Reportér na místě činuThe Onion

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 41
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:205
Počet zobrazení:10 112

Být reportérem je obtížné. Obzvláště tehdy, když je příběh tak aktuální, že nikdo nic neví. Jak si s tímto příběhem poradil reportér Onion TV a co přesně se stalo? Sledujte zpravodajství Onion TV.

Přepis titulků

Když z předměstkého obchodu zazněly výstřely, náš tým se tam vydal. Byl někdo zraněn nebo zabit? Byl střelec zatčen, nebo je pořád na útěku? O tom zatím nic nevíme. Toto je drsný příběh. Z vysílačky se právě ozval policista. Není čas vysedávat v dodávce.

Jsem tu jen já, producent Glen a kameraman. Jsme na severním parkovišti. Nevíme, kde se střílelo a ani proč. Támhle je sekuriťák. Jdeme zjistit, co ví. Nebyl to sekuriťák, jen muž v modrém obleku. Pořád nic nevíme. Kam teď? Nemám tušení, ale něco mi říká, že tudy. Vidím záchranku. Jsme na místě, kde ještě před chvílí stála záchranka.

Ještě cítím to horko. Kam záchranka odjela? Odvezli někoho? Je jasné, že je ještě co odhalovat. Našel jsem zaměstnance. Hej. Nevím o co jde. Viděla jsem lidi odcházet, tak jsem šla taky. Viděla jste střelce? Byl tam střelec?

Bože, jsou všichni v pořádku? Příběh byl tak aktuální, že ještě nic nevěděla. Stopa vychladla. Přesuneme se. Jedeme. Jeď, jeď. Nevíte, kde je střelec? Policie mě zazdila, ale to mě nezastavilo. Vidím helikoptéru. Jedna žena řekla, že viděla muže, kterého eskortovala policie.

Mohl to být střelec? Podle popisu to byl muž mezi 20 až 60 lety. Byl to běloch nebo Hispánec a měl na sobě bundu. Ještě tu mám něco rozmazaného. Tyto informace se později ukázaly jako chybné. Pokud nějaký střelec je, pořád je na svobodě. Naše myšlenky teď směřují k obětem, pokud nějaké jsou. Což nevíme.

Je to drsný příběh.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohlo to být i delší :D

31

Odpovědět

Něco se stalo, nevíme jestli jsou mrtví nebo zranění, prý to byla nehoda, nebyl terorismus, barva pleti ani náboženství není podstatné a nic nesouvisí s ničím. Nějak takhle vypadají informace pár desítek minut po proběhnuvši teroristickém útoku poslední tři roky. Opravdu rád bych věděl, co se na těch fakultách žurnalistiky učí.

275

Odpovědět

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že absolutně nic užitečnýho. :D

91

Odpovědět

Je další slušnočech. Kdyby ses trochu zamyslel tak ti dojde, že takhle se to píše, protože jediný co ví je, že došlo k útoku. A samozřejmě s islámem to nesouvisí, souvisí to s teroristickou organizací islámský stát, kdybys ty zprávy pozorně četl, tak bys viděl, že je to tak v 99 procentech případů.

25

Odpovědět

Líbí se mi jak slušnočeši neustále orodují za to aby novináři nepsali svoje názory ale pouze fakta, a když píšou pouze fakta (tedy pouze to co skutečně můžou říct na 100 procent) tak brečí, že si nevytváří konstrukce o pachatelích...

37

Odpovědět

+AutoNejsem slušnočech, národovec, blok proti salámu, nebo jak si ta banda pologramotných vidláků říká. Obávám se, že inteligence novinářů, kteří reportují podobným způsobem se neliší od pologramotného davu „hájící národní zájmy slušných Čechů proti čmoudům“.

Takové novináře by nejspíše třískali rákoskou i lidé jako K. H. Borovský, Ferdinand Peroutka nebo Karel Čapek. Nejvíce se zasloužili o rozvoj české žurnalistiky, a pokud je mi známo, tak násilí nikdy neužili.

Jak má fungovat novinařina?
- nejprve je nutné ověřit informaci z několika zdrojů
- držet se objektivity - tedy neověřovat informaci z pochybných zdrojů - nejlépe ověřit informaci od pracovníka vlastní redakce, který v té zemi působí
- nezaujatě informovat o tom, co se zatím ví - tedy neplést si psaný článek s vlastním blogem - a to i kdyby mu tam pochcípala půlka rodiny
- nehonit se za senzací za každou cenu
- nepodsouvat čtenáři nějaké myšlenky
- pokud je nějaká informace známa, ověřena a nezní příliš pozitivně, je vhodné použít strohou žurnalistickou a citově nezabarvenou formu - noviny nejsou blog a opravdu mě nezajímá, že okolo lítaly kusy končetin

Pokud tyto údaje nejsou novináři schopní zjistit, bylo by lepší, aby nepsali vůbec nic.

Pro srovnání, jak by se mělo informovat:
==============================
Pondělí večer: V pozdních večerních hodinách došlo v londýnském metru k výbuchu. Policie oblast uzavřela a vyslýchá svědky.
Úterý ráno: Dle předběžných výslechů vyšetřování viděli svědci dvojici mužů střední postavy a věku umisťovat do kolejiště několik tašek. Laboratorní rozbor potvrdil improvizované výbušné zařízení, více nám k tomu řekne policejní mluvčí.
Úterý večer: V souvislosti s včerejším útokem vydala policie zatykač na dvojici mužů pocházející z místního ghetta. Jednalo se o potomky pákistánských imigrantů. Není vyloučeno, že byli radikalizováni v místní mešitě.

A jak se informuje:
==============
Pondělí večer: V londýnském metru došlo k výbuchu. Všude jsou kusy končetin a leží bezvládná těla. Svědci tvrdí, že dvojice mladíků pořvávala Alláh Akbar. Místní muslimská komunita se ostře vyhradila, to by žádný muslim nespáchal.
Úterý ráno: Záběr na tašku z Lídlu. Podle informací, které máme v redakci k dispozici, ale z důvodu ochrany zdroje, se jednalo o bratrance Muamarovy. Nikdy nepracovali, brali dávky, kouřili hašiš a radikalizovali se v místní mešitě. Sousedům to nepřipadlo divné, protože je zdravili a drželi jim dveře od výtahu. Starosta Londýna byl položit kytice na pietní místo obětí.
Úterý odpoledne: rozhovor s místním imánem: naše modlitby jsou s rodinami obětí i rodičů obou nešťastných hochů, kteří nepochopili můj výklad islámu. Toto není islám, toto je terorismus.

Jestli nevidíš rozdíl, tak je mi tě fakt líto.

153

Odpovědět

+-HoNY-Takovou sračku jsem nečetl, a to sis s tím dal tolik práce. Jdi se zabít. Prvně napíšeš, že ti chybí citově zabarvené zprávy a ted napíšeš úplnej opak, podle mě ani nevíš co píšeš.

09

Odpovědět

+AutoJe mi tě líto. Máš problémy porozumět psanému textu. Zprávy jsou od toho, aby informovaly, a proto mají novináři volit určitý styl psaní a způsob ověřování zdrojů. Valná většina periodik v honbě za čteností to prostě nedodržuje.

A přesně o tom je i alegorické video Onionu.

81

Odpovědět

+-HoNY-Souhlasím s tím co říkáš, ale podle mě nevíš co píšeš protože si protiřečíš. Já vím o čem je video, jen ty seš blbej jak troky.

09

Odpovědět

+AutoČím konkrétně si protiřečím?

21

Odpovědět

+AutoA jak ty můžeš vědět co píše, když sis to podle vlastních slov ani nepřečetl?

41

Odpovědět

+kocour OggyTím jsem myslel, že jsem takovou sračku nečetl nikdy v životě předtím. Jestli ti to nedošlo tak seš idiot.

16

Odpovědět

+-HoNY-prečo sa s tym kriplom vôbec hádaš?.. je to známy tunajší neomarxista... to už môžeš rovno holubom vysvetlovať princíp jadrového reaktoru...

22

Odpovědět

+ehmTen neomarxismus je pravicová ideologie? Já jen že jsem pravicový volič...

01

Odpovědět

+AutoVolič?

To jako že ti není dvanáct? A sakra... :D

00

Odpovědět

Tady si z toho sice delaj p***l, ale takhle presne vypadaji zpravy Tv Nova...

521

Odpovědět

Přesně to popisuje kvalitu TV zpráv.
A noviny nejsou o nic lepší :-(

161

Odpovědět

RAW story pokial viem nieje drsny pribeh ale skor cerstvy/nedokonceny... ci?

174

Odpovědět

Taky si myslim že překladatel zaměnil "raw" a "rough". Že je to raw story je pointa celýho videa... ;)

142

Odpovědět

A to byla, vážení diváci, bába pod kořenem. Více na tn.cz. Loučí se s Vámi Tereza Bramboráková zmrzlá voda televize Hovna. Reyi?

384