Vejce BenediktSORTED

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:186
Počet zobrazení:3 551

Dnes si pro vás kluci ze SORTED připravili rychlou, jednoduchou a chutnou snídani, která prý vyléčí i kocovinu! Dozvíme se, jak a kde tento pokrm vznikl a také se naučíme jeden kulinářský termín. nap, nappe je kulinářský termín z francouzštiny a znamená "lehce pokrýt jídlo omáčkou tak, že je zcela zakryté tenkou a stejně silnou vrstvou." Ingredience: 1 jablko 4 plátky šunky 2 anglické muffiny (toast, houska, kaiserka,...) 4 vejce hrst čerstvého špenátu Na holandskou omáčku: 1 vaječný žloutek 50 g rozehřátého másla 1 lžička citrónové šťávy 1 lžička vinného octa sůl a pepř sortedfood.com

Přepis titulků

Dnes vám s Mikem ukážeme, jak udělat dokonalá vejce Benedikt. Se šunkou a jablkem. Vejce Benedikt jsou obvykle se slaninou, ale my si je připravíme se šunkou a jablkem. Hlavní hvězdou jídla bude domácí holandská omáčka z másla a vejce. A omáčkou začneme. Dáme misku s jedním žloutkem nad vařící se vodu. Smíchej to se šťávou z citrónu a lžičkou vinného octu, pro trochu kyselosti. Taky potřebujeme trochu soli a pepře. Nechceme, aby se miska dotýkala vody. A pak začneme přidávat máslo.

Mícháním to bude houstnout a pak přidáme víc másla. Je to pomalý proces, jako když se dělá třeba majonéza. Tento recept je známý už přes sto let. Vznikl v newyorském hotelu, kde zákazník s kocovinou chtěl opečený toust, ztracené vejce a slaninu. Tím si léčil kocovinu. A od té doby se tomu říká vejce Benedikt. - Já radši anglickou snídani. - Místo slaniny tam dáme šunku a jako naši specialitu tam dáme plátek jablka, asi takhle velký. - Bude tam to jablko dobrý? - Jistě. Dodá trochu kyselosti a texturu. Ukroj asi dvě kolečka a pak vykroj jádřinec.

Ten nepotřebujeme. Potom je dáme na pánvičku a já je osmažím. Vezmeme půlku muffinu, který se používá tradičně, ale lze ho nahradit toastem a dáme ho do toastovače. Ty můžeš dát jablka na pánev. - Jak poznáš, že je omáčka hotová? - Když má správnou konzistenci. A to přesně teď má, takže ji vezmeme. Můžete vidět, že má správnou hustotu. Je krásně krémovitá. Když omáčku převaříme, jde to nějak vrátit zpátky? Když to přeženeš, začne se oddělovat.

Stačí přidat horkou vodu a spraví se to, není to problém. Teď to necháme na pár minut na straně v té teplé misce. - A vařící se vodu teď použijeme na ztracená vejce. - Paráda. Takže tu vodu, která nám uvařila omáčku teď znovu využijeme. - Dáme tam pár vajec. - Díky, Miku. Šunku na pánvičku a otočíme jablka. Potřebujeme je jen trochu teplá. A pak začneme dávat všechno dohromady. Podej mi vršek muffinu. Super. Dáme ho dospod a na něj špenát, který se obyčejně nepoužívá, ale chutná skvěle. Nemusíme mazat toast máslem, holandská omáčka nám úplně stačí.

Na vrch dáme ohřátou šunku. Špenát pak trochu slehne. Plátek jablka pro texturu. Když jsme si předtím vykrojili jádřinec, udělali jsme díru, kam teď dáme vejce. - Bude v ní to vajíčko. - Aby se nerozteklo po celém talíři. Vyndáme vejce. A dáme ho do jablka. A tuhle krásnou teplou omáčku dáme jen tak nappe navrch. - Nappe? Proč neřekneš dáme? - Je to z francouzštiny. Znamená to... - Dát. Nepotřebujeme jí moc. Je to hodně hutná máslová omáčka. Naše verze vajec Benedikt se šunkou a jablkem.

Sorted. Takhle se to normálně nejí, ale chci vám ukázat vrstvy na tom muffinu. Podívej na ty barvy a vrstvy. To je pořádná snídaně. - Ta holandská omáčka je úžasná. - Odvedl jsi skvělou práci. Už jsem v pár hotelech byl a několikrát tam snídal, ale nikdy jsem neměl vejce Benedikt s jablkem. Ale je to dobrý. Myslíš, že by ti tohle pomohlo s kocovinou? Jo, ale na některé věci nejde zapomenout, že jo? Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sorted maj (zatim alespoň ty, co sem Atevi dává, fakt moc děkuju) fakt výborný a jednoduchý recepty a tohle neni výjimkou. Za 10 minut hotový se všim všudy, jenom jsem bohužel doma neměl žádný listí (rozuměj salát nebo špenát) pod vejce. Chybělo mi tam ke zlehčení :)

180

Odpovědět

Tohle si zkusim, ale vynecham spenat. A prislo mi, ze to vajicko maj trosku moc udelane.

181

Odpovědět

Jo jo, měli do té vroucí vody nejdřív nalít trochu octa a udělat ve vodě vír. Vajíčko se pak víc "zakuklí" a má lepší tvar. A ano, měli ho vytáhnout dřív, aby byl žloutek perfekně tekutý. Ramsay by jim hned jednu lísknul. 8^)

190

Odpovědět

Mohli byste prosím přeložit http://sortedfood.com/#!/chocapricotbrioche/ ?

180

Odpovědět

Opravdu zajímavý recept. Asi ho hned zítra zkusím :-)

Díky za překlad :-)

180

Odpovědět

Vždycky jsem měla takovou zvláštní představu o tom, že se u jídla řeší to jak chutná, vypadá, voní a ne to jak by se podle nějakých přítomných šéfkuchařů mělo připravovat správně.
No a když tady občas čtu ty fundované komentáře, opravdu nevím jestli se mám smát, nebo brečet nad hnidopišstvím a blbostí našeho národa.
PS: Hlavně že se všichni shodneme na tom že Američané jsou všichni hrozně vypatlaní. :*

180

Odpovědět

Já bych to jablko hned nezavrhoval - ananas na pizze zní taky ujetě a přitom je to dobrý.:)

180

Odpovědět

Tohle se celkem vzdaluje od pravého vejce benedict, poněvadž jablko ani špenát se tam rozhodně nedává + do holandské omáčky se dává estragon...

196

Odpovědět

SORTED ale nepřipravují "pravé" verze receptů, ale svoje "vylepšené" verze. To, že se to někomu nelíbí chápu, ale vážně bych ocenila konstruktivnější kritiku, než že "se vám tam něco nelíbilo". Snažím se vybírat recepty tak, aby tu bylo něco ode všeho - sladké, slané, hlavní chody, dezerty - a aby to bylo jednoduché a nenáročné na ingredience a zároveň zajímavé a chutné, což je u jídla samozřejmě problém, protože každý máme rád něco jiného... Například se můžete kouknout na SORTED stránku: http://sortedfood.com, a třeba vás tam zaujme nějak obrázek určitého jídla, a tak napíšete, že by se vám zrovna tohle líbilo a já to snad přeložím. Ale ne, že se vám mnou vybrané video nelíbilo... To je sice fajn, ale nikomu to nepomůže ;)

187

Odpovědět

+AteviNe že bych chtěla být urejpaná, ale on přece neřekl, že se mu nelíbí video, ale popsal jenom změny v receptu...:)

180

Odpovědět

+AteviVerča: To já vím :) Já jsem tím myslela spíš ty příspěvky pod ním, jen jsem líná reagovat na každý zvlášť :) Příspěvek na který jsem reagovala je OK a nic proti němu nemám, jen jsem autorovi napsala, že SORTED není o "správných" verzích receptů, rozhodně jsem na něj nechtěla být nepříjemná :)
Růžový banán: Máš ho mít :) Příští týden tu bude recept na briošku :)

182

Odpovědět

Na holandskou omacku se pouziva prepustene maslo, coz je trosku neco jineho nez rozehrate maslo :-)

184

Odpovědět

Jsem jediný, komu se nelíbila ani jediná ingredience a už vůbec ne všechny dohromady?
Z tohoto seriálu jsem byl nadšený, ale od amerických lívanců tu nebylo nic, co bych měl chuť vyzkoušet :-(

1915

Odpovědět

Přesně tak!

1811

Odpovědět

hm, tak jabko jsem nahradil dvěma plátky křupavé slaniny a bylo to dobré :D

192

Odpovědět

jj taky už si plánuju, jak použiju toust místo muffinu, slaninku místo jablka, slaninku místo šunky a nakonec prohodím špenát za slaninku :-D

193

Odpovědět

+HriibekEpic Meal Time? :D

191

Odpovědět

Já mám ráda neobvyklé kombinace, takže to s tím jablkem zítra zkusím :)

183

Odpovědět

Nic moc... řek bych, že každej jejich recept má nějakou, celkem závažnou, chybu... ještě jste nepřeložili recept, podle kterýho bych si chtěl něco připravit :( snad se jednou dočkám.

1916

Odpovědět

Jakou třeba? :D

192

Odpovědět


Odpovědět

To jablko mi tam vůbec ensedí, zítra ho tam zkusim dát a uvidim :-P

193

Odpovědět

Přemýšlím o natočení videa taktéž o ideálním vyprošťováku.. Plzeň 12° - SORTED!

194

Další