GTA V - recenze z kanálu IGN

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:354
Počet zobrazení:6 665

GTA V už vyšlo, ale pokud ho ještě nevlastníte, nebo patříte k (zatím)nešťastným PC hráčům, můžete se alespoň podívat na recenzi z kanálu IGN. Zahraniční média zatím hru hodnotí jednoznačně kladně a často dávají i maximální hodnocení.

Přepis titulků

Překlad: Axchoo www.videacesky.cz Pokud bychom měli vybrat jednu věc, se kterou mají open world hry problém, byl by to vztah mezi příběhem autorů a tím, který si sami vytváříte hraním. To v čem GTA V natolik vyčnívá je, že s oběma příběhy perfektně pracuje, aniž by jeden narušoval ten druhý. Dostanete obrovskou svobodu prozkoumat propracovaný svět a vychutnat si příběh, který je poutavý a napínavý. Téměř v každém ohledu je hra krokem kupředu v sérii GTA.

Celej den sedí na prdeli, hulí trávu a honí si u tý zkurvený hry. GTA V je také inteligentní a břitkou satirou dnešní doby. Odehrává se v prostředí USA po ekonomické krizi a nemilosrdně zobrazuje materialismus, povrchnost zkaženost a pokrytectví. Natáčej tu porno! Natáčejí ho všude po městě. Máma jim minulý léto pronajala dům. - Náš dům?

- Jo. Není to skvělý? Pokud GTA IV mělo za úkol zničit ideu amerického snu, GTA V se zaměřuje na současnou americkou realitu. Kritizuje současnou generaci, celebrity, levičáky, pravičáky, střední třídu, média. Kritice neunikce nic, ani současné videohry. Uhni na stranu. - Jdi do hajzlu! - Co to kurva děláš?! Zaměření na detaily, které dělají obrovský herní svět živý a uvěřitelný, je zároveň tím, co dělá satiru tak rýpavou.

To ti muselo udělat dobře. Jseš to ale patriot. Zároveň je jasně viditelné, že každý aspekt v GTA V je masivním vylepšením předchozího dílu série. Systém krytí je mnohem spolehlivější, automatické zaměřování vyladěnější. Auta nepůsobí jakoby měla kola vyrobená z másla. Ačkoliv přehnané ovládání nechává dostatek prostoru k parádním bouračkám. Příběh v GTA V hravě balancuje na hraně uvěřitelnosti, a hlavně díky třem hlavním postavám vás hra vtáhne.

Právě jsem byl pohlcen fantazií filmů z 80. let. Jo, je na tobě vidět, že tam trávíš hodně času. Vztah mezi hlavními hrdiny a jejich souhra je to, u čeho se ve hře nejvíce nasmějete, a díky čemuž prožijete nejzajímavější chvíle příběhu. Hlavní síla vyprávění spočívá v tom, jak se vztah mezi hrdiny proměňuje. Michael je bývalý podvodník ve středním věku, který se usadil s rodinou, která ho v podstatě nenávidí. Máma měla pravdu, nic jinýho neumíš a nemůžeš za to, ale seš kokot!

Franklin je mladík z Los Santos, který naříká na gangsterské stereotypy, i když ho láká vidina velkého zisku. Takže mě poučuješ o tom, že nejsem dost dobrej gangster? - Kdo to je? - A pak... Nazdárek slečinko. Pak tu je Trevor. Chci, abys okamžitě vypadnul!

Tohle je všechno, co mám! Měl jsem těžký dětství. Můj taťka na mě nebyl zrovna milej! Ahoj, Trevore. Trevor je taková pojistka pro Rockstar, protože to on vyvádí všemožné vražedné šílenosti. Ze začátku mi jeho šílenství a násilnictví přišlo trochu moc, ale nakonec se jeho ujeté mise staly na GTA V tím nejlepším. Důležité je, že přepínání postav skvěle funguje pro výběr mezi příběhovými misemi a vlastním řáděním.

Díky tomu se předchází problémům s uceleností příběhu, jimiž trpělo GTA IV. A funguje to dobře. I když jsem neplnila mise, připadala jsem si jako cholerik ze střední vrstvy Michael, dobrodruh Franklin, nebo jako maniak Trevor. Každý z nich má také speciální schopnost, u Franklina je to zpomalení času v autě, což jim přidává na pocitu výjimečnosti.

Pokud Liberty City v GTA IV působilo jako živé město, San Andreas působí jako živý svět. Obsahuje nespočet možností a aktivit co dělat. Jednotlivé úkoly vás provedou různými lokacemi i herními aktivitami a podnítí tak vaši chuť k vlastnímu objevování. GTA V ždíme z Xboxu 360 i PS3 vic než jakákoliv jiná hra. Grafika je úchvatná. Největší vylepšení od GTA IV je v kvalitě animací postav.

Nicméně i svět je mnohem detailnější a osídlenější. Velkým lákadlem San Andreas je, že obrovská spousta věcí není na mapě. Ve hře se toho děje tolik, že není vůbec těžké na něco narazit, aniž byste přitom museli plnit nějakou misi. Jednou jsem si jen tak ukradla dopravní letadlo a pak z něj vyskočila na nejvyšší budovu v Los Santos. Jindy jsem si koupila drahé terénní kolo a jen tak si vychutnávala projížďku. Jak už bývá zvykem, hudba je naprosto skvělá.

Občas tak nastane taková ta magická chvíle, že si jen tak jezdíte a najednou začne hrát vaše oblíbená písnička. Podobné momenty můžete zachytit na váš mobil, kterým se můžete zároveň i sami vyfotit. Cenou za tohle všechno je občasný pokles fps a vypadávání textur, což mi vadilo víc a víc čím déle jsem hru hrála. Nikdy mi to ale zážitek ze hry zásadně nenarušilo. Je překvapivé, že na tak velkou a detailní hru je tu velmi málo chyb.

Během mých prvních 35 hodin hry jsem narazila jen na tři menší. Příběh v GTA V naplno využívá všech vymožeností a není tak jen o střílení a řízení. Dny, kdy úkolem bylo: "Dojeď sem, najdi a zastřel člověka." jsou pryč. Nikdy nevíte, jaký úkol vás čeká. I jinak stereotypní mise jsou obohaceny inovacemi a vzrušením, což je dáno možností hrát ze tří různých pohledů. V tomto případě střílí Trevor z RPG, zatímco Michael a Franklin mají za úkol obklíčit nepřátele.

A konečně se také Rockstar zbavil jednoho z největších čertů - checkpointů v misích. Už nikdy tak nebudete muset šestkrát jet tu samou trasu po nezdařené misi. Nejlepší momenty příběhu zažíváte během víceúrovňových vloupaček, které jsou tím nejambicióznějším, co v GTA V najdete. Většinou máte na výběr mezi tichou a opatrnou variantou a hlučnou přestřelkou. Ta není tak napínavá, ale zato většinou chaotická. Všechny mise je možné kdykoliv zopakovat.

Můžete si tak zahrát oblíbené chvíle, nebo vyzkoušet odlišný přístup. Někdy bude váš přístup jiný, než návrháři v Rockstar plánovali. Ačkoliv se tomu hra většinou dokáže přizpůsobit, v jednom nebo dvou případech nebyla hra na moji volbu připravena. Většinou je pro vás skriptování neviditelné, ale když ne, hned si toho všimnete. Možná i proto, že jinak o něm nevíte. Nutno dodat, že když přijde na sex, drogy, a násilí, GTA V tlačí na pilu víc než kdykoliv předtím.

Děláš si ze mě prdel? Ne. Pokud měli moralisté problém s modem Hot Coffee, tady je mnohem víc podnětů k nastartování hysterie. Hra je lákavě zvrácená a správně potrefená, ale jednou dvakrát překročí hranici vkusu.

Jedná se o mučící scénu, na které musíte participovat. Přišlo mi to až přespříliš a měla jsem problém ji dohrát. I jako jasná kritika americké vlády a jejího přístupu k mučení po 9/11 se jedná o šokující moment, který oprávněně vyvolá kontroverzi. Další věci, jako například prostitutky a strip cluby vám připadají, že jsou ve hře jen proto, že tam být můžou, než že by měly nějaký smysl. Ve hře ale není nic, co by Rockstar nedokázal využít při vytváření obrazu přehnané Ameriky plné zločinu, násilí a hnusu.

GTA V není jen úžasně zábavnou videohrou, ale také inteligentním, zvráceně vtipným a kousavým komentářem dnešní Ameriky. Představuje zdokonalení všeho, co přineslo před pěti lety GTA IV. Je technicky dokonalejší ve všech směrech, ale zároveň má vlastní ambice. Žádný jiný videoherní svět se GTA V neblíží ani rozlohou ani zpracováním.

Navíc je za vším tím šílenstvím a humorem inteligentní poselství. Jedná se o působivý, neodhadnutelný a provokující příběh, který vám ale nikdy nestojí v cestě ve vašem vlastním dobrodružství v San Andreas. Jedná se opravdu o jednu z nejlepších her všech dob. Pro více informací o GTA V, včetně nadcházejícího Online modu zůstaňte s námi na IGN.

Komentáře (78)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Opravdu v videacesky.cz jsoi jen pitomci, IGN je snad ten nejhorší review kanál na celém youtube, každý pravý hráč ví, že jim společnosti platí za dobré recenze (členka IGN v mass effect 3). Kdyby jste přeložily GTA V Angry Review od Angry Joe to by bylo něco, ale to je moc dlouhý a vy jste prostě moc líní co ? arghhh

211

Odpovědět

Není to můj typ hry, ale po shlédnutí tohohle videa bych si to s chutí zahrála. Snad s tou PC verzí pohnou.

190

Odpovědět

Recenze dobrá ale co mě na ní vadí je ten otravnej akcent a hlas (Něco mezi ženou a 10ti letým klukem) recenzenta.

213

Odpovědět

Překládejte i něco od Polygonů, IGN umírá :)

191

Odpovědět

Ten komentátor... to je ženská nebo chlap?

208

Odpovědět

Přesně o tom jsem přemýšlel celé video, je to žena. http://twitter.com/kezamacdonald

182

Odpovědět

+Aranthistak ani z fotky neni jasno :D

203

Odpovědět

mužatka :D

196

Odpovědět

Hmm, taková recenze se mi zdá až podezřele nekritická. Měl jsem tu čest vidět cirka 5 hodin ze hry a už za tu dobu jsem si všiml některých aspektů, na základě kterých by se dalo s mnohými superlativy polemizovat, viz. model destrukce aut atd. Neříkám, že to není výborná hra, ale popírat že se v ní najdou i chyby mi zavání spíš marketingem než hodnocením.

193

Odpovědět

Z tou deštrukcii aut je to tak že Rockstar se k tomu vyjadril že když je to tak dlouhe tak aby auta vic cest vydržela proto to tak je

180

Odpovědět

+whowianNo, to je krásná věta, kterou by si měl pamatovat každý vývojář. Stejně tak by mohli říci, že omezili destrukci budov, aby město i na konci hry vypadalo stále malebně. :-D Navíc to s těmi auty není jediná chybka, ale podstatou mého příspěvku bylo, že tyto vady málokterý recenzent zmiňuje a naopak až přehnaně nadšeně tleská podobně jako v americkém sitcomu, když se blíží vtip.

180

Odpovědět

Na PC prosííím !! :D

182

Odpovědět

Jediná hra na kterou se nejvíc těším je Tom Clancy's The Division.
Nic jiného mě nenadchlo jak tahle hra.

189

Odpovědět

a co to má společneho s válcováním plechu? :O

180

Odpovědět

Tahle hra je především důkazem,že jsem měl pravda co se týče Bethesdy.Udělat velkej otevřenej svět,s hodně možnostma a bez bugů nejde ..BůůůůBéééé.GTA potvrdila moje slova,že Bethesda je jen líná banda kryplů.Zatím hraju jen u kámoše a je to luxus.Snad neposerou konverzi na PC a budeto dobře s optimalizované.GTA vs Watch Dogs ..to bude řádnej souboj.Viva la podzim!!!

1815

Odpovědět

jo je to narez mam odehrano 20h a 10% komplete

188

Odpovědět

Tak co, kdy začnou svádět násilí v Sýrii na GTAV? :D

182

Odpovědět

Fox už něco určitě plánuje,tak se neboj.

181

Odpovědět

Jak někdo může říct, že to má nejlepší grafiku? Když to má grafiku úrovně her na pc z roku 2009. Blázniví konzolisti.

1811

Odpovědět

protože to má nejlepší grafiku v porovnání s jinými tituly na konzolích...

182

Odpovědět

+LOYFřekl bych, že bf3 i na konzoli byla na tom značně lépe.

184

Odpovědět

+LOYFNo tak na konzolích je hodně her s lepší grafikou než v GTA V ale zase se musí přihlídnout k faktu že tam máš obrovskej svět, kterej proběhneš bez jediný načítací obrazovky, jak jsem slyšel. Takže suma sumárum, nebyl bych z toho tak paf a počkal jak se vyvrbí PC verze, protože f**k konzole!

180

Odpovědět

Protože ty konzole jsou 8 let starý?

180

Odpovědět

protoze na PC ty hry vypadaji jeste hur. Ukaz mi nejakou hru s lepsi grafikou z letosniho roku. Mozna tak Crysis 3 a Far Cry 3..ale ty se zas vetsine lam jako jsi ty nehejbou
a jestl iudelaji gta5 na PC tak bude chtit 4 jadro, 8gb ram a 660ti jako minimum, takze zase budou socky rvat

1850

Odpovědět

+rodiera di ty odborníku

180

Odpovědět

+rodierCo ty jses za troubu ? kazda hra na PC vypada lepe jak na konzoli uz minimalne poslednich 5 let. Kdyz si kdejakou hru nastavim na PC na ty nejnizsi detaily co jde tak mnohdy je porad vice detailni nez na konzoli. Konzole dnesni doby maji mensi raficky vykon nez telefon galaxy S3. Porad poslouchat a cist ty stejny konzoloví kydy a polopravdy.

183

Odpovědět

Hlavně to má takovou grafiku s otevřeným světem, prakticky bez loadingu, navíc na 8 let starý konzoli, já se spíš divím jak mohli na něčem tak starožitným vydat, rozhodně se těším na verzi pro novou generaci. Na PC to asi bude mít lepší grafiku ( jestli to teda vyjde osobně bych tipoval že takový ztrátový podnik se jim nevyplatí) ale bude to zas nejspíš nehratelný jako GTA IV :D

181

Odpovědět

Doufám že tu bude přeložená i exkluzivní recenze od Conana. :D

181

Odpovědět

Tak já jsem zastánce jenom PC. A ať už hra vyjde dřív nebo později... Co už. Watch Dogs to jistí. A je smutné že jsem jeden z mála co si kupuje hry. Nicméně se nebojím že by GTA 5 na PC nepřišlo.

180

Odpovědět

tak ja som napr len piratil :D ale nie kazdy si moze dovolit dat 40€ za novu hru este k tomu ak vyjdu aj 3 za mesiac co chcem ... teraz ked som zacal zarabat uz tiez som si hry zacal kupovat ale nejde len o to mat to zadarmo ale napr to aj yskusat ked si zoberes ako vseci teraz kupovali rome2 total war alebo sim city nove a boli to cisto vyhodene peniaze

189

Odpovědět

+marcos113Rome 2 Total war a vyhozený peníze? No to si nemyslím. Nechápu co s tím všichni mají. Předobjednal jsem si ji a jsem spokojený.

184

Odpovědět

+marcos113/ot/
souhlas s intoxikovanym.
spolu s BF3 je to jediná hra co jsem si předobjednal ( total war je po elder scrolls moje nejoblíbenější serie) a narozdíl od bf3 si nemužu stěžovat (teda mužu, chtěl jsem v kampani jít murumilovně a za 2 tahy mi vyhlásilo válku 8 frakcí a bojim se to zapnout protože počítám že během 1-2 tahů přijdu o 3 dvacítkový legie a 2 provincie včetně kartága :D ale to je tak jediný na co si stěžuju :D )

lidi na to furt nadávaj, optimalizace.... mě to jede stejně, ne li líp jak shogun 2 teda mapa kampaně se sekala ale po poslednim patchi to je v pohodě. (a to mám phenom ii x2 555 odemknutej na x4 B55 3,2ghz a blbou 7750ku, 8gb ddr3 1333mhz)

že prej obrovský bugy.... já na žádnej bug co by mi kazil hraní nenarazil
hrozná AI.. neni to převrat ale aby to kvuli tomu bylo nehratelný to fakt ne..

na nic grafika... pokud se staráte o grafiku tak děláte něco špatně

zkrátka nelituju toho jednoho tisíce

180

Odpovědět

+marcos113total war je moja naj strategia ale podla mna sa shogun 2 s rome 2 neda porovnavat .. detaili jednotiek a grafika je ovela lepsia v shogune.. diplomacia v rome obmedzena, optimalizacia, -neprehladná stavba budov,žiadne animácie pri agentoch, multiplayer (isto vshogune 2 ked si mal cestu avatara to bolo odsot lepsie) nevravim ze rome 2 je zla ale aj nabor jednotiek mi vadi.. mam prejdeu kampan za 3 narody zatial ale shogun ma bavil tak ze som ho hral asi polroka

180

Odpovědět

+marcos113jedine co sa mi tam paci viac ako v shogune je ta takticka mapa a urcenie ciela ... ale dobru hru podla mna robi vela drobnych super drobnosti ako boli napr tie animacie v shogune alebo s diplomaciou sa mohli viac pohrat tu uz nemozes ani nastavit na kolko tahov chces vojensky pristup

181

Odpovědět

+marcos113a pak se div že všechny hry primárně vycházejí na konzole a na PC se konverze nikomu nechce moc dělat, nikdo tě nenutí kupovat si hru hned s datem vydání, dnes máš spoustu možností zjistit si o hře informace bez toho aniž bys jí koupil ( recenze, lets play, u některých různé betaverze), pokud se ti za hru nechce dávat 40 éček, není než lehčího než pár měsíců počkat na slevy na steamu koupit jí za 20-30

180

Odpovědět

+marcos113recenziam neverim ked viem ako recenzovali most wanted 2013.. beta sa moc na odskusanie pouzit neda lebo je to beta je tam vela chyb takze neviem ci to doriesia alebo nie... na hru ktoru cakam 2 roky sa mi nechce cakat dalsich 6 mesiacov kym bude v zlave .. .hru by som si kupil len koli multiplayeru v singleplayer mi je originalka na nic jedinu firmu ktoru by som podporil je cd projekt namaju na hru 40 000 000 rozpocet a aj tak spravia zaklinaca + datadisky maju zadarmo pre toho kto si hru kupi a nie ako ine firmy vydaju dlc prida to hodinu hrania a zaplatis 10e

181

Odpovědět

+marcos113Chyby bety se dají dořešit vždy, proto se vydávaj patche :) s těmi 6 měsíci je to dost přehnaný na steamu jsou slevy celkem brzo po vydání ( pokud za AAA hru chceš platit 10 éček doporučuji přestěhovat se do roku 1980), pokud chceš DLC zdarma doporučuji předobjednat nebo koupit deluxe edition tam jsou povětšinou zdarma. Co se týč CD projektu na witcher 3 mají několikanásobně vyšší rozpočet než na předchozí díly a to díky vydání dvojky na konzolích. Originálka ti na něco je z patra mě napadají achievements, navíc používání neoriginální kopie softwaru pro osobní účely je na rozdíl od filmů nebo hudby trestný čin :) K tomu si připočti že u vývojářských firem jde velmi málo zisku na dividendy atd. a většina se investuje tzn. lidé uvažující jako ty jsou pro videohry mor protože kdyby všichni byli jako ty bylo by téměř nemožné dělat kvalitní hry a někam se dál posouvat.

180

Odpovědět

+marcos113chyby sa daju doriesit nie vzdy ich ale opravia, som za AAA hru zaplatit 40€ ale ma to byt dobre ... cd projekt vyzdal dlc s 5 hodinami hratelnosti a novymi moznostami zadarmo bf3 ti prida 4mapy a pytaju 15€ pricom za hru si dal 40 +5 dlc :) pekna suma za jednu hru ... AAA hra nieje to co bol napr. psoledny assasin za ktory bola suma tiez cca 40€ pricom slabsie ako ostatne diely... hry co sa vyrabali 2-3 roky teraz vydavaju kazdy rok lebo zarabaju na mene tej hry tak isto to bolo s mass effect...nfs si spravil meno na undergroude a most wanted par titulov im nevyslo spravili most wanted 2 dali tomu pekne meno aby sa to predalo a ako to dopadlo medzi hracmi? 4/10 velke firmy len cucaju od ludi peniaze .. akzda velka firma

180

Odpovědět

+marcos113tak zrovna například GTA nevychází každý rok a je to hlavně tím že vývoj stál cca 265 mil. dolarů a za první 3 dny vydělal miliardu, kdyby každý uvažoval jako ty tak je jasné že GTA vychází každý rok ( nedejbože jako free to play), zrovna AC ze ždímačku nepovažuji ( narozdíl třeba od CoD) a s tím že 3 je nejslabší díl série, zkus si zahrát 2 hodiny jedničky a pak hned zapni trojku, nejen že trojka je co se týče hratelnosti mnohem výš ale navíc jednička dnes už vypadá opravdu hnusně co se týká grafiky, to samé ME

180

Odpovědět

+marcos113nevravim ze gta vychadza kazdy rok ale vesina hier hej AC 1 hned po vydani bolo nieco uplne nove .. hlavny hrdina v ac 3 ? a pribeh uplne onicom... ME1 sa tiez pribehovo neda rovnat s ME 3 .. nejde v hrach len o grafiku, ako mozem porovnavat hry s rozdielom 4 roky? zapni si brotherhood a potom 3 a neber ohlad na grafiku :) ..... uz 2 roky su vela na porovnanie grafiky .... to iste mafia 1a2 :) na jednotke som stravil zo 60hodin na 2 tak 12 a mal som po hre

180

Odpovědět

nechápu jak hra na NextGen platformy může vyjít ještě na 360 a PS3. Neříkám, že to vypadá nějak odporně, ale jsem hodně zvědavý na full grafiku pro PC a konsole nové generace.

188

Odpovědět

money, proč myslíš, že to na PC výjde až za dva měsíce? Aby si to ještě miliony hráču co mají PS3/Xbox360 koupili

183

Odpovědět

+ZlopánNechci Vám kazit náladu kucí ale myslím si že to výjde na PC až po novém roce. (jestli vůbec).

184
Další