Sověti přicházejíDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:7 213

Poláci ustupují před Němci na východ Polska, když v tom jim do zad vpadnou sovětská vojska. Sovětský svaz rovněž zaútočil na Polsko.

Přepis titulků

22. září 1939. Německo na začátku měsíce napadlo Polsko a tento týden se polská zoufalá obrana ještě zhorší. Tento týden Sovětský svaz rovněž napadne Polsko. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden Poláci překvapili Němce na řece Bzura, ale po pár dnech úspěchu se vlna obrátila a Němci zajali přes 150 000 Poláků.

Na obsazených územích pokračovala válka proti civilistům, i když tomu mnoho lidí v německé armádě oponovalo. A na západě britské jednotky ve velkém přistávaly ve Francii. V Polsku byla do 16. září obklíčena Varšava, ale vzdorovala dál. Polská armáda ustoupila na východ s cílem přeskupit se u Lvova, ale tyto naděje se 17. září rozplynuly, když zemi náhle napadli Sověti. Dokonce ani Hitlerovi generálové nevěděli, že k tomu dojde. Toho dne sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov prohlásil v Moskvě, že polská vláda přestala existovat.

Takže sovětská vojska okupovala východní Polsko, aby ochránila ruské občany západního Běloruska a Ukrajiny. Toto mě zaujalo od Maxe Hastingse v knize All Hell Let Loose. Z pohledu roku 2018 a protože, pozor spoiler, válka skončila s Ruskem na straně Spojenců, přijalo mnoho historiků poválečnou sovětskou verzi, že Sovětský svaz byl v rané fázi války neutrální.

To není pravda. "V roce 1939 učinil historické rozhodnutí souhlasit s německou agresí výměnou za nacistickou podporu vlastního programu teritoriálních změn. Nehledě na pozdější sovětské výmluvy. I když sovětská vojska nikdy nebojovala bok po boku s Wehrmachtem, nacisticko-sovětský pakt nastolil spolupráci." Je určitě pravdou, pro válku v tento týden v roce 1939, že Němci a Sověti byli totalitní dvojčata.

Hitler doufal, že sovětská invaze donutí Spojence vyhlásit válku SSSR, a i když se v Londýně mluvilo o tom, jestli britské sliby učiněné Polsku zahrnují bojovat proti dalšímu nepříteli, byl to jen Winston Churchill a ministr zahraničí Leslie Hore-Belisha, kteří si mysleli, že je třeba se připravit na válku s Ruskem. Ministerstvo zahraničí řeklo, že britské záruky Polsku platily jen v případě německé invaze. Poláci byli zprvu zmatení a poté naprosto rozčilení, že jejich západní spojenci neudělali nic, aby jim pomohli, ale co vlastně mohli dělat?

Německý generál Erich von Manstein o invazi do Polska napsal: "Je to skvělý výsledek Vůdce co se týče postoje západních mocností. Jeho nabídka řešení polské otázky byla tak laskavá, že Anglie a Francie, pokud opravdu chtěly mír, měly tlačit na Polsko, aby ji přijalo." 17. září byl ve skutečnosti den, kdy Poláci očekávali, že Francouzi zahájí slibovanou ofenzívu na západní frontě, ale místo toho Francouzi odvolali limitované útoky do Saarbrückenu.

Mělo dojít k dalšímu postupu, ale polský kolaps jej učinil neopodstatněným. Dalšího dne polský prezident Ignacy Mościcki a velitel armády Edward Rydz-Śmigły vstoupí do Rumunska. Jsou ale uvězněni, protože Mościck Polákům oficiálně nařídil, aby pokračovali ve válce a probojovali se do Francie. Funguje tedy jako válčící strana na rumunské půdě.

Němci protestovali a Rumuni přijali mezinárodní právo, než aby riskovali německou intervenci. Jak Sověti postupují, tak se kvůli německé invazi nesetkávají se skoro žádným odporem. Ruské invazní síly tvoří dvě skupiny armád, zatímco Poláci mají ve východním Polsku jen 18 praporů. A tady je zbytek týdne války. 17.

září jsou britské letadlové lodě odvolány z protiponorkových hlídek poté, co byla Courageous potopena ponorkou U-29. Zemřelo 518 námořníků. Dalšího dne Britové slyšeli toto vysílání Lorda Haw Haw z Berlína: Volá Německo. Volá Německo. Zde je Reichssender Hamburg. Stanice Brémy a stanice DXB na pásmu 31 metrů. Uslyšíte zprávy v angličtině. Lord Haw Haw je ve skutečnosti Ir amerického původu William Joyce a jeho vysílání jsou německou propagandou s cílem demoralizovat britské občany.

Do 19. září dosáhne sovětský postup maďarské hranice, na severu padne Vilnius, Sověti se potkají s Němci u Brestu, který je na základě tajné dohody z 23. srpna přenechán Sovětům. 20. září Adolf Hitler vstoupí do Gdaňsku a je bouřlivě vítán jeho převážně německým obyvatelstvem. Poté se vydá k městu Sopoty a setká se s Karlem Bradem, svým osobním doktorem, Leonardem Contim, vedoucím německým lékařským důstojníkem, a Philippem Bouhlerem, Reichsleiterem, druhým nejvyšším představitelem nacistické strany zodpovídajícím se pouze Hitlerovi.

Tam jim Hitler představí své plány pro vyhlazení mentálně postižených Němců. Datuje svůj rozkaz zpětně k 1. září a dá zelenou "milosrdnému" zabití všech, kteří jsou nevyléčitelně nemocní. Více se tomu budeme věnovat v dalších epizodách v sérii Válka proti lidskosti, ale jeden z doktorů program vysvětlí takto: "Ta představa je nemyslitelná, že ti nejlepší, že výkvět mládí musí padnout na frontě, aby slabomyslní a asociální elementy mohli v bezpečí žít v léčebnách."

Během dalších několika let budou desítky tisíc mentálně nemocných lidí v Německu usmrceny. Avšak ne každý souhlasil s Hitlerovým extrémním postojem. Einsatzgruppen, úderné síly SS, pokračovaly v zabíjení židů ve městech, které padly do rukou Němcům. Ale 20.

září německá 14. armáda ohlásila, že mnoho vojáků bylo znechuceno protiprávním jednáním jednotek SS, které s nimi postupovaly pod vedením generála Uda von Woyrsche. Jednou z výtek německých vojáků bylo, že muži SS nebojují na frontě, ale proti bezbranným civilistům. Polní maršál von Rundstedt, který velel skupině armád Jih, řekl, že Woyrschovi muži nebudou nadále tolerováni ve válečné oblasti. Krize mezi bojujícími vojáky a jejich protějšky z SS nebude překonána snadno. Jde o to, že Reinhard Heydrich, který na základě instrukcí Heinricha Himmlera Einsatzgruppen zformoval, měl v hlavě ambicióznější plán.

21. září svolal krizovou konferenci v Berlíně se všemi veliteli úderných jednotek SS v Polsku. Aby je připravil na konečný cíl, nařídil shromáždit židy v několika největších městech. Židé nebydlící v těchto městech a židé bydlící v západním Polsku tam budou posláni, takže západní Polsko bude židů zcela zbaveno.

Jakmile budou židé ve městech, budou nastěhováni do čtvrtí a nesmí jít do zbytku města. Dokonce bude vystavena rada židovských starších, aby zajistila, že se veškeré přestěhování židů stihne včas. Takže obnoví středověký koncept ghetta. To byl první krok k jejich konečnému řešení židovské otázky. Mluvil jsem o Sovětech v Evropě, ale co Sovětský svaz v Asii?

Příměří podepsané před osmi dny 15. září mezi Japonskem a Sovětským svazem vstoupilo v platnost začátkem týdne. Boje mezi Sověty a Mongoly na jedné straně a Japonci na druhé probíhaly celé léto až do konce srpna. S hrozbou války v Evropě chtěl Josef Stalin ukončit japonské akce z Mandžukua, japonského loutkového státu Mandžuska. Japonci se naopak obávali bolševické expanze, a SSSR skutečně zásoboval Číňany, proti kterým Japonsko nyní válčilo, tanky T-26, penězi a vojenskými poradci.

V listopadu 1936 Japonsko podepsalo Pakt proti Kominterně, tzv. Třetí internacionálu, s Německem, později podepsaly Itálie a Španělsko. Na základě něho Německo uznalo Mandžukuo a výsledkem čehož vzrostlo napětí na mongolské hranici mezi Ruskem a Japonskem. K hraničním potyčkám došlo v roce 1937, v roce 1938 pak k většímu incidentu. Japonská armáda byla frustrovaná japonským císařem Hirohitem, protože ji nenechal zaútočit na Sověty, o kterých chybně předpokládali, že se nebudou bránit.

Avšak mnoho japonských politiků nechtělo mongolskou válku proti SSSR, ale japonská armáda bez konzultace s Tokiem dala velitelům v oblasti rozkaz jednat na místě, jak uznají za vhodné bez nutnosti konzultace s generálním štábem. A tak vznikly letní boje a nakonec patová situace. Koncem srpna byl generál Žukov připraven na svůj překvapivý útok, který, jak jsme viděli před třemi týdny, skončil ohromným sovětským vítězstvím.

Během toho útoku Německo a Sovětský svaz podepsaly vlastní pakt, když se německá vojska hromadila na polské hranici. Japonci byli zdrceni svojí nečekanou porážkou a to mělo dalekosáhlé důsledky. Číňané, komunisté i nacionalisté tím byli samozřejmě posíleni a povzbuzeni, ale japonská armáda a ti, kteří chtěli udeřit severně proti Sovětům, nyní ztratili na vlivu a ti, kteří chtěli jít s námořnictvem na jih, dostali zelenou.

Takže tahle letní série bitev, bitva o Chalchyn gol, zásadně ovlivnila budoucí směr japonské agrese. Ale Japonsko potřebovalo morální povzbuzení po prohře s Rusy a tento týden započali první bitvu o Čchang-ša proti Číňanům, na kterou se podíváme za pár týdnů. A jsme na konci dalšího týdne. Sověti dobývají Lvov a rumunský premiér Călinescu je zavražděn fašistickou organizací Železná stráž.

Polská nezávislost skoro skončila s německým i sovětským postupem, Sověti už se nemusejí starat o Japonce a Hitler přednese svůj plán na zabití mentálně nemocných lidí v Říši. A Heidrich nařizuje velitelům oživit v Polsku systém ghett v přípravě na konečné řešení židovské otázky. Myslím, že nic víc říkat nemusím, protože víme, kam to povede. Jestli chcete vědět více o válce mezi Polskem a sovětským Ruskem, klikněte na tuto epizodu Mezi dvěma válkami.

Podpořte nás prosím na Patreonu, ať můžeme točit více epizod a pokrýt více historie druhé světové války. Každý dolar se počítá. Uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka InkCZ pro videačesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Obrazek jak z Red Alertu :D

70

Odpovědět

Baví tě mi krást a komolit nick, který prokazatelně používám asi 20 let? :-P

05

Odpovědět

+-HoNY-Ano, baví 😍😍😍

70

Odpovědět

Přikláněl bych se k používání německých jmen tam, kde se skutečně jednalo o německá města – Danzig se stal Gdaňskem až po druhé světové válce. Stejně jako například Breslau (dnešní Wrocław, česky Vratislav) a Hrodno (tehdy Grodno). Popřípadě bych nechal překlad jak je a jen budoucí změny názvu doplnil v popisku videa/odkázal Wikipedii.

5:52: Martin B., Parkinsonova nemoc, zavražděn 1940. Hitler ho měl taky, navíc doslova žral hromadu léků, neměla mu být též dopřána milosrdná smrt dle platných zákonů? :D

27

Odpovědět

Takže německá města psát německy, a všechna ostatní překládat, nebo nepřekládat žádná? Hm, to asi ne :) Pokud město má český ekvivalent, tak jej použiji :)

91

Odpovědět

+Dr. InkNerozumíme si – používat tehdejší názvy. Jméno Gdaňsk pochází s polštiny, ale tehdy to nebylo polské město, ale Freie Stadt Danzig (Svobodné město Gdaňsk). Polská byla tehdy, aspoň myslím, jen Gdynia (Gdyně).

Tak, jako když u velké války mluví Indy o Lemberg a u druhé světové války používá Lvov.

11

Odpovědět

+-HoNY-Jenže Breslau se stala německou až s příchodem první KaKanske říše (tedy kurfiřtství Braniborsko a království Prusko, spojené pod jednu dynastii na H.). Předtím to byla Vratislav (česká pevnost a město přisuzované Vratislavu I. k ochraně kupeckých cest).

40

Odpovědět

+-HoNY-A kdyby si Indy vybral například období "velkych zmatků" (období Chelčického) tak má používat "ukrajinské" Lvof (protože původně to bylo haličské knížectví/království)nebo polské Lvov (protože bylo součástí "ruského vojvodství" polské koruny). Ostatně právě "západní" historici používají slovo Ruthenia, i když původní pojmenování Rus znamená ze Suomi/finštiny cizina a není tedy ani slovanským pojmenováním (bílá, černá i červená Rus se ve slovanských středověkých kronikách používalo výjimečné, a až Lenin chtěli nějak zdůvodnit expanzi na západ.

10

Odpovědět

Dobrý postřeh. To mě ještě nenapadlo. Ovšem, konec konců, milosrdná smrt mu dopřána byla. Ordnung ist ordnung.

10

Odpovědět

Gdaňsk je město spojované se svatým Vojtěchem, a proto existuje český název (Pomořansko je také spojováno s Kašuby a až poté s Poláky ). Takže proč používat německý název, když existuje název český.
Grodno je zase spojováno s Jagelonci a jejich verzí středoevropského superstatu. A když vymřeli Jagelloncům, tak nastupuje rod Bathory, který je spojen například s olomouckým biskupstvím. (Habsburkove s Wittelsbachy, nebo tou dynastií na H., která skončila Vildou II. představují ten svou verzi středoevropského státu).. Podobně je hlavní město v českých knihách psáno jako Vilno a až nyní se přechází na Villnius.

Jinými slovy sis vybral právě města, která jsou spojená s českým státem více než se může na první pohled zdát.

01

Odpovědět

+LBavíme se o období během druhé světové války – tedy tak, jak to bylo značeno v tehdejších mapách. Nikoliv o Vratislavi ve Slezsku ztraceném za Marie Terezie. V září 1939 ležela Breslau prokazatelně na území Pruska/Německa/Třetí říše několik desítek let.

To by se s mohl odvolávat i na to, že tehdejší Königsberg ve Východním Prusku by se měl jmenovat Královec, protože byl založený na počest Přemysla Otakara II.

00

Odpovědět

+-HoNY-Vážně ležela Vratislav na území Pruska? Nebo ležela na území (Dolního) Slezská, které bylo součástí Německa?

A ještě jednou zopakuju, že "Prusko" bylo ve skutečnosti první Kakanskou říši (tedy spojení Braniborského kurfiřtství a Pruského království).

Berlin byl odjakživa právě sídelním městem v Braniborsku, nikoli v Prusku.

00

Odpovědět

+LJaký byl název království, které porazilo Marii Terezii?
- Severoněmecký spolek, kde hlavní roli hrálo Pruské království.
Jak se jmenoval nástupnický stát po vyhrané válce Pruska proti Francii a následném sjednocení?
- Německé císařství.
Jak se jmenoval okleštěný státní celek po prohrané světové válce?
- Výmarská republika
Jak se jmenoval nástupnický stát Výmarské republiky? - Třetí říše.

Komu celou tu doby náleželo Slezsko s nejvýznamnějším městem Breslau, nám známým jako Vratislav? Ano, uvnitř těch celků.

Na věci nesouvisející s videem odmítám reagovat. Jestli chceš dále trollit, tak mazej na Novinky.cz. Tady na Tebe není nikdo zvědavej.

02

Odpovědět

+-HoNY-Máš v tom úplný guláš.

Jak se jmenoval stát, který porazil Marii Terezii? Pruské království a Braniborské kurfiřtství (tedy Kakanska říše, Béďa musel mít za sebou alespoň nějaký kurfiřtstsky hlas, jinak by nemohl uvažovat o titul císaře římského ani v rovině teorie. Mimochodem Béďa bojoval i proti kurfiřtství saskému, jehož kurfiřt vládl jako polský král.)

Pak přišel Napoleon a Svatou říši římskou (národa německého) prostě zrušil. František II. se prohlašuje jako František I. císař rakouský, v té době neexistuje Polsko, a tak je vyhlášeno varšavské vévodství a opět mu vládne saský kurfiřt.

Až po Napoleonovi přichází Německý spolek (vůbec nejpozoruhodnější státní útvar, do kterého patří jen bývalá území Svaté Říše Římské, ale například "původní" Prusy vůbec ne, stejně jako "dnešní" Uhry, či "Istrie". Hlavou je stále Habsburk, Wettinové a Hohhenzolerni jsou na druhé koleji.

Až poté přichází rok 1866 a vzniká Severoněmecký spolek (a R-U, dalších sedm následnických států mezi nimi Bavorské království, nebo Baden).

Výmarská republika je vlastně jen přezdívka a nepíšeš vůbec o jednotlivých " republikách rád", například Bavorské republice rad (bavorská sovětská republika).

10

Odpovědět

+-HoNY-A když už jdeme na východ, tak jaký český název by měl použít Bej Čing (Peking), nebo celý stát známý Čechům jako Čína ( úředně jsou to Ústřední státy Chanskeho národa). A proč používat slovo Korea, když ta padla v 16. století a nyní jsou tam státy ČOSON a Han).

10

Odpovědět

+-HoNY-A víš, že Joži byl vlastně Gruzínec, takže podle tvé logiky by se měla pro ruská města používat gruzínská označení, když pro Vratislav německé označení, protože tam vládli H., tak pro Moskvu také gruzínské označení, protože ji tehdy ovládal gruzínský bankovní lupič.

10