Nádherná RPG hříčka Child of Light

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:3 395
Pro dnešní vydání herního koutku jsem se rozhodl přeložit krátkou recenzi překrásné RPG hry Child of Light z kanálu IGN. Příběh se točí kolem mladé dívky jménem Aurora a hra vyniká především nádherným uměleckým stylem a originálním systémem soubojů. Pokud vás hra zaujme, můžete si ji pořídit na Steamu.

Přepis titulků

Elegantní - slovo, které používám při popisu videohry opravdu výjimečně. Ale Child of Light od Ubisoftu vystihuje tento přívlastek dokonale. Díky krásnému ručně malovanému designu a nádherným kresleným postavám se umně vyhýbá nezdarům, které ublížily v posledních letech celé řadě RPG her, a zároveň vzdává poctu všem starším klasikám. Je totiž plná prozkoumávání, rébusů a nechybí ani výtečný bojový systém. Hra je ve své podstatě geniálně jednoduchá, takže se ji snadno naučíte, ale zároveň se v ní budete chtít neustále zlepšovat.

VYMAZLENOST Každý záběr podtrhuje nádherný umělecký styl. Krajinu na pozadí byste nejradši nechali zarámovat a pověsit do galerie. Kromě celkově vysoké kvality hry k tomu přispívají i sympatické postavy a okolní prostředí. Trošičku nucený shakespearovský jambický pentametr posiluje pohádkově laděnou hlavní dějovou linii.

Zároveň vás ale udržuje v určitém odstupu od postav. Ve hře je potulný šašek, který nechápe rýmování, po lásce prahnoucí myší lučištník, a především mladá dívka jménem Aurora, která se rozhodla zachránit svého otce. Žádná z postav neodpovídá tradičnímu konceptu mocných mužů a citlivých žen, což dodává hře punc výjimečnosti. Aurořinu transformaci z vyplašené dívky v hrdinku celého příběhu dokresluje vnitřní rozervanost.

Její výprava vás tedy rychle pohltí i přes neuhlazený umělecký styl. Tato příjemná sentimentalita je cítit v každém aspektu hry. Od podobizen postav v menu až po detailní animace při soubojích. Výsledkem tak není fantastický příběh o hrdinství, ale spíš okouzlující pohádka na dobrou noc. VŽITÍ SE DO ROLE Mnohé moderní RPG ztroskotají na tom, že jsou povrchní a nabízí málo možností, nebo že sází na rádoby revoluční systémy, které ve výsledku nepřináší nic nového.

Tvůrci Child of Light se těchto chyb vyvarovali. Všechny herní prvky jsou dokonale vyvážené. Největší výhrou je však bojový systém, který skvěle snoubí prvky tahových a real-time strategií. Ikony, které se pohybují u ukazatele v dolní části obrazovky, ukazují, kdy budete moci vy nebo váš protivník provést akci. Když zaútočíte na protivníka, který vyvolává mocné kouzlo, přerušíte ho a zároveň ho tím posunete o něco zpátky na časové ose.

To zajišťuje neustále napětí, kdy musíte s předstihem plánovat akce, snažit se nepřátelům zhatit útok a zabránit jim v tom, aby ho zhatili vám. Díky této vyváženosti plánování a neustálé ostražitosti jsem si po každé bitvě připadal jako geniální stratég. Váš pomocník Ingiculus hraje při bitvách důležitou roli. Můžete ho ovládat jak vy, tak i kamarád v kooperativním režimu. Dokáže zpomalovat nepřátele, léčit spojence a sbírat manu i životy.

Zároveň můžete přepínat postavy a využívat jejich rozmanitá kouzla a schopnosti. Při soubojích s protivníky, především s bossy, budete nuceni používat schopnosti, které máte k dispozici. Sice jich není mnoho, ale zato má každá své uplatnění. Štítová kouzla vám umožní mnohem déle přežít a omračování se dá použít kdykoli, i při souboji s bossem. Když použijete kouzlo ve správnou chvíli, může mít zdrcující účinek. I ty nejlepší RPG hry bývají v jistých pasážích nudné, ale Child of Light nenudí.

Téměř od začátku hry může vaše postava létat, takže můžete objevit spoustu vedlejších bossů, questů a předmětů. Opět se vám bude hodit Ingiculus, který vám pomůže s rébusy, omračováním nepřátel a svícením v temných zákoutích. Toto asi dvanáct hodin dlouhé dobrodružství vás bude bavit a nebudete se při něm utápět v chaosu a zmatku. KONEČNÝ VERDIKT Každý prvek v Child of Light má své opodstatnění.

Nic nepůsobí nuceně a není ve hře jen za účelem hráčské spokojenosti. Vše je přesně tak, jak to tvůrci chtěli. Hra je krásně umělecky zpracována, souboje vás neomrzí a postavy boří zažité stereotypy tohoto žánru. Ale nejlepší na tom všem je, že ač jsem si mnohdy nebyl jistý, jestli jdu správnou cestou, bylo mi to úplně jedno.

Chtěl jsem proletět každý kout světa, vychutnat si ho a usmívat se. Pro další informace o této hře sledujte IGN. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Parada už jsem v 4 aktu a super stejne povedeny mozna lepsi jak Trine :-) Zejmena ten boj na tahy :-)

10

Odpovědět

stahuji, uvidíme :)

10

Odpovědět

Recenzia je trochu neaktuálna, no Child of Light je vskutku výnimočná hra, vďaka nej moja priateľka začala hrať pc. hry.
Hneď po Child of Light som jej naordinoval Outlast. :D

90

Odpovědět

Taky jsem dohrál, psal jsem i recenzi na databázi her. Podle mě je to kouzelná hra, jen má trochu problémy s repetičností.

60

Odpovědět

Kolik jim Ubisoft za tuhle "recenzi" asi zaplatil.... kdyby se to málo prodávalo mohli před to napsat assassin a prodeje by letěli a letěli a letěli a....

112

Odpovědět

IGN: "420/69 It's OK''

03

Odpovědět

No dohrál jsem to dřív než jsem viděl tuhle recenzi a skoro se vším souhlasím. Luxusní pohádka, která mě fakt bavila! S čím nesouhlasím byly nucené rýmy, protože podle mě nucené nebyly ...když jste trochu zběhlí v angličtině tak Vás parádně pobaví a vtáhnou do děje.

60

Odpovědět

mi to připomíná South Park: Stick of Truth. Parádní hra. :)

111

Odpovědět

Vypadá to uplně stejně jako Trine ..

211

Odpovědět

Dohráno již před nějakou dobou a ačkoliv nejsem fanouškem tahových soubojů, tohle mne naprosto dostalo =) Nádherně kreslená pohádka s fajn příběhem a soundtrackem, navíc veškeré dialogy jsou rýmované. Rozhodně si toto umělecké dílko od Ubisoftu nenechejte ujít!

70

Odpovědět

No, píšete tu, že je to RPG hříčka, ale podle toho videa mi nepříjde, že by se jednalo o nějakou vtipnou parodii na RPG, nebo něco podobného. Doporučuji upravit titulek.

121

Odpovědět

Hledal jsem o tom články a všude to označují jako akční, případně JRPG hru.

93

Odpovědět

+BugHer0Tak proč si nenapsal "Nádherné tahové RPG Child of light"?
Hříčka značí, že je to něco vtipného a že si to z něčeho dělá srandu.

224

Odpovědět

+BugHer0hříčka {ž} (také: hra)

hříčka {ž} (také: hra, partie, utkání, zápas)

hříčka {ž} (také: slovní hříčka, vtip)

122

Odpovědět

+BugHer0Edvin: Příjde mi, že to nějak zbytečně moc řešíš. Snad se tolik nestalo. ;-)

171

Odpovědět

+BugHer0Nezapře se ve mě češtinář :-)

025

Odpovědět

+BugHer0spíš k***t

273

Odpovědět

Vypada to pekne, ale ja tak nemam rad tahovky :/

39

Odpovědět

3:25 crowd control neznamená AoE, ale disably - stuny/slowy...

80

Odpovědět

Díky, jak bys to co nejlíp přeložil? Nejsem až takovej gamer, hledal jsem si, že to jsou takový ty omračovací kouzla, ale zase v tom videu ty nepřátele jen zpomaluje, takže jak to tam dát? ;-)

61

Odpovědět

+BugHer0ja tomu vzdycky rikal "Oblbovák" :D

142

Odpovědět

+BugHer0"crowd control" je významově nejblíž překladu "kontrola bojiště".

71

Odpovědět

+BugHer0AoE - area of effect, to je plošný útok ve hrách.

43

Odpovědět

+BugHer0Nejlepší překlad CC je podle mě zmatení nepřítele, protože jako CC se považuje i silence nebo disarm a ne jen stun nebo slow.

63

Odpovědět

+BugHer0omezení nepřítele

71

Odpovědět

+BugHer0jinak oficialni český ytb kanál pro League of Legends to překládá jako omezující účinky

33