South Park: The Stick of TruthDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:5 982

Hra ze světa Městečka South Park byla v roce 2014 docela příjemným herním překvapením. Víte ale, že některé verze zasáhla tvrdá ruka cenzora nebo že původní scénář této hry byl až megalomansky dlouhý? Více zajímavostí se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že o Stick of Truth si v Obsidian Entertainment mysleli, že jde jen o vtip? Vývojáři Trey Parker a Matt Stone chtěli vytvořit pořádnou hru ze světa South Parku. A vyhlídli si právě Obsidian. Obsidian překvapil jejich zájem, zvlášť když je Parker překvapil svými znalostmi her Obsidianu, například Falloutu: New Vegas.

Jejich malá společnost dokonce hru už od počátku financovala. Nakonec na hře pracovalo kolem 50 lidí. Bylo potřeba najmout nové grafiky, ti z Obsidianu chtěli pracovat ve 3D. Jedním z plánovaných mechanismů hry bylo i plížení se kolem poplašných systémů. Parker a Stone to zmínili při komentování epizody 16. řady Vnitřní bezpečnost, která si utahovala z bezpečnostních systémů a byla inspirována tímto mechanismem.

Hra měla vliv na seriál i tak, že před Stick of Truth neexistovala mapa městečka. Stone a Parker jsou fanoušky RPG a jejich oblíbené hry inspirovaly vznik Stick of Truth. Jde o Skyrim, Paper Mario, Earthbound a Legend of Zelda. Vizuální stránka Paper Maria podle dua ovlivnila vzhled Stick of Truth. A Earthbound milovali, hlavně možnost být dítětem v obrovském světě, kde se odehraje něco víc, než člověk čeká.

To, že hlavní hrdina nemluví, je inspirováno Linkem z Legend of Zelda. Matt a Trey podcenili, jak náročná bude tvorba RPG. Během panelu na Comic Conu 2013 Parker řekl: "Jako mnoho lidí moc rád hraju Skyrim. A říkal jsem si, že to bude brnkačka." Jejich ambice byly příliš velké a původní scénář hry měl více než 850 stránek.

Na základě jejich představ o tom, jak má hra vypadat, členové týmu i Obsidian v legraci říkali, že hra vyjde tak v roce 2032. Parker a Stone měli scénář výrazně zkrátit a část přesunout do budoucích DLC. Proti tomu však oba protestovali a chtěli nepoužitý obsah dostat do budoucích epizod seriálu. Nakonec byla ze hry velká část obsahu odstraněna.

V kostele a na hřbitově se měl odehrávat boj proti upířím dětem a mezi nepřáteli měli být i hipíci. Měla existovat obří podzemní království spoďárových skřítků i krabích lidí, kteří mezi sebou měli mít spory. Skřítci se do hry dostali ve větší míře, ale v kanále je jen jediný krabí člověk. V plánu bylo vytvořit město založené na Vánocích. Měl tam bydlet pan hovínko Hankey, ale nakonec bydlí v domečku v kanále.

Jako boss se měl objevit obří opicodrak. Jedna celá mise měla být proti zrzavým dětem, které měly ukrást Cartmanovu panenku Polly, načež vás Cartman měl poslat ji zachránit. V jednom z vedlejších úkolů hráli roli Bebe a lapač štěstí. V dřívějších verzích bylo pět hratelných povolání. Paladin, čaroděj, zloděj, dobrodruh a žid. Nakonec jsou ale ve hře tyto: bojovník, zloděj, mág a žid.

V kódu hry lze najít nepoužitou postavu klerika, kterého možná během vývoje nahradil paladin, který se do hry také nedostal. Kostýmy Stick of Truth jsou z epizody South Parku z roku 2002 Návrat Společenstva prstenu do Dvou věží. V této epizodě jsou kluci převlečení za postavy z Pána prstenů a celá epizoda je tímto dílem inspirovaná. Na začátku vývoje vytvořili v Obsidianu krásné zbraně a zbroje. Parker a Stone ale chtěli, aby výsledné věci vypadaly mnohem nekvalitněji.

Chtěli, aby výbava dětí vypadala nekvalitně, jako kdyby ji udělaly děti. South Park Studios Obsidianu poskytlo neomezený přístup do celého archivu. Díky tomu jsou ve hře modely činpokomončáků, které se v seriálu neobjevily. Stick of Truth měla původně vydat společnost ThQ, ale ta během vývoje zbankrotovala. A práva koupil Ubisoft.

Tvůrci South Parku o situaci ThQ nevěděli, dokud to nezahlédli ve zprávách, ale ze zapojení Ubisoftu měli údajně radost. Matt a Trey chtěli, aby měla hra kontroverzní styl humoru jako seriál. Poradce Jordan Thomas trval na tom, aby Parker a Stone měli co největší kreativní svobodu. V rozhovoru řekl: "Na humor jsme pohlíželi tak, že u ožehavých témat jsme se ptali: 'Jak to ještě zhoršit?' Parker a Stone rádi posouvali hranice a nechtěli ustupovat ze svých vtípků.

Ale zdravou protiváhu tvořila otázka: 'Jak to udělat vtipnější?' A často to šlo. Byla to perfektní rovnováha." Ve verzi pro Severní Ameriku je spousta humoru pro dospělé, šíleností a věcí jako ze South Parku. Ovšem jen tato verze je zcela necenzurovaná. Ubisoft se rozhodl cenzurovat verze pro PS3 a Xbox 360 na několika místech po světě.

Výsledkem tohoto rozhodnutí Ubisoftu je šest zablokovaných scén. Německá verze je extra cenzurovaná kvůli použití svastiky, nacistů a věcí kolem Hitlera. Když to Parker a Stone zjistili, umístili do hry místo toho vtipné zástupné obrázky. V evropské verzi je místo některých pasáží obrázek sochy a explicitní popis toho, co se ve hře děje. V australské verzi je něco podobného, místo sochy je tam ale plačící koala.

Vedoucí Obsidianu, Feargus Urquhart, vzpomíná, jak před prvním setkáním s Parkem a Stonem poprvé viděl scénu s anální sondou. Myslel si, že tato scéna je vtipná, ale protože jeho žena ji nazvala "ohavnou", bylo potřeba si o ní promluvit. V rozhovoru řekl: "Upřímně, mně ta scéna přijde hrozně vtipná, ale je pro mě těžké posoudit, jestli si totéž budou myslet i ostatní." Rozhodnutí hru cenzurovat měl nakonec v rukou Ubisoft.

Urquhart by prý ale v případě přílišné cenzury zasáhl: "Kdyby to začalo zacházet do extrémů, zvlášť kdyby neexistovala verze pro PC, tak bych do toho vstoupil a řekl, že je to nesmysl." Velká část vývoje byla hektická, ale našly se i vtipné chvíle. Když Matta a Treye pobavil nějaký herní úkol, začali na schůzce improvizovat dialog dětskými hlásky. Chris Avellone z Obsidianu o tom řekl: "Najednou tu byl Cartman a vtipně komentoval nějaký úkol.

Tak jste je nechali se vyblbnout. Aspoň jste věděli, jak vtipná tahle část hry bude." To je pro dnešek vše, pro další fakta odebírejte kanál Didyouknowgaming. Chcete-li další video o South Parku, mám tu video o hře pro Xbox, mixu South Parku a GTA. A abych navázal na Obsidian, konkrétně na další jejich hru, New Vegas, zrovna vyšel Fallout 4.

Když jsem tohle nahrál. A já o něm natočil video. Má pod tři minuty. Nezabere vám moc času. Je to recenze, abyste věděli, jaké to je. Jestli chcete slyšet můj hlas, koukněte na to. A taky tam uvidíte moje chlupy na hrudi. Mám na sobě župan. Nebo jak tomu říkáte. Nevím přesně.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dělal jsem překlad jedničky a jenom v textech toho bylo mnohem víc co se nakonec do hry vůbec nedostalo. Mělo zřejmě dojít i na peklo, Satana, nějací démoni tam byly v postavách atd...

Je to škoda, že THQ krachlo a přebral to blbej Ubisoft co to chtěl honem rychle vydat a pak už se na to vykašlali, takže jsme se nedočkali ani DLC které to mohly dohnat a rád bych jim za ně zaplatil...

40

Odpovědět

To se divím, že SP ještě nezastihla vlna politické korektnosti :D

38

Odpovědět

Zastihla, starý epizody před povstáním debilů byly mnohem ostřejší humorem, South Park už je jen stín toho co býval díky cenzuře západní levice, jedinej seriál kterej se toho za posledních 5 let nebál byl Brickleberry taky skončil dřív než začal :) Ale je krásné vidět že tu sou pořád scénaristi který maj úplně u p****e koho naserou :)

85

Odpovědět

+Abradolf LinclerA bude hůř...

32

Odpovědět

Tak oni si z té politické korektnosti spíše začali dělat nehoráznou p***l (Politicky korektní ředitel, rozhodování, kdo bude homouš, černoch může mít vztah pouze s černochem apod..). Vtipy samozřejmě nemůžou omílat pořád dokolečka, takže rasistických poznámek ubylo (vždycky si na to však najdou čas), ale aspoň se pořádně naváží do dnešní společnosti, moderní technologie apod. Na rozdíl od takových Simpsonů si podle mě kvalitu pořád drží, tady hlavně záleží série od série, zda se trefí do tématu, které tě rozesměje.

111

Odpovědět

The Stick of Truth jsem hrál s českým překladem a bylo to super. Teď čekám na překlad The Fractured But Whole bych si ho mohl užít stejně jako jedničku, snad se dočkám.

11

Odpovědět

Taky čekám, a jedničku sem hrál taky s CZ titulky dobrá hra :D

10

Odpovědět

Stejně jako jedničku si ji neužiješ. Bohužel dvojka je zoufale nudná, ty vtipy prostě nefungujou. Pro mě jedno z největších herních zklamání po skvělé jedničce.

01

Odpovědět

+JPTa dvojka má horší náběh a dost nudných pasáží, ale joky jsou tu i tak super. Ale je fakt, že jedničce se to nevyrovná :(

01

Odpovědět

Překlad The Fractured But Whole je přece dávno hotový, mám dohráno a je to lepší než Klacek Pravdy, hlavně soubojový systém není tak promitivní.

00

Odpovědět

S&P, najkreatívnejší borci svojej generácie... Cenzurovaný obraz EU a antická socha držiaca sa za hlavu je asi najlepší meme na EU aký som videl :D

24

Odpovědět

Kdyby místo M 17+ nahodili 18+, nemuseli by kromě německa nic cenzurovat.

80

Odpovědět

V roce 2014, ne 2004. Fakt jsem se zarazil jestli ten čas letí až takhle rychle... neblbni mě. :D

30

Odpovědět

Díky moc, opraveno :-)

10