Nesprávné používání štítů ve videohrách

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:115
Počet zobrazení:6 079
Možná už jste se také někdy zamýšleli nad tím, jak některé postavy ve videohrách používají – nebo spíše nepoužívají – své štíty. Kanál Skallagrim se s námi dnes podělí o svůj názor na tuto problematiku.

Přepis titulků

Dneska jsem koukal na záběry ze hry Ryse: Son of Rome a zase mi to připomnělo věc, která mě pravidelně vytáčí – používání štítů ve videohrách. Občas na to narazíte i ve filmech, ale ve hrách neustále. Takže toto video bude zaměřené na vývojáře videoher, respektive na animátory, ale snad i pro vás ostatní bude zábavné a zajímavé. Pokud máte zkušenosti s historickým šermem, tak už tohle vše víte.

Takže pro vás to zajímavé asi nebude. Jak to obvykle dělají? A ano, jsem si vědom toho, že mám v rukou anachronistickou kombinaci tohoto typu meče a štítu. Středověký meč by se nepoužíval v kombinaci s vikingským štítem. Ale na tom teď nezáleží. Videoherní postavy většinou používají – nebo spíše nepoužívají – štít takto: Výpad mečem udělají takto.

Otevřou štít a přesunou ho až za sebe. A v některých případech ho přesunou, co nejdál to jde. Což je velice podivné. Nemusíte být zkušený šermíř, aby vám došlo, že hlavní smysl štítu je, aby vás chránil. Takže když ho přemístíte za sebe, tak ho k ničemu nemáte.

Proč? Proč ho vůbec máte v ruce, když se pohybujete, jako byste ho neměli? Není to tak, že by to byla reakce na nebezpečí zezadu. Ne. Soustředí se na cíl před sebou. A hop na ně! Podivné. A ani z animátorského hlediska to moc nedává smysl.

Protože tímhle si to akorát ztížíte. Pak totiž musíte animovat celý tento pohyb. Celou druhou ruku. Musíte toho udělat více. Zatímco kdybyste to dělali tak, jak se to správně dělat má... tedy že si štít držíte vepředu a chráníte se s ním, tak i na animaci je to snazší. Jasně, musíte si dát pozor, aby se meč a štít neprotnuly, ale jinak je to méně pohybu.

A když to udělám takhle, nejsem tak odkrytý. Jasně, když útočím, tak otevírám tuhle stranu, ale tomu se nevyhnete. Je nemožné najednou chránit celé tělo. Ale i na to se dá reagovat. Pokud na mě v této pozici někdo zaútočí z této strany, můžu ten štít přesunout. A takhle úder vykrýt.

A pokud je jejich zbraň na mé pravé straně, můžu zaútočit z tohoto směru. Občas můžete narazit alespoň na něco takovéhoto. Štít drží před sebou a takto útočí ze strany, což je o dost lepší, ale i tak to pořád odkrývá vaši paži. Pokud se váš nepřítel úderu vyhne nebo ho vykryje, pak jste mu paži naservírovali na stříbrném podnose.

Ale když to uděláte takhle, tak jste lépe krytí. Tento útok se dá animovat různě tak, aby to vypadalo více efektivně. Například byste to mohli udělat tak, že postava útočí po straně štítu. Pokud se nebude takhle natahovat a nebude se příliš odkrývat.

Vidíte, že má paže je celá za štítem. A kdyby na ni někdo zaútočil, mohu pomocí mírné otočky upravit polohu štítu. Takže to nevadí. Směrem dopředu se dá útočit takhle. Možná to nebude vypadat tak mocně, protože většinou se pouští do obřích... výpadů.

To byste ve skutečném boji nikdy nechtěli. Pokud chcete, aby to vypadalo lépe, efektněji, mocněji, můžete to udělat takhle. Větší pohyb v zápěstí. Mnohem více to postavu odkryje, ale aspoň je to mnohem lepší než... Rozumím, že ve videohrách obecně musí být pohyby více statické, pokud se nerozhodnete jít cestou soubojů v Arkham Asylum.

Tam jsou souboje velice plynulé. Od nepřítele k nepříteli. Od útoku k útoku. Ale obecně je samozřejmě snazší mít více statické pozice. Takže takhle držet štít a zároveň můžete pořád zajistit, že to bude vypadat, že je daná postava kompetentní. Stačí to udělat nějak takhle.

Nebo pokud chcete, aby to vypadalo lépe, může to být takhle. Pomocí protáčení zápěstí. To je můj osobní názor na to, jak zajistit, aby postavy ve hrách vypadaly, že aspoň tuší, co dělají. Díky za zhlédnutí.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako jo, pravdu sice má, ale myslím si, že asi úplně nejde o nějakou neznalost na straně vývojářů/animátorů. Všechno je to samozřejmě vytvářený tak, aby to co nejvíce lahodilo diváckému oku, takže za mě je v pořádku, že pak dochází těmto pro někoho "nelogickým" věcem. A to je na tom právě to hezký, že si to každej může udělat jak chce :)

27

Odpovědět

Není to spíš kvůli tomu, aby hráč měl šanci protivníka zasáhnout?

02

Odpovědět

Kanál neznám a souhlasím, že to může působit lehce amatérsky. Asi by to chtělo nějakou úvodní znělku a pak by možná nebylo špatné do toho přidat i nějaké ukázky z her. To by mohlo trochu oživit. Ale jinak se mi to líbí a klidně by mohlo být tady více videí z tohoto kanálu.

103

Odpovědět

Více Skallagrimu!

50

Odpovědět

mhm i v mount and blade to dělají špatně a to už je co říct! :D

50

Odpovědět

kiežby to bola jediná vec ktorá je v MaB zle :D

36

Odpovědět

Skallagrim je super :), dobra volba!

111

Odpovědět

Nevim, moc ho nemusim... nevim proč, ale působí strašně nepřesvědčivě a trochu amatérsky... i tady, má tam jednom jednu zbraň+jeden typ útoku... je to divný. Shad má podobný videa daleko propracovanější.

77