Chlapec

Thumbnail play icon
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:395
Počet zobrazení:13 685

Chlapec je dánský krátký film, který zobrazuje tématiku transsexuality. Emilie se narodila jako dívka, ale uvnitř se cítí jako kluk. Dokáže se s tím její matka vyrovnat?

Přepis titulků

CHLAPEC Emilie, pojď sem. Ale mami. No dobře. Ty jsou taky hezký, mami. Ale co tohle? Našla jsem tohle skvělé tričko. Má na sobě takové vojenské vzory. Emilie, to je klučičí oblečení.

Až k nám přijde Suzanne s dcerou, musíš mít šaty. Vy dvě jste si jako malé hodně hrály. To ano. Ale už je to dlouho, co jste se naposledy viděly. No tak, tyhle mi přijdou hezké. Jdeme je nahoru zaplatit. Co to děláš? Řekni mi, co to děláš? Mám se bát?

- Ne, mami, jsem v pohodě. - V pohodě? Bojím se, když děláš takové šílenosti. Děsíš mě, Emilie. Co to s tebou je? Simone, pustíš mě dovnitř? Máma mě hrozně štve. Musíš se dát dohromady. Musíš jít domů a začít se bránit. - Když to nejde.

- Ale jde. Ahoj, mami. Emilie? Ne, není tu, zatím. - Musíš jít domů. - Nemůžu. Ale můžeš. Řekni mi, kde jsi byla? - Byla jsem u Simona. - U Simona? Pojď dovnitř. Hosté přijdou za 15 minut. - Šaty máš na posteli.

- Přemýšlela jsem, že bych si vzala... - Nechceš zase dělat scénu, že ne? - Ne. Závody v jezdectví? Suzanne, musíš být moc pyšná. Měla jsi ji vidět jezdit. Byla skvělá. Mohla bys se mnou do kuchyně? Ne. Emilie má nemoc, kvůli které jí padají vlasy. Ty máš rakovinu?

Rakovinu? Ne, neboj se, Suzanne. Co to tedy je? Jak se tomu říká? Transsexualita? To je nemoc? Je to jen taková zmatená fáze, kterou někteří náctiletí procházejí. Suzanne, zkus si představit, že máš obřího ptáka.

Obrovskou věc mezi nohama. Já to nechápu. Ne, to nejspíš ne. Který chleba bys chtěla jako první? - Začala bych s bílým. - Tady máš. Na zdraví. Veselé Velikonoce. Tady nemůžeš zůstat.

Musíš jít někam jinam. Běž. - Kam to mám dát? - Dej to sem, Elise. Vy s matkou si zřejmě opravdu hodně rozumíte, že? To bych zrovna neřekla. Jak to myslíš? Štve mě, jak máma pořád dělá, že je všechno perfektní. Možná jen chce, aby ses cítila dobře.

Pojď, zlato, musíme jít. Simone, jsem špatná matka? Měli bychom jít za ostatními. Na něco jsem se ptala. Jsem špatná matka? Jo. Šlo to celkem dobře. Na to, že jsme se tak dlouho neviděli. Emilie, co bys řekla na to, kdybychom spolu jely na dovolenou?

Nebylo by to hezké? Poslední dobou jsi strašně zmatená. Potom to spolu zvládneme a pomůžeme ti to v hlavě urovnat. Mami, ty to vážně nechápeš? Narodila jsem se do špatného těla. Nějaká pitomá dovolená na tom nic nezmění. Já to nechápu, Emilie. To se mě snažíš potrestat?

Tak to tu dovolenou můžeme vypustit. Potřebuješ pomoct. Doháníš mě k šílenství. - Nevím, co mám dělat. - O čem to, sakra, mluvíš? Tebe to dovádí k šílenství? To já se musím pořád přetvařovat. Všechny tyhle sváteční obědy nebo co to je. Tohle nejsem já! Už to nezvládnu. Tohle musíme vyřešit společně.

Ne, nech mě na pokoji! - Já ti jen chci pomoct, zlato. - Ale já jsem kluk! To jsi zešílela? Už to není moje Emilie. Simone? Mohl by sis prosím sundat kravatu? Kravatu? Sundej si kravatu.

Děkuju, mami. Nějak si s tím poradíme. Existuje spousta vzpomínek, které bych rád vyhnal z hlavy. Mučilo nás to měsíce, mělo to ostré drápy. Opusť ďábelský cirkus, kde tě vidí, ale jen civí.

Lesklé oči v tmavých koutech, jsou beznadějní a vědí to. Volají nás, vtahují nás, je to nebezpečná past. Volají nás, vtahují nás, je to nebezpečná past.

Existuje spousta vzpomínek, které mě užírají zevnitř. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (93)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mně se to líbilo ...dávám 10 ... moc zajímavě podaná problematika ... znal jsem jednoho/jednu ... dodnes nevím jak ho/ji oslovovat a celkem se mi to občas plete :D ... tělo ženský, mozek mužskej ... bezva kamarád a klobouk dolů dokázat takhle žít a nehodit si to ... polovina tohoto tupýho národa by první den zkoušeli co jejich nový tělo dovede a pak by jim z toho regulérně mrdlo

111

Odpovědět

Hodnocení - 6,66

60

Odpovědět

Hned jsem si vzpoměl na ondatru která se narodila do těla muže :D
https://www.youtube.com/watch?v=fj4zhnGqhz0

63

Odpovědět

Vsichni TS/TG jsou psychicky naruseni lide, meli by se snazit zit s tim s cim se narodili, kdyz se jim to nelibi tak mi neprijde nejlepsi reseni ze sebe udelat mutanta, ale radsi at to rovnou skonci a doufaji v privetivejsi reinkarnaci...

1263

Odpovědět

Já bych to neriskoval. Mohli by se narodil jako Vyhul MiHul a to by bylo ještě horší. :D

443

Odpovědět

Vyhul MiHul: ty by ses měl taky už reinkarnovat na nějaký inteligentnější zvířátko

84

Odpovědět

Hnusná dominantní matka, co vypadá jako chlap, upjatá na svoji jedinou dceru - co si z holky vychovala, to má, v tomhle je to natočené velice dobře, včetně "first world problems" lidí, co mají větší koupelnu, než většina z nás obývák.
Bláboly o špatném těle nebo mozku stranou - narodila se akorát ve špatný rodině; kdyby jí matka nenutila svoje představy o dokonalé slečně (páč sama takovou nebyla, ofc), mohla z ní vyrůst obyčejná holka.
Kupodivu je spousta hezkých holek s krátkými vlasy a v "klučičím" oblečení...jenže když jim to rodiče budou zakazovat, že to není pro ně, že to je pro kluky, chudák holka pak za pár let dojde k přesvědčení, že teda asi musí být kluk...

747

Odpovědět

Ten film jsem nemohl dokoukat, protože ten scénář je tak hroznej, že se tomu příběhu nedá vůbec uvěřit.

139

Odpovědět

krásná vonavá kundičkaaaa

519

Odpovědět

Hned bych jí ten nápad vyšukal z hlavy...

2467

Odpovědět

další takový

s tvým nickem se nedivím že myslíš ptákem

406

Odpovědět

mě by bavilo prcat kluka hahaha

57

Odpovědět

Já dřív....

02

Odpovědět

Promiňte, že tento rádobyvtipný komentář vezmu vážně, ale například v Ugandě jsou pokusy "vyšukat jí ten nápad z hlavy" docela praktikovány. Jak se o nějaké holce zjistí, že je lesbička, tak se zavolá nějakej smrdutej soused nebo strýček a holku jednoduše znásilní. Světe div se, nefunguje to. To je překvapení, co? Pochopitelně podpora pro znásilnénou žádná, tu a tam si nějaká vezme život. Hahaha, to se strašná sranda. Až se za břicho popadám. Byla lesba a teď je psychicky zničená/mrtvá. Zlo bylo zažehnáno.

659

Odpovědět

+jenprochazimtak je škoda aby se zabila bez toho aniž by ji někdo živou pořádně vošukal v tom s uganďany musím naprosto souhlasit

544

Odpovědět

+jenprochazimZnovu se omlouvám, že jsem ty komentáře bral vážně. Na chvilku jsem propadl iluzi, že se za nimi skrývá nějaké skutečné sdělení.

184

Odpovědět

Kokotko: tebe měl fotr taky raděj spláchnout do hajzlu

30

Odpovědět

Aneb jak se z pěkné holky stane škaredý kluk ...

2040

Odpovědět

Tak u tohohle videa jsem zjistil, jak moc jsem povrchní. Té holce jsem tu transexualitu nevěřil a to jen kvůli jejímu křehkému, dívčímu vzhledu. Kdyby byla více maskuliní, tak bych s tím asi neměl nejmenší problém. Mám se nad čím zamyslet.

425

Odpovědět

v tomhle nemáš pravdu
maskuliní rysy se objevují až se začátkem hormonální léčby

a ano mluvím z vlastní zkušenosti, můj ex byl TS (transmuž) a jako holka vypadal moc hezky

97

Odpovědět

+DaralynV tom případě okamžitě dotaz: Jakou mají tito lidé sexualitu? Myslím tím, jestli žena, která se cítí mužem, má větší zájem o ženy nebo o muže a naopak? A chápu, že to nebude tak vždycky, ale toto mne vždycky zajímalo a bohužel kolem sebe mám pouze hetero, homo a bi, ale žádný trans, kterých by se mohl zeptat.

80

Odpovědět

+Daralynvětšinou TS který se cítí být mužem (a fyzicky je žena) se zajímá o ženy jako by byl muž i fyzicky, dost často se ale stává že si takový člověk ze začátku myslí že je gay nebo lesba a pokouší se to potlačit, snaží se žít v těle v jakém se narodil. a tak i když je mentálně muž randí s kluky.

ale procento TS homosexuálně zaměřených lidí je podobné jako u normálních jedinců. Hlavní potíž je v tom že tihle lidi prostě cítí že tohle tělo je špatné a že prsa nebo penis by tam být neměly (proto třeba stahování hrudníku obynadlem aby měli plochou hruď) a svoje tělo dost často nenávidí k smrti, mají z toho mindráky deprese, pokusí se samovolně o kastraci nebo zkouší sebevraždu

120

Odpovědět

+Daralynještě bych dodal že pojem tanssexualita je nesprávný vyvolává tyto otázky. Se sexualitou totiž vlastně nemá co dělat. Speávný výraz že "Transgender"

totiž lidský pod že vždy ze začátku samice, mužské pohlavní orgány se vyvíjejí až později. Pokud tedy žena dostane v době těhotenství nějak do těla velkou dávku mužských hormonů, mozek plodu se maskulinuje ale tělo se tomu už nepřizpůsobí.

naopak v případě mužů co se cítí být ženou se naopak vyvine mužské tělo ale mozek zůstane femininí

104

Odpovědět

+DaralynJsem to myslel tak, že kdyby byla mohutnější, s víc mužskými rysi, tak bych si řekl: "chudák holka/kluk, to musí být na palici". Ale na tuhle jsem koukal a říkal jsem si: "to je blbost, tak hezká holka nemůže být TS".

71

Odpovědět

ano promin Marv

špatně jsem si přečetl začátek, teprve když jsem to ted pročítal jsem si uvědomil že to myslíš jinak

11

Odpovědět

Tak hlavně že máš trochu sebereflexe. To je u internetových lidí občas docela vzácnost.

91

Odpovědět

Proc se vsichni tvari ze transexualitu je potreba podporovat, ze homosexualita je poradku a barevni imigranti jsou prospesni ?
Vzdyt je to odporne a neprirozene, zavrel bych je do ustavu a lecil elektrosokama.

2392

Odpovědět

Protože transexuály (nikoli transsexualitu, tu nelze ani podporovat, ani potírat-ta prostě je), homosexualita je v pořádku (komu by škodila) a imigranti (záměrně nepíši barevní, to je nějaká nesmyslná kategorie, vymyšlená ubožáky) jsou prospěšní (samozřejmě ne všichni, ale když už tu jiní začali generalizovat), odporný jste vy, a nepřirozená je léčba elektrošoky.

4911

Odpovědět

Stejně jako jsem se ptal už níž. Čím tě nějaký transsexuál nebo homosexuál natolik omezuje, že ti to vadí?

417

Odpovědět

+MithrilNa to odpověď nedostaneš. Tohle jsou lidi, co nenávidí všechno, co nezapadá do jejich vidění "správného" světa a nebo to nechápou. Diskuzi, nebo nedej bože argumenty, od nich nemůžeš čekat.

373

Odpovědět

Hele, ty demente, zjisti si něco o chlapíkovi jménem Alan Turing. Byl to geniální matematik a homosexuál. Měl největší zásluhu na tom, že Britové byli schopni rozluštit Enigmu a tím zkrátil druhou světovou válku o několik let a podle odhadů snížil počet obětí o nějakých cca 14 miliónů lidí. Vzhledem k tomu, že to byla přísně tajná práce, tak se mu za to nedostalo žádného ocenění.
Homosexualita byla v té době v Británii trestná a Turinga, kvůli lidem jako jseš Ty, odsoudili. Dali mu na výběr: vězení nebo "léčbu"(prakticky to byla chemická kastrace). Zničilo ho to jak psychicky, tak fyzicky(narostla mu prsa, ztloustnul), což on neunesl a spáchal sebevraždu.
Bigótní zasrani, jako jseš Ty, zlikvidovali génia, který je mnohonásobně převyšoval, svojí prací zachránil milióny lidí a mohl posunout svět výrazně dopředu. Nikomu neubližoval, jen ve svém soukromí dával přednost mužské společnosti.
Jediná odporná a nepřirozená věc, jsi TY!

759

Odpovědět

Buď rád, že většina k lidem nepřistupuje tak, jako Ty. Kdyby totiž ano, snadno by se mohlo stát, že by se elektrošoky léčila omezenost a hloupost - a to už bys dávno byl zavřený v ústavu a dostával pravidelnou elektrošokovou terapii.
Ale jestli Ti to moc chybí, zkus si elektrošoky dávat doma sám, uvidíš, jaká je to balada.

70

Odpovědět

já tyhle filmy nemám ráda. Nejde ani tak o téma, i když z části ano. Stačí se podívat co loni vyhrálo na FF ve Varech. Chlápek co pěstoval kukuřici a tu spláchla voda.
Po většinou jde o filmy které mají strašně depresivní podtext, nikde nehraje žádná hudba (tu na konci nepočítám). Prostě to u mě nefunguje, já od takových filmů odcházím. Možná je to nějakým osobním traumatem, ale mě přijdou tyhle videa na jedno brdo, ruské, poslké, urkajinské, německé, dánské, norské, české... prostě jen chtějí udělat depresivně naladěné video alá FAMU approved

179

Odpovědět

Zase vymývárna mozků. Co čekat z levicového Dánska.

1052

Odpovědět

zrovna od člověka s tvým nickem je to k s míchu

pokud vás tohle téma nezajímá nemusíte na to koukat ani hledat jiné věci na interentu které se toho týkají nikdo vás nenutí.

no, medializace celé záležitosti jde do extrémů, ale pokud neznáte někoho takového jako blízkého přítele nebo člena rodiny, nemáte sebemenší právo ho soudit

pokud to děláte jste jen banda tupých pokrytců kteří jsou za stádem zase v druhé skupině a to jenproto že je to větší skupina takžese v nícítítě bezpečně jako anonymové

146

Odpovědět

+DaralynPrávě ta medializace je to co mi vadí. Proč jsem musel každý den číst, že nějakou trapnou soutěž vyhrálo nějaké žensko-vousaté stvoření atd.

010

Odpovědět

+DaralynÚžasné právě je, že nemusíš. Ale přesto to děláš. Proč?

50

Odpovědět

+DaralynKeď človek prehliadá informácie, musí ich najprv vnímať.
Čiže, to čo nechce čítať, musí prečítať, pretože prehliada informacie :)

Nutnosť vyjadrovať sa už je druhá vec :)

00

Odpovědět

No nevím co sleduješ, ale nikterak velká medializace není. Nechci znít špatně, ale přeci jen u nás i jinde platí, že neznalost neomlouvá, tak si první zjisti patřičné informace, aby sis vybral lepší příklady, protože Conchita Wurst je Transvestita a ne Transsexuál.

61

Odpovědět

Tumblr the video. Die cis scum.

110

Odpovědět

řekl transgender....

01

Odpovědět

Neřekl bych, že matka je prvoplánově špatná.. Podle mě si prostě odmítá připustit skutečnost, že by její dcera mohla mít problém.. Musí to být pro ni jako pro rodiče velice těžké přijmout.. Možná si dokonce myslí, nebo snad nalhává, že to je jenom otázka nějakého období své dcery, že to zkrátka přejde.. Tím samozřejmě nechci říct, že by to Emilie měla nějak lehčí, nebo že by ona byla ta špatná.. To teda chudák kluk..

Pozor, následující řádky komentáře vyzrazují rozuzlení filmu!

Teprve po tom, co Emilie prvně nahlas řekla, že je kluk, se s tím matka srovnala (i když její bezprostřední reakce byla úplně jiná). Rázem se z ní stává maminka vroucně milující svoje dítě. Gestem uvázání kravaty jí říká: "Ať jseš jaká jseš, pořád jsi moje dítě"... Krásný moment..

Děkuju za překlad, Štěpán Váňa :)

361

Další