Malé velké galaxieTableTop

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 66
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:14 688

Jak už si možná nejzapálenější deskovkáři všimli, před pár týdny začaly konečně i na YouTube vycházet nové díly čtvrté řady TableTopu. Začínáme malou hrou, která má velké ambice a jmenuje se Malé velké galaxie. K Wilovi se dnes přidají třeba Mayim Bialik, kterou můžete znát jako Amy Farrah Fowler z Teorie velkého třesku, nebo Andy Weir, autor Marťana.

DO 15. BŘEZNA SI MŮŽETE MALÉ VELKÉ GALAXIE KOUPIT NA PLANETĚ HER S VÍCE NEŽ 20% SLEVOU ZA 330 KČ (BĚŽNÁ DOPORUČENÁ CENA JE 415 KČ)! POKUD VÁS HRA ZAUJALA, VYUŽIJTE TUTO EXKLUZIVNÍ SLEVU ZDE.

Poznámky k překladu:
FernGully je pohádková země známá například díky tomuto filmu.
Základní směrnice je zásada ze Star Treku.

Přepis titulků

V naší show jsme už hráli skvělé strategické hry. Dokonce jsme hráli i zábavné taktické mini hry. Ale myslím, že jsme zatím nehráli nic skutečně velkého. Jednoduše proto, že to není možné. Zredukovat celý den hraní, který se odehrává po celé galaxii, do jedné nebo dvou epizod TableTopu. Ale před několika měsíci jsem narazil na hru, která se odehrává v celé galaxii, je opravdu velká, a navíc se dá zahrát za necelou hodinu.

A navíc a navíc a navíc je v tak malé krabičce, že se mi vleze do batohu. Ale po jejím hraní jsem byl podobně spokojený jako po hodně dobré partii Eclipse. Takže dnes tu se mnou jsou Mayim Bialik, Andy Weir a Tim Schafer. A budeme hrát maličkou hru, která je uvnitř rozhodně větší.

Zjistíme, komu z nás se podaří kolonizovat nejvíce planet a nejrychleji rozšířit své impérium v Malých velkých galaxiích. Malé velké galaxie jsou hra do kapsy, ve které házíte kostkami, kterou navrhl Scott Almes. Ukazuje se, že vesmír je rychlý a bezbřehý, až do okamžiku, kdy si z něj někdo jiný chce ukrojit víc, než máte vy. My všichni jsme vůdci galaktických impérií.

A říkáme si: "Jako jde to, ale víte, co je úplně super? Ty planety, co chtějí všichni ostatní. Pojďme si pro ně!" Naše galaxie představují tyto karty galaxií. Všechny jsou stejné. Jsou na nich důležité informace, které během hry budeme potřebovat. Například jak mocné je naše impérium, kolika kostkami můžeme házet, kolik máme dostupných lodí a kolik energie a kultury máme. Energie a kultura jsou v této hře dvě hlavní suroviny.

Jejich opatrná a strategická správa je klíčem k vítězství. Základní akcí ve hře je hod kostkami. Díky tomu můžeme dělat různé věci. Nechci vás zahltit informacemi, takže si vysvětlíme, co kostky dělají, až se objeví během hry. Před začátkem hry potřebujete vědět tři věci. Když svou loď přesunu na vybranou planetu, můžu ji umístit buď na orbitu a pak použít kostky buď diplomacie, nebo ekonomie, abych loď přesunul po kolonizační dráze a časem ji začlenil do svého impéria.

Nebo můžu na planetě přistát a okamžitě začít využívat speciální akci planety. Nakonec potřebuje vědět, že jakýkoliv neaktivní hráč může říct, že vás ve vaší akci bude následovat.

Utratí kulturu a udělá stejnou akci jako vy. Ostatní vás mohou následovat kdekoliv, jen nesmí jednu akci následovat dvakrát. Když mé kolo skončí, vezmu své kostky a podám je dalšímu hráči. Všímavý divák vidí, že máme každý své vlastní kostky, kvůli natáčení. A tohle se bude dít pořád dokola, dokud někdo nedosáhne 21 bodů. V tu chvíli začne fáze konce hry.

Body získáváme za planety, které přidáváme do svého impéria, vylepšováním svého impéria a plněním podmínek, které jsou na kartě tajné mise, kterou jsme dostali na začátku hry. Tyhle mírumilovné planety se samy nekolonizují. A já mám spoustu raket, které čekají na odlet. Tak přestaňme mluvit a začněme hrát Malé velké galaxie. Já jsem Mayim Bialik a v Teorii velkého třesku hraju Amy Farrah Fowler.

Jako malá jsem hrála v seriálu Kvítko, mám doktorát z neurobiologie a založila jsem stránku GrokNation. Já jsem Tim Schafer, dělám videohry, třeba Day of the Tentacle a Psychonauts. Mými koníčky jsou četba a galaktická expanze. Já jsem Andy Weir, autor Marťana. Nic dalšího známého jsem neudělal. Hrajeme Malé velké galaxie, díky, že tu jste se mnou. Teď vyložím karty planet.

- Co to tu máme? - To sedí. Tři, čtyři pět... Až je rozdáš, tak je zase narovnáme. - Mayim se toho chopila, díky. - Preferuju je symetricky. Vypadá to, že tu máme vyvážený poměr diplomatických a ekonomických planet. Dále tu mám tajné mise, každý dostane dvě a může si vybrat, kterou si chce nechat. MAYIM: 2 VÍTĚZNÉ BODY, MÁTE-LI NA KONCI HRY ASPOŇ 3 ENERGIE A 3 KULTURY WIL: 3 VÍTĚZNÉ BODY, MÁTE-LI NEJVÍCE EKONOMICKÝCH PLANET (2 BODY PŘI REMÍZE) ANDY: 2 VÍTĚZNÉ BODY, POKUD NEMÁTE NA KONCI HRY VE SVÉ GALAXII ŽÁDNOU LOĎ TIM: 2 VÍTĚZNÉ BODY, POKUD MÁTE NA KONCI HRY VE SVÉ GALAXII VŠECHNY LODĚ Podle pravidel má začínat nejmladší hráč.

Ale protože jsme všichni zhruba stejně staří, tak to není... - Všem je nám 25? - Ano. Kdo z nás byl naposledy ve vesmíru, nebo předstíral, že je ve vesmíru? Já v roce 1993.

Co ostatní? - Já tuhle hru hrála včera. - Takže začneš. Začni. HRÁČI MAJÍ NA ZAČÁTKU HRY 2 ENERGIE, 1 KULTURU, 4 KOSTKY A 2 LODĚ Moje galaxie, protože je fialová, je poctou Princovi. Fialové super věci. Je velmi živá. - Tak jo, jdi na to. - Tak jo. Hezky.

PŘESUN LODI, ZÍSKÁVÁNÍ ZDROJŮ (ENERGIE NEBO KULTURY) POSTUP V KOLONIZACI (DIPLOMACIE NEBO EKONOMIKA), VYUŽITÍ KOLONIE POSTUP V KOLONIZACI (DIPLOMACIE NEBO EKONOMIKA), VYUŽITÍ KOLONIE Abych se dostala na 2. úroveň, potřebuju 2 energie nebo kultury, takže můžu využít kolonii a rozšířit impérium. To bych možná mohla. Ano. ROZŠÍŘENÍ IMPÉRIA: MUSÍTE POUŽÍT KOSTKU "VYUŽITÍ KOLONIE" A ZAPLATIT ENERGII NEBO KULTURU NAPŘÍKLAD NA 2.

ÚROVEŇ POTŘEBUJETE 2 ENERGIE, ZÍSKÁTE 1 VÍTĚZNÝ BOD A KOSTKU VYUŽITÍ KOLONIE: ROZŠIŘTE IMPÉRIUM NEBO VYUŽIJTE AKCI VÁMI KOLONIZOVANÉ PLANETY Tvůj protihráč si myslí, že je to super tah. Použiju veškerou kulturu a energii a taky jdu na druhou úroveň. Taky to znamená, že příští kolo budu mít pět kostek. Mechanika následování je super, kultura je díky tomu hrozně cenná, protože ji potřebujete, abyste mohli někoho následovat.

Ale také vše, čím si chci pomoct, může pomoct někomu jinému. Chcete mě ještě někdo následovat? NÁSLEDOVÁNÍ VYŽADUJE JEDNU KULTURU - Čas vypršel. - Tak ne. Pokračuj. Já aktivuju jednu svou loď. PŘESUN LODI: PŘISTAŇTE NA PLANETĚ A HNED VYUŽIJTE JEJÍ AKCI Přistanu zde a získám dvě energie.

Já tě budu následovat a taky získám 2 energie. Použiju tohle, vezmu tuhle loď... PŘESUN LODI: MŮŽETE TAKÉ ZŮSTAT NA ORBITĚ A ZAČÍT S KOLONIZACÍ PLANETY Víte co? Půjdu sem na orbitu. A já tě tam budu následovat. Vyrážím ze zelené galaxie. Moje galaxie je veselá a pozitivní. V podstatě je to vesmírný FernGully. Budou se tu dít jen mírumilovné a klidné věci.

Jaký zvuk to dělá? Než to všechno přečtu... Dochází mi palivo! Tahle vypadá nejjednodušeji. A já přehodím tuhle kostku. JEDNOU ZA KOLO MŮŽETE ZDARMA PŘEHAZOVAT DALŠÍ PŘEHAZOVÁNÍ STOJÍ 1 ENERGII Zase kolonie. Myslím, že na to je moc brzy, - takže to nechám být.

- Zabalíš to. Moje strategie pro tuto hru je sledovat, co se děje kolem, a to nejen přede mnou. Doufám, že z toho chaosu se zrodí řád. Tak schválně. Hážu pěti kostkami, protože jsem vylepšil své vylepšovadlo. Vylepšovadlo je terminus technikus. Copak to tu máme? Kupu energie, pohyb a diplomacii. Modrá galaxie je úžasná.

Jsme jednou z nejstarších galaxií, máme totiž primární barvu. A taky u nás máme města, která jsou vybudována z krevet. Jdu se přesouvat, chce mě někdo následovat? - Nemůžu. - Nemám kulturu. Jdu na orbitu této planety. SYMBOL ENERGIE VÁM UMOŽNÍ ZÍSKAT 1 ENERGII ZA LOĎ V GALAXII A NA ENERGETICKÉ PLANETĚ Takže získám energii za loď v mé galaxii a taky za tuhle loď tady. Takže...

Mám energii! Kdo by nechtěl být mnou? SYMBOL DIPLOMACIE VÁM UMOŽNÍ POSTOUPIT NA KOLONIZAČNÍ DRÁZE NA DIPLOMATICKÉ PLANETĚ Já tě budu následovat. Skvělá to volba. Koukejte. Tohle bude hotový energetický orgasmus. Dvě energie za tuhle kostku a dvě za tuhle. Takže ahoj, ahoj, jsem já energeťák! Máš nějak moc energie. Energie je v této hře velice cenný zdroj, protože díky ní můžete přehazovat kostky a rozšiřovat své impérium.

Upřímně řečeno bych preferoval víc svých lodí na orbitách planet, ale mít kopu energie takhle brzo mi umožní rychle rozšířit své impérium a možná díky tomu získám výhodu. To nikoho neštve, že ty karty nejsou symetricky? To se nedá. Zkoušela jsem to, říkala jsem si, že mi to nevadí, ale mně to vadí! V tomhle s tebou souhlasím.

Tak to bychom měli, moje kolo skočil, Andy? Jaký je život v červené galaxii? Zatím jsem svou galaxii nepersonifikoval. Jsou to prostě červené žetony. Já hážu čtyřmi kostkami, protože jsem nebyl nesnesitelný jako všichni ostatní a nerozšiřoval jsem. Ano, rád vše odsuzuji. Super místo na odsuzování. Ve vesmíru tě totiž nikdo neslyší. Já tam kdysi bydlel a odsuzují tě tam furt.

Ve vesmíru tě soudí, ale jen na internetu. - Takže co děláš? - Začnu rozšiřováním impéria. Mou strategií je získat co nejvíce kostek, protože pak tolik nezáleží na smůle. Máte tolik hodů, že je pravděpodobné, že nakonec něco padne. Takže mojí strategií je získat co nejvíc kostek co nejdříve. Rozšiřování je klíčem k úspěchu. To stojí dvě energie.

A posunu si tohohle čičmundu o jedna. A teď se musím rozhodnout. Rozhodl jsem se, že tyhle kostky přehodím. To už je lepší. Udělám totéž, co Wil, takže získám čtyři energie. - Chcete mě někdo následovat? - Nemůžu. - Chtěl bych, ale nemůžu. - Nemáme žádnou kulturu. Je ironické, že čím víc se následujeme, tím méně kultury máme.

V modré galaxii máme trochu jinou kulturu. V naší verzi rock'n'rollu hážeme šutráky ze svahu. - To je vše, moje kolo končí. - Teď se vše změní, protože jedu já. - Protože nás začneš kolonizovat. - Abych rozšířil svou krásnou galaxii. Ale ne. Dvě kostky přehodím. To bylo zdarma. A hodil jsem diplomacii. Ty jsi mi ale diplomat! Diplomacie se mi moc nelíbí.

Utratím energii a přehodím tu diplomacii. - Jen abych hodil další diplomacii. - Počkej! Pardon. Můžu jen něco říct? Když zabereš tuhle planetu, tak můžeš využít její kolonii. POSUŇTE NEPŘÁTELSKOU LOĎ ZPĚT NA ORBITĚ DIPLOMACIE Víš, že jsi mi teď zachránila kolo? - Pardon. - Mayim, nejsi s ním v týmu! Pokud vyhraju tuhle hru...

- Nepřítel mého nepřítele! - Nemůžu si pomoct! Podělím se o výhru, jestli vyhraju. EKONOMIE VÁM UMOŽNÍ POSUNOUT LOĎ NA ORBITĚ EKONOMICKÉ PLANETY - A nikdo za tebou nemůže. - Nikdo mě nechce následovat? Nikdo nemůže, protože nemám kulturu. Takže to máte smůlu. Kdo chce otočit novou kartu? - Já bych ráda.

- Tahle planeta je za hodně bodů! Mám planetu, takže vyhraju. Mám první planetu, je to planeta trollů, můžu vrátit cizí lodi o pole zpět. - Mám super nápad, použiju tohle. - Chceš posunout zpět mou loď? Ten nápad byl super, ale pak jsem si uvědomil, že je nepřátelský. Je velmi nepřátelský. Jak víte, my, lidé zelené galaxie, jsme mírumilovní a chceme konat dobro. Ale Mayim mi vnukla nápad, že můžu vracet lodi zpět, posunout je zpět v kolonizaci planety.

- Je to velmi filozofické. - To nic. Za tuhle je víc bodů. Je to tak fér. Takže jsem to udělal. Její lodi. Aby se poučila o zlech kolonizace. Diplomacie podle mě nikdy nic nevyřešila, takže ty kostky nepoužiju. Mám pět kostek, že?

Ano. Protože tvé impérium je na druhé úrovni. Tak jo, tímhle odstartujeme. Dvě kultury? Tři kultury a ekonomie. Použiju kulturu, takže dostanu jeden bod. A ještě jeden a ještě jeden. - Jak kulturní! - Tohle přehodím. Tohle dám stranou a tohle přehodím. Jdu rozšiřovat impérium.

Abych se dostala na třetí úroveň, musím utratit tři kultury. - Jedna, dvě, tři. - A teď má extra loď! A tady na mě čeká start rakety! Mám pořád pět kostek, ale touhle lodí mohu do akce. Takže jdu na start a dám ji... Chci tuhle pětku. Začnu tam orbitovat. Mé nové skóre, protože jsem na třetí úrovni, mám dva vítězné body a velký úsměv.

Já rozšířím své impérium. - A pak ho rozšířím znovu. - On rozšiřuje dvakrát! Mám spolehlivý systém, díky kterému vyhraju. Spoustu lodí mám na kulturních planetách, takhle si hromadím kulturu. Nikdo mě nemůže porazit, protože mám tolik kultury. A teď rozšířím impérium. Za dvě kultury, protože rozšiřuju poprvé. Nesmějte se mi!

Moje loď udělá: Měl by sis nechat zkontrolovat motor, nezní to dobře. Máš divnou loď. Je důležité, aby vaše lodě vydávaly zvuk. Proč je jinak máte? Kromě toho kolonizování a přistávání, ale to je fuk. Mayim, jsi na řadě. Protože mám impérium na čtvrté úrovni, - budu házet šesti kostkami.

- Jo, vítej do Klubu šesti kostek. Klub šesti kostek je velice exkluzivní. Asi tak dvě kola. Z našich lodí se stanou jachty a z našich jachet se stanou hybridi, protože jsme zodpovědní. Tolik kostek! Beru tamtu planetu! Hned teď! Použiju kulturu, abych se posunula. Chce mě někdo následovat? Já bych rád.

Zaplatím kulturu a získám dvě. Mysli na životy lidí v té zelené lodi. Na jejich sny a naděje. - Však oni neumřou. - Ale já je zabiju za to, že selhali. Použiju diplomacii. - Abych se posunula. - Počkej! - Chce mě někdo následovat? - Já, posunu se díky tomu tady. - Každý má něco. - Mazel tov! - A co nová planeta? - Jů, sedmička! A co speciálního umí?

Opakuj akci na již aktivované kostce. - To je celkem prima. - Planeta Piedes. Pokud použiju tuhle energii, nebudu mít dost na 5. úroveň. Takže nemusím využívat kolonii. Takže tuhle kostku určitě hodím do konvertoru. Pokud je ti jedno, co na těch kostkách je, tak je přehoď, ne? A pokud ti to nepadne, pak použij konvertor.

Na tohle bych potřebovala dalších šest minut, - ale budu vám věřit. - My bychom nelhali. Kulturu beru. Protože chci tyhle dva body. Chce mě někdo následovat? Následuju tě v kultuře. A teď mám dost bodů, abych rozšířila impérium a získala novou loď. Nebo můžu zabrat tohle. KONVERZE: POUŽIJ DVĚ KOSTKY, ABYS NASTAVIL TŘETÍ KOSTKU NA LIBOVOLNOU STRANU - Dělá to tenhle zvuk.

- Konvertor je super. Vezme tři věci, které nechcete, a dostanete jednu věc, co chcete. Je to trošku jako dítě, které máte, abyste zachránili vztah. - Gratuluji! - Zničila jsi mi farmu na kulturu! Takže teď mám... Počkat, tohle musím udělat... Zpátky. Schopnost zní: Zaplať dvě kultury a posuň cizí loď o 2 pole zpět. - A teď mám... - To je tak agresivní! Teď mám pět bodů plus tři vítězné body.

- Hele, jak je to nesymetrické. - K tomu se dostanu. Upřímně řečeno hraju to, co mi kostky dávají. To, že jsem získala tuhle planetu za pět bodů, je velká výhoda. A začínám si myslet, že bych snad mohla i vyhrát. - Ty jedeš! - To je něco. Tak jo. V tomhle kole končím. Páni, to bylo něco. Já mám o kostku víc, celkem jich mám šest. Nejlepší na tom, že máte šest kostek, je to, že máte legitimní důvod pro to, abyste se na lidi, co nemají šest kostek, dívali svrchu.

Rád bych kupu ekonomie. Promiň. - Myslím, že mu to není líto. - Myslím, že vůbec ne. Možná to není nejlepší cesta. Pokud to utratím, dostanu tohle. Chce mě někdo následovat a využít kolonii? Jo, já.

Utratím tři. Rozšířil jsem impérium a mám loď navíc. Tyhle nehodné, zlobivé, škaredé kostky jdu přehodit. Neudělaly nic z toho, co bych chtěl. - Chtěl bys ekonomii, co? - Víte, jak jsme mluvili o té ekonomii? - Dvě! - Minule jsi toho chtěl moc. Tak jo, ekonomie jde sem. A tahle ekonomie jde sem. A první, co udělám, je...

Počkat. Jak je, lidi? Wil chce kulturu. Tady ji máš, dostaneš jednu, protože nejsi kdovíjak kulturní. A pak to zopakuju. Pak přistanu tady. A použiju tuhle schopnost, tedy zopakuj akci na aktivované kostce, tedy ekonomii, takže jsem získal planetu! Že to ale trvalo! Trvalo to hrozně dlouho. - Tak jo.

- Ta planeta se mi stejně nelíbila. Pravidlem této hry se zdá být, že chce-li Tim kolonizovat, předběhneme ho. Jo. Tahle hra se má takhle. Snažíte se získat planety, ale ostatní vám je mohou vzít. I když jsem investoval na jedné planetě do stavby knihovny a na jiné planetě do fotbalového stadionu, tak mi je vzali. Nová planeta je Nakagawakozi. - To se mi líbí. - Z dvě energie dvě ekonomiky. Já hážu šesti kostkami, protože jsem stále na té úrovni.

Copak se stane? Mám já tohle? Mám já tohle? Mimochodem, já jsem spisovatel. Jsem profesionální autor, takže mi tohle projde. - Hraju ekonomii. - Jdu tě následovat. Pak zahraju další ekonomii. Karta, co jsem získal, má schopnost: Za jednu energii dostanete dvě kultury. - Následuju tě v ekonomii. - Tak jo. Teď můžu získat hodně energie.

- Pardon. - Hele, nová planeta Zalax. - Přehoďte libovolný počet kostek. Zalax, to zní jako lék. Zalax. Kakáte dost? Díky Zalaxu budete kakat víc. Máte nespecifikované problémy, které vám narušují život, které chcete řešit tím, že budete hltat pilule? Zeptejte se doktora, jestli je Zalax pro vás. Vedlejší účinky zahrnují: okamžitou smrt, vleklou a bolestivou smrt, ztrátu paměti a smrt.

A únik stolice. A dětskou obezitu. A vypadávající bulvy. Zalax by nikdo nikdy neměl brát. Promluvte si s doktorem, jestli je pro vás Zalax vhodný. Utratím tohle, tedy energii. Já tě na téhle pouti budu následovat. - Chce mě někdo další následovat? - A já dostanu tři energie. Jo. Pardon. Přijdu o kulturu a získám dvě energie? Jo. A pak použiju svůj přehoz zdarma, abych tyhle dvě přehodil.

Skvěle. Opět použiju energii. - Další možnost následování. - Jo, beru. - Teď jdu využívat kolonii. - Já tě následuju. Vyřešíme to postupně ve směru hodinových ručiček. Začínáme mnou. Rozšířil jsem své impérium na maximální úroveň. Maximální impérium! Takže moje skóre je aktuálně 11.

Chtěl jsem na maximální úroveň, abych měl sedm kostek. Mou strategií bylo získat co nejvíc kostek co nejrychleji. A jestli to pomůže ostatním, nevadí. Následuju tě. Přijdu o kulturu a také rozšířím své impérium. Takže utratím pět bodů energie. A já tě taky následuju. A také rozšířím své impérium. Jdu na pětku.

Utratím kulturu. To mě stojí pět, měl jsem sedm, takže takhle. Získám novou loď. Mám pět bodů, takže mám deset bodů. Mám víc lodí než někdo, kdo má nadpřirozený Tumblr. Konečně jsem ve světě pěti kostek. - Mám otázku pro tvé impérium. - Budeš si z něj utahovat? Ne, mám ohledně něj jednu otázku. Už jste vynalezli mezihvězdný pohon?

Mí lidé mají rádi energii a rádi se válejí doma. Možná má tajný úkol: Nesmíš mít žádné lodě. - Možná jo. - To nevím, jestli se mu podaří. Jsi nebezpečně blízko porušení Základní směrnice. - Čeho? Správného hodu kostkou? - Nemají-li warpový pohon... Nesmím o něm mluvit, omlouvám se. To jsem měl samozřejmě vědět. Na mou obranu, z Hvězdné flotily jsem odešel před 22 lety.

Pokud civilizace nedosáhla warpového pohonu, je porušením Základní směrnice s nimi interagovat nebo přiznat, že nejste z jejich planety. Kostky. Tak jo. Udělám tohle s tímhle. A nevím, jestli to chci udělat. Možná ze vzteku. Vztek je skvělý důvod něco dělat, máš-li výbušné vesmírné lodě. Zahraju tuhle malou sněžnou kouli.

A konečně rozšířím impérium. Energie jde na jedna, kvůli matice. Tady mám rakety a blbiny. - Rakety a blbiny. - Rakety a blbiny. Mám poslední energii použít na získání energie? - Vy jste Severní Korea? - Z nich si srandu dělat můžeme. Nemají přece internet, nekoukají se. Přehodím kostky.

- Tys za to utratil energii? - Jo. Ve snaze získat energii. Což nevyšlo. Ale aspoň získám kulturu, poletím do země kultury, kde mají nejvíc kultury. Poletím nízko, abych to zvládl přečíst. Musím létat nízko, aby mé lodi zvládly číst text na planetách. Tak ty planety asi vypadají. Je na nich text, co říká, v čem jsou dobré.

Takže se musíte opatrně rozhodnout, když nad nimi letíte. A přistát na té nejlepší možné. Přehoďte libovolný počet kostek. Tak jo. Tvůj kapitán má velice pisklavý hlásek. Umožní mi to napravovat chyby. - Kolonizuješ? - Kolonizuju. Tak jo, všichni. Tohle je další věc, co jdeme hromadně kolonizovat. Jak je zvykem.

Chudák Tim. Už je takovou tradicí, že mu lidi všechno berou. Jakmile to někde zkusí, přiletí někdo další a planetu mu ukradne. Problém je, že posílá lodi na planety, které se dají velice snadno získat. Já tě budu následovat. Poletím lodí. - Tam, kde jsem já? - Ne, sem. Na orbitu. - Ta je za sedm bodů. - Přesně. Teď za tebou nikdo nemůže, jdi na to. Kultura za jedna, takže mám zase kulturu.

A pak mám druhou kulturu. Já aktivuji energii, mám totiž jednu, dvě, tři. - Ano. - Jedna, dvě, tři. - Jdu si vzít tuhle planetu. - Vezmi si ji. Gratuluji. Vítej doma. Ze všech hráčů u stolu se nejvíc bojím Mayim. Vždyť má ku*va doktorát! Stačí se jí na to podívat a hned ví, která bije.

A navíc vždycky jede přede mnou. Jdu dělat svou práci. Zdravíčko. Což je... Říkala jsem, že jsem mamka. Nastavte neaktivovanou kostku na libovolnou stranu. - Páni, to je síla. - To je planeta Gyore. Jdu přesouvat loď. A přistanu tady. Konvertuj libovolný počet energie.

To chci. Takže vezmu energii a získám kulturu? Mění to energii na kulturu v poměru 1:1. - Bum, bum. - Jo. - A bum bum. - Jo. Snad to byl dobrý tah. Pak použiju kulturu. A získám další dva body. Jeden. Vlastně dva. Myslím, že když mám tolik kultury, cítím se jako skvělé muzeum.

Mám toho hodně co nabídnout, hodně kultury. Ale upřímně ji chci hned utratit. Risknu to a tohle přehodím. - Tak jo. - Tady použiju diplomacii. - A znova použiju diplomacii. - Hezky. Házím šesti kostkami. Mám kupu diplomacie, což je mi...

Jaké slovo to hledám? Na pi*u. Můžeš jít sem a třikrát postoupit v kolonizaci. Nebo zabrat Timovu planetu a udržovat tradici. Jo, takhle to totiž hrajete. Obecně nemám rád, když se proti jednomu hráči všichni ostatní spiknou. Ale ve hře, kde jsou omezené zdroje, o které mezi sebou všichni bojují, to občas dopadne tak, že pořád dokola otravujete život jednomu a tomu samému hráči. Aspoň bych ti dal cennou lekci.

Něco by ses naučil. O planetu bych přišel tak jako tak a ještě bych měl o dvě kultury méně. Vlastně by to potvrdilo jeho rozhodnutí. - Koukejte. - Koukám se. Přistanu tady. Chce mě někdo následovat? Počkej, počkej. - Chcete mě následovat? - Ano, chci si zaletět sem. Na planetu za sedm bodů?

Ano. Kašlete na malé planety, velké planety jsou klíč. Ty za sedm bodů. Pěkně macaté planety. To byla otázka? Ne, jasně že ne, jen to tak vypadá. Už znám místní, utratil jsem tam dost peněz. Vlastně už si mě zvolili. - Svým vůdcem. - Letím na orbitu. A já používám diplomacii.

- Chce mě někdo následovat, Mayim? - Ano. - Chce mě někdo následovat, Mayim? - Ano. Pardon. Následuju tě. Používám další diplomacii. Chce mě někdo následovat, Mayim? Je mi ctí, že mě Mayim chce následovat. A přeju si, aby přestala. Ráda bych tě následovala. Tohle chci. - Tady to máš. - Získala jsem planetu Omicron Fenzi. Takže už máš 16 bodů, takže jestli získá tu planetu za sedm, vyhraje. Zajímavost: Ta planeta se mohla jmenovat Omicron Daenerzi, ale nepodařilo se jim udělat prostor pro její draky.

- Je to dost přehnané. - Je to super! Jdi si stoupnout do koutu a přemýšlej o tom, cos udělal. Znova utratím diplomacii. Chce mě někdo jiný než Mayim následovat? Jdu sem a získám Zalax. Zdá se, že Wil potřeboval Zalax víc než já. Užij si únik stolice, Wile.

Přehodím kostky. Tak jo. Přistanu tady. - To by bylo. Chce mě někdo následovat? - Já. Jdu sem na orbitu. - Ty děláš rakety? - Zrovna jednu použil. Tim tě chce následovat. Honem, honem! Já poletím sem, přistanu, utratím dvě energie, abych se posunul o dvě ekonomie.

A posunu se tady. Kolik máš bodů, Wile? Mám celkem... Pět, deset, dvanáct. - A Mayim? - 16. - 20. - Mayim je větší problém než Wil. Počkat, Tim má 20?

Překvápko, mám 20 bodů! Hodně lidí to nečekalo, protože ve skutečnosti je nemám. Ale myslím, že tomu chviličku věřili. Házím všemi sedmi kostkami. Střezte se! Použiju přesun lodi. A přesunu se sem. Následuje mě někdo?

Nikdo za tebou nemůže, nikdo nemá kulturu. Takže využiju tyhle tři posuny. Jedna, dvě, tři. A pak dvakrát použiju tohle. Abych tě posunul zpět. Posouvám Wila zpět, abych zajistil, že tu planetu za sedm bodů získám. Nemůžu riskovat, že ji získá. Pokud těch sedm bodů získá, vyhraje Mayim. Tečka. A pak konečně...

Utratím poslední kostku, abych aktivoval tohle. Takže utratím energii a získám dvě kultury. Páni, najednou je to nějak drsné. Pan Sedm kostek. - A končím. - Dost agresivní. Jasně, máme galaxii, ale za jakou cenu? - Planetu! Mám planetu! - Bože můj! Chtěl bych poděkovat všem těm, kdo mi pomohli.

Potřebuju jen lodě nebo armádu. Pardon, myslel jsem ekonomiku. Andy mě zmátl, když řekl "armáda". Už jsem si myslel, že celou hru hraju bez jednoho zdroje. Teď použiju svůj přehoz kostek a přehodím úplně všechno. Všichni jsou překvapení, že to dělám, ale přehoz je přehoz. Přehodíte to, co nechcete. - A já nechtěl nic z toho. - Mohl jsi konvertovat. Nechceš? - Ne!

- Mayim je fanynkou konvertování. Celou dobu o tom mluví. Možná její tajný úkol je, že dostane bod za každého, kdo konvertuje. - Přehodil jsi je? Zajímavé. - Chci se jich zbavit. Ale to nejde. - Kulturní klub. - Kolik křižáků to řeklo? Tak jo, jdi na to. Postav se na židli. Nechceš se proběhnout? Nechceš se zavěsit nad stůl?

Použiju to, co vím, že použiju, jako první. - Dvě diplomacie. - Bude mě někdo následovat? - Kéž bych mohl. - Tim může. Ale není na orbitě nikde, kde by mu to k něčemu bylo. Takže jedna. Pardon, že tě takhle předbíhám. Udělám tohle a vezmu si tuhle loď. Možná ale potřebuju body, počkat, pardon.

Nejdřív chci ty body. Jeden, dva, tři. Přesunu tuhle loď... Přesunu tuhle loď, přistanu tady - a udělám tohle. - Takže nám se vrátí naše lodě. Můžu získat planetu, která mi umožní mít víc než 21 bodů. Ale koukám na svou kartu tajné mise, protože vím, že tam na mě čekají extra body, pokud budu mít na konci dost kultury a energie.

- To je 22. - Dobrý, začíná konec hry. Tak jo. Pořád mám tři kostky. Tohle potřebuju! Uvědomila jsem si, že to nevyjde. Ale zahlédla menší planetu, kterou můžu zabrat. Díky ní budu mít 24 bodů, neuvěřitelné. Já můžu opakovat akci na aktivované kostce. Takže o jedna dolů.

Takže získám jeden a ty to použiješ jako diplomacii. Pak to uděláš ještě dvakrát a máš tuhle planetu. Takže využívám kolonii, abych zaplatila energii jednomu hráči, abych využila jednu z jeho planet. - Jo. - Tak jo. - A tohle je tvoje. - A tohle jde sem. Končím a spouštím konec hry. Mám 18 bodů, potřebuju šest dalších.

- 24, jo. - Tak jo. Já se tady vyekonomizuju. Já tě budu následovat, splním tvé sny a posunu tuhle loď. Jak sladké, díky. A dále udělám to, že... Poletím sem. Tady se posunu o jedna. A planetu přidám do země svých planet.

Počkat, jdu tě následovat. Přesouváš se lodí, že? Chceš mě následovat? A máš 20 bodů, že? Jdu tě následovat, ten nápad jsi mi vnuknul ty. Nová planeta je za dva body a říká: Rozšiřte své impérium. Můžete použít energii či kulturu. Já poletím sem... Takhle. Pokud se mi podaří získat tuhle ekonomickou kartu, budu mít 22 bodů.

Mojí tajnou misí je získat nejvíc ekonomických planet. Takže pokud budu mít nejvíc ekonomických planet, budu mít 25 bodů, takže nenápadně vyhraju. Ale nejsem si jistý, jestli mám nejvíc ekonomických panet. Nepočítal jsem to. Použiju akci nekolonizované planety, abych tohle posunul o jedna. - Co takhle Battlestar Galactica?

- Pak poletím touhle... Sunday Monday Happy Days, Tuesday Wednesday Happy Days. Posuň loď o jedna. Tak jo. Bylo by super, kdyby to byly ekonomie, co? No to teda. Rozhodne to hod kostkami. - Takže to není nic moc. - Máš ale hodně možností. Uvidíme, co se stane. Kolonie!

Použiju tuhle kolonii, abych použil akci nekolonizované planety, téhle. Nastav jednu neaktivní kostku na libovolnou stranu. V tomto případě to bude ekonomie. Takže tohle jde sem. Kolonizuju tuhle planetu, což mi možná pomůže. Myslím, že všichni tušíme, že Mayim vyhraje. Andymu zbývá poslední kolo. Není tak naštvaný jako já, ale je velmi lstivý. A taky napsal knihu o vesmíru.

Možná se dá říct Knihu o vesmíru. Takže asi o tom, co teď bude dělat, ví hodně. Tak jo, co tu máme? Mám věci, co mi umožní dělat jiné věci. Můj hod je celkem fajn. Mám přesun lodi a dvakrát ekonomii, to se hodí. Ostatní si ale neuvědomují, že alespoň polovina symbolů na kostkách mi nějakým způsobem pomůže získat tu planetu.

Přichází můj přehoz zdarma, a to těchto tří kostek. To mi pomůže. Je načase začít něco dělat. - Může mě někdo následovat? - Tím má kulturu. Ale jen on. Přesunu tuhle loď sem. To měla být moje planeta. Ne. Ne. Schválně jsem to neudělal, jinak bys mě mohl následovat. A porazit mě, kdybych to zkusil. Dále přesunu tuhle loď sem.

A posunu loď o jeden bod. - A pak... Teď jsem all-in. - Následuju tě! Tři? Jedna, dvě, tři. - Takže potřebuju... - Moment, Tim tě následuje. - Tohle je tvoje. - Vezmi si to. To je hodně bodů. Tady jsou dva. A teď utratím energii, - abych přehodil své kostky.

- Aha. Mám čtyři energie, takže můžu házet, házet a házet, než mi padne, co potřebuju. Jasně, možná se to nepovede, to se může stát, ale mám o dost větší šanci, než si ostatní myslí. Jedna ekonomie, kterou to posunu. S tímhle nic nenadělám. Takže utratím energii za přehoz. Super. Tuhle loď pošlu sem. - A tím to posunu o jedna.

- Povedlo se ti to. Je celkem příhodné, že na úplném konci Andy, autor Marťana, potřebuje sérii velmi nepravděpodobných událostí, které se stanou tím správným způsobem, aby vyhrál hru, je to jako to, co se stane Markovi na konci Marťana. Pozor, spoiler. - Kolik bodů máš? - 17 plus 8, takže 25. Myslím, že Andyho poslední kolo překvapilo i jeho samotného, což je jediný důvod, proč mi to nevadí. Nečekala jsem to.

Ani on to asi nečekal. Záleží na našich tajných misích. - Moje planeta... - Jestli má Mayim bonus za tajnou misi... Co bych tak mohl udělat, než vyhrajete hru? Mnoho nadějí a snů lidí v mé galaxii se nevyplnilo. Může mít galaxie špatný den? Potřebuju ekonomie. Nemám žádné. Takže to všechno přehodím. - Prima. Ekonomie. - Hele, ekonomie. Nemám ale energii na přehoz.

Zelená galaxie půjde studovat. Koukne na záznamy a zjistí, co se pokazilo. A všechny peníze investujeme do cestování v čase. Takže se vrátíme v čase, opravíme to a nikdo se nic nedozví. Můžu nastavit jednu neaktivní kostku na libovolnou stranu. Vezmu si přesun lodi. Další důvod, proč jsem myslel, že je to armáda. Vypadá to jako MIL. Toho jsem si nevšimla.

Myslím, že v tom zůstaneš sám. Pojď, levná planetko. A to je vše. Použil jsem tohle? Ne, ale tohle použít nemůžu. Nemám žádnou kulturu, takže konec. FernGully... - Takže nikdo z nás... - Nesplnil tajnou misi. Ale Andy Weire, gratulace!

Jsi vítězem Malých velkých galaxií. A to o jeden jediný bod. Skvělé! - Dostaneš trofej! - Dostanu trofej! A my si půjdeme sednout na gauč a vzájemně se utěšovat. Hele, na tom gauči jsem strávil hodně času, není to zlé místo. Díky, že jste si se mnou přišli hrát a gratuluji. Malé velké galaxie! VÍTĚZ!

POKOJ PRO PORAŽENÉ Vítejte na gauči pro skoro vítěze. Mám pocit, že bychom s Mayim mohli sedět v téhle části. Tohle je část pro skoro vítěze. - Neberte mi to! - Běžte ode mě pryč. Měl jsem z tohohle gauče takovou radost... To poslední kolo jsem si přehrával v hlavě a v podstatě záleželo na hodu kostkou. - Takže tak těsné to...

- A na kopě mozků. Ano, mozků, ale hlavně hodech kostkou. Jdu dát Andymu trofej. Díky, že jste tu se mnou byli. A nemáš nějakou malou trofej i pro nás? Tvá malá trofej je v chatrči smutku. Chatrč smutku je na parkovišti. Je hned naproti zdi selhání. Zavedu tě tam, mám tam všechny své trofeje.

Je tam ale bezďák s nožem. Je to bodavý bezďák. - A má malý velký nůž? - Malý velký bezďácký nůž. Malí velcí bodaví bezďáci. Z toho by mohla být hra. - Andy, gratuluji. - Díky. Skvěle jsi využil karty, které jsi měl k dispozici. A také jsi měl dobře načasované a velmi šťastné hody kostkou. Jaké to je? Je to jen o tom, že hážeš kostkami tak, aby ti vždy padlo přesně to, co chceš.

- Nevím, proč to takhle nedělá víc lidí. - Já taky ne. Ale moc rád ti teď předám TableTop Trofej úžasnosti. Gratuluji, získáš tuhle skvělou trofej, kterou jsme vyrobili speciálně pro tebe. Máš na ní své jméno a tak. Nekoupili jsme ji na bleším trhu. A chceš-li pronést proslov, můžeš tak učinit. Jsem rád za tuhle trofej, je super, že je na ní auto, což reprezentuje malé velké vesmírné souboje. Díky, že jsi mě pozval.

Díky moc. Velkorysý vítěz, stejně jako já bývám často velkorysý poražený. Díky, že jsi tu dnes byl. A než se uvidíme příště, buďte na sebe hodní a hrajte více her. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

cca 29:30 tam řeší ten název planety Omicron..a cosi s draky a daenerys ?... nějak nechápu čemu se pak smějí, může mi někdo ten vtip (dvojsmysl?) vysvětlit?

30

Odpovědět

V titulcích je nějaký můj pokus o to, aby to bylo trošku vtipné a zároveň to aspoň vzdáleně dávalo smysl (nejsem si zcela jist, zda se zdařilo aspoň jedno z toho). V originále Wil nejprve v reakci na název planety (Omicron Fenzi) říká, že by se měla jmenovat spíše "Omiron Fonzie", což zní velmi podobně a je to narážka na (v Americe) velmi slavnou sitcomovou postavu, Fonzieho ze seriálu 70. a 80. let Happy Days.
Následně pokračuje vtípkem o "cargo bay", tedy nákladovém prostoru lodi (hra se odehrává ve vesmíru, ve vesmírných lodích), ale vysloví ho spíše jako cargo "bae" (bae je hovorové označení vaší drahé polovičky (ještě zkrácenější než babe), tipuju, že ho Fonzie používal, ale s jistotou to nevím, lepší vysvětlení mě nenapadá :-) ).
Takže ve zkratce je to nepříliš povedený překlad nepříliš vtipného vtipu :-)

20

Odpovědět

+Xardassbae = before anyone else

00

Odpovědět

+HTaky je to zkratka British Aerospace. A taky se tak dánsky řekne hovínko. Souvislost s Wilovým vtípkem ale nevidím ani u jednoho ;-)

10

Odpovědět

Zrovna včera jsem se koukal na Fury of Dracula (a že jsem se nasmál) a říkal si, že už se tady TableTop hodně dlouho neobjevil. Dnes zapnu VideaČesky a hle co tu na mě čeká. Vy mi snad čtete myšlenky. Díky za překlad :)

31

Odpovědět

Bylo by moc troufalé se ptát, které epizody se plánují překládat?

40

Odpovědět

Vůbec ne. Z nové řady plánujeme přednostně překládat díly s hrami, které jsou lokalizované do češtiny, takže jmenovitě tyto:
Běsnění Drákuly
Star Realms
Mysterium
Steam Park
Vzhůru do podzemí
Krycí jména
Eldritch Horror

40

Odpovědět

+BugHer0Díky za odpověď.
Fate Core bylo vyřazeno bo RPG, bo špatný díl nebo bo něco jiného?
(Česky je: http://fate.nepocitacovehry.cz/)

00

Odpovědět

+komunardVycházeli jsme primárně z oficiálně lokalizovaných her, které jsou zde běžně k sehnání v hračkářstvích, specializovaných prodejnách a e-shopech. Tohle vypadá na nějaký neofiko překlad pravidel, ne? Jako neříkám, že se to u nás neobjeví, jen začneme těmi výše zmíněnými hrami.

00

Odpovědět

+BugHer0Takhle by očko to je asi na stejné úrovni oficiality jako Karty proti lidskosti. Ale jasně, to byl trochu jiný případ. Ani vás nechci přesvědčovat, jen mě napadlo, že o nich možná nevíte, a mohlo by to ovlivnit rozhodování.

00

Odpovědět

+komunardKarty překládal Xardass jako bonusový silvestrovský díl, to byla fakt výjimka. Ale jak říkám, klidně se tu ta epizoda může objevit. ;-)

00

Odpovědět

+BugHer0Přeci jen ty epizody mají kolem 45 minut, takže ještě nějaký čas potrvá, než se tu objeví byť i jen ty hry ze seznamu výše. Pak se uvidí ;-)

11

Odpovědět

Jak sem viděl tu Mayim Bialik tak sem myslel že je to další díl Fun with flags :D :D

30

Odpovědět

Sheldon Cooper uvádí... :D

20

Odpovědět

Tak koukám, že si will poridil mizernou kerku a jeste horsi ucest ...

32

Odpovědět

Mayim Bialik jsem viděl poprvé před pár dny jako hosta jiné show a hned mi padla do oka, je velmi symaptická žena, snad bych mohl zhlédnout i pár dílů Teorie Velkého třesku. :)

70

Odpovědět

Varuju, jak začneš, tak o nebude jen pár...je to jeden z nejvtipnějších seriálů.

25

Odpovědět

prvni hra co me vubec nechytla ani sem ji nepochopil

49

Odpovědět

A jaká je Amy najednou kočka :D :D

63

Odpovědět

Taky mi dělá problémy ji poznat, znám ji jenom s rovnými ulízanými vlasy a šaty po babičce :-)

10

Odpovědět

Taky bych si zahrál nějakou deskovou hru, ale nemám kamarády

260

Odpovědět

Já mám imaginární ale většinou si s nima hraju že jsem postava z nějakého filmu nebo hry.

41

Odpovědět

V dnešní době se kamarády "kupujou" ...... Za 500 Kč na hodinu klidně budu tvůj kamarád :D

40

Odpovědět

+5825To jseš ňákej drahej, "kamaráde"... já platím v klubu deskových hráčů jen pade a mám za to hned tři na dobu čtyř hodin. :-P

40

Odpovědět

+SleevaZa pětikilo na hodinu to asi bude i nějakými těmi benefity ;-)

20

Odpovědět

+SleevaPříplatek zato,že se nechám záměrně prohrát- výbornej způsob,jak utěšit "kamaráda" a takhle nepřijít o zákazníky :D

10

Odpovědět

+SleevaV tom, do kterého chodím já, mám totéž zadarmo. A věci zadarmo jsou jak známo nejlepší.

00

Odpovědět

+komunardNo tak to jasně.. jako zdravotnictví na Kubě! :-D

01

Odpovědět

Jednoho ti dám, mám ho navíc.

30

Odpovědět

nebudu tvůj kamarád, ale deskovku si s tebou klidně zahraju

60

Odpovědět

já myslel že deskovky přátelství ničí

31

Odpovědět

si kup na steamu Tabletop Simulator tam muzes hrat slidma nradom

01

Odpovědět

A zkousel jsi prohledat diskuse v sekci hledame spoluhrace na zatrolenych hrach?

00