DotA 2 recenze

Thumbnail play icon
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:361
Počet zobrazení:6 094

Na dnešek jsem bohužel nestihl připravit překlad dalšího dílu Dorkly Bits, ale u tematiky počítačových her i tak zůstaneme, protože vám opožděně dodáváme video, které mělo přibýt na web v rámci úterního herního koutku. Děkujeme za pochopení.

Předcházel jí asi nejdelší beta test v historii her, ve kterém si hru mohl v podstatě každý vyzkoušet, ale nyní byla hra konečně vydána. Pokud vám až doteď DotA 2 unikala, možná vás recenze z kanálu GameSpot přesvědčí, abyste jí dali šanci. Je totiž kompletně zadarmo a hraje ji velké množství Čechů.


Přepis titulků

DotA 2 je obtížná hra, ale odměňuje ty, kteří se snaží. Hra je pokračováním modifikace Defense of the Ancients pro Warcraft III. Nyní ale běží na enginu Source od Valve. A stejně jako v ostatních online arénových hrách pro více hráčů, úspěch závisí na správném osvojení základních pravidel a detailů. Pravidla jsou taková, že dva týmy o pěti hrdinech bojují s NPC jednotkami. Cílem je zničit soupeřovu prastarou budovu.

Vyberete si jednoho ze 102 hrdinů, a poté bojujete v jedné ze tří cest a získáváte zlato a zkušenosti. Za to pak můžete nakupovat předměty a postupovat o úrovně. Každý hrdina má svoje unikátní dovednosti. Většina z nich funguje nejlépe v určitých rolích. Například můžete podporovat ostatní hráče jako Omniknight, pobíhat po mapě a čekat na správný útok coby Spirit Breaker nebo se v průběhu hry vyvíjet do podoby ultimátního zabijáka, jako to dělá Phantom Assassin.

S přibližně 130 předměty v obchodě existuje mnoho možností, jak vašeho hrdinu upravit. Například můžete získat imunitu proti kouzlům díky Black King Bar, navracet udělené poškození díky Blade Mail nebo použít dvě nejsilnější kouzla za sebou díky Refresher Orb. Hry v DotA2 nejsou krátké, většina z nich trvá okolo 40 minut. Sledovat bortící se soupeřovu hlavní budovu je radostný pocit, ale zároveň vám díky hernímu mechanismu, kdy se silní stávají stále silnějšími, může někdy připadat, že jste půl hodiny šikanováni.

DotA 2 je komplikovanou a náročnou hrou. Prvních několik týdnů trvá, než se zorientujete v tempu hry. Někdy vám může přijít, že jste zahlceni informacemi. Jak správně rozdělit hrdiny? Kdy by se měl tým pokusit zaútočit na nejsilnější potvoru, Roshana? A k čemu vlastně jsou runy?

Tato složitost vás může od hry odradit, ale pravdou je, že vás učení bude bavit. Stačí hru pouze sledovat a nechat se něčím překvapit. Hraní hry se skupinou podobně naladěných přátel je velká zábava. Nakupte doporučené předměty, snažte se udržet si pozici a naučte se nakupovat pozorovatelny. DotA 2 trestá chyby mnohem víc než kterákoliv jiná MOBA hra. Někdy může i drobné zaváhání vést k totálnímu výprasku, ale pokud se nevzdáte, budete odměněni.

Jakmile se vám hra dostane pod kůži, budete si o ní chtít povídat v noci na Skypu v hospodě nebo o přestávkách na svačinu. Je málo her, které dokáží vyvolat tak emotivní debaty o taktice, tipech a pocitech. DotA 2 je ohromující, návyková a emocionálně nebezpečná hra, která dokáže poměrně snadno ovládnout celý váš herní život. DotA 2 je zdarma, ale zároveň extrémně férová.

Všichni hrdinové jsou ihned dostupní a nákupy zbraní, obleků a klobouků za reálné peníze jsou pouze kosmetické. Je možné získat stovky předmětů, aniž byste utratili jedinou korunu. Zkušenost z hraní Doty se mění den ode dne. Některé dny budete nadšeni radostí, jiné budete chtít někoho nakopnout. Jenže existuje jen málo her, které byste měli zkusit, jako je DotA 2. Ti, kteří se rozhodnou Dotu vyzkoušet, budou velmi nadšeni. Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (104)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Po několika letech hrani musím bohužel zkonstatovat, že hra DOTA 2, je momentálně odrazující trapnost, kdy začínáte hru s vědomím, že prostě nelze zvítězit. Vše totiž velmi silně ovlivňují roboti starající se o vybalancování. Takže pokud zvítězíte pár her, tak vás dota 2 namíchá s hráči sabotéry a prostě zvítězit nelze, takže jen musíte 20-40 minut útrpně čekat, abyste nedostali BAN za opuštění hry, kterou od počátku nelze vyhrát. Takže se z toho celého vlastně stalo jedno velké utrpení (k balancování samozřejmě dochází i během hry, kdy například jeden hráč úmyslně umírá v jednom týmu, tak druhý tým je sankcionován, aby došlo k vyrovnání - prostě úplně na palici).

00

Odpovědět

Není pravda že obě hry jsou steně těžké. LoL je lehčí a to se nesnažím nějak nadržovat nebo naopak shazovat LoL. Když jsem hrál LoL tak jsem měl každý druhý match 21-25 fragů. a winrate jsem měl 78%. V DotA 2 jsem měl tolik "killů" tak 5x nebo 9x a winrate mám 59%.

21

Odpovědět

Některý ty překlady mě jako dotaře shodily ze židle :-D Oni i lidi, kteří anglicky prakticky neumí, normálně používají výrazy jako "wardy", "lajny", "ancient", takže těm pozorovatelnám a prastaré budově se budu smát ještě dlouho :-D
A abych trochu přispěl do flejmu, tak třeba ohledně snowballování: V Dotě snowballujou jednotliví hrdinové, v LoLku celý týmy. V Dotě když tým na pohled prohrává o 10 killů a tři věže, pořád může být vlastně blíž k vítězství, protože má lepší carry než soupeř, který půl hodiny farmilo bez přerušení. V LoLku když tem prohrává o 10 killů, tak prostě prohrává. Championi jsou si ve svých rolích strašně podobní a prakticky jediná možnost, jak vyhrát hru, je vyhrát linky, mít víc goldů než soupeř a pak vyhrát teamfight. Rozhodovat se jestli tým půjde early push, nebo gank, nebo bude turtlovat nemá smysl, protože jakmile se jeden tým dostane do vedení, jeho šance na výhru je neúměrně větší, ať už má championy jaký chce.
http://www.teamliquid.net/forum/viewmessage.php?topic_id=343759

231

Odpovědět

Tak jsem to vyzkoušel a je to úplně stejný jako W3 Dota. Není v tom vůbec žádný rozdíl krom grafiky, která se ale taky moc nezměnila. Akorát jsem na tom zase závislej, tak díky mockrát.... :D

201

Odpovědět

Rozdíl je ve spoustě drobností, všechno tam funguje tak, jak má (nakupování na tlačítku, autocasty) a je tam pár celkem důležitých věcí navíc, nehledě k tomu, že nemusíš jak ocas hledat servery. Na W3 Dotu bych si už nezvykl...

220

Odpovědět

+JKJasný no, jsou to takový ty drobnosti kterých si ani nevšimneš, ale vrátit se zpět na W3 dotu by byl pak strašnej problém, ttj.

190

Odpovědět

Koukam tak na videa, a pak zapnu tohle a vubec jsem mu nevenoval pozornost, koukam facebook, a kejaky dalsi kraviny .. tak si rikam, taky vas tak hrozne odpuzuje ten english accent? to je jak kdyby vam nekdo predcital knizku z roku 1830 ..

1820

Odpovědět

K mému srovnání: hry hraju obě, jak Dotu tak LoLko. Ani jedna z nich není těžší nebo lehčí. Obě mají něco do sebe a jsou to prostě v jádru stejné hry tak nevím, co srovnáváte. Na Dotě mě třeba štve last hitování, to je vyloženě porod, když to srovnám s Lolkem. Dále obchod, ve kterém se ani po dvou nebo třech měsících nemůžu pořádně orientovat. Zase je ale mnohem větší možnost ganků díky větší mapě, ničení stromů, či málo wardám. A taky mnohem více OP spelly do 1v1. V Lolku silence maximálně 2 nebo 3 vteřiny a tady 8 není problém. Na toto všechno bylo třeba si zvyknout, ale hra je to dobrá a hraju ji. Hrávám sice více to LoLko, ale obě hry mají něco do sebe.

1818

Odpovědět

No tak tohle je recenze jak poď na mě z boku a přitlač. Je mi vcelku jedno kdo co hraje, nebo preferuje. Ovšem buďto gamespot, nebo místní admini by si měli ujasnit rozdíl mezi reklamou a recenzí. Tady máte zářný příklad reklamy převlečené do formy rádoby recenze.
Moderní doba je bohužel taková, recenze jsou placeny a kupovány vydavateli a objektivní žurnalismus leží na pláží jako vyplavený vorvaň, ale aspoň vy to pojmenujte pravým jménem... (pokud z toho ovšem taky nemáte kousek).

2021

Odpovědět

jsem tu jediný, koho mapa DotA přestala ještě na W3 bavit už někdy ve verzi 5.x a proto se raděj těmto rádoby super hrám vyhýbá obloukem?
Asi jo.

1827

Odpovědět

kdyz to hraje takovej noob jako ty tak se ani nedivim

1810

Odpovědět

V tom, že se hraje pořád dokola jedno a totéž, je právě kouzlo multiplayerových a e-sportovních her. Protože se to opakuje, dá se to natrénovat, a celé to pak je o skillu. To je jako si stěžovat, že fotbal se hraje furt na stejném hřišti. Neříkám, že by nebylo zajímavé mít i nějaké random mapy, nebo že bych si těch map nevyzkoušel víc, ale mít to jedno "hřiště" je prostě pro tenhle typ her potřeba.

190

Odpovědět

+NathakaNaučit se něco a dělat to furt dokola, to zní jako práce :) Nemám nic proti kompetitivním hrám, nicméně styl Doty se podle mě ohraje mnohem rychleji než jiné(např. fps), neboť hry jsou dlouhé, relativně pomalé, jak tu někdo zmínil, obvykle se dojede na 1-3 chyby za celou hru. Celkem nezáživné. A hrát tyto hry na úrovni lamek na veřejných / random hrách, na honění ega dobré, jinak nic co by někoho ohromilo.

185

Odpovědět

Já osobně mám raději Dotu.. Nehraje to moc poláků.. :D A Čechů je tam taky dost, naposled sem měl v týmu 3 Čechy + já :D

193

Odpovědět

LOL mi příjde jednodušší, a v mém okolí ho hraje hrozně moc dětí, což mě od toho po pár msících odradilo. Dal jsem přednost na pochopení obtížnější ale pozděj zábavnější Dotě. Jen můj názor

208

Odpovědět

Nesnáším idioty, kteří Dotu zařazují do "žánru" MOBA.

1819

Odpovědět

+ DotA je ARTS a byla jako ARTS označená dřív, než vzniklo LoLko... jak a proč vznik pojem MOBA netušim.

192

Odpovědět

+BullOverNo já podobným hrám říkám hry typu Dota, stejně jako diablovkám říkám diablovky, jednoduší a jak tak koukám často to používají i v herních pořadech :-)

191

Odpovědět

+BullOverznalci preferuji zanr ASSFAGGOTS, ktery zcela vystihuje o co se ve hre jedna a poukazuje na prvni hru tohoto zanru

184

Odpovědět

tak vzhledem k tomu, že se tu, jak řekl BloodyElle, rozjel "shitstorm", musím se do něho přidat...

- nechápu, jak tady můžetě psát, co je lepší, když hrajete jednu hru měsíc a druhou několik let...opravdu to nechápu...samozřejmě, že budete vychvalovat tu, kterou hrajete častěji..
- Dotu hraju od verze 6.2 cca, Dotu 2 prakticky od nějaké 5. vlny invitů a LoL od konce první sezóny, takže bych řekl, že můžu srovnávat

v bodech, co tu rozeberu se budu řídit některými mými předchůdci (i když jde většinou vidět, že nemají aspoň o jedné hře absolutně ponětí)

- celkově je LoL víc casual...ne kvůli mechanikám jako milionkrát omýlané deny, ale kvůli toho, že tam není podporován snowball efekt, jako v dotě...a to těmito body:
: ztráta části nebo všech "unreliable" goldů (prachy z creep a za čas)
: oproti LoL několikanásobně více Xp za kill
: skoro každý hrdina má nějaké silné cc
: raxy, které mají jenom jeden život
neříkám, že je to špatně nebo dobře pouze, že pro nové hráče je tohle, podle mě, jeden z největších problémů
- mapa (a gameplay kolem ní) - dota má mnohem víc možností, co na ní dělat, zvláště pak stackování jungle campů, což je sice věc, která mě nehorázně sere, když se děje proti mě, ale která podle mě v lolku chybí, protože by umožnila mnohem větší rozmanitost mety
- mechanical skilzz + micro - neboli deny, ovládaní více jednotek najednou atd...upřímně tohle je jenom o cviku a dá se to bez problémů naučit...takže vytahovat tohle jako důvod toho, že "dota prostě musí být lepší!!!!" je naprostá hovadina a jde vidět, že ten člověk jak o dotě tak o lol skoro nic neví...
- balance - když má jakýkoliv hrdina víc jak 51% win/rate, tak se v obou hrách ihned připravují nerfy...nejnovější příklady Jayce v lol a Treant Protector v dotě (který byl solidně broken...), takové ty kecy typu "riot vydává jenom OP champy, a proto je lol strašně špatná hra" jsou blbost, zaprvé několik poslední champů nedostalo jediný nerf a nbo je ještě zlepšovali, protože byli moc slabí a zadruhé, když vydají OP champa hraje ho víc lidí a ihned se zjistí, kde je problém, takže může přijít hotfix...
- možnost vzdát se - když je hra prohraná, tak je prohraná a člověk pozná kdy to tak je...i když jde vidět, že dotyčný neví o LoL nic vzhledem k tomu, že za ten rok a něco, co hraju rankedy jsem se vzdal tak 2x možná 3x...mimochodem je vtipné, že to tady zmínil vzhledem k tomu, že dota pro hráči se vzdávají častěji než lol pro hráči (neboli "surrender" v pro zápase v lolku se prakticky nevidím, ale "gg" a leavnutí celého teamu klidně kolem 20té minuty je v dotě furt)
- e-sports - upřímně tady valve zatím velmi, ale opravdu velmi zaostává...respektive vydělá si pár set tisíc dolarů na compendiích na The International a zbytek ho nezajímá...nebýt The Defense, StarLadderu a dalších tak je dota e-sports scéna mrtvá...Riot a blizz (s WCS v sc2) jsou v tomhle lepší...

nechápu, co lidi pořád vidí na tom vyzdvihovat tu "svoji" hru...já budu hrát obě dokud mě budou bavit a ne dokud mi nějaký dotař nebo lolkař "neotevře oči" svým dlouhým příspěvkem na nějakém fóru..

1913

Odpovědět

- e-sporty já teda doufám že když už je "hotová" tak že se ty finance zlepší, na steamu je dota jasně nejhranější hrou

201

Odpovědět

Konečně vidím, že někdo, kdo mluví o těchto hrách, je taky hrál, a to ne pouze jednou. Hromada lidí to srovnává i s HoN, tady bych si dovolil dodat, že jsem to dřív hrál opravdu často a mám přes 2500 hodin, takže to nebylo dvacet her. Je to víceméně jako dota, ale má velký bonus oproti ostatním hrám a to "Leaver status", kdy hráč, který leavnul 5 % a více her, z celkového počtu her, je zařazen do fronty pouze s hráči, kteří mají ten samý status. Dále bych pak vyzdvihl zařazování do fronty v matchmakingu... kdy můžete vybrat, zdali chcete, aby Vám hra našla hru rychle, nebo aby srovnávala více statistik z profilů hráčů, což samozřejmě bude trvat déle, ale nevyhledá to jen na základě stejného ELO, ale i podle KDA ratingu a počtu odehraných her atd... a teď hraju Infinite Crysis:
+ rychlé načítání
+ hrdinové jsou vyvážení a každý splňuje takovou roli, jakou má
+ obchod, ačkoliv se zdá být složitý, je to jako ve smite, máte předmět a ten upgradujete místo, abyste měli zablokovaný inventář čtyřmi předměty, kvůli složení do jednoho
+ hrdinové jsou autentičtí z DC Universe
+ za levelování profilu dostáváte i "RP" (pro LOLKaře), abyste si mohli koupit skiny nebo hrdiny
- zatím málo hrdinů, ale co, je to closed beta
- spousta leaverů a začátečníků
- obchod, ne přímo ve hře, ale na champy, skiny atd, nevypne tlačítko "buy now", když už hrdinu, skin atd, vlastníte a pokud kliknete a koupíte znova, vaše chyba
- zařazování do fronty - pokud někdo nepotvrdí, nehodí vás to do čekacího času, kde jste skončili, abyste měli přednost, ale hezky od nuly... a jelikož je zatím asi 400 000 beta klíčů, ne všichni hrají a ne všichni jsou na evropských serverech, čekací časy se pohybují od 15 minut do 10 sekund...
- zatím pouze jedna mapa - dominion
- nevyváženost týmů, kolikrát mi hra skončila i za 4 minuty...

181

Odpovědět

Tvrdit, že Dota2 a LoL jsou dvě zcela odlišné hry je blbost. Jsou stejné. Vypadají stejně, mají stejné objectives a zakládají se na stejných principech. Ano, každá z těch her řeší věci po svém, itemy, spelly, expy, goldy aj.
Samozřejmě každý člověk má jiné preference a tak se někomu zalíbí to či ono. Já osobně jsem začal s LoLkem a i přesto, že mě Dota2 láká vyzkoušet, nevrhnu se do toho. Pokud to má člověk hrát na nějaké (hratelné) úrovni, musí znát základy metagame, spelly ostatních hrdinů a většinu itemů. To nám pro každou hru dává nějakých 700položek.(150itemů,100x4spelly, 100xpassive + nějaký zbytek.) A učit se to znova se mi moc nechce, ikdyž vím, že to bude trvat max. 2 týdny :P

Já osobně jsem rád, že tu je víc takových her a člověk si může vybrat to, co se mu více zamlouvá a nevypadá to tu jak za socialismu!

187

Odpovědět

A zase je tu shitstorm... Tvůrci na videačesky by opravdu neměli překládat videa, která se týkájí MOBA her, protože jak vidíte někteří jedinci se nedokáží udržet. Nevím, proč to tu vůbec řešíte, která hra je lepší. Každej má rád něco...

195

Odpovědět

A proč by to tu lidi řešit nemohli?

200

Odpovědět

tyhle hry se nedaj moc porovnávat, ale když už tak už..:

z pohledu D2
-Mapa v Dotě je mnohem složitější: jukování mezi stromama(znalost cestiček mezi stromama), cliffy, rune control, stackování a pullování creep campů, pohyb couriera po mapě..
-Micro skills!
-Možnost hrát za cokoliv chceš
-Lepší grafika...nikdo si nevšiml, že LoL vypadá jako leporelo? .. :D..
-Deniování - zabíjení vlastních creepů a hrdinů = snižování exp u nepřítele
-Vyrovnanost hrdinů
-Lepší menu
-The International ;)
-free zkrášlovací itemy na hrdiny, more hats from Valve! :D..
-Valve > RIOT
-tradice
-možnost vzdát se v LoLku je s****a..keep fighting!

gameplay se prostě moc porovnat nedá protože obě hry jsou jiný, ale řikat tady, že je dota pomalá je k smíchu jelikož když víš co děláš, tak je dota dost rychlá a k tý vaší pomalejší dotě napomáhaj jedině tak věci, který ji dělají lepší než je LoL a to třeba ztráta goldů za smrt. To že v LoLku vždycky někdo naběhne sám do 5 a po respu to udělá znova, neznamená, že je hra rychlejší a akční...a jak může někdo říct, že je LoL rychlejší když tě věž na začátek dá na tři rány, když se tam obnovujou baráky na creepy a nemáš možnost buybacku? jakmile se hra v LoLku přehoupne přes 30 minut, tak musí bejt strašně pomalá.

abych to nějak uzavřel, tak dám příklad z mýho okolí..když sem vzal kamarády z LoLka do Doty, tak neuměli ani chodit...když jsem šel hrát LoLko s nima, tak jsem si hned připadal "pro" .. :D..

jinak nehrajte hry, který po vás chtěj real peníze na to, abyste byli lepší než ostatní :))

2013

Odpovědět

LoL je v prvom rade timova hra. Aj ten najsilnejsi clen timu to sam nevyhra a naopak aj ten najslabsi clanok nie je zbytocny. Niekomu vyhovuje byt "len" clenom timu, niekto potrebuje vyniknut. Podla toho nech sa kazdy rozhodne co chce hrat.

Vsetko ostatne je uplne nepodstatne, lebo na vsetko ostatne sa da zvyknut a nabrat skill.

1828

Odpovědět

+NODAVGwut?

dota je týmovější hra.. :D..

196
Další