodit jako hotovou věc, pak to není argument ale nepodložený názor a takové je možné přehazovat vidlema

45

Odpovědět

Je tu opravdu zajimava debata. Poucna, clovek si muze upravit svuj nazor na vec.:) To je mysleno naprosto vazne, bez ironie, nebo sarkazmu.

Ale z jineho soudku... Pustil by se nekdo do prekladu cele dvouhodinove debaty? Mam rad pana Frye, i pana Petersona, jen moje anglictina staci na pochopeni tematu, i argumentu, ale uz nedavam nuance, odkazy a narazky, nebo souvislosti. Proste moje anglictina staci ke sledovani filmu, ale abych tu debatu dal celou, se vsim, co chteli protagoniste rict, tak na to bez titulku nemam. A ani ty automaticky na Youtube mi moc nepridavaji, i kdyz se podle meho nazoru trefuji celkem nadprumerne. Ale bez slovni zasoby v tomhle smeru jsem namydlenej:/ Pekny vecer, a budu vdecny za odpoved, at uz jakoukoliv, pokud bude slusna:)

50

Odpovědět

Obávám se, že dvouhodinová debata je moc velké sousto, realističtější by možná byly nějaké další úryvky podobné tomuto.

30

Odpovědět

+XardassJeste existuje asi hodinovy sestrih odpovedi panu Frye a Petersona na youtubku, kde zastanci maji jen par nezbytnych prispevku, aby bylo jasne, na co se reaguje, ale porad je to hodina. Velka skoda, chapu smysl odpovedi, ale unika mi ten celkovy obsah, vazne na to nemam, i kdyz to nerad priznavam:)

10

Odpovědět

U tohoto pána souhlasím se vším, co jsem zatím od něj slyšel či četl.
Moudrý člověk.

70

Odpovědět

S Fryom súhlasím. Politická korektnosť nerieši nič. Skôr vytvára, je to len nejaký nástroj ortodoxných skupín. Prirodzene sa
časom veci vždy upravia aj samé. Mladí ľudia prichádzajú s novými myšlienkami a staršie generácie ustupujú. Za 500 rokov bude situácia úplne odlišná ako teraz. Presne ako bola odlišná trebárs v Antike. Základom je však nechať ľudí žiť, pchať sa do života ostatných je hádam tá najhoršia vlastnosť akú niekto môže mať.

73

Odpovědět

ajajaj, tolko komentov

30

Odpovědět

Pro SJW a podobnou sebranku je typické překrucování pojmů. Původně "politická korektnost" znamená, že nesouhlas mám vyjádřit slušně. V moderním pojetí to znamená, že nesouhlas nesmím vyjádřit, jinak budu onálepkován nějakým hnusným *-ismem, e-lynčován nebo mi bude zničena kariéra. Příkladů hlavně z USA máme dost.

Fakticky je to nástroj na omezení svobody slova a mantinelů debaty ku prospěchu jedné strany. Ta jedna strana je jen pár uječených aktivistů, kteří ani nereprezentují nástroj celé menšiny, kterou si berou do úst. Takové zmrdy je třeba hnát holí, ne jim dopřávat sluchu a dotovat je z daní.

114

Odpovědět

A poslouchal jsi vůbec video?

35

Odpovědět

+-HoNY-Ano, ale to mi nebrání se vyjádřit obecně k tématu :P Fry jistě nepatří mezi SJW a tak s ním nemám problém.

12

Odpovědět

+DurangaAž dojdeš do pekárny, tak se budeš se dožadovat, aby ti místo čerstvé bagety prodali pračku? :-P

04

Odpovědět

+-HoNY-A čteš co ti píší nebo schválně to co napsali ignorujes a jedes svoje bez ohledu na obsah textu toho komu odpovidas?

00

Odpovědět

Me je jedno, jesli jsi gay, lesba, černoch, transs či komunista, vsichni se mi hnusí bez rozdílu

816

Odpovědět

Na jednu stranu má každý právo na svůj názor a není správné aby nám někdo přikazoval koho nebo co mít rád a respektovat.

Na druhou stranu jsi prohnilá osoba a tak si prosím nech své nenávistné výroky pro sebe. :-)

Každý ať si myslí co chce, ale pokud ze sebe nedokáže vymáčknout víc než jen nenávistné výroky, tak by měl raději mlčet.

92

Odpovědět

+Edvin69toto tvoje tvrdenie je urazlive a agresivne, nepoznas jeho dovody

34

Odpovědět

"You can't even write racial abuse in excrement on someone's car without the politically correct brigade jumping down your throat."

51

Odpovědět

Mě popravdě docela sere, že dnes nemůžeš o nikom říct křivýho slova. Nebo si prostě z někoho udělat srandu, jen aby na tebe nezačal někdo házet špínu, že jsi rasista, protože ses zasmál vtipu o asiatech. Lidi jsou dnes strašně přecitlivělí a hnedka se jich dotkne, že o nich člověk řekl něco posměšnýho. V dnešní době je mor být bílej heterosexuál, protože se do nás kdekdo obouvá. Nevím jestli je u nás uznanej sňatek stejnýho pohlaví, a je mi to popravdě docela i jedno (lidi spolu mohou žít i bez sňatku), ale serou mě extremisti. Hlavně když je každoročně v Praze průvod LGBT skupiny, ten průvod nemá nic společnýho s uznáním práv LGBT skupiny. Přiznejte se, nesralo vás, že vám někdo vnucuje svou orientaci? Za mě klidně ať si jsou gayové, lesbičky, bisexuálové a další co jsem mohl opomenout, klidně si mějte svoje práva na sňatek a adopci a spolužití, ale hernajz nestrkejte mi to pod čumák, protože je mi úplně jedno, s kým si co doma děláte, když to neporušuje zákon.
A to samý platí i v případě názorů na svět a jiný věci. Klidně budu otevřenej diskuzi, když to bude inteligentní člověk, kterej mi svý názory nebude vnucovat, ale vysvětlí mi je. Na konci třeba svůj názor nezměním, ale třeba líp pochopím a taky budu více respektovat názor jinýho.
A nemyslel jsem jen extremisty z výše jmenovaných kruhů, ale tak hard feministky a další hnutí.

Závěrem se omlouvám za užití vulgarismů, ale slušně bych názor asi nevyjádřil v plné šíři. Takže ponaučení, chce to klid a zbytečně se nestresovat něčím, co nemusí být až tak významný. Život je krátkej na to, aby nás sraly názory jiných lidí.

2411

Odpovědět

Nechápu, jak tím, že se člověk projde Prahou, někomu "vnucuje" svou orientaci. Zkusím se podělit o svůj pohled na věc. Mně třeba jeden z prvních průvodů (tenkrát se to ještě nejmenovalo Prague Pride, ale Queer Parade a bylo to v Brně) dost pomohl, poprvé v životě jsem měl pocit, že v tom nejsem sám. V 19 letech. Na maličkém pódiu vystupovala pro 300 účastníků průvodu falešná Helenka Vondráčková (uff, aspoň že vkus se mi od té doby zlepšil), načež vzduchem začaly létat vejce a kameny, z druhé strany náměstí se začaly ozývat nepříjemné výkřiky a naším směrem se vydala větší skupinka lidí v černém s kapucemi a zamaskovanými obličeji. Vedlejšími uličkami se dostali kolem policistů, kteří měli průvod chránit. Tenkrát jsem byl fakt moc rád, že než se k nám stihli dostat, cestu jim zahradili zamaskovaní těžkooděnci. Večer jsem pak dostal svou první pusu...
Od té doby vnímám pridy pozitivně. Ano, jejich význam se postupem času trošku proměnil, dnes jsou rozhodně hodně konzumní, což by se jim určitě dalo vyčítat, ale společenský význam zůstal, pořád je za co bojovat (a ještě dlouho asi bude, protože situace v některých zemích je opravdu strašná) a rozhodně se nejedná o průvod exhibicionistů, jak by si člověk mohl pomyslet po přečtení každoročních zpráv... A taky můžou pomoct spoustě lidem si uvědomit, že v tom fakt nejsou sami. Což by šlo asi jen hodně těžko, kdyby všichni zůstali sedět doma na zadku.

226

Odpovědět

+XardassCelkově pohled veřejnosti na LGBT komunitu je dnes fascinující. Tvoří se nová vlna homofobie, která se schovává za odpůrce politické korektnosti a SJW.
Velmi dobře to bylo nyní vidět na hře Overwatch. Vyšel nový příběh, v kterém bylo odhaleno, že jedna z postav (voják z povolání) je homosexuál. Rozjela se vášnivá diskuze, která to označovala za snahu oživit mrtvou hru, na SJW korektnost, za přepracovávání lore... lidé už nikdy přímo neřeknou, že jim vadí homosexuálové, ale najdou si mnoho dalších důvodů proč jakoukoliv ukázku homosexuality kritizovat. Nikdo už dnes neřekne, vadí mi PP, protože mi vadí homosexuálové. Prostě řeknou, že jim vadí exhibicionismus. Ale vždy se za tím skrývá to samé.

510

Odpovědět

+CathanNo a napadlo tě, že si ti tví homofobové třeba opravdu stěžují na to, že se do hry snaží nacpat nějakou věc jen proto, že je to zrovna kchůl? Nemyslím si, že některým lidem vadí např. černoši (homosexuálové/bojové helikoptéry), ale myslím, že jim vadí ta snaha nacpat někam černocha (homosexuála/bojovou helikoptéru) i navzdory všemu smyslu.
Pokud chceš příklad - třeba mě obecně štve, když v "historickém" filmu je třeba v římské armádě černoch a drsná ženská, přestože proti černochům a ženským nic nemám. Jen je to zkrátka nebetyčná blbost. Na takový film se nikdy nedokoukám. Ale z toho, co říkáš, vyplývá, že jsem skrytý rasista a sexista.

182

Odpovědět

+J-KJe to složitější. Já skutečně zastávám názor, že vzniká nová vlna homofobie. Tato vlna homofobie zaštiťuje svou nenávist něčím "racionálním" - odporem proti politické korektnosti a tím získávají i příznivce, kteří homofobové nejsou, ale cítí odpor k postavám z menšin, protože mají pocit, že se tam přidávají násilím - ačkoliv mylně. V případě postavy v Overwatch je krásně cítit ten paradox.

Autoři jsou obviněni, že tam něco přidávají násilím - hloupost, protože historie postavy nebyla uzavřena.

Autoři jsou obviněni, že to nemá smysl pro příběh - teoreticky ano, ale stejně tak nemá smysl rodinné zázemí u jiných postav. Jedná se o něco, co postávám přidává rozměr. V případě, že by ona postava byla "odhalena" jako heterosexuál který se rozvedl se ženou, reakce by taková nebyla.

Autor se snaží být "kchůl" - možná, ale to nemůžete nikdy dokázat. Paradoxně tím vzniká tlak na autory aby se cenzurovali, a snažili se homosexuálním postavám vyhnout, právě proto aby nebyli obviněni z politické korektnosti.

Kritika tedy vychází z dvou zdrojů - od homofobů kteří se skrývají za odpor vůči politické korektnosti, a od lidí kteří politickou korektnost vidí všude a za každých okolností a vlastně tím tvoří možnou autocenzuru do budoucna.

32

Odpovědět

+CathanKdyž vezmu Overwatch, který tu pořád zmiňuješ, jako hráč, tak mě nezajímá, že je postava křesťan, gay nebo trans - proto mě podráždí to, když něco takovýho řeknou tvůrci - ve výsledku to na hraní hry vliv nemá, takže to nemusejí ani říkat. V případě komplexnějšího příběhu, kdy by byl ukázanej románek mezi dvěma mužskýma postavama, tak je mi jedno, že jsou oba gayové, nebo bisexuálové, protože city mezi lidma jsou stejný a nezáleží na pohlaví. A protože je jedna z těch postav v příběhu nějak důležitá, shledávám orientaci bez problému a je to prostě rozšíření charakteristiky postavy. Chápeš co jsem tím myslel?

21

Odpovědět

+ass.ass.inA proč vás to podráždí? V případě, že vás to nezajímá, je nejlepší to zkrátka ignorovat. Mě třeba příběh a historie postav a světa zajímá, i u arénových her jako je Overwatch nebo League of Legends. Stále platí, že reakce by byla naprosto jiná, pokud by byla odhalena třeba manželka oné postavy. Neřešilo by se to. Řeší se z pohnutek které zavání homofobii ;)

21

Odpovědět

+CathanProtože to pro mě nezmění hraní hry. Sorry, arénový hry nehraju, nebaví mě to, takže ti tu neřeknu příklad nějaký postavy z takový hry. Prostě pokud je hra čistě MP bez nějakýho příběhu, tak nepotřebuju vědět, že je postava homo, nebo hetero. Tohle mě štve, tohle podsouvání. Už to chápeš? Já nevím jak jinak ti to vysvětlit.

Jestli bylo v povídce o tý postavě řečený, že je ta postava gay, tak s tím nemám problém, patří to do příběhu a je to charakteristika postavy.

To je ale můj názor a nemůžu mluvit za další lidi, kterým vadí stejný problém. Třeba jsou homofobové, je mi to putna.

A ne, fakt nejsem homofob. Jak už jsem psal, a ještě jednou to můžu zopakovat, tak mi nevadí ostatní orientace ani vyznání ani názory.

31

Odpovědět

+ass.ass.inJo, ale já se nikdy nesetkal s příkladem postavy která nemá svůj příběh/historii a jediné co o ní víme je to, že je gay ;) Takové "podsouvání", pokud to tedy tak nazýváte, ani neexistuje. Takže je to diskuze trochu do ztracena :)

21

Odpovědět

+CathanNemám na to. Moje vyjadřovací schopnosti selhaly a já nemám dost energie na to, abych se to pokoušel spravit. Takže se měj jak chceš a dík za názor :)

01

Odpovědět

+ass.ass.inJá se skutečně snažím to pochopit, pomohl by třeba příklad nějaké situace o které mluvíte vy - já si ničeho takového prostě nejsem vědom. Ale beru, mějte se.

20

Odpovědět

+CathanJá neříkám, že takový příklad musí existovat.
A příště mi, prosím, nevykej, nejsem starej ani žádná autorita :D

02

Odpovědět

+ass.ass.inTaké je asi třeba dodat, že orientace postavy byla odhalena v rámci povídky, zcela explicitně, a autor na twitteru pouze potvrdil "ano, identifikuje se jako gay".

20

Odpovědět

+CathanOk, tomu rozumím.

Overwatch popravdě skoro neznám, takže na to těžko můžu něco dalšího říct.

Ten tlak na "protlačování agendy" je podle mě dost reálný, i když zatím pravda spíš v USA. Příklady - remaky Krotitelů duchů a Mužů v černém, zmíněné "historické" filmy a podobně.
Ok, chápu to, cílovka to prostě vyžaduje, tak je třeba to tam mít. Ergo to dělají účelově, aby se zavděčili lidem, kteří to řeší. Pochopitelné. Ale přece mi nebudeš tvrdit, že je to náhoda. V komerčních příbězích náhody neexistují.

Já tvrdím, že ideální je stav, kdy je to člověku prostě jedno. PC bojovník je pro mě stejný odpad jako homofob. Proto nemám rád filmy, určené pro PC, stejně jako by mi vadily filmy zacílené na homofoby. Ano, možná mám tendenci hledat protlačenou korektnost i tam, kde ve skutečnosti není. Ale tuhle tendenci mám vypěstovanou právě proto, že do velkého množství obsahu ta korektnost protlačená prostě je. Tím spíš by měla zmizet.

Myslím, že u nás v ČR je to spíš naopak, než jak říkáš ty. Myslím, že je velká část lidí, kterým jsou menšiny ukradené, ale vadí jim to podsouvání. A za tyhle lidi se schovává menšina skutečných homofobů. Pokud by podsouvání neexistovalo, byl by z toho ideální stav.

50

Odpovědět

+J-KProblém je, že já skutečně nemám pocit, že by něco jako reálné podsouvání existovalo. SJW (nebo tvrdá PC) je podle mého názor jeden z novodobých mýtů. Chiméra, které se lidé drží a vidí jí všude, jako je to krásně vidět na mém příkladu z té hry. Ano, ideální stav je, kdyby to každému bylo jedno, ale pak by člověku měli být i jedno ženy v Lovců duchů nebo noví Muži v černém, a měli by čistě popisovat kvality či negativu filmu. To pohlaví s tím totiž třeba nesouvisí. Zároveň i v tomto případě těžko dokazatelné, že s tím souvisí politická korektnost - logičtější v obou případech je, že se snaží autoři probudit touto změnou starou značku.V případě lovců duchů se to nepovedlo. u Mužů v černém uvidíme. Tak či tak, oboje se vztahuje k PC uměle, bez důkazů.

A nedá mi to abych se nevyjádřil k těm historickým filmům - jen málokdy vidím vyložený historický nesmysl. Ano, myslím si, že v USA jdou cestou "pokud je to možné, prskneme to tam" ale v čistě historickém filmu jsem se nikdy nesetkal s vyloženou blbostí. Třeba černoch v římské armádě možný je. Stejně tak žena, ačkoliv je to neobvyklé. Uznávám ale, že je to poněkud rozdílný přístup.
Někdo to mluvil o černoších v Kingdom Come, že je to hovadina na kterou si stěžovali v zahraničí. Nojo, pak ale někdo dokázal, že tou dobou tu klidně nějaký černoch být mohl. Asi ti není důvod ho tam dát, ale v USA nebo jiné západní zemi by to asi udělali.

14

Odpovědět

+CathanNo, tak že je to možné - s pravděpodobností tak čtvrt procenta - neznamená, že je dobrý nápad ho tam dávat. Je hodně vidět, že postup byl: "chci tam černocha" => "vymyslím šílený scénář, podle kterého by tam vlastně být mohl", místo aby to bylo: "v příběhu se stalo hodně zajímavých věcí" => "v důsledku toho je tam postava z afriky". Protože kdyby to byl ten druhý případ, nebyla by tam ta postava jak pěst na oko. To je tlačení. Takovou postavu by bylo z hlediska příběhu rozumnější škrtnout v první revizi, kdyby mi šlo o napsání dobrého příběhu. Jenže ona škrtlá není, protože ještě víc než dobrý příběh mě zajímají politické postoje autora, diváka a kritika.

Už jen samotný fakt, že si je někdo schopný si stěžovat a označovat film/hru/knížku za rasistickou, protože tam něco není, dokazuje, že to tam ty tlaky jsou. Dokonce jsou i případy vyhrožování za nějaké nějaká kontroverzní meme. Nikdo nechce negativní publicitu, tak se tomu komerční příběhy přizpůsobují.

Ale je to trochu dojmologie a dokázat se to nedá. Takže se asi k ničemu nedobereme :)

41

Odpovědět

+J-KJo, beru to, takže jen poslední poznámka - ono potom co byl černoch v římské legii v Doctor Who se to dost řešilo, a vlastně se mnoho historiků vyjádřilo, že černoch v římské armádě není absolutně nic neobvyklé. Takže ano, teoreticky mohu uznat, že často se zbytečně někdo někam dává, ale třeba zrovna tohle dobrý příklad není, protože černoši v římské armádě prokazatelné byli. Samozřejmě, že jich bylo málo, a kdyby tam nebyli vůbec, historicky by to chyba nebyla - otázka však je, proč mu někdo potřebu říct "hej, proč je tam černoch?" - je to z důvodu historické přesnosti, rasismus, nebo jen fanatickému odporu k PC?

Aby se nezdálo, že je mi zkrátka všechno jedno, tak mě vadí když historické filmy prokazatelné lžou. Jen beru jako větší problém, když Mel Gibson naprosto znásilní a vypreparuje cizí kulturu (jako to udělal ve filmu Apocalypto), než je třeba černoch v té římské legii.

00

Odpovědět

+CathanNa Doktora Who nekoukám.
Ten, o kterém mluvím, byl tuším v Centurionovi nebo nějaké takové slátanině.
Tam byl jako legionář, ne jako příslušník pomocného sboru. Což je hodně divné, protože na to musel být člověk nejprve občan.

10

Odpovědět

+J-KJde o to, že podle toho co jsem zjistil, mohli nakonec být lidé všech barev a etnik občané. Tam neexistoval rasismus v dnešním pojetí a černý voják v legii být mohl,, vzhledem k tomu kam, až Řím dosahoval. Bohužel na to nemohu najít žádný pořádný historický článek, jen drobty, diskuze a vyjádření. Pošlu alespoň článek z wikipedie - černoši zásadně nebyli otroci, spíše imigranti, a neexistovalo stigma ke smíšeným svazkům. Takže kdo ví kolik bylo občanů černých jako noc ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_people_in_Ancient_Roman_history

11

Odpovědět

+CathanPotřeba říct "hej, proč je tam černoch?" vychází ze stejného důvodu, jako potřeba říct například "hej, proč tahle postava dělá takovou blbost?". Ve spoustě filmů jsou černoši a nikoho to ani nenapadne říct. Proč? Protože to do toho filmu sedí.

00

Odpovědět

+J-KCathanovi příklad historického: V seriálu Mystérium sexu (https://www.csfd.cz/film/331829-mysterium-sexu/prehled/) jsou postavy jednu chvíli u soudu a soudcem je černoch. Děj seriálu se odehrává koncem padesátých let, ale zákony Jima Crowa, které oddělovaly bílé od černých, byly zrušeny až v roce 1965 (rovné volební právo černoši získali o rok později).
I kdyby se soud odehrával v roce 70, pán černoch stále neměl čas na vystudování nebo dostání se k místu soudce, přinejmenším proto, že pochybuji, že okamžitě po zrušení oněch zákonů se černoši dostali všude (neuzákoněný rasismus musel trvat dál).
Tudíž v seriálu, který si patrně vzal za cíl představit historicky události ohledně boření tabu sexu v USA, je tohle jasné tvrzení "Koukejte, černoši mohli být už mezi lety 55 a cca 70 soudci! Nějaká rasová segregace? Nééééééé"

20

Odpovědět

+AmiaJop, to asi patří mezi příklad historických kiksů, ale pokud tam nehrál větší roli, vidím to spíše jako filmovou chybu než jakoukoliv snahu o přepsání dějin.

10

Odpovědět

+AmiaSegregace byla nejhorší na jihu USA, kterého Missouri, kde se seriál odehrává, není součástí. Tam také platily zákony Jima Crowa, na severu ne. V severních státech USA se situace začala zlepšovat ještě před zrušením zákonů Jima Crowa (už ve 30. letech ve většině severních států USA skončila segregace, co se práce týče).

10

Odpovědět

+XardassStorka fajn, je dobře, že se nikomu nic nestalo. Hlavně Češi jsou národ v ohledu sexuální orientace konzervativní. Jak jsem psal, nevadí mi ostatní orientace nebo názory nebo vyznání. Ohledně průvodů mě štve prostě to, že místo toho, aby to pro mě byla akce, se kterou nemám problém (lepšího stavu málokdy s nějakou sociální akcí dosáhnu), tak je to pro mě akce, při který když o ní slyším, tak si řeknu: ,,No jo, zas je to tady." Chtěl bych prostě žít ve společnosti, kdy nezáleží na sexuální orientaci, názorech a vyznáních tak, aby mi někdo připomínal, že jsou díky tomu lidi rozdílní a taky, aby mě někdo neoznačoval za homofoba, když se zasměju vtipu, kde je člověk jiný orientace terčem vtipu. Černej, bílej, gay, křesťan - je mi to jedno, všechny vidím rovnocenně.

31

Odpovědět

+ass.ass.inJá bych v takové společnosti také rád žil. Bohužel to není realita, ale snad vzdálená budoucnost. A doufat, že se svět změní k lepším tak, že se za to nikdo nebude nijak bít, to je hodně naivní představa.
Jo a nezahlédl jsem v této diskuzi tvrzení, že vtipy o gayích (křesťanech, černoších, ...) jsou nějak morálně vadné, protože se strefují do menšiny. Takže se tu vymezuješ proti něčemu, co tady nikdo neříká.

11

Odpovědět

+XardassA četl jsi správně můj původní komentář? Co třeba takovej černej humor? Kdekdo naráží na to, že je nějakej vtip přes čáru a tvrdí, že když se mi ten vtip líbí, tak jsem xenofob, rasista nebo cokoliv jinýho. Má právo na názor, ale nemá právo mi říkat, že jsem to či ono, když mě jednak nezná a druhak to prostě není pravda.

Abych vůbec nějak osvětlil svůj komentář, protože mi přijde, že nad ním někteří přemýšleli jinak než já, tak jsem proti extremistům. To že jsem mluvil o LGBT skupině neznamená, že jsou to jediní extremisti, kteří mě štvou, psal jsem i o hard feministkách, který už fakt nevyžadují rovnoprávnost, ale pomalu kompenzace za to, že muži jsou jiní než ženy. A extremisti jsou prostě i přehnaně ublížení lidé, kterým se dneska musí ustupovat, protože se jim nelíbí, že v obsazení není žádný černoch, třeba. A to je politická korektnost, ne snad? Dělat jim ústupky i v případě maličkostí.

12

Odpovědět

+XardassZkusím to takhle (před případnou reakcí prosím přečíst celé)...

Homosexualita je přirozená, ale není normální (normalita = soulad jedince nebo skupiny s většinou). Majoritě lidí tudíž nic neříká a některým, byť s ní nemají problém, může přijít její "adorace" (lepší slovo mě nenapadá) na veřejnosti nechutná a obscéní do takové míry, že se proti ní rozhodnou vystoupit. Formu prozatím necháme stranou...

Zkus si představit situaci, že by na náměstí probíhal řeznický festival a byly tam postaveny průhledná jatka, kde by byly prováděny porážky tak, aby byly všem na očích. Jíst maso, potažmo zabíjet zvířata je přirozené (a dokonce normální), přesto si troufám tvrdit, že by proti takové "adoraci" jatek vystoupili nejen lidé s odlišnou gastronomickou orientací (a i na kameny by možná došlo, vajíčka v tomto případě nejspíš ne - agresivní jedinci jsou všude).

Věř tomu, že většině lidí je opravdu jedno, jaké mají lidé sexuální preference, ale dokáže je vytočit, když jim to cpou pod nos. Věř tomu, že kdyby byl ten festival neměl za úkol šokovat, nebylo by tolik zlé krve. Ano i chlap převlečený jako Helenka Vondráčková je svým smyslem provokace (daleko lépe by toto zpěvák udělalo, kdyby vystupoval třeba jako Jana Nováková a to, že má mezi nohama olbřímí "klitoris" si nechal pro sebe - prostě být zajímavý tím, co umí a ne tím, co navzdory očekávání má/nemá mezi nohama).

Napsal jsi: „Pořád je za co bojovat.“ A to je podle mě největší omyl. Lidi vnímají, že s nimi bojujete a pak se nesmíš divit, že budou bojovat proti vám.

73

Odpovědět

+xxx-neregistrovanýPořád je za co bojovat. A to nejen v zahraničí. Kdyby nebylo, neměl bych takovou zkušenost, že za mnou v jednom baru přišli na záchodě dva týpci a rozbili mi hubu jen a jen proto, že jsem gay. Jak si můžu být jistý, že to bylo proto? Protože předtím, než mi tu hubu rozbili, se mě na to zeptali. A když jsem ležel na zemi se zakrváceným obličejem, brečel jsem a prosil jsem je, aby mi neubližovali, tak mě donutili jim slíbit, že "už nebudu gay". Na to bys taky odpověděl: "Však se nediv, že proti vám bojujou, jste totiž moc vidět" ?

02

Odpovědět

+XardassA jak bys to chtěl řešit? Věříš, že když si půjdeš stoupnout na náměstí a budeš pokřikovat hesla o tom, že jiný orientace jsou správný, tak že se zázračně změní názor konzervativců, kteří jsou proti jiným orientacím?

51

Odpovědět

+ass.ass.inA ty věříš, že když to dělat nebudou, že náhle začnou všichni homosexuály alespoň ignorovat?:D Pochody minimálně ukazují "nejsi v tom sám a je to v,pohodě", a to na národní i mezinárodní úrovni. Nevidím důvod proč svalovat pramen agrese na oběť. Homofobé jsou homofobní protože jsou idioti, ne proto, že si jednou (JEDNOU) do roka udělají homosexuálové v Praze pochod.

30

Odpovědět

+CathanMně jde o to, že žádná akce nemůže zatvrzelýho homofoba přesvědčit, že homo orientace není špatná. Nepřesvědčí ho, když si udělají průvod, ani to když budou pokřikovat na náměstí, dokonce ani to, když se nebudou snažit vyčuhovat.

A větu, že pochody ukazují, že v tom není člověk sám na mě netahej. Každýho už minimálně jednou trápilo, že nezapadá do kolektivu. Tyhle stavy jsou svině, ale člověk to sám může překonat. Nemluvím tu každopádně o reálných depresích a úzkostech, to už jsou psychický nemoci a bez odborný pomoci takový věci nevyřešíš. A průvod lidí se stejným smýšlením nebo vyznáním, či jiným atributem, není odborná pomoc pro psychický nemoci.

41

Odpovědět

+ass.ass.inMůže, ale proč by průvody nemohli pomoc? Xardass tu sám napsal osobní historku, jak mu průvod pomohl, a takových příběhů budou jistě tisíce. Průvod není jen pochod hrdosti, ale také různé kulturní akce, přednášky a diskuze. Každý s otevřenou myslí tam může přijít, a třeba si svá stanoviska ujasnit. Navíc průvody jsou tu už řady let a i s jejich pomocí dochází k postupnému zrovnoprávnění homosexuálů - pokud by se nyní ukončil, mám pocit, že je to jako říct "vzdáváme to" nebo "už je to v pohodě". Ale ono to v pohodě není, u nás ani ve světě.

Navíc, a to je zásadní argument, PROČ je rušit? Ubližují někomu? Zasahují nějak do tvých svobod? Mluvil jsi tuším o cpaní pod nos - jak přesně to pochod dělá? Jedna akce v roce není cpaní, ale prostě tradiční slavnost kterou můžeš ignorovat.

30

Odpovědět

+CathanKde jsem napsal, že průvody nepomáhají? Můžou pomoct, ale není to jedinou věcí, která pomáhá z takových osobních krizí.

A taky je nechci rušit, zasahoval bych do práv jiných lidí. Mně jde čistě o to jak se mi průvod jeví. Tyhle dnešní diskuze mě určitě něco málo o takový problematice naučily, ale průvod jako třeba Prague Pride se mi nejeví jako událost, která by ve mně vzbuzovala nějaký kladný pocity.

Pověz mi, neexistují jiný, možná i efektivnější způsoby, jak dosáhnout stejných práv pro hetero a homo páry?

20

Odpovědět

+ass.ass.inA jaké? Aktivisté se samozřejmě celoročně snaží o nějaký pokrok, ale PP a další pochody po celém světě jsou vyjímečné v tom, že koncentrují celou problematiku. To se nikdy jindy nepovede.
Stále platí otázka, proč ty máš pocit, že tě tyto pochody nějak obtěžují? Pokud nejsi homofob, a máš tedy toleranci k homosexuálům jak tvrdíš, je přeci snadné to ignorovat a nechal to být pro ty, kteří to považují za užitečné, ne?

21

Odpovědět

+CathanNo na ty způsoby se tě právě ptám.

Protože nevěřím tomu, že každoroční průvod něco změní.

10

Odpovědět

+ass.ass.inJak už psal Cathan, Prague Pride každoročně trvá celý týden. Je to akce plná přednášek, filmových projekcí, komunitních setkání a nakonec i jednoho velkého průvodu zakončeného koncertem a oslavou. Různí lidé si v tom najdou různé věci. Někdo konečně na tuty zjistí, že v tom fakt není sám. Někoho baví ta hudba, někoho přednášky na téma teplí hrdinové v komiksech, někoho baví projekce filmů, někoho taneční párty, někdo přijde do průvodu podpořit myšlenku rovnoprávnosti, někdo tam přijde exhibovat. A někdo bude sedět doma a stěžovat si na to, že se b***y zase natřásají Prahou a cpou mu tu svou orientaci pod nos. Nejsnazší způsob, jak si udělat dobrou představu o tom, co to Prague Pride je, je na nějakou z těch akcí, ne nutně na ten pochod, zajít.

Mimochodem, tyto další akce považuji za podobně hodnotné jako pochod samotný, slyšel jsi o nich ale někdy z médií? Že by reportáž byla pět minut o různých možnostech vyžití v rámci Prague Pride a nakonec zmínka o tom, že bude i průvod? Ne. A to je taky jeden z důvodů, proč má spousta lidí na pride tak pokřivený názor a vnímá ho jen jako teplouše procházející Prahou. Plus to opravdu spousta homofobů používá jako argument ospravedlňující jejich nesnášenlivost, tím ale nemyslím tebe, ale různé extrémnější i méně extrémní spolky, které si ale díky tomu, že pochoduje 40 000 lidí, netroufnou na osobní konfrontaci. Když to byly průvody o pár set účastnících, tak to byla jiná, to létaly vzduchem i granáty se slzným plynem...

41

Odpovědět

+XardassTo jsem nevěděl, že je to i něco jiného, než ten pochod. Dík :)

Zajímá mě jedna věc - je víc lidí odmítavých/zmrdských, nebo spíš zvědavých?

Mně přijde, že když někdo pozná gaye, tak obecně spíš neví, jak se k tomu postavit, než že by mu to vadilo. Nechápe ten způsob života, protože jsou tam drobný rozdíly. Je to jako když přijde kamarád vegan na večeři a člověk neví, co ještě jí a co už ne.

Chápu, že z pohledu té osoby je nepříjemné obojí, jenže na to patrně pomůže jen čas.

20

Odpovědět

+J-KZvědaví a zvídaví lidé jsou prima, alespoň z mé zkušenosti. Ale ti se chovají úplně jinak než ti "zmrdští a odmítaví". S těmi se totiž většinou moc nedá bavit.
Jak se taky chceš bavit s někým, kdo na tebe začne v metru plivat a nadávat ti do "líných buzerantů". Nebo s někým, kdo se tě zeptá, zrovna když tě míjí: "Můžu vám rozkopnout hlavu, b***y?" A jde dál. (Obě uvedené reakce byly "vyprovokované" tím, že jsem se se svým mužem držel za ruku). Naproti tomu zvídaví/zvědaví lidi jsou super a rozhovory s nimi jsou prima ;-)

31

Odpovědět

+XardassTak to je fajn.

Je dost možné, že prostě žiju v sociální bublině, kde je zrovna málo idiotů. Ale je pěkný, že jsme tu v diskuzi vlastně došli ke stejnému závěru, jako ve videu. Jeden si takhle pokecá, zaklepou mu na dveře a pak to povídá kámošům nad sklenkou.

A takhle se to zlepší. Do té doby se držte, hošani ;)

30

Odpovědět

+ass.ass.inJá nejsem LGBT aktivista, takže můžu těžko říct jaké další způsoby existují a jak jsou efektivní. Ale pochody hrdosti jsou způsob jak říct "jsme tady, a furt je tu problém" a přímo koncentrovat jaké ty problémy jsou. Častý argument proti pridům je, že nejsou třeba, protože homofobie už vymizela. Pochody každoročně dokazují, že ne, že je stále tady. A ne jen díky reakcím na jeden "prťavý" pochod, ale i na příbězích které během celé akce zazní.

20

Odpovědět

Mňa už pomaly začína dosť unavovať čítať čím ďalej tým viac príspevkov, v ktorých sa títo spomenutí bieli heterosexuálni jedinci stále sťažujú, ako je dnešná doba voči nám (bielym heterosexuálom) strašne nespravodlivá, ako sme kultúrne týraní etnickými menšinami celého sveta apod. Tiež som si všimol, že je to v kinematografii o dosť rôznorodejšie, ako to bývalo kedysi, ale čo je na tom? Títo ľudia existujú, vždy tu existovali, tak prečo sa nemôžu dostať trochu do povedomia ostatných? Netvrdím, že to niekde s etnicitou nepreháňajú, ale každý má k dispozícii maximálne tri príklady tohto extrémneho zastúpenia etnicít, ktoré stále spomína. Človek horlivo vykrikuje, ako sa svet rúti do záhuby, pretože v jednom filme podľa knižnej predlohy, hral belocha černoch, ale akosi už pozabudne spomenúť, že v ďalších 99 filmoch je všetko po starom.

"V dnešní době je mor být bílej heterosexuál, protože se do nás kdekdo obouvá." - kto? Kto sa do nás obúva, a hlavne AKO? Ako sa môže obúvať niekto do rasy najviac zastúpenej na svete, do rasy, ktorá bola jednu pomerne dosť dlhú etapu ľudstva, jediným hlasom pokroku? A do heterosexuality? Už vidím, ako sa gayovia po nociach stretávajú a posmievajú sa, ako to tí smiešni heterosexuáli mali všetko v živote ľahšie a ako si môžu splodiť vlastné deti.

410

Odpovědět

+Rezoluttaky moc nechápu v čem mě menšiny utiskují. Tím, že možná v příštích deseti letech budou mít skoro stejná práva jako já ? :-D
Mimochodem na Pride jsem byl, byť trochu neúmyslně, protože bydlím kousek od trasy a byl jsem zvědavý, co tak hrozného nebo kontroverzního se tam děje. Tak jsem si na letnou zašel a jen se divil, proč to některé lidi tak dráždí...

54

Odpovědět

Tak tu máme pár homosexuálních názorů, jak je pride přínosný, jak to nemá komu vadit v kinematografii, že je tam nebo tam černoch. Xardassův příběh mě skoro dojal. Já třeba jsem ten poslední kdo by proti homosexuálům a jiným odchylkám něco měl. Naopak. Mám několik přátel mezi nimi. Nikdy jsem se na takového člověka nekoukal z předsudky. Dokonce jsem o jejich těžkém údělu mluvil, což ve třech případech vyústilo v to, že po mě těžce jeli, z čehož jeden mladík se mě dokonce pokusil znásilnit, načež dostal na čumák. Nebyl jsem na to hrdý. Uvědomil jsem si že to nemají lehké, když člověk co jim chce trochu rozumět musí být hned jejich terčem :D Empatii mám opravdu vyvinutou. Když tak s různými lidmi mluvím, uvědomím si, že si pořád musím dávat pozor na to abych neřekl (s nadsázkou) cikán, homouš, n**r. Díky politické korektnosti se opravdu vyzvihují menšiny, snad jako sorry za minulé dekády. Všichni jsou hned uražení. Vidíte to ve filmovém průmyslu kde jsou obsazováni černoši aniž by to dávalo jakýkoliv smysl. Přepudrovaný černoch - temný elf v Thor The Dark World mě bil do očí okamžitě :D Jenom proto aby poměrově tam byli. Co v takovém film u Warcraft? Musím být černoch elf, asiat elf. Ačkoli miluju Hvězdnou Bránu. Tak co chudá stovky let opuštěná zaostalá vesnice obsahuje snad všechny etnické skupiny co jsou na Zemi. Protože pořád si někdo stěžuje. Muži umírají ve válkách, protože jsou postradatelní, ale ženy pořád něco proti mužům kvedlají. Kde je rovnoprávnost v armádě? Myslím že Hillary na to měla supr názor :D Přestože skutečně umírat se jim nechce v Battlefieldu V prostě mají právo bejt, páč je to přece jen hra. A hlavně je to nebolí že. Xardassi. Inteligentní gay myslím že tuší, že tam někde venku bude jemu podobných spoustu. Na druhou stranu mě nějaký pochod nevadí. Mělo by se učit už na školách o toleranci, o zachování soukromí a bojovat proti předsudkům stejně jako proti šikaně. Žádný cokolisexuál nemusí nikdy křičet na ulici. Na nikoho to dojem neudělá. Prostě se mějme všichni rádi, posuzujme se podle charakteru a nemusí nám nikdo nic podsouvat na sílu.

66

Odpovědět

+StressModeCo je to prosím "homosexuálnní názor"? A mimochodem, naznačuješ, že Xardass lže, nebo že je úplně blbý? :D

45

Odpovědět

+KorektorkaVidíš a je to tady, ta přecitlivělost. Když jsem psal homosexuální názor a vidím že už mám palce dolů, nemyslel jsem to nijak hanlivě. Myslel jsem to jako názor homosexuála. Jeho pohled. Nic víc. Xardas ví co cítil. Těžko můžu říct, že lže. Tedy můžu to říct lehce že :D ale sám se nepovažuji za blbého, natož abych kohokoliv takhle tupě napadal. Myslím si, že je poněkud přehnané psát, že si díky pridu uvědomil, že není sám. Kdybych byl homosexuál, což bych byl rád, ale holt nepodařilo se :D, tak bych věděl asi že nejsem sám. Psal jsem že mi pride nevadí, ale co se týče společnosti , tak není potřebný. Je třeba se učit toleranci, vychovávat. Ne něco "násilně" vštěpovat. Mačkat to někam jenom pro to aby to bylo na očích. Takový míromilovný názor, navíc uznávající názor někoho jiného. To jsem si mohl myslet, že to někdo pojme takhle. A prosím, zdrž se komentářů typu "No ale tak tohle je úplně jasný když něco napíšeš takhle" Je tu vysílač, je tu příjímač. Na obou stranách můžou být chyby. Ale já vím jak jsem to myslel. Další otázky?

52

Odpovědět

+StressModeNejsi tu přecitlivělý hlavně ty? Dostaneš tři palce dolů a hned víš, že za to můžou ti zlí, co tě špatně pochopili. A určitě ne ty, který jsi to tak blbě napsal :-D

35

Odpovědět

+KorektorkaA ty si vybereš jenom to co se ti hodí, nepřiznáš, že si se mohla mýlit a zas to napadáš. Nikdy nepíšu, že to musí bejt ti zlí. Ano možná mají jiný názor. Sakra, já tady nikomu do hlavy nevidim, nejsem hlupák. Mám za to..., je to můj názor... To vážně musím psát tyhlety věty před cokoli co napíšu? Uznal jsem, že jsem to mohl špatně napsat. Ale taky jsem napsal, že to možná bylo špatně pochopeno, tak jsem to zpolopatizoval. Nečekám, že mě každý pochopí, ale něco jsem pro to udělal. Stejně sis ale vybrala tu verzi, kde jsem to prostě já blbě napsal. Dělám hodně abych vyšel s lidmi, diskutuju. Běž se hádát a soudit lidi někam jinam

53

Odpovědět

Hodně úzkoprsý názor. Nebo to aas.aas.in znamená, že máš rád od přítelkyně pánský análek a agresivně vystupuješ proti všem sexuálním menšinám, aby sis dokázal, že to není pravda a nelíbí se ti to? Nejsi třeba latentní homosexuál? Jörg Haider také vystupoval velmi agresivně proti homosexuálům a nakonec se ukázalo, že je gay.

34

Odpovědět

+-HoNY-Ale já proti nikomu agresivně nevystupuju. V komentáři jsem se nikde nevyjádřil tak, že by mi vadila jiná sexuální orientace, než heterosexuální. Klidně ať si lidé jsou gayové, nebo lesby a klidně ať si mají sňatky, právo na adopci anebo další věci, který jdou teď mimo mě. Já jim v tom nemohu a ani nebudu bránit, jelikož jsou to lidský bytosti a mají stejný právo na svobodný názor jako já. Mně se nelíbí například to, že mi tohle lidi vnucují prostřednictvím médií. Proč by mě mělo zajímat, že nějaká vedlejší postava třeba ve filmu, která hraje v příběhu pátý housle, je gay, lesba, bisexuál nebo hetero, když to pro příběh má nulovou hodnotu? Nezajímá, a proto mě záměrně tankuje, když mi někdo tvrdí, že taková postava je takové či jiné orientace. Z mýho pohledu mi to pak někdo cpe.

Vsuvka: Jak jsem psal, nejde jen o orientaci, ale o to, že mi tímhle někdo něco vnucuje. Stejně bych mohl vztáhnout příklad tak, že Heimdalla v Thorovi hraje Idris Elba, což je černoch, ale v komiksový předloze je běloch. Když to Idris dobře zahraje, je mi jedno, že to měl být běloch, ale je to černoch.
Nebo taky Furyho hraje S. L. Jackson, ale v komiksech je Fury běloch, nevadí mi to, protože ho Jackson hraje parádně.

Chápeš co jsem tím myslel? Že mi ostatní orientace, vyznání, názory nevadí, dokud mě na to nikdo záměrně neupozorňuje.
Když je člověk gay, tak ho to pro mě nedělá míň člověkem, než hetero. Ale ani víc.

40

Odpovědět

+ass.ass.inJá narážel hlavně na formu. To je jako vtip o antisemitismu:
Přijede ruská filharmonie do New Yorku a ruský dirigent se chlubí americkému:
„Já mám v orchestru 17 Židů! Kolik jich tam máš ty?“
„Já nevím,“ odpovídá americký dirigent.

Tak moc se snažíš dokázat, že ti nevadí, až u toho vypadáš hloupě. Což je ostatně problém i současné filmové tvorby (dole jsem uvedl jako příklad CBS-WB). Už mi rozumíš?

00

Odpovědět

Dobré video, ale má to být debata a tady vidíme jenom jeden názor. Taky zastávám tento názor, ale chce to vidět i další názory. Prosím jestli by se dalo toho přeložit více z této debaty.
Děkuji

220

Odpovědět

To video dehonestuje celý argument tím, že nedefinuje co tedy politická korektnost je. Je to debata, takže ta definice tam jistě je, ale tohle video to neobsahuje. Včera jsem o tom s někým mluvil, a každý má vlastní definici politické korektnosti.

Příznivec pozitivní, odpůrce negativní, a pak i naprosté pitomosti. Viděl jsem označení ženského Doctora v Doctor Who jako politickou korektnost. Viděl jsem i označení černého policajta ve filmu jako politickou korektnost. Není pak divu, že vzniká polarita společnosti o které Stephen Fry mluví, když odpůrci, ti vážně tvrdí odpůrci politické korektnosti, jsou novodobí rasisté, sexisté nebo homofobové kteří našli legitimní způsob jak propagovat své názory a ještě sebou táhnou lidi, kteří nic takového nejsou ale nechají se táhnout určitou chimérou, protože se bojí a jsou zmatení a vlastně nikdo neví co to ta politická korektnost je.

Dejme tomu, že tedy politickou korektnost označím jako formální slušnost. Nejsem si jistý, jestli jistá politická korektnost je správná cesta. Na druhou stranu, jedná se o zkrátka o určitou společenskou dohodu která funguje skvěle ve formální rovině. Myslím, že mnoho lidí má zkušenost, že Romové nemají s označením "cikán" problém. Stejně tak homosexuálové s označení "teplouš" nebo "buzna". Ale asi bych se zarazil, kdyby to řekl nějaký politik nebo novinář. V každé společnosti musí existovat nějaká formální hranice za kterou se nechodí, protože to může někomu ublížit. Stephen Fry mluví o lidské slušnosti, a mně to přijde úsměvně naivní. Kdyby existovala univerzální lidská slušnost, nepotřebujeme zákony. Ale ona neexistuje. Takže zákony potřebujeme, a možná i tu politickou korektnost.

55

Odpovědět

když si nakousl seriály a filmy... v Hollywoodu je ta politická koreknost vidět asi nejlépe - blackwashing

74

Odpovědět

+LajsničkaMohu poprosit o příklady blackwashingu? Mohl bych něco nakousnout sám, ale raději budu s něčím pracovat.

00

Odpovědět

+CathanNapr. Artemis Fowl od Disneyho... krásny príklad ako zruinovať úspešnú knižnú sériu tým, že Butler sa z eurázijca zrazu zmení na černocha a Július Hluza (tvrdý velitel škriatkovskej polície, stará škola s cigarou v ústach) sa zmení na ženu. Pretože musia byť reprezentovaní. Ďalej čierny Heimdall v Thorovi, v mytológii aj v komixe je biely. Alebo Moonlight, ktorý vyhral Oscara preto lebo rok predtým škandalózne na Oscara nebol nominovaný žiadny černoch, takže pre istotu musel ďalší rok vyhrať čisto černošský film...
Politická korektnosť všetko zničí. Je rozdiel medzi hrubým rasistickým urážaním a humorom, a vôbec tým, že v niektorom diele skrátka chýbajú ženy alebo černosi. Všetci chcú byť reprezentovaní, ale potom sa všetko mení iba na prázdny festival diverzity na úkor obsahu. Spomínam si na scénu z kultového slovenského filmu "Pacho, hybský zbojník" kde kočovní cigánski muzikanti na panskom poli hovoria "pán velkomožný, my robiť nemôžeme, my sme všetci velmi chorí". Keby takú scénu natočili dnes tak to je koniec, toho by sa chytili všetci od neziskoviek až po európsku komisiu pre rasizmus.

100

Odpovědět

+MKKTohle je dobrý příklad jistého překombinování.Jak víte, že je to následek něčeho co tedy definujete jako "politickou korektnost"? Vlastně jste přímo napsat, že Artemis Fowl (kterého jsem nečetl ani neviděl) byl zničen zničen tím, že udělali z jedné postavy ženy a druhého černocha, protože museli být reprezentování. Je to pouze váš pocit, nebo to tak doopravdy je? Je to důležité. Třeba to byla iniciativa tvůrců kteří mysleli, že tak na filmu více vydělají, protože tam přidají rozmanitost.
Tedy pozor na to předpokládat příčinu něčeho tam, kde jí znát nemůžeme.

37

Odpovědět

+CathanK Artemisovi Fowlovi - film ešte nevyšiel, ale obsadenie a trailery sú už vonku. Neviem ako v konečnom dôsledku bude celý film vyzerať, ale už len z pohľadu fanúšikovskej komunity je to fiasko. Postavy v predlohe majú svoje charakteristické rysy a boli napísané tak ako boli pre nejaký dôvod. Obsadenie ich úplne popiera, napr. Butlerove krstné meno je pre černocha úplne nelogické, alebo Hela Krátka je v knihe prvá ženská kapitánka v histórii škriatkovského policajného zboru, ale vo filme bude mať ženu ako svoju nadriadenú (takže to neguje Helin význam ako prvej ženskej dôstojníčky v zbore). Je to séria, ktorá bola filmármi prehliadaná velmi dlho a skrátka mnohí (vrátane mňa) majú tie postavy zaryté tak ako boli opísané v knihách. Prečo natvrdo meniť niečo čo v knihách fungovalo perfektne? Sú samozrejme výnimky, napr. postava Kata vo filmovom spracovaní Na západe nič nové. Nebol podla predlohy, ale aj tak dal tej postave niečo nadčasové (aj keď tam išlo iba o rodziel v jeho telesnej konštitúcii ako o charakter).
To že ide o dôsledok politickej korektnosti, vychádzam z toho, že podobné šachy vo filmoch sú záležitosť poslednej dekády, resp. možno posledných 15 rokov. Nepamätám si, že by sa kedykolvek predtým v takej velkej miere riešilo kto je a kto nie je reprezentovaný. Napr. nie až tak dávne hotové šialenstvo, že vo vojnovom filme Dunkirque nemajú žiadnu velkú úlohu ženy. Keď pred rokmi prišlo Zachráňte vojaka Ryana, nikto si ani nespomenul, že tam majú byť ženy. Tento trend je dnes všade, vo filmoch aj v hrách. V novom Call of Duty (rovnako z obdobia druhej svetovej vojny) je možné hrať za čiernu ženu na strane Nemcov. Nie je to zvláštne? Prečo sa všade musí tlačiť diverzita a potláčať kontext, či už historického zasadenia alebo predlohy? Naozaj, nikdy predtým sa v takej miere neriešilo či sa nedajbože niekto neurazí ak nebude reprezentovaný alebo bude vykreslený v zlom svetle.
Dnešný svet je plný tej takzvanej "snowflake" generácie keď sú všetci citliví a potrebujú svoj bezpečný priestor. Čítal som jeden článok (bohužial už nemám zdroj, bolo to pred pár mesiacmi :/ ) kde na americkej univerzite mala prebiehať diskusia o znásilnení žien a dôsledkoch. Namiesto diskusie to skončilo tak že sa niekoľko prítomných dievčat hystericky rozplakalo.
Myslím si, že všetko by malo mať svoju rovnováhu, Česi majú sarkastické vtipy napr. o slovenských hokejistoch, Slováci zase o Čechoch v Tatrách, existujú vtipy, ktoré Židov vykreslujú ako lakomcov... Sú politicky korektné? Nie sú... no a čo? Stále sme tu, máme snáď nadhlad a súdnosť a mali by sme byť schopní prijať aj tvrdší humor a aj na vlastnú adresu. Neurazím sa pre blbý hokej alebo pre narážky napr. na moju postavu. Vela dobrého humoru stojí na hyperbolizovaní reality alebo na stereotypoch. Je to všetko o tom nebrať príliš vážne život ani samého seba. Ak to prerastie iba do čistých urážok a nenávisti, tak tam humor končí a začíname sa rozprávať vážne. Bohužial, až príliš vela ludí je dnes precitlivených a obracia každý detail kým v ňom nenájde niečo nad čím sa dá uraziť. Dokonca sa nedávno objavila diskusia, že Pán Prsteňov je rasistický lebo vo filme nie sú čierni elfovia a údajne sú tam diskriminovaní orkovia... to už je absurdita.

81

Odpovědět

+MKKTo je tak dlouhé, že na celkovou reakci nemám kapacitu. Pouze tedy k jádru problému - vy neustále něco předpokládáte. Předpokládáte, že v AF jsou tyto změny kvůli politické korektnosti. Stačí se však zamyslet, co by se stalo, kdyby tak tyto změny nebyli - nic. Absolutně nic. Víc než ze strachu tedy tvůrci tyto změny udělali ze snahy oslovit lidi mimo fanouškovou základu. Je to debilní? Dost možná, ale tady je čistě jen o peníze podle mého názoru. Politická korektnost zde roli zřejmě nehraje.

25

Odpovědět

+CathanPredpoklad je prvým krokom k objavu. Práve preto sa snažím ukázať čo najviac príkladov aj v iných sférach ako je film a ako ma to vedie k tomu že politická korektnosť je skrátka trend v dnešnej spoločnosti, ak je pre niekoho zárobok motivácia prispôsobiť svoje dielo politickej korektnosti tak stále tam tá politická korektnosť je. Beriem, že je v tom aj kus môjho subjektívneho pohladu a mojich osobných spomienok na obdobie pred 10 a viac rokmi, ktoré porovnávam s tým čo sa deje dnes. Prichádzam na to, že predtým som pojem politická korektnosť takmer nepoznal, ale stal sa každým rokom čoraz frekventovanejší a v čoraz viac oblastiach. A tá krivka stále stúpa. Podal som svoj názor a príklady, ktoré ma k tomu doviedli. Nemám za sebou žiadny dlhoročný akademický výskum, to je úloha pre niekoho iného, ak niečo také už existuje rád si to prečítam, ale snažím sa všímať si veci okolo seba, vidieť pozitíva spolu s negatívami, a áno, aj predpokladať prečo je to tak a čo sa asi bude diať ďalej.

30

Odpovědět

+MKKJde o to, že i ekonomické zájmy jsou jiné než před deseti lety. V seriálu Čarodějnice školou povinné z roku 1998 také byli uměle přidány dvě menšinové postavy, protože autoři moc dobře věděli, že tím přitáhnout více dívku v tehdejší Británii a časem to pochopil každý ;) Neříkám, že to občas nejde do extrému, ale primárně zájem jsou dle mého peníze. Můžeme tomu samozřejmě říkat politická korektnost, ale myslím, že se moc autorů nechytne za nos a neřekne si "mám tu málo černochů a žen, někdo mi vynadá". Zvlášť proto, že jsem se nikdy moc nesetkal s tím, že by byl někdo přímo obviněn z toho, že nesplňuje nějaká pravidla politické korektnosti. Ale samozřejmě, váš názor beru.

42

Odpovědět

+Cathanmtkni toto: Kto je za propagandou miešania rás v reklamách?

aj ja som si kedysi naivne myslel, ze im ide len o peniaze.

12

Odpovědět

+DavitDavite... já ani nevím co napsat :D Když pominu celý ten styl toho videa a používané výrazy, tak si stačí do googlu zadat jméno Aaron Kasparov, a je snadné pochopit, že tohle rozhodně není video z kterého bych chtěl čerpat informace. A upřímně, ani vy byste neměl. Asi bych měl brát jako svojí povinnost se na něj podívat a vypracovat protitézy, ale na to jsem až moc slabý :D

23

Odpovědět

+Cathantakze kniha sa sudi podla autora a nie podla obsahu? netusim kto je ten kasparov, ale zaujali ma informacie v tom videu. mimochodom vyvracia tam ten tvoj argument ze im ide len o peniaze.

00

Odpovědět

+DavitJe mi líto, ale já skutečně nehodlám čerpat informace z videa, které se prvořadě snaží diskreditovat smíšená manželství. Pokud si autora dohledám, tak navíc zjistím, že je soustavně rasistický, sexistický a dokonce antisemitský. Takže ano, občas jde o autora. Stejně tak bych nebral knihu o Islámu kterou by napsal Konvička nebo Okamura ;) Jednoduše nemohu věřit ničemu, co v tom videu je a navíc nemám nervy na něj koukat.

01

Odpovědět

+Cathanv tom videu mas plno dat, statistik a zdrojov. ale chapem, ze pre tvoj binarny(rozlisujes len ciernu a bielu) NPC charakter je to nepripustne.
koniec debaty z mojej strany. maj sa

20

Odpovědět

Odpovědět

+ZafodA co je s tou reklamou za problém? Je to poněkud řečnická otázka, protože si stačí projet komentáře na youtube, a alespoň základ toho problému pochopím :) Ale asi mi to prostě přijde úsměvně. Gillette se asi seknul, ačkoliv takových poselství by mělo být víc. Poměrně dobře ukazuje problémy patriarchátu a toxické maskulinity dnes, a komentáře a hodnocení spíše dokazuje, že to nemizí a problém to stále je.

24

Odpovědět

+CathanNapříklad v podstatě celá tvorba pro mládež stanice CW. Z jejich Arrowverse se v podstatě stalo něco, co nesnáší všichni „bojovníci proti politické korektnosti“. Největší extrém jsou asi Supergirl, DC's Legends of Tomorrow a Black Panther, které úplně vybočují z cesty, kterou začaly seriály Arrow a Flash. Jsou to béčkové komiksy, odehrávající se v paralelním vesmíru, takže se to snad dá pochopit. Podobně zvláštní byl také seriál od Netflixu s názvem Marseille.

Začínám mít subjektivní dojem, že z takovýchto seriálů čerpají inspiraci i tvůrci blockbusterů nebo mají všichni scénáristé stejného dealera, který jím prodává hodně špatné drogy. :D A nebo to dělají schválně, aby „bojovníci za pravdu“ pukli vzteky. :D

01

Odpovědět

+LajsničkaVidet to je i ve hrach.
Napr cesky Kingdom come sklidil v zahranici vlnu nevole za to, ze tam nejsou cernosi.
Chuchel zase byl napadan za to, ze postavicka (cerny chuchel prachu s oranzovou cepickou), silne pripomina, jak se driv kreslili neuctive cernosi. A tak ho museli udelat oranzove s cernou cepickou).

Ze serialu to jsou treba pratele. Videl jsem porad, kde se ptali dnesni mladeze na tyto stare serialy a krome toho, ze jim to neprislo vtipny (jasne, humor se posouva), tak jim vadilo, ze v serialu nejsou skoro zadni cernosi. A taky, ze je pry dost homofobni. Dnes by pry ten serial jak ho zname v zadnem pripade neprosel.
Jeste pred 20 lety, nikoho vubec nenapadlo, ze je tam malo cernochu. Proste jsme se koukali na serial tak, jak je natocenej. A nikoho nezajimalo, jestli je tam viz zenskych, malo cernochu, nebo ze dvoum chlapum prislo nechutny, ze si sahli na ruku a tim padem jsou homofobe. A bude to horsi.

182

Odpovědět

+HabanszJen upozorním na malou věc, že určité věci jsou prostě tabu. Chuchel skutečně připomíná "black face", což je ale u nás prakticky neznámá věc (stejný spor byl i s karikaturou Sereny Williamsové). Je to pro nás těžko pochopitelné, ale u nás by taky moc neprošla karikatura nebo hra, kde by byl v hlavní roli velký noc u židů nebo něco podobného z karikatur nacistů.

Autoři Chuchel si vybrali raději kontroverzi nemít a plně se otevřít americkému trhu ;)
To mimochodem není nic nového, ze stejného důvodu už kdysi dávno byl cenzurován pokemon Jinx. Black face je dlouho tahnoucí se tabu.

53

Odpovědět

+CathanChuchel je podle me jen krasny priklad toho, ze kdo chce psa byt, hul si najde.
Jinak ohledne toho tabu. Nevim, jestli to bylo primo na ty 3 moje pripady, ale zrovna tam zadne tabu neni. Ty lidi ho tam hledaji.
Nekdy je to zase naopak. Treba chystany reboot carodejek zase ma poprask proto, ze lidi byly zvykli na to, ze to byly 3 belosky. Najednou to tak nebude. Tam ale nikdy nebylo jasne dany, jakou maji barvu plati. Tak jako tak je vzdy naprosto zbytecnej proces.

Dokonce me ted i napadla afera s red dead redemption 2. Zabij kone, stahni srnu, vystilej mesto, jsi desperat, tohle oni delaj. Ale beda, jak das facku zensky, ktera je jen shluk jednicek a nul a v ty hre zrovna protestuje za zensky prava... Kam to autora videa dostalo vi kazdej, kdo se o hry trochu zajima.

21

Odpovědět

+HabanszV čarodějkách se vytvořil nový kánon, takže je to úplně jedno. Tak je to mimochodem se vším, pokud se vytvořil nový kánon, nedá se o blackwashing či jiném vůbec mluvit. Prostě je to jinak.

A tabu většinou fungují tak, že někdo něco hledá. Chuchel nebo mnou zmíněná Jinx jistě nevznikal proto, že chtěla někoho urazit, ale stalo se. Často díky kulturní neznalosti určitého tabu.Já nehodlám soudit, jestli je to dobře, nebo špatně. Ale asi každá kultura to tak má, a někdy autoři dělají ústupky pro větší zisk a přístupnost. Mám pocit, že pro vás je tak trochu všechno irelevantní. Taky jsem takový přístup měl, ale už jsem holt někde jinde :)

02

Odpovědět

+CathanNo jestli to tak vypada, tak to tak urcite neni. Rozhodne pro me neni vse irelevantni a chapu, jak jste to myslel, nebojte :)

U tech carodejek to prave pisu jako pripad z druhe strany barikady. Tam je uplne jedno, kdo je bude hrat. Uz i proto, co jste napsal Vy. A stejne lidem vadi, ze to nebudou 3 bile holky.

10

Odpovědět

+HabanszAd RDR 2: Snad se o to zajímáš i ty. Měl chvilku pozastavený účet a pak se vše vrátilo do normálu. Týpek dál natáčí videa typu "Hitler shozen z útesu" a "Mexičan deportován". Tak tu prosím nedělej vlny a nepřekrucuj realitu za účelem podpory vlastního názoru.

04

Odpovědět

+KorektorkaNic sem neprekroutil a zadne vlny se take nekonaji. Alespon ja je nikde nevidim. Na nikoho neutocim a ani nepotrebuju zadnou podporu sveho nazoru. Je me uplne ukradena. Tak proc bych si kvuli tomu cokoli prekrucoval, to fakt nevim.
Zajimal jsem se. Proto jsem to take zminil. Je jedno, ze byl obnoven. Jde o to, ze nikdy nemel byt ani pozastaven :)
Rozhodne ne kvuli tomu videu. Uz to byl uplne nespochybnitelny dusledek PK.
Proste jsem jen uvedl 4 konkretni pripady k tematu. Proste jsem rekl, co se stalo a proc se to stalo.

31

Odpovědět

+LajsničkaOn to není vyloženě blackwashing, tedy nahrazování původně bílých postav herci tmavé pleti. Spíš se do seriálů či filmů uměle šroubují minority, tam, kde to na příběh nemá vliv vloží asijskou lesbičku, nebo černocha s nejistou sexuální orientací a tak podobně. Nemyslím to zle, osobně mi to nevadí, pokud to zásadně nezasahuje do původního příběhu. Vadí mi důvod zařazení takových postav a to ten, že kdyby tam takové postavy nezapojili, riskovali by nařčení výše zmíněných priorit, že jsou diskriminovány a to je právě ta PK.

91

Odpovědět

+Mike_HavliczekPozoruhodné...

Egyptská blondýnka je OK (Dvě noci s Kleopatrou - Sophia Loren), mongolský Egypťan je také OK, ale asijská lesbička, nebo černoch s nejistou sexuální orientací už je blackwashing.

A co taková Enigma s Dougrayem Scottem, který vytvořil nucený heterosexuální vztah s Kate Winslet, zatímco Alan Turing byl jednoznačně homosexuál?

00

Odpovědět

+LajsničkaBlackwashing?

Kleopatru hrála Sophia Loren, správně ji měla hrát herečka z řecké strany (Kleopatra byla z ptolemaiovské, řecké, dynastie); Čingischána hrál Omar Shariff (mongolský válečný vůdce a po matce nestoriánský křesťan)

00

Odpovědět

Politická korektnost je mor této generace.
Lidskou slušnost si nelze vynutit a pokud se o to pokusíme, je to jako snažit se hasit požár pomocí benzínu.
Čím více budeme tlačit, tím více to bude lidem otravné a tím více budou tlačit zpátky.

Nejhorší je, že z této generace pak povstává hromada magorů, kteří cítí uraženi každou pitomostí a pak si otvírají hubu na internetu a v televizi. Společnost je pak tak zastrašena, že dělá hromady ústupků, aby tyto magory alespoň trochu umlčela. Vůbec bych se nedivil, kdyby za pár let zase zavládla cenzůra a i svoboda projevu by mohla být trochu "omezena".

181

Odpovědět

No ještě by sis mohl něco přečíst _o internetu_.

Internet propojuje počítačové sítě, to, o čem mluvíš ty je web (tedy aplikace, která pomáhá uložit příspěvky na cizí počítače; a tedy už z definice pak každé takové vyjádření může vlastník "cizího počítače" smazat, prostě proto, že to je jeho počítač; tedy svoboda projevu se omezí na otázku, proč by měl ukládat cizí výlevy mysli zadarmo, když si stejný výlev může uložit na svůj počítač a zpřístupnit ho tak ostatním).

04

Odpovědět

4:52 je myšlen levicový libertarianismus. Je tu určitá chyba v překladu dána odlišnou kulturou Anglie (+ Evropy) a USA ve vnímání pojmů libertariánství a liberalismus.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Levicov%C3%BD_libertarianismus
Václav Klaus také o sobě tvrdí, že je liberál, ale myslí tím úplně něco jiného https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekonomick%C3%BD_liberalismus

40

Další