Co je to kopírka?

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:698
Počet zobrazení:7 697

Všichni víme, že soudní spory se někdy mohou táhnout dlouhou dobu a mohou být poněkud rozvláčné. V následující doslovné rekonstrukci jedné výpovědi z amerického Ohia se můžete sami podívat, jak obtížné může být přimět svědka odpovědět na poměrně jednoduchou otázku.

 

Přepis titulků

CO JE TO KOPÍRKA? V roce 2010 byla podána žaloba na archivní úřad okresu Cuyahoga v Ohiu, který se rozhodl za kopii veřejného spisu účtovat dva dolary. Následující scéna je výpovědí u soudu. Dialog byl převzat slovo od slova. Zařízení používáné k zaznamenávání informací z vašeho počítačového systému na CD se nacházelo na archivním úřadě. - Je to pravda? V žádné jiné budově se nenacházelo? - Ano. Měl archivní úřad během vašeho působení - na počítačovém oddělení kopírovací stroje?

- Námitka. Jakýkoliv kopírovací stroj? Když říkáte kopírovací stroj, co přesně tím máte na mysli? Chci se... Chci se ujistit, že rozumím vaší otázce. Vy nechápete, co je to kopírovací stroj? Ne, chci se jen ujistit, že vaši otázku zodpovím správně. Dave, mám námitku proti tónu vaší otázky.

Zníte, jako by bylo neuvěřitelné, že nezná definici kopírovacího stroje. Já jsem se ho neptal na definici. Ptal jsem se, jestli nějaký má. Co přesně máte na mysli kopírovacím strojem? Jen si to ujasním. Je termín "kopírovací stroj" natolik nejednoznačný, že si nedokážete představit, k čemu by v kancelářském prostředí mohl sloužit?

Chci se jen ujistit, že vaši otázku zodpovím správně. To zjistíme. Pokud odpovíte ano, nebo ne, můžu vám položit doplňující otázky. Pokud ale skutečně nevíte, k čemu v kancelářském prostředí slouží kopírovací stroj, chci vás to slyšet říct před Nejvyšším soudem v Ohiu. Chci se jen ujistit, že vaši otázku zodpovím správně. - Existují různé druhy kopírek, Dave. - Mluvíte místo... - Vy tu nevypovídáte.

Vypovídá tu on. - To chápu. Chápu ale jeho námitku. Vy chcete, aby vám odpověděl. Není to podle mě spravedlivé. - Není to spravedlivé? - Není to spravedlivá otázka. Kopírovací stroj může být stroj, který používá technologii fotostatiky, technologii xerografie, technologii skenování.... Mě nezajímá, jakou technologii používá. Má váš úřad... U Nejvyššího soudu v Ohiu nejsou technokrati. - Jsou tam lidi jako já. Normální chlapi... - Námitka. ...nebo holky.

Technologické prvky mě opravdu až tak nezajímají. - Chci vědět... - Přesně o to v případu jde. Dle mého názoru ne. Máte na archivním úřadě kopírovací stroje? Pokud nevíte, co to v kancelářském prostředí znamená, sdělte prosím soudu, že nevíte, co v kancelářském prostředí znamená kopírovací stroj. - Chci vám odpovědět co nejlépe. - Žádám vás, abyste mi odpověděl. - Kdybyste mi jen mohl vysvětlit...

- To neudělám. Chci, abyste... Chci, abyste ve své výpovědi oficiálně uvedl, že nevíte, co to je. Chci to od vás slyšet. Víte, nebo nevíte, co to je? Rozumíte tomu, co tento termín v obecné mluvě znamená? - V obecné mluvě? - V běžné řeči. Omlouvám se. Nevěděl jsem, co to znamená. Chápu, že existují kopírovací stroje. Existují ale různé druhy. - Jsou nějaké na archivním úřadě? - Některé pohání plyn, jiné elektřina. Žádám vás, abyste mi vysvětlil, co máte na mysli kopírovacím strojem, - To je skvělá poznámka.

- ...místo toho, abych se kvůli vám cítil hloupě. Jestli se cítíte hloupě, není to kvůli mně. - Námitka. - Já si věřím. Žádný problém nemám. - Nemyslím, že jste hloupý. - Myslím, že... - Nemám s vámi žádný problém. - Myslím, že se mě snažíte obalamutit. Dave, slovo kopírování je předmětem tohoto případu. Vy se ho ptáte, jestli něco je, nebo není kopírovací stroj, - což je právní závěr.

- Tento případ se netýká patentů. Nežádám po něm, aby mi tu technologii definoval. Žádám ho, aby... Ptám se ho jako laika, ne jako inženýra nebo technika. Mám nápad. Zkusíme to takto. Slyšel jste už někdy někoho na archivním úřadě - použít termín kopírka nebo fotokopie? - Fotokopie? Někdo tento termín určitě použil. Slyšel jste ho někdy někoho na archivním úřadě použít v souvislosti s jistým zařízením nebo přístrojem?

Dám vám příklad: "Mohla byste mi to okopírovat?" To byl příklad kancelářské mluvy. Takovou terminologii jsem nezaznamenal. V jakém kontextu jste slyšel někoho použít termín fotokopie? Někdo ho určitě použil. Neřekl jsem, že si vybavuji přesnou situaci. Dobře. Rozumíte ale tomu, že někdo na archivním úřadě použil termín fotokopie - v souvislosti s jistou činností.

Je to pravda? - Někdo ho určitě použil. Nevzpomínám si sice na konkrétní situaci, ale někdo ho určitě použil. Dalo by se říct, že ho použil v souvislosti s činností, při níž kopírujeme jeden list papíru na druhý za použití jistého přístroje? - Ne? Nejste si jistý? - Někdo ho určitě použil. Nevybavuji si ale konkrétní situaci. - Máte sekretářku? - Ne. - Má tam někdo sekretářku? - Ano. - Slyšel jste někdy sekretářku použít termín fotokopie?

- Ne. Máte tam přístroj, do kterého můžu vložit list papíru, stisknout jedno nebo dvě tlačítka a on pak vytvoří kopie tohoto listu papíru na další list? - Máte takový přístroj? - Ano, pane. Jak se takovému přístroji říká? Xerox. Po mnoha svědectvích a více než 600 stranách dokumentů se tento případ nikdy nedostal k soudu.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Koukám tady moc lidí nemá zrovna pevný nervy. :)
Já nechápu co by jste na tom výslechu nevydrželi. :)
Bych prostě si myslel jakej je to vůl, vysvětlil bych mu jasně hned na začátku co je fotokopírka, a neřešil to.
Nevím proč se vztekat kvůli cizí blbosti. :)

70

Odpovědět

nej ten konec.
A jak tomu říkáte?? Xerox. :DD

70

Odpovědět

Ještě poznámka k překladu: hned po videu se objeví nápis verbatim, což znamená doslova - chybí k němu titulka.

10

Odpovědět

Pekne zahrane. Ale ja bych mu proste vysvetlil, co je to kopirka. Vzdyt na konci to udelal uplne skvele. Ja bych naprosto klidne veril, ze nekdo nevi co je to kopirka(i kdyz tohle nebude ten pripad).

140

Odpovědět

Já bych ho zabil a pak všechny jeho příbuzný...

Lidi s mojí trpělivostí by právníka fakt dělat nemohli...

519

Odpovědět

a komu to cpes?

1036

Odpovědět

A preto nie som právnik :) pretože by som teraz už niekde sedel za napadnutie :)

474

Odpovědět

low quality bait

122

Odpovědět

Tak niečo podobné by som využil aj v našom súdnictve. Ak by ma niekedy z niečoho obžalovali, začal by som prudiť čo tým myslí, sudca by musel od prokuratúra vyžadovať niekoľko mesiacov tvajúcu expertnú analýzu, pár krát by sa nedostavil môj právnik na súd, pár krát zase ja, potom by som sa 10x proti tej analýze odvolal a v podstate po 15 rokoch kým by do toho krimi noviny na jojke alebo markízacke správy nestrčili nos, prípad by ostal odročený a nevyriešený. Takto funguje slovenské súdnictvo v praxi.

213

Odpovědět

Takže je lepší žít patnáct let ve strachu než třeba dostat podmínku, či pokutu?

60

Odpovědět

A co je to teda vlastně kopírka?

174

Odpovědět

Google: Spor vznikl tak, že onen archivní úřad vyžadoval za každou stranu fotokopie 2 dolary. Jenže podle nich to platilo i v případě informací na CD, takže když chtěly dvě firmy CDčko s 104 000 stránkama, archiv jim naúčtoval 208 000 dolarů. Proto ten spor, co to vlastně je fotokopie. Dopadlo to nakonec ve prospěch zdravého rozumu, a od té doby dávají celé to cédo za dolar.

1240

Odpovědět

208 000 dolárov za CD-čko? :-o :D

602

Odpovědět

Ony i 2 dolary za okopírovanou stránku papíru jsou dost velká pálka, ale na CD za 208 000 dolarů to fakt nemá. :D

280

Odpovědět

No kdyby to dopadlo podle zdravýho rozumu, tak ty šmelnický idioty co to vymysleli poslali za mříže.

41

Odpovědět

Skvělé herecké výkony... :)

871

Odpovědět

Ale právník svědka to měl dobře promyšlené. :)

800

Odpovědět

Mít takovéhle případy, tak do půl roku v práci je to na prášky na tlak a v 30 na první infarkt.

301

Odpovědět

Právník svědka si to docela užíval. :)

1310

Odpovědět

Ten je tam úplně zbytečně :D

2211
Další