The Elder Scrolls V: SkyrimDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:6 542

Nedávno jsme tu měli zajímavosti z Oblivionu, dnes je čas na pokračování a zajímavosti o Skyrimu. Těšit se můžete na věci, které se do hry nedostaly, nebo třeba na detaily vzniku ústředního motivu Skyrimu, písně Drakorozený přichází.

Přepis titulků

Věděli jste, že Bethesda dostala nabídku dělat RPG podle Hry o trůny, ale nabídku odmítla a soustředila se na Skyrim? Studio mělo vytvořit oficiální hru podle fantasy George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Z nabídky byli nadšení, ale rozhodli se soustředit na vlastní fantasy svět. Při vytváření světa Skyrimu se Bethesda rozhodla pro jiný přístup než u Oblivionu. Šéf grafiků Skyrimu Matt Carofano se rozhodl pro surreálnější podobu světa Skyrimu a odklon od generického zobrazování středověkého fantasy jako v Oblivionu. Šéf vývoje Todd Howard se vyjádřil, že jeho tým chtěl znovu vytvořit prostor pro nadšení z objevování jako v Morrowindu.

Kdyby se vrátili k tradičním RPG motivům, jako tomu bylo v předchozích dílech, znamenalo by to obětovat svět s vlastní unikátní kulturou. Skyrim má k Morrowindu blízko. Stažitelný dodatek pro Skyrim, Drakorozený, obsahuje mnoho hudebních prvků z předchozího TES: Morrowind. Je to příhodné, Drakorozený je totiž v Solstheimu, což je velmi blízko Morrowindu.

Když hledali autora hudby pro Skyrim, rozhodla se Bethesda přivést zpět skladatele Jeremyho Soulea, který pracoval na Morrowindu i Oblivionu. Ten složil ústřední motiv hry, píseň Drakorozený, kterou nahrál se sborem 30 lidí, kteří zpívají v dračím jazyku hry. Todd Howard chtěl, aby měla hudba Skyrimu blízko k hudbě celé série, ale aby ji zpíval velký sbor barbarů. Soule tuto představu zrealizoval, když nahrávky 30členného sboru naskládal na sebe ve třech vrstvách, a vytvořil tak efekt 90 různých hlasů.

Série The Elder Scrolls ví, jaké to je pracovat s omezenými zdroji. Jediný člověk měl na starosti návrh všech dungeonů v Oblivionu a malý tým osmi lidí měl na starosti 150 dungeonů, které jsou ve Skyrimu. Počet NPC, které vás mohou provázet, se oproti předchozím dílům také zvýšil. Jeden z těchto NPC je Erik Zabiják, který je pojmenovaný po Eriku Westovi, jehož online přezdívka byla Immok Zabiják.

Bethesdu ohromila jeho znalost Oblivionu, a tak ho odměnili prohlídkou celého studia a rozhodli se vytvořit podle něj postavu ve Skyrimu. Erik zemřel v květnu 2011 na rakovinu a vydání Skyrimu se nedožil. Prohlídku studia Bethesdy pro něj zařídila nadace Make a Wish, díky které Erikova památka v říši Tamriel nikdy nezemře. Skyrim je známý velkým množstvím odkazů na popkulturu a další videohry. Ty zajímavější easter eggy zahrnují některé předchozí hry série TES.

Jedním příkladem je dialog s postavou jménem Sheogorath. Jeho dialog naznačuje, že je to vlastně hrdina Kvatche, tedy hlavní hrdina Oblivionu, ze kterého se stal Sheogorath během událostí datadisku Shivering Isles. Tuto myšlenku nadhodí sám Sheogorath nejprve tím, že se zmíní, že byl přítomen všem událostem Oblivionu. Zmíní také motýly, krev, Lišku, sťatou hlavu a sýr. V titulcích je ve slově "Liška" napsáno velké L, jako by to bylo jméno.

To asi naráží na intro datadisku Shivering Isles, kde jsou motýli, hlavní úkol série Krev daedry, vůdce cechu zlodějů Cyrodiilu, Šedou Lišku, a sťatou hlavu matky Mathieu Bellamonta. Zmínka o sýru může být odkazem na Sheogarthův úkol Daedrické svatyně. V datadisku pro Skyrim, Drakorozený, můžete potkat čaroděje, který zkouší kouzlo létání, ale nakonec spadne a umře.

To je odkaz na bosmerského čaroděje Tarhiela, který spadne z nebe poblíž přístavního města Seyda Neen po nevydařeném experimentu. Některé odkazy ve Skyrimu se vydávají ještě více do minulosti série TES. V hospodě ve městě Samota hraje někdy bard melodii z obchodů z The Elder Scrolls 2: Daggerfall. Existuje také spousta věcí, které se do Skyrimu nedostaly. Jednou takovou věcí je aréna nazvaná Windhelm Pit.

Do oblasti se dá dostat pomocí konzolových příkazů "COC WINDHELMPITENTRANCE" a "COC WINDHELPPITEXTERIOR". Po zadání příkazů se objeví několik argoniánů, nordů, temných elfů a císařských NPC. Všichni se jmenují "fanoušci arény" a mají to být diváci bojů. Windhelm Pit měla být podobná aréně v Oblivionu. Měli jste tu bojovat proti zvířatům a banditům. Místní dialogy naznačují, že jste tu byli uvězněni a nuceni bojovat s Alainem Dufontem, po kterém šlo Temné bratrstvo.

Před vydáním hry to bylo změněno, s Dufontem bojujete v dwemerských ruinách. Jsou tu také plně namluvení strážní, na které během hry nenarazíte. Ve hře jsou další skryté namluvené dialogy. Pokud použijete příkaz "SetRace", abyste změnili postavu na dítě, můžete ji pak zabít. Zajímavé je, že umírající děti mají ve hře vlastní audio. Pokud navíc použijete mod, abyste zabili holčičku Braith, v Bílém Průsmyku za vámi přijde Lars Bojemil a poděkuje vám.

Jeho dialog je namluvený, což naznačuje, že původně děti ve hře zabíjet šly. To, že dialog je namluvený, naznačuje, že tento obsah byl odebrán až později. Jednou z věcí, která byla odebrána spíše dříve, bylo využití chaurů jako koní pro falmerské jezdce. Lze si toho všimnout v artworcích jednoho z grafiků, Adama Adamowicze. Adamowicz zemřel na následky komplikací spojených s rakovinou plic v únoru 2012. Finální verzi světa, který pomáhal utvářet, už nespatřil.

Některé hlasy ve Skyrimu mají zajímavý původ. Charles Martinet, hlas několika postav videoherní série o Mariovi, namluvil i draka Paarthurnaxe. A tak bude možná tvůj osud naplněn. Skyrim obsahuje pár detailů, které lze snadno přehlédnout. Například po porážce draka lze vidět efekt jeho hořících ostatků na mapě světa. Nebo také to, že těla draugrů jsou náhodně poskládána bez ohledu na pohlaví, což znamená, že se mohou objevit se ženským tělem a plnovousem.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bože neumím si představit jaká sra*ka by z toho byla kdyby udělali G.o.T.... Někdo asi nikdy nehrál žádny TeS že dostal tak pošetilý nápad....

66

Odpovědět

Na to, jak je to dlouhé, tam moc zajímavých faktů nebylo :D

52

Odpovědět

A mimochodem https://www.youtube.com/watch?v=w_LH-L7HfMs HOSPODÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!

100

Odpovědět

Díky za připomenutí :D

10

Odpovědět

HAHAHAHAHSH DSAHDSA HDH HWQHD HHDA HSAHDAHHAHADZHQHHAHAHAAHAHAHAHAHA
kolik ti je? pět?

08

Odpovědět

+dqdasd20. Proč se ptáš? Je v tom rozdíl?

20

Odpovědět

Když tak Soltitude je přeloženo ve hře jako Samota a Larsovo příjmení je v češtině tuším Bojemil :D

40

Odpovědět

Díky, tohle mi úplně uteklo :-) Opraveno společně s Whiterunem.

50

Odpovědět

s****a

231

Odpovědět

Díky za zhodnocení. Příště stačí dát nula hvězdiček. Bude tě to stát míň energie. ;-)

271

Odpovědět

+BugHer0ako pravdepodobne je, ze zabijanie deti je prevzate z fallout. a kedze bethesda fallout kupila(a zmrsila) tak to do skyrimu narubovali...a kedze je to mainstream tak radsej aj zmazali :)

15

Odpovědět

Inteligentny nazor rovny tvojho mena.

01

Odpovědět

less of you.

10

Odpovědět

Tvoje máma je s****a...

02