The Elder Scrolls IV: OblivionDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:6 433

Víte, co má společného František Ferdinand d'Este, Frodo z Pána prstenů a Severní Korea? Že ne? Tak se podívejte na dnešní video se zajímavostmi ze hry The Elder Scrolls IV: Oblivion kanálu DidYouKnowGaming? a zjistíte to. A pokud jste fanoušky série The Elder Scrolls, určitě vás potěší, že příště se podíváme na pokračování, tedy na Skyrim.

Přepis titulků

Věděli jste, že název čtvrtého dílu Elder Scrolls: The Oblivion byl použit už v adventuře z roku 1994 The Elders Scrolls Adventures: Redguard, tedy čtyři roky před vydáním Morrowindu a sedm a půl roku před vydáním Oblivionu. V Oblivionu lze najít několik odkazů na Redguard. Na hlavního hrdinu Redguardu, Cyruse, odkazuje pirátka Malvulis, která o něm zpívá píseň. Plav se dál, můj Cyrusi, plav se dál... Jeden z Čepelí, které chrání Martina v Cloud Ruler Temple, se jmenuje Cyrus.

Zápletku Oblivionu lze najít v datadisku k Morrowindu, Tribunal. Eno Romari tam mluví o otevření bran Oblivionu a invazi daeder. Oblivion byl představen v roce 2004, ale až do E3 dalšího roku se o něm nedalo moc zjistit. V demu Oblivionu z roku 2005 se objevil nový systém nazvaný Radiant AI, který pro NPC vymýšlel různé cíle. Vyřešení těchto cílů zajišťovala umělá inteligence a různé herní hodnoty. Systém narazil při implementaci na problémy, postavy se totiž nedržely žádných pravidel, jen se snažily splnit svůj cíl.

Z toho plynuly mnohé problémy, včetně zničeným úkolových linií. Příkladem budiž smrt postavy, která byla důležitá pro Temné bratrstvo. Tato postava totiž prodávala Skoomu a zabily ji jiné postavy, které potřebovaly dávku skoomy. Důsledkem toho bylo, že části Radiant AI musely být před vydáním hry omezeny. Během vývoje došlo k moha změnám. Verze pro PSP měla vyjít v dubnu 2007, byla však zrušena.

Podle oficiálního PSP časopisu hra neobsahovala otevřený svět typický pro celou sérii a spíš působila jako jeden dungeon. Anglická verze Oblivionu byla kvalitní, ale ostatním jazykovým mutacím se nedostalo stejné péče. Konkrétně španělský překlad byl velmi nekvalitní. Španělský lokalizační tým si spletl sloveso "to train", tedy trénovat, s dopravním prostředkem, tedy vlakem. To vedlo k podivným a matoucím dialogům o vozidlech ve světě, který žádná neměl.

Hra také odkazuje na první díl, The Elder Scrolls: Arena. Během úkolu Rosethornova skrýš musí hráč vyřešit hádanku: Ačkoli jedno jsem, dvě těla mám, čím méně se hýbu, tím rychleji ubíhám. Stejná hádanka se objevila v TES: Arena, správnou odpovědí jsou přesýpací hodiny. Plakáty, na kterých je aréna v Oblivionu, jsou také odkazem na krabici TES: Arena. Aréna v Oblivionu je pozůstatkem delší linie, která byla během vývoje zrušena.

Tým plánoval mít arénu v každém velkém městě Cyrodiilu. Zrušením těchto arén bylo vypuštěno zhruba 800 řádků dialogu. Dva z obchodů v Oblivionu, Hlavní ingredience a Tři bratři, jsou pojmenovány po skutečných restauracích. Obě jsou v Marylandu, sídlu herního studia Bethesdy. Dalším odkazem na skutečný svět je Černá ruka, rada Temného bratrstva. Ta má jméno po srbské tajné organizaci, která byla založena v roce 1911. Někdy se jí říká Sjednocení nebo smrt a v roce 1914 se tato skupina stala nechvalně proslulou.

Během tohoto roku se několika jejím členům podařilo úspěšně zavraždit rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda. Tento násilný čin se považuje za spouštěč první světové války. Poblíž města Bravil je most, pod kterým jsou ostatky mrtvého trola, což odkazuje na knihu Three Billy Goats Gruff, ve které se píše o třech kozách a trollovi. Kozy postupně k trollovi přibíhají a doporučují, ať sní až tu další kozu, protože je větší a chutnější.

Poslední koza je dost silná na to, aby trolla přemohla a shodí ho do vody. Když trolla prozkoumáte, najdete u něj naškrábanou poznámku, kde se píše: Já nejhorší troll, nikdo neplatit mýtné, já málo děsivý, já opít a zabít se. Troll utopit. Hry série The Elder Scrolls často obsahovaly narážky na popkulturu. Během úkolu "Nepřátelské soupeření" narazíte na knihu, která má název "Macabre manifest".

Jsou v ní zaznamenaní nedávno zesnulí. Jeden z nich se jmenuje Oford Gabings. Mezi předměty, které měl u sebe, byl cestovní plášť s zeleno-stříbrnou sponou ve tvaru listu, očarovaný meč s vyrytým nápisem, kožený cestovní deník a zlatý prsten a nápisem, který je prokletý. Tato sada předmětů nápadně připomíná důležité předměty, které patřily Frodovi Pytlíkovi z Pána prstenů.

Oford Gabings je také anagram jeho anglické podoby jména. Další odkaz na Pána prstenů je úkol Temného bratrstva jménem Nůž ve tmě. Ten je pojmenovaný po 11. kapitole první knihy. Navíc je předmětem tohoto úkolu zavraždit spícího člověka v krčmě. To je odrazem událostí, které se stanou v této kapitole. Spícího Froda tam málem zavraždí v krčmě. Oblivion odkazuje i na hry.

Můžete zde najít skleněný štít jednoduše pojmenovaný "Zrcadlový štít". Vypadá to na odkaz na zrcadlový štít ze série Legend of Zelda, oba štíty totiž umí odrážet magii. V úkolu Battlehorn Castle lze najít další odkaz na hru. Během úkolu zjistíte, že pán hradu, Kain, byl vzkříšen nekromantem poté, co padl v bitvě. To nápadně připomíná příběh hry Legacy of Kain, kde je šlechtic Kain vzkříšen nekromantem Mortaniem.

V datadisku Shivering Isles lze nalézt odkaz na videoherní show Consolevania. V epizodě Consolevanie o Elder Scrolls Rab říká, že pomocí telekineze umístil na střechy domů boty. V datadisku Shivering Isles lze na střeše Muzea podivností nalézt pár bot a svitek manipulace na dálku. V červnu 2008 vyšla point'n'click adventura s názvem Limbo of the Lost. O něco později vyšel na webu GamePlasma článek, který dokazoval, že prostředí hry zcela okopírovalo oblasti v Oblivionu.

Příkladem jsou oblasti jako hrad Skingrad, Five Claws Lodge a Imperial Commerce. Po vydání článku zjistila herní komunita, že vývojáři hry Limbo of the Lost okopírovali části nejméně 15 dalších her. Nebyl to jediný případ, kdy byly části Oblivionu zneužity. Na začátku roku 2013 použila Severní Korea ústřední melodii Oblivionu v protiamerickém propagandistickém videu. Tato hudba hrála na pozadí, zatímco na obrazovce byli američtí vojáci a prezident Obama obklopeni plameny.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Oblivion bola zlá hra, velmi zlá, dokonca tak zlá, že ju asi 1000 násobne prekonal vlastný datadisk. Oblivion je katastrofa, nudný príbeh (väčšina je len bezduché klikanie na nepriatelov v hnusných oblivion bránach, to isté dookola a zas a znova), prázdny svet, síce celkom pekný na oko, ale inak úplne obyčajný, nezaujímavý a nemá čo ponúknuť, side questov je málo, atmosféra nula bodov, Martin mi bol totálne ukradnutý a keby som mohol nechám ho umrieť a čo bolo totálne odfláknuté je, že nepriatelia levelujú spolu s vami. Jediné čo naozaj stojí v pôvodnom Oblivione za to je línia questov za Dark Brotherhood.
Shivering Isles je už o niečom úplne inom, neuveritelne nápaditý svet a hlavný príbeh, dynamické a zábavné questy a hlavne ich je vela, šialený a brutálne dobre nadabovaný Sheogorath, doslova som na ostrove chcel zostať čo najdlhšie, do hlavnej hry som sa nakoniec vrátil len z princípu aby som si mohol odkšrtnúť že som to prešiel.

28

Odpovědět

Moc nechápu, proč jsi něco tak hrozně nudného a zlého dohrál až do konce, zvládl nejspíš i hromadu sidequestů a ještě byl ochoten zacálovat/čekat na stáhnutí datadisku na tak strašnou hru...

93

Odpovědět

+pav1Možno to bude tým že prvý TES, ktorý som hral bol Skyrim a k Oblivionu som sa dostal až potom takže žiadne čakanie na Shivering sa nekonalo a zmákol som to naraz.

33

Odpovědět

+LaopeTím se to lehce osvětluje. Ale stejně, proč nezahrát jen ten datáč a na zbytek se nevykašlat, když mě to tak štve?

92

Odpovědět

Díky překladatelům za tento kanál, vždy jsem nadšená když se zde objevují videa s filmovou či herní tématikou a především pak těch o jejich tvorbě atd. Jestli jsou v plánu další videa, nezapomeňte prosím na toto https://www.youtube.com/watch?v=d2UQk8EXPtM (voiceover je od Jakea z Vsauce3). Nebo třeba The Sims a Heroes of Might and Magic, Star Wars, to jsou vše super díly :)

20

Odpovědět

Jo a ještě třeba toto video z kanálu WhatCulture Gaming, https://www.youtube.com/watch?v=geQD4zwp1Rc

10

Odpovědět

Oblivion byl boží. Jakožto vyvolávač potvor - alchymista - tichý lučišník - chronický hromadič - kleptoman a obsedantní plnič všech vedlejších misí, jsem byl více než potěšen. Vzal bych i stoly kdyby nebyli přibité nějakou černou magií.. Hezky dům od domu. A pak ten bordel prodat, hezky po korunce, samozřejmě si nechat kus od každé metle a hrábí, co kdyby se někdy hodily? :) Dali se vyvolat parádní potvory a i ostatní kouzla nebyli k zahození... ne jak ve skyrimu 4 kouzla na vyvolání za celou hru a ještě takové trapné potvory... to bylo k pláči. A co je hlavní, vyšel ještě v dobách kdy PC hráli první housle. Teď už jen ty zatrolené porty...

152

Odpovědět

Strasna sracka ta hra. Tak me to zklamalo.

213

Odpovědět

Já vím, že Bethesdu strašně moc lidí nenávidí, ale já je mám moc rád. Každá jejich hra mě vždycky pohltila na mnoho desítek až stovek hodin, často jsem je hrál i vícekrát jako záporná postava nebo jako třeba plíživá postava místo standartní. Líbí se mi, že vývojáři to dělají po svém a dávají do toho srdce. Jediný, koho je podle mě třeba vyhodit, je tým, terý vymýšlí hlavní příběhové linie. Vždycky to začne skvěle, ale pak jakoby tomu dojde dech a je to o ničem. A to je hrozná škoda.

100

Odpovědět

Tuhle hru jsem se pokoušel hrát několikrát, ale přes tu úvodní sekvenci jsem nikdy nedostal. Ne, že by to bylo tak těžké, ale bylo to tak strašně nezáživné a zmatené, že jsem to pokaždé vypnul a odinstaloval.

19

Odpovědět

Já se přes ten začátek párkrát dostal, ale na víc než pár hodin mě to nikdy nechytlo. S Morrowindem jsem to měl podobné. Až Skyrim mě na pár desítek hodin zaměstnal, ale taky jsem ho nedohrál. Vždycky mě víc bavila RPGčka více orientovaná na příběh, jako je Zaklínač nebo Dragon Age. Ale každého baví něco jiného :-)

160

Odpovědět

+XardassOblivion má naprosto tragickou hlavní linku. Je neskutečně repetetivní a nezáživná. To neustálé zavírání bran mě natolik otrávilo že jsem ho nedohrál. Ale zato má naprosto skvělé vedlejší úkoly. Ty jsou naprosto famózní a do dnes si spoustu z nich pamatuju. Skyrim je na tom trochu podobně ale tam už trochu zapracovaly a ten jsem dohrál. Bethesda obecně sází spíš na to prozkoumávání než na příběh. Ačkoli ten svět má promyšlený hodně, pokud teda budete číst tu haldu knih. :) Jinak příběhově mě taky bavil Gothic 1,2.

120

Odpovědět

+vlkJo, Gothic, to bylo moje první opravdové RPGčko. Pamatuju si, jak jsem u toho seděl do jedné do rána, když jsem to poprvé dohrával. A dvojka byla taky ve své době pecka. Trojka byla bohužel dost slabá, ale taky jsem ji dohrál. No ale čtyřka byla tragédie, to jsem zvládl snad jen prvních 30 minut.
Risen (od části stejných tvůrců) bylo o dost lepší. Zvlášť jednička, tu jsem dohrál několikrát a považuju ji za právoplatného nástupce Gothica. Dvojka už byla o dost horší a trojku jsem dal zase jen první půlhodinu. Jako by se historie opakovala :-) Jejda, to byly časy. Ale dneska má člověk třetího Zaklínače, takže si není na to stěžovat, naopak :-)

130

Odpovědět

+Xardass+Xardass Jo, tvoje přezdívka vždycky vyvolá skvělé herní vzpomínky. :)

10