Autobus 44

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:203
Počet zobrazení:11 436

Bus 44 je krátkým filmem z roku 2001, který získal po celém světě několik festivalových ocenění, jako například v Benátkách, Cannes, New Yorku nebo na Floridě. Kvalita obrazu sice není nijak valná, avšak troufám si říct, že zde jde především o hlavní myšlenku a poselství filmu, který je údajně natočen podle skutečné události.

Číslo autobusu také není náhodou, neboť pro Číňany je číslice 4 něco jako pro nás 13, i když zřejmě v ještě větší míře. Zajímavostí také je, že každá číslice (nebo alespoň většina) má v čínském jazyce nějaký význam. Například: 14 - must die = muset zemřít, 44 dying and dead = umírající a mrtví, 74 - surely death = jistá smrt, 54 - shall live forever and will not die = bude žít věčně a nezemře (tady číslo 5 naprosto neguje 4 a obrací význam :)).

Film můžete posléze ohodnotit na ČSFD.

Přepis titulků

Autobus 44 Podle skutečné události Děkuji, čekal jsem už 2 hodiny. Bez problému. Nebude vadit, když si zapálím? Do toho. To nejste vy, že? Zhubla jsem.

Nahrazujete někoho jiného. Ten autobus je poměrně nový, ne? Hej, najdi si místo. Co se mu stalo? Vytáhněte všechny vaše peníze! Slyšeli jste ho?! Jste hluší nebo co? Všechno co máte! Slyšíte?

Pohyb, pohyb! Ty, peníze! Rychle, tvoje hodinky! Rychle! Ty, pohyb! Ten bastard mi nechce dát prachy. Kdo? Máš nějaký problém?

Ne, nemá. Hej, prostě mu dej ty peníze. Někdo jiný si chce hrát na hrdinu? Já mu ukážu! Dělej, pojďme už! Co... Co děláš? Nech mě! Už jsem ti dala všechny peníze!

Pomoc! Nikdo se ani nehne! Prosím ne, zapřísahám vás, nechte mě jít. Proč každý jen sedí? Chceš taky? Jsi v pořádku? Omlouvám se. Vypadni.

Řekla jsem, abys vypadl. Proč? Byl jsem jediný, kdo se ti snažil pomoci. Hej! Hej, vy dva, přesuňte se tamhle. Pokračujte. B2, máme to potvrzené? AD1, tady je B2.

Ano, je to autobus 44. Sanitka je na cestě. O co jde? Potvrzeno, všichni pasažéři a řidička jsou mrtví. překlad Lexter www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Technicky vzato kdyby nezastavila ty lidi by o penize neprisly a cela situace nevznikla. Takze ona je navezla do problemu a zaroven je za to potrestala. Zeny jsou mrchy :(

08

Odpovědět

Od chvíle kdy se vrátila do autobusu sem přesně věděl jak to bude pokračovat, jenom ten jeho úsměv na konci sem opravdu nečekal. Ale docela fajn filmek, proč ne.

00

Odpovědět

K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.

Edmund Burke

222

Odpovědět

To je zabila schválně, nebo jsou ženské fakt tak nahovno řidičky? :D

2012

Odpovědět

zabila je protože si myslela, že ty jedeš taky

261

Odpovědět

zřejmě schválně.vzala je sebou.zřejmě za to že nepomohli.K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama. usměv -pochopil,proč zůstal na živu
SNAD :D

00

Odpovědět

Ten jeho úsměv na konci je trochu nemístnej.. :D

382

Odpovědět

Upřímně, skoro jsem to vypnul když jsem viděl jak slečnu vytáhli z autobusu a nikdo se nehnul.... Nedokážu si představit že bych zůstal sedět, i kdyby měli třeba kalašnikovy, radši bych se nechal střelit...

156

Odpovědět

*Tips Fedora

30

Odpovědět

Taky je všechny potrestala :)

70

Odpovědět

Očekávaný konec, ale zasloužili si to. Je vidět, že Číňanům ten socialismus vtloukli do hlavy opravdu pořádně.

185

Odpovědět

Co to se socialismem má co společnýho?

63

Odpovědět

+AlennJde o způsob myšlení. V socialismu všichni spoléhají na společnost a osobní odpovědnost jde stranou. Tedy každý čeká, že zasáhne někdo jiný a nezasáhne nikdo. Ve svobodném systému jsou lidé zvyklí přebírat osobní odpovědnost. V socialismu převládá stádové myšlení. Člověk jedná, pokud ho někdo vede nebo mu poroučí. Osobní iniciativa je na nule. Když se pak stane něco takového, tak všichni sedí a čumí.

103

Odpovědět

+Moor8Úplně stejně by se chovali lidé v jakékoli společnosti. Ono to má i nějaký název, který si teď nevzpomenu. Je to nějaká podprahová úvaha "Proč mám riskovat já, když může tolik jiných."

Vaše úvahy nejsou ani příliš konzistentní s tím filmem. Iniciativní element se našel, předal výzvu, a nikdo ho nenásledoval.

A film je Hong-Kongský. Což neznamená, že se to nemohlo odehrát kdekoli jinde. Ale byl bych opatrnější v těch úsudcích. Kdyby se to stalo na západě, dalo by se to nadinterpretovat jako kritika kapitalistického systému, kde si každý hledí svého, a jeho krajní individuality. A byla by to stejná chyba, protože to je jen o tom, že většina lidí by neriskovala kvůli cizímu člověku. Bez ohledu na ekonomický systém.

90

Odpovědět

+komunardtakové jedince najdeš všude, to ano, ale čím levicovější systém, tím jich bude více. Ve svobodném systému by se jich několik zvedlo, protože jsou zvyklí jednat sami za sebe.

Ano, jedan pak za nimi vyběhl, ale nikoho nevyzval. Já bych cestující vyzval, ať jdou na pomoc, že jsou jen dva s jedním nožíkem a v autobuse bylo tak 10-15 lidí. (už to nechci to počítat přesně)

Tak by se ten dotyčný mýlil. Navíc na západě vládne socialismus.

00

Odpovědět

+Moor8A máte pro tato svá kategorická tvrzení nějaké podklady? Proč by měl individualista řešit problémy někoho jiného? Každý svého štěstí strůjcem, ne?

Ne, na západě vládne celkem jasný kapitalismus. Má sice svoje limity, ale nikdo nechce, aby něco nemělo limity. Protože z takových extrémů nic dobrého nevzejde.

00

Odpovědět

+komunardAno, každý je strůjcem svého štěstí, ale v případě nezaviněné pohromy, mu ostatní pomohou a za přepadení ona nemohla.

Čistý socialismus. Ve španělsku nemůžete ani propustit zaměstnance, pokud se nedopustí závažného pochybení. Ve Francii mají daň pro bohaté 75 % a odbory mají moc ochromit celou zemi. Brusel se snaží regulovat absolutně všechno, dokonce nám kážou, i co si máme myslet.

01

Odpovědět

+Moor8Znovu opakuji, můžete svá kategorická, obecná tvrzení doložit něčím jiným, než svými osobními názory?

Víte, co je socialismus? Jak je definován? Nikoli ochranou zaměstnanců, ani progresivní daní, ani vlivem odborů, ani regulacemi, nýbrž vlastnění výrobních prostředků. Vzato důsledně, v socialismu by nebyla žádná 75% daň pro bohaté. Nebyli by v něm totiž žádní bohatí.

A kdo vám káže, co si máte myslet?

11

Odpovědět

+komunardTo je jeden ze základních problémů. To nejdůležitější, co člověk má, je rozum a měl by ho používat. Doporučuji Vám si přečíst 1984 od Orwella. Muset mít důkazy i pro naprosto zřejmou věc je utopie. Jakou barvu má nebe? Můžete své tvrzení podložit, když já budu tvrdit, že je Fialové s puntíky? Proč to tak je, jsem popsal výše. Když se nad tím zamyslíte a budete k daným argumentům přistupovat s otevřenou myslí, tak uvidíte, že to tak je. K tomu stačí rozum a osobní zkušenost. Není třeba rozsáhlá studie.

O socialismu mě nemusíte poučovat. V podstatě se systémy dají dělit na dvě hlavní skupiny. Svobodné a nesvobodné v závislosti na úloze státu ať už ho řídí diktátor nebo byrokrat, je to šumák. Na západě už role státu přerostla do takové míry, že se nedá hovořit o svobodném systému.

Pokud toto nevnímáte, tak nemáte přehled.

01

Odpovědět

+Moor8Vaše tvrzení ovšem nejsou naprosto zřejmé (uvedl jsem interpretaci minimálně stejně logickou, jako vaše, a vy jste ji sice prohlásil za mylnou, ale nerozporoval), proto je třeba, abyste ho doložil. Ta vaše "zřejmost" je totiž spíš víra. Poznáte se to podle toho, že požadujete po oponentovi ne aby se seznámil s nějakými skutečnostmi či úvahami, ale aby změnil svůj způsob myšlení. A "otevřít mysl" je opravdu fráze používaná i v náboženství.

Co se týče rozumu a osobní zkušenosti, znám pár lidí, kteří jsou ochotní vložit se i do potenciálně nebezpečné situace jen proto, že je to potřeba. A víte co? Většina, drtivá většina, jsou socialisté. Jako jím byl ostatně i Orwell. Kdybych uvažoval jako vy, tak bych musel dojít k závěru, že větší sklon k takovému chování mají socialisté. Já ale nechci, abych se nechával zmást výběrovými efekty, přemýšlím i nad rámec "rozumu a zkušenosti" a proto dospívám k závěru, že to není vlastnost socialistů, ale vlastnost jednoduše vzácná.

Podle toho vašeho dělení jsou nejsvobodnější různá rozvrácená území v Africe, kde je vliv států nulový. Ale právě tam je nejvíc otroků. Protože všechny ty gangy nemá kdo zkrotit.

Tvrdit, že někdo, kdo nevnímá svět vašim způsobem, nemá přehled, je argumentační faul.

00

Odpovědět

+komunardAlenn: On je rozdíl mezi tím, když se někdo dostane do problémů vlastní vinou (vezme si půjčku na něco, na co nemá a co nepotřebuje) a když někdo za svoji situaci nemůže. (je přepaden)

komunard: Ale ano, rozporoval. A že stejnou frázi použije i někdo jiný ji nikterak neznevažuje, jen ten dotyčný je použil ve špatném významu.
V té Africe je zase problém v nevyspělosti tamních obyvatel.

00

Odpovědět

+Moor8Nechtěl jsem se bavit o dluhu, pouze jsem vám ukázal, že vaše "teorie", že za znásilnění ženy za přihlížení civilistů, kdy ani jeden nezasáhl a pak jim to vrátila karma, může ČÍNA nebo SOCIALISMUS. Což je ta největší pitchovina co mohla být pod toto zajímavé video zdůrazňující lidskou povahu kdy napsána.

01

Odpovědět

+AlennKarma je při zdůvodnění příčiny jejich jednání zcela irelevantní. Socialistická výchova vede ke vzniku tupého lhostejného stáda, což se pak projeví v takové situaci. Ve svobodném systému by se našlo několik jeidnců, kteří by zasáhli. Tedy lhostejnost k ostatním je spíše projevem socialismu, než svobodného systému. Ano, video ukazuje jistý aspekt lidské povahy, ale původní spor byl o to, jaké společenské uspořádání ho umocňuje.

Nechtěl jste se bavit o dluhu a proto jste o něm psal? Trochu zvláštní. Stejně jako s tou karmou, se Vám to trochu motá.

00

Odpovědět

+Moor8Pan naivka, píšu znova, nechtěl jsem psát ani o dluhu ani o existenci karmy, jen se vám jen snažím vysvětlit, že ani socialistická výchova (což je samo o sobě blbost, protože kdyby taková výchova existovala spíše by to bylo za účelem samaritánství - společné vlastnictví, prospěch, život) ani svobodný systém nemá s tímto jevem co dělat. Jednak vaší teorii boří fakt, že se to děje v demokracii tak i diktatuře, tak i to, že výjimka nepotvrzuje pravidlo. A jedinci jak píšete není důkaz, ty se najdou vždy.
PS.: karma byla podána jako trest, osud, ne jako příčina jednání. To vám se to motá .-) hezký den. Nastudujte si něco z neurověd a řízení politických systémů, myšlenek, historie a skutečné interpretace a pak mi napište klidně SZ ... hf.

00

Odpovědět

+Moor8Heh Orwell ani socialismus nemá s tímto jevem vůbec nic společného. Každopádně mohu obrátit celou vaší teorii vzhůru nohama a porovnat dnešní dluhový kapitalismus, kde se nikdo nezajímá o to, zda máte na to splácet a zda se mu vybrečíte do klína, prostě vám dá půjčku a starej se! To mi přijde jako surová lhostejnost, stejná jako udělali tito lidé v buse, buď jen ze strachu, z nezájmu nebo prostě jen z pohodlí! Jak říká komunard, bez nějakých pozorovaných dat je teorie dopadu společenského uspořádání zcela irelevantní, zvláště dělí li tyto období 50 let. Pokud nechcete žít ve společnosti, kde se každý stará jen sám o sebe a o svojí rodinu (čili svoje) začněte číst pohádky, svět je krutý a bez nějaké revoluce tomu jinak nebude a nějakou 5% odchilkou nic nedokážete.

01

Odpovědět

Ten konec jsem čekal od tý doby co nastoupila zpátky do busu, ještě že se to vyplnilo, zasloužili umřít, karma z***i. :')

217

Odpovědět

I ty duchodci?

74

Odpovědět

+Ing.No minimálně mohli něco říct, aby někdo něco udělal, všichni jen seděli, mlčeli a koukali, takže jo všichni si to zasloužili.

145

Odpovědět

okey tak som sa mylil ... som prekvapeny ze tam nebola nejaka chobotnicka :D

612

Odpovědět

Jaká chobotnička, prosím tě? To jsi viděl jen Oldboye a žiješ v představě, že jsou chobotničky symbolem asijské tvorby nebo co?

61

Odpovědět

no kedze je to nejaky azijsky film tak predpokladam ze ju tam hromadne pretiahnu :D

28

Odpovědět

Ženská za volantem - to vždy vede jenom k neštěstí.

1214

Odpovědět

No bože ta toho narobí kvôli jednomu vtáku minutu v p****i. Aj tak sa zdvihla a kráčala jakeby sa nic nestalo. Preafektovaná hysterická pýča.

461

Odpovědět

Chtěl bych vidět tvůj ksicht kdyby si měl v riti minutu jeho ptáka

130

Odpovědět

prečo sa do čerta na konci pre titulkami usmial ?? prečo ?

1418

Odpovědět

protože je to nekrofil a bude mít do čeho píchnout

377

Odpovědět

Protože si uvědomil, proč ho nechtěla v tom autobuse. Jediný se jí snažil pomoct, jediný přežil.

443

Odpovědět

+VirusMěl jsi napsat "Můj názor je.....". Protože vyjádření od autora snímku nemáš, takže můj názor může být stejně tak chybný či správný jako ten tvůj :)

117

Odpovědět

+RebellczTo ti samozřejmě neberu. Proto si i ty měl napsat "Můj názor je ..." Napsal si to? Nenapsal, takže ... :-)

61

Odpovědět

+Virusto mi bolo jasné, lenže úsmev pri smrteľnej auto nehode teda určite v poriadku nebol, každému by predsa docvaklo že práve preto ho nechcela vo vnútri aj keby sa neusmial

1014