AndorraGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:5 285

V dnešním dílu Geography Now! bude řeč o jedné z nejmenších zemí na světě – Andoře. Je to také jediný stát se spoluknížectvím. Pokud nevíte, co to je, Barby vám to všechno vysvětlí.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

Bylo nebylo, Španělsko a Francie tak nějak měli miminko a z toho miminka vyrostl jeden z nejroztomilejších daňových rájů Evropy. Tohle je Andorra. Je čas učit se zeměpis – teď! Myslím, že se vám tahle země bude líbit, je docela matoucí. Ale nejdřív si rozebereme vlajku. Andorrská vlajka má tři různobarevné pruhy – červený, žlutý a modrý. Tyto tři barvy pochází z francouzské a španělské vlajky, červená a žlutá ze španělské a z francouzské je modrá a červená.

Uprostřed vlajky je andorrský erb, tady se to trochu zamotá, tak dávejte pozor. Erb je štít s mottem vespod, na kterém stojí Virtus Unita Fortior, což znamená jednotné ctnosti jsou silnější. Štít je rozdělen na čtyři kvadranty, první je z oblasti La Seu d'Urgell, druhý je z bývalé kolonie Foax, ten třetí zastupuje korunu Aragonie, což reprezentuje oblast Katalánska, a čtvrtý je bývalé vikomství Béarn.

Jak uvidíte, Španělsko a Francie hrály v dějinách Andorry důležitou roli, ale nejdřív probereme samotnou zemi. POLITICKÁ GEOGRAFIE Co se týče politické geografie, Andorra je klasifikována jako mikronárod, protože je to neuvěřitelně malý národ. Je to třetí největší mikronárod v Evropě, čtvrtý, pokud počítáte Kypr, a pátý, pokud počítáte Island. Hraničí se Španělskem na jihu a Francií na severu.

Andorra má jenom kolem 181 mil čtverečních neboli 468 kilometrů čtverečních, což je asi 2,5krát tolik, co má Washington, D.C. Hlavním městem je Andorra La Vella a má sedm provincií. Andorra nemá žádné letiště ani přístavy, je to totiž vnitrozemský stát, a nemá ani vlakové stanice. Nejbližší vlakovou stanici najdete v Latour de Carol, ve městě nazvaném L'Hospitalet-près-l'Andorre, což doslova znamená "nemocnice blízko Andorry" a je to asi 2 kilometry od hranice s Andorrou.

Nejbližší letiště od Andorry najdeme v Toulouse nebo Barceloně, které jsou obě asi tři hodiny jízdy autem od hranic s Andorrou. Dostat se do Andorry může být oříšek, protože tam vedou jenom dvě hlavní cesty. Na severu je dálnice N-22 z francouzské strany a na jihu je dálnice N-145. Jsou i jiné způsoby jak se tam dostat, například dálnice CG-6 a CG-4 na druhé straně Španělska. A technicky vzato se tam můžete i vplížit skrz farmu v blízkosti dálnice N-124 ve Španělsku.

Dostat se tam přes Francii bude o něco těžší, nejen protože je tu hodně serpentin, ale lidé cestující skrze Francii musí také zaplatit poplatek 7 eur, aby projeli tunelem Envalira. Tunel má asi 2 kilometry a vstupuje do hlavní části země. Proč je tak těžké dostat se do Andorry? To probereme ve fyzické geografii. FYZICKÁ GEOGRAFIE Andorra je téměř celá hornatá, je to vnitrozemský stát v Pyrenejích, na Iberském poloostrově.

Samozřejmě má nějaká jezera a řeky jako například Riu Valira, která protéká většinou velkých měst a hlavním městem Andorra la Vella. Jenom kolem 2 % země je orné a využitelné pro zemědělství nebo živočišnou výrobu. Nicméně na jakékoli půdě, kterou mají, produkují obilí nebo zeleninu. Nejběžnější plodiny, které pěstují, jsou seno a tabák. Většina jejich jídla je z dovozu, a to hlavně proto, že jejich ekonomika stojí na turistice a bankovnictví.

Asi 7 % je klasifikováno jako neklasifikované transakce, Zakládají si na chovu ovcí. Je tu hodně lyžařských středisek, hlavně když jedete z francouzské strany. Lidé z této oblasti jsou zajímaví, tak zajímaví, že o tom budeme mluvit v demografii. DEMOGRAFIE Když přijde na demografii, tak je Andorra velmi zvláštní, protože většina lidí v Andoře nejsou ani její občané.

Jenom asi třetina lidí žijících v Andoře jsou Andořané, Ostatní jsou Španělé, Francouzi a Portugalci. To znamená, že dvě třetiny lidí nemůžou ani volit, zaujímat pozici hlavy státu nebo vlastnit 33 % či více procent jakýchkoli akcií v Andoře. Nicméně katalánština je hlavním jazykem Andorry, tím oficiálním. Ale lidé si mohou vybrat, zda pošlou své dítě do španělských, katalánských nebo francouzských škol. Překvapivě si většina lidí vybere francouzské školy, více jak polovina.

Katalánština je románský jazyk příbuzný španělštině a francouzštině. Nicméně většina lidí v Andoře je trilingvní nebo dokonce kvadrolingvní, používají portugalštinu nebo angličtinu jako svůj čtvrtý jazyk. Tihle lidi jsou vážně chytří. Nejzvláštnější věc na Andoře je asi její vládní systém. Andorra je něco, co byste nazvali spoluknížectvím, je jediná na světě, což znamená, že mají dvě knížata, ale tato dvě knížata nejsou z žádného královského rodu, ani nemusí být příbuzní.

Jak je to možné? Prezident Francie a biskup La Seu d'Urgell ve Španělsku jsou těmito knížaty. To znamená, že ten, kdo je zrovna prezidentem Francie, a ten, kdo je biskupem La Seu d'Urgell, jsou považováni za panovníky. Andorra má svou vlastní pozici premiéra, kterého volí, teda alespoň třetina z nich, který dohlíží na většinu výkonných povinností země spolu s Generální radou parlamentu, ale premiér může taky požádat dva další panovníky o nějaké povolení.

Je to matoucí. Pokud si myslíte, že tohle bylo matoucí, jdeme na Friend zone. FRIEND ZONE Vzhledem k tomu, že je Andorra zažitá jako daňový ráj, tak ji všichni milují. Andorra je ale velmi opatrná, nevrhá se na všechny, kteří řeknou, že ji mají rádi. Dává si pozor, za kým jde a má málo velvyslanectví. Vkládá do lidí, o kterých ví, že s nimi dobře spolupracuje.

Do dnešního dne má pouze kolem šesti velvyslanectvích v šesti zemích: Belgie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Spojené státy a Rakousko. Nicméně technicky vzato se velvyslanectví v USA ztrojnásobí i pro Kanadu a Mexico. Španělsko a Francie jsou jediné země, které mají velvyslanectví v Andoře. Andorra nemá žádné mezinárodní spory nebo konflikty, ale chvíli jí trvalo, než navázala diplomatické vztahy s Kosovem. Trošku váhala, ale teď už se spolu baví a je to v pohodě. Španělsko a Francie nejsou pouze nejlepšími přáteli Andorry, jsou spíše ochranitelští rodiče, kteří za tímto národem stáli téměř celou jeho historii.

Španělsko a Francie se velmi podílely na vztazích Andorry. Andorra je v podstatě takový schovaný poklad, ukrytý v Pyrenejích, ke kterému je vážně těžké se dostat, ale pokud milujete cestování, zkuste to, myslím, že si to užijete. Zůstaňte na příjmu, příště nás čeká Angola. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Informace jsou super, ale ten jazz a to příšerné jamování se nedá poslouchat.

20

Odpovědět

tak hura konecne ten c***k prestal kopat do stolu pri nahravani videa

35

Odpovědět

Hlavní město vypadá jako Špindlerův mlýn uprostred sezóny ;)

30

Odpovědět

Barby párkrát zmíní Andorru jako micronation, což jste přeložili jako mikronárod, Barby se v tomto ovšem plete. Andorra je stejně jako Vatikán Ministát neboli mikrostát (anglicky mikrostate), mikronárod je například Sealand nebo hutt River, mezi tím je obrovský rozdíl a možná bych zvážil možnost Barbyho v překladu prostě opravit.

110

Odpovědět

Vedle, z nějakého důvodu jsem svůj předchozí příspěvek omylem napsal jako odpověď na tvůj. Nu což, stane se.

10