Tomb RaiderDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 927

Dnes bude řeč o původu obřích prsou Lary Croft, o odkazech na Indiana Jonese a také o tom, jaké problémy celou sérii Tomb Raider provázely.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že původně chtěli tvůrci z prvního Tomb Raidera udělat akční adventuru, která by se hrála jako interaktivní film? Designér Toby Gard chtěl proto udělat hru, která by byla zcela 3D. Pseudo3D hry z raných devadesátek vytvářely jen iluzi 3D pomocí škálování 2D modelů postav tak, aby vypadaly, že jsou v různé vzdálenosti. Tato metoda spotřebovala méně výpočetního výkonu než pravé 3D, které šlo tehdy těžko implementovat.

Na začátku vývoje Tomb Raideru bylo těžké zařídit, aby 3D postava interagovala s 3D prostředím. Tento problém se podařilo vyřešit až poté, co tým přešel na systém souřadnic. Hra se zrodila na platformě Sega Saturn, ale nakonec byla souběžně vyvíjena i pro Sony PlayStation. Na Saturnu vyšla hra dříve díky exkluzivní smlouvě se Segou. Po vydání hry se objevilo několik bugů na obou verzích hry. Protože měl tým více času na verzi pro PlayStation, tuto verzi opravil a verze od Sony byla nakonec tou kvalitnější.

Trnité začátky na Saturnu jsou důvodem, proč na této konzoli nevyšly další díly. V duchu tvorby hry podle akční předlohy byla hlavní postava inspirována filmy o Indiana Jonesovi. Tým měl v plánu nechat hráče vybrat, zda budou hrát za ženu, nebo za muže. Inspirací pro toto rozhodnutí byla hra Virtua Fighter. Gard si při sledování lidí všiml, že i když jsou ve hře jen dvě ženy, hráči si je často vybírají. Původní postava se jmenovala Lora Cruz, zocelená militantní Hispánka.

Garda při tvorbě Lory inspirovala zpěvačka Neneh Cherry a komiksová postava Tank Girl. Zde je Lora v různých fázích vývoje. Členové týmu si mysleli, že pro evropské publikum bude zajímavější, když bude hlavní postava Britka. Inspirovali se v telefonním seznamu a nakonec vybrali Laru Croft. Tým si uvědomil, že tvorba dvou postav by znamenala práci navíc. Gardovi se více líbila Lara, tak se rozhodli pro ni.

Postupně vzniklo pět návrhů, než byl vzhled Lary definitivní, včetně původního návrhu Lory Cruz. Lařiny dvě pistole zase inspiroval film Hard Boiled a seriál Æon Flux. Lara měla už od počátku být klasickou hrdinkou, ale sexualizace její postavy vznikla náhodou. Během vývoje udělal Toby Guard její prsa o 150 % větší, než měl v úmyslu, a bylo mu řečeno, ať to tak nechá. Je ovšem možné, že tuto historku si Gard vymyslel, aby nepůsobil chlípně.

Programátor Gavin Rummery o tom řekl: "Toby chtěl, aby byla sexy, to mělo být součástí její postavy. Tvrdil, že mu ujela ruka a prsa zvětšil omylem, ale nevím, je-li to pravda." Sexualizace Lary však pokračovala. Fanoušci nakonec vytvořili stránky NudeRaider.com, které obsahovaly patch, po jehož nainstalování byla Lara nahá. Vydavatel Eidos byl falešně obviněn, že hráče za použití patche žaluje. Eidos pouze poslal vlastníkům stránky příkaz, aby ukončili činnost, protože tím porušovali autorská práva.

Stránky s nahými fotkami Lary byly zrušeny a Eidos získal práva na doménu NudeRaider. Od té doby ji však získal nový vlastník a stránky nyní vedou na vyhledávač porna. Přestože vývojáři Tomb Raidera brzy opustili představu postavy Indiana Jonese, na tento zdroj inspirace nezapomněli. V celé sérii se dá nalézt mnoho easter eggů, které na něj odkazují. V prvním díle se archa úmluvy z Dobyvatelů ztracené archy nachází v domě Croftů. Ve třetím díle se v pokladnici domu nachází zlatý idol, který připomíná idol z úvodní scény prvního filmu.

Rich Morton, hlavní vývojář třetího dílu, řekl, že idol měl vypadat jako mix idolu z Dobyvatelů a producenta Mika Schmitta. Ve hře Tomb Raider: The Last Revelation jsou Jonesovy pozůstatky v jámě s bodáky. A Jonesův klobouk a bič se objevují i v Tomb Raider: Anniversary na straně obrovského balvanu. Indiana Jones není jediným průzkumníkem, kterému Tomb Raider vzdává hold. Ve hře Lara Croft and the Temple of Osiris můžete najít pozůstatky Nathana Drakea.

Dalším zajímavým odkazem je, že v zabezpečené oblasti ve třetím díle mají na sobě posuvné bedny nápis MJ-12. To odkazuje na konspirační teorii o tajné vládní organizaci s názvem Majestic 12, které měla údajně za úkol získat a prozkoumat mimozemské plavidlo. Organizace, kterou měl založit prezident Truman, se v popkultuře objevuje často, například v seriálech Akta X nebo Temné nebe.

Přestože je série úspěšná, nevyhnuly se jí problémy. O celou sérii se začala starat společnost Crystal Dynamics poté, co Tomb Raider: The Angel of Darkness získal jen průměrné recenze. Hra vyšla narychlo v létě 2003, kdy šel do kin film Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života. To vrhlo špatné světlo na původní vývojáře série, Core Design, a série přešla pod Crystal Dynamics. Tím ale problémy Tomb Raidera nekončily.

Když byla verze Tomb Raider: Legend na Xbox poslána do Microsoftu na testování, Crystal Dynamics zjistilo, že hře chybí intro. Místo toho, aby intro do hry vrátili a pak ji znovu poslali ke kontrole, zcela ho ze hry vynechali. Takže na této platformě tato scéna vůbec není. Před Tomb Raiderem byli Crystal Dynamics známí hlavně sérií Legacy of Kain. V několika dílech lze najít odkazy na tuto předchozí činnost.

Jak v Tomb Raider: Legend, tak v Tomb Raider: Anniversary visí v domě Croftů obraz Kaina v lidské podobě. Některé z extra uniforem Lary Croft obsahují skryté symboly ze Soul Reavera nebo Legacy of Kain. Pokud hru splníte na 100 %, získáte samotný Soul Reaver jako zbraň. Navíc na sloupech v jedné kryptě v Tomb Raider: Legend je napsáno Crystal Dynamics.

V Crystal Dynamics si vždy byli vědomi online diskuzí o jejich hře. A odkazy na online komunitu lze najít i v rebootu z roku 2013. V traileru na tento reboot z roku 2013 malý krab se znakem srdce leze k mapě v troskách Lařiny expedice. Na online fórech je tento krab znám jako Krab FeeFee. Crystal Dynamics nakonec do hry přidali achievement Krabí koláček, který odemknete střílením do krabů na pláži.

V popisku achievementu stojí, že jste zabili kraba FeeFeeho. Videohry nejsou jediným místem, kde je Lara Croft uznávána. Hrdinka má vlastní modrou plaketu v Británii. Tyto plakety jsou trvalými nápisy, označujícími místa spojená se slavnými lidmi či událostmi. Další modré plakety odkazují na Sherlocka Holmese, Mozarta, Virginii Woolfovou a Jimiho Hendrixe. Pokud toho chcete vědět více o PlayStationu, koukněte na video o PS4.

A pokud vás zajímám já, PushingUpRoses, vaše vypravěčka, koukněte na můj kanál. Moje poslední video bylo o tom nejlepším a nejhorším z licencovaných her. O tom vím opravdu mnoho.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět