Critical Path - John Carmack o rozdílu pohledu první a třetí osoby ve hrách

Thumbnail play icon
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:255
Počet zobrazení:3 661

V Critical Path krátce hovoří nějaká významná herní osobnost k tématu, které souvisí s její prací. Měli byste zájem o více videí? Případně s kterým herním vývojářem?

Přepis titulků

Definující prvek stříleček z první osoby je ten, že jste postaveni přímo do hry. Mám za sebou celou historii, která k tomuhle vedla, svým způsobem vznik tohoto žánru, a stále si pamatuji moment, kdy jsem to uviděl a věděl jsem, že to bude důležité. Dřívější hry byly dvourozměrné, celou herní postavu jste viděli přímo ve hře. Lidé hráli tyto 2D hříčky, kde střílíte monstra, sbíráte věci, hledáte dveře do dalšího levelu.

Byly zábavné takovým abstraktním způsobem, jako když hrajete hru na automatu a ovládáte tu malou postavu. Najednou vás trefili, sakra, začínáte zase od začátku. Když lidé hráli něco z pohledu první osoby, zašli za roh a tam stála příšera přímo před jejich obličejem. Padali ze židle, vyhazovali ovladač, dokonce i křičeli, takovou reakci to mělo.

To jste nikdy předtím v žádném herním žánru neviděli, byla to ta nejdrsnější věc k sehnání. Co se zjistilo, když více lidí začalo pracovat s trojrozměrnou technologií, je, že pohled třetí osoby má více způsobů využití a nabízí více režisérských možností. Když chcete být režisérem a ukazovat dobré věci snímané kamerou, tak nad ní chcete raději převzít kontrolu, než nechávat hráče bourat do zdi, aby tam viděli úžasné pixely mezi dveřmi a cihlami.

Jsou tu technologie, které začala na podobných enginech, ale využívají se různými způsoby, pro různé věci. Pohled z první osoby je stále převážně o adrenalinové akci, vy jste ve hře, vy nechcete zemřít, nehrajete za tu abstraktní postavu, sami jste vstoupili do toho světa. Střílečky z první osoby tohle umí lépe, než ostatní žánry, zatímco hry z třetí osoby jsou klidnějším zážitkem, dokonce i u akčnějších her jste totiž od nich více odtrženi.

Zato můžete věci lépe prezentovat a ukázat umělecké přednosti tím, že nastavíte kameru, aby mířila na tu věc, kterou jste pracně vytvořili. Každá z těchto prezentací má své výhody a přednosti, není jen jedna správná cesta, jak se mají věci dělat, je mnoho validních způsobů.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem sám kdo nemůže spustit oči z toho jeho zubu? :)

22

Odpovědět

niekto nehral dead space

414

Odpovědět

přesně tak to samé jsem si říkal taky.. kecá pěkné sračky a vypadá to jakoby nikdy žádnou hru nehrál

115

Odpovědět

+JabliickoCože? Víte vůbec, kdo to je? Spoluzakladatel ID software, hlavní tvůrce jedněch z nejrevolučnějších her (wolfenstein, doom, quake), inovátor FPS... On neřekl, že FPS jsou lepší, on jen řekl to, co tuší každý. Že když hraješ např. RPG z prvního pohledu a přepneš si to do třetího pohledu, najednou je to hrozný nezvyk a úplně jiný zážitek. Mimochodem bez tady toho člověka by dost možná žádné Dead space nikdy nevzniklo (každopádně perfektní hra).

10

Odpovědět

Carmack je náhodou skvělej. Na debily co ho neznaj se vyserte. Určitě víc věcí od něho by bodlo místo nějakejch animovanejch sraček.

282

Odpovědět

Zájem o videa ohledně vývoje her rozhodně je, ale ne tohohle šulinka.. 2 minutové video bez žádných informací.. hlavně že pewdiepie se překládá 20min toho jak ječí

1926

Odpovědět

Jako myslíš, že trollení jednoho z nejdůležitějších herních vývojářů všech dob ti někdo sežere? :-) Běž zpátky k tomu PewDiePieovi, tam se hodíš víc, díky. :-)

2712

Odpovědět

+Corwin8Když pominu Comander Keena, tak Carmack celý život vyvíjí FPSka a tohle video jsou dvě minuty plků o tom, jak je FPS intenzivnější zážitek, než TPS. Což je možná i u někoho pravda, ale nemusim být legendární herní vývojář, aby mi to došlo...

121

Odpovědět

Metro 2033- mise v knihovně- nikdy jsem nebyl tak posranej u hry jako tady :D

170

Odpovědět

Zasraní knihovníci.

30

Odpovědět

Pro mě jsou tedy intenzivnějším zážitkem hry z pohledu třetí osoby. Mám k té postavě nějaký vztah, nechci aby zemřela, vím jak vypadá atd. kdežto u her z pohledu první osoby mám být do hry vtažen jakože já, ale já vím že tam nejsem, je mi jedno když umřu.

1020

Odpovědět

Co to sakra je? 2min v p****i... to akoze pointa? Bez neho by som to nevedel ci ako?

2214

Odpovědět

Myslím si, že je na netu spousta zajímavějších videí, které přitáhnou na videacesky.cz daleko více diváků.

116

Odpovědět

Jasně, videa s herními vývojáři jsou vděčná! Jestli se chcete při překladu potrápit nad opravdu nebývalým levelem angličtiny, tak v první řadě ten Dan Vavra, to je machr.

103

Odpovědět

Takže dead space, mass effect, nebo gears of war není tak intenzivní a kulervoucí zážitek, protože to jsou 3rd person hry? hmmmhmmmm

1320

Odpovědět

Imerze je větší u FPS, to bez diskuzí. To že to je kulervoucí zážitek, to jim nikdo nebere. :-)

221

Odpovědět

+Corwin8právěže v tý imerzi nevidím žádný rozdíl. Třeba ty hororové hry, se kterýma se poslední dobou roztrh pytel, by na mě fungovaly naprosto stejně, kdyby byly 3rd person

03

Odpovědět

Ale to je přesně to co Carmack popisoval. TPS ukazují - "hele takhle dobře jsme vymodelovali loď, postavy..." A taky to tak je - Mass Effect je hlavně o příběhu, Dead Space je slušná hororovka, ale v porovnáním s hrama z první osoby (Doom 3, Amnesia, Fear atd.) je to hodně slabý odvárek. Takže ano u FPS je mnohem intenzivnější zážitek.

131

Odpovědět

+svinaAno, přesně tak.

Např. já jsem od Dead Space čekal podobný zážitek jak od System Shock 2 a byl zklamaný. Pocit ponoření mnohem menší. Navíc člověk obecně u 3rd person více bojuje s ovládáním.

30

Odpovědět

Kingdom come deliverance pokazili tim ze z toho udelali fps

235

Odpovědět

FPS=first person shooter

170

Odpovědět

+ProudCommunistproč ne, když tam budeš moct střílet lukem a jak jinak bys to popsal? ale nesouhlasim s nim, takovejhle fps her ve středověku by mělo bejt víc jako Age of Chivalry...

12

Odpovědět

Střílíš klacky a házíš kameny ole

80

Odpovědět

Ano, taky si myslím, že to nebyla šťastná volba. Ale uvidíme, možná se pletu :-)

04

Odpovědět

ehm...King Carmack rozpráva o rozdiele medzi FPS a TPS...Nabudúce skúste Sergeia Brina popisujúceho rozdiel medzi mačiatkom a psíkom... Koho už len zaujímajú ich podradné projekty, všakže :)

738

Odpovědět

Jestli jako podřadný projekt bereš engine id Tech, kterej prakticky odstartoval vývoj 3D her na PC a vývoj grafických karet, tak jsi prostě idiot nebo až moc podřadnej troll.

361