94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:367
Počet zobrazení:4 694
A opět se vracíme ke vzpomínkám, tentokrát se James zasní a povypráví vám o jeho prvním setkání s touto krvavou bojovkou, která se rychle dostala mezi klasiky. Co vy? Máte radši jiný druh bojovek jako Street Fighter a podobně?

Přepis titulků

Pamatuju, když jsem jako dítě chodil bruslit a poblíž byly arkády. A pamatuju, že mě vždy více zajímaly ty arkády. Stál tam hlouček hráčů a já nakukoval a spatřil hru s názvem Mortal Kombat s K. Hned mě zaujalo, jak reálně ty postavy vypadaly. Nebyla to taková kreslená grafika jako u Street Fightera. Vypadlo to spíš jako Pit-Fighter, což byla hra, kde vyfotili a zdigitalizovali reálné herce.

Ale kvůli Mortal Kombatu jsem na Pit-Fightera rychle zapomněl. Pak mě taky zaujala krev. Bylo to neskutečně krvavé. Viděl jsem krev ve hrách, ale většinou to byl malý čůrek, který ve vzduchu zmizel. Nikdy nedopadaly kaluže krve na zem. Říkal jsem si: "Co to je?" Byl jsem až v šoku. Skoro jsem se to bál hrát.

A pamatujte, že.... to bylo v hale pro bruslení. Takže děti bruslily kolem a na očích měly tuhle neskutečně násilnou hru. Slyšel jsem ve škole, že můžete lidem urazit hlavu. A můžete lidem vyrvat srdce z hrudi, jako v Chrámu zkázy. Myslel jsem, že to jsou fámy. To přece nemůžete udělat ve hře. Kdybyste to udělali, tak byste museli dát kolem závěs nebo něco.

Jako v sekci s pornem v půjčovně. Takže jsem tomu nevěřil, dokud jsem to neuviděl. Háček s těmi koncovými komby, nebo-li fatalitami, byl, že jste museli vědět jak na ně. Někdo musel znát tu kombinaci. Takže jste měli štěstí, když jste to viděli. Zjistit jste to mohli jen díky GamePro nebo jinému časopisu. A pamatuju, že tam měl někdo seznam s vytištěnými komby.

Získal ho z počítače. Připojil ho k nějakému modemu nebo co. A vytočil telefon... nějaká podivná nová věc. Ano, byl to internet. Poprvé, co jsem slyšel o internetu a byl použit na Mortal Kombat. To byl historický okamžik. Dočasně jsem ztratil zájem o Street Fightera, protože Mortal Kombat byl mnohem děsivější. Co bylo děsivější?

Když někdo řekl: "Tygří zvedák!" nebo: "Pojď sem!" Jáma s bodci, to byla jedna z nejšílenějších smrtí, co jsem viděl. Bojují na úzkém mostu a ideálně chcete někoho vidět spadnout. Trochu jako v American Gladiators, kde se snaží navzájem shodit, ale místo žíněnek vás čekají bodce. A kolem se válely části těl. Bylo to šílené. Herna pro mě nebyla ideální, protože je těžké tam hrát, musíte čekat v řadě a vždycky je tam někdo, kdo má tu hru zmáknutou.

Někdo, kdo je v ní mistr a nikdo ho nedokáže porazit a akorát se ztrapníte, když se o to pokusíte. Vždycky tam je někdo, kdo zná všechny pohyby a kdo musel flákat školu, aby mohl hrát tu hru a trénovat. Takže to chtělo mít ji doma.

Chtěl jsem cvičit doma. Konečně vyšla na domácí konzole, ale já měl Super Nintendo a Nintendo se odstranilo všechnu krev. Změnili koncové údery a bylo to na nic. Jsou tam šedé tečky, někteří tvrdí, že to je ta krev, jen ji přebarvili. Jiní zas říkali, že to je prach. Nevím, ale u Segy Genesis krev zůstala, jen jste museli zadat kód.

Jako by na ten kód děcka nepřišla. U Segy Genesis byl problém, že měla jen tři tlačítka. Pro blokování jste museli použít Start. Nebylo to ideální, ovladač neměl dost tlačítek, ale u Super Nintenda to bylo v pořádku. Takže co se týče ovládání, tak mi více vyhovovalo Super Nintendo. Až na ten nedostatek krve. Pak vyšla druhá hra, Mortal Kombat 2.

A tady už si Nintendo asi uvědomilo, že tam musí dát krev. Takže druhá hra měla i krev a všechno bylo v pořádku. Mortal Kombat 2 byl jako první díl, jen měl všeho víc. Víc fatalit, víc fatalit s okolím, byl tam strop s bodci. Bazén s kyselinou. Bylo to ohromující. Byla tam i kamarádská komba, pokud jste chtěli být hodní. Byly tam babality a různé podivnosti...

Zdálo se, že neexistuje žádné omezení. Mou oblíbenou postavou byl Baraka, měl zuby a čepele. Byl ze všech nejděsivější. U druhého dílu navíc byly ukryty různé vtípky s tvůrci hry. Třeba: "Toasty!" a v rohu se objevil Dan Forden. A pak tam byla jména Johna Tobiase a Eda Boona pozpátku, takže tam byla skrytá postava se jménem Noob Saibot a tak.

Byla to jedna z prvních her, kdy jsem začal přemýšlet i o samotných tvůrcích her. Počátky byly už u Atari, kdy Howard Scott Warshaw různě propašoval své iniciály do hry. Dělal různé easter eggy a skryté věci, které jste mohli najít. Skrytá tajemství byla velkou částí hry. Mohli jste odemknout skryté postavy, jako Smokea a Jade. A to zapříčinilo spoustu pověstí.

Takže s kamarády jsme si ve škole vyprávěly různé příběhy, o kterých jsme si nebyli jisti. Spíš to byly věci, které jsme si přáli, aby tam byly. Hodně se mluvilo o "nahatém kódu", se kterým jste mohli bojovat nazí. A taky "sprostý kód". Scorpion by nejspíš řval: "Pojď sem, kurva!" Ale nic z toho nebyla pravda. Taky jsem slyšel něco o zadním vypínači, který přidal krev.

Takže jsme zkoušeli odsunout jednu tu arkádu od zdi, abychom mohli hledat ten vypínač, ale nic takového jsme nenašli. Taky jsem slyšel, že můžete hrát za postavu s názvem Hornbuckle. Museli jste na Super Nintendu hrát ve dvou, takže proti kamarádovi, museli jste odehrát 250 soubojů.

Pokud jste jich udělali 250 za sebou, tak budete bojovat proti Hornbuckleovi. Byli jsme vzhůru celou noc, zkusili jsme to. Ne. Ztráta času. Mortal Kombat 3 byl pořád dobrý, ale nebyl... Nebyl o tolik lepší od dvojky, jako předtím byla dvojka od jedničky. Bylo to skoro stejné, takže tehdy začal můj zájem o Mortal Kombat opadat. Byli tam různí roboti, což mi přišlo divné.

Fatality mi připadaly odfláknuté. Často prostě postavy vybuchovaly. Na Super Nintendu vybuchly a viděli jste hromadu kostí, pět hlav a deset rukou. Říkal jsem si: "Cože?" Nové hry pak byly zajímavější. Mortal Kombat 4 byl ve 3D. Mohli jste někomu urvat nohu a zbít ho s ní a tak. Vždycky bylo super čekat na další hru, ale už to nikdy nebylo tak šokující a nové, jako když to vyšlo poprvé.

Překlad: Rizyk www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Moc pekne vzpominky, hodne se priblizuji i tem mejm :)

Jinak nedavno jsme MK 2 zkouseli na tanecnich podlozkach proti sobe, celkem dobra sranda :D

190

Odpovědět

Jó, za našich mladých let... ^_^ Hoši, už jsme jako Děda ze Simpsonů! Taky ty mladý těma historkami otravujeme! :-D

220

Odpovědět

MK1 a MK2 – hry u kterých jsem strávil nechutně mnoho času :-)
V té době jsem hrál z této kategorie jen Body Blows a MK byl graficky i pohybově úplně někde jinde. Každopádně hry na které se nezapomíná...

190

Odpovědět

Tjo Body blows dělal snad team 17? Měl jsem to na amigu a bylo to hrozně špatný. Zaplatíte jsem to snad dvakrát možná ani to ne.
Zatím co mk2 na amize a 4disketách jel furt.
Skvělá hra ale měnit disketu podle postav co sis zvolil byl trošku opruz😄

00

Odpovědět

ze všech těchle her jsem hrál asi jen Tekken 3, MK vypadá slušně ale nechápu např. kde vzali nápad narvat do tý hry Kratose z God of War to byl docela nesmysl (vysvětlení je tky dosti směšné)

191

Odpovědět

V nových dílek MK je Kratos? Pokud ano, tak je to podle mě marketingovej tah. GoW je velmi populární konzolová záležitost a s ním prodají MK víc. Přecejen dnešní mladší hráči původní MK vůbec neznají.

180

Odpovědět

Mortal Kombat 1 je součást mýho dětství :) Pamatuju si, jak jsem to tenkrát donesl na třech disketách od kamaráda a modlil se, abych to rozjel na své 386 :) A ta grafika! Tohle byla první hra, u které jsem si řekl, že postavy vypadají jako živý :)

180

Odpovědět

Mám to úplně stejně. Taky se ti to na 386 sekalo? Až po několika dnech jsem zjistil že mi to jelo asi o polovinu fps hůř než kamarádovi na 486 ... vůbec mi to ale nevadilo..tenkrát jsem říkal že to má "demenťácky rychlí" nebo tak něco:)

190

Odpovědět

Mám vážně moc rád pořad "Angry Video Game Nerd", ale tyhle "vzpomínky" Jamese Rolfea absolutně miluju.

191

Odpovědět

MK4 jsem zboznoval. Az pozdeji jsem se vracek k MK1 a 2. Pak jsem zkousel posledniho Street Fightera, ale nebavil me. Pokud ale mam vybrat, tak musim rict, ze nejlepsi mi prisel Tekken 3 a hlavne Eddie :). Nedavno oznamilli novej MK na PC, tak se na to tesim.

190

Odpovědět

Jen drobná chybka v 6:30 "jsme si vyprávěly"

180

Odpovědět

To je to základní lidský dilema... to před kterým člověk stojí od roku 1992... Sub-Zero či Scorpion :(

181

Odpovědět

Scorpion

182

Odpovědět

Sub-Zero je v podstatě omezenej jen vlastní představivostí - z ledu dokáže vytvořit spoustu užitečnejch věcí, což by ho mimo rámec této hry dělalo jednoznačně lepšího, Scorpion má zase jiný dobrý vlastnosti např neviditelnost je v boji více než dobrý pomocník. Já mám každopádně rád oba, jsou to věční rivalové napříč celou sérií a tak mi jejich svár přijde v těch hrách zajímavější než hlavní příběhová linie :)

180

Odpovědět

+FmFNema nahodou tu neviditelnost Reptile?

190

Odpovědět

Sub-Zero je víc cool.

183

Odpovědět

MK 1 a 2 to jsme parily jednu dobu skoro porad, hlavne to mohli hrat dva lidi na jedny klavesnici a casem jsme prichazeli na ruzny komba a hned zapisovali do notysku a byla to sranda. Potom jsem se ke hre vratil kdyz vysel MK4 a kamarad na to v ty dobe mel nabuseny pc tak jsme hrali u nej vzdy po skole, ale uz to nebylo ono, vsechny komba byli vypsany primo ve hre takze snazeni na neco prijit odpadlo a navic mi moc nesedli ty kulate areny, kdy jste mohli chodit i do boku, libilo se mi na tom v ty dobe grafika a ze kazda postava mela svoji zbran. Pamatuju si ze jedna postava mela kusi a kdyz jste strileli nahoru tak se ta kulka odrazela a nepritel se k vam nedostal, bylo to pekne srabacky a zajistovalo to vyhru, nakonec jsme se s kamarady dohodli ze tu zbran nesmi nikdo pouzivat. No a pred cca 3 roky jsem si po dlouhy dobe zase zahral 4 a zjistil jsem ze jsem do ty doby nevidel 3 tak jsem si ji sehnal a zahral ale ta me nejak nenadchla. Pred par dny mi kamos psal ze vyjde na pc MK9 tak uz se tesim a urcite zaparim. Jinak jsem jeste hral Street Fighter, Tekkena, Soul Calibur,... Ale celkove z bojovek mam nejradsi MK, na druhym miste nevim asi SF protoze tam musite si zpravne casovat utoky a komba a neni to jen o tom kdo bude nejrychleji hazet kouzla na protivnika jako v Tekkenu. Ale je pravda ze stejne na pc nejvic hraju Tekkena je to takova odreagovacka a z tech tri her nejlehci.

181

Odpovědět

1:15 děti bruslily

181

Odpovědět

Ups, to je moje chyba. Při korekcích jsem tu větu lehce upravoval a "bruslila" mi tam zůstalo. Dík :)

180

Odpovědět

...těch promačkaných tlačítek na NES :-D

182

Odpovědět

mortal kombat byla hra ktera me nejvic v detststvi uchvatila hned po Wolwenstainovi 3D a Doom:hral jsem vsechny dily a znal vsechny komba a fatality skoro u kazdy postavy..kazdopadne James vypada na tomhle videu vypada trochu sesle..presne takhle jsem vypadal 6 let zpatky kdyz jsem bral pervitin..

1831

Odpovědět

+Hriibekah nejaka stranka..super..dalsi trapnej a radobyvtipnej kretenek..kdyz uz tak kopiruj neco ceskyho fakane..

1828

Odpovědět

+HriibekInternet jemezinárodní, ne všechno musí být hned české.

180

Odpovědět

+HriibekMyslím že opicoid pouze dokazuje svými dalšími příspěvky svůj původ;):D

180

Odpovědět

+HriibekTak když je internet mezinárodní, proč to sem nedal např v Ruštině? :)

182

Odpovědět

+HriibekAsi proto, že to sem dal v angličtině :)

180

Odpovědět

A hrál někdo tady MK9 na konzole? To je teprve mortal kombat. Výborná rubačka a ještě když oznámili, že za dva měsíce bude i na PC :-)

182

Odpovědět

hraju ale nikdo se mnou nechce hrat protoze jsem moc trenoval:)

181

Odpovědět

Koupil jsem bratrovi na PS3 - a fakt mazanec! (MK I, II, II - jsem znal skrz na skrz, i teď je to pořád lepší jak všech milion verzí Street Figthera dohromady)

181

Odpovědět

S tou PC verzí jsi mě neuvěřitelně potěšil! Už jsem v to ani nedoufal. Pařil jsem MK9 jen na PS3, ale teď si to můžu zahrát i doma (s xbox joypadem samozřejmě ;-) )

180

Odpovědět

nice slušné video.... a ta nostalgie :)

182

Další